Weekend Wiercx Studiebeurs anno 1996 ING 'v) Wiercx Jordi, Youri en Jopie Ouders hebben weinig vertrouwen meer in overheidsbijdragen E2 ZEELAND tVOER ZEELAND fe op II Het stelsel van studiefinancie ring, ooit de parel van de eman cipatie van het (hoger) onder wijs, ligt de afgelopen tien jaar bijna permanent onder vuur. Béter is het stelsel van al die 'aanpassingen' er niet op gewor den; ooit bedoeld als entree kaartje tot het hoger-onderwijs- voor-iedereen, werpt de studie financiering onderhand een nieuwe drempel op aan de poort van universiteit of hogeschool. In Haagse kringen wordt hard nagedacht over de toekomst van de studiefinanciering, want de uiterste houdbaarheidsdatum van het tien jaar oude stelsel is reeds ruim overschreden. Maar de studenten van morgen, en vooral hun ouders en grootou ders treffen alvast hun eigen maatregelen. Het vertrouwen in 'de politiek' is niet bijster groot: 'Je kunt de overheid maar beter vóór zijn'. ZATERDAG 15 JUNI 1996 Zonder spaarpot nauwelijks studie Inende instanties. Eén van de taken is U I ambulancehulpverlening in Zeeland [v in de centrumgemeente Vlissingen. ■Ie ressorteert kan i.v.m. het ontstaan van Iverkzaam zijn (ook tijdens weekeinden julancevervoer en het begeleiden van pefeningen, wedstrijden iehulpverlening strekt tot aanbeveling Ihulpverlening) en het deelnemen aan c 96.- en maximaal 4.311.- per maand. toeslag onregelmatige dienst). in 10 km tot de standplaats te vestigen eken Rotte, tel. 0118-421252 of bij diens af- 8-421207 blad richten aan het Dagelijks Bestuur ten wij op korte termijn een Naar verwachting zal de kandidaat een bouwtechnische opleiding hebben op HTS- of TU-niveau. Gezien de sterkte van het aanwezige managementteam van Welling-Wiercx is de leeftijd van ondergeschikt belang. Inlichtingen Voor verdere inlichtingen kunt u zich 1 wenden tot de heer ing. E.J. Paalman, 1 directeur Welling Groep B.V. Telefoon (0316) 29 99 99, privé (0571) 27 53 02. Sollicitaties Uw schriftelijke sollicitatie kunt u vóór 25 juli a.s. richten aan: Directie Welling Groep B.V. Postbus 4 6940 BA Didam arktleider op het gebied van Je distributiecentrum in Etten-Leur, schillende produkten afgezet in ruim 60 medewerkers aan één iele range van automatiserings- omst vertegenwoordigt u Autover "atieve automatiseringsprojecten. liveau; 1L en UNIX (is een pré); tgbare PC-applicaties; voor het automatiseringsvak; e bedrijfsprocessen; en praktische instelling. ijf, onderdeel van een groot em; d en veelzijdige externe contacten; tllegiale werksfeer; ïationale projecten; ilaris en goede secundaire U kunt natuurlijk ook uw cumcu- ïr. 1301) opsturen naar: stbus 1416, 3430 BK Nieuwegein. uw CV faxen (030 - 605 22 72). twelijk worden behandeld. tóeklanten opgelet. Kennen jullie Jan de jjj(47)? Echt niet? Jan de Vries, de onverzet- j|fe, de sjouwer, de spelverdeler van Blauw ig (zaterdagmiddagvoetbal). Nee, de top [ift hij niet gehaald. Jan moest de grasmat gijten, omdat de baas zijn tijd opeiste, jama gaf Jan de Vries zijn beste krachten aan |tt gasbedrijf. Onderhoud, reparatie, je kon L met elke opdracht het veld in sturen. Jan Legde, vulde gaten, trok openingen voor «collega's. Toen het technisch concept ver- ifderde, werd hij meter-opnemer. Zijn klanten Jgden hem kennen als een deskundige, ge teerde, maar vooral bescheiden kracht. L blessure maakte een einde aan zijn loop- tscht. Jan opende ergens een voordeur en viel seen gat. Nu werkt hij halve dagen in het ■oofdkantoor van het gasbedrijf, kleine klus- kpost verzamelen, kopiëren, lilde Vries houdt nog steeds van voetbal en iiurlijk ook van zijn zoon. Van Joop, zijn Ints. Hij zag al heel vroeg dat het kereltje ta ut had. „Die jongen zal het verder schoppen iBi ik", zei hij, als hij langs de lijn stond. Jopie «linksbuiten, hij was snel, moeilijk van de 'Bte krijgen. ibpiede Vries was de hoop van de familie De lis. Hij kreeg de mooiste voetbalschoenen en 'leduurste sporttas. Op de dag voor de wed- 'ijd at hij een biefstukje, terwijl de anderen .genoegen namen met een halve gehaktbal. Jo- pe leefde voor de sport. Maar Dick Advocaat «de nooit belangstelling en Guus Hiddink telt ook nooit iets van zich laten horen. Bis bitter voor de familie De Vries. Kijk, met de Jordi is het heel anders gegaan. De zoon utJohan Cruijff speelt nu vrolijk in Oranje en Sj lijkt niet eens op zijn vader! En hij wil de Éernaam van zijn vader niet eens dragen! zou gewoon De Vries op zijn rug dragen ttjin het Nederlands Elftal stond, kpie heeft de pech dat zijn vader niet be wind is geworden. Youri mag wel meespelen. Ijs de zoon van Jan Mulder, die een grote nam heeft. Omdat hij zo vaak geblesseerd «en meestal in België voetbalde, als hij even «geblesseerd was? Zou Jan Muider een be- ;lae vader zijn dan Jan de Vries? De oude Mui ter is een randstedelijke intellectueel gewor- dm, die cynische stukjes schrijft in kranten en Menvi/erkt met Remco Campert die nog wit een bal goed geraakt heeft. Met zo'n feet als vader raakt elke topvoetbalier uit zijn «enwicht. O. je ziet zoveel van zulke een-tweetjes tussen «Ier en zoon in de Nederlandse voetbalwe- di Straks worden ook Boudewijn Pahlplatz toe van Theo) en Geert Brusselers (zoon van toe) geselecteerd voor het nationale elftal. En ut denkt u van de familie Kraay? Hans senior langt de vaderlandse voetbal-wijsgeer uit, ter- ijl Hans junior enthousiast als brokkenmaker toi het leven banjert. fader Martin Koeman drilde twee zoons, Er- toen Ronald, en die haalden Oranje ruim- ïtats. Jan de Vries denkt wel eens: wat heb Hout gedaan? Ligt het aan mij? Met broers lukt het ook vaak. Ronald de Boer tokkelde met Frank mee, Rob en Richard Wit- deden vroeger alles samen, net zoals 'f lyen René van de Kerkhof. Dennis de Nooy- atou niets zijn zonder zijn broer Gérard. Jopie (.de Vries heeft geen broer, hij heeft alleen een Were zus en die houdt alleen van kasti. •«heeft Jan de Vries niet meegezeten in het wn en met Jopie is het tot nu toe niet veel gegaan. Hij raakte zonder werk en kreeg «keerde vrienden. Zijn uitkering ging naar de toeg. Op een kwade dag is Joop voetbalvan- tol geworden. In zijn soort is hij behoorlijk W. Hij heeft al een mooie staat van dienst: ^visitekaartje liet hij duidelijk waarneembaar fflter in bussen, treinen, tribunes en in de toppen van supporters van de vijand, tosdag staat Jopie samen met die andere 'Mis in één stadion. Hij is eindelijk op één veld •et Jordi en Youri, zij het dat hij achter het staat. Tijdens de wedstrijd Nederland-En- jjwndtoont Jopie wie hij eigenlijk is. Hij zal de «5 mensheid laten zien dat hij ook bestaat, torna zal de wereld nooit meer zijn als vroe- P- Hij doet het voor zichzelf, maar ook voor al andere zoons die de verkeerde vader heb- to getroffen, bemaal kijken dus. Door Paul Baeten en Hans van den Broek T? hrard en Marianne heb- X ben pas op wat latere t leeftijd hun eerste kind M M gekregen. Hij wasJD^zij.-. een jaartje jonger toen de baby kwam. Carrièreplanning, een druk so ciaal leven en enkele partnerwisselingen ver hinderden een eerdere komst van kleine San ne. Ehrard en Marianne willen net als alle ande re ouders dat het hun kind nu en later aan niets zal ontbreken. Terwijl de boreling nog vredig in haar wiegje slaapt, nog amper kleu ren kan onderscheiden, laat staan een woord je kan zeggen, hebben haar ouders samen met de twee oma's al besloten een studiespaarre geling voor Sanne af te sluiten. Samen leggen ze vijftien jaar lang vijftig gulden per maand opzij in de veilige wetenschap dat later, wan neer Sanne 18 wordt, er een bedrag van mini maal 19.325 gulden op haar wacht. „Voor als ze mocht gaan studeren", zo legt Ehrard deze lange-termijninvestering uit. „Tegen die tijd ben ik 57. Als de vut dan nog bestaat, hoop ik het tegen die tijd een beetje rustiger aan te gaan doen. Marianne houdt hoe dan ook over een paar jaar op met wer ken. Dus kun je maar beter wat opzij zetten voor later. Zo'n studie kost handenvol geld. En de overheid zal het tegen die tijd echt niet meer voor je doen." 'De beurs zal over een paar jaar wel helemaal verdwenen zijn.' 'Het is nog maar de vraag of de overheid str aks voor de studiekosten van uw kind zal zor gen.' 'Je kunt Den Haag maar beter vóór zijn.' Het zijn niet alleen meer opmerkingen op ver jaardagspartijtjes of bij kraamvisites, maar ook de waarschuwende woorden van verzeke ringsmaatschappijen en banken die gretig speculeren op de landsbrede onzekerheid over de toekomst van de studiefinanciering. Het beeld bestaat dat de studiefinanciering het eerstvolgende slachtoffer zal zijn van een blijkbaar steeds verder terugtredende over heid. Gelatenheid PvdA-Kamerlid Wim van Gelder over dat beeld: „Ik denk dat de studiefinanciering een van de terreinen is waarin het vertrouwen van de burgers in de overheid het geringste is. Er is vanuit Den Haag wellicht te vaak ge zegd: 'Mensen, dit is echt de laatste bezuini gingsoperatie'". En fractiespecialist Monique De Vries (WD) bespeurt 'narrigheid' onder de burgers. „In eerste instantie, bij de introductie van het nieuwe stelsel in 1986, was iedereen enthou siast. Je went per slot van rekening nergens zo snel aan als aan luxe. Maar naarmate de poli tiek met steeds meer wijzigingen kwam, ook tijdens de studie van een kind, werden men sen narriger. Er is een zekere gelatenheid ont staan. De assertiviteit is er een beetje vanaf, zelfs bij de studentenvakbonden". Bert Bakker, D66-woordvoerder studiefinan ciering, heeft zelf vier kleine kinderen, voor wie hij maandelijks een geldbedrag opzij legt. Hij erkent dat mensen meer en meer zorgen voor 'alternatieve' studiebeurzen, onafhanke lijk van de rijksoverheid. „Als je de reclame als peilstok van de samenleving mag beschou wen, dan ligt daarin het bewijs dat dat volop leeft, ja. Ook mijn vader is destijds zo ver standig geweest voor mij een studieverzeke ring af te sluiten". „En het is waar, de overheid heeft weer de neiging die verantwoordelijkheid voor de stu- Studiefinanciering was ooit bedoeld als het entreekaartje tot het hoger-onderwijs- voor-iedereen. foto dijkstra diekosten, waar het kan, terug te leggen bij de mensen zelf. Dat gaat gepaard met een verla ging van de lasten en vergroting van het vrij „besteedbaar inkomen, zodat mensen zelf kuh- nen kiezen of ze hun geld besteden aan een vakantie nu of aan de studie van hun kind la ter. Mensen zijn zeer wel in staat die keuze zelf te maken". Verzekeraars en banken tonen zich de laatste tijd bijzonder creatief in het bedenken en ont wikkelen van spaarvormen om de studiekos ten van zoon- of dochterlief straks te bekosti gen. Met de inleg van een paar tientjes per maand kan voor 'straks' een heel leuk bedrag geregeld worden. Zelfs mét beurs kost een studie gauw dertigduizend gulden, zo reke nen ze voor. Voor een paar gulden per maand extra, doen de verzekeraars er nog een overlij dings-dek- king bij; er wordt doorgespaard ook al zijn de ouders (of grootouders) er niet meer. Voor waarde is steeds wel, dat het geld minimaal vijftien jaar vaststaat, anders grijpt de fiscus een deel van de winst. Bij een looptijd van vijftien jaar mogen de zorgzame ouders 57.000 gulden belastingvrij bij elkaar sparen. Wordt de lening vastgelegd voor twintig jaar, dan geldt een vrijstelling tot 192.200 gulden. Strikt genomen moet je beginnen met sparen als de student van later hooguit drie jaar oud is, wil er op de 18e verjaardag een leuk kapi taaltje beschikbaar zijn. Beter nog is om al eerder te beginnen. De jongste campagne voor studieverzekeringen van Sterpolis was in dat opzicht veelzeggend; een zwangere vrouw sierde de advertentie van de verzekeraar; zorg voor de studie van later begint eigenlijk nog vóór de bevalling, het liefst nog voor de con ceptie. Miljard Wie wat meer geld ineens te besteden heeft, kan zeker rijkelijk kiezen uit een scala van mogelijkheden; een langlopende koopsompo lis met de student-in-spe als begunstigde; een extra hypotheek op het huis, spaarbrieven en zelfs speciale obligaties. De financiers laten niet na om de toekomst van de studiefinancie ring zo somber mogelijk te schetsen. Nationa le Nederlanden bijvoorbeeld suggereert in een wervend artikel dat er vanaf 1997 ieder jaar een miljard gulden op het beurzenstelsel zal worden bezuinigd. Als dat zo zou zijn, dan is de overheid in 2000 van al haar verplichtin gen voor de studiefinanciering af; er wordt na '97 in totaal één miljard bezuinigd. „Ouders laten zich soms ook teveel opjagen door de onzekerheid over studiefinanciering en andere voorzieningen", reageert woord voerster B. van Dam van het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting Nibud. „En je ziet dat het met name de mensen zijn met re delijke tot goede inkomens die zich nu indek ken voor later. Voor de laagste inkomens ligt dat veel moeilijker, ook al gaat het om vijf tientjes per maand." Bij het Nibud komen veel vragen binnen van particulieren die zich afvragen hoe ze de stu die van hun kind later moeten bekostigen. „Ons advies is steeds: geld opzij leggen is heel mooi en nobel, maar kijk uit dat je je nu niet klèm spaart". Het Nibud wijst erop dat het om zeer langlo pende verplichtingen gaat waar je niet zo maar vanaf komt en waarvan de eindbedra gen vaak pas beschikbaar zijn als de studie is afgerond. Geen probleem, zeggen de verze keraars dan. 'Stel dat zoon of dochter besluit later advocaat te worden. Het gespaarde be drag kan dan gebruikt worden voor de inrich- Elke student in het hoger onderwijs heeft recht op een basisbeurs: 125 gulden voor thuiswonende en 425 gulden voor uitwo nende studenten. De aanvullende beurs voor studenten uit gezinnen met lage inkomens bedraagt maximaal 4540 gulden. Een student krijgt dat bedrag als het belastbaar inkomen van de ouders 46.000 gulden of minder is. Naar gelang het inkomen stijgt, daalt de aanvul lende beurs. Wie ongeveer 62.000 gulden of meer verdient, krijgt geen aanvullende beurs meer (deze inkomensgrens geldt voor gezinnen met een kind). Elke student heeft het recht geld te lenen tot aan het maximum van de studiefinan ciering (nu 1150 gulden per maand). Een student die liever een bijbaantje neemt, mag jaarlijks maximaal 15.000 gulden net to bijverdienen. ting van de eerste eigen kamer', zo luidt de oplossing van Sterpolis. 'Of om de eventueel opgebouwde studieschuld af te lossen', roept een dozijn assuradeurs er achteraan. „Maar is dat terecht?", vraagt Van Dam van het Nibud zich af. „Onderzoek toont aan dat de meeste afgestudeerden uiteindelijk een be hoorlijk inkomen gaan verdienen. Natuurlijk, er zijn nog steeds werkloze academici en het gaat allemaal niet automatisch, maar de meesten zijn toch later heel goed in staat om hun studieschuld zelf af te lossen." Tien jaar geleden, bij de introductie van het nieuwe beurzenstelsel, voerde de politiek 'ouderinkomen-onafhankelijkheid' hoog in het vaandel. De overheid regelde het allemaal Het collegegeld bedraagt vanaf septem ber 2400 gulden, oplopend tot 2750 gulden vanaf het studiejaar 1998/1999. Deze be dragen gelden alleen voor studenten die recht hebben op studiefinanciering. De stapsgewijze verhoging Van het college geld wordt voor studenten van ouders met lagere inkomens gecompenseerd via een verhoging van de aanvullende beurs. Studenten krijgen hun beurs niet 'zo maar': eerst lenen, dan pas een beurs, is het uitgangspunt van de prestatiebeurs, die in september voor alle nieuwe studen ten wordt ingevoerd. Studieschulden moet na afloop van de studie worden terugbetaald. De hoogte van de maandelijkse afbetaling hangt af van het inkomen. De schuld die na 15 jaar afbetalen nog openstaat, wordt kwijtge scholden. naire bezuinigingsmaatregel. Want de basis beurs werd gelijktijdig met 90 gulden per maand verlaagd. Als klap op de vuurpijl 'ver ordonneerde' de paarse onderhandelaars van het eerste kabinet-Kok nog eens een bezuini ging van één miljard gulden op de studiefi nanciering. Met als voorlopig eindresultaat een wel heel povere basisbeurs, waarvan me nig thuiswonend student zelfs het collegegeld niet kan betalen. Zo, aldus D66-Kamerlid Bert Bakker, is „het oude model stapsgewijs afgebroken en omge bouwd tot een stelsel waarbij mensen op hun eigen verantwoordelijkheid worden aange sproken, dat geldt zowel de ouders als de stu denten". wel, ouders van studerende kinderen konden rustig gaan slapen. Het CDA-Kamerlid Ad Lansink stond mede aan de wieg van dat ruimhartige stelsel. „We wilden rechtsbe scherming voor alle studenten. De willekeur moest eruit. Een tweede drijfveer was volledi ge ouderonafhankelijkheid. Dat bleek finan cieel onhaalbaar. Daarom is gekozen voor een gemengd systeem: de overheid betaalde een deel (basisbeurs), de studenten (via bijver- dienregelingen) en hun ouders een ander deel. Konden zij dat niet, dan sprong de overheid bij met een aanvullende beurs". OV-jaarkaart Al een paar jaar na invoering dreigde het stel sel onder z'n eigen succes te bezwijken. Droeg de overheid in 1986 nog zo'n 3,3 miljard gul den bij, dat liep al snel op naar 4,5 miljard gulden, uitgerekend in een tijd dat de druk om te besparen op de rijksuitgaven sterk toe nam. De studiefinanciering bleek dan ook een gewild bezuinigingsobject. Het collegegeld werd verhoogd, de basisbeurs verlaagd, de voorwaarden voor een aanvullende beurs aangescherpt. En uit de hoge Haagse hoed werd ook nog eens de OV-jaarkaart getoverd. Die kaart bood studenten weliswaar het voordeel van 'gratis' reizen, maar was toch vooral een ordi- Hebben de perikelen van de afgelopen tien jaar behalve op de ouders ook hun invloed ge had op het gedrag van de (aspirant-)studen- ten zelf? „Er is erg veel onvrede en onrust onder de leerlingen", zegt dekaan K. Evertsen van het Lorentcollege in Arnhem. „Ze beginnen er al over in de vijfde klas. Je merkt dan al iets van een oplopende stress. Leerlingen willen zeker weten dat ze straks de goede keus maken. Ze weten dat ze zich geen misstap kunnen ver oorloven; dat het dan gelijk geld gaat kosten. Die spanning blijft ook de eerste jaren van de studie, merken we op de terugkomdagen van oud-leerlingen. De spontaniteit van het stu deren is eraf; het is een geplande, uitgekookte strategie geworden. Steeds meer geslaagden kiezen er dan ook voor om na hun examen eerst maar eens een jaartje te gaan werken of door Australië te zwerven voordat ze aan het studie-avontuur beginnen." Ook de universiteiten zeggen last te hebben van de onzekerheid rondom de studiefinan ciering. „De basisbeurs is nu zo gering gewor den, dat je er met goed fatsoen niet meer van kunt studeren zonder een beroep te doen op je ouders of zonder een bijbaantje", aldus woordvoerder H. ten Brinke van de Vereni ging van Samenwerkende Nederlandse Uni versiteiten (VSNU). Het stelsel is volgens de VSNU afgegleden van een faciliteit, een op stapje naar een studie, tot een nieuw selectie middel; een drempel die genomen moet wor- den voordat men zich inSehrijft. Elite „Dit stelsel werkt ontwijkingsgedrag in de hand. Studenten kiezen niet graag meer voor een moeilijke, en dus riskante studie", ver volgt de VSNU-woordvoerder. „We hebben het aantal inschrijvingen voor informatica - een van de meest gevraagde beroepen - in vier jaar tijd zien halveren, juist omdat het zo'n zware studie is waarin je veel kansen loopt het tempo van prestatiebeurs niet te ha len. Software-huizengaan nu uit arren moede afgestudeerde informatici uit Zuid-Afrika, importeren. Dan hapert er toch iets aan het stelsel als we zelf niet meer in zo'n behoefte kunnen voorzien? Over de hele breedte lopen de inschrijvingen aan de universiteiten har der terug dan de geboortegolf. Kennis is metj aardgas het belangrijkste product van eigent bodem. Geld zou niet het selectiecriterrium moeten zijn om die kennis te kunnen verga ren. Maar rond studeren hangt onderhand! weer de geur van elite." De toekomst van de studiefinanciering is, na de ongekend hoge aanslag van één miljard, met stip gestegen op de politieke agenda. Want, zoveel staat wel vast, op de oude weg voortmodderen wil niemand. De ideeën van de meeste fracties zijn nog niet uitgekristalli seerd, maar met grove pennestreken is al wel, aan te geven welke kant de politiek op wil.' Voorop staat dat een ieder, ongeacht het in komen van de ouders, moet kunnen blijven studeren. Lage inkomens PvdA-Kamerlid Van Gelder: „De tijd van de riante studiebeurzen komt niet meer terug. Maar de overheid moet in ieder geval een ga rantie voor ouders met lage inkomens blijven geven." De suggesties van de vier grootste partijen in de Tweede Kamer komen grofweg neer op een hogere beurs voor een kortere pe riode, en voor minder studenten. En de moge-, lijkheid voor midden en hogere inkomens groepen om een deel van de studiekosten van hun kinderen af te trekken van de belasting. WD-woordvoerder De Vries oppert het idee om studenten niet langer collegegeld (vanaf '98 2750 gulden per jaar) te laten betalen, „Dat is veel eenvoudiger, administratiefi goedkoper en voor alle studenten gelijk. Daarnaast geef je iedereen nog eenmaal per jaar een standaardbedrag voor boeken en dergelijke. Dan houden studenten nog een beetje eigen bestedingsruimte over. Voor de groep ouders die de studie van hun kind niet zelf kunnen betalen, die nooit in de gelegen heid zijn geweest of nagelaten hebben om te sparen, moet je als overheid een aparte voor ziening treffen. Maar dan moet je anderen wel fiscaal tegemoet komen, uit een principe van eerlijkheid". Lenen De Vries kan zich voorstellen dat de rijksbij drage zich beperkt tot een aantal jaren, waar bij en student bijvoorbeeld het eerste studie jaar zelf betaalt. PvdA, D66 en het CDA zijn ook voor een beperking in duur van de studie financiering, maar zij leggen de eigen verant woordelijkheid van studenten en ouders aan het eind van de studie. In al deze, voorlopige, modellen blijft de mo gelijkheid voor studenten bestaan om geld te lenen bij de rijksoverheid.

de Stem | 1996 | | pagina 43