PERSONEELSGIDS lata Ook in IT-omgeving zijn ster-voetballers zeldzaam Een loopbaan in de IT-sector HES Vrijheden ingeperkt 15. zondag 16 juni 1996 2~28 17 Zaterdag 15, zondag 15 juni 1996 2-29 as it-programmeur (ret 271) nistratief twoordelijke et. 269) ammeurs (ret .216) PBAAN Iwee keer nadenken Deeltijds? Niet te eng Gemotiveerd solliciteren Tijd van schaarste Een stap terug? Gekortwiekt in KMO? ^mystificatie wVT:sector is gedemystifeerd. Vroeger te hij bemand door specialisten die hun aan de andere business konden verko- zonder er veel uitleg over verschuldigd zijn. Vandaag zijn de klanten, intern of ern, ook met IT opgegroeid. Ze weten dus Bijscholing als remuneratie Spitsvondig? ~i gingen. Lease Plan anciële leasing ment en verhuur ens en personen- ofie van Lease Plan, IT-departement, e zoeken we jf dat deel uitmaakt en gezonde inter en dat ondanks ie markt een evolutie kent. ende werkomge- pen en aangename innen Lease Plein sn grote mate van e functie uit te bou- kkelen. irispakket extra-legale erhouding tot het 'unctie. ze functie? Stuur lijk uw sollicitatie telefoonnummer val, Poolse 51 GENT, met eferentie- >9/ST op e. er dan 55 contactpunten over Irijke klanten (m/v) ZEN n Powerbuilder, Oracle en/of /are, Watcom, n andere RDBMS is pluspunt gels is pluspunt ersoonMare Dufrane RNE natica n en beheren van :anetwerk ordelijk voor de administratie jaar, minstens 3 jaar ervaring, ivende capaciteiten iersoonMare Dufrane ItTRUK informatica obol, GC0S7, BULL DPS7 n AIX is pluspunt jaar 'ersoonValerie chts een greep uit ons huidig Neem gerust contact met ons op 'ere interessante aanbiedingen. te referentienummer, naar: /oor de informatica- voorstellen en invoe- n die beantwoorden behoeften inzake het >emde afdeling. Deze perationele structuur samen met de andere istiging. Er zijn ook ciers van informatica- iire opleiding met een sche kennis van infor- r, iic. wetenschappen, ;nt-server' toepassin- ases is noodzakelijk, peheer van documen- kennis van Frans en iw sollicitatie met volle- ia n Resources Manager, 6024, UCB, Chemin du kandidatuur wordt be- discreties 1 Keuzes worden onafwendbaar e IT-sector blijft een sterke aan trekkingskracht uitoefenen op pas afgestudeerden, I jaar ook ervaren mensen jen het in deze branche nog jlten, er is slechts één voor- en die geldt voor alle leeftijdsgroepen: flexibiliteit. Uitwas de kernboodschap |e de lezers meekregen die jij vorige week, samen met ien panel dat bestond uit personeels- en selectiever- jntwoordelijken uit de IT- jtctor, rond de tafel brachten voor een open gesprek over je huidige loopbaanperspec- ieven in de IT-sector. .Waarom kan je als 50-plusser aiet even of zelfs flexibeler zijn jan iemand van 25?", zo vroeg en deelnemer aan ons rondeta felgesprek zich heel terecht af. De IT-sector biedt geen mooi ge- carrière-bedje voor wie eenmaal een diploma gehaald leeft. „Ik zie mijn loopbaan als sn aaneenschakeling van ver- sdiillend korte carrières van 5 a 7 jaar. Die kan je realiseren via functiewisselingen binnen een- bedrijf of door al of niet sdwongen overstappen. Als je jiim 20 jaar ervaring hebt als iformaticus in de turbulente Btielsector dan spreekt het voor ill dat een loopbaan tot aan je psioenleeftijd bij één en het- illde bedrijf een utopie is. Maar ik voel mij daar zeker niet onge- hkkig door, bij elke stap wist ik lijn marktwaarde precies te Msen. En je moet niet te be- ittrd zijn om nog een extra cur- «s te volgen, ook al ben je 50 jaar", aldus de dynamische seni- aan onze tafel Johan De Tem- irman. lijn woorden leken ons panel op let lijf geschreven. Want welke goede argumenten hebben deze reotteringsspecialisten om men sen vandaag te overtuigen de slap naar de IT-sector te zetten? öi stellen ze zich eerder gereser- iitid op en raden ze geïnteres- «iden aan om liever hun pro- lessioneel heil in een andere be- irijfstak te zoeken? Jn ieder geval twee keer na tten", onderstreept Lambert Miens, van het IT-bedrijf Cap l'olmac. „Ik denk dat het om een tel bewuste keuze moet gaan rat in de IT-sector haal je je een tep 'problemen' op je nek. flexibiliteit is zoals gezegd een ast, Maar er staat ook heel wat tegenover, dus zit een veelbelo- 'fflde loopbaan erin. Maar wan- 'w mensen er de nadelen niet •ilm bijnemen, dan kunnen ze 'beter van afzien." ■tel goed voor- en nadelen te- 1® elkaar afwegen", raadt ook Minckx, consultant van het ge- Vrialiseerd selectiebureau Dy- •uic Search, aan. „Maar als je "voluit voor kiest, dan kun je er teveel plezier aan beleven. Ook ®r, wanneer je je wil heroriën- [®n, kun je op die basis alle anten uit." Waaruit bestaan die voordelen dan? „Je werkt doorgaans in een functie waar je met heel veel fa cetten van het bedrijf in contact komt, elke afdeling heeft wel in min of meerdere maten met het informaticadepartement te ma ken. Daar leer je van. Als je er maximaal lessen uit trekt, kun je snel vooruit. Je krijgt stilaan de tendens van 'in de informatica starten. Als toeleverancier van technologie zit je op een prachti ge uitkijkpost met zicht op aller lei functies", aldus Luc Delom- baerde van het IT-bedrijf Origin Belgium. „Een informatica-func- tie is een van de betere instapjobs in het bedrijfsleven. Je kan overal wat van meesnoepen, maar op een bepaald moment moet je de keuze maken of je van informati ca al dan niet je beroep zal gaan maken. „Het is belangrijk om ook binnen informatica je voorkeur te bepa len. Flexibiliteit is één weg, maar wie liever binnen een welbepaald domein blijft, kan dat ook." Charlotte Hanssens, selectiever- antwoordelijke van Hewlett-Pac kard Belgium onderstreept dat de mogelijkheden binnen informati ca nog zullen toenemen. „Infor matica is heel jong maar groeit uit tot een heuse industrie." voerder van Cap-Volmac. „Wij gebruiken nu de titel 'engineer' waarbij men in verschillende subdomeinen terecht kan. De 'engineer' moet functioneel met de gebruiker kunnen praten maar ook de oplossingen op hun waar de kunnen inschatten." „Ik wil graag een paar stappen terug zetten", bevestigt onze le zer, „maar bedrijven vertrouwen die houding niet. Ze zijn bang om nog te investeren in iemand die overgekwalificeerd is voor die job en denken dat hij het bedrijf snel weer zal verlaten." De specialis ten bevestigen dat bedrijven vaak in die zin reageren. Iemand die in de informatica-sector een carrière wil uitbouwen moet zich veel breder opstellen dan de pure technologie, aldus ons panel tijdens het rondetafelgesprek „Een loopbaan in de IT-sector". Jan Dens, (bijna) afgestudeerd burgerlijk ingenieur bouwkunde raakte tijdens zijn opleiding geïn teresseerd in GIS, Geografische Informatie Systemen. Is het no dig een aanvullende opleiding in die richting te volgen of zal hij bedrijven kunnen overtuigen om hem een interne opleiding te be zorgen? Is een dergelijke specia listische interesse een goede atti tude op het instapmoment? „Als je geïnteresseerd bent in een job in een van de drie bedrijven die op dat vlak actief zijn, is dat uiteraard een goede uitgangspo sitie", meent Lambert Swillens. „Als je je plaats in de bredere informaticasector zoekt, dan mag je je niet te veel beperken." Hoe verlopen nu de eerste jaren van een IT-loopbaan, willen onze lezers graag weten. Ons panel wijst op de uiteenlopende op drachten die een starter mee krijgt. Een concreet voorbeeld kan de opstartfase van een IT- ioopbaan illustreren. Na een ste vige opleiding, een individuele training van gemiddeld drie maanden, ben je een stuk rijker wat betreft algemene vaardighe den. Gestructureerd werken en programmeren, communicatieve vaardigheden en rapportering worden aangescherpt. Slechts een tiental dagen worden aan een bijkomende programmeertaal besteed. Zo (on (belangrijk is dus het aspect programmeertaal in verhouding tot het globale pak ket vaardigheden. Na die oplei ding kom je terecht in realisatie- of programmatiewerkzaamhe- den. Eerst onder begeleiding, daarna zelfstandig. Op dat ogen blik speelt de vraag of men al dan niet een informatica-vooroplei- ding heeft nauwelijks mee. Met een IT-opleiding heb je wel een beter zicht op wat je mogelijkhe den zijn. Van een licentiaat infor matica of een handelsingenieur met een richting beleidsinforma- „Als toeleverancier van technolo gie zit je op een prachtige uitkijk post met zicht op allerlei func ties", aldus Luc Delombaerde, Origin Belgium. tica wordt wel verwacht dat hij tijdens de vooropleiding de infor- matica-aspecten vlotter kan af werken. Maar het is zeker niet zo dat bepaalde diploma's worden uitgesloten, zelfs licentiaten li chamelijke opvoeding, linguïsten en dergelijke komen in de sector terecht. Ook niet universitaire di ploma's komen in aanmerking. Kandidaten worden op hun po tentieel voor de toekomst ge screend waarbij motivatie heel belangrijk is, eerder dan op hun verleden. De grote bedrijven heb ben zelf de nodige opleidingsin strumenten om mensen voor de job te vormen. Dat is wellicht in kleinere bedrijven wat problema tischer. Heeft de sector een plaatsje apart voor de ingenieurs? Alle pa nelleden zijn ervan overtuigd dat een ingenieur met een breed be- langstellingsveld 'al doende' zijn weg binnen de informaticawereld wel zal maken. Een bijkomende opleiding lijkt niet in de lijn van de verwachtingen te liggen. Afge studeerden weten nog niet pre cies welke richting ze uit kunnen, het is pas in de job dat ze zich een beeld kunnen vormen van wat ze precies willen. Het specifieke diploma is minder „Met de toenemende maturiteit in de sector krijg je een grotere verscheidenheid in het type van mensen dat erin werkt," stelt Charlotte Hanssens, Hewlett-Pac kard Belgium. belangrijk dan wel de vraag hoe men de kennis die men via zijn opleiding verwierf, effectief ge bruikt. In de advertenties wordt noch tans specifieke technische kennis gevraagd, werpen de vragenstel lers tegen. Er is nu eenmaal een verschil tussen de aanwerving van star ters en ervaren medewerkers. Bij deze laatste groep ligt de lat dui delijk hoger wat betreft kennis van de technologie en haar mo gelijkheden. Advertenties viseren vooral ervaren mensen die on middellijk inzetbaar zijn", ver duidelijken de deskundigen. Voor starters lijken bedrijven dik wijls uit de wervingsreserve te putten die uit spontane sollicita ties voortvloeit. Hoe kunnen af- studerenden nu weten bij welke bedrijven ze zinvol kunnen solli citeren? Gespecialiseerde gidsen, bedrijfs economische informatie in kran ten en weekbladen, aanwezig heid van bedrijven op campussen leveren voldoende informatie over de arbeidsmarkt op, merkt Charlotte Hanssens op. „De gebrekkige voorbereiding van kandidaten verbaast me nog steeds", aldus Lambert Swillens op. „Op dat vlak scoren spontane sollicitanten vaak wel goed. Wie bewust een bepaald bedrijf aan schrijft, heeft er zich meestal ook over geïnformeerd. Gemotiveerde „De gebrekkige voorbereiding van kandidaten verbaast me nog steeds", aldus Lambert Swillens, Cap Volmac. „Gemotiveerde solli citaties krijgen uiteraard een voorkeursbehandeling." sollicitaties krijgen uiteraard een voorkeursbehandeling." De trend van schaarste van goe de kandidaten voor de IT-sector komt weer opzetten, net zoals dat in de jaren '80 het geval was. Eerst en vooral gaat het om erva ren medewerkers. De vraag neemt toe terwijl steeds minder mensen met een specifieke infor- matica-opleiding zich aanbieden. Vandaar dat bedrijven overal gaan sprokkelen. Er zijn mensen die vermoeden dat je op basis van een programmeertaal in de infor maticawereld terecht kan. Gek toch dat een ingenieur informati ca nog steeds wordt opgeleid om operatingsystemen te schrijven, terwijl je bedrijven die deze syste men ontwikkelen in België op je een hand kan tellen. Het tekort van 5.000 mensen in de IT-wereld waar men het wel eens over heeft, slaat niet alleen op informaticaspecialisten. Die behoefte heeft ook met functies in de verkoop, de begeleiding van gebruikers, het managementdo- mein van de IT-sector te maken, vullen de deskundigen aan. Een jong industrieel ingenieur electromechanica met een licen tie industrieel beleid werkt mo- „Als je voluit voor de IT-sector kiest, dan kun je er heel veel ple zier aan beleven," aldus Hel- linckx, consultant Dynamic Se arch. menteel als aankoper en kijkt uit naar een job als functioneel-ana- list', die de link tussen gebruiker en programmeur legt. „In de sol licitatiepogingen voor een derge lijke job draaide ik mee tot in de laatste ronde, maar tenslotte moest ik de duimen leggen bij gebrek aan relevante ervaring. Moet ik nu meer ervaring opdoen in mijn huidige job of moet ik kennis van de informatica zelf opdoen. In welke richting kan ik mijn cv bijsturen om het voor de IT-sector aantrekkelijker te ma ken?" „In een IT-bedrijf heeft een func- tioneel-analist voldoende techni sche bagage nodig zodat hij de oplossing die wordt voorgesteld op haar degelijkheid kan beoor delen, zonder daarom een tech nisch specialist te zijn. Daarom raden we je aan om in een derge lijk bedrijf op een 'iets lager ni veau' in te stappen, ervaring op te doen om dan snel in de juiste richting te evolueren. Daarbij is het belangrijk om meteen afspra ken te maken in verband met je doelstellingen", onderstreept Lambert Swillens. Je gaat niet meedraaien om een specialist programmeur te worden maar wel om er een gevoel voor te krij gen. Ik moet er wel bij vertellen dat in ons bedrijf de job van functioneel-analist is afge schaft", verduidelijkt de woord- Ingrid Thys wil haar informati- cakennis updaten. Tot op dit ogenblik werkt ze vooral op inte rimbasis en blijft ze een actief PC-gebruikster. Ze zou evenwel willen overstappen naar een vas te job maar wel op deeltijdse ba sis. De deskundigen raden haar aan om goed rond te kijken in de bedrijven waar zé opdrachten vervult om zich een idee te vor men van waar ze precies naar toe wil en er dan spontaan te sollici teren. Maar Lambert Swillens vindt toch dat ze beter slechts één hindernis per keer neemt. En van een bedrijf verwachten dat het in jou investeert zodat je weer je kennis op peil kan brengen, én dat je er deeltijds mag werken, is wellicht te veel gevraagd. Part time werken is in de sector nog niet bepaald populair. De informaticus in een KMO neemt wel een ietwat aparte plaats in. Kunnen programmeren is voor die informaticus geen must, wél een juiste analyse ma ken. Je moet het juiste pakket aankopen en de vereiste aanpas singen doorvoeren. Als dat pro ject is afgehandeld verval je in routinematig werk", oppert Els Schrauwen. „Veel hangt af van het topmanagement van de KMO, als het gaat om iemand die in de mogelijkheden van IT voor zijn bedrijf gelooft, dan blij ven de investeringen en uitdagin gen op peil", meent Luc Delom baerde. „Heel wat KMO-leiders schrikken ervoor terug om ai te veel macht in de handen van een IT-verantwoordelijke te leggen en verkiezen daarom een nauwe sa menwerking met een IT-bedrijf." „Dan wordt de verantwoordelijk heid natuurlijk alleen maar ver schoven", merkt Els op. Iemand die in informatica stapt moet zich daarom veel breder opstellen dan de pure technologie. Om een goede IT-architectuur uit te wer ken moet je ook de business van de klant leren kennen. Begeleiding op vlak van informa tica bij reorganisatie, re-enginee- ring en zo meer vergt ervaring en maturiteit. Die wordt langzaam aan in de job opgebouwd. Ook voor die zware kalibers is er diffe rentiatie in de functies. Mensen die re-engineering in financiële of industriële milieus hebben doorgevoerd, zijn witte raven en bijgevolg zeer gegeerd. Ze zitten in de oudere leeftijdsgroep, ver- vullen een consultancy-functie en werken op projecten. Ze zijn dus uitgesproken extern gericht. „Met de toenemende maturiteit in de sector krijg je een grotere verscheidenheid in het type van mensen dat erin werkt. We heb ben nu mensen die er ruim twin tig jaar in meedraaien. Die ken nen de business door en door maar hebben wel minder zicht op de meest recente technologische ontwikkelingen. Daarvoor heb je dan de jonge snaken die vooral daardoor gefascineerd zijn. Het is een uitdaging voor de IT-sector om dat hele spanningsveld te overbruggen zodat elk van die ty pes medewerkers zijn loopbaan kan uitbouwen. De lonen van ou dere consultants groeiden hard, ze gingen door de indexeringscy clus van de jaren '70 en zijn dus quasi onbetaalbaar. Toch moet je deze mensen perspectieven bie den, bovendien heeft de sector hen hard nodig. Ze horen bij de nog steeds gangbare traditionele mainframe-systemen. Voor de aanpassingen aan het jaar 2000, aan de Euro en zo meer zullen bedrijven op hen een beroep moeten doen. Men zal dus ook hun bijscholing niet mogen laten verwateren, integendeel. De ou deren zullen dan wel de nodige leergierigheid moeten hebben, zoniet botsen ze op een muur," aldus Luc Delombaerde. „Leeftijd is veel minder een pro bleem dan vroeger. Mensen van vijfenveertig hebben nog steeds een goed potentieel. Vooral in functies die het moeten hebben van vaardigheden en sectorken nis. Maar salarissen gaan niet langer omhoog in functie van de anciënniteit, wel in functie van de toegevoegde waarde voor het bedrijf", zegt Lambert Swillens. „Ik ervaar het zo dat je in een carrière voldoende moet swit chen", onderstreept Johan de Temmerman. „In pakweg zeven jaar ben je binnen een bepaald bedrijf 'uitgewerkt'. Je ideeën drogen op. Op dat moment moet je overstappen om je door een nieuwe situatie te laten inspire ren en weer op volle toeren te kunnen draaien." Johan Witters functioneerde wél twintig jaar lang binnen eenzelf de bedrijf waarbij de jobrotatie voor de nodige evolutie zorgde. Toch is het een probleem om steeds nieuwe uitdagingen te vinden. „Je moet verworvenhe den durven loslaten. Zekerheden zijn relatief. De marktwaarde van de informaticus is wél een vast staand feit, maar individu en be drijf moeten die samen op peil houden. De technologische ont wikkelingen vergen steeds meer kennis; stilstaan is dus achteruit gaan." Hoe kan iemand hoogte krijgen van zijn marktwaarde? Je kan ze meten aan het type bedrijf waarin je werkt. Enkel vooruitstrevende bedrijven die professioneel met IT bezig zijn en de dwingende vraag van hun klanten moeten beantwoorden, volgen de technologische moge lijkheden op de voet. Hun mede werkers gaan daarin uiteraard mee. Op peil blijven is echter niet langer de verantwoordelijkheid van het bedrijf. Het initiatief ligt bij de medewerkers, besluit ons panel. Leo VAN DORSSELAER IT-sector is zijn wilde jaren ontgroeid. Ook de verloning is nu in de fase van teturiteit aanbeland. Dat is zowat de be- ttgrijkste trend die Walter Janssens en milippe Spriet van Hay Management Con stants uit hun loon-survey lichtten. Oe tijd dat een bedrijf eender welke smak neertelde voor een IT-specialiteit die het absoluut nodig had, is voorbij, zo blijkt. Op tel hoog niveau zal men nog wel de excel- ®te prestaties verionen, zoals dat trouwens in andere departementen het geval is. par dan is het de combinatie van compe- wtie en 'unieke' persoonlijke en manage- tentkwaliteiten die men in de watten legt. at staan dat men deze 'sterren' en hun oning als representatief voor de hele sec- "ön aanzien. wat ze aankopen en zullen dat ook heel functioneel doen. Die nieuwe manier van samenwerken met andere sectoren heeft de inhoud van de IT-functie grondig gewijzigd. Vandaag zitten IT-mensen niet meer in een ivoren toren, ze moeten zich integendeel heel functioneel opstellen. Behalve hun technische kennis moeten ze ook hun socia le vaardigheden en klantgerichtheid ontwik kelen. Ze kunnen zich niet langer achter een ronkende functietitel verstoppen. De vrijhe den van hun job zijn ook fel ingeperkt en zijn nu ingebed in duidelijke structuren en samenwerkingsformules. IT-mensen moeten affiniteit met de andere business hebben en aanscherpen. Een teken van de maturiteit van de sector is dat IT-functies, behoudens welbepaalde specialismen, niet langer als een 'apart geval' worden behandeld maar integendeel geïntegreerd zijn in de brede zakelijke structuur. Dat heeft natuurlijk gevolgen voor de IT- specialisten. Ze kunnen hun functie nu bre der opentrekken en hoeven zich niet tot het strict technologische domein te beperken. Dat belet niet dat de snelheid waarmee die technologie zich ontwikkelt nog steeds de specificiteit van de sector uitmaakt. Met als gevolg dat bijscholing onmisbaar en inhe rent is aan de sector. Iemand die vandaag op een geavanceerd systeem werkt, is zonder bijkomende opleiding, over vijf jaar intellec tueel gepensioneerd. Medewerkers moeten In hun functie ont wikkelen, dat is in alle sectoren een must. Maar in de iT-omgeving is die behoefte nog scherper gesteld. De absolute nood aan op leiding beïnvloedt mee de keuze van IT-spe cialisten voor een bepaalde werkgever en karakteriseert het verloningssysteem binnen de sector. Zowel het individu als de werkgever dragen verantwoordelijkheid in de permanenente opleiding van de medewerker. Bedrijven die zich erover beklagen geen mensen te vinden om op een mainframe te werken mogen niet vergeten dat ze bijkomende opleidingsmoge lijkheden moeten voorzien. Er zijn inderdaad tal van niet geavanceerde installaties in de bedrijven die moeilijk bemand geraken. Evo lueren in je job is een voorwaarde voor "life time employability" en wordt door mede werkers als een belangrijke voorwaarde ge steld. Hoger geschoolden nemen de verantwoorde lijkheid voor hun opleiding vaak zelf in han den. Ze kiezen dan ook voor een werkgever in functie van de ontwikkelingsomgeving die hij aanbiedt. Daarmee wordt het verio- ningsaspect breed opengetrokken. Mensen ervaren het als een stuk verloning én garan tie wanneer ze up to date blijven via hun werk. Bijscholing is een belangrijk remune- ratie-element. Ln dat opzicht zijn werkgevers dan ook be hoorlijk gedifferentieerd en kunnen ze ruw weg in drie types worden verdeeld. De zeer gespecialiseerde IT-bedrijfjes vormen een eerste groep. Hun gevanceerde omge ving is een belangrijke troef bij het aantrek ken van medewerkers. De belangrijke bud getten voor research zijn het teken dat ze niet stil zullen blijven staan. Naar pas-afge studeerden toe, hoeven ze niet eens met gek hoge lonen uit te pakken. De omgeving lokt hen immers aan. Voor wat de meer gespecia liseerde functies betreft, is Europa en zelfs de wereld de markt waar je de mensen kan kopen. Als dergelijke bedrijfjes uitgroeien, krijgen ze behoefte aan een structuur. Met een klei ne 100 medewerkers in dienst kun je, ook op vlak van verloning, niet meer improviseren. Deze middelgrote bedrijven delen volop in de maturiteit van de sector. Een derde soort van werkgever voor IT-func ties zijn grote bedrijven uit andere sectoren, chemische nijverheid, diensten en noem maar op. Hier kaderden de IT-functies altijd al binnen een grote structuur. Hun verloning zal vergelijkbaar zijn met die van de collega van hetzelfde niveau in een ander departe ment. Bij dit type werkgever speelt het marktmechanisme en elk bedrijf hanteert daarin zijn eigen verioningspolitiek. Het is voor de pas afgestudeerde niet altijd makke lijk om zich daarin te oriënteren. Verloning mag niet fragmentair worden vergeleken. De opbouw met een basissalaris en de diverse extra-legale voordelen laat nogal wat variatie toe. De gespecialiseerde en kleine bedrijfjes blij ken niet erg spitsvondig te zijn in de samen stelling van het totaalpakket. Vaak komen ze niet verder dan een basisverloning plus een auto. Pensioenvoorzieningen en dergelij ke horen er zelden bij. In de grote gestructu reerde bedrijven waar de IT-functies toeleve ranciers zijn voor de core-business valt de basisverloning meestal lager uit maar dik ken de extra-legale voordelen aardig aan. De uitgegroeide bedrijven dragen vaak nog de vertoningen mee van in de tijd toen ze nog hoog-gesperialiseerd waren en een hoog basisloon uitbetaalden. De extra-legale voor delen die daar bovenop komen, maken het totaalpakket zéér duur tot onbetaalbaar. De sector is evenwel nog jong, 15 of maxi maal 20 jaar oud. Hij is ook niet organisch gegroeid maar zowat geëxplodeerd. De po pulatie is jong om de eenvoudige reden dat men vroeger niet in de specialisatie informa tica kon afstuderen. Dit heeft zijn invloed op de remuneratiepakketten. De jonge popula tie is nu eenmaal minder geïnteresseerd in de additionele gemeenschappelijke pensi oenvoorzieningen en ziektekostenverzeke ringen die de traditionele pakketten van ex tra-legale voordelen uitmaken. Op die ma nier hebben werkgevers ruimte, zowat 10 a 15%, vrij op het vlak van de basissalarissen. Maar nu de sector in de fase van de jong volwassenheid is aanbeland, gaat ook de vertoning niet meer uit de bol.

de Stem | 1996 | | pagina 75