allage eist koopkrachtbehoud GOED KOOP Al 3 is weer open voor alle verkeer 'Seksuele moraal RK-Kerk is progressief' Shell Nederland boekt winst van 1,84 miljard Nautisch spektakel van reddingswerkers ian De klassieke stem van de jazz is verstomd iandpunt PvdA-fractieleider staat haaks op dat van de WD VoetiiikoiiieiiNvint het basisinkomen' PëSTEM BINNENLAND BUITENLAND A3 BINNENLAND KORT Van Velzen voorzitter EUCD Vermoorde man gevonden naast N50 Kordes kritiseert benoemingen CTSV Fokker-obligatiehouders verenigen zich Goedereede privatiseert visafslag Stellendam beaphar MET REPPERS IN DE GROND KOMT ER GEEN KAT OF HOND! HALF OM HALF GEHAKT DAG 17 JUNI 1996 iroot-Brittannië en Ierland. 'an het noorden uit wi elden en wat regen of motre- en. In het zuiden van Enge md maandag nog zon en Iroog. Middagtemperatuur linsdag van 14 in Schotland lot iets boven de 20 nabij Lon- lelgië en Luxemburg: Maan- lag zonnig en vrij warm met tngeveer 24 graden. Dinsdag eel wolken en regenachtig en naxima van 18 graden, loord- en Midden-Prankriik- ionnig en droog. In de loop 'an dinsdag in het noorden volkenvelden en mogelijk wat legen. Middagtemperatuur on geveer 25 graden. Dinsdag in iet uiterste noorden veel fris- »er. luid-Frankrijk: Zonnig en Iroog. In de oostelijke bergge bieden stapelwolken en kans >p een lokale bui. Middagtem- beratuur ongeveer 28 graden. Portugal: Zonnig, maar langs le westkust mogelijk wolken- 'elden of mist. In het binnen band toenemende kans op een okale regen- of onweersbui Maxima ongeveer 33 graden angs de kust minder warm. Spanje: Overwegend zonnig. In iet binnenland een enkele ver- ipreid voorkomende onweers bui. Maxima ongeveer 33 gra den, aan zee circa 28 graden, kanarische Eilanden: In het tuiden tamelijk zonnig, aan de ïoordkant van de eilanden ook pnkele wolkenvelden en kans bp een bui. Middagtempera- uur aan zee ongeveer 26 gra- ien. Hallorca en Ibiza: Veel zon en niddagtemperatuur ongeveer ;9 graden. Italië: Flink wat zon. In de na- niddag en avond vooral in de iergen lokaal onweer. Maxima ongeveer 27 graden. Griekenland en Kreta: In het énnenland afwisselend zon en stapelwolken en een enkele re- *en- of onweersbui. Op de stranden zonnig en droog. Op le Egeïsche Zee aanhoudend een stevige noordelijke wind. iVan de kusten maxima van on geveer 26 graden. Duitsland: In het noorden, la ter ook in het midden wolken velden en mogelijk wat regen of motregen. In het zuiden zon nige perioden en droog. Mid dagtemperatuur van 17 graden langs de kust tot ongeveer 25 in het zuiden. Zwitserland: Overwegend zon nig. Aan de noordflank van de Alpen geleidelijk minder zon en kans op een bui. Middag temperatuur oplopend naar ongeveer 25 graden. Oostenrijk: Geleidelijk meer stapelwolken en kans op een onweersbui. Warmer met dins dag maxima van ongeveer 27 graden. Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 5. Keukenpiet; 8. kos- ,1 tenbewaking; 10. operatiebroeder, 11. shit; 13. pleegvader; 14. slaper, 15. solaria; 16. behang; 17. herzien, 19. Jaap; 20. schijn; 21. miezerig. Vertikaal: 1. Beroepshalve; 2. ekster, 3. mimegezelschappen; 4. strafrege 6. nonstopprogramma; 7. eigenaar digheid; 9. goedemannen; 12. top man; 18. rossen. ©JFS i MAANDAG 17 JUNI 1996 ,llerdam (anp) - Vanaf gis- jtiddag vijf uur kunnen Gebruikers weer zonder Ithoud gebruikmaken van lWeg A13 tussen Rotter- en Den Haag. Kijkswa- IJjstaat heeft gisteren de jtste hand gelegd aan de jjive zoab-toplaag en de jiiderail op het traject tus- j het Kleinpolderplein en jfslag Rotterdam-Airport, „vankelijk zou de Al 3 ter '(«te van Rotterdam-Noord af- iloten blijven tot maandagoch- 1 ,jzes uur. Als gevolg van het jstige weer konden de werk- zaamheden in hoog tempo wor den uitgevoerd, onder het motto: Klaar, naar huis! „Er hebben zich geen onverwachte complica ties voorgedaan. Daardoor hoeft de A13 het komende weekeinde niet te worden afgesloten," aldus woordvoerder Berrevoet van Rijkswaterstaat. De hoofddirectie van Rijkswater staat en andere regio's in het land hebben de renovatie van de A13 volgens Berrevoet met meer dan gebruikelijke belangstelling ge volgd. „Vandaag zal de hoofddi rectie in een persbericht aankon digen, dat de gevolgde werkwijze is geslaagd en als voorbeeld mag dienen voor de aanpak van ande re ingrijpende werkzaamheden aan het rijkswegennet." Nieuw voor de aanpak van Rijks waterstaat was de volledige af sluiting en dientengevolge een omleiding voor het verkeer. De Al 3 is één van de drukste snelwe gen van Nederland. Dagelijks maken naar schatting 200.000 voertuigen gebruik van de weg. De eerste twee weekeinden van juni werd de A13 afgesloten in de rijrichting Den Haag-Rotterdam, ter hoogte van de afslag Rotter dam-Airport (Doenkade). Het af gelopen weekeinde gebeurde dat in de tegenovergestelde rijrich ting. Volgens Rijkswaterstaat en het Korps Landelijke Politie diensten (KPL) in Driebergen zijn de drie afzettingen en omlei dingen probleemloos verlopen. De nieuwe werkwijze van Rijks waterstaat leverde ook een nieuwtje op voor het KLP. Een woordvoerder kondigde vorig week aan, dat zo mogelijk voor taan bij filevorming ook de ver- traginsgtijd voor het verkeer zal worden bekendgemaakt. Hoewel voor Rijkswaterstaat de werkzaamheden zonder pro bleem zijn verlopen, moesten met name automobilisten steeds reke ning houden met oponthoud. Zo onstond tijdens een eerste week einde in juni voor verkeer vanuit de richting Den Haag ter hoogte van de afslag Doenkade een ver traging van ruim twee uur, bij een file van zes kilometer. De daaropvolgende omleidingen veroorzaakten overigens minder oponthoud. Gistermiddag echter deed zich op de A13 ter hoogte van de werkzaamheden, in tegen overgestelde rijrichting een aan tal kop-staartbotsingen voor. Het betrof aanrijdingen tussen file- toeristen, die vaart minderden om de werkzaaamheden te bekij ken. Sommige bestuurders letten daardoor onvoldoende op andere weggebruikers. Er raakte nie mand gewond. Haag (anp) - PvdA-fractieleider Wallage vindt dat et kabinet ervoor moet zorgen, dat niemand er volgend op achteruit gaat. Bij een verwachte economische KBi van drie procent is het volgens hem niet acceptabel, jt burgers in de min belanden. Wallage zei dat zaterdag tor de Vara-radio. reageerde op ramingen van ;t Centraal Planbureau waaruit jkt, dat de economie volgend a-met zo'n drie procent zal uien, maar dat de minima en Jdengroepen er zonder nadere één procent op ach- Volgens Wallage set het kabinet, door de uitke ken aan de lonen te koppelen door lastenverlichting, ervoor (en dat de koopkracht voor «en op zijn minst gelijk jlt Wallage gaat daarmee ver- jdan het regeerakkoord, waar- itleen sprake is van een gelijk- ïge ontwikkeling van de lopkracht. De PvdA-fractielei- jwees erop, dat er meevallers :de sociale zekerheid worden wacht van twee tot drie mil- riin 1997. Er is dus volgens i ruimte voor verdere lasten- ilichting. Het standpunt van Wallage staat haaks op dat van de WD. Die vindt, dat volgend jaar alle kaarten gezet moeten worden op het verlagen van het financieringstekort en de staats schuld. Dat is volgens de libera len nodig, omdat Nederland zich moet kwalificieren voor de Eco nomische en Monetaire Unie (EMU). Wallage meent echter dat het zo wel mogelijk is aan de EMU-nor- men te voldoen als door te gaan met lastenverlichting. Hij zette zich af tegen fractieleider Rosen- möller van GroenLinks, die het kabinet zaterdag tijdens een par tijbijeenkomst verweet dat het er alleen is voor de elite. Volgens Wallage maakt de voorman van GroenLinks zich schuldig aan demagogie door alleen op de ne gatieve kanten van het kabinets beleid te wijzen. tor Harry Coerver Buiten staat de ME om extreem rechtse activisten op stafstand te houden. Activisten die niet komen opdagen. Bin- ïïhaalt GroenLinks-fractieleider in de Tweede Kamer, Paul tamöller, fel uit naar het paarse kabinet, inde politiek op het gebied van nen meer dan de maximaal 120 procent van het minimumloon die nu betaald wordt. Ook de af trek van hypotheekrente moet worden ingeperkt, vindt Groen Links. Voor het deel van een hy potheek, dat hoger is dan 180.000 gulden, zou geen belastingaftrek meer mogelijk moeten zijn. Rosenmöller waarschuwde zater dag dat de politiek van het huidi ge kabinet leidt tot een driedeling in de maatschappij. „Een brede bevoorrechte bovenkant van kansrijken met vaste en zekere banen. Een tussenklasse van kansarmen met een kwetsbare positie op de arbeidsmarkt, bij voorbeeld flexwerkers. En een onderklasse van kanslozen, die definitief uit de arbeidsboot dreigt te vallen. Ook dat is paars en niet op zijn best." De fractieleider verweet het ka binet, dat ze wel sommige groe pen minima tot dertig procent willen korten op hun inkomen, maar het niet aandurven de hy potheekaftrek te korten van men sen, die 'een optrekje van een half miljoen' bewonen. Rosenmöller deed het kabinet enkele 'dwin gende suggesties'. Zo stelde hij voor de Westerschelde-oeverver- binding te schrappen. „Gooi die 1,6 miljard gulden niet in het wa ter, maar investeer het in het ge wenste net van modern openbaar vervoer rond de vier grote steden. Dan verminder je de automobili teit dubbel: in Zeeland en in de Randstad." isociale zekerheid laat hij geen aan heel. Het kabinet durft sis niet de beloofde discussie arde sociale zekerheid te hou- a. sneert Rösenmoller. En mi ll-minister De Boer, die vol- hem terecht als minst be- Bme minister van het kabinet A kan echt beter snel opstap el. lie Goudse Schouwburg hield 'MnLinks zaterdag haar ne- Ne partijcongres. Zwaarte- öt van het congres was de 'so ak politiek'. Moet er een 'voet- komen of toch liever 'basisinkomen'? Over die ®g moesten de congresgangers ■lelijkheid verschaffen. :it congres koos uiteindelijk W het voetinkomen. Dat is een 'Wast inkomen voor iedereen in ongeveer 500 gulden per Band, Ook mensen die niet be- ®kbaar zijn voor de arbeids- ®kt, samenwonen of eigen ver- hebben, moeten die 500 Wen krijgen, vindt Green es. Het voetinkomen moet de Van werkloosheid kleiner aken en maakt deeltijdwerk C® 'elen juist aantrekkelijker, (erwachten de pleitbezorgers van «nieuwe fenomeen. «op andere punten worden ®delijke standpunten ingeno- GroenLinks vindt dat de aptand tien procent omhoog -aat Mensen die werken in Mel- ,™>anen, of jongeren in het 'werkgarantieplan verdie- Voor de kunst van 's-Gravenzande had zaterdag een groots nautisch spektakel plaats. Onder de naam Rescue Mania gaven nationale en internationale reddingswerkers staaltjes van hun kunnen weg. foto anp Utrecht (anp) - „De seksuele moraal van de Kerk zal een progressieve boodschap blij ken te zijn, die een echt per spectief op werkelijk gelukkig leven en een menswaardige samenleving biedt." Dat zei kardinaal Simonis zater dag in zijn toespraak over huwe lijk en seksualiteit tijdens de jaarlijkse ontmoetingsdag van het behoudende Contact Rooms- Katholieken (CRK). Volgens Simonis heeft het gebrek aan waardenbesef in onze samen leving tot een losgeslagen seksua liteitsbeleving geleid. Tegenover een „grabbeltonmoraal, waarin veel zit dat niettemin weinig waard is," stelt de rooms-katho- lieke kerkleer de noodzaak van een blijvende samenhang tussen huwelijk, seksualiteit en vrucht baarheid, aldus de kardinaal. Vanuit dat uitgangspunt moet de Kerk volgens Simonis de homo seksuele geslachtsdaad, het ho mohuwelijk en het gebruik van voorbehoedmiddelen afwijzen. „Zonder de essentiële samenhang tussen vruchtbaarheid en seksua liteit begeven we ons op een doodlopende weg," zei hij. „Op het eerste gezicht staat de seksuele moraal van de Kerk haaks op de huidige maatschap pelijke moraal," aldus Simonis. Maar in een samenleving waarin genot het hoogste goed is en het streven naar steeds meer de „waarheid van Gods liefde" heeft vervangen, kan de Kerk het nog steeds bestaande verlangen naar waarheid en zuiverheid juist voe den. De overheid is de Kerk daarbij niet behulpzaam, constateerde de kardinaal. Hoewel ze anders be weert, hanteert ze geen neutrale moraal. Ze scheept ongehuwde vrouwen die geen abortus willen ondergaan, met een schamele bij standsuitkering af. Ze pompt geld in reageerbuisbevruchtin gen, maar laat adoptie-ouders zelf voor alle kosten opdraaien. „Er worden voortdurend keuzes gemaakt, die samenhangen met morele waarderingen." Simonis riep op tot een moreel debat, omdat het besef van goed en kwaad uit de samenleving dreigt te verdwijnen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het gedogen van ordinaire en mensonterende seksadvertenties. „Tegenover zulke vormen van immorele plat heid vraagt de Kerk om diep gang," aldus de kardinaal. „La ten we dus niet aarzelen om de leer van de Kerk zonder enige concessies uit te dragen." Onder de enkele duizenden aan wezigen waren ook de bisschop pen Bomers van Haarlem en Muskens van Breda. Volgens CRK-voorzitter prof. dr. W.J. Witteman had de organisatie voor het thema huwelijk en gezin gekozen, omdat de maatschappe lijke waardering ervoor in zijn ogen tanende is. „Het belang van het gezin moet duidelijker geac centueerd worden," zei hij. „De deugden worden immers vooral in het gezin geleerd en beoefend, en ook de godsdienstige vorming vindt primair in het gezin plaats." Ook andere sprekers op de CRK- dag hielden hartstochtelijke plei dooien voor het gezin. Volgens de Amsterdamse priester dr. A. Bo- dar zouden de media meer aan dacht kunnen besteden aan het gezinsideaal, „het heiligdom van het leven". Voorzitter Baron G. van Boetzelaer van de Katholieke Politieke Partij gaf de paarse coalitie er van langs. „Het ge dram binnen de paarse fracties jJjWRinus van der Heijden Mia Fitzgerald, The First La- Of Jazz is dood. Nu is er Sten First Lady meer, even- J111! als een tweede of een ®rde. De jazzwereld, waar witipetitie vaak een grote rol ®Mt, treurt om het heen- jjaan van de beste aller leven- e lazz-vocalisten. Zij vorm- e met de reeds overleden jageressen Billie Holiday en arah Vaughan een weerga- 005i tno, waarvan de namen aak in een adem werden Söioemd. V°ch,is dat niet juist. Holiday, skun en Fitzgerald hadden ents gemeen, dat zij de jazz- onder een gr001 publiek met n gebracht en speelden de l gendarische helden uit aan 'edenis. Hun individuele verschilde echter hui- entüft yaughan was vooral een ia?, ner' een vocaliste die anl ek gebruikte om allerlei ken DenltstaPies te kunnen ma- oerl_ lie Holidays muziek was BtaS?1 ln blues- Maar Ella Fit- was degene, die van jazzmuziek een vocaal ambacht maakte, die de techniek van het improviseren op eenzame hoogte bracht en alles wat het ver schijnsel muziek ooit heeft voortgebracht, in haar songs op zoog. Ella Fitzgeralds interpretaties van zowat alle jazzstandards werden vooral getekend door het begrip scatten, improviseren op klanken, zoals klinkers en mede klinkers. Tijdens concerten, als de vonk oversloeg naar haar be geleiders, vergat Ella Fitzgerald haar teksten en waaierde haar stem wijd-improviserend uit. Vooral in de medium- en up- tempostukken was zij dan op haar best: razendsnelle improvi satiereeksen werden abrupt ge stopt, waarna de zangeres haar stem weer meer traditioneel in zette. Ella Fitzgerald was ook de vrouw van ornamentele details. In een op 25 oktober 1957 live opgenomen versie van Oh Lady, Be Good voegt Ella Fitzgerald, als ze het lied inzet, aan de titel het woordje sweet toe. De ie- klank van dat sweet zingt ze twee keer, zonder daarmee het metrum geweld aan te doen, een duivelskunstje. In een versie van Mack The Knife, in februari 1960 opgenomen in West-Ber- lijn, voert ze het scatten naar steeds grotere hoogte, om er dan plots flarden van de Platters-hit Smoke Gets In Your Eyes door heen te weven. Waar Billie Holiday haar ellende met grote hoeveelheden naar binnen dronk en spoot, om daar na haar muzikale tranen via weergaloze blues- en jazzvertol- kingen op het platenvinyl te la ten druppen, daar bleef Ella Fit zgerald altijd ver van welke vorm van exotische snuisterijen dan ook. Op het podium en in de platenstudio's haalde zij haar energie uit andere bronnen. Waar Billie Holiday haar smart deelde met de huilende tenor saxofoon van Lester Young, daar mocht de honkende bariton saxofoon van Gerrie Mulligan bij Ella Fitzgerald even meehob- belen, of mocht trompettist Roy Eldridge wat koperen nootjes Ella Fitzgerald foto reuter over haar vocalen strooien. Maar de stem van de zangeres was zo dwingend, dat piano-, bas-, ko per- of rietlijnen eerbiedig als een tapijt onder haar muziek werden geschoven. Uitgegroeid tot een van de be langrijkste jazz vocalisten van deze eeuw, was Ella Fitzgerald aanvankelijk voorbestemd om danseres te worden, evenals trouwens Billie Holiday. De anecdote die daarmee gepaard ging, is inmiddels legendarisch geworden. De presentator die Fitzgeralds podiumdebuut in 1934 aankondigde, deed dat op de volgende manier: „Oké men sen, een correctie. Miss Fitzge rald is van gedachten veranderd. Ze gaat niet dansen, maar zin gen." Misschien dat haar ongelooflijk gevoel voor ritme zo werd ont wikkeld voor de twee passies in haar leven: jazz en dans. Nadat ze kort na haar debuut in het Opera House in het Newyorkse Harlem met bandleider Chick Webb in aanraking kwam, ging het hard met Ella Fitzgerald. „Luister naar de beat en relax," was zijn devies en dat deed Ella. In 1938 boekte zij haar eerste grote platensucces: A-Tisket A- Tasket, waarin ze uitgebreid haar visie gaf op het scatten. Maar het was vooral haar sa menwerking met trompettist Louis Armstrong, die haar tot in alle uithoeken van de wereld be roemd maakte. Eigenlijk is dat een vreemde zaak, want Fitzge- sjgasJ }W|d ba iue>|japuo '|aasuad 'ta\ea v raid en Armstrong waren voor al boezemvrienden, die op het podium als twee rakkers met el kaar omgingen. Artistiek had hun samenwerking niet zoveel te betekenen als wanneer Ella Fitz gerald het in haar eentje moest klaren. Toch zijn er prachtige opnamen van deze twee legenda rische jazzmusici. Zoals Moon light in Vermont bijvoorbeeld en Stars Fell On Alabama, beiden in 1957 voor Verve Records op genomen met een orkest onder leiding van Oscar Peterson. We zullen het voortaan moeten doen met het uitgestrekte plaat- oeuvre, dat ze heeft nagelaten. Aan meer dan vijfhonderd songs, waaronder de beroemde Ameri can Songbooks van grote compo nisten als Duke Ellington, Irving Berlin, Cole Porter, Ira en Ge orge Gershwin en Johnny Mer cer, gaf ze haar persoonlijke stempel mee. Een stempel waar op een tijdsaanduiding ontbrak. Daarmee heeft Ella Fitzgerald zichzelf gebombardeerd tot dè klassieke zangeres van de jazz geschiedenis. Een vrouw met een tijdloos oeuvre, die de tand des tijds met haar stem tot een nietig zandkorreltje reduceert. Valletta - De CDA-Europarlementariër en voormalig partijvoor- zittter Wim van Velzen is in Malta tot voorzitter gekozen van de Europese Unie van Christen-Democraten (EUCD). Van Velzen volgt de Belgische christendemocraat Wilfried Martens op. De EUCD is een samenwerkingsorgaan van 47 christen-democrati sche partijen in heel Europa. Samenwerking tussen de christen democraten in het Westen en de veelal jonge zusterpartijen in Midden- en Oost-Europa is het voornaamste doel van de EUCD. Rosmalen - In het Brabantse Rosmalen is zaterdagmorgen rond 6.00 uur vlakbij de rijksweg van Den Bosch naar Nijmegen het stoffelijk overschot gevonden van een 37-jarige man. Volgens een woordvoerder van de politie is er sprake van een misdrijf. Het lichaam van de man vertoont meerdere schotwonden.Het slacht offer is een Marokkaan zonder vaste woon- of verblijfplaats. Het is niet duidelijk of de man ter plaatse is gedood of dat hij elders is vermoord en daarna op de vindplaats is achtergelaten. Den Haag - Oud-president Kordes van de Algemene Rekenkamer vindt, dat bij de aanstelling van de voormalige bestuursleden Van Leeuwen, Van Otterloo en Van Rooijen bij het College van Toe zicht Sociale Verzekeringen (CTSV) sprake is geweest van politie ke benoemingen. Kordes, die begin dit jaar als bemiddelaar op trad bij het CTSV, zei dat gisteren in het tv-programma Buiten hof. Volgens Kordes is bij het zoeken naar bestuursleden voor het toezichtcollege uitsluitend gekeken naar een bepaalde hoeveel heid mensen, dicht bij de politiek. Kordes vindt, dat bij de benoe ming zorgvuldiger te werk gegaan had moeten worden. Amsterdam - Houders van Fokker-obligaties worden uitgenodigd zich aan te sluiten bij een in oprichting zijnde vereniging van lot genoten. Die vereniging stelt zich ten doel de leden zoveel moge lijk schadeloos te stellen. De uitnodiging aan de obligatiehouders is afkomstig van de Lon- dense firma Hesch Company, gespecialiseerd in sanering van bedrijfsschulden. Klesch deed zijn oproep zaterdag in de Tele graaf. Den Haag (anp) - Shell Nederland, een volle dochter van Ko ninklijke/Shell Groep, heeft vorig jaar zijn nettowinst met een kwart vergroot van 1,47 miljard tot 1,84 miljard. om het zogenaamde homohuwe lijk toont niet alleen aan, hoever men van de christelijke wortels is verwijderd geraakt, maar ook hoezeer men van de natuur, van de schepping zelf is vervreemd." Wat betreft het streven van de bisschoppen naar een gezamen lijke Katholiekendag in het jaar 2000, zei Witteman te hopen dat het zover zal komen. Hij toonde zich teleurgesteld over de reac ties vanuit de progressieve Acht Mei Beweging (AMB) op de toe spraak die bisschop Muskens vo rige maand tijdens de AMB-ma- nifestatie hield. Muskens somde toen tot ergernis van sommige aanwezigen de bezwaren van de bisschoppen tegen bepaalde op vattingen binnen de AMB op. Uit de negatieve reacties van pro gressieve rooms-katholieken blijkt volgens Witteman, dat de afstand tussen het denken van CRK en AMB nog steeds groot is. „De polarisatie is nog niet voor bij." Ook Simonis zag nog hobbels op de weg naar een gezamenlijke Katholiekendag. „Er moet nog heel wat dialoog plaatsvinden voordat we samen door één deur kunnen." In 1994 steeg de winst nog met 996 miljoen ten opzichte van het jaar 1993, dat zware reorganisa- tielasten kende. Dat staat in het jaarverslag van Shell Nederland, dat is gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel Den Haag. Shell maakt geen aparte jaarcij fers, van de Nederlandse onderne ming bekend. Niettemin hoort Shell Nederland met zijn omzet - 13,5 miljard tegen- 12,6 mil jard in 1994 - tot de grootste con cerns van Nederland. De Shell Groep is de grootste. Shell Ne derland telde in 1995 gemiddeld 10.482 werknemers tegen 10.823 in 1994. Koninklijke/Shell Groep consolideert zijn cijfers voor Ne derland in de in februari gepubli ceerde groepsresultaten. De groep boekte vorig jaar een net towinst van 11,1 miljard op een omzet van 172 miljard. Het bedrijfsresultaat van Shell Nederland steeg van 2 miljard tot ƒ2,7 miljard. De resultaten- verbetering dankt Shell Neder land aan de betere gang van za ken in de sectoren Opsporing en Winning en Chemie. Het resul taat bij Verwerking en Verkoop daalde. Binnen de sector Verwer king en Verkoop, goed voor bijna de helft van de omzet, leed Shell Nederland op de raffinage ver lies. Dat erkende algemeen direc teur J. Slechte al tijdens de pre sentatie van de groepscijfers in Goedereede (anp) - De ge meente Goedereede gaat de visafslag in het dorp Stellen dam privatiseren. De afslag op het Zuidhollandse eiland Goeree Overflakkee behoort tot de vijf grootste van Neder land. Volgens burgemeester en wet houders van Goedereede is een verzelfstandiging noodzakelijk om de toekomst veilig te stellen. Daarbij baseert ze zich op een rapport van het in visserij gespe cialiseerde bureau Zwiers. Het ontbreekt bij de visafslag in Stellendam onder meer aan snel le besluitvorming. Naast een ge brek aan slagvaardigheid heeft de afslag te kampen met een ver mindering van de aanvoer. Die is onder meer het gevolg van de Eu ropese quota-regelingen. Van de vijf grootste visafslagen in ons land zijn er al drie (IJmui- den, Den Helder en Harlingen) geprivatiseerd en onderzoekt Urk momenteel de mogelijkheid tot verzelfstandiging. Volgens B W van Goedereede betekent privati sering niet, dat de gemeente de handen aftrekt van de visafslag. „De hele visserijsector is voor de ze gemeente en daarbuiten van zo'n groot belang, dat de gemeen te wil blijven meehelpen aan een handhaving en uitbreiding van deze bedrijfstak," stellen B W. De gemeente ziet onder meer een rol voor zichzelf weggelegd in de belangenbehartiging. februari. De slechte marges door overcapaciteit en ongunstige wis selkoersen waren daar debet aan. De hogere volumes en marges bij Verkoop zorgden toch nog voor een positief resultaat. De sector zag zijn omzet met anderhalf procent slinken tot 6,3 miljard. Chemie vergrootte zijn resultaat 'aanzienlijk' - jargon voor 3'0 a 45 procent - vooral als gevolg van de groei in vraag en productie in de eerste zes maanden van 1995. Op sporing en Winning (met ƒ2,8 miljard een 15 proceiit hogere omzet) wist meer te verdienen doordat zij hogere prijzen voor gasleveranties aan het buiten land kon rekenen. Het verkoop volume was echter iets lager. Shell Nederland zag een deel van de winst wegsijpelen als gevolg van zijn aandeel in de vorig jaar maart aangekondigde reorgani satie van de centrale kantoren van de Groep in Den Haag en Londen. Shell Nederland gaat uit van een verdere reductie van de personeelsbezetting. (ADVERTENTIE) Beaphar Reppers Afweerkorrels en speciaal ontwikkelde Verdampers kunnen effectief worden ingezet op plaatsen waar honden en katten zich ongewenst ophouden. Vraag ernaar bij de dieren- en tuinspeciaalzaak. kilo van MACARONI 0| pak 500 gram van 32V Aanbiedingen geldig van ma. 17 juni t/m wo. 19 juni 1996. A&P Services B.v. tel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS 8

de Stem | 1996 | | pagina 3