E STEM De strijd tegen de vetkussentjes Weg met de die e tn i e 11 tal itc it' :r United n de Koek EO is vergadercultuur publieke omroep zat chrijver/arts Roy Martina eet nooit z'n bordje leeg Nieuwe klanken uit Brabants Beiaardboek Opera Zuid komt met drie nieuwe producties EN STANDEN RO'96 KORT jen volle pond •t Kiriakov weg terren [tegen arbiter ïassaal inkopen D1 MUZIEKFESTIVAL WEST-BRABANT Kinderboekenprijs voor Tonke Dragt Van Dalsumprijs voor Hollandia 5DAG 19 JUNI 1996 Bpanje - Roemenië 2-1 EINDSTAND Frankrijk .32 1 07 5 Bpanje 3 1 2 0 5 4 Bulgarije 3 1114 3" Roemenië 3 0 0 3 0 ij tankrijk en Spanje naar kwartfi pales Zaterdag 22 'juni: kwartfinales- Londen: Engeland - Spanje- Li berpool: Nederland - Frankrijk lelde tien minuten van het EK Sen keerden vroegtijdig gebles- jid de Europese voetbaltitel be llis de twintig overgebleven in- llden. ;lad Sport Bild. Zo was het met k in het verleden. Bijvoorbeeld rste duel van het EK (tegen het wedstrijd in Engeland met een voor het toernooi nog geope- J>p gedurende een training voor '1 Oleg Romantsjev heeft gister- kit de EK-selectie verwijderd, de spelers," zo luidde de reden. IC speelt, kwam nauwelijks in hij invaller. Tijdens de tweede kant. ver de verwijdering van Kiria- iurend ondisciplinair gedragen. hem niet meer oproepen." Ivereenstemming met de bond pet de eindronde van het WK in nederlagen, deden er voor de [cwartfinales van het EK alleen winning op Tsjechië. vedetten te kunnen werken. Na am hij afscheid van Oleg Salen- het toernooi was met zes tref- kon helemaal niet overweg met te voetballers van het land. De Istijds voor het WK. pvic van Kroatië kan zich van- Ie luxe permitteren zijn sterren twee duels immers al geplaatst al spelers een schorsing bij een fetekenen dat ze de kwartfinale utsysteem gaat. bben de laatste acht te bereiken, ^rvalsing. Otto Baric, assistent veten. „Want wij hebben zoveel |kan (gebroken neus) en aanval- agen de last van een gele kaart: novic, Boban en Soldo. Blazevic biligheidshalve op de bank kun- luk te maken om de tegenstander ig is uit de groep van Duitsland leen winnen." ach Antonio Oliveira vertrouwt |ers bij het EK in Engeland. De gisteren krachtig tegen de aan- lernd Heyemann voor de laatste fn Kroatië. Volgens Oliveira kan bevoordelen. ld in de kwartfinales als tegen- Irtugese coach. „De scheidsrech- >t uitdelen van een groot aantal ((opponent van Duitsland te ver vreemde zaak."' fenals Duitsland zes spelers met Bij twee boekingen volgt auto- wedstrijd. van plan tijdens en na het EK 1 in het buitenland. De verwach- Itenlanders zullen verhuizen naar (id, dat zich steeds meer opwerpt professionele divisies al ongeveer én actief en dat was 50 procent herzijds is de aanstaande verrui- lepeling van de regels na het Bos- peperkingen van vrij verkeer bin- ;e competitie steeds aantrekkelij ke hoge salarissen. De miljoenen- 1 van artikelen wordt alleen nog >ort tot een groepje van vier, vij nited tijdens het Europees kam- scouts laat beoordelen op kwah- lijke vriendenkring van Van Da- len behoort. De Koek heeft in zijn contract - dat tot het jaar 2000 duurt - w Roda JC de clausule laten opne men dat hij per 1 juli 1996 een som van vijf miljoen gut mag vertrekken naar een Nederland en voor een club in bedrag Zomer-Gids orfrits Stommels ,wen willen mooi de zo nk," zegt Paul Musarella. I mooi wil dan zeggen en zonder lastige vet- l'èntjes. Sommigen zijn er [precies op dat ze zelfs geen lidplooitje, hoe minimaal T (villen zien. Anderen zijn Makkelijker en trekken niet 1 aan een'enkel vet- sentje." Stella is als cellulitis-specia- fverbonden aan het Rotter- s preventief Medisch Cen- 1^, Hij zit na een rit uit Parijs T|tkomen in zijn Amsterdamse Jyjn topmaanden voor hem. twen willen straks gezond - Xndheid is voor hen hetzelfde Ld als schoonheid- het strand weer op en komen hem vragen om een perzikhuidje. Dat kan dus niet zo maar. Om hen toch voor een deel tegemoet te komen heeft hij tussen de be drijven door een boek geschre ven. Daarmee kunnen vrouwen als ze dat willen zelf aan de slag. Het is een soort 'schoonheidsbijbel voor de vrouw' met de veelbelovende titel Van sinaasappel- naar per zikhuid, de overwinning op cellu litis'. Vakmensen noemen celluli tis - in verband met het opspelen van de hormonen bij vrouwen - een 'specifiek vrouwelijke, se cundaire seksuele geaardheid'. Het is een zwelling van het on derhuidse bindweefsel waardoor de huid hobbelig wordt. Ook bij mannen komt het wel voor, maar in veel mindere mate. De meeste vrouwen -Musarella durft een percentage van 95 in de mond te nemen - lijden eraan. Maar niet getreurd. Er is wat aan te doen. Na de ingreep van de dokter vraagt het van de bezitter van de huid echter een gedisciplineerde levensstijl om zich de vetkussens in het vervolg van het lijf te hou den. In enkele korte woorden is de aanbeveling: beter eten, voldoen de water drinken, sporten. Er zijn tijden geweest dat vrou wen niet om een slank figuurtje maalden. De vruchtbaarheid kwam op de eerste plaats. Nog in de tijd van Rubens was het ideaalbeeld er een van vrouwen die stevig in het vlees zaten. Heel anders dan in de huidige tijd, waarin veel vrouwen zich liever spiegelen aan het slankheidsideaal, zoals manne quins en topmodellen dat tonen. Overgewicht en zwaarlijvigheid passen daar niet in. Evenmin als een hobbelige huid of vetlaagjes. „Cellulitis is overigens niet het zelfde als vet en je mag het zeker geen zwaarlijvigheid noemen," zegt Musarella. „Je kunt de aan doening net zo goed tegenkomen bij slanke vrouwen die geen kilo te veel wegen. En je ziet ook vrouwen die heel dik zijn en toch geen ceHulitis-vorming hebben." In het algemeen ligt de oorzaak van de aandoening ver terug. De ontwikkeling verloopt heel ver raderlijk en geniepig. Jarenlang hoeft een vrouw er helemaal niets van te merken. „Je komt er achter door de huid samen te knijpen. Als je dat doet zie je kleine of grote vetkussentjes en vetplooi- tjes, die ervoor zorgen dat de huid er 'korrelig' uitziet. Meestal zie je het op plekken als heupen, billen, dijen, knieën en onderbe nen. Ook kom je het tegen op ar men en buik." Naast erfelijkheid spelen factoren als stress in het dagelijks leven, stoornissen van de hormoonhuishouding of van de bloedsomloop, het vasthouden in het lichaam van bepaalde stöf- LrTom Smeets |iet zo zeer de mensen die afslanken, maar Jooral degenen die slank pllen blijven. Dat is de ïlgroep voor wie Roy rtina zijn boek Fat war- Rr heeft geschreven. Hij set ook precies voor wie |tt geen zin heeft. „Dege- 1 die op zoek zijn naar I makkelijk dieet, naar te magische pil. Die hoe- II het boek niet te kopen. Ie moeten nog langer in fepijn zitten. Die zijn mis- lien pas over een paar 1 klaar voor dit boek." 5 Martina laat weer eens iets |izich horen. Fat warrior - De 'ttrijder - is niet z'n eerste fok en zal ook zeker niet z'n van zeven miljoen naar het tenland. Nu echter in de voet wereld na de zaak Bosman en Europese Hof andere normen g den, zijn beide partijen gekomen dat zodra zich een rieuze kandidaat-koper in krade meldt, over de transte onderhandeld kan worden. Feyenoord heeft overigens altijd interesse voor de vei ger. p Martina (43) werd geboren jfCuragao en stuurde medicij- iih Utrecht.' Hij was de jong- Itafgestudeerde arts van Neder- p. Maar hij kwam ook veelvul- l| ia het nieuws omdat hij ze- wereldkampioen ka ffan judo werd. onmiddellijk toe dat Inboek een van de vele is over onderwerp. Maar: „Ik denk ft negentig procent van de boe- t over diëten. Ik heb naar die diëten gekeken. Waarom Ut een dieet en waarom niet? wie werkt het wel en bij wie IJt'Van al degenen die een dieet 1, lukt het slechts twee pro- fct slank te blijven. Wat heeft twee procent gemeen? Ik heb |t nu toe geen boeken kunnen ttden die daarover een studie pen gemaakt." f ie naar die kleine, succesvolle ™P kijken, dan vind je bij ie pen dezelfde gegevens, zo ont- hij. „Dat heb ik in mijn jj*k beschreven. Ik ben zelfs een pe verder gegaan. Ik ben ook ""r de emotionele achtergron- 1 gaan kijken. Wat speelt er hardoor je jezelf blokkeert en piemen hebt om af te slanken? J Ijt h°ek is een aanvulling en inzicht. Het is een handlei- pi waardoor je weet waarom er "in jezelf gebeurt." rondheid |H tnotto zou kunnen zijn: weg 't.de dieetmentaliteit. De on- "titel van Fat warrior luidt niet 3r mets Vitaal naar natuurlijk "mt. Een dieet alleen is te 'Pd en niet genoeg. Dat is de -n van zijn betoog. „De meeste ®en met overgewicht hebben wel een ideaal gewicht te be- Len' Het is echter een misvat- 8 om naar gewichtsverlies te 'en zonder optimaal gezond "aal te willen zijn. Het moet ®>aal samengaan. Je kunt niet «Went slank zijn zonder alle 1^eSen.®eZOndheidhier" ÏÏart®a komt uit een corpu- j'j 'amihe. Dat was een eerste tra,! om zich ove" dit °n- 1? druk te maken. De twee- ter1 2ij-n dagen als t0P" a Je aan topsport tht „9n ee£ 'e a's een heer. En je tf,engram vet. Met judo en jtaitir,eh Je gewichtsklassen. Ik ld irr de gewichtsklasse die Roy Martina: 'Het is een misvatting om naar gewichtsverlies te streven zonder optimaal gezond en vitaal te willen zijn.' FOTO GERUNDE DE GEUS tv-JhS was- Zat ik in de klasse t En a tachtig, dan woog ik ®tanÜ?n ÏÏ631 ik te§en kerels lr,htl®kllo; Dan zorgde ik er atiwao! jat vier kil° advieb ew lkdus da sterkste van de aitsnmt ie een grotere te winnen." Wedstrijdsport betekende 0or hem jarenlang een kwestie atlhiiü JO'CIuang eei ittteii pnmen' a£vallen> weer bij en weer afvallen. Dat fe nomeen is hem dus niet vreemd. Maar in tegenstelling tot vele an deren baarde het hem geen kop zorgen. „Het ging altijd makke lijk. Ik bereikte makkelijk mijn doel. Maar toen ik stopte met topsport, kwam ik wel in de pro blemen. Je eet op dezelfde manier door, maar de verbranding is een stuk minder. Als je foto's van mij ziet uit die dagen, zo'n kop." Hij maakt een kamerbreed gebaar om z'n betoog te onderstrepen. „Zolang ik bezig was, voelde ik me fantastisch. Maar als ik moest stil zitten, dan was het net alsof er iets in mij veranderde. Op het moment dat ik niet sportte, had ik geen energie. Ik ben daar on derzoek naar gaan doen. Ik heb een gigantische databank aange legd over alles wat afslanken be treft. Ik heb alles gelezen wat ik te pakken kon krijgen. Ook men sen gaan interviewen die een be paald dieet hadden gedaan. Op een gegeven moment ga je patro nen zien." De serieuze aanpak had ook alles te maken met het feit dat hij inmiddels was afge studeerd als arts. „Dan wordt het serieuzer. Dan komen de mensen bij je. Je gaat gewoon verder op wat je hebt geleerd, dieetje zus, dieetje zo. Ik deed dat op Cu rasao. M'n patiënten vielen fan tastisch af. Maar na verloop van tijd kwamen ze weer om de vol gende kuur. Het is me gebeurd dat ik op straat liep en dat ie mand snel de straat overstak. Dat was iemand die fantastisch was afgeslankt maar weer gigantisch was uitgedijd en zich schaamde om me te ontmoeten." Hij had ook patiënten die onom wonden zeiden: „Ik kom twee a drie keer per jaar bij je voor een kuur." Roy Martina: „Op een ge geven moment heb je door dat het gewoon niet werkt. Op deze ma nier heeft het totaal geen zin. Dan ga je verder zoeken." Yoghurt Precies in die periode kwam hij zijn vrouw tegen. Een voedings deskundige. „Die leefde op een heel armzalig dieet. Een paar si naasappelen per dag en wat yog hurt. Dat was de prijs die ze be taalde om slank te blijven. Ver schrikkelijk. Een ding had ze nog nooit van haar leven gedaan en dat was lichaamsbeweging. Daar had ze absoluut de pest aan. En dan komt ze een man tegen die er helemaal bezeten van is. Het eer ste wat ze tegen me zei toen we een relatie kregen was: 'Roy, ver wacht nooit dat ik word zoals jij'." Martina was slim genoeg om haar niet tegen te spreken. Maar oefende wel degelijk invloed uit. Niet lang daarna deed ze wel eens mee, ging mee hardlopen en be gon met aerobics. „Zij is voor mij de echte fat warrior. Ze is heel bewust ermee bezig, maar niet verkrampt. Ook niet elke dag óp de weegschaal. Ze heeft gewoon haar regels. Nooit meer dan één kilo aankomen. Gebeurt dat, dan neemt ze maatregelen. Bij het schrijven van mijn boek is zij mijn mödel geweest." Mensen die willen afslanken, be ginnen allemaal op dezelfde ma nier, weet hij inmiddels uit erva ring. „Ze beginnen allemaal met een dieet. Ze proberen van alles. Maar op een gegeven moment valt het kwartje. Dan weet men wat niet werkt en wat wel. Dan weet men ook dat men eerlijk moet zijn. Alleen ik ben verant woordelijk, niemand anders. De sleutel is het moment van inzicht. Maar niet iedereen is daar klaar voor. Ik noem dat de kinderrol en de ouderrol." De verpersoonlijking van de ouderrol is voor hem Oprah Win frey. „De-ouderrol is wanneer je enorm kritisch naar jezelf toe bent. Je bent enorm gediscipli neerd en je doet je best. Oprah is iemand die keihard voor zichzelf kan zijn. Daarom is ze ook zo succesvol. Ze is heel streng voor zichzelf, maar dat houd je niet je hele leven vol. Op een gegeven moment slaat dat door. Dat zie je ook, ze zit allang weer in het oude patroon. Ze heeft een hele be roerde jeugd gehad. Daar liggen veel emoties en dingen die haar saboteren. Ondanks het feit dat ze een van de meest succesvolle vrouwen ter wereld is, heeft ze nog steeds geen zelfvertrouwen. Ze moet zichzelf constant beves tigen, ze is zichzelf nog steeds aan het bewijzen. Ze zal nooit rust vinden. De kindrol komt volgens hem nog vaker' voor. Hij verduidelijkt: „Ais er mensen bij zijn, eten deze mensen bijna niks, zodat ieder een medelijden met ze heeft. Maar op het moment dat het be zoek weg is, duiken ze in de ijs- WOENSDAG 19 JUNI 1996 fen en slechte leefgewoonten een belangrijke rol. Ook voeding speelt een belangrijke rol bij het al dan niet ontwikkelen van vet kussentjes. Musarella: „Zo den ken we van onszelf dat we gezond eten. Dat is vaak niet het geval. Vooral vrouwen eten veel zoet. En ik durf suiker wel de vijand van het lichaam te noemen. Je raakt er aan verslaafd net als aan heroïne of cocaïne. Ook cola en limonades, die door veel vrouwen worden gedronken, bevatten veel suiker. Ik geef de voorkeur aan een glaasje water. Bij mijn secre taresse staat dagelijks een kan met anderhalve liter water op het bureau. Ik heb haar aangeraden om elk uur een glas water te drin ken." Paul Musarella: 'Van sinaasappel- naar perzikhuid'. Uitg. Streng- holt's Boeken, prijs 29,95. kast of in de koektrommel. Ieder een die dik is en wil afslanken en zegt dat het niet lukt, die liegt. Die houdt zichzelf voor de gek. De koekjestrommel is leeg, maar ik heb het niet gedaan..." Voor hem is de verpersoonlijking van de kindrol operazanger Pa- varotti. In z'n eeuwigdurende ge vecht tegen zijn overgewicht liet hij zich zelfs opnemen in een zie kenhuis om onder begeleiding af te vallen. De methode: helemaal niets eten! Roy Martina: „Dat is zo'n kolder. Het resultaat is er naar. Pavarotti is dikker dan ooit. Hij is zelfs zo dik dat als hij zo door gaat, hij zelfs zijn stem kwijt raakt. Hij moet nu weer op een dieet, maar hij komt er nooit uit. Waarom niet? Omdat hij in z'n kindrol zit, al is hij nog zo'n geniaal kind." In dit kader past ook een ander 'leuk' fenomeen: „Het onbewust eten. Je zit naar de tv te kijken met een bak popcorn voor je. Op een gegeven moment ben je op de bodem en vraag je je af waar die popcorn is gebleven. Want! je was niet bewust aan het eten." Bijna verlekkerd constateert hij: „Alle sabotagemechanismen die de mens eigen zijn vind je bij de ze mensen terug. Als er een doel groep is waar je als wetenschap per iets van kunt leren, is het de ze. Voor mij is het razend interes sant. Iedereen heeft z'n eigen me chanisme. Ik begeleid nu een the rapeute die zelf wil afslanken. Ze doet alles goed, ze zou alleen nog moeten gaan sporten. Maar juist daar zit haar blokkade. Als kind heeft ze aan wedstrijdturnen ge daan. Het moest, moest, moest. Ik moet haar. duidelijk zien te ma ken dat het fanatieke nu niet meer hoeft." Sleutelwoord Sporten is in zijn theorie ook een sleutelwoord. „Bij de twee pro cent die er in slaagt slank te blij ven, vind je sporten altijd terug. De meesten zijn zelfs verslaafd geraakt aan een of andere vorm 'van lichaamsbeweging. Maar dat willen de anderen niet horen. Het kind wil alleen maar horen dat een dieet de oplossing biedt." Volgens Roy Martina hebben we eigenlijk nog een Neanderthaler lichaam. „Vroeger hadden we een uitlaatklep. Dan zat er een leeuw achter je aan, of je moest op het land werken. Je was altijd licha melijk bezig. Het lichaam heeft dat nodig. Of je het leuk vindt of niet, als je vitaal en fit wilt blij ven is beweging nodig. Sport is in dat kader een van de beste ma nieren. Het is nooit gebrek aan tijd dat iemand het niet doet, het is altijd een prioriteit. Als het be langrijk voor je is, dan vind je de tijd. Maar als het niet belangrijk voor je is, dan vind je de tijd niet." Routine Alle routinehandelingen tellen in dit verband niet mee, waar schuwt hij. „Als ik gewend ben aan lichamelijke arbeid, want ik sta buiten putjes te scheppen, maar ik heb zo'n pens, dan telt het putjesscheppen niet mee. Dat is routine. Je lichaam is daar aan gewend. Als ik altijd naar m'n werk fiets, telt dat ook niet. Ten zij ik het in twintig minuten ga doen, in plaats van het gebruike lijke half uur." Hij heeft nog een simpele tip: „Eet gerust wat je ■lekker vindt, maar laat altijd wat staan. Gewoon om voor jezelf te bewijzen: ik heb controle over de situatie. Als je een Stukje appel taart neemt, prima, maar laat de helft staan. Ook al hebben we al tijd geleerd je bord leeg'te eten! Ik zelf zal altijd wat laten staan! Roy Martina: 'Fat warrior'. Uitg. Andromeda, prijs 24,90. In de vier steden die het Muziekfestival West-Brabant herbergen, wordt een bescheiden nevenfestival van beiaardmuziek gehou den. Te beginnen aanstaande vrijdag op de toren van de Sint-Jan in Roosendaal. Voor deze serie van vier beiaardconcerten heeft het Muziekfesti val West-Brabant de handen ineen geslagen met de Stichting Bra bant 200 en met de Stichting Carrillon Breda. Beiaardklanken tijdens het Muziekfestival West-Brabant in het jaar van het tweede eeuwfeest van de provincie, dat is geen toeval. Brabant is het hart van beiaardland. De beiaard is een instrument dat vanuit de Lage Landen de wereld heeft veroverd, en binnen de Lage Landen leefde de beiaardcultuur in het oude hertogdom Brabant, dat zich in de middeleeuwen uitstrekte van Den Bosch, Bergen op Zoom en Breda tot Antwerpen en Brussel. Nog altijd heeft Brabant een grote beiaarddichtheid. De twee be langrijkste klokkengieterijen zijn in Brabant gevestigd, in Asten en in Aarle-Rixtel. Een van die klokkengieterijen, de koninklijke Eysbouts Asten, zorgt ervoor dat ook in Breda een carillonconcert kan plaatsvinden. De toren van de Grote Kerk is tot september helemaal ingepakt in verband met restauratie, daarom kan de beiaard niet bespeeld worden. Maar met de reizende beiaard van Eysbouts klinkt er in Breda toch een carrillon. De beiaardconcerten worden gegeven door Arie Abbenes, stads- beiaardier van o.a. Eindhoven: op vrijdag 21 juni in Roosendaal, op woensdag 26 juni in Bergen op Zoom (Gertrudiskerk), op vrij dag 28 juni in Oosterhout (St. Jansbasiliek) en op zaterdag 29 juni in Breda (Valkenberg). Aanvang in Breda 13.30 uur, de rest 20.00 uur. Tijdens dè vier concerten speelt Arie Abbenes muziek uit het Bra bants Beiaardboek, dat dit jaar is verschenen. In dit boek staan werken van veertien hedendaagse Brabantse componisten, ónder wie Toebosch, Manneke, Maassen, Cornelissen en De Groot. PS. Het is inmiddels wel bekend dat vanavond één van de top avonden van het Muziekfestival West-Brabant wordt. In de Sint- Jan in Oosterhout begint om 20.30 uur de première van het Re quiem van Berlioz (herhalingen donderdag 20 juni in Bergen op Zoom, vrijdag 21 juni in Eindhoven en woensdag 26 juni in Bre da). En tegelijkertijd treedt in het Chassé Theater in Breda een malig de fenomenale Italiaanse pianist Igor Roma aan, de win naar van het Internationaal Franz Liszt Pianoconcours 1996. HANS ROOSEBOOM Hilversum (anp) - EO-voorzitter A. van der Veer vindt dat er een einde moet komen aan de omvangrijke vergader- en over- legcultuur van de Hilversumse publieke omroep. Dit zei hij tij dens zijn jaarrede voor de ledenraad van de Evangelische Omroep. willen blijven, dan loopt het on herroepelijk op de rotsen." "Van der Veer vindt het programma van de publieke omroep momen teel niet voldoende herkenbaar en vindbaar voor de belangstel lende kijkers. In dit verband is de EO voor wat ■Van der Veer noemt een lichte kleuring van de netten. „Op het ene wat meer cultuur, op het andere wat meer amusement en op het derde wat meer infor matie." In Hilversum, stelt Van der Veer, groeit het besef dat dit aan de warboel een einde zou kunnen maken, dat het de dienstverle ning aan het publiek zou verbete ren en wellicht zelfs tot een hoger marktaandeel zou leiden. Van der Veer hoopt dat de com missie-Ververs de omroepen zal dwingen tot veel grotere slag vaardigheid. „We verliezen het keer op keer van de commerciële concurren tie." De EO-voorzitter vindt de programma's zo slecht nog niet, de geïncasseerde tikken op het gebied van de kijkcijfers schrijft hij toe aan de onderlinge concur rentie van de publieke netten. ,-,Terwille van de overleying van het publieke bestel moet daar een eind aan komen,", aldus Van der Veer. De commissie-Ververs, die staatssecretaris Nuis (Media) ad viseert over de toekomst van de publieke omroep brengt volgende week rapport uit. Van der Veer: „We moeten zelf programma's blijven maken, maar ze op een goede manier voor kijkers en luisteraars in de win kel zetten. En dat zal in toene mende mate op netniveau en op centraal niveau moeten gebeu ren. Als we als omroepvoorzitters of directeuren per se in alle op zichten kapiteins op het ene schip Buxtehude (dpa) - De prijs voor het beste jeugdboek van de Noord-Duitse plaats Buxtehude is toegekend aan de Haagse schrijfster Tonke Dragt (66) voor haar toekomstroman Turmhoch und meilenweit, de Duitse verta ling van Torenhoog en mijlen- breed. Aan de prijs, die de naam Buxte- huder Bulle draagt, is een bedrag van 10.000 mark verbonden. De Buxtehuder Bulle wordt op 19 oktober voor de vijfentwintigste keer uitgereikt. Amsterdam (anp) - De Albert van Dalsumprijs voor het toneels'ei- zoen 1995/1996 gaat naar Thea tergroep Hollandia voor de voor stelling Fenicische Vrouwen. Aan de prijs van het Amsterdam se Fonds voor de Kunst is een be drag van 15.000 gulden verbon den. De prijs wordt samen met de an dere prijzen van het fonds op 25 oktober uitgereikt in het Amster damse Paradiso. Fenicische Vrouwen is een mono loog gespeeld door Elsie de Brauw. De aanmoedigingsprijs toneel, groot 7500 gulden, gaat naar O'Mamarée, Rijstheater voor de voorstelling Toerandoo. De aanmoedigingsprijs mimogra- fie is toegekend aan Maartje de Vos de Wael en Magne van den Berg voor hun productie Man Vrouw. Maastricht (anp) - Opera Zuid brengt het komende theaterseizoen drie nieuwe producties uit. Het programma opent met Tosca van Gia- como Puccini, in een enscenering van de Franse regisseur Eric Vigié. In februari gaat Hansel und Gretel van Engelbert Humperdinck in première onder regie van de artistiek leider van Opera Zuid, Aidan Lang. Het gezelschap sluit het seizoen af met de gezamenlijke opvoe ring van Cavalleria Rusticana en Pagliacci van de componisten Mas- cagni en Leoncavallo, geregisseerd door Christopher Alden. Opera Zuid speelt Tosca tegen de achtergrond van het 200-jarig be staan van de provincie Noord-Brabant. De begeleiding is dan ook in handen van het Brabants Orkest onder leiding van Guido Ajmone- Marsan. Karen Notare, Henk Smit en Nikolai Vassiliev vertolken de hoofdrollen. Tosca komt tot stand in samenwerking met Opéra de Rennes, Opéra de Normandie en DGOS Opera Ireland. Bij Hansel und Gretel zit het Limburgs Symphonie Orkest onder lei ding van Ed Spanjaard in de bak. Datzelfde orkest begeleidt aan het eind van het seizoen Cavalleria Rusicana en Pagliacci, de opera's die sinds jaar en dag samen worden opgevoerd. Opera Zuid neemt deze productie over van de New Israeli Opera.

de Stem | 1996 | | pagina 13