Duitse ploeg wuift Basler opgelucht uit Klinsmann staat er weer Kroatië vernedert regerend kampioen &oe PENTAX ftitschg Italiaans hard voi Duitsland krijgt Rusland in de tweede helft definitief op de knieën Een gouden kettinkje Engeland 98 Arresl Engeland- Oranje zw Voor druk de stem euro '96 TOPSCORERS euro '96 KAARTEN euro '96 KORT euro 96STANDEN sport PRIJSVRAGEN Topscorers Gele kaarten. Rode kaart SPORT Kroaten boycotten critici Sheffield (anp) - Kroatië be waarde het beste voor het laatst, opdat de wereld zou weten hoe goed het nieuwe land kan voetballen. Met fan tastisch spel in de slotfase, met name van spits Davor Su- ker, vernederde Kroatië Euro pees kampioen Denemarken. Kroatië was na de 3-0 in Shef field het eerste land dat zich verzekerde van de kwartfina les. In de slotronde van groep D heeft de koploper aan een gelijk spel tegen Portugal genoeg om als eer ste te eindigen. Denemarken heeft alleen nog baat bij een rui me zege op Turkije en verlies van Portugal, maar een roemloze af tocht van de slecht voetballende titelverdediger is te verwachten. De Kroaten kunnen elkaar de bal eindeloos toespelen, met name Boban, Prosinecki, Suker en Sta nic. Een keer gebeurde dat zelfs 27 keer, zonder dat ook maar een Deen de bal beroerde. Het spel lijkt hooghartig, is dat soms ook. Hakje hier, overstapje daar. Voor sommige kenners zijn de Kroaten favoriet voor de titel. En de over het Europese clubvoetbal uitge zwermde talenten durven zich zelf ook best tot kanshebber aan te merken. Voetbalfeest Bondscoach Miroslav Blazevic: De Deense doelman Schmeichel veroorzaakt een strafschop; hij haalt Stanic onderuit. „We hebben een voetbalfeest ge vierd, waaraan waarschijnlijk al le fans van de wereld plezier be leefden. We hebben laten zien wat we kunnen." Collega Möller Nielsen: „Ik begon met een sterk middenveld en hoopte op de te genaanval. Na het vroege tegen doelpunt in de tweede helft zag ik de teleurstelling in de ogen van mijn spelers. Het bereiken van de kwartfinales is bijna een utopie." De lange tijd saaie en trage wed strijd leefde pas echt op in de slotfase. Het duel was eigenlijk al gespeeld, want Kroatië leidde met 2-0. Nog een vijftal minuten was te spelen en Davor Suker vond het tijd voor zijn show. Hij zorgde voor de mooiste momen ten van de dag. De manier waarop hij de bal met rechts aannam na een verre pass van rechts verried de klasse van de spits. Van vlak over de mid denlijn lobde hij de bal met links over Schmeichel, die het leer maar net op tijd kon achterhalen en zijn duim opstak naar Suker. Zo van: mooie bal, maar daarmee fop je mij niet. Het was zo'n lob die nog jaren te zien zal zijn op tv. Zoals Pelé tijdens het WK van 1970 in Mexico de Tsjechische doelman Viktor bijna verraste van halverwege het veld. De Bra ziliaanse inzet ging destijds net naast. Even later, in de slotminuut, moest Schmeichel buigen voor een geweldig lobje van Suker, qua schoonheid een geduchte concurrent voor het doelpunt van Gascoigne tegen Schotland. De spits van Sevilla, volgend seizoen clubgenoot van Seedorf bij Real Madrid, nestelde zich aan de kop van de topschutterslijst, samen met Stoitsjkov, Shearer, Casirag- hi en Klinsmann. Kroatië - Denemarken was een saillant duel. Ruim vier jaar gele den was Kroatië nog een onder deel van Joegoslavië, dat zich plaatste zich voor het EK. Maar door de oorlog volgde uitsluiting. Denemarken was de vervanger en verwierf wereldfaam door de titel te grijpen. De Kroaten konden slechts hopen op betere tijden en baalden voor de televisie. Zelfs doelman Schmeichel, met de gebroeders Laudrup behorend tot het trio wereldsterren van de Deense ploeg, raakte helemaal in de war. Van de Laudrups was ook weinig te zien. Misschien kwam dat mede omdat aanvoerder Mi chael een paar keer een flinke trap te verduren kreeg en soms als een oude man over het veld strompelde. Eigenlijk was Schmeichel, de reus van Manchester United, de weg kwijt sinds hij een straf schop veroorzaakte in de 53e mi nuut. Het was al zeker de derde keer dat de ploeg van bondcoach Blazevic op een strafschop uit was. Zo ging Vlaovic voor rust op schandelijke manier naar de grond toen Schmeichel ook alleen maar in de buurt was. Scheids rechter Batta gaf de Kroaat de gele kaart voor de aanstellerij. De strafschop volgde toen Stanic penetreerde in het strafschopge bied en Schmeichel hem onderuit dook in een poging de bal te grij pen. Suker schoot raak van elf meter. De Denen leefden nog een keer op. In een spectaculair minuutje raakte Brian Laudrup de paal, vlak nadat een inzet van Stimac via de onderkant van de lat terug in het veld was gestuit. De slotfase was voor Suker. Ook in het tweede doelpunt had hij een aandeel. De voorzet op Boban was perfect, zoals al zijn acties in de slotfase de hoogste waarde ring verdienden. KROATIË - DENEMARKEN 3-0 (0- 0). 53. Suker 1-0 (strafschop), 80. Bo ban 2-0, 89. Suker 3-0. Scheidsrech ter: Batta (Fra). Toeschouwers: 33.671. Gele kaart: Prosinecki, Vlao vic, Stanic (Kroatië). KROATIË: Ladic; Stimac, Jerkan, Bilic en Jarni; Stanic, Prosinecki (88. Mladenovic), Boban (82. Soldo) en Asanovic; Vlaovic (82. Jurcevic) en Suker. DENEMARKEN: Schmeichel; Thomsen, Högh, Rieper en Nielsen; Helveg (46. Laursen), Michael Lau drup, Larsen (69. Töfting) en Schön- berg; Brian Laudrup en Vilfort (59. Beek). Over weggestuurde voetballers weet Nederland nu ook mee te praten met de Duitsers. Verbannen ruziemakers als Uli Stein en Stefan Effenberg stonden op de WK-toernooien van 1986 en 1994 al model voor de grote mond van de Duitse voetballer. Letterlijk in het vliegtuig werd in 1954 de interlandcarrière van een veelbelovend aanvaller beê® digd, zo weten oude voetballer uit die tijd zich te herinneren. Ontmaskerd Het Nederlands elftal bevon zich op de terugreis van een i terland tegen Suriname, in "at maribo, toen WV-speler Ja Klaassens ontdekte dat het go den kettinkje ontbrak dat voor zijn verloofde in Vento gekocht. Toenmalig KNVB-to man Lo Brunt liet meteen, ffl gang van het vliegtuig, alle z ken en tassen ledigen. Zo wet dief ontmaskerd en nooit m opgeroepen voor Oranje. In 1954 ging het nog om een g" den kettinkje. De 'kabel die verbroken, valt niet uit elkaa zo'n kleinood. Weggelopen voetballers kende Oranje wel volop, nog voordat Edgar Davids vrijdagavond op het vliegtuig werd gezet. Ruud Gullit liep vlak voor het WK van 1994 kwaad weg, vol gens zijn vader omdat hij 'de melkmuilen van Ajax' spuugzat was. Wim Kieft hield het in 1991 voor gezien omdat de Ajax-clan een andere speelwijze propageer de dan met 'zo'n boomstam van PSV'. Voor het WK van 1978 liet Wim van Hanegem zich wegpesten door Ruud Krol en nog langer ge leden sloegen de PSV'ers Van Be- veren en Van der Kuijlen op de vlucht voor de terreur van Cruijff en co. Onderlinge herrie van internatio nals kent een langere historie dan alleen het betaald voetbal. Da vids is ook niet de eerste. In 1920 werden al eens twee internatio nals weggestuurd. Tijdens de Olympische Spelen in Antwerpen kregen alle Nederlandse deelne mers van de ambassadeur in Brussel een grammofoonplaat ca deau. Aan Jaap Bulder (Be Quick) en Jan de Natris (toenma lig sterspeler bij Feyenoord) was zo'n geschenk niet besteed. Ze smeerden er boter op en lieten de schijven over de Schelde scheren. Deftig 'De schande van de Schelde' spraken de heren van het NOC vervolgens deftig, en beiden moesten meteen naar huis. Met de trein. (ADVERTENTIE) oEME^® 1. Suker (Kro), Klinsmann (Dui), Shearer (Eng), Casiraghi (Ita), Stoitsjkov (Bul) 2, 6. Gascoigne (Eng), Chiesa (Ita), Nedved (Tsj), Bejbl (Tsj), Couto (Por), Boban (Kro), Vla ovic (Kro), Tsimbalar (Rus) Djorkaeff (Fra), Dugarry (Fra) Türkyilmaz (Zwi), Caminero (Spa), Alfonso (Spa), Möller (Dui), Sammer (Dui), Ziege (Dui), Brian Laudrup (Den), Sa Pinto (Por), Jordi (Ned), Berg kamp (Ned) 1. Groep A Engeland; Shearer, Ince, Gary Neville, Adams (allen 1). Zwitserland: Grassi (2), Geiger, Quentin, Vega, Jeanneret, Cha- puisat, Türkyilmaz (allen 1). Nederland: Witschge, Tau- ment, Seedorf (allen 1). Schotland: Hendry, Spencer, Collins, Boyd, Gallagher (allen 1). Groep B Spanje: Otero, Amavisca, Luis Enrique, Caminero, Amor, Ser- gi, Abelardo (allen 1). Bulgarije: Kisjisjev (2), Stoitsj kov, Jankov, Tzvetanov (allen 1). Roemenië: Mihali, Selymes, Hie (allen 1). Frankrijk: Djorkaeff, Karem- beu, Blanc, Di Meco (allen 1). Groep C Duitsland: Babbel (2), Bierhoff, Möller, Ziege, Kuntz, Reuter, Hassler (allen 1). Tsjechië: Kadlec (2), Kuka, La- tal, Suchoparek, Bejbl, Ned ved, Drulak (allen 1). Italië: Fuser, Albertini, Dona- doni (allen 1). Rusland: Onopko (2), Kantsje- lskis, Kolivanov, Kovtoen (allen 1). Groep D Denemarken: Helveg, Risager (beiden 1) Portugal: Santos (2), Tavares, Figo, Rui Costa, Oceano, Sa Pinto, Paulo Sousa, Joao Pinto (allen 1). Turkije: Tolunay (2), Vedat, Rahim, Abdullah (allen 1). Kroatië: Prosinecki, Vlaovic, Stanic, Asanovic, Boban, Soldo (allen 1). Groep B Spanje: Pizzi. Bulgarije: Hoebtsjev. Groep C Italië: Apolloni. Rusland: Kovtoen. Door Bert Willemsen Manchester - Opgelucht heeft de Duitse voetbalploeg giste ren Mario Basler uitgewoven. De excentrieke middenvelder keerde definitief terug naar Duitsland omdat zijn enkel te zwaar geblesseerd is om nog in actie te komen op het EK- toernooi. Basler was vorige week al naar Duitsland gereisd om de enkel te laten behandelen. Nadat bij een kijkoperatie een botsplinter uit het gewricht verwijderd was, voegde hij zich weer bij de natio nale ploeg. Daar wekte hij verba zing door al snel op volle kracht mee te trainen. Maar tegelijker tijd zorgde hij ook voor onrust. Basler eiste een plaats op in de ploeg die gisteren tegen Rusland speelde. „Ik heb me niet laten opereren om reserve te staan," zei hij. „Ik ben in dezelfde vorm en conditie als voor de operatie. Möller en Hassler mogen slechte wedstrijden spelen zonder dat ze vervangen worden. Van mij wordt verwacht dat ik de bal van veertig meter afstand in het doel schiet of met een hoekschop scoor. Van andere spelers wordt minder verlangd." Met zijn uitspraken isoleerde Basler zich nog meer binnen de groep. Het kwam leiding en spe lers dan ook niet slecht uit dat Christian Ziege vrijdag tijdens de training de al eerder geblesseerde enkel van Basler hard raakte. Ziege was er niet gelukkig mee. „Ik heb er slecht van geslapen," zei hij zaterdag. Maar de ploeg was blij dat ze de dissident kwijt raakte. Een medisch onderzoek bracht zaterdag aan het licht dat de ge zwollen enkel een te groot belet sel vormde voor de rest van het toernooi. Basler pakte onmiddel lijk zijn koffers en bracht de nacht met zijn vriendin in een an der hotel door. Gisteren voegde hij zich weer bij de ploeg, maar reisde 's avonds terug naar Duits land. Het Duitse team was hem snel vergeten. Temeer omdat de ont plofte bom in het centrum van Manchester, de stad waar de Duitsers hun wedstrijden spelen, alle aandacht opeiste. „Iedereen zat gekluisterd aan het televisie scherm," vertelde Jürgen Klins mann. „We waren geschokt. Het is een zinloze aanval van geweld op zoveel onschuldige mensen. Het heeft moeite gekost om ons op de wedstrijd tegen Rusland te concentreren. "De bomaanslag leidde er niet toe dat de veilig heidsmaatregelen rond de Duitse ploeg werden verscherpt. De be wakingsdienst bleef bestaan uit de gebruikelijke 20 mensen. MAANDAG 17 JUNI 1996 B2 Sheffield - De Kroatische internationals geven geen intervi meer aan verslaggevers die te kritisch zijn. Ze hebben dat be ten na de eerste wedstrijd tegen de Turken, die ze met 1-0 won maar waarin ze weinig indruk maakten. De boycot gold tijdens de laatste persconferentie voor het durf met Denemarken voor verschillende Kroatische journalisten H i initiatief is afkomstig van aanvoerder Boban. Het team is ook van plan te kritische buitenlandse te mijden. Groep A Schotland - Engeland 0-2 Stand: Engeland 2 1 1 0 4 3-1 Nederland 2 1 1 0 4 2-0 Zwitserland 2 0 111 1-3 Schotland 2 0 1110-2 Programma: dinsdag 18 juni: En geland - Nederland, Schotland - Zwitserland. Groep B Frankrijk - Spanje 1-1 Stand: Bulgarije 2 1 1 0 4 2-1 Frankrijk 2 1 1 0 4 2-1 Spanje 2 0 2 0 2 2-2 Roemenië 2 0 0 2 0 0-2 Programma: 18 juni: Frankrijk - Bulgarije, Roemenië - Spanje. 5-0 3-3 2-3 1-5 -Duitse Groep C Tsjechië - Italië 2-1 Rusland - Duitsland 0-3 Stand: Duitsland 2 2 0 0 6 Italië 2 1013 Tsjechië 2 1013 Rusland 2 0 0 2 0 Programma: 19 juni: Italië land, Rusland - Tsjechië Groep D Kroatië - Denemarken 3-0 Stand: Kroatië 2 2 0 0 6 4-0 Portugal 2 1 1 0 4 2-1 Denemarken 2 01111-4 I Turkije 2 0 0 2 0 0-2 1 Programma: 19 juni: Turkije - De nemarken, Portugal - Kroatië Door Henk Mees igSTEM m Haag (anp) - Richard Wil hïe is volgens voetbalkennel fins het EK in Engeland J 'tespeler van Oranje. De jul het systeem van de stichtiif Sllenge 2000, dat ook komerl van toepassing is in hl ^nden (anp) - Adembena mond was de atmosfeer ol ffembley, bedroevend hef jpel bij Engeland - Schol [jnd. Eén moment val gascoigne, de gemisil strafschop van McAllistej jat was het zo'n beetje. Wa sen benauwde 2-0 voor gastland. Voorlopig is d Europese titelstrijd gerec jat de Engelsen betreft. Engeland - Schotland, voor hl eerst sinds 1989, had de wedstrijl van het toernooi moeten worden De enige wedstrijd waar het ol ging eigenlijk, alsof de rest bu; ten mededinging meedeed. Htf werd helemaal niks, een klein opleving in de tweede helft daal guai-GiA. Het resultaat geeft in groep A wl Engeland en Nederland veel zi kerheid. The Sunday Times spa tuleerde daar alvast op. „Hid en Venables (de bond| moeten de handen in geen risico nemen. Gd woon een gelijk spel en beidl {aan door naar de laatste acht.'T Wel vaker zijn in 'grote' dueli deals gesloten. Aan de anderl kant kan men zich afvragel waarvoor Oranje vreest, dinsdal op Wembley waar alleen win^ volstaat voor de eerste plaats kan Adams er aan all| kanten uitlopen, Gascoigne krijg ia een helft ongetwijfeld krampl houdt Shearer echt we! scoren af. Of zal een vrijuil Engeland eindelijk gaaf voetballen? The infantile man' werd Gasl coigne genoemd, na de 1-1 in hef openingsduel tegen Zwitserland Iemand dip .pigt meer kon loperj un de drank is. Zoals, volgens dl berichten, ongeveer de helft vaf de Engelse selectie. Tegen Schotl land was het spel niet of nauwel lijks beter, de reacties wel. Thl Sunday Times: Pure Gazza, purl Londen - De politie heeft zal terdag voor en na de EK-wedt;. strijd Engeland - Schotland ia Londen 98 arrestaties verricht:: Dat zijn er aanmerkelijk min der dan waarop de politie, dit met groot materieel was uitge| rukt, had gerekend. De botsing tussen de oude rivalen leidde i3 bet verleden tot rellen, maar na de 2-0 overwinning van dl thuisploeg bleef het 'rustig' in de stad. De meeste arrestanten werder opgepakt, omdat ze dronken waren of kaartjes verkochterj op de zwarte markt. „De strijd aep niet uit op de derde wel reldoorlog, zoals velen haddeij verwacht," zei een woordvoerj der van politie. Uit voorzorg Manchester - De Italiaanst ondscoach Arrigo Sacchi is dooi e pers in zijn land onder vuui men na de nederlaag vrijdag 'egen Tsjechië. deli ns de sP°rtkrant Corrieri k0t0 ®Port had de oefenmeestei ten repU^taat aan zichzelf te wij- de weg is nu heel steil,' 1 j 'de de krant op het laatstf Duitsland. tegel Gazzetta dello Sport, Italië's voptK^ai^s het Nederlands vondaftal.draagt m°r§ena- Plav-emw11 En§eland het fail het m- m °P de mouw van daartnan]u shirt De heef' verznof esl°ten na herhaaldf ^a«ie1uEFl?eEUr0peSeV0et" het Fir j8n e andere ploegen op EK droeg Oranje in de eerste Door Bert Willemsen Manchester - Elf dagen lang liep Jürgen Klinsmann in Engeland met zijn ziel onder de arm rond. De schorsing voor de eerste wedstrijd van het Europees kampioenschap had hem op een zijspoor gerangeerd. Maar gisteren beleefde Old Trafford in Manchester een glorieuze terugkeer van Klinsmann, die met twee doelpunten in grote mate bijdroeg aan de 3-0 over winning van Duitsland op Rusland. Jürgen Klinsmann (rechts) springt omhoog bij een tackle van de Rus Onopko. foto anp wedstrijd. De combinatie van een snelle wending en een flitsende demarrage bezorgde hem de be slissende meter voorsprong op de Russische verdediger Nikiforov. Het schot met de buitenkant van de rechter voet, haarzuiver in de linker bovenhoek, was een ju weel. „Bij die actie toonde Jürgen al zijn klasse", loofde coach Berti Vogts. Met zijn tweede voltreffer in de blessuretijd stelde Klins mann de kandidatuur om topsco rer van het toernooi te worden. „Hij schiet er nog wel een paar in," wist doelman Köpke zeker. De Russische ploeg voetbalde in de eerste helft beter, maar Berti Vogts vond een middel om het te kort aan techniek en snelheid bij de Duitsers te maskeren. Hij liet zijn ploeg na de rust verder terug zakken. Voor de Russen ver dween de ruimte voor combina ties en individuele acties. De Duitsers kregen die wel. Zeker nadat de Russische verdediger Kovtun in de 71e minuut met een rode kaart was weggestuurd. Dat Hassler nog steeds in een vormcrisis steekt en Bierhoff als aanvalspartner van Klinsmann teleurstelde, bracht de Duitse kansen niet om zeep. De dragen de krachten in de Mannschaft na men hun verantwoordelijkheid. Libero Sammer speelde bepaald geen sterke wedstrijd, maar toon de toch de durf voor de aanval lende actie die Duitsland aan de kostbare openingstreffer hielp. Andreas Möller, de regisseur op het middenveld, bleef risico in zijn passes leggen ook al misluk ten er veel. Zo bereidde hij het doelpunt van Sammer voor. Klin smann joeg onvermoeid op suc ces, hoe vaak de Russische verde digers hem ook aftroefden. Die energie en dat verantwoordelijk heidsbesef bezorgden de Duitse ploeg de tweede overwinning na de 2-0 tegen Tsjechië. Na de wedstrijd staken Klins mann en Bierhoff in de kleedka mer de koppen bij elkaar. „En nu tegen Italië," stootten de ex-spe ler van Inter Milaan en de topsco rer van Udinese elkaar aan. „Die wedstrijd is voor ons allebei iets bijzonders." De Duitse ploeg kan er met een gerust hart naar toe le ven. Ze mag zich woensdag tegen Italië zelfs een nederlaag met één doelpunt verschil veroorloven zonder dat plaatsing voor de kwartfinale in gevaar komt. RUSLAND - DUITSLAND 0-3 (0-0). 56. Sammer 0-1, 77. Klins mann 0-2, 90. Klinsmann 0-3. Scheidsrechter: Nielsen (Den). Toeschouwers: 48.000. Rode kaart: 71. Kovtoen (Rusland). Ge le kaart: Onopko, Kantsjelskis (Rusland), Bierhoff, Babbel (Duitsland). RUSLAND: Sjarin; Onopko, Ni- koforov, Kovtoen en Tsimbalar; Kantsjelskis, Tetradse, Mostovoj en Radimov (46. Karpin); Koli vanov en Sjosjlov (66. Simoeten- kov). DUITSLAND: Köpke; Reuter, Sammer, Babbel en Ziege; Has sler (67. Freund), Helmer, Möller (87. Strunz) en Eilts; Klinsmann en Bierhoff (85. Kunz). Nederlandse lotto: 7 - 13 - 14 - 20 - 38 - 45. Reservegetal: 5. Cijferspel: 0 4 0 0 8 7. Belgische lotto: 9-10-12-16 - 24 - 25. Reservegetal: 22. Joker: 3 7 0 6 7 9 7. Door Bert Willemsen Het verblijf in Engeland viel Klinsmann zwaar. Op de trainin gen in Macclesfield kostte het hem moeite zijn energie te kana liseren en bij de besprekingen in het Mottram Hall Hotel moest hij moeite doen de concentratie te bewaren. Hoe vaak vervloekte hij niet de twee gele kaarten in de kwalificatiewedstrijden, die hem dwongen toe te kijken bij de .Duitse ouverture op het EK-toer- nooi. Uitgerekend in het land waar de voetballiefhebbers hem als een sympathieke sportman in hun harten hebben gesloten. „Het was knap frustrerend zo lang aan de kant te staan," erkende Klins mann gisteren. De periode van passiviteit vrat aan zijn vorm. Het kostte de blonde aanvaller dan ook tijd om tegen Rusland zijn draai te vin den. „Ik moest wennen aan het hoge tempo," ontdekte hij. Die tijd werd hem gegund. Door de Russen, die in de eerste helft mooie kansen onbenut lieten wat hen de kop kostte. Door ploegge noot Matthias Sammer, die tien minuten na rust Duitsland met de openingstreffer een heel eind op streek hielp. In het laatste kwartier bejubel den de 50.000 mensen op Old Trafford de Jürgen Klinsmann, zoals ze hem in herinnering had den als topscorer van Tottenham Hotspur. Snel, getruct en trefze ker. Met een doelpunt van we- reldklase besliste Klinsmann de Duitse lotto: 15 - 30 - 32 - 33 - 36 - 37. Reservegetal: 40. Super getal: 5. Spel 77: 8 9 0 0 4 3 0. Super 6: 5 7 6 0 3 7.

de Stem | 1996 | | pagina 12