Gin Blossoms neemt zichzelf op de korrel 'Kunst is voor mij een uitlaatklep' Grootste popkoor van Nederland Maarten de Wit: 'Er ontploft nooit iets' H -mr r 1) Los Del Rio - Macarena 6) Nakatomi - Children of the night O 2) Captain Jack - Drill in structor 4) Celine Dion - Because you loved me 9) Metallica - Until it sleeps 7) Mark Morrison - Return of the mack (26) Backstreet Boys - Get down (10) Marco Borsato - Mar- gharita/Vrij zijn 3) Maxine Franklin Brouwn - De eerste keer (15) Dune-Hand in hand (12) Bette Midler - To deser ve you 5) Fugees - Fu-gee-la (11Ross Iba - Wassenaar (24) 3T - 24/7 (22) Alanis Morissette - Iro nic 8) Demis - Ga dan (18) Music Instructor - Hymn (23) Kristine W - One more try (14) Captain Jack - Captain Jack (13) 2 Unlimited - Spread your love (33) Guus Meeuwis Vag ant - Zo ver weg (17) Jovanotti - L'ombelco del mondo (16) Rene Froger-Wild rhythm (21) Bryan Adams - The only thing that looks good on. (27) Whigfield - Sexy eyes (19) Party Animals - Hava naguila (32) Total Touch - Touch me there (25) Michael Jackson - They don't care about us (41) U96-Heaven -) Critical Mass - Believe in the future (30) George Michael - Fast love (28) Tèchnohead - Happy birthday (20) Dave Da Rave - Hé iullo (46) Frank Galan - El band- ido (42) Deepzone - It's gonna be alright (39) Sugar Lee Hooper - 0, wat ben je mooi -) Robert Miles - Fabio (37) Tina Turner - On silent wings -) Busata rhymes - Woo- hah!!! Got you all in.... (45) Tony Rich Project - No- body knows (36) The Easy Aloha's - Alo- (34) The Prodigy -Firestarter (47) Marc Daniels - Jij bent de zin van mijn leven (29) Fool's Garden - Lemon tree (31Eros Ramazzotti - Pia bella cosa (49) Eled - Voor jou (ik spring van de hoogste berg) -) Rowwen Heze - Limburg (50) Gloria Estefan - Reach -) Gerard Joling - Wat ging er mis tussen ons -) Presidents of the U.S.A. - Peaches Eindredactie: Paul Verlinden Reacties: Vind je jezelf heel interessant heb je een goed idee of wil je gewoon je gal spuwen? Schrijf of bel naar: Ragazzi, Postbus 3229,4800 MB Breda. Telefoon: 076-5312379. Gin Blossoms Door Marjolein Rotsteeg Het kan soms vreemd lopen in de mu ziekindustrie. Gin Blossoms waren al een jaar door de States aan het touren, toen hun cd 'New Miserable Experien ce' begon te verkopen. Uiteindelijk 2,3 miljoen keer. Goed voor dubbel-plati- na in Amerika en goud in Canada. Zo was de film 'Empire Records' een absolute flop, de soundtrack was met ruim een miljoen verkochte exempla ren een topper. Op die soundtrack stond het nummer Til I Hear It From You' van Gin Blossoms. Het werd een dikke hit. Daarom kreeg Europa het als bonus-track op de nieuwe Gin Blos- soms-cd 'Congratulations I'm Sorry'. Een album vol sterke gitaar-popsongs, vaak met een 'twist'. „Aardige bijkomstigheid is, dat het meisje dat het script van de film 'Empi re Records' heeft geschreven in dezelf de platenzaak heeft gewerkt als ik", vertelt zanger Robin Wilson (30). „Ik herinner me, dat ik op mijn twintigste dacht, dat er in die platenzaak een fantastische film zat. Net 'The Break fast Club'. Alle tiener-trauma's die je maar kunt indenken, speelden zich daar af. Helaas schijnt de film niet zo goed te zijn..." De vijfmansband uit Tempe, Arizona, bestaat inmiddels acht jaar. In de eer ste negen maanden wisselde de bezet ting een aantal keren. De laatste ingrij pende verandering kwam tijdens de opnamen van 'New Miserable Expe rience'. „We moesten onze gitarist Doug vanwege ernstige persoonlijke en alcoholproblemen ontslaan", vertelt zanger Robin Wilson. „Een fantastische songschrijver, een ongelooflijk talent. We wisten eerst niet of we zonder hem wel verder wilden. Doug ontslaan was het moeilijkste, dat we ooit hebben gedaan, maar het was nodig. Het was of dat of de band opdoeken." Doug overleed korte tijd later. „Ik weet niet hoe het gegaan was, als we hem niet hadden ontslagen, maar ik geloof niet, dat het veilig is om aan te nemen dat hij dan nu nog had geleefd. Hij was een hele goede vriend van me. Ik ben er trots op, dat ik zijn songs nog kan zingen." Hoe komen ze op cd-titels als 'New Mi serable Experience' en 'Congratula tions I'm Sorry'? „We zijn gewoon cynisch over onszelf. In zekere zin proberen we te vertellen, dat we de rock 'n' roll niet voor eeu wig een nieuwe wending zullen geven. We zijn gewoon een band die hun din getje doet. Onze nummers zijn voor het merendeel recht-toe-recht-aan 'boy meets girl'. De cd-titels zijn ook een verwijzing naar mensen die ons hebben geïnspireerd, zoals The Repla cements. Een van hun albums heette 'Pleased To Meet Me', een van mijn fa voriete platen." Welke andere muzikanten, songschrij vers en/of bands hebben hem geïnspi reerd? „Tom Petty, Rick Nielsen (Cheap Trick- mr) en Graham Parker. Al die invloe den tollen door mijn hoofd als een soort muzikale collage. Het komt eruit als iets datje min of meer zelf hebt ge creëerd. In Tempe presenteerde ik op maandagavond een tijd lang een 'open podium'-avond in een club. Als er nie mand anders kwam opdagen, speelde ik zelf de hele avond. Ik deed aitjjd veel van Graham Parker. Ik ben er gro tendeels voor verantwoordelijk, dat er in Tempe van Graham Parker über haupt platen werden verkocht." Zijn The Gin Blossoms zijn eerste band? „Wel mijn eerste echte band. Ik schreef foto polydor al jaren songs en met een paar vrien den speelde ik wel eens een paar Beat les-songs in de platenzaak waar ik werkte. De leden van Gin Blossoms wa ren plaatselijk beroemd, voor wat dat waard is. Ik wist dat door bij Gin Blos soms te gaan, ik bij een van de elite bands zou komen die in de grotere nachtclubs speelde. Gelukkig waren we ook goed. We konden ervan leven en onze banen opzeggen. Drie van de bandleden hebben in platenzaken ge werkt. Het is nu leuk om terug te gaan naar die platenwinkels en te zien, dat je er het best verkopende album hebt. Diezelfde mensen hebben me twee keer ontslagen! Een mooie genoeg doening." Hoe was het om op te groeien in Tem pe, Arizona, in het zuidwesten van de Verenigde Staten? „Net zoals in elke andere buitenwijk in Amerika, veronderstel ik. Ik woonde in een modale woonwijk van divers et nisch en religieus pluimage. Mijn ge boortestad is een prettige stad, redelijk schoon en redelijk verschoond van cri minaliteit. Alsof ik opgroeide in 'The Brady Bunch', maar dan zonder de meisjes. Mijn ouders waren gescheiden en ik woonde met mijn vader en mijn twee broers. Om de zoveel tijd trouw de mijn vader en was er een vrouw in huis, kwam er een nieuw stiefzusje bij, maar na verloop van tijd gingen die weer weg. Uiteindelijk bleven we altijd weer met ons vieren over. Het kan er mee te maken hebben, dat mijn broers en ik nu moeite hebben met relaties met vrouwen. Tot voor kort was ik de enige die enkele succesvolle intieme relaties met vrouwen had gehad. Het is triest, dat mijn vader zijn dromen en ambities heeft laten ontglippen. Ge lukkig heb ik geleerd van zijn fouten." In Boskoop wordt momenteel hard gewerkt om het grootste popkoor van Nederland bij elkaar te trommelen. Bij de initiatiefnemers Rob de Visser en Yvonne van Pelt hebben zich inmid dels 1250 zangers en zangeressen, zo wel particulieren als koorleden, aan gemeld. Zoals de naam Multi Mix Mu sic 2000 Super Choir al doet vermoe den willen ze uiteindelijk uitkomen op een koor van tweeduizend mensen. „En dat moet lukken", zegt De Visser. „De afgelopen maand heeft de tele foon bij ons en bij het organisatiebu reau de Stichting Samenwerkende Ne derlandse Korenorganisaties (SNK) roodgloeiend gestaan. Iedereen kan zich aanmelden: koren, badkamerzan gers en mensen die denken dat ze geen goede stem hebben, maar zin gen wel leuk vinden. Zelfs mannen, die doorgaans niet staan te trappelen zich bij een koor aan te sluiten, tonen interesse." Van de deelnemers wordt een bedrage van honderd gulden ver langd. Het is de bedoeling met het koor een kerst-cd met popmuziek te maken. De opnames staan gepland voor 19 okto ber in de Central Studio's van Ende- mol. Oefenen voor de cd-opname gaat uiteraard op een bijzondere wij ze. De deelnemers krijgen de te zin gen kerstliedjes op muziekbandjes thuisgestuurd. Daarop worden de deelnemers door Van Pelt begeleid in wat zij moeten doen en krijgen ze al leen de stem te horen die zij moeten zingen. Abbas is een normale jongen: hij voetbalt, drinkt Pepsi en kijkt naar MTV. Daarnaast staat zijn leven echter in het teken van de heilige oorlog tegen Israël. Nieuwe Revu beschrijft deze week de Hezbol- lah-jongeren. De kinderen die da gelijks getraind worden in oor logsvoeringen en vol ongeduld wachten op het moment dat zij aan de beurt zijn. Het moment waarop zij een aanval mogen uit voeren op een Israëlisch doelwit. De islamitische geestelijke leiders waarschuwen voor alles wat het westen vertegenwoordigt, maar de jongeren trekken zich daar weinig van aan. Ondanks de pop muziek en Marlboro sluiten zich aan bij Hezbollah. „Waarom denkt de hele wereld dat wij beesten zijn", vraagt Ab bas zich af. „Waarom mogen wij ons land niet verdedigen? Ik ga liever niet dood, maar ik ben be reid mijn leven op te geven voor het martelaarschap. Wat is er mooier dan dat, wat is mooier dan het paradijs?" Een shahid, een martelaar, is iemand die sterft in de strijd tégen het zionisme, het jodendom. Volgens de Islam be landt hij in het paradijs, waar ri vieren van melk en honing stro men en waar je bediend wordt door jonge maagden met volle boezems. Die gedachte houdt de Hezbollah overeind, samen met de grote drijfveer: wraak. De jongeren strijden allemaal voor hun overleden vrienden. Ze ken nen alleen een leven van oorlog tussen Israël en de Arabische we reld. Met de vredesbesprekingen door Rabin (die dus vermoord is) en Arafat leek de vrede dichterbij, maar de laatste tijd ligt Zuid-Liba- non weer onder vuur, wat de po pulariteit van Hezbollah alleen maar doet groeien. Vakantiebaantjes, 't is dat je ze nodig hebt. JL'ebbe geeft infor matie en afraders. Om met het eerste te beginnen: Als je vijftien bent, hoor je minimaal 3.78 per uur te verdienen, op je achttiende is het 'al' 5.73 en vanaf 23 zit je tenminste op 12.60. Wie jonger is dan vijftien heeft eigenlijk ner gens recht op, maar mag maxi maal twaalf uur per week werken. Vergeet natuurlijk niet je J-biljet om ingehouden loonbelasting te rug te vragen; dat kan al snel een paar honderd piek bedragen. Wat de afraders betreft: de bakke rij schijnt nogal wat rare baantjes te bieden. Erik mocht 's morgens proberen broden te vangen en in bakken te mikken. Gevolg: het brood vloog alle kanten op en slechts soms de juiste. Hij kreeg wel vieze handen en een gratis shirt bij zijn werk als bakplaat-rei niger. Wilco dacht het beter voor elkaar te hebben met zijn 'bijrol' in een Paul Verhoeven-film. Op de set aangekomen bleek zijn rol te zijn: naakt in het water gegooid worden. Twee hele dagen voor honderd gulden (die hij nog steeds moet krijgen). Biohazard, The Haz voor vrienden, vormen een hechte vrienden groep, zolaten ze in interviews weten. Ellende verbindt namelijk, zeker in Brooklyn. Watt bericht vanuit New York. Onder het grote Warner-label hebben ze hun vier de album gemaakt: Mata Leao, zonder gitarist Bobby Hambel. Zijn drankmisbruik legde de hele bahd lam, geven Billy en Evan voorzich tig toe. Nu kunnen ze zich echt uitleven, hetgeen op de nieuwe plaat naar voren komt. Biohazard neemt afstand van de overwegen de hardcore/hiphop en keert terug naar de punkbeginselen van de getatoeëerde krachtpatsers. Op Mata Leao wordt andermaal hard geschreeuwd, maar deze keer lij ken de jongens beter te beseffen wat ze zeggen. De grooves zijn feller, de gitaren bruut en de pro ductie kaal. Behoorlijk trendy, al zullen ze dat niet graag horen. Michiel van den Broek Door Liesbeth Oeseburg Vandaag staat hij in het Utrechtse Vredenburg in de schijnwerpers om een eigenge maakt gedicht voor te dragen aan zo'n 2500 toeschouwers. Rinus Leendertse (18) uit Te- teringen doet, samen met 230 andere deelnemers, mee aan de landelijke finale van de Kunst bende. Tijdens deze wedstrijd kunnen jongeren tot negentien jaar hun prestaties op het gebied van kunst tonen. Geen minuut zit hij stil, want Ri nus Leendertse is altijd creatief bezig. Als de Teteringenaar niet op een van zijn vier gitaren speelt, dan is hij wel bezig met het ontwerpen van sieraden, hét schrijven van songteksten, gedich ten of verhalen. Alsof dat niet ge noeg is, maakt hij soms ook nog kleding en doet hij ook aan Spaans dansen. „Kunst voegt een extra dimensie toe aan mijn leven. Het is ook een uitlaatklep. Ik kan er veel emoties in kwijt, waardoor ik haast nooit sache- rijnig ben," zegt Rinus. In zijn kamer staan overal zelfgemaakte voorwer pen verspreid. Ringen van fimo-klei, een abstract schilderij, een ontwerp voor een klokje. Hij pakt een in pa pier verpakt flesje tevoorschijn. „Soms komt er ineens iets in me op, en dat moet ik dan gelijk uitvoeren. Zoals met dit flesje. Dan denk ik: "hoe zou het eruit zien als ik er papier op plak?" Via school werd Rinus attent gemaakt op de Kunstbende, een jaarlijkse wed strijd voor jongeren waarin je kunt la ten zien watje op verschillende gebie den van kunst kan. Deelnemers heb ben keuze uit verschillende catego rieën, zoals 'ontwerpen', 'taal', 'mu ziek', 'alles mag', 'fotografie en video' en 'dans'. Dit jaar is het thema van de wedstrijd passie. In zijn enthousiasme wilde hij eerst aan alle categorieën deelnemen, maar Rinus bedacht zich, omdat hij ook nog zijn eindexamen voor de havo wilde halen. Daarom gaf hij zich alleen op voor 'taal' en 'alles mag'. Hij schreef een gedicht en ontwierp een sieraden- serie en een grote aansteker, beplakt met echte exemplaren. De regionale voorronde, die eind april in 's Hertogenbosch werd gehouden, verliep in eerste instantie niet hele maal zoals Rinus verwacht had. „Mijn Rinus Leendertse, in de finale van Kunstbende FOTO ARYAN JANSEN gedicht moest ik om kwart over drie opdragen. Toen ik om drie uur in de zaal kwam, bleek dat het programma ineens vervroegd was en dat ik mijn beurt had ge-mist. Toen werd ik nog snel even ergens tussen gepropt. Daar bij ging mijn zelfgemaakte aansteker kapot." Tot zijn grote verbazing sleep te Rinus twee eerste prijzen in de wacht voor zijn gedicht en de siera den. En dat terwijl hij zijn gedicht uit tijdnood grotendeels in de trein schreef, toen hij op weg was om zijn spullen in te leveren. „Het gedicht was er gewoon ineens in mijn hoofd. Op zo'n moment speelt er zich een filmpje af voor mijn ogen en dat schrijf ik in dichtvorm op. Sommige mensen gaan dichten als ze verliefd zijn en jammeren dan wat over mooie, blauwe ogen enzo, maar ik hou niet van dat soort gedichten." Rinus zegt mee te doen aan de wed strijd uit pure nieuwsgierigheid en vooral voor de gezelligheid. „Ik vind het leuk om andere jongeren te ont moeten die ook op allerlei manieren met kunst bezig zijn. Ze zijn allemaal net een tikje anders dan de 'gemiddel de Nederlander'. Hoewel de deelne mers onderling ook weer heel verschil lend zijn, hebben we allemaal met el kaar gemeen dat we iets met kunst doen. Dat smeedt een band tussen al ternatievelingen, gabbers, kakkers, enzovoorts." Aan dit soort etiketten die mensen elkaar soms opplakken, heeft hij een hekel. „Mensen worden altijd in hokjes geduwd. Waarom kijkt iedereen altijd naar verschillen en niet naar overeenkomsten?" Vandaag zal de jury het gedicht van Rinus en zijn sieraden weer kritisch onder ogen nemen. Of hij kans heeft om te winnen, weet hij niet, want het niveau van de deelnemers is volgens hem erg hoog. „Maar winnen is voor mij niet het belang rijkste. Ik ga voor de sfeer en het contact met andere 'creatievelin- gen'." Zachte stilte die als een bries Geen voorspelling maken kan Van wat komen gaat, wat niet Het is niet jij maar de storm die ik verkies Zij die onverwacht komt als een dief De zachte aanzet daarna de toon Al snel gezet, een melodie De hete storm haar heb ik lief Het vuur dat loutert en spoort aan De storm van vonken in mijn hoofd Mijn ik begeert te begeren, die vlam menzee In dit oergevoel laat ik mijn ziel ver gaan Laat het dan dit zijn Dat mijn letter bekleedt En mijn metalen woorden Tot levende zinnen smeedt Terwijl de meeste jongeren profi teerden van het mooie weer, bo gen de twintig beste leerlingen scheikunde van de bovenbouw van het VWO zich een week lang over moeilijke chemische vraagstukken. Gehuld in lange witte jassen, vei- ligheidsbrillen en rubberen hand schoenen streden zij tijdens de Na tionale Chemie Olympiade in Utrecht om een plaatsbewijs voor de internationale wedstrijd in Mos kou. Door Liesbeth Oeseburg Het laboratorium van de faculteit Scheikunde, Universiteit Utrecht, ziet er steriel, uit en er hangt een apotheek luchtje. Aan weerszijden van de ruimte staan een aantal zuurkasten, waarin de (vaak niet zo gezonde) gassen die bij proeven vrijkomen, gelijk afgevoerd worden. Het laboratorium is verder op gevuld met lange aanrechten waarop glazen maatbekertjes, rekjes met rea geerbuisjes en flesjes gevuld met vloei stoffen staan. Er slingert een stencil rond met daarop de praktijk opgaven. 'Meet de extinctie voor een gegeven kaliumchromaatoplossing (0,04 gram per liter in 0.05 M KOH oplossing), en bereken er de molaire extinctiecoffi- cient van, bij 373 nm' luidt een op dracht. De beste twintig leerlingen scheikun de, afkomstig van het VWO, piekerden zich in de week van 6 tot en met 13 ju ni suf over dit soort ingewikkelde che mische vraagstukken. En dat deden ze gemotiveerd, want allemaal leek het ze geweldig om naar de Chemische Maarten de Wit, deelnemer aan de Nationale Chemie Olympiade, in het la boratorium in Utrecht. foto t sticht Olympiade in Moskou te gaan. Dit was echter slechts voor de vier besten weg gelegd. De theorethische opgaven zijn nogal moeilijk, vindt Maarten de Wit (18) uit Bergen op Zoom, die zevende werd. De andere deelnemers bevestigen dit. Toch doen niet de eerste de beste VWO-leerlingen mee aan de Nationale Chemie Olympiade. De zestien jongens en vier meisjes zijn geselecteerd op ba- sis van de landelijke voorrondes van de Olympiade en hun cijfer voor het eind- examen. En die schoolcijfers zijn niet kinderachtig. Gemiddeld genomen hadden de 'olympisten' een vakken pakket met daarin acht en een halve vak en het gemiddelde cijfer over die vakken was een 8,5. Maarten vindt het geen probleem om een week lang in zijn vakantie cpllege te volgen en zijn hersenen te pijnigen met moeilijke opdrachten. „Het is hartstikke leuk om een voorge schoteld probleem proberen op te los- sen. Soms zit je er dagen op te broe- den." Maar liever nog dan met schei kunde houdt hij zich bezig met wis kunde en natuurkunde. Deze vakken wil hij komend schooljaar gaan stude ren aan de Universiteit van Utrecht. Van wie hij het talent voor exacte vak ken heeft, weet hij niet. „Mijn vader kan nog niet eens een rekenmachine vasthouden," grinnikt hij. „Scheikunde is net als koken," merkt Caroline Tan (18) uit Waalre op. Je gooit vanalles bij elkaar, en je wacht af wat je gebrouwen hebt. Dat vind ik ook het leuke van dit vak." Naast het beantwoorden van chemi sche vraagstukken, werden er tijdens de Chemische Olympiade ook gezellige dingen gedaan. Met zijn allen gingen ze bowlen, kanoën en uit eten. Veel geslapen werd er volgens Maarten niet. „De eerste nacht hebben we tot drie uur gediscussieerd over religie. Maar we hebben ook heel wat afgela- chen." „We hebben uitgerekend dat we tij dens de week zo'n zestien uur slaap hebben gemist," vult een meisje, dat naast Maarten met een proef bezig is, hem aan. „Maar daar merk ik niks van, hoor," verzekert Maarten me. Op het zelfde moment valt er een flinke portie poeder van zijn lepeltje. Soms gaat er wel eens iets mis bij een proef. „Iemand had laatst norit gegooid bij een hete vloeistof. Het mengsel begon te koken en vloog spontaan de zuur- kast door," vertelt Maarten. „Maar," vervolgt hij, „het gebeurt nooit dat er iets ontploft, zoals iedereen altijd denkt. Dat is een stereotiep beeld van de scheikunde dat je vooral in teken- 8 NI ZO O £D so SO

de Stem | 1996 | | pagina 40