'NV dreigt werkgevers metaal Hassel IS KOPEN Kijker ontevredener «ver toename zenders EK forceert 'doorbraak' breedbeeld-tv Hotelketen 'Formule 1' vecht voor status Geen gevolgen voor positie Sumitomo Geen uitkering voor schuldeisers Fokker J SSTEM ECONOMIE A6 i idustriebond tevreden over tot nu toe afgesloten CAO's Roosendaal 'OTHEEKSHOP .MOESBERG tKELDE WONING >PZET V.O.N. Jl A.S. zijn wij speciaal In 19.00 TOT 20.00 UUR. Ito de trend in de tot nu toe af floten CAO's is de bond tevre- fi De lonen gingen gemiddeld pt 2,4 procent voor éénjarige en procent voor tweejarige AO's omhoog. Er werd drie pro- |nt voor éénjarige CAO's geëist, ij een becijferde inflatie van te procent en een daling van iprocent belasting- en premie- Wt stelt de vakbond, dat de le er, zoals de bedoeling was, in ipkracht op vooruit gaan. Het «taal Planbureau ging in haar (tekeningen uit van twee pro nt loonstijging in de marktsec- 1. KANTEN ■EFT VAN HASSEL :ECTE AANBIEDINGEN v. Boutershemstraat 8 slaars o-ST- Uw regiomakelaar Nederlander houdt steeds meer v«i sapjes JSWbske Een adelaar vliegt hoger dan een kip W e weler-topman treedt terug 1996 III ZATERDAG 15 JUNI 1996 x 103 JJp Randstad Uitzendbu- Randstad in de fout met loon uitzendwerkers "de uitzendkrachten uit- jt, is in strijd met bepa- ;en in het Burgerlijk Wet- i De beloning van Rand- ijsechter niet in strijd met -^O-uitzendkrachtenDit ide Geschillencommissie .^uitzendkrachten giste- p(V Dienstenbond en Rand- jruziën al een jaar over de m van beloning van uit tochten. Randstad maakt (km afspraken over het net- 9 jjplaats van het bruto loon. Volgens de FNV Diensten bond lopen deeltijdwerkers daar door veel geld mis. Wie weinig uren werkt, betaalt immers veel minder belasting dan een voltijdswerker. De bond stelt dat deeltijdwerkers er soms meer dan een gulden netto per uur bij inschieten. De geschillencommissie stelt dat Randstad weliswaar niet in strijd met de CAO handelt, maar wél in strijd met het Burgerlijk Wet boek. Het systeem van Randstad is in strijd met het beginsel dat gelijke arbeid gelijk beloond moet wor den. „Vast staat dat in het door Rand stad gehanteerde systeem bij gelijke arbeid in overigens gelijke omstandigheden verschil ont staat tussen het brutosalaris bij voltijdwerk en deeltijdwerk zo oordeelt de commissie. Opmerkelijk "genoeg reageerden beide partijen verheugd op de uitspraak. Volgens Randstad kan het uitzendbureau gewoon door gaan met het maken van netto loon-afspraken met uitzend krachten, omdat dat niet in strijd is met de CAO. Dat deze afspra ken volgens de commissie wel in strijd zijn met de wet, doet vol gens Randstad niet terzake: de geschillencommissie zou niet be voegd zijn hierover uitspraken te doen. Randstad overweegt bij de arron dissementsrechtbank in beroep te gaan tegen dit deel van de uit spraak. Volgens de uitzendketen is de vraag of het netto-loonsysteem in strijd is met de wet onvoldoende aan de orde gekomen bij de com missie. Randstad meent dat de gewone rechter het bedrijf in het gelijk zal stellen. De FNV Dienstenbond, die de kwestie destijds heeft aange kaart, is ook blij met het oordeel van de commissie. De bond wil nu dat in de CAO wordt vastgelegd dat afspraken over netto uurlonen niet zijn toe gestaan. De bond is wel boos over de reac tie van Randstad. „Zij waren het die naar de geschillencommissie wilden gaan, wij waren liever naar de gewone rechter gestapt. Dan moeten ze nu niet aankomen met de stelling dat de commissie niet bevoegd is," aldus de woord voerder. Randstad stapte naar de geschil lencommissie nadat de FNV- bond stelde dat het beloningssys teem niet klopte. Het uitzendbureau wilde van de commissie alleen weten of zijn systeem in strijd was met de CAO; de vakbond stelde tijdens de behandeling als tegeneis dat er ook gekeken zou worden naar de relatie met de wet. «»- I ia eens langs bij één van de ca NVM Hypotheekshops, de groot- Ef onafhankelijke hypotheekadvi- I ir van Nederland. Daar kunt u kie- En uit alle banken en hypotheek tellingen en bent u altijd verze gd van de beste voorwaarden en gste rentes. is altijd wel een NVM Hypotheek- bp bij u in de buurt: 5ergen op zoom Stationsstraat 26, 0164 - 23 51 01 Vassenaarstraat 26, 0164 - 26 64 43 j halsteren Dorpsstraat 57, 0164 - 68 38 42 OUDENBOSCH Et. Bernaertsstraat 33a, b 165 - 32 09 00 Molenstraat 16, 0165 - 56 97 50 «lerdam (anp) - Als er in de metaal-CAO geen fatsoenlijke kaken over werkgelegenheid gemaakt kunnen worden, kan industriebond FNV de looneis verhogen. Het ledenparle- reit van de bond heeft het bestuur deze week uitdrukkelijk [•ruimte gegeven. Dit zei CAO-coördinator H. Krul gister- j bij de terugblik op het afgelopen CAO-seizoen. voor huis èn leven 'i") "ss-riirlnfi Jinbestaat de kans dat de geest fles gaat. De metaalwerk- i moeten maar eens goed iken waar ze mee bezig zijn. een gematigde loon- jsttnontwikkeling zo belang eer geen werkgelegenheidsaf- ;en komen, zullen ze dubbel fa betalen. Het kan best zijn staking dan om de hele limte zal gaan." hl wilde geen precies precen- noemen. De bond vraagt nu drie procent loonsverho- daar bovenop één procent ïwerkgelegenheid. Of een ho- looneis in de metaal meteen todem legt voor de CAO's die ia komen, wilde hij ook niet ;en. „Als het in de metaal niet het evenwicht tussen loon en igelegenheid te vinden, moe wij met de achterban de dis- ie aan wat dit betekent voor beleid van onze bond." tevreden ifOvan de 74 afgesloten CAO's J»rdt nu korter dan 38 uur ge kt. De bond beoordeelt de IW positief, zeker omdat bui- Me industrie ook steeds meer Wrijven tot kortere werkweken overgaan. De mislukking bij Phi lips beschouwt de bond als een incident. Het volledig doorbetalen van loon bij ziekte is in slechts één CAO niet gelukt. In de metaalcao is dit nog een punt van conflict. De grootste bond in de marktsec tor moet 244 CAO's vernieuwen, waar in totaal 360.000 mensen onder vallen. Op het moment van terugblikken hadden 103.000 werknemers een nieuwe overeen komst. De metaal-CAO zit muur vast op de vakbondseis van kor tere werkweken. De 180.000 me taalarbeiders gaan 16 september staken. Nog een jaar Als de trend van korter werken in ruil voor loonmatiging zich door zet, wil de bond er nog een jaar mee doorgaan. In die tijd worden de twee grote CAO's in de schoonmaak en de metaalnijver heid vernieuwd. In beide CAO's staat de werkweek op 38 uur. Ook dan wil de bond een loons verhoging van één procent boven de inflatie. Waar al 36 uur gewerkt wordt, wil de bond verdere atv indivi dueel regelen. Bijvoorbeeld door het sparen en kopen van vrije da gen, meer mogelijkheden voor deeltijd en verruiming van ouderschaps- en studieverlof. Voor de nog langere termijn denkt de bond dat het zwaarte punt meer bij de kwaliteit van het werk moet liggen. Dan gaat het om thema's als ouderenbe leid, sociale zekerheid, indivi duele keuzemogelijkheden om korter te werken en aandacht voor goede arbeidsomstandighe den. Voordat dit beleid wordt, wil de bond daar een speciaal thema congres aan wijden. SENDAAL. TEL. 0165 - 54 30 50 Vrijst. woning met ga rage en loods (65 m!) v.z.v. 3 inrijdeuren en magazijn. Ind.: rial, woonkmr. met open keu ken., gr. bijkeukn. mei toil. Kantoor met deui naar garage en looi Verd.: overl., 3 slpkm Vr.pr. 335.000.- k.k. Ider. Perc.: 372 m2. ind met dubb. met inpan- Winkelrulmte ïrkruimte (60 Ider. Ind.: hal woonkeukn., (I. boven win- nst met vw, 3 bergzolder. s op aanvraag RUCPHEN Raadhuisstraat 57 Goed onderhouden vrijsl woning v.z.v. h.h. koz. Ind. hal, L-woonkmr. (37 rn, met haard, kelderkast. Acn terzijde uitbouw met gr k™ kn-, badkmr., (slaap-)kame en hobbykmr. Verd.: oven. 3 slpkmrs en apar toilet/wasruimte. ruimte 100 m2. P® 368 m!. Ur.nr. f 298.000 - IVERVOLG VAN VOORPAGINA Zangrijker wordt dan de start Rn het nieuwe tv-seizoen. SBS6, wnica en RTL strijden om hjkcijfers, onder meer door het «tonden van speelfilms. Bij de tast van deze zenders vreesden «otheken een terugloop van omzet. De eerste reacties tor het filmaanbod op tv waren Jfcusiast. De zenders timmer- j» behoorlijk aan de weg, zo -dels Zijn de kijkersaantal- ri van met name Veronica en S6 teruggelopen, niet in de u! P'aats vanwe8e de vaak abberde programmering van Actiftel voorbeeld: binnen Schijfsebaan 7 (Dubbel) woonhuis mei aanbouw en paardenstal; Gel. in buitengeb. mo- o.a. 2 woonkmr. resMI en 34 m2. Beide won nen zijn v.z.v. diveTO slaapkmrs.. badkmr. e keuken. Woningen m geheel gescheiden m ig paardenstal. Perc. bestaande uit w® 1 paarden), moestuin en tuin. Perc-j,l v i< Vr.pr. 595*^ ichte keuken. Verd.: overt, 2 slMpkmrs. e" elder met garage, voorraadruimte en d Vr.pr. 518.000.-k-K. (anp) - De zon afgelopen zomer voor recordconsumptie van ™chtensap en vruchten- ®ank gezorgd. De Nederlan- ®r sloeg in 1995 gemiddeld m 26 liter sap achterover, 'record van het jaar daar- °°r werd met 1,2 liter ge- 'n; D't blijkt uit cijfers 1 net Produktschap voor «Peuten en Fruit. JSjaar werd in Neder- t.„; "0 miljoen liter vruch- im, lPPen en miljoen liter ^dranken geeonsu- van 's een toename respectievelijk 5 en 7 ^«vergeleken met 1994. ^ffldanks zijn Nederlan- lit»^a,1 aan de top met 40 kino °^d van de bevol- «i^Olherf d°0r °0Sten~ een maand wordt de wel erg grijs gedraaide titel Blue Lagoon twee maal vertoond. Goedkope films in een nieuw jasje; onder de noe mers 'Filmmaand' en 'Filmcy clus' mogen ze voor de zoveelste keer van stal. „Hopeloos," betitelt W. Jonkman van videotheek 'Look' in Terneu- zen. „Over het algemeen is de kwaliteit laag en dat komt ons natuurlijk goed uit. De toename van het aantal zenders roept al leen maar meer ontevredenheid op bij de consument." In zijn be drijf wordt dat extra uitgebuit door de verkoop van snoep, fris drank en popcorn. Het gevoel van een bioscoopbezoek komt zo dichterbij, het past in het 'filmge- beuren', weet Jonkman. Van de voetbalkampioenschap pen heeft ook hij last, al schat hij hooguit tien procent in omzet achteruit te gaan. Het vrouwelijk volksdeel redt hem uit eventuele zorgen: „Ik merk dat moeders in de huiskamer een gehuurde film bekijken met hun dochter, terwijl vader en zoon boven voetbal kij ken," bevestigt Jonkman het cliché-beeld. De constante stroom van heavy users, die bij het terugbrengen van een band direct een andere uitzoeken, maakt tijdelijk plaats voor de voetbalhater, die meer een gele genheidsklant is. Videotheken dragen tegenwoor dig liever de naam van multime- dia-aanbieder. Naast de traditio nele videobanden bieden ze cd's, cd-roms en cd-i's aan. „De nieu we media veroveren steeds meer winkelruimte, zonder de banden te verdrijven," voegt Woudstra toe. Zijn werkgever, Videoland, ziet de nieuwe business zeker niet als een noodgreep om de inkom sten op peil te houden. „De klant vraagt erom, dus behoort het tot onze hoofdactiviteiten." Door op meerdere terreinen actief te zijn, beperkt de videotheekhouder het risico van de door omstandighe den wisselende handel in speel films. Winkeliers melden dat nu circa een derde van de verkochte tv's over een breed beeld beschikt. FOTO COR VIVEEN Door Michiel van den Broek Breda - De Europese voetbalkampioen schappen blijken voor de elektronica- industrie een welkome stimulans voor de verkoop van breedbeeld-televisie. Grote sportevenementen willen in het alge meen de verkopen opstuwen, omdat consu menten hun versleten, vage kast willen in ruilen voor een nieuw, scherp exemplaar. Soms kan voetbal ook de doorbraak van een nieuw product betekenen. Zo maakte de kleurentelevisie de echte doorbraak in de consumentenmarkt tijdens de wereldkam pioenschappen voetbal in 1974. Grote televisieproducenten als Sony en Phi lips hopen met de EK in Engeland hun breedbeeld-televisies onder een breed pu bliek te kunnen slijten. En geluiden in de markt leren dat zij daar redelijk in slagen, hoewel het te vroeg is van een complete doorbraak te spreken. Winkeliers melden dat nu circa een derde van de verkochte tv's over een breed beeld beschikt. „Vanaf het voorjaar zijn we de breedbeeld- tv gaan aanmoedigen. Het lijkt erop dat we nu de vruchten kunnen plukken," zegt een woordvoerder van Mikro Elektra. Dit be drijf zette de grootschalige campagnes een maand terug in werking door bij de verkoop een gratis videorecorder aan te bieden. De verkoopcijfers zijn al beter dan ver wacht. Philips hoopt dit jaar honderddui zend stuks te verkopen, tien procent van al le verkochte televisies. In het duurdere marktsegment maakt breedbeeld nu al 58 procent van de verkopen uit. De cijfers zijn prettig voor de industrie. De prijzen en marges op de gewone televisies zijn de laatste jaren flink gekelderd. Een kwalitatief goede grootbeeldtelevisie kost inmiddels nog maar goed duizend gulden. De nieuwe breedbeeld-tv kost meer dan het dubbele en de marges zijn nog niet zo aan getast als in de vechtmarkt van de gewone tv's. Hogere verkopen, maar geen complete doorbraak, vooralsnog. Want twee op de drie kopers verkiezen voor de komende tien jaar naar de veel goedkopere normale tv te kijken. De industrie heeft het dan ook moei lijker om de voordelen van de nieuwe tech nologie uit te leggen dan bij de doorbraak van de kleuren-tv in het zwart-wit-tijdperk. De afmetingen van breedbeeld bootsen het natuurlijk kijken van de mens na, claimt Philips. De 16:9-verhouding komt ook voor in de bioscoop en blijkt op 'oude' tv-toestel- len uit de horizontale zwarte balken aan bo ven- en onderkant van het scherm. Door het zogenaamde PALplus-systeem worden ook deze balken omgezet in beeld. Negen Euro pese landen, waaronder België en Duits land, zenden al op deze wijze hun beelden uit. In Nederland experimenteert de NOS nog met het systeem, maar de verwachting is dat op den duur alle programma's een PALplus-behandeling krijgen. Marketeers weten dat grote voetbalkam pioenschappen in de regel leiden tot een piek in de verkoop van televisietoestellen. Sony meldt een tijdelijke stijging van maar liefst vijftig procent. Dit betekent overigens een daling in de rest van het jaar, want de aankopen verschuiven enkel in de tijd. Mikro Elektra was een maand geleden de eerste zaak die breedbeeld in verband bracht met voetbal. Het apparaat belandde, omgeven met oranje versieringen, in de eta lage.' Een pagina-grote krantenadvertentie beloofde vervolgens een gratis videorecor der bij de duurdere tv-toestellen. Onder meer Dixons en Megapool volgden snel met vergelijkbare acties. Zo brengen zij de ap paraten onder de aandacht van het grote publiek, dat dus aanvankelijk terughou dend reageerde op de introductie. De aanstaande Olympische Spelen vormen de eerste wereldomvattende start van breedbeeld met PALplus. De Belgische BRT en de Duitse ARD doen mee, de NOS nog even niet. Dus voor de sport bewijst breed beeld zich nog niet, ondanks de hogere ver koop. Brussel/Zoetermeer (anp) - Formule 1, een keten van ac commodaties waar de ver moeide reiziger kan neerstrij ken, is geen hotel. Dat vindt althans het bedrijfschap Ho reca, dat Formule 1 gesom meerd heeft de aanduiding hotel te schrappen. Formule 1 zegt geenszins van plan te zijn om na jaren de aan duiding 'hotel' te schrappen. Nederland kent een verordening Aanduiding Hotel. Logiesver- strekkers mogen zich alleen hotel noemen als ze voldoen aan de Be nelux Hotelclassificatie. Formule 1, dat in ons land vier vestigingen heeft, voldoet niet aan nieuwe ei sen van de hotelclassificatie, die hetzelfde zijn als de eisen aan 'één-ster-hotels'. De logiesketen heeft bezwaar aangetekend tegen de sommatie van het bedrijfschap. Het conflict heeft betrekking op het ontbreken van een afsluitbare kast op de kamer. Formule 1 heeft slechts een open bagage ruimte. In de douchecel ont breekt een zitplaats, een voorzie ning om zeep neer te leggen en een handdoekenrek. Bij Formule 1 kan men terecht voor zestig gulden per kamer, maar er mogen niet meer dan drie personen per kamer logeren. Het bedrijfschap stelt als eis dat de kamer drie zitplaatsen moet heb ben, maar Formule 1 heeft er slechts twee. Een woordvoerster van de directie van Formule 1 in Brussel zegt dat dezelfde proble men zich hebben voorgedaan in België, waar het Commissariaat voor Toerisme uiteindelijk toch akkoord ging met de aanduiding 'hotel'. Formule 1 ziet niet de noodzaak van allerlei aanpassin gen. Waarom moet er een zeep bakje zijn, als er een zeepdispen- ser is, aldus de woordvoerster. Niettemin wil Formule 1 de Ne derlandse autoriteiten, evenals de Belgische, tegemoet komen. VERVOLG VAN VOORPAGINA De koper-affaire was voor de ef fectenbeurs van Tokyo aanlei ding de handel in aandelen Sumi tomo stil te leggen. De topman van het concern, Tomiichi Akiya- ma, liet weten een en ander diep te betreuren en zich verlegen te voelen onder 'de schending van het bedrijfsbeleid en de duidelij ke criteria voor ethisch en profes sioneel gedrag'. De kwestie heeft geen gevolgen voor de financiële positie van de onderneming. Sumitomo is één van de grootste concerns ter wereld op het gebied van handel in grondstoffen, in dustrie-goederen en consumen ten-producten. De activiteiten strekken zich uit van olie en che mie tot de bouw, media, onroe rend goed, auto's, scheepsbouw en financiën. Het concern heeft 154 vestigin gen in negentig landen. Concerns als Mitsubishi, Itochu, Marubeni en Mitsui bewegen zich op de zelfde terreinen. Handelaar Hamanaka was voor de kopermarkt een 'goeroe'. Hij werd altijd gevraagd om com mentaar als zich op de markt wat voordeed. Hij en zijn collega's werden Mister Five Percent ge noemd, naar het marktaandeel dat ze hadden op de wereldko- permarkt. Jaarlijks verhandelden ze tussen de 500.000 en 750.000 ton voor klanten in Europa en Azië. Zoals gebruikelijk werden moge lijke verliezen ingedekt met ter mijncontracten en daar is Hama naka in de fout gegaan. De kwes tie kwam aan het licht doordat Britse en Amerikaanse autoritei ten samen met Sumitomo een on derzoek instelden naar de sterke schommelingen van de koperprij- zen van de laatste tijd. Dat on derzoek was voor Hamanaka aanleiding om bij zijn superieu ren te biecht te gaan. De handel op de Londense me- taalbeurs ging gisteren van start met flink lagere koperprijzen, maar van paniek was geen spra ke. Handelaren op de kopermarkt voorzien dat het verlies voor Su mitomo kan oplopen tot 2,5 mil jard dollar als de prijsdaling van koper doorzet. Die daling komt er volgens hen zeker, omdat de affaire onder speculanten een verkoopgolf te weeg zal brengen. Bij het woord aandelen moet je niet aan delen denken. Laat staan aan het herverdelen van welvaart. Beleggers zijn slechts geïnte resseerd in hun eigen aandeel daarin. Vandaar dat hogere werkgelegenheidscijfers, zoals vorige week in de VS, zo'n ver woestende uitwerking op de beurskoersen hebben. Meer werk betekent druk op de lo nen en dus lagere winsten voor de aandeelhouder. Bovendien neemt door hogere bestedingen de kans op inflatie en een hogere rente toe, waar door vermogen verschuift van aandelen naar obligaties. Nee, laat die Amerikaanse werklo ze vooral op een houtje blijven bijten. De gevoeligheid voor arbitrai re zaken als werkloosheid il lustreert de nervositeit op de aandelenmarkt. De afgelopen veertien maanden zijn de aan delenkoersen in Amsterdam met zo'n 45 procent gestegen. Menig belegger vraagt zich vertwijfeld af of de bomen de hemel al hebben bereikt en het tijd wordt de beurs de rug toe te keren om een koerscorrec tie, zoals in 1987, te ontlopen. Toch lijkt de soep op dit mo ment niet zo heet als hij toen werd opgediend. De voor sprong van aandelen op ande re beleggingsvormen lijkt al leen maar groter te worden. Een voorspelling die onmid dellijk associaties oproept met een profeet die alles had voor zien, behalve de steen die uit de voorgevel viel. Ditmaal lij ken er echter weinig stenen los te zitten. Zo zal de rente, als belangrijkste rivaal van het aandeel, de komende jaren laag blijven. Belangrijkste oorzaak daarvan is de naderende Europese Mo netaire Unie. Om aan de crite ria te kunnen voldoen, moeten de lidstaten vele honderden miljarden guldens bezuinigen. Er wordt dus steeds minder staatspapier aangeboden als veilige belegging voor pen sioenfondsen en andere insti tutionele beleggers die uitpui len van het geld. Geld is rela tief ruim voor handen, waar door de prijs, de rente, laag zal blijven. Pensioenfondsen en levens verzekeraars zoeken daardoor hun rendement bij aandelen. Vorig jaar moesten deze in stellingen 48 miljard gulden beleggen. Voor het eerst werd meer dan de helft van dit geld in aandelen in binnen- en bui tenland gestopt. Volgens de Nederlandsche Bank nam het Nederlandse deel met circa 21 miljard gul den toe. Dat betekent dat de grote instituten in één jaar ruim vier procent van de totale beurswaarde in Amsterdam opslokten.En veel van deze aandelen komen nooit meer uit de koektrommel. Vooral verzekeraars hebben weinig behoefte hun beleggingsporte feuille te keren, omdat ze dan over de behaalde koerswinst belasting moeten betalen. Om toch te profiteren van koers schommelingen, handelen ze vooral in opties. Veel aandelen die eenmaal in de kluizen zijn beland, zien dus het daglicht nooit meer. Dit betekent dat er een relatie ve schaarste aan kwaliteitsaan delen ontstaat. Daarmee lijkt er een soort vangnet onder de effectenbeurs te hangen. De koers van ondernemingen als Nedlloyd of KNP BT reageer de dan ook nauwelijks op slecht nieuws. Beleggers zagen het als een mooie gelegenheid om goedkoop aan de stukken te komen en waren er als de kippen bij om te kopen. En de relatieve schaarste van het Nederlandse aandeel zal na de monetaire eenwording alleen nog maar groter wor den, want de huidige dure gul den speelt op twee manieren parten. Potentiële buitenlandse beleg gers worden nu afgeschrikt door de koers van de gulden, terwijl de Nederlandse onder nemers de harde munt als blok aan het been meeslepen bij het bewerken van exportmarkten. Met een Europese munt zullen deze bezwaren vervallen, waardoor het bedrijfsleven mogelijk nog beter gaat rende ren en buitenlanders daar ge makkelijker een graantje van mee kunnen pikken. Zeker voor de particuliere be legger hebben aandelen nog een groeiend voordeel. Onder nemingen keren vaker hun di vidend uit als stockdividend, dus als extra aandelen. In de meeste gevallen zijn die onbe last. Daarmee is er op aandelen op dit moment een rendement te behalen dat kan wedijveren met bijvoorbeeld de groen fondsen die de banken mo menteel aan de man brengen. De aandeelhouder behaalt eenzelfde rendement plus op termijn mogelijk een fikse koerswinst. Zeker op termijn lijken aande len daarmee de beste troeven te zijn. Wie toch bang is voor een tijdelijke inzinking, moet maar denken: een adelaar kan wel lager vliegen dan een kip, maar omgekeerd kan nooit. Amsterdam (anp) - Het is onwaarschijnlijk dat de grootste schuldeisers van Fokker ooit iets van hun geld terugzien. Een uitkering voor de achtergestelde crediteuren, dat zijn de ach tergestelde obligatiehouders èn de aandeelhouders, zal 'naar de thans bestaande inzichten' niet mogelijk zijn. Dat schrijven de curatoren van Fokker, A. Deterink, A. Leuftink en R. Schimmelpenninck, in hun tweede openbare curatorenver- slag. Zij hebben het verslag giste ren gedeponeerd bij de faillisse mentsgriffie in Amsterdam. Voor de boedelschuldeisers en preferente crediteuren hebben de curatoren beter nieuws. De ver wachting is dat hun vorderingen, die circa 210 miljoen gulden be dragen, volledig kunnen worden voldaan. Het boedelkrediet, dat werd verstrekt tijdens de periode van surséance van betaling, is in middels afgelost. Minder uitgesproken zijn de drie curatoren over de uitkering aan de gewone schuldeisers. Die heb ben tot nu toe voor 179 miljoen gulden aan rekeningen inge diend. Het gaat om bedragen die ze nog tegoed hebben van het failliete Fokker NV. De curatoren kunnen over een mogelijke uitke ring aan deze groep geen defini tieve uitspraken doen, al lijkt de kans klein dat ze iets van hun geld terug zien. In de eerste plaats tasten Deterink en de zij nen nog in het duister over de op brengst van de activa. Verder zijn de hoogten van de schulden nog niet helemaal bekend. Er kunnen nog vorderingen komen van bij voorbeeld toeleveranciers. Verder is onduidelijk of de lenin gen die het moederbedrijf Ko ninklijke Nederlandse Vliegtui- genfabriek Fokker NV verstrekte aan de dochterondernemingen al dan niet achtergesteld zijn. Mocht dat het geval zijn, dan zal de uitkering aan de gewone schuldeisers slechts een klein deel van de vorderingen betref fen, aldus de curatoren. Tijdens de surséance werd be kend dat Fokker ruim 3 miljard gulden aan schulden had. De helft daarvan kwam voor reke ning van de obligatiehouders. Verder bleek meerderheidsaan deelhouder Dasa een overbrug gingskrediet van 1,4 miljard te hebben verstrekt. Onduidelijk is de status van deze schuldeiser. De curatoren presenteren in hun verslag ook een geconsolideerde winst- en verliesrekening over 1995. Fokker boekte vorig jaar op een omzet van 3,7 miljard een verlies van 1,3 miljard gulden. Apeldoorn (anp) - H. van Asselt heeft zijn commissariaat bij au- toverenfabrikant Weweler neer gelegd. Hij heeft hiertoe besloten in verband met het justitie-on- derzoek naar handel in aandelen Weweler met voorkennis. Van Asselt, die president-com missaris is, is één van de drie ver dachten. Hij heeft zijn commissa riaat neergelegd voor de duur van het onderzoek, heeft Weweler gisteren meegedeeld. Van Asselt en zijn twee medever dachten zijn woensdag op vrije voeten gesteld nadat zij twee da gen daarvoor waren gearresteerd. De verdachte handel speelde zich af in november en december 1993. Advocaat mr. R. Verbunt van Van Asselt verklaarde eerder deze week dat zijn cliënt zich diep ge griefd voelt door zijn arrestatie. Hij was vorig jaar ai geconfron teerd met verdenkingen aan zijn adres en is toen door justitie ver hoord. De Weweler-zaak is de vierde voorkennisaffaire die Justitie in het openbaar bij de horens vat.

de Stem | 1996 | | pagina 9