'Invloed bewoners toch beperkt' In d Nieuwe apparatuur voor schoonhouden sportcomplex Oostburg Huldiging schakertjes Oostburg Korps Aardenburg wint brandweerwedstrijd POLITIE RAPPORT ■nam DEST piet Bai DUIVEN SPORT 'ZwembadAardenburg heeft regiofunctie' 4 Project Duurzaam Veilig moet wel binnen beschikbare budget blijven B en W van Axel willen cultuur-historische waarden beter benutten Boekje Phons Bakx over 'Macht van het spinnen' P.P. Windho DE STEM ZEELAND Kroonprins naar 700-jarig Veere Zonnebloem houdt boottocht Zakkenrollen Diefstal auto Auto's bekrast Poging diefstal Vernielingen Mishandeling Pont St.-Maxence Tarbes Argenton Wethouder A. Keijmel-Cambier: Beethoven/Liszt DINSDAG 18 JUNM996 Q Van onze verslaggever Oostburg - Om het nieuwe sportcomplex in Oostburg schoon te houden willen B en W van de Eenhoornstad nieu we apparatuur aanschaffen. Het gaat om een schrob-zuig- machine, werkwagen en een bodemzuiger. Voor dit materi aal is een krediet nodig van 34.000 gulden. De schrob-zuigmachine van het oude sportcomplex de Veerhoek is volgens het college totaal ver sleten en aan vernieuwing toe. Het schoonmaken van de nieuwe sporthalvloer met de huidige ma chine wordt afgeraden vanwege de kans op beschadiging. En dan komt de garantie op de vloer te vervallen door gebruik van on juist schoonmaakmateriaal. De offerte van een firma uit Raamsdonkveer komt als beste en meest gunstige in prijs uit de bus. Het gebruik van de schoon maakmiddelen gebeurt door mid del van een doseringssyteem. Het voordeel is dat altijd de juiste do sering wordt gebruikt en dat werkt volgens het college kosten besparend. De firma biedt even eens een werkwagen aan, com pleet met bakken, emmers, vuil- niszakhóuder en een pers om wa ter uit de mop te duwen. Deze werkwagen is nodig voor het schoonmaken van toiletten en andere ruimtes. Door de Arbo- Wet wordt het gebruik van een mop met wringer voorgesteld in plaats van het op de oude manier schoonmaken van de vloeren door middel van dweil met trek ker. De aanschaf van een nieuwe bodemzuiger is volgens het colle ge noodzaak omdat het personeel bij het stofzuigen van de bodem in het zwembad met een zuur- stoffles in het water moet. Het zwembad is nu de helft groter dan het oude zwembad wat dus volgens B en W veel meer tijd in beslag neemt. Bediening van een bodemstofzuiger vanaf de kant door een lang buizensysteem is niet meer mogelijk. Het voorstel wordt woensdag 26 juni behandeld tijdens de verga dering van de raadscommissie Openbare Werken. Van onze verslaggever Oostburg - De invloed van de bewoners op de planvor ming van het verkeersveiligheidsproject Duurzaam Veilig in West-Zeeuws-Vlaanderen is groot maar wordt wel be perkt door een aantal factoren. Het project moet immers binnen het beschikbare budget blijven en de voorwaarden moeten niet uit het oog worden verloren. De verkeersvei ligheid staat voorop. Dat stelt adviesgroep Beke, de begeleider van het project, in de aankondiging voor twee overle- grondens met betrekking tot Duurzaam Veilig. Deze bijeenkomsten zijn een ver volg op de eerste, inleidende, al gemene informatierondes die overal in de streek zijn gehouden. Nu wordt meer specifieker op de verschillende onderdelen en mo gelijkheden in een gebied inge gaan. De bewoners kunnen zelf wensen en ideeën aanleveren. Werkgroepen Op donderdag 20 juni komt het wegvak Oostburg-Cadzand-Bad aan de orde in hotel De Zwaan in Zuidzande vanaf 19.30 uur. Het wegvak Potjes-Breskens wordt besproken op maandag 24 juni vanaf 19.00 uur in recreatiecen trum De Pannenschuur in Nieuwvliet. Voor beide overlegbijeenkomsten worden de bewoners uitgenodigd die in de directe omgeving wonen van de plaats waar wegen of dor pen worden aangepast aan de doelstelling van Duurzaam Vei lig- Belangrijk onderdeel van de overlegronde is het formeren van zogenaamde infra-werkgroepen. Bewoners kunnen deel uit gaan maken van deze werkgroepen. De schetsontwerpen Worden met het ingenieursbureau en de betref fende wegbeheerder gezamenlijk ingevuld. Van onze verslaggever Axel - Burgemeester en wethouders van Axel willen de cul tuur-historische waarden van de gemeente beter gaan benutten en promoten. Gedacht moet worden aan de watertoren, molen en fortenlinie, maar ook de historie in de kernen Koewacht, Zuiddorpe en Overslag. B en W doen die aanbeveling in het conceptplan Axel Toeristisch H. Dit plan geeft verder invulling Den Haag (anp) - Kroon prins Willem-Alexander brengt 25 juni een werk bezoek aan de gemeente Veere. Na afloop is hij bij de opening van de feeste lijkheden rond het 700-ja- rig bestaan van het Zeeuwse plaatsje. Het werkbezoek van de prins staat in het teken van toeris me en recreatie. Op de cam ping De Zandput in Vrou wenpolder heeft de prins een ontmoeting met vertegen woordigers van onderne mersorganisaties als Recron (recreatie-ondernemers), Ve- kabo (Vereniging kampeer- boeren) en strandexploitan- ten. Ze praten onder meer over verblijfsrecreatie en mi lieu-problematiek. In een ge sprek op het stadhuis van Veere met de gemeenteraad ligt de nadruk op de bestuur lijke kant van het thema toe risme en recreatie. In het stadhuis neemt de prins een dronk uit de Beker van Maximiliaan van Bourgon- dië. In 1551 heeft Maximili aan deze beker geschonken aan de stad Veere. Volgens de traditie is het drinken uit deze beker voorbehouden aan de regerend vorst, tevens Markiezin (Markies) van Veere en de troonopvolger. In de Grote Kerk woont de kroonprins de opening van de festiviteiten rond het 700- jarig bestaan bij. De economische sector (van mid denstandsvereniging tot trans portsector) en maatschappelijke organisaties (van fietsersbond tot milieubeweging en gehandicap tenraad) kijken in een later sta dium naar de plannen. Het unieke van Duurzaam Veilig is dat de bewoners vanaf het be gin mee mogen praten en denken en niet achteraf als de plannen al op tafel liggen. Boeren E. Dekker uit Hoofdplaat, die na mens Agrarisch West-Zeeuws- Vlaanderen in het sectorenover- leg zit, vindt het van groot belang dat in elke regio boeren in de in- spraakgroep zitten. Hij zegt dit in de laatste uitgave van de ZMO-krant. De boeren vinden het prima dat aan ver keersveiligheid wordt gewerkt zolang de maatregelen maar praktisch zijn. Zo is een belang rijk element het scheiden van snel en langzaam verkeer door middel van parallelwegen. Land- bouwverkeer kan de gebiedsont- sluitingswegen alleen oversteken op plaatsen waar een rotonde is aangelegd. Projectleider De Jonge zegt in die krant dat landbouwers er begrip voor hebben dat het langzaam verkeer van de hoofdwegen .wordt ge.weerd maar tijdens in spraakbijeenkomsten stelden ze andere maatregelen voor zoals oversteekplaatsen met slagbo- De jeugdige schakertjes van de openbare basisschool (obs) in Oostburg werden gisteren op school gehuldigd door wethouder A. Ros- endaal. De obs werd namelijk afgelopen zaterdag in Leusden Nederlands schaakkampioen voor basisschoolteams. Voor het team schaakten Koen Leenhouts, Jonathan Andeweg, Paula Wildeboer, Maarten Prot, Sven Goldschmidt en Sam Henry. De obs speelde twee jaar geleden ook mee in de finale. Toen werden ze vierde. Vorig jaar kwamen de schakers niet verder dan de voor ronde. Afgelopen weekeinde werd met het behalen van de nationale titel de kroon gezet op een sterk schaakseizoen, foto wim kooyman aan het toeristisch-recreatief be leid, zoals de gemeente dat in 1992 heeft vastgelegd. De ge meente streeft er, in samenwer king met Staatsbosbeheer, naar om te komen tot volledig herstel van fort St. Joseph. Daarbij zal een adviesbureau en historische deskundigheid inge schakeld moeten worden om tot een reconstructtie van het fort te komen. Dorpsplein Voor wat betreft de historische elementen van Zuiddorpe, die zouden gebundeld kunnen wor den tot één product. Het gaat on der meer om het Dorpsplein, de asperge-cultuur, de kerk en be graafplaats met de gerestau reerde kapelletjes en de Steen van Ghistelle. Bovendien fun geert Zuiddorpe als vertrekpunt voor diverse fietsroutes. De watertoren staat op dit mo ment genomineerd als monu ment. De toren is al aangekocht door de gemeente. Een werk groep bekijkt nog wat de moge lijkheden zijn voor invulling van de toren. Uitgangspunt daarbij is dat de buitenzijde onveranderd blijft. De gemeente heeft eveneens re cent de molen aan de Molenstraat aangekocht. Het is de bedoeling dat deze molen volledig wordt hersteld. Dankzij financiële toe zeggingen van particulieren is volledig herstel van deze molen haalbaar. De exploitatie van deze molen wordt na restauratie ge daan door de Stichting Axelse Molen. Bolwerk Gelijktijdig of aansluitend aan de molenrestauratie wordt ook waarschijnlijk het bolwerk opge knapt. Met de bewoners van de Bastionstraat is overleg geweest. De bewoners zullen meedenken in de plannen inzake de restaura tie van dit bolwerk. Door Ronald Verstraten Middelburg - De in Middel burg wonende, van oorsprong West-Zeeuws-Vlaamse kun stenaar, Phons Bakx heeft een boekje geschreven over 'De macht van het spinnen'. Het is vorige week verschenen als vierde deel in de reeks essay cahiers van Barad Dürbeheer in Middelburg. Bakx (1956) laat geregeld van zich horen als kunstenaar die cu rieuze verschijnselen uit de oude volksmuziek en de culturele an tropologie opgraaft en uitdiept. Hij levert daarover regelmatig bijdragen aan radio en tv-pro- gramma's van de VPRO (Wande lende Tak), BRTN en Omroep Zeeland. Daarnaast geeft hij con certen op mondharp, recon strueert maskers uit oude Euro pese tradities en schrijft boeken en essays. Ook organiseert hij evenementen rond uitheemse cul turen. Vorig jaar was hij de man achter een zeer succesvolle avond met Schotse verhalenvertellers in de Zeeuwse Bibliotheek. In zijn nieuwste, tweeëndertig pagina's tellende publicatie, licht Bakx de sluiers op van de rijke mythologie die in vele culturen, waaronder de Helleense, is ont leend aan het spinnen. Hij behan delt de verschijning van schikgo dinnen als spinsters van de 'le vensdraad'. Spinnen betekende leven geven. Brak de draad, dan zette de dood in. Zo kreeg het spinnen met name betekenis in de oude Europese rouwcultuur. Voor zijn essay deed Bakx onder zoek op het eiland Sardinië. Daar kende bijna elk dorp tot het eind van vorige eeuw nog een bizar ge meenschapspersonage, dat macht had over leven en dood. Dit was de mysterieuze Filonzana of Grastula, een spinster, uitgedost in rouwkleding. Deze gemasker de spinster is op Sardinië be waard gebleven als carnavalsfi guur. Bakx gaat van hieruit in op de sociaal-psychologische en sek suele betekenis van het spinnen: van de taboe-verklaring door mannengenootschappen tot los bandigheden in de spinkamers. Tenslotte 'voert hij de dierlijke spin (Arachnidae) als femme fata le ten tonele. De Macht van het Spinnen. Geïl lustreerd met foto's en tekeningen. Prijs 10,00. Uitgeverij Barad Dürbe heer, Middelburg. ISBN 9080264237. Van onze correspondent Hoek - Het korps Hoek van brandweer Terneuzen was za terdag gastheer voor twaalf korpsen uit het gewest Zuid. Inzet van de wedstrijden was de afvaardiging naar de lan delijke wedstrijden tweede klasse lage druk. „De traditionele krachtmeting tussen de korpsen onderling vormt de basis voor de opdracht in de praktijk. Want de geteste snelheid en zorgvuldigheid zijn dan immers geboden," aldus bur gemeester drs. R. Barbé. De jury oordeelde dan ook na afloop dat het met de paraatheid van onze spuitgasten wel in orde is. „Goe de inzet en er is hard gewerkt," aldus de jury. Natuurlijk kon er ook dit keer maar een de beste zijn. Het korps Aardenburg ging met de eerste prijs strijken en valt dus de eer te beurt het gewest Zuid te verte genwoordigen op de landelijke wedstrijden. De organisatie van het korps Hoek liep op rolletjes dankzij de inzet van vele vrijwil ligers. De jury had geen makkelijke op gave verzonnen. Bij graanhandel De Putter aan de Molendreef was brand ontstaan. Er zaten op het moment van de brand twee slachtoffers in het ge bouw. De eerste persoon kon gered wor den door verkenning van de ach terzijde. De tweede persoon zat op de eerste verdieping en was niet bereikbaar via de trap. Te vens was er veel rookontwikke ling. Slechts via een luikje kon deze persoon bevrijd worden. Daarna Inzet van de brandweerwed strijden in Hoek was afvaardi ging naar de landelijke wed strijden tweede klasse lage druk. foto wim kooyman was het zaak om de brand te 'blussen'. Aan de wedstrijden namen deel de korpsen van: Sas van Gent, Elopak, Hydro Agri, Hulst, Aar denburg, Oostkapelle, Noord- Brabant (NTB), Den Bosch, Hel- lendoorn, Wessem en Stamproy. De uitslag was als volgt 1 Aar denburg, 2. Hellendoorn, 3. Sta- Van onze verslaggever Breskens - De regionale afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen van de Zonnebloem houdt vrijdag 21 juni de jaarlijkse boottocht. De afvaart is om 09.00 uur vanuit de Handelshaven in Breskens. Het evenement is een uitstapje voor die zieken, bejaarden en gehandi capten uit de regio die niet meer zo goed in staat zijn zonder deskun dige begeleiding een dagje uit te gaan. De Zonnebloem vaart ook dit jaar met de Eureka, een passagiersschip speciaal ingericht voor het vervoeren van zieken en gehandicapten. Ongeveer 225 gasten maken de boottocht mee. Tijdens de tocht wor den de mensen beziggehouden met muziek en bingo. Rond vijf uur in de middag is de Eureka weer terug in de Handelshaven. Sluis - Een 41-jarige vrouw uit Brugge is zondag in de Kapel- lestraat in Sluis slachtoffer ge worden van een zakkenroller. Ze mist een portemonnee met geld en persoonlijke papieren. Axel - De politie hield zondag een 25-jarige man uit Axel aan op verdenking van autodief stal. De auto behoorde toe aan een 52-jarige vrouw uit Ter- neuzen. Ze had de auto in de buurt van haar woning in de Nassaustraat geparkeerd. Sas van Gent - Twee inwoners van Beauvechain (B) deden aangifte van vernieling aan hun auto. Die stonden zondag geparkeerd op het Vlaanderen- plein bij de sporthal. De auto's waren met een scherp voor werp bekrast. Vogelwaarde - De eigenaar van een melkveehouderij aan de Provinciale Weg in Vogelwaar de zag gistermorgen, nog voor het krieken van de dag, twee mannen uit zijn schuur wegl0. pen. Er was een poging onder! nomen om het koelaggregaatte demonteren, waarschijnlijk met de bedoeling om het appa raat mee te nemen. Het tweetal werd tijdens de 'werkzaamhe den' gestoord. Waarschijnlijk hadden ze er geen reken™ mee gehouden dat een melk veehouder heel vroeg opstaat. Terneuzen - In de Axelsestraat werd het afgelopen weekend een telefooncel vernield. Terneuzen - De beheerder van een jongerencafé in de Korte Kerkstraat deed aangifte van mishandeling en vernieling. In de nacht van zaterdag op zon dag werd hij in zijn gezicht ge slagen door een man, die hij er op aangesproken had zich te gedragen. De beheerder werd ook nog aan zijn haren getrok ken en in zijn rug getrapt. De dader kreeg hulp van enkele anderen. Er brak een vechtpar tij uit waarbij ook wat meubi lair sneuvelde. poor Torn Smeets^ Amsterdam - „Gek he, ik Idet om me eige lachen I pjet Bambergen ooit. Intu Lakte hij humor waai I kü miljoenen amuseerde komiek overleed afgelj weekeinde op het Grieks land Kreta. Hij is 66 jaai worden. Piet Bambergen op bezoek bij zijndochtei p Kreta woont, toen hij ;n hartaanval werd ge| fen. piet Bambergen werd voora kend als oprichter van het r Voorwaarts Zaamslagveer, 188 duiven, 1505mpm: 1. F. Scheele, 2. A. van de Velde, 3 en 8. A. Schieman en zoon, 4, 7 en 10. H. de Feijter, 5 en 9. M. Hamelink, 6. D. Nice. De Eendracht Terneuzen, 155 duiven, 1541,77mpm: 1 en 10. Comb. Koch/Riemens, 2 en 6. J. van de Berg, 3, 7 en 8. P. de Blaeij, 4. F. Mollet, 5. Joh. Ze- gers, 9. G. van Houdt. Hoop Biervliet, 170 duiven, 1550,80mpm: 1. A. en M. Von- hout, 2 en 10. P. Weeda, 3. A. en E. de Boevere, 4. L. Bentz, 5. M. Deveneijns, 6. A. Neve, 7. Her man de Dobbelaere, 8. B Pro voost, 9. C. de Regt en zoon. Jong Maar Moedig Driewegen, 67 duiven, 1536,21mpm: 1 en 6. J. Vonhout, 2, 3, 4, 5, 8 en 10. F. Dellaert, 7. A. Engels, 9. Jaap Boekhout. Terneuzen - Postduivenhou- ders die willen deelnemen aan de internationale wedvlucht vanuit Tarbes worden hiervoor in de gelegenheid gesteld hun duiven in Schoondijke in te korven. Dat moet gebeuren op dinsdag 18 juni tussen 19.30 en 20.30 uur in het lokaal van de plaatselijke duivenspörtVé're- niging Eerste de Beste. Inkorfcentrum Hulst, 280 dui ven, 1481,73mpm: 1. A. van de Veeken, Hulst, 2. Ch. de Beule, Heikant, 3. E. Strobbe, 4 en 5. P.d'Hondt, beiden Hulst, 6. Cl. Thui, Heikant, 7. Freddy Thijs, 8. Antoine Thijs, beiden St.-Jan- steen, 9. O. Bonne, Koewacht, 10. J. van Helsland, Hulst. Verwachting Axel, 193 duiven, 1426,67mpm: 1 en 3. R. Herman, 2 en 4. Comb. De Mul/Kop, 5. P. de Bakker, 6. K. Verbunt, 7 en 10. A. Arens, 8. J. Weesepoel. De Vrede Sas van Gent, 288 dui ven, 1468,85mpm: 1. P. Baecke, 2, 4 en 6. H. van de Veeke, 3. Th. van Zeele, 5. J. van de Veeke, 7. G. Snelders, 8. Comb. Roe- giers/De Bruin, 9. T. de Bruijn, 10. F. van Geel. Sluiskilse Reisduif, 42 duiven, 1339,06mpm: 1. J. van Avermae- te, 2. A. Bouchaut en zoon, 3 en 4. J. Dane, 5. J. du Puy. De Eendracht Terneuzen, 76 duiven, 1440,44mpm: 1, 5, 7 en 8. D. de Smet, 2. J. van de Berg, 3 en 4. J. Verplanke, 6. J. Geel- hoedt, 9. C. Dees, 10. F. Mollet. Voorwaarts Zaamslagveer, 129 duiven, 1448,9mpm: 1, 2 en 3. J. Braet, 4. E. Strooband, 5. P. Arens, 6 en 10. A. Schieman en zoon, 7 en 9. D. Nice, 10. H. de Feijter. Hoop Biervliet, 50 duiven 1326,42mpm: 1 en 6. C. de Graaf, 2, 4, 7 en 9. A, en E. de Boevere, 3. J. du Puy en zoon, 5 en 8. C. de Regt en zoon, 10. A.1 Neve. De Snelle Duif Clinge, 157 dui ven, 1457,61mpm: 1. Comb. Beeldens, 2. Comb. Danckae- rt/Van Riel, 3 en 10. A. Thijs en zoon, 4 en 6. Ed. van Goethem, 5. L. van Kerkhoven, 7 en 8. L. van Vliembergen, 9. J. van Goet hem. Herleving Kloosterzande, 171 duiven, 1420,77mpm: 1. W. Voet en zoon, 2. G. Vioen, 3 en 9. R. de Nijs, 4. E. Kint, 5. Comb. Bis schop/De Waal, 6. E. de Bakker, 7. Comb. Verschuren/Andries- sen, 8. Jo. Dobbelaar, 10. G. Platjouw. Nieuw Leven Koewacht, 90 dui ven, 1459,56mpm: 1. J. Leenkne- gt, 2, 4, 5 en 7. L. de Feijter, 3. E. van Damme, 6. Gebrs. VanHou- te, 8. G. Schalkens, 9. Th, de Block, 10. R. van de Bilt. Met Moed Vooruit Boschkapel- le, 91 duiven, 1412,91mpm: 1,2, 4, 5 en 8. J. Cappendijk, 3. D. Dobbelaar, 6. Th. van Damme, 7. R. de Cock, 9. A. Schuren en zoon, 10. J. Willemse. Eendracht Maakt Macht Ter neuzen, 72 duiven, 1344,94mpm: 1. D. Evers, 2„ 3 ,en,.4. W. van Hoeve en zoon, 5 en 6. Gebrs. Scheele, 7 en 9. P. de Vos, 8. J. de Jonge, 10. H. Zegërs. De Zeeuw Goes, 415 duiven, 1383,78mpm: 1 en 2. C. van Strien, 3, 6, 9 en 10. G. Meuwese, 4 en 8. J. Kaho, 5 en 7. J. de Wit te. De Snelvliegers Oostburg, 102 duiven, 1461,29mpm: 1 en 2. J. de Smet, 3. R. Peeman, 4, 5 en 9. G. Tas, 6. A. Scheele, 7. A. de Wever en dochter, 8. J. Boer man, 10. C. de Cock. VZV Hoofdplaat, 80 duiven, 1330,19mpm: 1, 5 en 9. H. Calon, 2. Comb. Waebeke/Lucieer, 3 en 6. Ch. de Poorter, 4. J. de Poor ter, 7. J. van de Ameele, 8 en 10. Mevrouw Martens. Eerste de Beste Schoondijke, 50 duiven, 1270,30mpm: 1. W. Tanghe, 2. E. de Wever, 3. L. vaan de Leije, 4, 5, 6 en 7. P. de Jonge. Steeds Sneller IJzendijke, 87 duiven, 1351,41mpm: 1, 2 en 7. P. de Smet, 3. J. van de Sande, 4, 8 en 10. M. Rodts, 5. A. duPuij,6. F. Dieleman, 9. G. de Boevere. De Getrouwe Duif Cadzand, 109 duiven, 1322mpm: 1. J. de Mey, 2 en 9. G. Schrier, 3. D. van Kerkhoven, 4 en 7. M. de Lijser, 5. C. Riemens, 6. Aart Vasseur, 8. J. Kools, 10. W. de Die. Nog Sneller Breskens, 1327,90mpm: 1, 2, 7, 9 en 10. H. Mookhoek en zoon, 3. Comb. Mulken/Mookhoek, 4 en 8. Ge brs. Pijcke, 5. J. de Poorter, 6. W. Daansen. Van onze correspondent Aardenburg - Het zwembad in Aardenburg is zaterdag na een grondige opknapbeurt heropend door wethouder A. Keijmel- Cambier. „De nieuwe installatie voldoet nu aan de eisen van de provincie. Dit zwembad vervult een belangrijke functie voor® gehele regio en dat wordt weieens onderschat," aldus de wet houder tijdens de heropening. De heropening van het Aarden- burgse zwembad duurde langer dan was verwacht. „Eindelijk is het zover, er is door velen veel werk verricht. Datgene waar het meeste geld voor is uitgegeven zit echter onder de grond. We heb ben nu weer een fantastisch bui tenbad voor Sluis-Aardenburg, maar natuurlijk zijn anderen van over de grens of van de buurge meenten ook van harte welkom," aldus wethouder Keijmel. Enkele jeugdige zwemmers do ken daarna als eerste in het bad met een plankje. Eenmaal terug op de kant werd door wethouder Keijmel de tekst op de plankjes onthuld en was het bad geopend. Dat de letters eerst niet in de goe de volgorde stonden was voor de van ongeduld trappelende zwem mers geen probleem. Dat er plannen zijn om het zwembad wellicht in de toekomst nog verder te renoveren werd door wethouder J. du Fossé be- vestigd. „Het belangrijkste was om M zwembad weer open te krijg®. De rest, zoals het tegelpad, volg1 misschien later nog. Dit zwem bad moet gewoon weer een up; to-date zwembad worden, ze Du Fossé. Het zwembad in Aardenburg wordt op topdagen door vijftien honderd zwemliefhebbers tó' zocht. „We zijn nu langer open e ik hoop dat we de vijfentwintig' duizend bezoekers van vorig F j nu kunnen overtreffen," al badjuffrouw Marina Cockuyt za terdagmiddag, die evenals na collega's van de firma Leenlwu nieuwe shirts kreeg aangeboden Het zwembad is nu geopend P maandag tot en met vrijdag v 10.00 tot 12.00 uur, 13.30 to 17.00 uur en 18.00 tot 19.3°"® Op zaterdag en zondag van W- tot 17.00 uur. Door Hans Rooseboom Een lijk tegen een dijl Sjtanddaarbuiten, een vi" Wouwse Plantage, een ijHeijningen, een flat in da-Noord, een tuinder in de en een politieburea' Bergen op Zoom: de detec roman Vuile Praktijken sj in West-Brabant, geen tv mogelijk. Twee West-Brabantse rei j cheurs, de oudere Ed Sacb de jongere Paul Ruczinski, li een moord op, en stuiten da op illegale buitenlanders, ii nationale antieksmokkel, pi tatie en drugs. Het staat aller in Vuile praktijken, een th geschreven door Peter Pim l ffindhorst, journalist van roep. Hij is programmaleidei Omroep Brabant, dat wil ze chef van de redactie West- I bant, standplaats Breda. I horst (1958) woont in Bred| centrale stad in de regio di als achtergrond heeft gek voor zijn romans. Vuile Praktijken is Wind eerste boek. Het is voorzove „nd ook de eerste detectiv man die geheel in West-Brr speelt. Wie weet worden dt men Sacher en Ruczinski oo: kend, net als die van hun aii P.P. Windhorst. Het boek wordt op het ot aangekondigd als 'de eersU cher en Ruczinski-detective wordt dits een serie. „Zo heb ik het boek niet aq boden aan de uitgever, ma had dat wel in mijn achterl tijdens het schrijven. De twe litiemannen Ed Sacher en Ruczinski zijn zo geconcip dat ik er mee verder kan mijn verrassing stelde de uit] zelf voor om er een serie v maken. Ik ben nu halverweg tweede deel." 's het niet een beperking mensen buiten West-Brabai achtergrond van het boek herkennen? „Dat hoeft niet. Ik houd bij beeld van thrillers die op he Seise platteland spelen, plaatsen ken ik ook niet pr Ik had het boek ook in Am dam kunnen laten spelen, daar spelen zich al zo veel hveromans af. Of in het Als je niet van Beethoven en niet van Liszt, en ni pianomuziek, dan houdt haal hier op. Het ondersta, voer voor pianisten en pia hebbers. Het gaat ov transcripties voor piano handig die Franz Liszt van de symfonieën van i ven. Liszt vervaardigde piano van alle muziek die hij k Pruiken. Hij begon zijn E ven-transcripties in 183 Jaar na de dood van Bee1 die toen al heiligverklaar voor Liszt betekende de Peid een uitbreiding va concertrepertoire, maar o verdieping van zijn inzici componist. Want bewerke ®eels' analyseren. Alle negen Beethoven- hieén in de bewerking var Liszt zijn opgenomen d Pianist Cyprien Katsari direct gunstig opvalt F„ ifa,ris de symfonieën n erhalingen speelt (bij eer luistering lijkt het alsof I e herhaling nog wijzigii de transcriptie toepast). zt hield zich overigens Ur*g aan de oorspron I"

de Stem | 1996 | | pagina 16