upeunk liger. Netanyahu vandaag aan de slag t DIE EREN 'ZIENING Jeltsin wordt geen adempauze gegund fagenings onderzoek gevolgen Franse kernproeven in Polynesië Politieke koehandel om steun van Lebed (ieuwe Israëlische premier krijgt meerderheid in parlement achter zich Tribunaal laat Bosnische Serviër vrij Analyse Donkere tijden at 45-47 - AXEL lElSTEM BUITENLAND A4 iuicessies avik op Defensie DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND Nederlander voor rechter Singapore Nastase geen burgemeester Boekarest Weer zwarte kerk afgebrand in de VS Proces tegen Priebke moet mogelijk over Chirac wil harde lijn tegen Londen Handelsoorlog China-VS afgewend Londen bUjft in contact met Sinn Fein Dag Scud-aanval op Israël feestdag in Irak 1996 11382 - Privé: 0115-441711 nestraat 3 - Hoek ten - Meubelen - Zonwering I 1111 DINSDAG 18 JUNI 1996 ^Paul Bolwerk r - De laatste serie uur aan roepsopleidingen in samen- ft de Stichting Janneke Dierx. alle opleidingen is één jDe lesuren zijn aangepast aan in de basisschool. Vergoeding pvang en reiskosten is tandidaten moeten bereid zijn, idigen van de opleiding een baan te aanvaarden. iRTVERZORGER rhtone vrouwen) bwerkster is inzetbaar bij alle uit- |organisatorische en administratieve heden die nodig zijn voor een goede en afhandeling van de uitvaart. j»splaats: Middelburg niveau J met rituelen en gebruiken van de lende culturen in onze samenleving lanaf 25 jaar jllSTRATIEF-TECHNISCH /ERKER aamheden worden binnen een bedrijf verricht, waardoor kennis en bepaalde technische aspecten nodig gsplaats: Middelburg VO-niveau elling voor techniek is een pré anaf 25 jaar rmatle: enden die staan ingeschreven bij sbureau kunnen voor bovenstaande ;en contact opnemen met de lor Vrouwenvakscholing, L. v.d. Heuvel, 02,4330 AC Middelburg. 0118-623518. BEIDSBUREAU J bedrijfssectoren, voor het in de metaal, het bakkers- ithandel, de zakelijke dienst- idingen zijn bedoeld voor ;en bij de consulent van het jng Beveilingsmedewerker. /an allerlei objecten en wordt ks is Middelburg. Mie over deze cursus: kernproeven is alweer orbij, maar niet voor de be- gjng van Frans Polynesië. landbewoners beginnen jeseffen wat de prijs is van [tjg jaar wonen in de proef- jivan de nucleaire indus- I, vakgroep sociologie van de nJboiiw Universiteit Wage- hun verhaal opteke- h Wageningse onderzoekers, pieter de Vries en dr. Han j, beginnen over een week onafhankelijk onderzoek naar de gevolgen van de Franse kernproeven voor de gezondheid en welzijn van de bevolking van Frans Polynesië. Ze doen dat in samenwerking met Hiti Tau, een vrijwilligersor ganisatie op deze eilandengroep in de Stille Oceaan en de Franse kerkorganisatie Eglise Evangéli- que. Het is voor het eerst dat zo'n grootschalig onderzoek onder de bevolking wordt uitgevoerd in het eilandenrijk, waar in dertig jaar 120 kernproeven zijn gehou den. De onderzoekers willen harde ge gevens verzamelen over de ge zondheid en welzijn van bepaal de risicogroepen, zoals 12.000 ex- werknemers van Mururoa en Fangataufa in het testgebied en de bewoners van de eilanden bin nen een straal van vijfhonderd kilometer van het testgebied. De Franse overheid heeft met het uitvoeren van de laatste reeks kernproeven (zes testen in '95 en '96) onbedoeld het startsein gege ven voor het Wageningse onder zoek. De proeven hebben name lijk geleid tot veel internationale protesten en oproepen tot onaf hankelijk onderzoek naar de ge volgen voor mens en milieu. De kortdurende missies van on afhankelijke wetenschappers als Jacques Cousteau (1987), Atkin son Commission (1983), IPPNW France (1990) en de Franse orga nisatie Artsen zonder Grenzen (1995) hebben onvoldoende in formatie opgeleverd. Ze hebben last gehad van een reeks beperkende maatregelen, zoals opgelegde tijdsdruk, af scherming van het onderzoeksge bied, verbod om met sleutelfigu ren te spreken en gebrekkige in formatieverschaffing. „De Fransen hebben in de jaren zeventig de statistieken over kan kergevallen in Frans Polynesië (118 atollen, 200.000 mensen) stopgezet. Kankerpatiënten, on der wie ex-werknemers van de nucleaire industrie, zijn naar Frankrijk gestuurd. Alles in een sfeer van geheimhouding. Kort om, er zijn nog zoveel vragen, waar we een antwoord op willen hebben. Daarom willen we de be volking horen. Daar zit zoveel kennis. De eilandbewoners heb ben een schat aan informatie over dertig jaar kernindustrie in hun woonomgeving," verduidelijkt Pieter de Vries. De Wageningse onderzoeker (38) verwacht bij het uitvoeren van het onderzoek geen tegenwer king, maar ook geen medewer king van de Fransen. Hij heeft geen vergunningen hoeven aan te vragen, omdat Frans Polynesië tot Frankrijk behoort en dus grondgebied van de Europese Unie is. Alleen voor de eilandjes Mangareva en Tvreia in het mili tair testgebied zijn speciale ver gunningen nodig. In Frans Polynesië komt, aldus De Vries, opvallend veel kanker voor. En er is volgens hem de laatste jaren sprake van een ex plosieve toename van de 'schim melziekte' ciguatera. Dit is een voedsel-allergie, veroorzaakt door het eten van 'besmette' vis. De Fransen wijzen een oorzake lijk verband tussen de kernproe ven en ziekten als kanker van de hand. Volgens Parijs is het uitge sloten dat straling is vrijgekomen bij ondergrondse explosies. „onze redactie buitenland fliizalem - De Knesset, het Israëlische parlement, geeft jdaag premier Netanyahu het vertrouwen. Hij slaagde gisteren in een coalitiekabinet te vormen, dat in de jesset op een meerderheid kan rekenen, uelireinvaart timmerde Neta- neraal Yitzhak Mordechai, een jhu gisteren zijn kabinet in el- ar, nadat behalve de religieuze rijen ook de nieuwkomer van ilhan Sharansky akkoord ging litet regeringsprogramma, „der sloot Netanyahu's Likud- itij (32 zetels) een coalitie- reenkomst met de religieuze rijShas (10 zetels), de Natio- il Religieuze Partij Mafdal gen zetels) en de Derde Weg- rij (vier zetels). üeren kwamen daar de Russi- immigrantenpartij Yisrael i'Aliya van Sharansky (zeven Iels) en de ultra-orthodoxe rij van het Thora-jodendom zetels) bij. De coalitie heeft lardoor de steun van 66 van de Sparlementsleden. kwel het regeringsprogramma gnieti openbaar is gemaakt, is Iwel duidelijk dat Netanyahu ïl concessies aan de religieuze itijen heeft moeten doen. kt regeringsprogramma biedt sidat betreft weinig hoop voor Irabieren en voor joden die geen sdsdienst of een liberale versie mn aanhangen. Zo vallen be- ingen tot het joodse geloof iitr onder toezicht van het or- adoxe rabbinaat. Shefcakkoord blijkt verder dat k nieuwe regering zich zal ver zien tegen de stichting van een iestijnse staat, tegen een opde- ig van 'Israëls eeuwige hoofd- idJeruzalem', vóór uitbreiding a de bestaande nederzettingen stegen teruggave van de Golan- aan Syrië. wijdde Netanyahu zich sier meer aan het verdelen van liaistersposten onder zijn Li ed-partijgenoten. Uit wat er aar buiten kwam, bleek dat Bui- Slandse Zaken, zoals verwacht, tear David Levy zal gaan, die 4 van 1990-92 onder Yitzhak aaitir al die post bekleedde. Mensie komt in handen van ge- (AD VERTE NTIE) Zie-je doé Jatnóo 'fcpoedkoopit A5 TÏIMRO TOPPERS VAN Ut WtfcK! biotex compact b'QlJw of groen pak a 450 gram, van 4,78 voor 4^ u> 00 magere varkenslappen pef kilo, van 12,90 voor 798 siagersachterham Per 100 gram van 2,79 voor 00 beckers hamburgers 'Mofo 12 stuks 2 stuks gratis, von 6,78 voor 6,28 goudse jong belegen kaas van het mes of voorverpakt, van 12,90/13,40 voor 10,90 WK 25. Geldig t/m zaterdag 22 juni 1996. DtttWEÖt |?RO.KADOXtGt^ 6Ü'. HET SPAARKADO Met onus Pro-Ka da spaarakf» «paart u «nel en voordelig voor prachtige Huishoudelijke kado'i met wel 30 lot 30% spoarvdnt». Haal «nel do i| Informatiefolder bij de Jumbo-Supermarkt. •JWD SAUCE, pot 500 ml. •"AAK KINDERCOLA, per 2 flessen a 150 cl. SCHwTA CHOCOMEL VOL OF HALFVOL, fles of pak a 1 lifer "EPPES, indian tonic, bitter lemon light, bitter lemmon, ÉHEim schizan of ginger ale, fles a 1 liter EKEN BIER, 3 gratis Pro Kado zegels per 12 flesjes, 6 gratis Pro Kado zegels per krat. D&n pt° ves*'9'n9en vindt u in: Berqen, Berqhem, Bladel, Den Bosch, ^en Dunnen. Dp.irn,, nnu::L rv-.u. Kerkrad1^1-1' ^eurne' Dongen, Eindhoven, Gemert, Grave, Heeswijk Dinther, Moera t ^ou*' Dïh, Luyksgestel, Mariahout, Meerssen, Middelburg, Scharend^L ^iste'roc^e' Nuenen, Nuth, Oirsbeek, Oisterwijk, Ooltgensplaat, Stpcnu" Schijndel, Sévenum, Sint Michielsqestel, Someren, ksraen. Tprnc.-r«r. T:IIm..\ i u__ \/_II._I \A/-.ii»_J 4 *9er>, Terneuzen, Tilburg (2x), Uden, Volkel, Willemstad man die wegens zijn havikachtige opstelling een jaar geleden de post van stafchef van het Israëli sche leger aan zich voorbij zag gaan. De meeste aandacht trekt echter het feit, dat de gerenommeerde havik Ariël Sharon, die aanvan kelijk had gezegd alleen met de post Financiën genoegen te zul len nemen, gisteren de post Huis vesting accepteerde. Deze functie wordt met Openbare Werken en Infrastructuur uitgebreid tot een soort superministerie. Tegenstrijdig In zijn nieuwe functie zal Sharon de eerstverantwoordelijke wor den voor de uitbreiding van de infractructuur op de Westelijke Jordaanoever en van de daar aanwezige nederzettingen. Het nieuws van zijn benoeming zorg de onmiddellijk voor groot en thousiasme in kringen van de ko lonisten en riep angstige reacties op bij de Palestijnen. Overigens moest Netanyahu van nacht nog heel wat rimpels gladstrijken. Er waren nog tal van tegenstrijdige wensen van de diverse coalitiepartners. Netanyahu deelde gisteravond mee dat hij volgende maand op bezoek wil gaan in Egypte en Jor danië) om de voortgang van het vredesproces te bespreken. Vredesoverleg De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Warren Christopher, gaat volgende week naar het Midden-Oosten. Hij be zoekt in ieder geval Israël, Jorda nië en Egypte en mogelijk Syrië. Ontmoetingen met de Israëlische premier Netanyahu en ministers van diens kabinet zijn de eerste gesprekken tussen de nieuwe Is raëlische regering en de regering in Washington. Netanyahu was aanvankelijk van plan in juni naar de Verenigde Staten te gaan, maar hij heeft zijn reis tot juli uitgesteld. De Eerste Strafkamer van het Joegoslavië-Tribunaal heeft gis termiddag de onmiddellijke vrijlating van de van oorlogsmisdaden verdachte Bosnische Serviër Goran Lajic (op foto midden) gelast. De drie rechters zijn tot de overtuiging gekomen dat er sprake moet zijn van een persoonsverwisseling. Tijdens de zitting toonde voorzitter Claude Jorda zich geschokt dat iemand blijkbaar drie maanden onschuldig in de cel heeft gezeten. Jorda vroeg Lajic mi nutieus te vertellen hoe het tot zijn aanhouding kwam. Lajic had geen andere verklaring dan het feit dat de naam Goran Lajic in Noordwest-Bosnië vaak voorkomt. Lajic heeft naar eigen zeggen na zijn aanhouding vlakbij Neuren berg meteen gezegd dat hij niet de gezochte Lajic is. foto anp Van onze correspondent Moskou - Daags na de Russi sche presidentsverkiezingen van zondag is de politieke koehandel begonnen met het oog op de tweede ronde, be gin juli. Zowel president Jeltsin als de communistische leider Zjoe- ganov, die als eerste en tweede uit de bus kwamen, dingen naar de steun van de gematigd natio nalistische generaal Lebed. Jeltsin, die met ruim een derde van de stemmen iets meer dan 3 procent voorsprong op Zjoe- ganov heeft, sprak gisteren in het Kremlin al met Lebed. De oud-generaal kwam als ver rassende derde uit de bus, en zei zondagavond dat hij de bestrij ding van de misdaad en de her vorming van de strijdkrachten als zijn belangrijkste taken ziet. Lebed gaf na afloop geen com mentaar, maar het Jeltsin-kamp zinspeelt erop dat hij zich in de tweede ronde achter de presi dent zal scharen. Daarvoor zou hij kunnen worden beloond met de post van vice-premier voor veiligheidszaken of secretaris van de machtige Veiligheids raad. Lebed spreekt de komende dagen ook met Zjoeganov, hoe wel hij eerder liet weten dat hij niet met de communisten in zee wil. Nadat 99 procent van de stemmen was geteld, stond Jelt sin gisteravond laat aan kop met 35,02 procent, tegen 31,95 pro cent voor Zjoeganov en 14,73 procent voor Lebed. Op ruime afstand volgen de li beraal Javlinski (7,42 procent) en de nationalist Zjirinovski (5,78 procent). Oud-Sovjetpresi dent Michail Gorbatsjov kreeg zoals verwacht slechts een half procent. De opkomst was onge veer 70 procent. DE STEMMING in het ver kiezingskamp van Boris Je ltsin was gistermorgen toch wat bedrukt en de president was duidelijk niet tevreden. President Jeltsin heeft dan wel iswaar de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gewon nen, maar het geringe verschil met zijn aartsrivaal Gennadi Zjoeganov dwingt de zittende president om zijn tactiek voor de tweede ronde drastisch te wijzigen. In de aanloop tot de eerste ron de van de verkiezingen had Bo ris Jeltsin besprekingen ge voerd met een aantal kandida ten zonder dat hij ook maar een enkele concessie deed. De presi dent geloofde in eigen kracht en hoopte dat hij de kiezers vol doende te bieden had om de eindoverwinning zeker te stel len. De belangrijkste adviseur van Jeltsin, Viktor Iljoesjin, gaf gis teren te kennen dat de campag ne zich vanaf nu op twee punten zal toespitsen: het zoeken van steun bij andere kandidaten om hun aanhangers te overtuigen op Jeltsin te stemmen en het ga randeren van een maximale op komst bij de tweede ronde. De president maakte onmiddel lijk een begin met de nieuwe aanpak want de grote verras sing van deze verkiezingsronde, generaal Alexander Lebed, voerde gistermiddag al bespre kingen in het Kremlin. Lebed weigerde na afloop ieder commentaar op zijn onderhan delingen met Jeltsin, maar krin gen rond de president maakten duidelijk dat Lebed in ruil voor zijn steun wellicht een supermi nisterie krijgt aangeboden. Voor de generaal zou de post van een nieuwe eerste vice-pre- mier worden ingesteld die ver antwoordelijk is voor de zoge naamde machtsministeries, De fensie, Binnenlandse Zaken en de veiligheidsdiensten. Of Lebed op dit aanlokkelijke aanbod - dat hem in één klap uitzonderlijk veel macht zou geven - zal ingaan, blijft nog de vraag. Want de generaal wordt ook het hof gemaakt vanuit het communistische kamp. Presidentskandidaat Zjoeganov maakte duidelijk dat Lebed een man is met constructieve ideeën, die echter geen goed team achter zich heeft en ook niet kan rekenen op een vaste aanhang onder de kiezers. Zjoeganov benadrukte dat Le bed zijn politieke geloofwaar digheid zal verliezen als hij zou besluiten om toe te treden tot het kamp van Jeltsin. De com munisten lijken dan ook bereid om Lebed de post van premier aan te bieden in een nieuw ka binet indien Zjoeganov de ver kiezingen wint. Zjoeganov houdt vol dat zijn patriottisch platform een more le overwinning op Jeltsin heeft behaald omdat 65 procent van de kiezers door niet op Jeltsin te Door Kees Elenbaas stemmen zijn politiek van de af gelopen vijf jaar heeft afgewe zen. Generaal Lebed is de duidelijke overwinnaar bij deze verkie zingsronde en met zijn 14,7 pro cent aanhang de grootste vis in de vijver voor de overgebleven twee kandidaten. Maar de grote vraag is of Lebed wel in staat is, wanneer hij zijn keuze maakt tussen het kamp van Jeltsin of Zjoeganov, om zijn aanhangers mee te nemen. Lebed heeft veel stemmen weg gehaald bij de communisten en de nationalisten en de verwach ting is dan ook dat zijn kiezers zich in de tweede ronde grofweg zullen verdelen tussen de twee kampen. Jeltsin zal zeker ook onderhan delen met de liberale econoom Grigori Javlinski en zeifs met de ultra-nationalist Vladimir Zjirinovski, hoewel deze de gro te verliezer is van de eerste ron de. De aanhang van Javlinski zal naar verwachting voor een be langrijk deel in de tweede ronde op Jeltsin stemmen, maar een deel zal de overstap maken naar Zjoeganov. Van de resterende aanhang van Zjirinovski valt te vrezen dat ze in meerderheid toch voor de communistische kandidaat zul len kiezen. Het resultaat van deze gedwon gen keuze in de tweede ronde levert dan ook opnieuw een ge vaarlijke nek-aan-nek race tus sen Jeltsin en Zjoeganov op. De onberekenbare maar door slaggevende factor blijft de on geveer 30 procent van de kie zers die in de eerste ronde niet de moeite heeft genomen om naar het stemhokje te gaan. De sfeer in beide kampen blijft dan ook uitermate gespannen en nerveus. Zoals woordvoerders van zowel Zjoeganov als Jeltsin het uit drukten: „Er is nog geen enkele reden tot tevredenheid en abso luut geen tijd voor een adem pauze." EEN JAAR GELEDEN gaf niemand een cent voor de kansen op een tweede ambtstermijn van de Russische president Jeltsin. De door hem krachtig ter hand genomen hervormingen heb ben voorlopig meer chaos dan voorspoed opgeleverd, de Rus sen hebben de buik vol van mooie beloften die in de praktijk voor een groot deel loze woorden bleken te zijn. De vechtjas-veteraan heeft echter meerdere malen bewezen dat men hem niet zo maar kan afschrijven. Die onverzettelijk heid heeft Jeltsin in de race naar de Russische presidentsver kiezingen weer volop geëtaleerd. De door fysieke handicaps gehinderde Jeltsin heeft al zijn energie in een slopende cam pagne gestopt. Geen enkel middel heef hij onbenut gelaten. Hij reisde als een moderne Sinterklaas door het enorme Russi sche wereldrijk, strooiend met salarisverhogingen en allerlei aantrekkelijke voorzieningen. Bovendien heeft hij op onbe schaamde wijze gebruik gemaakt van zijn privileges bij de door de staat gecontroleerde media. De arbeid van Jeltsin heeft geloond. Tijdens de eerste ronde van de Russische presidentsverkiezingen is hij zijn grote com munistische rivaal Zjoeganov nipt voorgebleven. Er is een tweede ronde nodig om uit te maken welke koers Rusland in de komende periode zal varen, de lijn van de hervormer Jelt sin of de richting van Zjoeganov, die van Rusland weer een communistische grootmacht wil maken. De twee overgebleven kandidaten proberen nu de verslagen rivalen als bondgenoten in hun kamp te halen. Jeltsin lijkt bij dit gevecht in de gunstigste positie te verkeren. De meest pro minente verliezers zien weinig in het herstel van de commu nistische heilstaat. Het is te hopen dat het merendeel van de Russische kiezers er hetzelfde over denkt. Zij zijn teleurgesteld in hun verwachtin gen. Een aanzienlijk deel van de stemgerechtigden heeft die onvrede geuit door op de communist Zjoeganov te stemmen. Financieel en economisch is er echter voor Rusland geen weg terug. Boris Jeltsin is een kandidaat op wie veel aan te merken valt. Dit boegbeeld van de hervormingen valt echter te prefe ren boven de nationalist Zjoeganov, die droomt van terugkeer naar de donkere tijden van het communisme. Singapore/Den Haag - Een 48-jarige Hagenaar, die een week ge leden in Singapore is gearresteerd omdat hij XTC-pillen probeer de te smokkelen, moet vandaag voor de rechter verschijnen. Die beslist dan of de man langer in hechtenis wordt gehouden of op borgtocht vrijkomt. De maximumstraf die hij kan krijgen is twin tig jaar cel en vijftien stokslagen. Boekarest - De voormalige tenniskampioen Ilie Nastase wordt geen burgemeester van de Roemeense hoofdstad Boekarest. Hij werd bij de verkiezingen van afgelopen zondag verslagen door Victor Ciorbea, kandidaat van de oppositiepartij Democratische Conventie. Ciorbea behaalde 56,7 procent van de stemmen. Nastase moest genoegen nemen met 43,3 procent. De vroegere tenniskampioen stond kandidaat voor de regerende Sociaaldemo cratische Partij. Rocky Point - In Rocky Point, North Carolina, is gisteren een zwarte kerk afgebrand, de tweede in korte tijd in deze Ameri kaanse staat. De politie onderzoekt of er sprake is van brand stichting, zoals bij andere recente kerkbranden in het zuidoosten van de Verenigde Staten. In Stone Mountain, Georgia, brandde een gebouw van de Pine Lake Baptist Church af. Het hoofdge bouw liep geen schade op. Het laatste anderhalf jaar zijn in het zuidoosten van de VS meer dan dertig zwarte kerken afgebrand. Rome - Het proces tegen de van oor logsmisdaden verdachte Duitser Erich Priebke (foto) voor een militaire recht bank in Rome is verdaagd tot 10 juli. Door het uitstel krijgt een Kamer van Beroep de tijd om een klacht van aan klager Intelisano tegen een van de rechters te onderzoeken. Als de klacht wordt toegewezen, moet het proces te gen de voormalige SS-kapitein moge lijk opnieuw beginnen. Priebke staat terecht voor het dood schieten van 335 Italiaanse burgers bij Rome in 1944 als vergelding voor een aanslag van het verzet op het Duitse bezettingsleger. Parijs - President Chirac van Frankrijk zal tijdens de Europese top vrijdag in Florence bij de bespreking van de gekke-koeien- ziekte BSE een harde lijn voorstaan. Volgens regeringsfunctiona rissen in Parijs vindt Chirac het Britse plan om de ziekte uit te roeien onvoldoende. Het is vrijwel uitgesloten dat de EU-lidstaten er nog vóór vrijdag in slagen een eind te maken aan de hoog opgelopen ruzie over de gekke koeien. Gisteren trachtten de EU-ministers van Buiten landse Zaken in Rome een uitweg te vinden uit de huidige impas se. Zonder resultaat echter. Peking - Het gevaar van een Amerikaans-Chinese handelsoorlog is voor de tweede keer in ruim een jaar afgewend. Zo'n acht uur na het verstrijken van een Amerikaans ultimatum kwamen de partijen gisteren tot een akkoord. De VS hadden Peking gedreigd met extra invoerrechten omdat Peking zich niet houdt aan afspraken om het illegaal kopiëren van software, cd's en videocassettes tegen te gaan. China op zijn beurt dreigde met vergeldingsmaatregelen. Vorig jaar februari sloten de Chinezen, toen ook al balancerend op de rand van een handelsoorlog, een soortgelijk akkoord met de VS. Maar de Amerikaanse industrie merkte er in de praktijk wei nig van. Peking heeft na vijf dagen doorlopend onderhandelen toegezegd die afspraken alsnog na te zullen leven. Londen - De Britse regering zal ondanks de bomaanslag van za terdag in Manchester de contacten met Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, niet verbreken. Sinn-Feinleider Gerry Adams zei dat zijn beweging niet verant woordelijk is voor de aanslag. „Onze strategie blijft gericht op vrede. De aanslag veroorzaakt ernstige problemen voor iedereen, ook voor ons," aldus Adams. Tot nu toe heeft zich nog niemand voor de explosie verantwoordelijk gesteld. Intussen waarschuw den radicalen in Noord-Ierland aanwijzingen te hebben dat de IRA haar geweld ook weer naar Noord-Ierland kan verplaatsen. Bagdad - Irak heeft 18 januari, de dag waarop het in 1991 begon met zijn beschieting van Israël met Scud-raketten, tot nationale feestdag verklaard. Het Iraakse parlement nam een speciale wet aan, die 18 januari tot 'Dag van de wetenschap' verklaart. De kranten melden dat de Iraakse parlementariërs er unaniem vóór stemden om de dag 'waarop Iraks Al-Hussein-raketten diep in de zionistische delen van het bezette Palestina doordrongen, te maken tot Dag van de Wetenschap om de verrichtingen te eren van de Iraakse weten schappers'. De Iraakse beschieting van Israël was een represaille voor het of fensief dat een multinationale coalitie in 1991 tegen Irak was be gonnen en had als doel Israël in de Golfoorlog te betrekken. Irak vuurde in totaal 39 Scud-raketten op Israël af. Twee mensen kwa men daarbij om en 304 raakten gewond.

de Stem | 1996 | | pagina 5