Procedures bouwplannen eenvoudiger Ponden sparen Of yens. ie Savat Schieman nrecords erdurmen O Achttien jaar cel voor moedermoord Weer zelfmoord in huis van bewaring 'De Noordsingel' 'Er zullen nog meer doden vallen'' 4 meter hoog gras ontdekt in achtertuin DE STEM Stoom, as en steen i allage wil lerhoging bopkracht oor minima hippique Uiddink houdt laken op elkaar Ook voor kleine projecten lennepkast uit ontwerp-wedstrij d 100.000 VW's Koeten terug töar de garage Piet B amber gen overleden Generale Bank. De Andere Bank. KLM ontketent prijzenslag op route Londen i 3 maanden voor f 77,50 8"710311"000218" I I I I I DINSDAG 18 JUN11996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Goes' voor trimmers leverde o voor de Brabander Anjo van I meerde zich een kopgroep van Meijer en Christ Boden diver- komen. Suijk (Kruiningen), 3. L. Beiier [Dm Bommel), 4. P. Bolsens (Kieldrechtl 5. H. Vis (Hansweert), 6. R. MeS (Putte), 7. J. Weststrate (Yerseke) 8 c. Boden (Wouwse Plantage) Th Slabbekoorn (KapeUe), 10. E. Franse (Kloetinge). B-categorie: 1. A. Goosens (St.-Wii- lebrord) 50 kilometer in 1.07.16 2 T Verhulst (Roosendaal), 3 s Rom mers (RUland), 4. C. Beenhakker ('s Heer Arendskerke), 5. J. Goosens (St.-Willebrord), 6. C. van der Horst (Standdaarbuiten), 7. S. van Vlim meren (Etten-Leur), 8. H. van Riet (Kapelle), 9. A. Kuzee (Oost-Sou burg), 10. J. Jeremiasse (Wemeldin- ge). C-categorie: 1. E. van der Wiel (Bre da) 40 kilometer in 53 minuten, 2 H Tolleman ('s-Heërenhoek), 3. A Ha zen (Lewedorp), 4. D. Verhulst (Waarde), 5. N. Zweedijk (Waarde) 6. E. Claeijs (Heist aan Zee), 7 g' Evers (Sprundel), 8. B. Raas (Hein- kenszand), 9. A. van Dongen (Bergen op Zoom), 10. F. Bosters (Bergen od Zoom). Politieke koehandel om Lebed PAGINA eumconcours hippique (10-jarig hereniging en ponyclub Zuid-Be- ïedempte Sluizen te Hansweert, In de dressuurwedstrijden wer- 1, zowel bij de paarden als de po- in de proef tijdens de wedstrijd moet ik hem goed aanpakken. Dat kan natuurlijk niet." Zo goed als er in de dressuurwed strijden werd gepresteerd, zo ma tig tot slecht waren de resultaten bij het springen. Winnaar in de M-klasse paarden werd de 34-ja- rige banketbakker uit Maldegem, die in Aardenburg woont, Luc Savat met Fortuna. Met twee in de barrage van de achttien deel nemers, waarin hij de hoofdprijs pakte. Luc Savat, van de Nieuw- vlietse Zwinruiters: „Toch een moeiljk parcours. Het stond niet te hoog en niet te breed, maar met onmogelijke moeilijke lijnen." Dat klopte, want in de barrage trok hij twee balkjes naar de grasmat, evenals Christiaan van de Plasse met Evident van Zuid- Beveland, die daarmee tweede werd. Knap derde, met één balk in het basisparcours, werd Ellen Briquet met Queen van de ruiter- -club Hulst. UITSLAGEN SPRINGEN Z-paarden: 1. Sandy den Exter me Gentleman (Noord-Beveland), 2. Sandy den Exter met In. The Mood. M-paarden: 1. Luc Savat met Fortuna (Zwinruiters), 3. Ellen Briquet met Queen (Hulst). L-paarden: 1. Piet Huige met Iliadien (Weelruiters). B-paarden: 1. Cindy Vermue met Fair Lucky (Weelruiters), 3. Luc Cornelis- sens met Prince For Ever (Hulst). ZZ-pony's: 1. Christiaan van de Plasse met Quary Hill (Zuid-Beveland). Z-pony's: 1. Stieven van Bunder met Diamantha (Hulst). M-pony's: 1. Carolein van de Plasse met Ambassador (Zuid-Beveland), 2. Cindy Perdaen met Scooby Doo (Zwinruiters). L-pony's: 1. Henriëtte van de Ree met Alfred (Oranjeruiters). B-pony's: 1. Eva Koedoot met Danger (Niervaart). Categorie AB: 1. Rilana Ruisen met -Ta- ra (Paardebloem). gdploeg (C- en D-junioren en pu- weede geworden tijdens de inter- it Brabantse Atletiek Combinatie) Ig die plaatsvond op de accommo- m. Meisjes D: Linda Wouterse (KKK-Ari 1000 meter in 3.29,66, kogelstoten 8,6», Wendy Docters (Scheldesport) n° g" sprinten 1,45 (persoonlijk record), Ko gelstoten 10,26 (persoonlijk reC0V* Tosca Hellebrekers (RKHAV) verepnn- gen 4,05, Joyce Mortier (RKHAV) t) verspringen. m7i*lin- Meisjes C: Rachlda Moerman (wieun gen) 80 meter in 11,40, 600 meter 1.47,26 (persoonlijk record), Sandra Block (RKHAV) 600 meter m HJJ (persoonlijk record), Rafke ^ss (Scheldesport) verspringen 4,89 IP soonlijk record), speerwerpen r Debbie van der Scliilt (Sclheldesport) discuswerpen 21,90, speerwerpen ii Jongens-pupillen C: Thomas Woutei^ (RKHAV) 4e op de meerkamp raei o* punten. onjdiii Jongens-pupillen B: Yannick d (RKHAV) 11e op de meerkamp niet punten, Mike van de Velde (Wieling 16e met 919 punten. Wp; Jongens-pupillen Al: Boris van de (Scheldesport) 13e op de meerkamp 985 punten, Guy de Wilde (RKHAV) 15= met 962 punten. T>i~irinnd Jongens-pupillen A2: Wouter Blo (Scheldesport) 9e op de meerkamp 1311 punten, Remco Faasse (&o»» sport) 16e met 1146 en Wouter Saman (RKHAV) 17e met 1135 punten. Jongens D: Wouter Verdurmen \p HAV) 1000 meter in 2.57,81, verspnng 4,97* IRK- Jongens C: Eimert-Jan Goossens l HAV) 100 meter in13,24,800 2.23,19, Sebatian Vonck (RK^ ji meter in 2.15,31 (perso°nH]k Jipterin Erik de Munck (Wielingen) 800 me te 2.26,55, verspringen 4,47. wBAC Eindstand onder voorbehoud: L 286 punten, 2. Zeeland 270, 3. DordrM 231 punten. Londen - Het enige dat •«ndscoach Hiddink na' de laatste training van Oranje het duel van vandaag j Engeland wilde prijs peil, was dat 'op Wembley ('n fantastische sfeer leerst'. Speculeren over wie tel of niet speelt, liet hij aan ierden over. fel zei Hiddink geen al te grote verrassingen in petto te lebben. Vandaag volgen nog gesprekken met spelers. De Hwachting is dat Oranje iet dezelfde elf start als eer ier tegen Zwitserland. See- dorf - en niet De Koek - is iegelijk, omdat Engeland' torgaans met twee spitsen speelt. zie OOK SPORT-B1 li#onze verslaggever - De PvdA wil dat het ka nt mensen met de zorg voor Weren die langdurig in de bij stand zitten, alsmede AOW'ers tet een klein aanvullend pen tol,"laat profiteren van de ver ratte economische groei. MA-fractieleider Wallage riep lil kabinet gisteren tijdens een [artijbijeenkomst in Breda op ar vanaf de begrotingsbehan- ttng deze zomer al voorrang ui te geven. „De mensen die de dgelopen jaren het meeste heb- 1® ingeleverd, moeten er niet al len niet op achteruit gaan, maar list een stapje vooruit kunnen fa. Het kabinet moet daar heel {richt naar kijken." ®A-fractieleider Heerma pleit, ast handhaving van de koppe- iigvan de uitkeringen aan de lo- 0, voor een aantal gerichte «pkrachtmaatregelen volgend gr, als daar geld voor is. De ïpositieleider zei dat maandag- »nd tijdens een spreekbeurt in Van onze verslaggever Breda - Gemeenten kunnen in de toekomst sneller toestemming geven voor nieuwe bouwplannen, ook al is er voor een gebied nog geen bestemmingsplan vastgesteld of wijkt het project af van het bestaande bestemmingsplan. Voor kleinere bouwpro jecten - zoals de bouw van een serre achter een huis - worden de procedures eveneens sneller en eenvoudiger. Centraal Planbureau heeft Stekend dat de minima en de ■Mengroepen er volgend jaar toder nadere maatregelen 1 op achteruit gaan. 'in onze verslaggever h - Omdat het Spectrum- Jllege in Breda niet de naam van wol' wil krijgen, heeft de de 'verdienkast' voor de 't van hennep terug laten «tijd'"" UU een ontwerp-wed- ip de vrije markt zou het maken J® ?e kast 2500 gulden kosten. jaar kan een thuisteler vier eetongeveer 250 gram oogsten. ton (anp) - Volkswagen 950.000 wagens terug voor a vC<!?trole van koelsysteem. ™ertond gaat het om onge- 100.000 auto's. dp n? Wer|Ien al wagens van odellen Golf en Jetta uit de lint 1983-1989 met een iW°„r V.an ^er onderzocht, uit j ,nu °°k Golfs en Jetta's Periode met een mo- mej. V liter controleren, als- eniqro3at-m°deHen uit 1988 Zolang het bouwplan past in de 'ruimtelijke visie' van een ge meente kan het stadhuis meewer ken aan de snelle realisering van een project. Volgens het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning (VROM) betekenen deze maatregelen niet dat mensen die bezwaar hebben tegen bepaalde bouwplannen minder mogelijk heden krijgen om protest aan te tekenen. Minister De Boer van VROM heeft deze en andere voor stellen tot wijziging van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO) voor advies naar de Raad van State gestuurd. Ze zijn be doeld om een hoop administratie ve rompslomp te verminderen. De huidige praktijk is dat een ge meente bij een bouwplan dat af wijkt van het voor dat gebied gel- Den Haag (anp) - De komiek Piet Bambergen is afgelopen week einde op het Griekse eiland Kreta overleden als gevolg van een hartstilstand. Hij is 65 jaar ge worden. Piet Bambergen werd vooral be kend als oprichter en lid van het populaire duo De Mounties. Aan vankelijk met mede-oprichter Fred Plevier en na diens dood met René van Vooren, stond hij jarenlang in de schouwburg en maakte hij vele televisieshows. Zijn laatste rol speelde Bam bergen afgelopen seizoen in de musical My Fair Lady. ZIE OOK ZOMER-GIDS - D1 Piet Bambergen: komiek die niet om zichzelf lachte (ADVERTENTIES) DAG WINNAARS Nick Roovers, Elzendreef 12, 4851 BJ Ulvenhout Mevr. J. v.d. Straaten, Schootakkerstraat 23, 4861 SJ Chaam Voor een hogere rente, onbelaste koersstijging of een toekom stige betaling. Met de Valuta Rekening van de Generale Bank kunt u een saldo aanhouden in diverse valuta. Meer weten over sparen in Amerikaanse of Canadese dollars, Britse ponden, Duitse marken, ECU'S, Franse of Zwitserse franken en Japanse yens? Kom gerust eens langs. Bergen op Zoom, Antwerpsestraat 37, tel. 0164-237650. Putte, Antwerpsestraat 48, tel. 0164-603250. Roosendaal, Molenstraat 50, tel. 0165-569326. Bij Oranje vinden ze risico 'onlogisch' PAGINA Ook Fransen ruziën op het EK PAGINA Chicago Bulls wint NBA-titel PAGINA 'Toch snel een diepe Westerschelde' PAGINA Palm verwijt winkels Hulst volksverlakkerij PAGINA Westbrabantse thriller van P.P. Windhorst 1®^ I MIN./MAX 10/19 WJifll PAGINA Koeler Aan het mooie, zonnige zomerweer is voorlopig een einde gekomen. Met een noordelijke luchtstroom wordt beduidend koelere lucht aangevoerd. Er is veel bewol king en hieruit kan het plaatselijk wat regenen. dende bestemmingsplan een ge compliceerde procedure moet doorlopen. In feite moet dan het hele bestemmingsplan worden gewijzigd. Via artikel 19 van de WRO kan er echter vrijstelling voor een project worden ver leend, voortuitlopend op zo'n be stemmingsplan-wijziging. Van dit juridische trucje is de af gelopen vijftien jaar op grote schaal gebruik gemaakt. Per jaar bedienen gemeenten zich vijf tien- tot twintigduizend maal van het 'ontsnappingsartikel 19'. Het ministerie vindt dat er een einde kan worden gemaakt aan de administratieve rompslomp van artikel 19, zonder dat de bur ger in zijn rechten wordt aange tast. „Wie bezwaren heeft tegen een bouwproject, heeft straks nog precies dezelfde beroepsmoge lijkheden als nu," verzekert woordvoerder D. Robertus van het ministerie. De zogenaamde 'kruimelgeval- len-regeling', het soepeler regime dat geldt voor schuurtjes, tuin huisjes en dakkapellen, wordt uitgebreid met iets omvangrijke re objecten, zoals serres, car ports, garages of de uitbouw van een woonkamer. Maar ook hierbij geldt dat de buurman van de bouwer dezelfde rechten houdt als voorheen. In de sfeer van grote projecten, zoals de aanleg van de Betuwe route of de hoge-snelheidslijn, streeft het ministerie eveneens naar een soepeler gang van za ken. Hierbij is wel duidelijk dat de invloed van de burgers wordt beperkt. Zij kunnen in de toe komst alleen nog bezwaar aan dienen tegen concrete onderdelen van het plan. Van onze correspondent Den Haag/Middelburg - Het gerechtshof in Den Haag heeft gis teren de 34-jarige Eddy Roegiers, directeur van Roegiers Glas- handel in Middelburg, en zijn 38-jarige werknemer en vriend, de Vlissinger Henk R., elk tot achttien jaar gevangenisstraf ver oordeeld voor de moord op de 62-jarige moeder van Eddy. Twee weken geleden was er tegen de twee vijftien jaar cel geëist. In haar motivatie stelt het Hof dat de gevraagde straf géén recht doet aan 'een liquidatie met mo tieven van een buitengewoon laag allooi'. Het is lang onduidelijk geweest of Eddy Roegiers en zijn vriend wel zouden worden veroordeeld. Vorig jaar eiste de Middelburgse officier van justitie tegen Eddy vijftien jaar cel en tegen Henk R. twaalf jaar, maar de rechtbank sprak het tweetal, tot stomme verbazing van iedereen, eind sep tember vrij. De reden daarvoor was dat op de dagvaarding tegen beide verdachten expliciet stond vermeld, dat 'de vrouw door het afplakken van neus en mond door verstikking om het leven was ge bracht'. Naar het oordeel van de rechtbank kon het best zo zijn ge weest dat de vrouw al eerder was overleden en dus achtte zij het af plakken als doodsoorzaak niet bewezen. Het Hof denkt daar dus bedui dend anders over. Volgens het Hof is er 'geen enkele serieuze aanwijzing die maar het begin van een vermoeden rechtvaardigt dat er een andere oorzaak is ge weest dan verstikking als gevolg van het dichtplakken van neus en mond' en daarom is de moeder moord voor het hoogste rechts college bewezen. Het lichaam van mevrouw Roe giers werd begin februari van dit jaar gevonden in het Spuikanaal bij Rilland-Bath. Mond en,neus waren met tape afgeplakt. Vol gens de moeder, groot-aandeel- houdster van het glasbedrijfging het als gevolg van het spilzieke leven van haar zoon niet goed met de zaak. Na een denderende ruzie over de toekomst van het bedrijf stelde zij haar zoon onder curatele van zijn zuster. Volgens verklaringen van kroon getuige en medeverdachte Henk R. zou Eddy gezegd hebben 'zijn moeder een lesje te willen leren'. Vervolgens werd de vrouw, vol gens Henk R. althans, in op dracht van Eddy door twee onbe kende Oost-Europeanen ver moord. Het verweer dat de moord zou zijn gepleegd door twee bui tenlanders werd door het Hof in juridische termen naar het land der fabelen verwezen. Prompt nadat de rechtbank in Middelburg Eddy Roegiers vrij sprak, nam hij de benen naar Thailand. Vorige week werd hij uitgeleverd en sindsdien verblijft hij in de gevangenis van Scheve- ningen. Henk R. werd tijdens de behandeling opgepakt en achter de tralies gezet. In Nieuw-Zeeland heeft de vulkaan Ruapehu gisteren een onverwachte, spectaculaire uit barsting gehad. De kolom stoom, as en steen die uit zijn krater omhoog schoot, reikte tot 12 kilometer de lucht in en was op honderden kilometers afstand te zien. De zon werd verduisterd en de wijde omge ving werd met een laag as be dekt. Er zijn geen berichten over slachtoffers of ernstige schade in de directe omgeving van de vulkaan. foto reuter Amstelveen (anp) - De KLM heeft een prijzenslag ontketend op de route tussen Amsterdam en Londen. De luchtvaartmaat schappij heeft gisteren haar ta rief flink verlaagd. Concurrent British Airways en partner Air UK volgden het voorbeeld na slechts enkele uren. Met het aanbod gaat KLM het ge vecht aan met prijsbreker Easy- Jet. Deze luchtvaartmaatschap pij vliegt sinds eind april voor 99 gulden van Amsterdam naar Londen. KLM's tegenzet is een ticket voor 95 gulden. Wie met het goedkoopste tarief met de KLM naar Londen wil, moet overigens wel een retour be stellen van 190 gulden. Voor waarde is bovendien dat de reizi ger minimaal een nacht van za terdag op zondag in Engeland verblijft. Bovendien is voor dit tarief slechts een beperkt aantal stoelen per vlucht beschikbaar. Vertrek naar Londen is mogelijk vanaf Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven. Den Haag (anp) - In het huis van bewaring 'De Noordsingel' in Rotterdam heeft opnieuw een gedetineerde zich van het leven beroofd. Bewaarders troffen gisterochtend rond zeven uur de 62-jarige Nederlander R.S., die in preventieve hechtenis zat, dood in zijn cel aan. Het is de vierde zelfmoord die zich sinds oktober vorig jaar in de Rotterdamse gevangenis heeft voorgedaan. In dezelfde periode was er bovendien sprake van twee serieuze pogingen tot zelf moord. Volgens Justitie heeft de man zich opgehangen aan zijn broek riem, die was bevestigd aan de wand die de wc in de cel af schermt. De man zat in een 'regu liere' cel in de C-vleugel van 'De Noordsingel'. Er waren volgens de woordvoerder geen aanwijzin gen dat de man zelfmoordneigin gen had. Hij zat iets meer dan zestig dagen gevangen op verden king van poging tot doodslag. De politie stelt een onderzoek in. Juist vorige week kwam een door minister Sorgdrager (Justitie) in gestelde onderzoekscommissie tot de conclusie dat er in 'De Noordsingel' geen sprake was van een verhoogd risico op zelf moord onder de gevangenen als gevolg van het regime en het werk- en leefklimaat. De commissie, onder voorzitter schap van vice-president J. Bal- kema van het Arnhemse ge rechtshof, werd aan het werk ge zet naar aanleiding van de drie zelfmoorden en twee pogingen daartoe in de periode oktober 1995 - februari 1996. Volgens de commissie pakt het personeel in het huis van bewaring de proble men gemotiveerd aan, ondanks de moeilijke omstandigheden, zo als een al jaren durende renova tie, bezuinigingen en een toena me van het aantal gedetineerden met psychische problemen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Middelharnis/Lage Zwaluwe - „Ik zie de krantenkoppen al: jetskiër overvaren door speed boot." De doem-voorspelling die watersport-ondernemer J. van Bodegraven uit Middel- harnis onlangs uitte tijdens een discussie over snelle mo torboten in Bergen op Zoom, werd afgelopen zondag waar heid op de Amer bij Lage Zwaluwe. „En er zullen nog meer doden vallen eer het seizoen voorbij is," reageert Van Bodegraven. „Ge woon omdat de Nederlandse overheid niet wil begrijpen dat jetski's aparte vaargebieden moeten krijgen." Voor bijna heel Zeeland geldt een vaarverbod voor snelle motorbo ten. Alleen bij Tholen en op de Greve- lingen zijn snelvaargebieden aangewezen. Van Bodegraven: „Een cirkel van één kilometer doorsnee. Daar rauzen motorjachten van veer tien meter met turbodiesels, klei ne speedboten en jetski's door el kaar heen. Hetzelfde gebeurt op het Haringvliet en in Brabant. Dat is vragen om ongelukken." Hij wijst erop dat jetski's wanke le vaartuigen zijn: „De bestuur der valt er zo af als hij in een paar flinke golven van een snelvarend groot jacht terechtkomt. En dan heb je het ideaal scenario voor een ongeluk." In Amerika en Canada waar de jetski-rage zijn oorsprong vindt, bestaan al lang aparte vaarzones voor deze waterscooters. „De overheid in Nederland moet daar ook naar toe, zeker als je ziet dat er in de VS al een hele be drijfstak is die zich bezighoudt met het opvoeren van jetski's. Er worden daar al snelheden bereikt van honderd kilometer per uur en meer. Dat krijgen we hier ook." ZIE OOK DE BINNENKRANT - A2: - Grote verslagenheid onder watersporters Lage Zwaluwe Met een sportabonnement op De Stem kom je nergens meer aan toe Ik neem een sportabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar 1 Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I - I DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND J

de Stem | 1996 | | pagina 1