w Verkiezingen Bosnië gaan door Opmmdkftt hij Qietimm. E RAN DA Sprankje hoop voor oplossing BSE-conflict Chinees machtsvertoon VS en Britten willen actie tegen Irak Anti-overheidsgroep Freemen geeft zich over Jeltsin belooft grondige kabinetswijziging als hij wint g en zondag opend I 'Karadzic en Mladic politiek aanpakken' Ontwapeningsakkoord getekend Kunst en logica iMAKERS LSTEL B.V. rend onze showroom EN VAN S MAES N.V.: REEN 0 AAf W LEVE *1 steeds te afspraak. DESTEM BUITENLAND A4 Navo en Rusland intensiveren samenwerking DESTEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Tankauto explodeert na botsing met bus Actie Greenpeace tegen walvisvangst Awami Liga haalt meerderheid Bom doodt drie kinderen Libanon Zes maanden geëist tegen Gubler Friesche Vlag Karafjes. Da's andere koffie. X 99 I ifeüül beschikbaar: Ï50 m2-1,875 m2 DRIJFSRUIMTE gedeelten te huur. fsloten combinaties, rite beschikbaar, tien gewenst, mogelijk, ^htingen: 1751 VK Oud Gastel. ï9 82 Fax. 51 39 87 ELEKTRISCH SCHUIFDAK g via Madinia) vr.: op afspraak 00 -17.00 uur erkstraat 8 irtog tel.: 09-32 14699789 1 voor meer informatie DS •en voor elk budget vanaf T.W. vchitectuur mogelijk, ruime lijkheden woningen .STAD: eigendom te ZATERDAG 15 JUNI 1996 Wr Bert Schampers Mssel - De veterinaire ex- Vts van de Europese Unie !ebben gisteren geen besluit loiaen over het Britse stap- Lplan om de gekke-koeien- peuit te roeien. weekeinde en volgende week «dt °P verschillende fronten 'Afgepraat in de hoop om nog 'pe Europese top in Florence doorbraak te bereiken. De w daarop neemt toe. (e experts beoordeelden gisteren j, Brussel het door Groot-Bri- Miiië ingediende stappenplan, dateen geleidelijke opheffing be- oogt van het exportverbod voor Brits rundvlees en -vee. Aan vaarding van dit raamwerk door de overige lidstaten van de EU zou voor Londen in principe vol doende zijn om weer mee te wer ken aan de besluitvorming in de ministerraden. Uit woede over de Europese maatregelen tegen de gekke- koeienziekte, blokkeren de Brit ten sinds 23 mei alle Europese beslissingen. De veertien overige lidstaten willen dat zo snel mo gelijk een einde komt aan die si tuatie. Deze week heeft Londen bij de Europese Commissie een voorstel ingediend om het wereldwijde exportverbod op rundvlees in vijf fasen op te heffen. Op grond van de genomen maatregelen zou om te beginnen binnen afzienbare tijd de uitvoer van rundvlees naar andere landen moeten wor den hervat. Daarna moet de ex port van embryo's naar de EU mogelijk worden, vervolgens die van levende dieren die geboren zijn nadat het vernietigingspro gramma gestart is. Tenslotte wil Londen dieren gaan exporteren waarvan vaststaat dat ze niet be smet zijn en dieren die jonger zijn dan dertig maanden. Het veterinair comité, dat is sa mengesteld uit deskundigen van alle vijftien lidstaten, heeft giste ren positief gereageerd op het plan. Het Nederlandse lid van het co mité, Van der Meijs, gelooft dat het Britse stuk een goede basis is om tot een oplossing te komen. De Nederlandse veterinair zei in Brussel dat op steeds meer onder delen van het BSE-dossier over eenstemming ontstaat. Uiteinde lijk zullen de ministers van Landbouw een besluit moeten nemen over het stappenplan. Wellicht dat zij volgende week, nog vóór de top, in buitengewone vergadering bijeen komen. Maandag praten in Rome de mi nisters van Buitenlandse Zaken over de gekke-koeienziekte en de mogelijkheden om de Britten een beetje tegemoet te komen. Een dag later wordt het standpunt van de Europese Commissie ver wacht. Woensdag komt het veter inair comité opnieuw bijeen. Het Europees Hof buigt zich woensdag over het Europees ex portverbod voor Brits rundvlees. Daar wordt het verzoek van de regering-Major behandeld om dat verbod onmiddellijk op te heffen. Londen vindt dat de Eu ropese Commissie niet de be voegdheid had om eind maart het wereldwijde uitvoerverbod af te kondigen. [oor Aad Jongbloed Florence - De verkiezingen in Bosnië-Herzegovina gaan door, ongeacht de arrestatie en uitlevering van de oor logsmisdadigers Radovan Karadzic en Ratko Mladic. FOTOVNUI lan de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa), verantwoordelijk voor iel organiseren van de verkiezin gen, is gevraagd ze te organiseren ip 14 september, exact negen maanden na de ondertekening tan de Akkoorden van Dayton en ip het uiterste daarin genoemde tijdstip. Getracht zal worden Karadzic en ladic politiek onschadelijk te naken, maar de middelen daar toe werden op de Bosnië-conf e- lentie in Florence gisteren niet aangegeven. Karadzic zou zich volgens het slotcommuniqué van de conferentie 'moeten terugtrek ken van het politieke toneel'. Pe Britse minister van Buiten landse Zaken Malcolm Rifkind reiop een vraag over het niet ar resteren van Karadzic en Mladic: ,Er zijn praktische problemen. De vredesmacht Ifor is geen poli tiemacht en het is niet realistisch anders te verwachten." De Ne derlandse Euro-commisaris Hans van den Broek liet weten over de verkiezingen 'niet gerust' te zijn 'zo lang de twee niet aan Den Haag worden uitgeleverd' Dreigend De voormalige Bosnische minis ter van Buitenlandse Zaken en huidige ambassadeur bij de VN, Muhamed Sacirbey, die een pro minente rol speelde in het Bosni sche conflict, liet dreigende taal horen. „Wie de verkiezingen er door drukt onder deze condities moet rekening houden met de consequenties." Hij verweet de internationale gemeenschap angst te hebben de nodige stap pen te nemen om de oorlogsmis dadigers te arresteren. Aan de oproep van de president van het Joegoslavië-Tribunaal, Antonio Cassese, om pas verkie zingen te houden na de arrestatie van de oorlogsmisdadigers werd geen gehoor gegeven. Wapenbeheersing Een succes kon nog geboekt wor den op de conferentie in Floren ce. Kroatië, Klein-Joegoslavië, Bosnië, Bosnisch-Servië en de moslim-Kroatische federatie on dertekenden eindelijk het wa- penbeheersingsakkoord dat li mieten stelt aan hun voorraden wapentuig. De ondertekening kreeg een spannend moment, toen de Bosnisch-Servische mi nister van Buitenlandse Zaken Aleksander Buha aanvankelijk weigerde te ondertekenen. Zij moest door de voorzitter van de conferentie, de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Lamberto Dini, ervan overtuigd worden dat er geen sprake was van een ander document dan dat wat successievelijk in Bonn, We nen en Oslo besproken was. New York (rtr) - De Verenigde Staten en Groot-Brittannië heb ben de Veiligheidsraad opgeroepen te verklaren dat Irak reso luties van de Verenigde Naties schendt. Dat is een stap die uiteindelijk »u kunnen leiden tot militaire acties tegen het regime in Bag dad. kak belet sinds dinsdag VN-in- specteurs te controleren of Bag dad ook daadwerkelijk zijn mas savernietigingswapens ontman- tót volgens de resolutie die na de Golfoorlog in 1991 werd aange nomen. kak ontkent dat het verboden wapens verbergt. Het zegt dat de en Groot-Brittannië door Bagdad lastig te laten vallen met inspecties willen bereiken dat de ®®omische sancties tegen het land in stand blijven. 'e kunnen volgens de resolutie Pas worden opgeheven als Irak ajn kern-, chemische, biologi- en ballistische raketten Wt ontmanteld. een Amerikaans-Britse ont- "ttpverklaring wordt gesteld dat "aks gedrag een 'materiële 'nS' betekent van resolutie De Veiligheidsraad zal zich andaag opnieuw over de tekst 'eraden. bmetionarissen uit de twee lan en zeiden dat met 'ernstige ge- °lgen' moet worden gedreigd al vorens tot gebruik van geweld wordt overgegaan. Maar als de tekst wordt aangenomen, zou dat wel de basis scheppen voor even tuele toekomstige dreiging met geweld. Brussel (ap) - Hoge Russische of ficieren zullen permanent gepos teerd worden bij commandocen tra van de Navo, terwijl Navo-ge- neraals gestationeerd worden op het hoofdkwartier van de Russi sche generale staf in Moskou. Navo-ministers van Defensie hebben gisteren met hun Russi sche ambtgenoot, Pavel Gratsjov, afgesproken nauwer te gaan sa menwerken. Navo-secretaris-generaal Javier Solana zei dat de bijeenkomst een afspiegeling was van de ver anderde verstandhouding tussen Rusland en het bondgenootschap. „We hebben een nieuwe Navo, een nieuw Rusland. We hebben behoefte aan een nieuwe relatie." Door Bert Ummelen Washington - Het langdurigste beleg uit de geschiedenis van de FBI is voorbij. Na 81 dagen hebben de laatste zestien leden van Montana's anti-overheidsgroepering Freemen zich overgegeven. De geweldloze ontknoping volgde op een zo veelste bemiddelingspoging, dit keer door een lokale politicus en een rechtse burgerrechten- groep uit North Carolina. In Washington vierden president Clinton en justitiële en po litiële gezagsdragers de afloop van de spraak makende confrontatie als een klinkende over winning. Nog onbekend is op welke voorwaarden de Freemen (vrije mannen) zich hebben overge geven. Maar FBI-directeur Louis J. Freeh verzekerde gisteren dat er geen enkele con cessie is gedaan wat betreft de vervolging van de militanten. Tegen veertien van hen lopen aanklachten wegens onder andere fraude en bedreiging van autoriteiten. Ontknoping Eerder deze week waren er duidelijke signa len dat een ontknoping naderde. Een van de Freemen werd toegestaan onder escorte een bezoek te brengen aan de leider van de groep, LeRoy Schweitzer, in zijn cel in het 200 mijl verderop gelegen stadje Billings. Daarop ver lieten de twee laatste minderjarigen 'Justus Township', zoals de zwaar bewapende Free men hun omsingelde ranch in de buurt van het stadje Jordan hadden gedoopt. Met de ar restatie van LeRoy Schweitzer en zijn com- paan Daniel Petersen, eind maart, begon het beleg. De vreedzame afloop betekent een opsteker voor het ministerie van Justitie en de FBI, die na bloedige confrontaties met separatistische groeperingen in het verleden ('Ruby Ridge' en 'Waco') bloot stonden aan ernstige kritiek. Naar aanleiding van die kritiek werden nieu we richtlijnen uitgevaardigd voor het optre den in crisissituaties en in Montana ondergin gen die hun vuurdoop. Scepsis Behalve instemming heeft de lankmoedigheid van de autoriteiten, naarmate het beleg duur de, ook scepsis ontmoet. In de eerste plaats onder de bevolking van Jordan, die de gehate Freemen wat graag ingerekend zag, maar ook in de pers en het Congres. Toen diverse onderhandelingspogingen stuk waren gelopen, besloot justitie twee weken geleden het leven van de Freemen op hun ranch wat onplezieriger te maken: de stroom werd afgesloten. Gisteren werd duidelijk dat de militanten ook door hun voedselvoorraden aan het raken waren. Met de overgave van de Freemen is een eind gekomen aan een bizar hoofdstuk uit de lange geschiedenis van rechts verzet tegen de fede- KUNST EN markt gaan niet goed samen. Economische wetten en mechanismen werken niet al te best in het artistieke. Is het normaal zo dat de vraag het aanbod stimuleert, in de kunst lijkt het eerder andersom. Hoe meer (en wellicht ook beter) pro duct, hoe meer afname, suggereren bijvoorbeeld de cijfers van het Bredase Chassé, het Amsterdamse Muziektheater en de Haagse Vermeertentoonstelling. Of er echter enige wetmatig heid in dit patroon te ontdekken valt, durft kunstkenner noch econoom te voorspellen. Het aanbod aan musicals is bijvoor beeld redelijk groot, de vraag blijft toch achter. Staatssecretaris Nuis weet het evenwel beter. Hij gelooft in de niet bestaande werking van vraag en aanbod. Het aantal stu denten aan kunstacademies en conservatoria moet door de ar beidsmarkt gedicteerd worden. Hoe hij zich dat voorstelt is on duidelijk. Tot nu toe is niemand er ooit in geslaagd precies te voorspellen hoeveel medici, leraren Frans en ingenieurs de maatschappij over 25 jaar nodig heeft. Afstemming van het aantal universitaire studieplaatsen op de vraag van de arbeids markt blijkt onmogelijk. In de kunst is dit nog ingewikkelder. Opera is nu in de mode, terwijl in de jaren zestig en zeventig de artistiek geïnteresseer den daar hun neus voor ophaalden. Met het toneel gaat het be trekkelijk slecht. Kamermuziek is in trek, maar naar dans is re latief minder vraag dan een jaar of tien geleden. Hoe het over vijfjaar, laat staan overeen kwart eeuw zal zijn, weet niemand. In de wereld van de toegepaste kunst hebben afgestudeerden daarenboven nauwelijks enig probleem met het vinden van baan of opdrachten. Nuis moet bezuinigen, zoveel is duidelijk. Hij kiest daarvoor de sector van het kunstonderwijs, een hoek die de laatste jaren toch al zeer geleden heeft onder terugloop der middelen en studietijd. Zijn keuze is, hoe anders hij het ook voorspiegelt, volstrekt willekeurig. Harde, economische of statistische, argu menten zijn niet te geven. Het enige dat bekend is, is dat een deel van de vrije kunstenaars na hun afstuderen op subsidie aangewezen is. Dat telt voor de staatskas en daarom wil het kabinet in deze hoek bezuinigen. Zo komt er immers minder vraag naar steun. Maar laat de staatssecretaris dat dan hardop zeggen en zich niet beroepen op een quasi-objectieve, maar niet houdbare re denering. Wellicht is het aantal kunstopleidingen in relatie tot het beschikbare Nederlandse talent te hoog. Dat zou een argu ment voor beperking van de instroom of voor opheffing van een paar instituten kunnen zijn. Maar ook die stelling, hoe oud ook, moet eerst nog waargemaakt worden. De Chinese politie treedt de laatste weken keihard op tegen mensen die verdacht worden van een crimineel feit. Bij het station in Pe king werden gisteren tientallen verdachten in het openbaar in een stevige en vernederende greep gehouden. De laatste zes weken zijn er in China meer dan vijfhonderd mensen ter dood gebracht. Duizenden anderen verdwenen achter de tralies. De harde aanpak is bedoeld om de Chinese bevolking af te schrikken. Gehoopt wordt dat zo de sterk groeiende misdaad een halt wordt toegeroepen. foto epa rale overheid in de Verenigde Staten. De groepering is een product van de landbouw crisis van de jaren tachtig. Veel tarwe- en veeboeren in Montana kwamen daardoor diep in de schulden en wie het niet redde was een makkelijke prooi voor profeten van allerlei slag. Geconfronteerd met een dreigend bankroet en het verlies van hun land, groeide onder de Freemen het geloof dat er buiten de eigen groepsregels geen legitiem gezag is. Dus wei gerden ze belasting te betalen (terwijl ze in het opstrijken van subsidies geen probleem zagen) of zelfs maar een kenteken op hun au to te voeren'. Een racistische theologie stutte dit primitieve anarchisme. Intimidatie Met intimidatie probeerden de Freemen ziel tjes te winnen. Ze verzorgden cursussen in de oplichtingstechnieken die ze zelf met succes toepasten en zetten geldbedragen op het hoofd van autoriteiten die het waagden hen dwars te zitten. Toen de FBI eind maart eindelijk ingreep, ging er een zucht van verlichting door de ge plaagde gemeenschap van Jordan. Vervolgens groeide de ergernis over de passiviteit van de 'feds' (federale agenten). Een petitie, waarin gepleit werd voor 'rede lijk geweld' tegen de militanten, werd mas saal ondertekend. Moskou (rtr/anp) - De Russi- e President Jeltsin heeft gisteren de campagne voor Z1jn herverkiezing afgesloten een oproep aan de Rus- sen zich morgen bij de ver- bezingen achter hem te denaren. Hij beloofde een pondige wijziging van het kabinet als hij wint. »Wj moeten samen optrekken, zullen wij winnen", hield )ari8e president een me- cho^ iVanr1500 zingende enjui- r ians voor tijdens een u, 8cmcer' in de industriestad ezaterinenboerg, zijn thuisba- gers n 8en bastion van aanhan- zpn S|,n Zj6i a's hi1 wor<Jt herko- zirt' w e,re8ering grondig wij- za'niet liberale het lr e hervormers weer in Kabinet opnemen, die eerder moesten wijken voor bewinds lieden van een behoudender stempel. Jeltsin gaf niet aan wat voor politici in de nieuwe rege ringsploeg zullen deelnemen. Hij sprak alleen van 'nieuwe mensen met frisse ideeën'. Voor het eerst in zijn geschiede nis kiest Rusland zijn leider in algemene verkiezingen. Aange nomen wordt dat er niet meteen een winnaar uit de bus komt, zo dat in juli een tweede ronde moet plaatsvinden, die waar schijnlijk gaat tussen president Jeltsin en de communist Zjoe- ganov. Veel Russen zien het als een kiesstrijd tussen hervormin gen en terugkeer naar het Sov jet-systeem. In totaal kunnen ruim 106 mil joen kiezers tussen 8.00 uur en 22.00 uur hun stem uitbrengen in 94.000 stemlokalen. De eerste stembus gaat vandaag om 20.00 uur Nederlandse tijd open in Kamtsjatka het Verre Oosten, de laatste sluit mor gen om 21.00 uur in Kaliningrad. In de meest geïso leerde gebieden van Rusland, zo als onder de no maden in het Ho ge Noorden, is de stemming al op 9 juni begonnen. Daarnaast zijn er nog 540.000 Rus sische kiezers in het buitenland, voor het meren deel in de vroege re Sovjet-repu blieken. In Nederland zijn stem lokalen in Amsterdam en Den Haag ingericht. Een onderzoek In stemlokalen werden gisteren de laatste verkiezingslijsten opgehangen. foto reuter van het onafhankelijke tv-sta- tion NTV donderdag, de laatste dag dat opiniepeilingen bekend mochten worden gemaakt, gaf aan dat Jeltsin op 34 procent staat en Zjoeganov op 23 pro cent. Eerdere onderzoeken ga ven soortgelijke getallen aan. Achter de twee koplopers volgen de gematigde nationalist oud- generaal Lebed (tien procent), de hervormer Javiinski (acht procent) en de rechts-radicaal Zjirinovski (zes procent). Waar nemers waarschuwen er echter voor dat dergelijke peilingen in Rusland notoir onbetrouwbaar zijn. Met name Zjirinovski heeft het steeds beter gedaan dan voorspeld. Meer dan 500 internationale waarnemers, onder wie vijftien uit Nederland, zien toe op een eerlijk verloop van de verkiezin gen. De officiële uitslag moet uiter lijk vijftien dagen na de stem ming bekend zijn. Ankara - Door een botsing tussen een tankauto en een autobus in Turkije zijn gisterochtend achttien mensen gedood en vijf ge wond. Na de botsing explodeerde de tankauto en door de vuurbal van brandende benzine ging de bus in vlammen op. Het ongeluk gebeurde bij de plaats Sereflikochisar ten zuiden van de Turkse hoofdstad Ankara. De politie houdt er rekening mee dat het dodental nog kan stijgen. Oslo - Ongeveer veertig activisten van de milieuorganisatie Greenpeace hebben gisteren geprobeerd het uitvaren van vier Noorse walvisvaarders te verhinderen. Ze deden dit door zich aan de schepen vast te ketenen, eromheen te zwemmen en schepen aan elkaar vast te binden. Het protest kwam een dag nadat de Noorse coöperatie voor vis- verkoop een aanmoedigingssubsidie had aangeboden aan kopers van walvisvlees. Twee van de actievoerders zijn gearresteerd, meldde 'Greenpeacéf&nderen werden door boze jagers beschoten met een harpoenkanon. Greenpeace is woedend op Noorwegen omdat er nauwelijks een binnenlandse markt meer is voor walvis-producten. Dhaka - De Awami Liga van Sheikh Hasina maakte zich gisteren op om een nieuwe regering te vormen in Bangladesh, na bij de woensdag gehouden parlementsverkiezingen de meeste stemmen te hebben gekregen. Hoewel in een aantal districten deels opnieuw moet worden ge stemd in verband met onregelmatigheden, is duidelijk dat de Awami Liga ofwel een absolute meerderheid zal halen in het par lement, waardoor ze alleen kan regeren, ofwel een coalitie zal moeten vormen met een andere partij. Marjayoun - Drie kinderen zijn volgens de Libanese politie giste ren gedood toen in het door Israël bezette gebied in het zuiden van Libanon een bom tot ontploffing kwam. Eerder op de dag werd een lid van de door Iran gesteunde guerril labeweging Hezbollah gedood bij een confrontatie met de door Is raël gesteunde Zuid-Libanese militie SLA. De explosie deed zich voor in de buurt van het dorp Houla in het centrale deel van de zogenoemde veiligheidszone. De slachtoffers waren twee meisjes van acht en twaalf jaar en een jongen van twaalf. Hezbollah wordt verantwoordelijk gehouden voor de explosie. Parijs - De officier van justitie in Parijs heeft gisteren zes maan den gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de arts Claude Gu bler. Deze oud-lijfarts van de in januari overleden oud-president Mitterrand heeft in haar ogen het medisch geheim met voeten ge treden. De officier verwijt Gubler dat hij in zijn boek 'Le Grand Secret' heeft verteld dat Mitterrand al in 1981 aan prostaatkan ker leed. Ze noemde het boek, dat via een kort geding door de fa milie werd verboden, 'een middelmatige aanval van een man, die tot in het diepst van zijn ziel was gekrenkt omdat hij door zijn baas is ontslagen'. Ze eiste ook vier maanden gevangenisstraf te gen de co-auteur en een boete van 80.000 francs (27.000 gulden) tegen de uitgever van Le Grand Secret, Olivier Orban. In het boek vertelt Gubler dat hij gedurende dertien jaar gedwon gen werd om vervalste gezondheidsverklaringen op te stellen. Hij gaf toe dat hij met de onthullingen in zijn boek fout zat. „Ik liet heb me laten meeslepen." (ADVERTENTIE) A Karafjes van Friesche Vlag. Behalve sierlijk ook hersluitbaar. Dus ideaal onderweg, bij de picknick, op de boot, in de voortent of gewoon inde huiskamer. Samen thuis, samen uit.

de Stem | 1996 | | pagina 5