Weekend Verslaafden en gokkers op Internet E Natalja Gaglova werkt als Russische boerin bijna voor niets URD 3E INTERFACE NS ■ÜZE, LAAGSTE PRIJZEN!! LMPEERMARKT ff $TEM E3 '4-daagse bij CAMPERLAND ij ben geen bewonderaar van maar ik zal toch op hem Ijanmen want ik moet er niet i denken wat er met ons I gebeurt als de communisten Women", verzucht Natalja Llova. Ruim vijf jaar geleden kg de harpiste en docente aan L'toskouse muziekschool haar Istrument letterlijk aan de wil- "Reizen en Recreatie" i tERAUTO'S IRVAKANTIES "Reizen en Recreatie',' ENREIZEN [dia Reizen OPVALLEND Opvallend adverteren 'Manden Teleurgesteld Vertwijfeld Rente RSPORT urfschool'DE KAAG'0252-544333 "Reizen en Recreatie Paarden Stiefkind NI 1996 Dagblad De L i m h u £N - KAMPEER-,CARAVAN- EN CAMPERARTIKFIT? •UTDOOR- EN KLIMARTIKELEN. ENZ. KELEN S652 AC Eindhoven - Tel. 040-251339? ZATERDAG 15 JUNI 1996 PlramldetBnten,4oere., 100% katoen v.a. 499,- Vooitenten 10-50% KOrtiiw «».a /M,95 8 Alum, fletsdrager (MSM))/ 159,- 1 Bungalowtenten v.a. 399,- Slaapzakken, enorme keuze v, Luchtbedden, slaapmatjes v.a Self-inflating-matras Dlv. kookplaten v.a./39,95 Zeer groot assortiment fleece- en goretex-kledlng, berg- en wandel- schoenen, volop koppies! Nu 10-50% korting! Honderden rapzakken, kHm-eflbergsportart. U slaagt nergens voor- Caravan- Fletsdrager /169.00 ƒ29,95 7,50 /49,95 Camplng-Gu*. Coleman-art, 1 Hu 15% KOR" van 275,- m 189,- tollet nu 99,95 Bandenstoel, bekend merk nu 54,95 4-pers. k!aptafel«t van 99,- nu 39JT 1 12, zo.23 en ma.24 juni. Ned. grootste I meer dan 100 campers. Ook nieuw rca. Vele spec, aanbiedingen. Inruil mo jipers gevraagd voor verkoopbemiddelina i. Tuinweg 7 Ind.terrein Warmoezierswea 010-5221515. BOVAG/RDW/ANWB erk i en besloot ze een oude |droom te verwezenlijken. Ze werd boerin. Door Kees Elenbaas ns en Cam- ■oop en ver- fans. Home- nan. Henri 10, Gendt, Wilt u er even tussenuitl Lees elke zaterdag de rubriek n in deze krant. CAMPERS Serrit Beelen 152396. p. fabrieks- lein rijbewijs. (83 lur 5-6 pers. rLOBE cam- 2-612508 ïRHUUR (weken vrij. irs Maasbree 13-539650. CAMPER, prijs. Km.vrij. 147. (UUR nieuw, goedkoop. |24'-6774133 uw casco- lel in naar \N HAANDEL f en verbouw kgg 322586. CAMPER VERHUUR ?-R Plevier Wijchen. ANWÏ erkend. Tel: 024-6412401 Natl CAMPERVERHUUR 2-5 p. Mulders-Gendt. Tel.: 0481- 424225 b.g.g. 026-321366T' CAMPERVERHUUR, 2-4 'p. v.a. 600,- p.w., ook ve koop. BENBRO Camper Ovenberg 28, Milsbeek, te 0485-514675. DISCOVERY CAMPER VERHUUR v.a. 700,- t/«J 1550,- p.w. all-in. ANVi erkend. Tel. 0416-661654.-, De Rubriek staat elke zaterdag in deze! krant en bereikt ca. 2 miljoen lezers. Dat mag u niet missen! Inl.: Tel.: 073-6125225 Fax: 073-6157283. brsportvak. leg, Friesl. ffax: 443307. vaarschool f riel voor fijne 6 jr. zwerf- Bssen en ver- |rfen -kanoën- motorboot- kenningen en 10418-632887 Itedenreizen ringcar naar JEN, PRAAG 4LIJN [199.- leiende eizen naar j THÜRINGEN [425,- eisgids? i ANVR/SGR ste lijnvluch- elona/Madrid/ 'Nice/Wenen (excl. lucht- Vertrek v.a. BA EXPRESS ce, 7 dagen. 024/3774662 U kunt adverteren in de rubriek "Reizen en Recreatie" Elke zaterdag in deze krant! Meer informatie: Postbus 430 5201AK Den Bosch. Tel: 073-6125225. Fax: 073-6157283. EXCURSIEREIZEN naat o.a. Zuid-Oost Pole (Krakow), Polen-Praag, Wenen-Budapest, Er Gebergte (vm DDR) 10 dgnj v.a. 528,- incl. bus, hotel HP, excursies etc. Bel nfl voor de gratis folder: EURO 90 tel.: 077-3548884 (SGR)r' HOLIDAY INN ANTWEI PEN"" 59,50 p.p.P-A incl. ontbijtbuffet, zwembad en sauna, t/m 12 jaar grajiS' LEVER REIZEN, lid SGR, bel 026-3340034 in de zaterdagse rubriek "Reizen en Recreatie Tel.: 073-125225 Fax: 073-157283. n de regio Sjachovskaja, 160 kilo meter ten westen van Moskou, werd vrijwel direct na het uiteen vallen van de Sovjet-Unie een be gin gemaakt met landhervormin- Natalja kreeg daar haar eerste stuk iden is nu de trotse bezitster van 250 hec- ,De ideeën van Jeltsin zijn wel goed aihet mechanisme faalt. Tot nu toe zijn de (Hervormingen niet meer dan een opeen van fouten." li auto worstelt zich moeizaam over het dat toegang geeft tot de boer- rijvan Natalja Gaglova. „Geen probleem", W de boer bij de splitsing grijnzend geroe- i. „En als het misgaat heeft ze een paard of tractor om je eruit te trekken". Op het melige erf staan tot onze geruststelling ilstwee tractoren. ft besluiten even te wachten met uitstappen (lat de knecht een vervaarlijk uitdiende niershond aan de ketting heeft gelegd. Een man is zonder veel succes druk in de prom een tiental eigenwijze geiten bij el- late houden en ze naar de rand van het erf sturen waar ze kunnen grazen. Het is de 86- |aje vader van Natalja, die in Moskou li, maar in de zomer graag wat karwei- |s op de boerderij van zijn dochter doet. pit later blijkt is de illegaal gestookte wod- ptffl Natalja voor de vrolijke oude baas ook ja belangrijke reden om zijn tijd in Sjacho- jsaja door te brengen. De knecht Walodja ons naar de achterkant van het huis Jttr Natalja in de halfdonkere smoezelige laken een geitje aan het braden is dat spe ld voor het bezoek werd geslacht. Jt begroeting is allerhartelijkst, maar het I'll me op dat ze veel ouder en dikker is ge- dan toen ik haar drie jaar geleden |>M de eerste keer ontmoette. Ze stelt ons Jwaan haar buurvrouw Tadjana, die aan de |®kentafel groente staat schoon te maken. 'leen vrije boerin", zegt ze lachend ter- !e ons de voorkamer induwt, ie boekenplank in de kamer staat nog Is de foto van Natalja in een schitterende |Wndjurk tijdens een van haar laatste optre- Iwsals harpiste. De glamour die van de foto praalt is in scherp contrast met het versle- |Winterieur van haar houten huis. Heeft ze Natalja Gaglova (rechts) voor haar houten huis. De oude man op de achtergrond is haar vader. 'God verhoede terugkeer de communisten' nog steeds geen spijt dat ze deze keuze heeft gemaakt? „Absoluut niet, geen seconde. Maar het is wel veel zwaarder en moeilijker dan ik ooit gedacht had", zucht ze. „Tanja, kom eens hier, hij vraagt of ik spijt heb. Heb jij spijt?", roept ze dan naar de keuken. Tadjana wrijft haar handen schoon aan haar schort en komt bij ons zitten. Ze is de kleindochter uit een koelakkenfamilie, de zelfstandige grote boe ren in het pre-revolutionaire Rusland, die na de revolutie van 1917 door de bolsjewieken werden onderdrukt en omgebracht. Tadjana volgde haar opleiding in Moskou en werkte vervolgens een paar jaar als veearts op een sovchoz in haar geboorteplaats Sjachovs- kaja. Maar ze greep onmiddellijk haar kans toen de regeringsvertegenwoordiger in het rayon, Nicolaj Travkin, begin 1992 van presi dent Boris Jeltsin bijzondere volmachten kreeg om landhervormingen in de regio door te voeren. Ze kwam met hulp van Travkin in het bezit van 130 hectare land en ze straalt als ze zegt: „Weet je wat de naam is van mijn boerderij? De Droom." In het district Sjachovskaja is de helft van de landbouwgrond overgegaan naar 148 'vrije' boeren terwijl de andere helft nog in handen is van 8 sovchozen (staatslandbouwbedrijven) en 3 kolchozen (collectieve boerderijen) die nog werken volgens het oude Sovjet-systeem. Vanaf eind 1991 is het aantal privé-boeren snel gegroeid, maar nu is de situatie min of meer stabiel. Volgens de twee 'vrije' boerin nen aan tafel zijn de hervormingen niet echt mislukt, maar zijn de problemen wel heel erg groot. „We werken bijna voor niks. We blij ven vooral draaien op ons enthousiasme", zegt Tadjana. Onze gastvrouw Natalja blijkt zeer teleurge steld in de regionale leider Travkin, die ze drie jaar geleden nog als een held vereerde. „Het idee van Travkin was om de staatsbe drijven om te vormen in kleinere privé-be- drijven en coöperaties. Hij gaf stukken land uit de sovchozen en kolchozen aan boeren zo als wij, maar het materiaal om het land te be werken bleef in handen van de directeuren van de staatsbedrijven. Ze zijn jaloers en boos op de individuele boeren en halen ons het vel over de oren. Ze willen bijvoorbeeld hun com bines niet aan ons verhuren of alleen tegen een idiote prijs. Afgelopen jaar hebben ze mijn graan laten verrotten omdat ik de absur de huurprijs voor de machines niet kon beta len. Pas nadat ik bij de autoriteiten aanklop te gaf de directeur van de kolchoz toch toe, maar toen was het al te laat", zegt Natalja. De jaloezie, de woede en het wantrouwen te gen de 'vrije' boeren is zo groot dat er in de af gelopen periode vier boerderijen in de regio 'door onbekende redenen' in vlammen zijn opgegaan. Beide dames willen geen uitspraak doen over de oorzaak van de branden, maar hun blikken en gebaren zijn veelbetekenend. Deze vijandige houding van de aanhangers van het oude regiem blijkt nog maar een deel van de problemen te zijn. Ze zuchten allebei diep over de marteling van het bijhouden van de boekhouding, de wildgroei in regels van de regionale autoriteiten en de knoet van de be lastinginspecteurs. Natalja en Tadjana ko men vingers tekort om uit te rekenen hoeveel verschillende soorten belasting ze moeten be talen, maar ze worden het eens over twaalf. Alsof het allemaal nog niet genoeg is blijkt er in de hele omgeving maar één 'elevator' te zijn, een centraal punt waaraan de boeren hun graan en aardappelen kunnen leveren voor verdere distributie. Dat was voor 1991 een staatsbedrijf waarvan het beleid werd be paald door de sovehoz-directeuren uit de omgeving. De 'elevator' is inmiddels weliswaar gepriva tiseerd, maar nog steeds in handen van de zelfde directeuren, die daardoor een monopo lie hebben en de prijs van het graan en de aardappelen kunnen bepalen. De prijzen die zij betalen, staan in geen enkele verhouding tot de voortdurend stijgende prijzen van landbouwmateriaal zoals een tractor, een ploeg of een combine. „Ze gaven me 260.000 roebel (ongeveer 87 gulden) voor een ton graan, terwijl een combine 200 miljoen roebel kost. Hoeveel ton graan moet je dan wel niet omzetten om eindelijk je eigen machine te ko pen?" vraagt Tadjana zich vertwijfeld af. Beide boerinnen hebben pogingen onderno men om aardappelen rechtstreeks op de markt in Moskou te verkopen. „Eerst moet je bij twee controleposten van de verkeerspoli tie steekpenningen betalen anders laten ze je vrachtwagen niet door. Dan moet je op de markt een deel van je opbrengst afstaan aan de mafia anders slaan ze je in elkaar of ver nielen je vrachtauto. Op die manier verdien je dus ook niets". En dan is er natuurlijk het grote gevecht met de banken om kredieten. In het pre-revolutio naire Rusland waren er ongeveer 18.000 ban ken die werkten met hypotheken op onroe- opl.in mod.acc.jeugd opl.v.a.8jr.ANWB erk. mburg, ideale OMMODATIE op en rond en, CWO er- pleiding, tel. 84. s OVERSTAG? zeilen en/of :ugd van 8-19 eilcursus voor Watersport- arijp/Sneeker- 6-689396. ajuitzeiljachten Iers. MOEDT 0515-416947. RUIME KEUS motor/zeil jacht, platbodem motor- sailers m/z schipper, in binnen/buitenl. LANDVAbi Tel/fax. 040-2857457. ADVERTENTIES in de rubriek t komen elke zaterdag onder de ogen van zo'n 2 mil pen geïnteresseerde lezers. »»i adviseren u graag over o advertentiemogelijkheden. Inl.: Tel.: 073-6125225 Fax: 073-6157283 rend goed en kredieten voor landeigenaren. Op dit moment zijn er 2500 banken in het nieuwe Rusland, die met alle bijkantoren en onderafdelingen beschikken over zo'n 40.000 financiële instellingen, waarvan er welgeteld 20 in heel beperkte mate krediet willen ver strekken op basis van landbouwgrond. De banken zijn wel bereid om krediet te geven op zaai- en pootgoed en op landbouwmachines. Maar de rente die wordt gevraagd op dergelij ke leningen is enorm hoog. „Ik heb een Bela rus-tractor gekocht van 20 jaar oud voor 5 miljoen roebel (ongeveer 1700 gulden). Maar met de rente erbij heb ik uiteindelijk drie maal dat bedrag betaald", klaagt Natalja. We krijgen een rondleiding over het bedrijf dat uit niet meer lijkt te bestaan dan een paar gammele schuren. Natalja legt uit dat het niet winstgevend is om vee te houden en het be scheiden aantal koeien, varkens, geiten en kippen dat vrijgevochten rondloopt, is vooral voor eigen gebruik. Ze laat met een wijds ge baar het terrein zien dat van haar is en wijst trots op het schitterende paard dat in de ver te loopt te grazen. Ze vertelt dat ze twee paar den had, maar er één heeft geruild voor een tractor die ze nodig had om de oogst binnen te krijgen. „Ik sluit niet uit dat die tractor gesto len was van een sovchoz, maar ja, wat moet je anders. Het is de enige manier om de eindjes een beetje aan elkaar te knopen"zegt ze gnif felend. Haar voornaamste bron van inkomsten is hooi, dat ze levert aan een manege voor de nieuwe Russische rijken in Moskou. De be drijfsleiding daar betaalt contant en stelt geen lastige vragen of voorwaarden en de op brengst is voor haar genoeg om 'het bedrijf de winter door te helpen', zegt ze met een knip oog. Hoewel er in Rusland in de afgelopen 5 jaar in snel tempo op allerlei gebied economische hervormingen zijn doorgevoerd, wordt de noodzakelijke herstructurering van de land bouw duidelijk als een stiefkind behandeld. De staat is nog steeds voor ruim 90 procent ei genaar van alle grond. Formeel zijn er onge veer 300.000 geprivatiseerde boerenbedrijven die tesamen 12 miljoen hectare grond hebben en ongeveer 4 procent van de totale agrari sche productie voor "hun rekening nemen. Veel van de opbrengst van het land wordt echter illegaal via allerlei kleine markten ver kocht, zodat het werkelijke aandeel in de pro ductie waarschijnlijk een stuk hoger ligt. Alle 'vrije' boeren klagen steen en been over de belastingdruk en het gebrek aan kredieten. De problemen zijn zo nijpend dat afgelopen winter ruim 10 procent van de pas begonnen boeren al weer failliet ging. In de politiek is het onderwerp van de landhervormingen niet erg populair omdat het kolossale inspannin gen zal vergen om de sociale en wettelijke structuren weer op te bouwen waar Rusland eeuwenlang door heeft gebloeid, maar die door het communisme volledig werden afge broken. De overheidsvertegenwoordigers op lande lijk, regionaal en plaatselijk niveau zijn bu reaucraten die er geen belang bij hebben om de bezittingen van de staat uit handen te ge ven. Zij doen er dan ook alles aan om funda mentele hervormingen zoveel mogelijk af te remmen. „Onze enige hoop is dat door de herverkiezing van Jeltsin op den duur het marktmechanis me beter gaat werken, zodat ook de landbouw daarvan kan profiteren. Als Zjoeganov wint betekent dat het einde voor ons, want dan gaat alles weer terug in handen van de kol chozen en sovchozen", mijmert Natalja. En dan glijdt er een brede glimlach over haar ge zicht. „Och, ondanks alle problemen hebben wij het goed, want we zijn tenminste vrij!" D r wordt me wat afgeleuterd over dat in ternet. Er gaat geen week voorbij of er staan minstens twee berichten in alle kranten van Nederland die absoluut nergens op slaan. Om de zoveel weken duikt er weer een ver haal op dat Ethel Portnoy waarschijnlijk best in een volgende editie van 'Broodje Vandaag in de Special van Reizen en Recreatie: alle aandacht voor de zomer. Met een schat aan vakantieadressen, dagtochtjes en uitstapjes. Dus tien tegen één dat u nieuwe ideeën opdoet. Aap' op zou willen nemen, die bundel van onuitroeibare flauwekul, zo populair op 'erjaardagsfeestjes en uit de hand gelopen bruiloftspartijen. coals dat van die Zwitser die via Internet de Je[krachter van zijn vrouw gevonden zou bobben, en van een Amerikaanse zelfmoor denaar in spé die dankzij Internet ergens in Nederland van zijn noodlottige voornemen «gebracht zou zijn. Van spoorloos verdwe en zoekers naar licht en waarheid die dankzij Internet ineens opduiken in een Ne- Palese coffee-shop waar ze jarenlang aan een waterpijp hebben liggen lurken. Van tij- «ïjk dan wel voorgoed gelukkige koppels 16 elkaar on-line hebben leren kennen. Dat ste 's waar want daarvan ken ik zelf een Paar levende voorbeelden. Bij de rest trek in en wenkbrauw argwanend en spottend op, e overigens, naarmate ik ouder word, eeas vaker in die staat verkeert, et zal allemaal wel... Dat verhaal van die itser bleek een week later uit een duim pZ0f™te zijn, dat verhaal van die misluk- ™00rd hing van de onduidelijkheden vori ar en wat tnoet ik me voorstellen bij oren 'druggies' in Nepal? Hebben ze ar tegenwoordig soms een Internet-aan- sluiting in iedere 'opium-joint'? De afgelopen week was het weer raak. De eerste Internet-verslaafde zou zich gemeld hebben bij een consultatie-bureau voor al cohol en drugs in Tilburg. Volgens een woordvoerder zou de man niet in staat zijn zelf te stoppen met zijn overmatige gebruik van Internet. Gemakshalve gaat die meneer er maar gelijk vanuit dat er veel meer men sen met hetzelfde probleem kampen en dat hij tegen het topje van een ijsberg aangelo pen is. Nou kan dat misschien best waar zijn, van die ene Tilburger die er maar niet in slaagt om die PC uit te zetten. Maar wat ik dan weer niet snap is dat al die kranten dat maar klakkeloos aannemen en vervolgens com mentaar gaan vragen bij een provider. Dat is net zoiets als naar de voorzitter van Hore ca Nederland stappen als het aantal alcoho listen in een klap verdubbeld blijkt te zijn. Trouwens, hoeveel uur per dag moet je ach ter die monitor zitten om als verslaafd beti teld te worden? Ben ik ook verslaafd aan In ternet? Dan verkeer ik overigens wel in de gelukkige omstandigheid dat mijn versla ving door de baas betaald wordt, en daar word ik weer wel vrolijk van. Bij die man in Tilburg, zo benadrukte me neer De Vos van het consulatiebureau, ging het louter en alleen om zijn verslaving aan Internet. Met die opmerking stipte hij en passant een ander interessant probleem aan: dat van de steeds verdergaande mogelijkhe den tot gokken op Internet. Door Léon Krijnen Reacties: E-mail: 100445.2062@compuserve.com Op dezelfde dag dat die verslaafde uit Til burg nieuws werd, kreeg ik een mailtje van een lezer zoals ik ze wel vaker krijg: mijn homepage is klaar, kijk er eens naar. Dit maal van Arjan van 't Veer uit Rotterdam, onderzoeker aan de Erasmus Universiteit. Of de duvel ermee speelt: die gaat over gok ken. Hij heeft er al een prijs mee gewonnen: This weeks Best of the Best van TopTen- Links. Dat is alleen al qua opmaak een be grijpelijke zaak, want Arjan's Interactive Gambling Corner (http://www.eu- ro.nl/frg/si/arjan/home.html) is een juweel tje. Wie hem met Netscape 2.0 of hoger bekijkt ziet links en rechts van de titel drie dobbel stenen rondjes draaien, volgens mij een mooi voorbeeldje van een GIF-animatie. Of gok ik verkeerd, en is het een JAVA-script? Straks nog maar eens even kijken hoe hij dat in elkaar gestoken heeft en eventueel een paar programmaregels van hem lenen, zal-ie wel niet erg vinden. En al zou-ie dat wel, dan zal-ie daar op Internet mee moeten leren leven. Maar hij heeft die prijs niet alleen gewon nen met die mooie grafische grappen. Een woord dat het sinds een paar weken hele maal is gaan maken is content. Dat is dus gewoon inhoud in het Nederlands, maar als er over Internet gepraat wordt moet het zo veel mogelijk Engels zijn, dus daar hebben we content. Aanbieders van Internet-dien- sten, vervaardigers van elektronische kran ten, ontwerpers van home-pages: ze weten allemaal dat de content een bepaald niveau moet hebben, anders kun je het gewoon ver geten. Allemaal leuk die plaatjes en bewe gende beelden, als daaronder alleen maar nonsens staat raakt de gebruiker, de klant, de adverteerder, vroeg of laat uitgekeken. De content moet dus kloppen, en dat doet-ie op die home-page van Arjan van 't Veer. Die omschrijving, home-page, doet te weinig eer aan zijn product, het is meer een internatio nale wegwijzer, een startpunt naar alles wat met gokken te maken heeft. Wie alle links wil volgen die hij gemaakt heeft, is wel een paar avonden zoet. Via zijn pagina kun je alle virtuele casino's vinden, alle lotterijen, toto's en bookmakers. En, vooral niet te ver geten, adressen van aan gokverslaving ge wijde nieuwsgroepen en virtuele consulta- tiebureau's, want het blijkt steeds gemakke lijker om vanachter je PC je geld kwijt te ra ken. Geen gezeur meer met portiers die naar je rijbewijs of paspoort vragen en die je niet binnenlaten als je niet netjes gekleed bent. Gewoon, lekker met een baard van drie dra gen, een zwaar sjekkie in een mondhoek, fles whisky aan de andere kant, in een mouwloos hemdje en een korte broek, kun je thuis net zoveel geld kwijtraken als in een casino of een duister gokhol. Aan eenarmige bandieten die op je monitor verschijnen, aan levensechte tafels waar je kan kiezen uit French, American of twin roulette, tijdens een partij blackjack, poker, oker, punto banco (mini of midi), sic bo, big wheel, slots, bingo, roulette, derby horse ra ce en weet ik veel allemaal nog meer. Even het nummer van een geldige credit-card op geven, wachten tot de computer gecontro leerd heeft tot hoever hij u vandaag uit mag kleden en gokken maar. Als je dan ook nog vrouwlief wijsmaakt dat je een nieuwe CD- rom aan het uitproberen bent, is er niets aan de hand. Mijn skepsis ten aanzien van Internet-ver- slaafden is na een bezoek aan die home-pa ge van Arjan 't Veer ver geslonken. Als het inderdaad allemaal zo gemakkelijk is, dan blijft het allemaal niet bij die ene verslaafde die zich in Tilburg gemeld heeft, en die had nog niet eens gegokt, alleen maar wat zitten surfen. Goed nieuws was er ook de afgelopen week. Een Amerikaans rechter heeft korte metten gemaakt met communications decency act van senator Jim Exon. U weet misschien nog wel, die puritein uit Nebraska die zich hevig zorgen maakte over het bloot in de bermen van de elektronische snelweg. Exon en col lega-kruisridder Slade Gorton uit de staat Washington wilden het transport van smeri ge taal en vieze plaatjes via Internet aan banden leggen. Dat op straffe van een boete van 100.000 dollar per overtreding, of twee jaar in de bak. Uit onvrede met die beslissing heb ook ik, bijna een jaar geleden alweer, met honder denduizenden anderen geprotesteerd door een verklaring te sturen naar een loket aan de elektronische snelweg. Verder vonden er het afgelopen jaar allerlei ludieke acties plaats zoals een dag lang zwarte home-pa- ges en dook overal het blue ribbon op, een lichtblauwe variatie op het rode anti-aids lintje. Het heeft dus allemaal een beetje ge holpen, want een rechter in Philadelphia heeft het gewraakte wetsontwerp in strijd met de vrijheid van meningsuiting geacht. Het definitieve eind van het verhaal is het overigens nog niet, want de voorstanders van de wet gaan waarschijnlijk in hoger be roep, zodat een en ander nog wel eens een jaar of wat zou kunnen duren. Arjan's Interactive Gambling Corner: http://www.euro.nl/frg/si/arjan/home.html

de Stem | 1996 | | pagina 45