Jeugd wijst Carl Lewis terug Dubbele winst volleybalteam Laa Volleybalsters veel beter dan Canada De moeizame test van Van Vlaanderen Hockeyers tweede in Milton lveynes Jan Timmaii punt voor Amateur* Bulgaren bieden totaal geen tegenstand in twee interlands China verrast organisatie DE STEM SPORT Sprintlegende mist startbewijs op 100 meter bij Olympische Spelen Alberda heeft mannenselectie bijna rond SPORTNIEUWS kort Neptunus herovert Europa Cup Lansink wint Grote Prijs van Luxemburg pESTEM "fennisvete Boksidool slaat zijn vrouw MAANDAG 17 JUNI 1996 B4 Atlanta (rtr) - Het hoofd van Carl Lewis (34) wilde zater dag tijdens de Amerikaanse olympische kwalificatiewed strijden in Atlanta dolgraag de 100 meter winnen, maar de spieren gaven de strijd tegen de jeugd op. Als laatste kwam de achtvoudig olympisch kampioen, na 10,21 se conden, over de streep. De kramp sneed als een mes door zijn oude, doch gesoigneerde lijf. Het hoofd bonkte van de pijn. De nederlaag van de levende legende kwam aan als een mokerslag. Al weken verkeerde Lewis in bla kende vorm. Na jaren van mal heur liep hij dit seizoen weer als vanouds. Een maand geleden liep hij nog 9,94 seconden. Sierlijk als een antilope, met de snelheid van een jachtluipaard. Lewis wilde nog één keer vlammen op de 100 meter, tijdens de Olympische Spelen in Atlanta. Dan was de cirkel rond: in 1984 vestigde hij op de Spelen van Los Angeles zijn naam als sprintkoning. Graag had hij dat twaalf jaar la ter willen herhalen. „Maar mijn lichaam heeft me in de steek ge laten," constateerde Lewis nuch ter. Al in de startblokken wist Lewis dat hij niet tot grootse prestaties in staat was. Sinds de halve fina le zat zijn lichaam gevangen in krampaanvallen. Hij rende, maar zonder overtuiging. Dennis Mitchell daarentegen sprintte voor zijn leven. Hoewel zijn spie ren de enorme snelheid bijna niet meer aankonden, hield hij vol. Na 9,92 flitste hij als eerste door de finish. Hij realiseerde de beste wereldseizoensprestatie. „Na vijftig meter voelde ik elke spier verkrampen, maar ik nam me voor de pijn eruit te lopen. Dat is gelukt." Behalve Mitchell plaatsten ook Michael Marsh, in 10,00, en Jon Drummond (10,01) zich voor de Olympische Spelen. Wereldre cordhouder Leroy Burrell kwam te kort. Hij finishte als zesde in 10,07. Later in de week proberen de verslagenen van zaterdag zich op de 200 meter te plaatsen. Bo vendien hoopt Lewis ook nog op het verspringen. „Misschien is het verlies op de 100 meter wel een boodschap dat ik me volledig moet richten op het verspringen. Het enige wat ik weet, is dat het geen zin heeft lang te mokken over de achtste plaats op de 100 meter. Ik heb nog twee onderde len te gaan, de Spelen zijn nog niet uit zicht." Bij de vrouwen was de strijd op de 100 meter minder spannend. Zoals verwacht was Gwen Tor- rence, de winnares van de gouden medaille op de 200 meter, de bes te. Wel leverde ze de beste we reldseizoensprestatie: 10,82 se conden. Gail Devers volgde op gepaste afstand in 10,91. D'Andre Hill eindigde als derde in 10,92. Torrence, geboren in At lanta, kijkt uit naar de Olympi sche Spelen: „De show is begon nen, ik ben klaar voor het feest. Ik hoop in juli te kunnen dan sen." De Amerikaanse trials zijn slo pend door de zware concurrentie. Alleen de beste drie plaatsen zich. Een blessure of verkoud heidje kan fataal zijn. Zeven kampster Jacky Joyner-Kersee voelde zich de afgelopen twee da gen niet lekker en verloor prompt van Kelly Blair, die op 6.406 pun ten eindigde. Voor het eerst sinds 1984 moest Joyner haar meerdere erkennen in een landgenote. Ze plaatste zich met 6.403 punten wel voor de Spelen, maar was ver verwijderd van haar wereldre cord uit 1988 (7.291). De oorzaak: een armoedige worp (36,36 me ter) met de speer en een zwakke 800 meter (2.20,80). Ze beloofde beterschap: „Tussen vandaag en de Olympische Spelen haal ik vijfhonderd punten." Atlanta. Olympisch kwalificatietoer nooi. MANNEN 100 m: 1. Mitchell 9,92, 2. Marsh 10,00, 3. Drummond 10,01, 4. Willi ams 10,06, 5. Harden 10,07, 6. Bur rell 10,07, 7. Montgomery 10,12, 8. Lewis 10,21. Hinkstap: 1. Harrison 18,01 meter, 2. Conley 17,57. Kogel: 1. Barnes 21,37 m, 2. Godina 21,19 m. VROUWEN 100 m: 1. Torrence 10,82, 2. Devers 10,91, 3. Hill 10,92, 4. Miller 10,96, 5. Gaines 10,96, 6. Young 11,06, 7. Guidry 11,07, 8. Taplin 11,11. Zevenkamp: 1. Blair 6.406, 2. Joy ner-Kersee 6.403. Den Bosch (anp) - De laatste wedstrijden in de voorronde van de World Volleybal League tegen Bulgarije hebben de selectie van bondscoach Joop Alberda weinig meer opge leverd dan een drietal trainingsuurtjes. Geen spanning, geen weerwerk, geen sfeer en voorspelbare uitslagen: 3-0 en 3-0 en in totaal 38 punten tegen. Daar viel als huisorkest niet te genop te toeteren. Je zult er maar zitten met een oranje ge schilderd hoofd in afwachting van volleybal van wereldniveau. Nederland, een zekere finalist Den Bosch (anp) - Bonds coach Joop Alberda heeft zijn selectie voor het olympisch volleybaltoernooi bijna rond. Dramatisch vormverlies en ernstige blessures daargela ten, ontbreekt nog slechts één naam op de lijst. Twijfel is er nog slechts over Brecht Ro denburg, die opmerkelijk snel herstelt van zijn gescheurde enkelbanden, maar nog niet fit is. De keus gaat tussen hem en Robert van Es. Reinder Nummerdor traint, in de schaduw, nog wel mee voor het geval de knie van Ron Zwerver weer opspeelt. Daar ziet het overigens niet naar uit. Alberda gaf voor de nog vakante vierde midden positie de voorkeur aan Mike van de Goor boven Martin van der Horst. „Dat heeft een technische reden. Mike heeft zich de afgelopen tijd heel goed ontwikkeld," zei Alber da zaterdag. De elf 'zekeren' voor Atlanta zijn: Misha Latuhihin, Henk- Jan Held, Guido Görtzen, Ri chard Schuil, Ron Zwerver, Bas van de Goor, Jan Posthu- ma, Olof van der Meulen, Peter Blangé, Rob Grabert en Mike van de Goor. eind deze maand in Ahoy', wilde overigens graag in de Bossche Maaspoort, maar de Bulgaren wilden niets, hooguit zo snel mo gelijk naar een zonovergoten terrasje met een flink glas bier op tafel. Coach Bogdan Koetsjoekov mompelde iets over een genera tieconflict, vage dan wel lichte blessures en noodzakelijke rust voor een aantal spelers. Hij had daarom Stoev, Naiden Naidenov en Jeliazkov thuisgelaten en hield de grote roerganger Ganev aan de kant. Van de mogelijk olympische ba sis mochten alleen aanvoerder Tonev en Gavrilov het proberen, na maandenlang afwezigheid door lichamelijk ongemak. Be grijpelijk dat het niets werd, want het Bulgaarse B-team, de jeugd, is niet van internationaal niveau en bracht nauwelijks meer dan af en toe een aardige sprongservice. Nederland, wel gretig en gespitst op een echt en aantrekkelijk duel, had bij wijze van spreken ook gewonnen met de ene hand op de rug en de an dere hoog voor het blok of de smash. „Waardeloos, zo weinig tegen stand," mopperde Ron Zwerver, die de afgelopen weken indivi dueel trainde om aan te sterken en liet zien op de goede weg te zijn. Zaterdag speelde hij twee sets, zonder enige reactie in de knie die hem de laatste maanden zulke zorgen baarde, zondag stond hij er van begin tot einde. Hij had graag meer gedaan, meer gesprongen en geslagen, maar: „Ik voel me stukken beter, ik ben klaar voor de finale." Als de medische staf dat ook vindt, zal Alberda donderdag Brecht Rodenburg, herstellend van enkelletsel, als twaalfde De Noord-Amerikaanse college speelsters missen te veel - vooral lengte en blokkerend vermogen - om bij de Olympische Spelen meer te kunnen vervullen dan een figurantenrol. Dat is wel de be doeling van Bert Goedkoop en zijn selectie. In vergelijking met Canada is dat ook terecht. De Nederlandse bondscoach startte zaterdag met het zestal Fledderus, Fleurke, De Jong, Weersing, Visser en Boersma. Ze zorgden, af en toe geassisteerd door Leferink en Leenstra, voor een vlotte 3-0 (15-11 15-3 15-9). Zondag, met Brinkman, Machov- Amsterdam (anp) - Jan Timman heeft in het weekeinde goede zaken gedaan op het NK schaken in Amsterdam. De Amster dammer won in het weekeinde tweemaal en verstevigde daar mee zijn leidende positie. Met nog twee ronden te gaan, waarin Timman het nog moet op nemen tegen Jeroen Bosch en Jeroen Piket, lijkt zijn negende landstitel hem niet meer te kunnen ontgaan. De strijd om de tweede plaats gaat tussen titelhouder Ivan Sokolov en John van der Wiel. Olof van der Meulen slaat door het Bulgaarse blok. man aanwijzen. Zijn de artsen het niet met Zwerver eens, dan mag de wel fitte Robert van Es opdraven. Zwerver verklaarde in Ahoy', waar de nodige dollars zijn te verdienen, te willen pie ken maar de WVL-eindstrijd te gelijkertijd te zien als een uitge lezen test. Als hij het evenement moet ver gelijken met Olympische Spelen, dan gaat zijn voorkeur uit naar Atlanta. „Het is financieel mis schien niet zo slim, maar de Spe len steken er voor mij boven uit. Als je daar presteert, kun je er vier jaar lang over praten." Ook Alberda vond het jammer dat de Bulgaren niet thuis gaven, maar had er ook niet vast op ge rekend. „Het is niet het gemak kelijkste volk om te motiveren als er niets meer te halen is. Dan is het vaak volstrekt lusteloos. We nemen de wedstrijd wel se rieus en in dat geval denk ik dat die Bulgaren tegen ons toch geen schijn van kans hebben." De zekerheid van de uitslag - twee sets waren nog nodig om definitief als tweede te eindigen in de groep achter Italië - gaf hem wel alle gelegenheid tot wisselen. Iedereen kreeg speel tijd, alleen Van Es heel kort. Jan Posthuma verving zondag Henk- Jan Held, die wat last had van een knie en z'n gemak ervan mocht nemen. Misha Latuhihin loste Peter Blangé elke set met succes af als spelverdeler. Blan gé kreeg zaterdag weer enig last van de rug. „Ik doe al 31 jaar met die rug, maar het heeft natuurlijk weinig zin in zo'n wedstrijd iets te for ceren." De Voorburger zelf maakte zich niet druk om het ongerief, Alberda evenmin. „Het is met Peter niet anders dan an ders. Het gaat om lange mannen. Kolossale lichamen van honderd kilo die met de zwaartekracht lopen te spelen, jarenlang. Dat teistert zo'n lijf, dat heeft zijn weerslag. Blangé heeft in april en mei heel goed getraind. Dat is z'n basis. Nu is het even kwak kelen, maar dat gaat voorbij als we even rust inbouwen." Den Bosch (anp) - De Nederlandse volleybalsters hebben na het inspannende (fysiek en emotioneel) olympisch kwalificia- tietoernooi in Japan de draad weer opgepakt. Op de route naar Atlanta was Canada in Den Bosch dit weekeinde een perfecte sparringpartner, precies goed genoeg om lekker tegen te spelen en vrij gemakkelijk van te winnen. Dat gebeurde met twee keer 3-0. Tokyo (anp) - De Chinese volley ballers hebben zich verrassend geplaatst voor de eindronde van de World League in het Rotter damse sportpaleis Ahoy' en daarmee de organisatie in verle genheid gebracht. Die was voor het programmaboek gemakshal ve uitgegaan van Japan als zesde deelnemer en dus de eerste te genstander van Nederland op maandagavond 24 juni. Maar China werkte niet mee en zondag Rusland, de zekere win naar van groep C, ook al niet. De Chinezen pakten in de laatste ronde in Tokyo twee sets van de Russen en versloegen vervolgens aartsrivaal Japan met 3-2. In het slotduel stonden de Japanners voor de opdracht van Rusland te winnen. Dat mislukte. En dat bevreemdde. De ver wachting was dat beide 'oppo nenten' het wel op een akkoord je zouden gooien, met een che que of wat elektronica als onder pand. De internationale volley balfederatie is voor de grote toernooien immers aangewezen op Japans kapitaal. Dat zal mo- gelijhk minder gul stromen in de toekomst. Hoofdsponsor NEC stopt al ja ren miljoenen dollars in het lu cratieve WVL-toernooi, maar wil daarvoor uiteraard wel iets terug zien, om te beginnen de Ja panse mannenploeg op het hoog ste niveau en op tv. En daarvan is in 1996 geen sprake, niet in Rotterdam, niet in Atlanta. cak en Leferink in de basis voor de Jong, Visser en Weersing, vlot te het nauwelijks minder, al sput terde Canada in de tweede set iets beter tegen: 15-7 15-13 15-9. Nederland was blokkerend op permachtig en aanvallend ook, door de eigen lengte, kracht en variatie, maar ook door de afla tende Canadese netdefensie. De ploeg van coach Burchuk her bergde weinig meer dan een im posante sprongservice van de 1,75 meter kleine hoofdaanval ster Kelly en de serieuze pogin gen van Tough en Soucy haar voorbeeld te volgen. Amsterdam. NK mannen. Achtste ronde: Timman-Cifuentes 1-0, Bosch-Van der Wiel'/2-l/2, Nijboer- Kuijf 1-0, Reinderman-Sosonko 0-1, Van der Sterren-Piket 1-0, Sokolov- Hendriks 1-0. Negende ronde: Hen driks-Timman 0-1, Piket-Sokolov'/2- 1/2, Sosonko-Van der Sterren 0-1, Kuijf-Reinderman 1-0, Van der Wiel- Nijboer 1-0, Cifuentes-Bosch 1-0. Stand: 1. Timman 7'/2 punt, 2. Sokolov 6'/2, 3. Van der Wiel 6, 4. Van der Ster ren, Nijboer 5V2, 6. Piket 4V2, 7. Soson- ko 4, 8. Cifuentes, Kuijf 3V2, 10. Bosch, Reinderman 3,12. Hendriks l'/2. Elista. WK tweekamp. Zesde partij: Kamsky (VSt)-Karpov (Rus) 0-1. Stand: 2-4. Enschede (anp) - Met de nodi ge tegenslag naderen Neer- lands troeven in de atletiek de Olympische Spelen. Een week nadat Ellen van Langen een spierverrekkinkje opliep in haar dijbeen, zag marathonlo per Bert van Vlaanderen zijn belangrijkste test mislukken. Met pijnlijke spieren en een fikse blaar verliet hij vroeger dan de bedoeling was de Twente Marathon. Ongeveer 30 kilometer zou Van Vlaanderen de kopgroep 'hazen', maar al na een kilometer of vijf voelde hij dat de tred onder de zon van Twente moeizaam was. Dat kwam mede door het straffe aanvangstempo, dat zelfs even op een schema onder de 2.10 lag. Van Vlaanderens rol als haas was een kort leven beschoren. Bondscoach Eugene Janssen gaf daarom spoedig het commando: „Terug naar de tweede groep en meelopen. Meer niet." Van Vlaanderen, met zijn wat 'schui felende stijl', liep anoniem mee, stapte precies halverwege uit de wedstrijd en sprak als eerste woorden: „Ik ben niet helemaal tevreden." Janssen: „Bert had zich kunnen forceren, kunnen opblazen. Dan waren we verder van huis geweest." De verzuring is nog te groot, het bloed nog niet helemaal in orde. De viervoudig nationaal kam pioen is degelijk als weinig an deren. Hij is geen man van uit spattingen of gekke uitspraken. Ja, een paar weken geleden staakte hij de samenwerking met manager Lukkien, die zijn alter ego is. Die is uitbundig. Janssen: „Mo menteel is alles even anders bij Bert. Het is juist dat deze wed strijd hem geen vertrouwen zal geven." Na Enschede zou Van Vlaande ren beslissen of hij deelneemt aan de olympische marathon. Hij zei positief te zijn, ondanks de tegenvallende middag. Het besluit valt vermoedelijk deze week. Janssen sprak van een reë le kans. Bijna een jaar lang was Van Vlaanderen geregeld gebles seerd, de laatste keer had hij een stressfractuur in het scheenbeen. Maar NOC/NSF wees hem aan voor Atlanta op grond van resul taten in het verleden. De bron zen medaille tijdens het WK van 1993 in Stuttgart, de tijd van ruim 2.10 tijdens de marathon van Rotterdam vorig jaar. Bo vendien is de Tienhovenaar een atleet die zichzelf kent als geen ander. Vandaar dat hij de vrije hand kreeg van NOC/NSF. Van Vlaanderen vertelde dat hij keihard heeft getraind de laatste weken. Daarom had hij snel pijnlijke spieren. Gevolg was dat hij wat geforceerd ging lopen, hetgeen een flinke blaar oplever de. Met het gevaar een nieuwe trainingsachterstand op te lo pen, stopte hij de race. Volgens bondscoach Janssen is de tijd tot de olympische mara thon, ruim zes weken, nog lang genoeg. Janssen had de gebeur tenissen van zondag wel ver wacht, hij vond ze ook wel lo gisch. „Maar ik kan me voorstel len dat ze voor Bert moeilijk zijn te accepteren. Het is nu aan ons de taak dat zijn benen weer gaan presteren. Een fysieke prestatie die moet worden gevoed door vertrouwen, afkomstig uit de hersens." Waarmee hij maar wil de zeggen dat Van Vlaanderen gebaat is bij mentale steun. Win naar van de marathon was de Kenyaan John Mandu, een vroe ge vluchter. Samen met de de Zuid-Afrikaan Nixon Nkodima en 'haas' Aart Stigter liep hij bijna vanaf de start voorop. Me de door de zeer secure en goede gangmaking van Stigter lag het duo lange tijd op een schema van onder de 2.11, maar het verval na de 25e kilometer was hevig. De bijna 41-jarige Mandu, die in 1974 zijn eerste marathon liep, nam ongeveer tien kilometer voor de finish afstand van Nko dima, die de totale ineenstorting nabij was en als achttiende ein digde. Mandu, in 1992 diende hij een half jaar onder VN-vlag in voor malig Joegoslavië, schijnt sinds de laatste marathon van Rome wel de beste veteraan ter wereld te zijn. Daarmee troostte de or ganisatie zich, want de winnaar bleef met 2.15.14 wel erg veel boven de streef tijd van 2.11. Enschede. Twente Marathon. Mannen: 1. Mandu (Ken) 2.15.14, 2. Okemwa (Ken) 2.16.06, 3. Poblocki (Pol) 2.16.43, 4. Baslavski (Oek) 2.16.54., 5. Kappert (Ned) 2.17.02, 6. Langat (Ken) 2.18.45, 7. Golebiews- ki (Pol) 2.18.54, 8. Koettirev (Rus) 2.18.58, 9. Palczynsky (Pol) 2.19.16, 10. Polias (Gri) 2.19.17. Vrouwen: 1. Hombergen (Ned) 2.41.13, 2. Ambrosy (Dui) 2.42.25, 3. Kuta (Pol) 2.49.18, 4. Beljajeva (Rus) 2.51.50, 5. Camilleri (Mal) 3.01.07. San Marino - De Nederlandse honkbalkampioen Tropicana Nentu nus heeft zaterdagavond in San Marino de Europa Cup 1 heroverd De Rotterdammers wonnen in de finale met 4-2 van de Italiaanse titelverdediger Cariparma Angels, de winnaar van vorig jaar in Haarlem. In Heemstede veroverde RCH de Europa Cup n in de B-poule Het versloeg in de finale Saint-Lo in de best-of-three. Na de winst in de voorronde (3-1) en verlies in het tweede duel (2-4), veroverde de thuisploeg de Cup door de winst in de derde wedstrijd (10-6) San Marino. EC Landskampioenen. Halve finales: Neptunus (Ned) - Brasschaat (Bel) 5-4, Parma (Ita) - Nettuno (Ita) Inningcijfers: Brasschaat 0-0-0-0-0-0-0-0-4=4 Neptunus 2-0-0-l-0-2-0-0-x=5 Werpcijfers Neptunus: Koeiman 13-5-7-3 (9 inn), Brasschaat: Van Walraven 8 4-7-1 (8 inn). Homerun Neptunus: Isenia (6e inn 1). Finale: Tropicana Neptunus (Ned) - Cariparma Angels (Ita) 4-2. Neptunus 00103000x=4 Parma 001000100 2 Werpcijfers Neptunus: Cordemans (6 2/3 1 man)) 7-2-6-0, Kohl (1/3 1 mnnn 0-2-0-0, Brauckmiller (2) 2-0-0-0, Parma: Fochi (4 1/3 3 man) 3-2-6-2 Cp<W roli (3 2/3) 6-0-2-0. Home run: Bussi (7e inn, solo). Om derde plaats: Nettuno (Ita) - Brasschaat (Bel) 12-2 (7 innings). Eindstand finaleronde: 1. Neptunus, 2. Parma, 3. Nettuno, 4. Brasschaat. 5 t/m 8: San Marino - Viladecans (Spa) 9-6, Brno (Tsj) - Sölvesborg (Zwe) 10-13 Eindstand troostronde (onderlinge resultaten voorronde tellen mee): 5. San Ma rino 3-6, 6. Viladecans 3-4, 7. Sölvesborg 3-2, 8. Brno 3-0. Heemstede. Europa Cup H. Groep B RCH (Ned) - Botosani (Roe) 23-0 (6 1/2 inn). Inningcijfers: Botosani: 0 0 0 0 0 0 0 RCH: 3 0 6 2 10 2 x= 23. Werpcijfers RCH: Kops 9-1-2-0, Botosani: Teodor 0-1-23-6. Jastrzebie (Pol) - RCH (Ned) 7-22 (7). Inningcijfers: RCH 1832800 22 Jastrzebie 0302211 7 Werpcijfers RCH: Klaver (7) 3-3-9-2; Jastrzebie: Deege (5) 2-0-23-9, Uzdeiczvk (2) 0-0-0-1. Homerun RCH: Benno Maat (5e inn, solo). Overige uitslagen: Elmshorn (Dui) - Saint-Lo (Fra) 1-11 (8 inn), Botosani (Rgp) - Saint-Lo (Fra) 2-14. 1 Eindstand voorronde: 1. RCH 4-8, 2. Saint-Lo 4-6, 3. Jastrzebie 4-4, 4. Elms horn Alligators (Dui) 4-2, 5. Botosani 4-0. Finale (best-of-three), voorrondeduel: RCH - Saint-Lo 3-1. Tweede duel: Saint-Lo - RCH 4-2. Inningcijfers: Saint-Lo 010002010 4 RCH 000200000 2 Werpcijfers Saint-Lo: Meurant (9) 9-2-5-2; RCH: Drayer (9): 7-1-10-1. Home run Saint-Lo: Jiminian (6e inn. 1 man). Derde wedstrijd: RCH - Saint-Lo 10-6. Inningcijfers: Saint-Lo 000001005 6 RCH 2 2 1 0 0 3 1 1 x 10. Werpcijfers RCH: Hofer (8 1/3 inn 3 man): 4-2-9-2, Calderone (2/3 inn): 2-2-0- 0; Saint-Lo: Petchka (2 1/3 inn 1 man): 4-3-4-0, Gabriuel (11/3 inn 2 man): 3-2-1-0, Jiminian (1 2/3 inn 3 man): 0-4-1-1, Leblanc (2 2/3 inn 2 man): 1-0- 2-0, Cleeson (2): 0-2-3-1. Homeruns RCH: Van Ham (3e inn); Saint-Lo: Meurant (6e inn). Overanven - Jos Lansink heeft tijdens het CSIO van Oberanven het individuele hoofdnummer om de Grote Prijs van Luxemburg ge wonnen. De 35-jarige ruiter, die sinds enkele maanden in dienst is van Stal Zangersheide, zegevierde met zijn nieuwe aanwinst Car- tago Z. Lansink, met Jan Tops al zeker van een plaats in de olympische equipe voor Atlanta, liep in de barrage vier strafpunten op. Zijn enige concurrent, de Duitser Ralf Schneider, trok zich met Classic Touch tijdens de barrage terug. De Brit John Whitaker eindigde met Weiham als derde. De wedstrijd telde voor de serie Triple Crown-concoursen, waarvan voorts Valkenswaard en Monterrey in Mexico deel uitmaken. Van de andere Nederlanders die dispensatie hadden gekregen voor de nationale titelstrijd in Hoofddorp, eindig de Tops met Operette la Silla als zevende. Hij liep in beide manches vier strafpunten op. Bert Romp eindigde met Burg's Samantha als tiende, Wout-Jan van der Schans finishte met Global Leroy Brown als elfde. Beide ruiters waren in de eerste manche foutloos en lieten in de tweede ronde twee springfouten noteren. - TT" of* c,i'i Milton Keynes (anp) - De Nederlandse hockeyploeg is als twee de geeïndigd op het pre-olympische toernooi in het Engelse Milton Keynes. Op de slotdag van het vierlandentoernooi bleek de overwinning (2-1) op Groot-Brittannië onvoldoende voor de eindzege. Die was, op doelsaldo, voor olympisch en Europees kampioen Duitsland, dat eerder op de dag wereldkampioen Pa kistan met 5-1 vermorzelde. Vijf weken voor het begin van de Spelen ziet het er voor de vrou- wenploeg minder rooskleurig uit. De 1-0-zege op Groot-Brittannië kon niet verbloemen dat de for matie van Tom van '4 Hek nog lang niet in olympische vorm stak. Oranje eindigde in het vierkoppi ge Europese deelnemersveld als laatste. Roelant Oltmans constateerde na afloop van het duel met Groot- Brittannië, op 21 juli pouletegen stander in Atlanta, tevreden dat een aantal omzettingen in zijn op stelling goed uitpakte. Vooral de manier waarop Floris Jan Bove- lander zich in Engeland als spel verdeler ontpopte, deed de coach goed. Het Bloemendaalse kracht mens oogde met de dag fitter. Marc Delissen, die tegen de Brit ten zijn 250e interland speelde, is door Oltmans na jarenlange trou we dienst als midden-midden ge promoveerd tot centrumpits, de positie die Taco van den Honert jaren bekleedde. Van den Honert mocht het derhalve als rechters pits proberen, waardoor Stephan Veen het overgrote deel van het toernooi als rechtsmidden ope reerde. Nederland hield zich wat de straf- corner betreft volledig op de vlak te. Alle varianten, waarop de ploeg de komende weken achter gesloten deuren veelvuldig zal eo- fenen, bleven heimelijk in de tas. Bovelander (slag) en Van den Ho nert (push) mochten het om beur ten proberen. Van den Honert stond met vier voltreffers op scherp, zijn maat Bovelander viel met nul rake klappen uit de toon. Over zijn definitieve olympische selectie, zestien man sterk, bleef Oltmans eveneens in het ongewis se. Nederland was met achttien man naar Engeland afgereisd, waar het geheime strafcornerwa- pen Bram Lomans samen met de aan een hamstring geblesseerde Tycho van Meer op de tribune plaatsnam. Na het vierlanden toernooi in Amstelveen, dat woensdag van start gaat, maakt de bondscoach zijn selectie voor de Spelen bekend. In Amstelveen mogen de deelnemende landen - naast Nederland doen dezelfde teams als in Milton Keynes mee - achttien spelers gebruiken. Na twee gevoelige nederlagen te gen de internationale subtoppers Duitsland (4-1) en Spanje (1-0) redde de Nederlandse vrouwen- equipe haar gezicht door Groot- Brittannië met 1-0 te verslaan. Oranje dankte de zege aan neo-in- ternational Fleur van de Kieft, die al in de derde minuut voor de eni ge treffer tekende. De goal van de Laren-spits was haar eerste in dienst van de nationale ploeg. Van de Kieft speelde in Milton Keynes haar zevende interland. Volgens bondscoach Tom van t Hek waren zijn discipelen weer een beetje uit het diepe dal ge krabbeld, waarin zij verzeild wa ren geraakt door de zwakke pres taties in het rustieke Bucking hamshire en de testserie tegen Au stralië. Vooral de klap die Duits land uitdeelde, kwam hard aan bij Van 't Hek en de zijnen. Nederland kan vanaf woensdag, als de ploeg de trainingen hervat weer beschikken over Suzan van der Wielen. De aanvalster van HGC onderging na de finale van de play-offs een operatie aan een meniscus. Over Noor Holsboer, geblesseerd aan haar schouder, was Van 't Hek gematigd positiel. Milton Keynes. Vierlandentoernooien VROUWEN GROOT-BRITTANNIE - NEDHUAW 0-1 (0-1). 3. Van de Kieft 0-1. Toescho» wers: 4500. Strafcorners Nederland. Groot-Brittannië: 8. f NEDERLAND: Toxopeus; Thate, Van den Boogaard en Kooien, w win, Steenberghe en Teeuwen; van Kieft, Kuipers en De Ruiter. Vlieg wissels: Plesman, Donners. ,n «i Groot-Brittannië - Duitsland 0-1 Duitsland-Spanje 2-2 (1-0). Eindstand: 1. Duitsland 3-5 (7-aJi Spanje 3-3 (3-3), 3. Groot-Brittannie J (1-2), 4. Nederland 3-2 (2-5). mannen NEDERLAND-DUITSLAND 2-2 2. Saliger 0-1,8. Van den Honert sc); 26. Klein Gebbink 2-1,4l. Michel(sc^ 2. Gele kaart (5 min. straf): Boveland (Ned), Fischer (Dui). n, NEDERLAND: Jansen; Brinkman-- zet, Delmee en Van Pelt; Veen, Bo der en Klein Gebbink; Van den Honj Delissen en De Nooijer. Vliegende w seis: Van Wijk, Crucq, Van aer 3 Strafcorners Nederland: 2. Duitsla GROOT-BRITTANNIE - NEDEM^g 1-2 (1-1). 21. Van den Honert ü-i. Hall (sc) 1-1, 54. Brinkman W- schouwers: 4500. Strafcorners land: 4. Groot-Brittannië: 6. NEDERLAND: Vogels; Crucq, Delmee en Van Pelt; Brinkman, lander en Klein Gebbink; Van nert, Delissen en De Nooijer. Vil g wissel: Veen. A. Duitsland - Pakistan 5-1 (4-0) Eindstand: 1. Duitsland 3-5 60,'J'(j. Nederland 3-5 (8-5), 3. Pakistan 11), 4. Groot-Brittannië 3-0 (4-8J- Bosmalen (anp) cchultz begint de eerst taIi het grastennist „or vrouwen in Rosm 1 de Poolse Grzy Lt wees de loting uit fermiddag op het fferd gehouden. crfiultz, die zaterdag in B L, evenals Miriam Ore je halve finales ten onder hoor Cas Overzier Rosmalen - Op het gr Rosmalen ontloken dit laatbloeiers. De hoo van het internationale toernooi, een chequ 112.000 gulden, was vo dertigjarige veteraan. Reneberg tikte giste" in een tegenvallende ap se de 29-jarige Stepha aiian zonder pardon groene zoden: 6-4, 6-0. fEen tegenvaller," gaf J tjes, hoofd in- en externe longen van Heineken grif hoofdsponsor van het gr nooi had liever Richard K Sjeng Schalken, Jacco Elt' Paul Haarhuis op het ere ^ant," viel organisator J Boppert van 'Advanta geldschieter bij, „De Ne ders vormen nog altijd d van dit toernooi. In het c met Heineken staat zelfs verplicht zijn elk jaar de s ste vijf Nederlandse te Mexico City (anp) - Mexicaanse boksi Julio Cesar Chavez, vorige week in Las V zijn wereldtitel (WBC het lichtgewicht k raakte, moet zich voo rechter verantwoor wegens het slaan van vrouw. Het echtpaar leeft overi al enige tijd gescheiden i Noord-Mexicaanse stad liacan. Vorig jaar liet de jarige ex-kampioen haar al eens alle hoeken van kamer zien. Amalia Carrasco de Cha moeder van zijn drie 1 ren, zal haar man volgen Mexicaanse media nu aanklagen wegens mish deling. In 1995 zag ze op het laatste moment af. De kloppartij had d derdag plaats, enkele da na de nederlaag van Cha in het titelgevecht met Amerikaan Oscar de la H In een dronken bui reagee hij de frustraties over verlies, de zwaarste in 16-jarige carrière met in taal honderd partijen, op wederhelft af. Hij trok A lia aan haar haar, sloeg h gezicht bont en blauw en haar met een keuke achterna. Chavez zal de komende w overigens ook al door just worden ondervraagd in luca in verband met moord op zijn vriend sparringpartner Jesus lardo. Die werd op 9 april het leven gebracht. Zandvoort (anp) - Wan amateurs als professi S.aan spelen, kunnen pro sionals er als amateurs j uitzien. In het Natio ypen, klassieker in Ne aids golf, hebben de Ne andse amateurgolfers de ?ePsspelers les gegeven. L tegelijk drongen ze n «ries voor in het klassen e beste drie speelden e enging. De student h °ysen werd winnaar. De amateur sinds '87 (S vanWaesberghe). zin van dit verslag ding van de glorieuze t Dia, nü ziin meesterschap ii over Ralf Miller enif van den Berë- Zij NatfZmS ëe°hargeerd. In het enigst' °?en was het ha, i si uen, maar Boysen onze aiüeggen. „De top Wnvvt amateurs wil professi, *orden. Lafeber, Kraay, Der| Profc hebber allemaal HS» in hun achterho golf k alleen maar 'S'S- Zrifs ik. Ook al r deze f?Laan denken alleen n henaan miin hoofd te 1

de Stem | 1996 | | pagina 14