oede sfeer, slecht voetbal lil üiiïït'i #ÜPR Weinig is zeker in groep B PENTAX H fitschge volgens kenners beste Nederlander lilt! II fngeland droomt weer na winst op Schotland: 'Pure Gazza, pure genius' kettinkje IIIIM II 98 Arrestaties bij Engeland-Schotland Italiaanse kranten Iiard voor Sacchi Oranje zwicht toch "oor druk van UEFA De wortels van het voetbal dreigen in Sheffield te verdrogen >RT LNDEN PSCORERS IARTEN IJSVRAGEN tóTEM SPORT B3 Rode kaart Caminero grijpt voor Spanje laatste strohalm EENCAMERAM OM TE ZOOMEN SPORTNIEUWS KORT Redknapp afwezig tegen Nederland Clemente verlengt contract EK afgelopen voor Mario Basler Protest Roemenië terzijde gelegd .NDAG 17 JUNI 1996 MAANDAG 17 JUNI 1996 ItlCl ationals geven geen interview» tisch zijn. Ze hebben dat beslo- 'akten 620™11"0^11! .persconferentie voor het du«fl pde Kroatische journalisten Het rder Boban. iiche buitenlandse verslaggeve; (anp) - Bichard Wit- j js volgens voetbalkenners j het EK in Engeland de [L speler van Oranje. De jury Tfcet systeem van de stichting jjenge 2000, dat ook komend i van toepassing is in het nationale betaalde voetbal, be oordeelde Hristo Stoitsjkov na twee duels als de beste van alle maal. De aanvaller van Bulgarije kreeg een gemiddelde waarde ring van 7,2. Het team van specialisten, onder wie Hans Kraay en Jan Reker, beoordeelt elke wedstrijd en geeft punten aan spelers. Dat cij fer wordt vergeleken met de nor mering die vooraf aan elke speler is gegeven op basis van zijn repu tatie. Vergelijkbaar met de elo- rating bij de schakers. Om tot een hoog wedstrijdcijfer te komen, let de jury op bepalende acties, zoals passes, voorzetten, doelpunten of tackles. Witschge haalde tegen Schotland een 7, tegen Zwitser land een 6,9. Alleen Bergkamp was volgens de jury beter: 7,4. Maar hij had nog een 5 achter zijn naam van het duel met Schotland. In het klassement neemt Edwin van der Sar de kop positie in, omdat hij een hogere elo-rating heeft dan Witschge. Groep C Tsjechië - Italië 2-1 Rusland - Duitsland 0-3 Stand: Duitsland 2 2 0 0 6 5-0 Italië 2 10 13 3-3 Tsjechië 2 10 13 2-3 Rusland 2 0 0 2 0 1-5 Programma: 19 juni: Italië - Duits land, Rusland - Tsjechië. Groep D Kroatië - Denemarken 3-0 Stand: Kroatië 2 2 0 0 6 4-0 Portugal 2 1 1 0 4 2-1 I Denemarken 2 0 1111-4 Turkije 2 0 0 2 0 0-2 Programma: 19 juni: Turkije - De- nemarken, Portugal - Kroatië ovic (Kro), Tsimbalar (Rus), Djorkaeff (Fra), Dugarry (Fra), Türkyilmaz (Zwi), Caminen (Spa), Alfonso (Spa), Mölle (Dui), Sammer (Dui), Ziege (Dui), Brian Laudrup (Den), Sa Pinto (Por), Jordi (Ned), Berg kamp (Ned) 1. Tsjechië: Kadlec (2), Kuka, La- tal, Suchoparek, Bejbl, Ned- ved, Drulak (allen 1). Italië: Fuser, Albertini, Dona- doni (allen 1). Rusland: Onopko (2), Kantsje- lskis, Kolivanov, Kovtoei (allen 1). Groep D Denemarken: Helveg, Risagei (beiden 1) Portugal: Santos (2), Tavares, Figo, Rui Costa, Oceano, Sa Pinto, Paulo Sousa, Joao Pinto (allen 1). Turkije: Tolunay (2), Vedat, Rahim, Abdullah (allen 1). Kroatië: Prosinecki, Vlaovic, Stanic, Asanovic, Boban, Soldo (allen 1). Groep B Spanje: Pizzi. Bulgarije: Hoebtsjev. Groep C Italië: Apolloni. Rusland: Kovtoen. Duitse lotto: 15 - 30 - 32 - 33 - 36 - 37. Reservegetal: 40. Super getal: 5. Spel 77: 8 9 0 0 4 3 0. Super 6: 5 7 6 0 3 7. weet Nederland nu ook mee te ien ruziemakers als Uli Stein en Je WK-toernooien van 1986 en nd van de Duitse voetballer. Letterlijk in het vliegtuig werd in 1954 de interlandcarrière van een veelbelovend aanvaller beéin digd, zo weten oude voetballen uit die tijd zich te herinneren. Ontmaskerd Het Nederlands elftal bevonfl zich op de terugreis van een in terland tegen Suriname, in rar maribo, toen VW-speler jiden (anp) - Adembene- i was de atmosfeer op [Inihley. bedroevend het A bij Engeland - Schot- Eén moment van ■icoigne, de gemiste 1; afschop van McAllister, i (was het zo'n beetje. Wel i benauwde 2-0 voor het stland. Voorlopig is de Lpese titelstrijd gered, jtde Engelsen betreft. (eland - Schotland, voor het isinds 1989, had de wedstrijd feket toernooi moeten worden. wedstrijd waar het om 5 eigenlijk, alsof de rest bui- mededinging meedeed. Het 1 helemaal niks, een kleine (fling in de tweede helft daar- ;resultaat geeft in groep A wel land en Nederland veel ze- leid. The Sunday Times spe- 'de daar alvast op. „Hid- en Venables (de bonds- es) moeten de handen in slaan, geen risico nemen. Ge in een gelijk spel en beide door naar de laatste acht." vaker zijn in 'grote' duels gesloten. Aan de andere il kan men zich afvragen 'oor Oranje vreest, dinsdag Wembley waar alleen winst laat voor de eerste plaats in ijroep. jkamp kan Adams er aan alle *n uitlopen, Gascoigne krijgt iten helft ongetwijfeld kramp, ager houdt Shearer echt wel a scoren af. Of zal een vrijuit tltnd Engeland eindelijk gaan pallen? Si infantile man' werd Gas- ae genoemd, na de 1-1 in het Eingsduel tegen Zwitserland, sand dis fliët meer kon lopen, ade drank is. Zoals, volgens de achten, ongeveer de helft van Engelse selectie. Tegen Schot- -dwas het spel niet of nauwe- js beter, de reacties wel. The oday Times: Pure Gazza, pure II»Ml ftM *41 - 1 mm -A Gascoigne is er bij gaan liggen, helaas is op deze foto niet te zien dat hij zijn doelpunt tegen de Schotten viert pal voor een bierreclame. Genius.Gascoigne had één goed moment, ver na rust, nadat Shea rer met een rake kopbal al voor 1- 0 had gezorgd. De bal kwam, Gazza pikte het ding op in de lucht met links, lobde over de blind instormende Hendry en knalde vervolgens met rechts achter Goram. In de tussentijd raakte de bal de grond niet één keer. Verder had Gascoigne vooral la ten zien weinig op het hoogste ni veau te zoeken te hebben. Hij leed op belangrijke momenten balverlies, heeft niet de conditie negentig minuten voluit te gaan, werd bij vlagen overspeeld door de Schotse motor McCall, ook van de Rangers. Waarschijnlijk had Platt al snel de gewezen ster afgelost, als een blessure hem niet langs de kant had gehouden. Schotland had 'the passion play' met de emoties vooral buiten het veld niet hoeven te verliezen. McAllister, McCall en Collins zorgden voor rust voor beter spel in het midden. McAllister mocht van scheidsrechter Pairetto zelfs kort na de 1-0 van Shearer van elf meter aanleggen, nadat Durie opzichtig over de benen van Adams was gevallen. De aan voerder schoot op Seaman. De aanvoerder, die al van zijn jon gens jaren droomt van een zege op Wembley, zal het z'n hele le ven niet vergeten. Voor de 44e keer in 125 jaar won Engeland de match, die volgens ingewijden op het eiland de rivaliteit tussen Ne derland en Duitsland tien keer overtreft. „Vooral Gascoigne en Seaman hebben het gedaan," zei Vena bles, zichtbaar opgelucht. „Sea man met prachtige reddingen op de ballen van Durie en McAllis ter, Gascoigne door goed te spe len en prachtig te scoren." Ver volgens nam de bondscoach zijn vormgever -opnieuw- in bescher ming. „De kritiek op Gazza was ten onrechte. Niemand kan ver wachten dat hij in zijn eentje het toernooi beslist." In Engeland werden de taktische vondsten van Venables ('Teil' voor intimi) van vooral na rust als briljant omschreven. South- gate doorschuiven naar het mid denveld, McManaman van rechts laten komen, de stroeve Pearce in het tweede deel vervangen door Redknapp. Hoe anders was het. Seaman zei het, iedereen wist het. Op het mo ment dat McAllister wilde aan leggen blies de wind de bal lutte le centimeters van de stip. „Ik had nooit gedacht dat hij nog zou schieten," zei Seaman. Verder? „Vervolgens gokte ik heel toeval lig op de goede hoek." Had hij toevallig verkeerd ge- baden - De politie heeft za- Hag voor en na de EK-wed- strijd Engeland - Schotland in taiden 98 arrestaties verricht. Dat zijn er aanmerkelijk min- ta dan waarop de politie, die [root materieel was uitge- had gerekend. De botsing tasen de oude rivalen leidde in verleden tot rellen, maar na 'e 2-0 overwinning van de bleef het 'rustig' in De meeste arrestanten werden pakt, omdat ze dronken 'aren of kaartjes verkochten de zwarte markt. „De strijd 'leP niet uit op de derde we- reldoorlog, zoals velen hadden '"vacht," zei een woordvoer- van politie. Uit voorzorg waren maar 8000 Schotse sup porters toegelaten tot het Wembley-stadion, waar 76.864 toeschouwers zaten. Honderden Schotse supporters trokken zaterdag vergeefs naar het stadion. De loketten bleven gesloten. Ook bij de voorverkoopadres sen in de stad waren geen kaar ten meer verkrijgbaar. Daarop doken de meeste Schotten een pub in om het duel op televisie te volgen. Engelse hooligans hadden op de aanlooproute naar Wembley een bus met Schotse supporters opgewacht. Zij bekogelden de bus met stenen. De schade be droeg bijna 10 mille. Niemand raakte gewond. j i upt aou ■.„r** m zÜn land onder vuur Klaassens ontdekte dat het g M^men na de nederiaag vrijdag den kettinkje ontbrak dat voor zijn verloofde in Venlo gekocht. Toenmalig KNVB-top man Lo Brunt liet meteen, in gang van het vliegtuig, alle z ken en tassen ledigen. Zo dief ontmaskerd en nooit opgeroepen voor Oranje. In 1954 ging het nog om een g den kettinkje. De 'kabel die verbroken, valt niet uit elkaar on zo'n kleinood (ADVERTENTIE) Tsjechië. de sportkrant Corriere 0 Sport had de oefenmeester 'Multaat aan zichzelf te wij- «En de weg is nu heel steil," «nri ^e krant op het laatste groepsduel tegen E Gazzetta dello Sport, Italië's '^Chester - De Italiaanse «coach Arrigo Sacchi is door meest invloedrijke sportkrant, stelde dat Sacchi Italië in het ver derf stortte. „Het team betaalde voor de vele wissels van de trai ner. Nu is het tegen Duitsland al les of niets." De coach zelf bleef vrij koel on der de golf van kritiek. „Het slechtste wat we nu kunnen doen is ons zelfvertrouwen verliezen. Deze ploeg is niets minder dan Rusland of Tsjechië en ik heb vertrouwen in dit team." 'oetK^u5het Nederlands Ctf «I draagt morgena- Plav.PI!ufn Engeland het Fair ItUra em °P de mouw van ®ai]e shirt. De KNVB heeft va,"? besk)ten na herhaalde 'L' >nie'(UEFA?6 Europese voet' 'et Fif jan andere ploegen op droeg Oranje in de eerste twee wedstrijden geen Fair Play embleem. „We laten op het veld wel zien wat sportief spel is," motiveerde bondscoach Guus Hiddink de weigering. Na hernieuwd en veelvuldig aan dringen van de UEFA heeft de KNVB alsnog besloten aan het verzoek tot het dragen te vol doen. Leeds (anp) - Vijf minuten was het Franse elftal zaterdag verwijderd van een plaats in de kwartfinales. Het leidde op Eiland Road in Leeds met 1-0 tegen Spanje en was bij de ze ge zeker van de laatste acht. Verlies was min of meer dode lijk voor de Spanjaarden. Jose Luis Caminero, de begaafde spelmaker van Atletico Ma drid, behoedde zijn land voor de vroege KO. Hij schoof in de 85e minuut beheerst de 1-1 achter doelman Lama, die na 626 minuten weer eens gepas seerd werd. Het betekende een dure gelijk maker voor de Fransen. Door het gelijke spel in de aantrekkelijke wedstrijd werd de situatie in groep B pikant. Frankrijk en Bul garije staan exact gelijk, in pun ten en doelsaldo (2-1). De twee treffen elkaar dinsdag in New castle. Bij een gelijkspel zijn beide lan den niet automatisch verzekerd van de kwartfinales. Spanje speelt in Leeds tegen het reeds uitgeschakelde Roemenië en staat twee punten achter op beide koplopers. Bij winst komen de Spanjaarden langszij en gaan de doelsaldo's tellen. Frankrijk bleef voor de 25e keer ongeslagen. Het verloor niet meer sinds november 1993, de maand waarin Aime Jacquet als bonds coach zijn debuut maakte. Maar voor de 55-jarige vroegere fa brieksarbeider was de 1-1 tegen Spanje een morele nederlaag. „Wij gaven de overwinning te ge makkelijk uit handen", aldus de man die ooit bij Bordeaux werd ontslagen omdat hij te eerlijk was. „We verloren concentratie in de verdediging. Aan het Spaanse doelpunt gingen drie communi catiefouten vooraf. Kiko mocht voorzetten, Manjarin nog een De Spanjaard Jose Caminero viert op zijn geheel eigen manier zijn treffer tegen Frankrijk. Het komt hem mogelijk op een straf te staan, want de UEFA heeft dergelijke vreugdeblijken verboden. keer de bal terugbrengen en Ca minero stond volkomen vrij. Tot dat doelpunt controleerden wij de wedstrijd, waren wij domi nant. Het had eerder 2-0 moeten worden dan 1-1." Daarin had de Fransman niet eens ongelijk. In valler Dugarry had kort voor de gelijkmaker de 2-0 op zijn hoofd, maar kopte voorlangs. De Fransen waren tot diep in de tweede helft de toonaangevende ploeg. Ze verstoorden de aanval sopbouw van de Spanjaarden rond de middenlijn en waren van daar uit gevaarlijk. Deschamps en Desailly waren de vakbekwa me, in Italië geharde balafpak- kers. Uit zo'n moment kwamen de Fransen op voorsprong. Ka- rembeu, volgend seizoen met Seedorf bij Real Madrid, lanceer de Djorkaeff, die in de 48e mi nuut 1-0 in schoof. „Verdiend," vond Jacquet. „Te recht," gaf de Spaanse coach Cle mente toe. „Frankrijk gaf aan dat het tot de favorieten behoort in Engeland." Clemente gaf zijn spelers een compliment voor hun vechtlust en wilskracht. „Wij speelden niet alleen beter dan in de openingswedstrijd, mentaal waren we ook sterker." Spanje, achttien duels ongeslagen, ging op jacht naar de gelijkmaker on der impulsen van Caminero. Maar uitgelezen kansen kregen ze niet. Tot in de 85e minuut de Franse verdediging in de fout sprong. De twee invallers Kiko en Manjarin FOTO ANP stonden aan de basis, de beste Spaanse speler Caminero rondde beheerst af. „Een dure tegentref fer," wist Jacquet. „We waren vijf minuten af van een plaats bij de laatste acht. Die plaats zullen we dinsdag tegen Bulgarije veilig moeten stellen." FRANKRIJK - SPANJE 1-1 (0-0). 48. Djorkaeff 1-0, 85. Caminero 1-1. Scheidsrechter: Tsjoek (WRu). Toe schouwers: 25.000. Gele kaart: Djor kaeff, Karembeu, Blanc (Frankrijk), Otero, Amavisca, Luis Enrique (Span je). FRANKRIJK: Lama; Angioma (65. Ro che), Blanc, Desailly en Lizarazu; Ka rembeu, Deschamps, Zidane en Guerin (81. Thuram); Djorkaeff en Loko (74. Dugarry). SPANJE: Zubizaretta; Otero (59. Kiko), Alkorta, Abelardo en Sergi; Caminero, Hierro, Amavisca en Manuel Lopez; Luis Enrique (55. Manjarin) en Alfonso (83. Salinas). De beste tien: 1. Stoitsjkov (Bul) 7,2, 2. Rui Costa (Por) 7,1, 3. Witschge (Ned) 7, 4. Van der Sar (Ned) 6,6, 5. Kouba (Tsj) 6,6, 6. Bergkamp 6,2, 7. De Boer 6,2, 8. Balakov (Bul) 6,2. 9. Couto 6,1, 10. Baia (Por) 6,5. Londen - Jamie Redknapp speelt dinsdag niet mee in de laatste groepswedstrijd tegen Nederland. De 22-jarige middenvelder van Liverpool viel zaterdag in de rust van het duel Schotland-Enge- land (0-2) in en kneusde tijdens de wedstrijd zijn rechter enkel. Onduidelijk is of verdediger Tony Adams wel van de partij is. Hij kampt met een knieblessure. Madrid - De Spaanse bondscoach Javier Clemente heeft zijn con tract met twee jaar verlengd. Hij kwam zaterdag enkele uren voor de wedstrijd tegen Frankrijk tot overeenstemming met de Spaan se voetbalbond. Clemente blijft bondscoach tot en met de eindronde van het WK 1998 in Frankrijk. Zijn salaris is met tien procent verhoogd. Manchester - Het EK voetbal is voor Mario Basler afgelopen. De middenvelder keerde zondag, drie uur voor het duel met Rusland in Manchester, geblesseerd terug naar Duitsland. Basler is na Jür- gen Kohier, die geblesseerd raakte in de eerste wedstrijd tegen Tsjechië, de tweede speler uit de selectie van bondscoach Berti Vogts die het EK moet verlaten. Basler (27) van Werder Bremen raakte vrijdag op de training ge kwetst na een botsing met zijn toekomstige ploeggenoot bij Bay- ern München, Christian Ziege. Daarbij werd zijn enkel geraakt, waaraan hij een week daarvoor was geopereerd. Volgens de dok toren is de kans op herstel binnen de afloop van het EK vrijwel onmogelijk, een langer verblijf in Engeland was zinloos. Londen - De Europese voetbalunie UEFA heeft het protest van Roemenië naast zich neergelegd. De Roemenen wilden de uitslag (1-0) van het EK-duel met Bulgarije ongeldig laten verklaren, omdat scheidsrechter Mikkelsen een treffer van Munteanu niet zag. De middenvelder schoot de bal tegen de onderkant van de lat, waarna de bal terugstuiterde in het veld. Volgens de scheidsrech ter had hij de doellijn niet gepasseerd; televisiebeelden wezen uit dat dit wel was gebeurd. De nederlaag betekende de uitschake ling van Roemenië. Volgens de UEFA kunnen beslissingen van scheidsrechters niet worden teruggedraaid. „Ze zijn definitief. Een protest daartegen is volgens het reglement niet mogelijk." Wel bepaalde de UEFA dat de gele kaart die in datzelfde duel werd toegewezen aan Ts- vetanov moest zijn voor ploeggenoot Borimirov. Mikkelsen had die fout op het wedstrijdformulier al gewijzigd. FOTO ANP gokt, hoe anders waren de nu ly rische reacties in Engeland ge weest. Voordat de wind de Schotse hoop wegblies had The Sun de kop bo ven het afscheidsverhaal van Venables al klaar. 'Go to hell, Teil.' SCHOTLAND - ENGELAND 0-2 (0-0). 54. Shearer 0-1, 79. Gascoigne 0-2. Scheidsrechter: Pairetto (Ita). Toe schouwers: 76.000 (uitverkocht). Gele kaart: Hendry, Collins, Spencer (Schot land), Ince, Shearer (Engeland). SCHOTLAND: Goram; Boyd, Hendry, Calderwood en McKimmie; McKinlay (83. Burley), Colins, McAllister en Mc Call; Spencer (67. McCoist) en Durie (87. Jess). ENGELAND: Seaman; Gary Neville, Adams, Southgate en Pearce (46. Red knapp, 85. Campbell); Anderton, Ince (80. Stone), Gascoigne en McMananam; Shearer en Sheringham. Sheffield - Football comes home, het voetbal keert terug naar huis. Zo luidt het motto van het Europees kampioenschap in Engeland. Maar met de club waar het georganiseerde voetbal mee begon, Sheffield FC uit 1857, gaat het niet zo best. geen enkele speler betaald," zegt de 'chairman'. „Toch draaien we met een begroting van 15.000 pond en het valt niet mee dat geld elk jaar weer bijeen te krijgen." 15.000 pond, dat zijn 40.000 gul den. Een lachertje voor een door snee amateurclub in Nederland. Sheffield FC speelt in de Nort hern Counties East League, ver gelijkbaar met de tweede of der de klasse in Nederland. In Enge land is het clubleven een aangele genheid van een beperkt groepje. Daar staan de bierkranen niet na elke wedstrijd open. Een Engelse amateur hangt aan zijn voetbal vrienden, niet aan zijn club. Hij wisselt even gemakkelijk van vereniging als van schoenen. Van het Owlerton Stadion hoeft Sheffield FC ook weinig heil te verwachten. Daar regeren wind honden en speedwaymotoren. Voor hun fans zijn er riante ont vangstruimten. Ontspannen aan de bar of de eettafel een gokje wagen. Met een stapeltje bank biljetten bij de hand. In dat mi lieu wordt het voetbal slechts ge doogd. Tot de jaren tachtig speelde Shef field FC in het Abby Dale Park. Zo'n typische Engelse voetbalac commodatie waar de velden veel belangrijker zijn dan kleedruim ten of tribunes. De voetbalbond scherpte echter de voorschriften aan. „De kleedkamers moesten bij het veld liggen en ook moest er een tribune met 500 plaatsen zijn," zegt Alan Mathley. Dat was er op Abby Dale Park niet. Shef field FC verhuisde naar het Don Vally Stadion. Geen slechte keu ze: een prachtig atletiekstadion met 25.000 plaatsen. Alleen verdronken de vijftig toe schouwers bij de thuiswedstrij den in de ruimte en was het fi nancieel ook niet op te brengen. Zo belandde de club in het Ow lerton Stadion. Melancholie In een vlaag van melancholie wordt er wel eens een jaloerse blik geworpen naar de andere kant van de heuvel, een paar mijl verderop. Daar heeft Hallam FC zijn zaakjes beter voor elkaar. Dat is ook zo'n krasse bejaarde, van 1860. Hallam FC pronkt eveneens met een stuk voetbal historie. Het bespeelt het oudste voetbalstadion ter wereld: San- dygate. Dat is bij elke wedstrijd tastbaar, in tegenstelling tot de historie van Sheffield FC. Want op Owlerton herinnert niets aan een clubgeschiedenis van 139 jaar. Sandygate is in ere hersteld. In de jaren dertig werd Hallam FC er verdreven, maar het keerde een halve eeuw later terug. John Steele, een monument van Hal lam FC, slaagde erin met een his torische beschrijving veel publi citeit los te krijgen. Het Britse ge voel voor traditie voorkwam dat het oudste voetbalstadion defini tief verloren ging. Hallam FC is terug op zijn basis. „Zo hebben we allebei wat," zegt Alan Ma thley. „Zij hebben het oudste sta dion en wij zijn de oudste club." „Hier speelt Sheffield Football Club, de oudste voetbalclub ter wereld." Het staat er, inderdaad. Maar je moet goed kijken om de slogan te ontdekken op de gevel van het Owlerton Stadion in Sheffield. Schreeuwende reclame voor de hondenrennen in hetzelf de stadion overheerst. Want daar wordt geld aan verdiend, drie da gen in de week. Net als aan de motorcoureurs, die met hun speedwaymachines geregeld over de sintelbaan daveren. De wortels van het voetbal drei gen daarentegen te verdrogen. Met de nakomelingen van de le gerofficieren Creswick en Priest, die op 24 oktober 1857 het voet bal van de gereputeerde Engelse kostscholen naar een club kanali seerden, gaat het niet zo best. Het EK-toernooi biedt ook al geen soulaas. Sheffield FC hoopte een graantje mee te pikken, maar het werd nog geen kruimel. Geen interesse Op drie minuten lopen van het Owlerton Stadion ligt Hillsbor ough, waar het Deense nationale team zijn wedstrijden in de eerste ronde speelt. Dus dacht de com merciële afdeling van Sheffield FC wat Deense fans en vooral hun kronen binnen te halen. Als trekpleister moest Hvidovre, een erkende Deense topclub, funge ren. Alles is er op voorbereid. De prijzen in het souvenirkraampje zijn zelfs in kronen aangegeven en de Viking-helmen liggen voor het grijpen. Maar als de amateurs van Sheffield en de semiprofs van Hvidovre de grasmat betreden, zijn er onder het handjevol toe schouwers slechts vier Deense fans te bespeuren. Ze hebben geen interesse in de Sheffield- shirtjes of Viking-helmen. Want het is heet, vooral heet. Dan be staat er meer belangstelling voor de koele bar. De mensen van Sheffield FC zien het met lede ogen aan. Ze hebben weer eens de boot gemist. Net als in de vorige eeuw, toen Sheffield FC besloot trouw te blijven aan de amateuridealen. Daardoor verdwenen de voetbalpioniers automatisch uit de top van het Engelse voetbal. Hun palmares is beperkt tot twee verloren finales om de de Engelse amateurcup. Maar ze hebben in ieder geval wel op het legendari sche Wembley gestaan. Niet eens zo lang geleden, in 1967. De fina le om de FA Vase tegen Billericay Town eindigde gelijk (1-1). De re play in het stadion van Notting ham Forest ging een week later verloren. Oude idealen Voorzitter Alan Mathley kan dat soort zaken dromen. De oude ide alen blijven hij en zijn clubgeno ten trouw. „Nog steeds wordt er

de Stem | 1996 | | pagina 13