Laatbloeiers ontluiken in Rosmalen rs tweede Iveynes Brenda Schultz opent tegen Grzybowski Amateurs geven beroepsgolfers les Becker maakt reis naar het verleden Degradatie meerkampsters door inhouden Jaklofsky TNIEUWS kort ropa Cup rijs van Luxemburg SPORT B5 fennis veter aan' Reneberg in rappe finale te sterk voor Simian Boksidool slaat zijn vrouw Mogelijk 15 doden bij stadionramp Steffi Graf slechts tweede geplaatst SPORTNIEUWS kort Al Hilal wint bekerfinale Smulders in de ring tegen Ashley Ook Frits Sins naar Atlanta KNCGV voelt toch niet zo voor fusie Daniëlle Varsseveld springt naar Sydney Giannini naar Sturm Graz Derde overwinning voor Karpov Eltingh dubbelt alleen in Halle Dopingcontroles bij langlauftrainingen Wïelerseizoen Edwin Ophof voorbij ANDAG 17 JUNI 1996 B4 lkbalkampioen Tropicana Neptu larino de Europa Cup 1 heroverd finale met 4-2 van de Italiaanse - de winnaar van vorig jaar in Is Europa le best Cup II in de B-poule. Het -of-three. Na de winst in de tweede duel (2-4), veroverde de in de derde wedstrijd (10-6). iaat (Bel) 5-4, Parma (Ita) - Nettuno (Ita) 3 (9 inn), Brasschaat: Van Walraven S (6e inn 1). riparma Angels (Ita) 4-2. 1)3 1 man)) 7-2-6-0, Kohl (1/3 1 man|, a: Fochi (4 1/3 3 man) 3-2-6-2, Cecca j inn, solo). :haat (Bel) 12-2 (7 innings). Parma, 3. Nettuno, 4. Brasschaat. 9-6, Brno (Tsj) - Sölvesborg (Zwe) 10-13 haten voorronde tellen mee): 5. San Ma "13-2, 8. Brno 3-0. a inn). mi: Teodor O-l-23-i astrzebie: Deege (5) 2-0-23-9, Uzdeiczvk it (5e inn, solo). 1 y int-Lo (Fra) 1-11 (8 inn), Botosani (Roe) iaint-Lo 4-6, 3. Jastrzebie 4-4, 4. Elms- -0. RCH - Saint-Lo 3-1. -5-2; RCH: Drayer (9): 7-1-10-1. Home- n). nan): 4-2-9-2, Calderone (2/3 inn): 2-2-0- i): 4-3-4-0, Gabriuel (1 1/3 inn 2 man): -4-1-1, Leblanc (2 2/3 inn 2 man): 1-0- 'H: Van Ham (3e inn); Saint-Lo: Meurant jdens het CSIO van Oberanven het e Grote Prijs van Luxemburg ge- sinds enkele maanden in dienst is de met zijn nieuwe aanwinst Car- van een plaats in de olympische barrage vier strafpunten op. Zijn If Schneider, trok zich met Classic De Brit John Whitaker eindigde dstrijd telde voor de serie Triple >rts Valkenswaard en Monterrey in idere Nederlanders die dispensatie de titelstrijd in Hoofddorp, eindig- zevende. Hij liep in beide manches eindigde met Burg's Samantha als s finishte met Global Leroy Brown de eerste manche foutloos en lieten outen noteren. (anp) - Brenda Site begint de eerste editie J het grastennistoernooi 'Jr vrouwen in Rosmalen te- ..jhe Poolse Grzybowski. Etwees de loting uit die gis- jjiiddag op het Autotron ^gehouden. )tz, die zaterdag in Birming- jj evenals Miriam Oremans in jialve finales ten onder ging, is 7~ s.nrf qftf 'rlandse hockeyploeg is als twee- j 11 ïpische toernooi in het Engelse /an het vierlandentoernooi bleek -Brittannië onvoldoende voor de do, voor olympisch en Europees ;r op de dag wereldkampioen Pa- gen de internationale subtoppers Duitsland (4-1) en Spanje (1-0) redde de Nederlandse vrouwen equipe haar gezicht door Groot- Brittannië met 1-0 te verslaan. Oranje dankte de zege aan neo-in- ternational Fleur van de Kieft, die al in de derde minuut voor de eni ge treffer tekende. De goal van de Laren-spits was haar eerste in dienst van de nationale ploeg. Van de Kieft speelde in Milton Keynes haar zevende interland. Volgens bondscoach Tom van t Hek waren zijn discipelen weer een beetje uit het diepe dal ge krabbeld, waarin zij verzeild wa ren geraakt door de zwakke pres taties in het rustieke Bucking hamshire en de testserie tegen Au stralië. Vooral de klap die Duits land uitdeelde, kwam hard aan bij Van 't Hek en de zijnen. Nederland kan vanaf woensdag, als de ploeg de trainingen hervat, weer beschikken over Suzan van der Wielen. De aanvalster van HGC onderging na de finale van de play-offs een operatie aan een meniscus. Over Noor Holsboer, geblesseerd aan haar schouder, was Van 't Hek gematigd positiet Milton Keynes. Vierlandentoemooien. VROUWEN -m GROOT-BRITTANNIE - 0-1 (0-1). 3. Van de Kieft 0-l Toeschou wers: 4500. Strafcorners Nederland. Groot-Brittannië: 8. n„«rfer NEDERLAND: Toxopeus; WljT Thate, Van den Boogaard en Kooien, win, Steenberghe en Teeuwen; Va Kieft, Kuipers en De Ruiter. Vliegende wissels: Plesman, Donners. Groot-Brittannië - Duitsland 0-1 l Duitsland-Spanje 2-2 (1-0). o. Eindstand: 1. Duitsland 3-5 ('"Jvj Spanje 3-3 (3-3), 3. Groot-Bnttamue (1-2), 4. Nederland 3-2 (2-5). MANNEN NEDERLAND-DUITSLAND 2-2 1*1 2. Saliger 0-1, 8. Van den Honert (scj 26. Klein Gebbink 2-1, 41. Michel (scm 2. Gele kaart (5 min: straf): Bevelander (Ned), Fischer (Dui). ja. NEDERLAND: Jansen; Brinkman, zet, Delmee en Van Pelt; Veen, Bo der en Klein Gebbink; Van den H DeUssen en De Nooijer. VUegende» seis: Van Wijk, Crucq, Van der 3 Strafcorners Nederland: 2. Duitsl Vp GROOT-BRI1TANNIE - NEDERn» 1-2 (1-1). 21. Van den Honert U-i, HaU (sc) 1-1, 54. Brinkman 1-4- schouwers: 4500. Strafcorners land: 4. Groot-Brittannië: 6. eti NEDERLAND: Vogels; Crucq, Delmee en Van Pelt; Brinkman. £g_ lander en Klein Gebbink; Van den nert, Delissen en De Nooijer. v wissel: Veen. Duitsland - Pakistan 5-1 (4-0)- Eindstand: 1. Duitsland 3-5_ (10 _2 (6- Nederland 3-5 (8-5), 3. 11), 4. Groot-Brittannië 3-0 (4-öj- AËSTEM MAANDAG 17 JUNI 1996 vierde geplaatst. De strijd om de Wilkinson Lady Championships in Rosmalen start vandaag, de fi nales in enkel- en dubbelspel staan zaterdag op het program ma. Er nemen slechts vier Nederland se speelsters in Rosmalen deel. Het lot was Kristie Boogert niet goed gezind. Zij krijgt in de eer ste ronde de als derde gerang schikte Bulgaarse Magdalena Maleeva te bestrijden. Oremans opent tegen de Japanse Kamio, Petra Kamstra treft in de ope ningsronde de Zuid-Koreaanse Park. De organisatie gaf de wild cards aan de Duitse Anke Huber (tweede geplaatst achter de Kroatische Iva Majoli) en de jon ge Frangaise Emilie Mauresmo, die tijdens de Franse Open heftig tegenstand bood aan Brenda Schultz. Er werd geen poging ge daan de nationale kampioene Amanda Hopmans, die in de buurt van Rosmalen woont, een vrijkaart voor het hoofdschema te geven. Een kwalificatietoer nooi stond niet op het program ma. De Zuid-Afrikaanse Amanda Coetzer meldde zich wegens een blessure af. Het prijzengeld is 275.000 gulden. Indeling hoofdschema, eerste ronde: Majoli (Kro/1) - Nagatsuka (Jap), Mauresmo (Fra) - Fusai (Fra), Ore mans (Ned) - Kamio (Jap), Kleinova (Tsj) - Sukova (Tsj/8), Magdalena Maleeva (Bul/3) - Boogert (Ned), Singer (Dui) - Endo (Jap), Park (ZKo) - Kamstra (Ned), Testud (Fra) - Wiesner (Oos/5), Likhovtseva (Rus/7) - Courtois (Bel), Dragomir (Roe) - De Swardt (ZAf), Makarova (Rus) - Neiland (Lit), Grzybowski (Pol) - Schultz (Ned/4), Appelmans (Bel/6) - Hy (Can), Callens (Bel) - Van Roost (Bel), Grande (Ita) - Ritt- ner (Dui), Kijimuta (Jap) - Huber (Dui/2). joorCas Overzier alen - Op het gras van jjsmalen ontloken dit jaar de jjtbloeiers. De hoofdprijs jnhet internationale tennis- jdnooi, een cheque van )0 gulden, was voor een jdtigjarige veteraan. Richey 'ierg tikte gistermiddag jéen tegenvallende apotheo- jde 29-jarige Stephane Si- jan zonder pardon van de ie zoden: 6-4, 6-0. tegenvaller," gaf Jur Raa- ■s. hoofd in- en externe betrek van Heineken grif toe. De ponsor van het grastoer- »i had liever Richard Krajicek, Schalken, Jacco Eltingh of Suf Haarhuis op het erepodium szien. jtant," viel organisator Jacques Jippert van 'Advantage' de jdschieter bij, „De Nederlan ds vormen nog altijd de basis dit toernooi. In het contract st Heineken staat zelfs dat we oplicht zijn elk jaar de stewrk- i vijf Nederlandse tennissers Mexico City (anp) - Het Mexicaanse boksidool Julio Cesar Chavez, die vorige week in Las Vegas zijn wereldtitel (WBC) in let lichtgewicht kwijt raakte, moet zich voor de rechter verantwoorden, wegens het slaan van z'n vrouw. Het echtpaar leeft overigens il enige tijd gescheiden in de ïoord-Mexicaanse stad Cu- liacan. Vorig jaar liet de 33- jarige ex-kampioen haar ook al eens alle hoeken van de kamer zien. Amalia Carrasco de Chavez, Boeder van zijn drie kinde ren, zal haar man volgens de Mexicaanse media nu wel aanklagen wegens mishan deling. In 1995 zag ze daar op het laatste moment van af. De kloppartij had don- derdag plaats, enkele dagen sa de nederlaag van Chavez in het titelgevecht met de Amerikaan Oscar de la Hoya. h een dronken bui reageerde hj de frustraties over dat verlies, de zwaarste in zijn 16-jarige carrière met in to taal honderd partijen, op zijn wederhelft af. Hij trok Ama lia aan haar haar, sloeg haar gezicht bont en blauw en zat kaar met een keukenmes achterna. Chavez zal de komende week overigens ook al door justitie worden ondervraagd in To- hca in verband met de moord op zijn vriend en oparringpartner Jesus Gal- 'ardo. Die werd op 9 april om «et leven gebracht. vast te leggen." Dat gebeurt dus ook de komende vier jaren, de pe riode dat de sponsor zijn naam nog aan het toernooi blijft verbin den. Maar daarmee is het bedrijf nog niet tevreden. Raatjes: „We zullen alles inzetten om het deel nemersveld volgend jaar te verbe teren en dus meer financiële mid delen aanwenden." Geen garantie Maar meer geld geeft nog geen ga rantie. Het toernooi op het Autot ron, in de wandelgangen ook wel eens gekscherend het open NK op gras genoemd, kampt jaarlijks met de nodige afzeggingen. Voor de editie van '96 lieten drie top pers aan de vooravond van de lo ting plotseling weten geen trek te hebben in een Brabantse grasta fel. Rosset, Medvedev en Pioline had den op Roland Garros te veel ge geven en waren geblesseerd. Raa tjes: „We zitten met Rosmalen nu eenmaal in een moeilijke periode. Tussen Parijs en Londen in. Voe len die jongens een pijntje, dan zeggen ze af. Om zich te sparen voor Wimbledon." Lusaka - Na afloop van de kwali ficatiewedstrijd voor het WK '98 tussen Zambia en Sudan, zijn mogelijk vijftien supporters om het leven gekomen toen in het stadion een muur instortte. Het ongeluk vond plaats op het mo ment dat de fans het stadion wil den verlaten, zo meldde een woordvoerder van het plaatselij ke ziekenhuis in de hoofdstad van Zambia, Lusaka. Toen een gedeelte van de 25.000 bezoekers na de wedstrijd wilde weggaan, bleken de hekken ge sloten. Verschillende supporters begonnen te duwen, waarna een muur bezweek onder de druk. Zambia won het duel met 3-0 waardoor het zich kwalificeerde voor de tweede ronde van het kwalificatietoernooi. Eastbourne (sid) - Voor het eerst in dertien maanden is Steffi Graf als tweede geplaatst in een ten nistoernooi. De nummer een van de wereld gaat het grastoernooi van East bourne in als tweede beschermde speelster. De lijst wordt aange voerd door Monica Seles, die in de laatste minuut een wild card accepteerde. Graf speelde zondag in Bratisla va een demonstratiepartij tegen Karin Habsudova. Na twee sets (6-2 2-6) werd de derde op ver zoek van Graf in de tiebreak be slist. Ze won die met 8-6. Direct na de exhibitie vloog Graf terug naar Londen. Daar zal ze behan deld worden aan een lichte knie blessure. Raatjes en Kloppert beseffen dat ze geen vat hebben op de afzeg gers. Wel of geen blessure. De ATP-dokter kent zijn klanten. Ook aan het verhogen van het prijzengeld kleven gevaren. „Dan zijn er altijd wel spelers die het extra zakgeld (lees: startgeld) op strijken, eigenlijk geen zin hebben en zich er vervolgens in de eerste ronde laten uitslaan. Dan heb ik nog liever dat ze zich tevoren af melden," aldus Raatjes. Queens 'Rosmalen' wil dus toppers. „Stich of Ivanisevic," riep Kloppert gis teren al. Volgende week start hij op Wimbledon met de onderhan delingen. Het is de vraag of het de Belg zal lukken enkele grote vis sen aan de hak te slaan. „Rosma len heeft een sterk deelnemers veld, maar de echte toppers kiezen voor Queens," aldus Reneberg, die gisteren zijn derde titel in zijn loopbaan in de wacht sleepte. Becker, Edberg, Stich en zelfs Muster waren de afgelopen week van de partij in Queens. Tegen het traditionele grastoernooi is het moeilijk concurreren. Al spreekt de ontspannen sfeer in het Bra bantse pretpark, waar in één week 28.750 toeschouwers de tennis- kassa's passeerden, de deelnemers aan. Reneberg deed al vijf jaar erva ring op in Rosmalen: „Het is een relaxed toernooi. Een klein sche ma en prima trainingsmogelijkhe den. De banen zijn goed, te verge lijken met die van Wimbledon." Blessureleed De Amerikaan, geboren in Min neapolis, staat op de jongste ATP- lijst als dertigste geklasseerd. Zijn tegenstander in de finale, Simian, is 129e. De kloof op de wereld ranglijst drukte Reneberg gisteren in sprekende cijfers uit. Simian bleek op het zonnige centercourt geen spoor van de speler die zo verrassend ver was gekomen. Zaterdag had hij in een door hem ijzersterk gespeelde halve finale nog eigenhandig een abrupt einde gemaakt aan de opmars op gras van Paul Haarhuis. De bebrilde Fransman, die zich met zijn Ne derlandse vriendin gaat vestigen in de Verenigde Staten, toonde in Rosmalen weer op de goede weg te zijn. De laatste twee jaar had hij te maken met ernstige blessures aan pols en schouder, waardoor hij afzakte naar de 360e positie op de wereldladder. Via satelliet- en challengertoernooien rukte Si mian snel op. Voor de finalist van de 'Heineken Trophy' is Wimbledon dit jaar evenwel nog niet weggelegd. Om rechtstreeks tot het hoofdtoernooi te worden toegelaten, is zijn klas sering op de ATP-lijst te laag. Nu geeft hij deze week de voorkeur aan het grastoernooi van Notting ham boven het spelen van kwalifi catiepartijen op Wimbledon. Rosmalen: Mannen, 850.000 gulden. Halve finales: Simian (Fra) - Haar- huis(Ned/6) 6-3 6-4, Reneberg (VSt/8) - Björkman (Zwe) 7-5 6-2; fi nale: Reneberg - Simian 6-4 6-0. Dubbelspel: halve finale: Jar- ryd/Nestor (Zwe/Can) - Carlsen/Fet- terlein (Den) 6-3 6-3; finale: Kilder- ry/Vizner - Jarryd/Nestor 7-5 6-3. ^advoort (anp) - Wanneer ®iateurs als professional (aan spelen, kunnen profes- f®als er als amateurs gaan «zien. In het Nationaal i®. klassieker in Neder- l ff golf» hebben de Neder- ®se amateurgolfers de be- jpspelers les gegeven. Met 'Ij tegelijk drongen ze na 72 0 es voor in het klassement, beste drie speelden een lenging. De student Niels ysen werd winnaar. De eer- amateur sinds '87 (Smits ®Waesberghe). perste zin van dit verslag was stellmg van de glorieuze win- na zijn meesterschap in de y Mtf over Ralf Miller en «itszm Van, den Ber§- Zil was »'rlns,gechargeerd. In het 66e naa' Open was het ook sianrf-"t een samenloop van om- bTl den' maar Boysen kon onze amaUtltleggen' "De top van *«den T fT Wl1 Professional en ^feber, Kraay, Derksen hebber allemaal een 'n hun achterhoofd, dolf l e dag alleen maar met ïe. .z!8 Zelfs ik. Ook al moet k aan denken alleen maar a„Waanmijn hoofd te heb- De samenloop van omstandighe den was ook de zomertijd voor de studenten. Boysen, Miller en Van den Berg hebben vakantie en nu zijn er juist de grote toernooien. Het Nationaal Open van NedCar, het Europees Team Kampioen schap, de NK's stroke- en match- play. Miller en Van den Berg kwamen vorige week uit de Vere nigde Staten terug. Boysen com bineert in Utrecht studie met een leven vol gezelligheid; het corps, bier, wijn en korte nachten. Dit jaar beloofde hij bondscoach Tom O'Mahoney een paar uur meer uit te trekken voor de trai ning en waarachtig, in de vakan tie kwamen de resultaten. Boysen haalde de kwartfinale in het Brits amateur-kampioenschap, een topprestatie, de beste van Neder land in de historie van het sterk ste amateurtoernooi ter wereld op de overwinning van Rolf Muntz in '90 na. Op de Kennemer golfclub te Zandvoort greep Boy sen de overall-overwinning. „Door veel oefening en wedstrij den ben ilg het weer een heerlijk spel gaan vinden." Boysen kwam in de laatste ronde van achteruit opstomen. Na 63 van de 72 holes stond hij nog zes slagen achter op Van den Berg. Zijn clubgenoot bij De Haar (Haarzuilens), leider vanaf de eerste ronde, stapelde in de slot- Richey Reneberg met de trofee voor de winnaar. FOTO JAN VERHOEFF fase fout op fout. „Een paar bir- dy's en je bent er weer bij," riep Martin Morley, de assistent- bondscoach, Boysen toe. De spe ler, ontspannen, maakte er drie en drong zich in de play-off. Op de eerste extra hole sneuvelde Van den Berg. „Het zij zo, ik heb fouten gemaakt." Op de tweede was het gebeurd met Miller. „Ik heb een paar jaar ervaring meer dan hij," zei Boysen. Vijf jaar ge leden was hij als zestienjarige al eens de beste amateur geweest. Nu torende hij ook boven de be roepsspelers uit. De profs, zij hadden niet veel te willen. Muntz was er niet. Vol gens Boysen had hij gemakkelijk gewonnen. De rest is nog niet zo ver. Stephane Lovey en Ruben Wechgelaer mochten als gedeelde vijfde ieder een kleine 10.000 op strijken. Ze kregen geld, geen eer. Zandvoort. NedCar Nationaal Open, profs en amateurs, 60.000 gulden. Eindstand: 1. Boysen (am) 291 slagen (72 73 75 71) wint in playoff van 2. Miller (am) 291 (77 70 73 71) en 3. Van den Berg (am) 291 (69 73 75 74), 4. Lafeber (am) 292, 5. Kraay (am), Lovey, Wechgelaer 295, 8. Saxton 296, 9. Giles, Steenkamer, Derksen (am) 297. Bloomfield Hills. US Open. Stand na derde ronde: 1. Lehman (VSt) 208 slagen, 2. Jones (VSt) 209, 3. Morse en Love (VSt), Nobilo (NZe) 210, 6. Montgomerie .en Torrance (GBr), Els (ZAf), Furyk en Austin (VSt) 211. Londen (rtr) - De finale van het tennistoernooi op de eer biedwaardige Londense Queen's Club stond zondag bol van de nostalgie. Boris Becker zegevierde precies elf jaar nadat hij als zeventien jarig talent voor het eerst de generale repetitie van Wim bledon op zijn naam schreef. Op die zege in 1985 volgde drie weken later een memo rabele overwinning in 'de groene kathedraal', waar Becker toen de jongste win naar uit de geschiedenis werd. Tegenstander van Becker op Queen's was niemand minder dan Stefan Edberg, twee jaar ouder en sinds jaar en dag wo nend in de wijk Kensington van Londen. De Zweed, bezig aan zijn laatste actieve jaar in het circuit, won zaterdag van de als eerste geplaatste 'gravelkoning' Thomas Muster, die op gras op merkelijk goed uit de voeten kwam. In de eindstrijd kwam Edberg net iets tekort tegen Bec ker: 6-4 7-6. In Birmingham bleven Brenda Schultz en Miriam Oremans in de halve finales steken. De als eerste geplaatste Schultz ging ten onder tegen de Amerikaanse Meredith McGrath (3-6 6-3 6-4), Oremans kwam er niet aan te pas tegen de als tweede ge plaatste Frangaise Nathalie Tauziat (6-2 6-3). McGrath, die in Zwitserland resideert, zege vierde in de finale met 2-6 6-4 6- 4. Becker, die de 46e hoofdprijs in zijn loopbaan begroette, eve naarde de prestatie van John McEnroe door voor de vierde keer Queen's te winnen. De Duitser zegevierde na 1985 nog in 1987 en 1988. Acht jaar gele den was eveneens Edberg de te genstander. „Als iemand me toen had gezegd dat we in 1996 weer tegenover elkaar zouden staan in de finale van Queen's, had ik hem volledig voor gek verklaard," aldus Becker. „Ik zou gezegd hebben dat we tegen die tijd al lang met tennis zou den zijn gestopt." Hij verspeelde in het toerbooi geen set. De laat ste die dat presteerde op Queen's, was Edberg in 1991. Bij de prijsuitreiking zwaaide Becker de Zweed alle Tof toe. „Je bent een rivaal geweest, een vriend, iemand die lange tijd met mij in het middelpunt van de be langstelling hebt gestaan. Voor mij ben je de beste ambassadeur voor de tennissport die ik ooit heb meegemaakt." Becker, begin dit jaar winnaar van de Australian Open, meldde zich af voor de Franse Open we gens een blessure aan het rech- terbovenbeen. Die had hij opge lopen tijdens het landentoernooi in Düsseldorf. In Londen had de Duitser nergens last van. Hij had in de eerste set aan een door braak in de zevende game vol doende. In de daaropvolgende game weerde hij na 15-40 twee breekpunten af. In de tweede set brak Becker in de elfde game, maar Edberg nam direct daarna revanche waardoor de tiebreak de beslissing moest brengen. De Zweed begon met een dubbele fout en kwam die tegenslag niet meer te boven. „Ik zie je over twee weken," zei Edberg bij het feliciteren aan het net tegen Bec ker. „Je bedoelt over drie we ken," zei de Duitser. „In de fina le van Wimbledon." Schultz, in 1992 winnaar in Bir mingham, kon het maar moeilijk verkroppen dat ze van McGrath (53e van de wereld) verloor. Op 5-4 en 15-0 in de derde set sloeg de Amerikaanse volgens Schultz een bal nadat die twee keer had gestuit. De scheidsrechter ne geerde de Nederlandse protesten echter en gaf het punt aan Mc Grath. Uit pure frustratie slin gerde de Heemsteedse haar racket onder het net door. Dat kwam haar op een waarschu wing te staan. De Amerikaanse had daarna geen moeite meer de partij uit te serveren. Na afloop had Schultz spijt van haar actie. „Misschien had de scheidsrechter toch gelijk. Ik moest mijn frustraties kwijt. Ik was van 5-1 teruggekomen tot 5- 4 en wilde zo ontzettend graag winnen." Net als twee jaar geleden in Bir mingham stuitte Oremans op Tauziat. „Toen was het een lange partij over drie sets," herinnerde de Frangaise zich. „Maar in die tijd kon ik op gras nog niet zo best uit de voeten. Dat gaat nu veel beter. Vorig jaar won ik Eastbourne en dat gaf me veel vertrouwen." Oporto. Mannen, 725.000 gulden. Halve finales: Gumy (Arg/6) - Ruud (Noo) 7-6 6-2, Mantilla (Spa) - Moya (Spa/1) 6-0 6-4; finale: Mantilla - Gumy 6-7 6-4 6-3. Birmingham. Vrouwen, 275.000 gulden. Halve finales: McGrath (VSt/10) - Schultz (Ned/1) 3-6 6-3 6-4, Tauziat (Fra/2) - Oremans (Ned/9) 6-2 6-3; finale: McGrath - Tauziat 2-6 6-4 6- 4. Weiden (Dui). Challenger mannen, 125.000 gulden. Halve finale: Nydahl (Zwe/1) - Van Scheppingen (Ned) 3-6 7-5 6-4. Halle. Mannen, kwalificatie. Derde en beslissende ronde: Radu- lescu (Dui) - Schalken (Ned) 6-2 4-6 6-4. Londen. Queens. Mannen, 1,15 mil joen gulden. Halve finales: Edberg (Zwe/14) - Muster (Oos/1) 6-7 6-3 6-2, Becker (Dui/2) - Ferreira (ZAf/4) 7-6 6-4; finale: Becker - Edberg 6-4 7-6. Ryad - Al Hilal heeft de bekerfinale in Saudi-Arabië gewonnen. De oud-werkgever van de trainers Wim van Hanegem en Lex Schoen maker versloeg in Riyad tegenstander Al-Ahli uit Djeddah met 2-1. Al-Ahli nam in de 35e minuut de leiding door een treffer van Kha- led Al-Qahouaji. Al-Hilal scoorde in de 37e en 85e minuut, beide keren door Sami Al-Jaber. Den Haag - Fast Eddy Smulders zet zijn Europese bokstitel in het halfzwaargewicht op het spel tegen de Engelsman Ashley. Het ge vecht zal op 30 september gehouden worden in Rotterdam. Smulders had om de wereldtitel willen boksen tegen Virgil Hill. De Amerikaan ziet daarvan af omdat hij op 28 september in Dortmund veel meer geld kan verdienen tegen de Duitser Maske. Augsburg - Frits Sins zal Nederland vertegenwoordigen bij het olympisch kanotoernooi op het onderdeel slalom. Bij de wereldbe kerwedstrijd in de Duitse plaats Augsburg voldeed hij zaterdag aan de eis van NOC/NSF, een plaats bij de beste twaalf. Sins finishte in een veld van 82 wildwaterkanoërs als negende. Michael Reys, die in Augsburg woont, werd op zijn thuisbaan elfde. Hij kwalificeerde zich vorige week in Seu d'Urgel in Spanje al voor de Olympische Spelen. Sins en Reys deden vier jaar geleden ook mee in Barcelona. Amersfoort - De voorgenomen fusie tussen de Koninklijke Neder landse Gymnastiek Bond (KNGB) en het Koninklijk Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond (KNCGV) lijkt er voorlopig toch niet in te zitten. Bij de ledenvergadering van het KNCGV, zaterdag in Amersfoort, stemde 58 procent van de afgevaardigden voor een samengaan op 1 januari 1997, terwijl daarvoor een driekwart meer derheid nodig was. Het KNGB, te zelfder tijd in vergadering bijeen in Beekbergen, was, met enkele kleine aantekeningen, unaniem voor het fusieplan. KNGB-voorzitter Frans Koffrie noemde de onverwachte ontwik keling teleurstellend. „Het heeft bij ons niet aan goede wil ontbro ken. Helaas bleek uiteindelijk de bereidheid tot samengaan er bij onze partner niet in overgrote meerderheid. Jammer van de twee jaar die we in de voorbereiding hebben gestoken." De KNCGV-le- den waren wel voor het voorstel het fusieplan met een jaar te ver tragen om langer aan het idee te kunnen wennen. Mannheim - Verspringster Daniëlle Varsseveld heeft bij internatio nale wedstrijden in Mannheim de limiet gehaald voor uitzending naar de wereldkampioenschappen voor junioren, die van 20 tot 25 augustus in Sydney worden gehouden. De atlete van Hollandia uit Hoorn haalde een afstand van 6,32 meter, zeven centimeter meer dan de eis. Varsseveld, die vorig week in Den Haag nationaal seniorenkam pioene werd, bleef elf centimeter onder het tien jaar oude Neder lands juniorenrecord van Mieke van der Kolk. Kogelstoter Erwin Simpelaar vergezelt Varsseveld naar Sydney. Zijn beste afstand za terdag was 16,55 meter. De 18-jarige ClOS-student uit Goes moest 16,50 halen met de kogel. De discus slingerde hij 50,18 meter van zich af, minder dan een meter verwijderd van de JWK-limiet. Polsstokhoogspringer Rens Blom, al zeker van deelneming in Au stralië, bewees zijn goede vorm met 5,40. Hij werd daarmee tweede, evenals Bart Bennema op de 110 meter horden. De tienkamper, ook al geplaatst voor Sydney, liep 14,01. Wenen - De Italiaanse voetballer Giuseppe Giannini speelt voor taan voor de Oostenrijkse club Sturm Graz. De aanvaller van AS Roma tekende voor twee jaar bij de club die afgelopen seizoen als tweede eindigde in de competitie en de Oostenrijkse beker verover de. Giannini is de eerste Italiaanse voetballer die in Oostenrijk speelt. Elista - Anatoli Karpov heeft zijn derde overwinning behaald in de tweekamp schaken om de wereldtitel. De titelverdediger versloeg zondag in Elista in de zesde partij uitdager Gata Kamsky met de zwarte stukken in 29 zetten. Na zes van de twintig partijen is de stand 4-2 voor Karpov. Rosmalen - Jacco Eltingh heeft besloten deze week in het grastoer nooi van Halle aan de zijde van Paul Haarhuis alleen in het dubbel spel uit te komen. Hij kreeg geen wild card voor het enkelspel (de Amerikaan Jim Courier kreeg de voorkeur) en deed geen poging zich via de kwalificatie voor het hoofdschema te plaatsen. Eltingh maakte tijdens het toernooi van Rosmalen zijn rentree na drie maanden rust wegens ontstekingen aan beide knieën. Hij leed in de eerste ronde een nederlaag met 7-6 7-6 tegen Richard Kraji cek. Eltingh hoopt in Halle in het dubbelspel wedstrijdritme op te doen. Haarhuis, vorig jaar in de halve finales, is de enige Nederlander die in Halle in het enkelspel in actie komt. Hij treft in de eerste ronde de als vierde geplaatste Zweed Thomas Enqvist. Sjeng Schalken verloor in de derde en laatste ronde van het kwalificatietoernooi van de Duitser Alex Radulescu: 2-6 6-4 4-6. In de eerste ronde had de Limburger een bye, vervolgens won hij met 3-6 6-2 6-3 van de Duitser Arne Thoms. Willingen - Deelnemers aan internationale langlauftoernooien moeten deze zomer tijdens him gletsjertrainingen rekening houden met een onverwachte dopingcontrole. De internationale skibond FIS heeft dat bekendgemaakt. De bond heeft ruim 50.000 gulden beschikbaar gesteld voor de steekproeven. Volgens de FIS vinden dopingcontroles bij de wedstrijden om de wereldbeker vaak om financiële redenen niet plaats. Borculo - Het wielerseizoen van Edwin Ophof is voorbij. De renner uit de Giant Löwik formatie kwam bij de driedaags wedstrijd de Hoy Classic, gewonnen door Jos Wolfkamp, ernstig ten val. Hij brak een pols. De andere pols en een aantal ribben zijn zwaar gek neusd. Bovendien is zijn kaak ontwricht. Vorige maand was Ophof bij de individuele tijdrit van de Olympia's Ronde de beste Nederlander. Hij eindigde als negende. Lage (anp) - De Nederlandse vrouwen zijn er niet in geslaagd zich te handhaven in de hoogste Europese liga voor de meer- kampers. Bij wedstrijden in het Duitse plaatsje Lage eindigde Nederland als zevende van de acht deelnemende landen. Het thuisland won. De Wit-Russin Natalja Sazanovitsj won het individuele klassement. Beste Nederlandse was Anoek van Diessen op de elfde plaats. De Ne derlandse kampioene verbeterde haar persoonlijk record met ruim tachtig punten tot een totaal van 5848. Sharon Jaklofsky slaagde er in Lage niet in zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen. Bij het verspringen bleef ze steken op 6,33 meter. In de uitslag van de meerkamp eindigde ze als 15e met een puntentotaal van 5755. Jaklofsky was indirect ook de oorzaak voor de degradatie van de Nederlandse ploeg. In opdracht van haar persoonlijke trainer en bondscoach Charles van Commenee liep ze de afsluitende 800 meter sterk ingehouden. Daardoor gingen zoveel punten verloren, dat het Russische team de zesde plaats van de Nederlanders kon overnemen. „Ze kan niet anders," aldus Van Commenee. „Als ze voluit gaat, kan ze anderhalve week niet voldoende trainen voor het verspringen. En je kunt haar niet de kansen op de Spelen ontnemen. Nederland mag blij zijn dat ze deze meerkamp deed. Zonder haar was de ploeg zonder meer kansloos geweest." Verrassend goed was het optreden van juniore Sas- kia Meier, die zich met 5424 punten kwalificeerde voor de wereldkam pioenschappen voor de jeugd, die in augustus in Sidney plaatsvinden. Anoek van Diessen bleef ver verwijderd van de limiet voor Atlanta, maar was tevreden met haar prestaties. „De Spelen komen te vroeg voor mij, omdat ik vorig seizoen geblesseerd was. Maar ik ben tevreden dat ik al weer zoveel progressie boek op de prestaties van 1994," aldus de atlete.

de Stem | 1996 | | pagina 15