©bil 19-990,- DE STEM ;onden of Liverpool inzet bij Nederland-Engeland revel woekert in Oranje oooooooo 'Het slaat allemaal nergens op' gooit. fia vertrek Edgar Davids strijdt Clarence Seedorf verder om erkenning Meisjes gluren naar Bergkamp&Co Kaartenruii bij [w ER IS MAAR ÉÉN HYPOTHEKER. Cafetaria Medew. DAT IS ZEKER. Vertegenwoordiger m/v o o i overwmmnff va Weinig goals in Engeland overwinning van Nederlands elftal 'Foolish Edgar' B1 Waterloo Station DE STEM 06*34034018 (1 gld.p.m.) Kluivert snapt niets van vermeende etnische- of generatie-conflicten X 51! r Supermarkten, deeldrogisterijen 46. end, 2jr. ven- 7531 Excl. all. kosten en v w. bijdrage. doet meer voor u [pVsda - Etten-Leur - Oosterhout Sport „den - Met een gelijk spel i... Nederland en Engeland ©avond (half negen) verzekerd van een ys in de kwartfinale op jk voetbal. In dat geval jjolgt Oranje het EK als Ljner twee van groep A met ^kwartfinale-wedstrijd za- 'ond (half zeven) in ftpool tegen de winnaar iungroep B. Jjjwinstvan Oranje blijft het als Laar van poule A in Londen zaterdagmiddag (vier een kwartfinale tegen de nier twee van poule B waarin Frankrijk, Bulgarije en Spanje om twee plaatsen strijden. Op de ranglijst van poule A ein digen de Engelsen bij een gelijk spel morgenavond hoger dan Ne derland, omdat ze dan een keer meer hebben gescoord bij hun ge lijk spel in de eerste ronde: Enge land kwam tegen Zwitserland tot 1-1 terwijl Nederland op 0-0 bleef steken tegen Schotland. Vervolgens boekten beide ploe gen een 2-0 overwinning. Oranje kan zich met een doelsaldo van 2- 0 morgen mogelijk ook een (klei ne) nederlaag permitteren tegen Engeland, afhankelijk van de uit slag bij Schotland-Zwitserland. Schotland kan Nederland alleen nog uit de kwartfinales houden wanneer het een beter doelsaldo verkrijgt of op een hoger aantal gemaakte goals uitkomt. Voor bepaling van de eindstand bij een gelijk aantal punten in de groe pen is op de eerste plaats het on derling resultaat maatgevend. Daardoor eindigt Nederland in elk geval boven Zwitserland en moet Schotland hoe dan ook En geland voor zich dulden. Normen Voor bepaling van de eindstand in de poules gelden achtereenvol gens de volgende normen: 1. Het onderlinge resultaat; 2. aantal gemaakte doelpunten in de onderlinge duels (in het geval meer dan twee landen gelijk ein digen); 3. doelsaldo; 4. aantal gemaakte doelpunten; 5. puntengemiddelde per land uit de wedstrijden voor EK '92, WK '94 en EK '96. Op de ranglijst met puntenge- middeldes staat Nederland op de zesde plaats voor Schotland, maar is Engeland lager gerang- schikt dan Zwitserland. Op basis van die laatste regel is Oranje toch gekwalificeerd voor de kwartfinales wanneer het met 2- 0 van Engeland verliest en tege lijkertijd Schotland met 2-0 van Zwitserland zou winnen. Omgekeerd zou Engeland uitge schakeld zijn wanneer het met 2- 0 van Nederland verliest en Zwit serland met dezelfde cijfers van Schotland wint. Het Engelse puntengemiddelde wordt nadelig beïnvloed doordat Engeland als organisator geen kwalificatie wedstrijden voor het EK '96 heeft gespeeld. In die reeks zijn over winningen voor het eerst met drie punten gehonoreerd. Voor het EK van 1992 en het WK van '94 gold nog de regel dat een zege twee punten opleverde. Gemiddelde Wanneer een Zwitsers gemiddel de op basis van twee punten per zege in de EK-kwalificatie zou worden gehanteerd komt Enge land (1,875) op de eventueel be slissende coëfficiënten-ranglijst boven Zwitserland (1,807) uit. De ranglijst met puntengemid- delden die eventueel doorslagge vend kan worden in alle groepen, luidt als volgt: 1. Duitsland 2,500; 2. Rusland 2,346; 3. Kroatië 2,300; 4. Frank rijk 2,250; 5. Denemarken 2,166; 6. Nederland 2,142; 7. Spanje 2,137; 8. Portugal 2,107; 9. Italië 2,107; 10. Tsjechië 2,100; 11. Roe menië 2,035; 12. Zwitserland 2,000; 13. Bulgarije 1,928; 14. Schotland 1,892; 15. Engeland 1,875; 16. Turkije 1,041. t Albans - De kwartfinale ligt binnen handbereik, maar fiwrevel woekert voort binnen Oranje. Na de verbanning a Edgar Davids blijft Clarence Seedorf zich roeren in J.jn strijd om erkenning binnen de tot 21 spelers uitge luide Nederlandse EK-selectie. te storm gaat niet liggen. Door Initiating van Edje is het pro fan naar buiten gekomen. We j het beter binnenskamers linnen oplossen. Aan de andere Ifaishet nu eindelijk bespreek- lar geworden. Nu wordt er ten- piste over gesproken als man- ionder elkaar," verkondigde gisteren in het Oranje- lublijf Sopwell House, lickzelf had bondscoach Guus ■Bink tegenover de pers een preekverbod opgelegd over de pending van Davids uit het Itaje-kamp. „Het betreft meer laters dan jullie denken," stipte ptdorf aan. Voor spelers als any Blind en Ronald de Boer is Is openlijke discussie beëindigd. |.Weren blijven vol overtuiging ongenoegen praten, dat lader een competentie-conflict la een stammenstrijd lijkt. 13e discussie woedde eerst al in ■tie hevigheid binnen Ajax waar lieedorf vorig jaar vertrok, vooral Iriat coach Louis van Gaal zich |aitaan zijn belofte hield hem de lf-positie toe te zeggen li: Ronald de Boer de positie 'op «toewees. Nu Davids en Reiziger la banden met Ajax hebben Inbraken en Kluivert in gedach- I® al bij zijn transfer in 1997 laar AC Milan is, heeft Hiddink I' bii Oranje mee te maken pen uurtje praten met een kop- "ie er bij heeft Hiddink in- s van Seedorf gehoord hoe hde eerzucht, de strijd om er- en respect, is geworteld. i gesprek liet Seedorf blij- flhoezeer het hem krenkt wan orde bondscoach alleen spelers Blind en De Boer apart neemt wgedachten-uitwisselingen, fiddink weet nu hoe sterk de s van Seedorf, die zich als istig-jarige wereldburger ver- P'oordelijk voelt voor Edgar |wids. „De mensen die mij op tv ben gezien, zijn misschien ge- fokken. Maar dan kennen die fftsen mij niet. Ik heb in deze pk gewoon heel duidelijk wil- Het moet niet zo zijn dat 'ee spelers de dienst uitmaken, [s verschil ook niet van gedach- ■iffietEdje. Inhoudelijk denken per hetzelfde over," zei Seed- ^tdorf senior 'scherp als Davids zijn mening I«j°'er inni§e band tussen punk en het tweetal Blind-De F9i liet Seedorf zich gisteren re»meer uit. Zijn vader, tevens P" zaakwaarnemer, geneerde I.' n'et- «Als Clarence niet opgesteld, als Hiddink die ADVERTENTIE Met spoed gevr- Ifst. m. erv. Ift. n.v.t. wetj® weekenden en vakanti^ alleen omg. B.o.Z. Ifst. beschikb. 0164-23627__^ U bent op zoek naar de hypotheek die volmaakt aansluit bij uw persoonlijke situatie. De Hypotheker helpt u daarbij. Met een onafhankelijk, kosteloos advies. Hij begeleidt u vanaf het moment dat u de vestiging binnenstapt tot en met het moment dat u de hypotheek afsluit. U bent dus verzekerd van de beste hypotheek. Bergen voor nieuw reclameprod" i.b.v. eigen auto. Tel. 013-5287712. Roosi op Zoom, Koevoetstraat 43, ,eridaal, Nispensestraat 4, 0164-25 98 OO 0165-56 35 30 fout zou maken, dan zal Clarence zo opstappen," verkondigde See dorf senior, 37 jaar en maar drie jaar ouder dan Danny Blind, in Engeiand.Het ziet er niet naar uit dat Hiddink zich na de vroege wissel van Seedorf voor Johan de Koek in het duel met Zwitser land, hem morgen tegen Enge land opnieuw tot mikpunt maakt. Verwacht wordt dat Seedorf in de basis-elf wordt opgesteld en dat de bewaking van de twee En gelse aanvallers aan Reiziger en Bogarde wordt overgelaten. Voor De Koek resteert dan een plaats op de bank vor hef geval Enge land een derde aanvaller inzet. Bergkamp Voor Patrick Kluivert is vermoe delijk ook nog geen plaats bij de eerste elf weggelegd. Met zijn tweede treffer tegen Zwitserland heeft Dennis Bergkamp weer krediet verzameld. Hoewel ook zijn relatie met Hiddink een nieuwe deuk opliep. „Het heeft me pijnlijk verrast dat Hiddink de wedstrijd tegen Zwitserland voor mij een examen heeft ge noemd. Tegen mij persoonlijk heeft er niets over gezegd, tegen over de buitenwacht wel. Dat vind ik teleurstellend. Zo ga je niet met spelers om. Vijf jaar ge leden hebben ze mij bij Ajax pro beren te prikkelen met uitspra ken in de pers. Dat werkt zo niet bij mij," reageerde Bergkamp gisteren als andere exponent van het ongenoegen. Londen (sid) - Tijdens de eerste zestien wedstrijden van het EK voetbal in Engeland zijn slechts dertig doelpunten gevallen. Per wedstrijd komt dat neer op een gemiddelde van 1,8. Het toeschouwerstotaal bedraagt 621.584, per wedstrijd 38.849. Slechts drie duels waren uitver kocht: Engeland-Zwitserland, Zwitserland-Nederland en Schotland-Engeland. Na zestien wedstrijden zijn drie ploegen zeker van hun lot; Roe menië (groep B) en Turkije (groep D) kunnen naar huis en Kroatië (groep D) is zeker van een plek bij de laatste acht. Om de spanning voor het duel met Engeland op te voeren, besloot Hiddink gisteren tot een geheime training. In het afgesloten stadion van St. Albans werden vooral diverse hoekschop-varianten door genomen. „De corners zoals we die tot nu toe hebben genomen, zijn bekend en leverden weinig rende ment op. We hebben nu iets anders uitgeprobeerd,aldus Hiddink. Hij had echter buiten een groep meisjes uit St. Albans gerekend. Ze waren niet zo geïnteresseerd in de hoekschopvarianten van Hid dink, maar meer in de vedetten die ze ten uitvoer moesten brengen. foto peter schols St. Albans - „We zouden het Wembley-stadion graag voor een paar wedstrijden langer huren," zei bondscoach Guus Hiddink gisteren over de vol gende wedstrijd van het Ne derlands voetbalelftal op het EK; morgenavond (half ne gen) tegen Engeland. De eerste plaats in groep A is de inzet bij het derde groepsduel. Bij winst speelt Oranje als groeps winnaar zaterdag ook de kwart finalewedstrijd in het Wembley- stadion van Londen. De bijna 80.000 toegangskaarten daarvoor zijn grotendeels in Engelse han den. Wanneer het Oranje lukt Engeland te verslaan en groeps winnaar te worden, rekent de KNVB er op dat een levendige ruilhandel in kaarten ontstaat en dat Nederlandse toeschouwers alsnog royaal aan hun trekken kunnen komen. - Bij winst tegen Engeland is Oranje groepswinnaar en speelt het zaterdag op Wembley tegen de nummer twee uit de groep met Frankrijk, Bulgarije en Spanje. Bij een gelijk spel wordt Oranje tweede in groep A en volgt zater dag een kwartfinale in Liverpool tegen de winnaar van dezelfde poule met ondermeer Frankrijk. Londen (anp) - Als geen land ter wereld beschikt Nederland over het vermogen zichzelf door een grote mond in de voet te schieten. Zo reageerde in Londen The Ti mes op de affaire Davids.A fool ish young man, schrijft de krant verder. „Een tijger van het mid denveld, zo krachtig, zo getalen teerd, dat hij bij elk land fluitend de basis zou instappen. Dan doet vJiij dit. Heel jammer." The Times geeft als commentaar dat Davids zijn eigen glazen heeft ingegooid. „Hiddink heeft hem waarachtig nog de kans gegeven zijn woorden terug te nemen. Dat weigerde hij. De bondscoach had geen andere keus. Anders hadden de spelers gedacht dat hij zwak was, slechts uitvoerde wat Van Gaal bij Ajax al eerder had be dacht." MAANDAG 17 JUNI 1996 Ik koos voor de underdog en zat daarom met een kater in de Underground. De terugreis ging van Wembley naar... Waterloo. En zo voelde ik me bok. Een rotmiddag. Er was een dubbele bomaan slag in het hart van Manches ter. Ruim tweehonderd ge wonden door IRA-waanzin. Gelukkig geen doden. En Schotland had verloren. Vijf miljoen vrienden op hun ziel getrapt door de waanzinnige 'Gazza'. Prachtig doelpunt na tuurlijk, maar gescoord door een hooligan. Groot leed en klein leed. Ik was niet de enige, die ermee zat. Tegenover me een Schotse va der en zijn Schotse zoon. Pa, een veertiger, groot en grij zend, had de tartandas nog om de nek. Hij staarde intens naar de grond. Stations passeerden. Vanaf de perrons hoorde je soms Engelsen lallen. „You are going home, The Jocks are going home," zongen ze. De man werd duidelijk ge plaagd door spookbeelden. Steeds weer dezelfde scene: Macca verknalt de strafschop. Zijn zoontje was een jaar of acht, negen mischien en net zo aangeslagen. Op zijn hoofd droeg hij nog een plastic bol hoedje van een chocoladefabri kant, Ze verkopen op de EK Snickers hoofddeksels in alle kleuren. Maar onder deze blau we dop met wit andreaskruis Door Bob van Huét zat gesmol ten Schotse hoop. Vader en zoon zsNe- gen gelaten. De jongen waren vast alle mooie verhalen ver teld, bedacht ik. Over 'his torische' ovenwinningen op Wembley, over heldendaden van Dalglish en Law. Over de beruchte inva sie op het heilige gras. Lang waren deze interlands niet meer gespeeld. Omdat er steeds vaker.gevochten werd tussen supporters. Maar de loting van de EK her stelde bij toeval een beladen traditie. Met een hart dat over liep van verwachtingen waren ze dus naar Londen gekomen. Schotland zou de Engelsen ver slaan. Maar Macca miste die penalty en hier zat nu een anoniem Schots jongetje dat dapper zijn gezicht in de plooi probeerde te houden. Op zijn wangen waren blauwe vlaggetjes geverfd. De contou ren waren vervaagd. Wegge spoeld door tranen? Of had hij het teleurgesteld van zijn ge zicht willen vegen? ledereen kon bet lezen op zijn gezicht: Schotland, zijn Schot land, had verloren. De metro arriveerde op Water loo Station. 17 juni no. 7 De EK Puzzel loopt van 10 tot en met 29 juni. Dagelijks zal er een spel geplaatst worden, wat bij goede oplossing een woord van 8 letters vormt. Om kans te maken op een van de fraaie dagprijzen kan dagelijks van 09.00 tot 21.00 uur (7 dgn.p.w.) deze oplossing worden doorgebeld naar nummer: Om mee te dingen naar een van de grote eindprijzen met als Hoofdprijs: EEN GEHEEL VERZORGDE REIS VOOR TWEE PERSONEN NAAR ATLANTA. moeten de 18 dagoplossingen worden opgespaard om op de laatste dag van de actie de eindoplossing te kunnen vormen. ZO DOET U MEE. In de dagelijkse doolhof van vragen en antwoorden dient u de juiste route te vinden van de start linksboven naar de finish rechts onderaan. Op uw weg van start naar finish komt u door alle grote cirkels. U doorkruist de doolhof van cirkeknaar cirkel, van vraag naar antwoord. Dat kan horizon taal, verticaal of diagonaal zijn, van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden en van beneden naar boven. Bij iedere vraag geldt, dat het juiste antwoord in een van de aangrenzende cirkels staat. U mag dus nooit van vraag naar antwoord "over" een cirkel heenspringen. Hebt u het juiste antwoord bij een vraag gevonden, dan gaat u verder met de vraag die in dezelf de cirkel gesteld wordt en dat in totaal 8 keer. Bij elke stap van vraag naar ant woordt leidt uw route door een klein rondje waar 1 letter in staat. Die letters vult u in de volgor de waarin u ze passeert onderaan op de regel met lege rondjes in. Daar leest u dan een woord van 8 letters als dagoplos sing. O Joker Productions/JFS St. Albans - De Oranje-selec tie genoot zaterdag, daags na het vertrek van Edgar Davids, van een vrije dag. In groepjes en groepen trokken de spelers er op uit. Een zevental trok gezamenlijk, in één grote li mousine, naar het centrum van Londen, om wat te shop pen en een bezoek te brengen aan het uitgaanspaleis Planet Hollywood. Richard Witsch- ge, Gaston Taument, .Peter Hoekstra, Aaron Winter, Ro nald de Boer, Danny Blind, en Patrick Kluivert vermaakten zich enorm, samen. „Onzinnig, belachelijk." Patrick Kluivert is duidelijk. Hier en daar werd de suggestie gewekt dat het wegzenden van Davids vooral het gevolg zou zijn van een bij Ajax al lang sluime rend conflict met ondermeer ra ciale achtergronden. Kluivert, boezemvriend van See dorf én Davids, vindt dat te gek woorden. „Bij Ajax is nooit iets aan de hand geweest. Ik heb echt nooit iets gemerkt. Dat er nu zoiets ge suggereerd wordt, snap ik niet. Misschien proberen de Italiaanse kranten iets te ontketenen tussen de donkere en andere spelers, maar het slaat echt nergens op." Natuurlijk, Patrick Kluivert weet ook wel dat deze of gene wel eens met een scheef oog kijkt naar de wel bijzonder hechte band tussen hem, Seedorf en Davids. „Maar wat willen ze nou?," zo vraagt hij zich meteen af. „Edje woonde bij mij in de buurt, één straat verder. Met Clarence speel ik al vanaf de D-tjes in één elftal. We zijn met elkaar opgegroeid, kennen elkaar heel lang. Natuur lijk ga je dan vertrouwelijk met elkaar om." Een andere uitleg is er volgens Patrick Kluivert ook niet. Geen etnische, en geen culturele. Zelfs de conclusie dat er een soort ge neratie-conflict zou zijn onder schrijft hij niet. Toch zou dat niets eens zou vreemd zijn, met in het achterhoofd het idee dat Jo han Seedorf, de vader van Cla rence, net drie jaar ouder is dan Danny Blind. „Danny is wel oud in jaren, maar nog heel jong van doen. Ik kan nog altijd vreselijk met hem la chen. Hij heeft heel jeugdige hu mor," grijnst Kluivert. „Serieus, ik heb nooit iets gevoeld van er gernis, groepjesvorming. Maar ik ben ook een 'gemakkelijke jongen, ik kan met iedereen goed over weg." Patrick Kluivert was vooral 'ver baasd' over hetgeen donderdag nacht en vrijdag gebeurde rond Seedorf en vooral Davids. „Echt, ik heb het in eerste instantie he lemaal niet meegekregen. Ik las pas in de krant wat er gezegd was. Ik heb er met Edgar ook niet over gesproken, nog steeds niet trouwens. Ik wil het wel een keer weten en horen. Maar niet nu, straks na het toernooi komt dat wel," aldus Kluivert die 'geen moment' heeft overwogen soli dair te zijn met Davids en ook te vertrekken. Davids claimde een basisplaats bij Hiddink, Kluivert zit morgen tegen Engeland waarschijnlijk voor de derde keer op de bank. De spits peinst er echter niet over de knuppel in het hoenderhok te gooien zoals zijn vriend deed. „Ik ben nu eenmaal anders. Ik laat meer op me afkomen, doe niet zo gauw moeilijk: Ik ben geen man van conflicten." Enig begrip voor Davids en zijn harde standpunt heeft hij overi gens wel degelijk. „Ik ken Edje. Ik weet wat hem heeft bezigge houden, ik weet hoe hij in elkaar zit. Ik snap ook zijn reactie, van uit zijn persoon gedacht dan. Ik ben anders, we zijn heel verschil lende persoonlijkheden. Maar het blijft moeilijk een vriend te zien vertrekken, Edje zal wel kapot zijn." Wat Kluivert Ook onderschrijft is dat Hiddink zich wat meer met alle spelers moet bezighouden. „Ik zou ook wel eens met de trai ner willen, praten, zoals Van Gaal bij Ajax doet. Het hoeft voor mij nog niet eens over voet bal te gaan. Maar gewoon van: hé hoe gaat het. En voor mijn part praten we dan over een mooie boom ofzo." Kluivert, Seedorf en Davids heb ben gemeen dat ze een enorme 'drive' hebben zich te bewijzen op het hoogste niveau. Davids had de pech dat Richard Witsch- ge het op zijn plaats goed deed en hij zelf even een keer wat minder speelde. Kluivert was lang ge blesseerd en zag dat Bergkamp op zijn plekkie ook niet groots was. „Ed wilde zich per se laten gel den, misschien wou hij wel net iets te graag. Maar hij werd be oordeeld op één mindere wed strijd. Ik vind ook dat zoiets ei genlijk niet hoort. Er moet naar een reeks wedstrijden gekeken worden. Ikzelf krijg mijn kans nog wel. Ik weet gewoon dat wanneer ik fit was geweest ik er allang in gestaan had. Ik zit nu op 85 procent, de laatste 15 procent moet ik krijgen door het opdoen van ritme in wedstrijden." Patrick Kluivert zit in ieder geval lekker in zijn vel, zo beaamt hij. „Vrijdag was een rare dag, de stemming in de groep was even weg. Maar dat was een moment opname. Dat we zaterdag die vrije dag hadden, kwam mis schien wel goed uit. We konden ons allemaal even los maken, even ontspannen. Ik vind het nu weer een leuk toernooi."

de Stem | 1996 | | pagina 11