L n Valvest IdESTEM boliden :terij HÉ JA, DAT KEN I Wedstrij dsecret aris Een Axelaar in Terneuzen Eigen weg Een grote brenger van jong geluk Kwa, zei bure Freudiaans 'N VRIENDELUK WOORD ELPT WELDEGELUK! DE VOETBALMATCH ZEELAND C4 precies klanten iromen ÏN VAN HOOF /erving en selectie Tiee v<itt de ScAeefëae PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN 1996 ZATERDAG 15 JUNI 1996 geïnteresseerd? leer informatie kunt u I opnemen met de heer pten, manager particulieren, i (0167) 56 39 90. sollicitatie met c.v. binnen len naar de directie van ank Steenbergen, i 25, 4650 AA Irgen. levante Middelbare technische opleiding, linctie wordt vereist. Verder bent u bereid pst. Mogelijk beschikt u over enige kennis len. Als motiverende persoonlijkheid straalt lap uit. U staat open voor ontwikkeling isbestendigheid. Uw leeftijdsindicatie is Ihooi ificeerd, specialistisch bedrijf; I productie-omgeving; ndaire arbeidsvoorwaarden. nistratief medewerker Ibben een uitdagende baan voor een ludeerde MEAO-er met enige werk- Jig. Wij zoeken naar een kandidaat levante ervaring heeft opgedaan in èhandelen en registreren van klach- Ip het gebied van de Nederlandse jent men ruim onderlegd te zijn. neer informatie: Start Breda, Joost Eis, tel.: 076-5209090. iolverlaters MEAO ife logistieke afdeling van een kunst- irwerkend bedrijf. Heb je deze zomer ^vakantie gepland, bel dan snel. rneer informatie: Start Oosterhout, fRaaymakers, tel.: 0162-427440. ren secretaresse pn op zoek naar een ervaren secreta- f voor een bedrijf in Roosendaal, btuleren en uitwerken van bestuurs- Irgaderingen. Ivaring met regelen en organiseren |n pr-activiteiten. varing met Word for Windows/WP andelscorrespondentie Nederlands, gotische baan, onder druk kunnen srken, fulltime baan, moet ook bereia n om in de avonduren vergaderingen notuleren. >or meer informatie: Start Roosen- >al, Inge Huyzers, tel.: 0165-55704/. Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Cees Maas, Camile Schelstraete, Eddy de Schrijver, Frank Deij en Harold de Puyssele- jjr. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden op-en/of aanmer kingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. De plaatselijke trots van Ter- neuzen, de w, miste afgelopen week door een nederlaag tegen jest Vooruit promotie naar ho gerop. Een verlies dat uiteraard hard aankwam bij de rood zwarten. Een supporter, uiteraard een te leurgestelde, van de w Terneu zen, kent de oorzaak van de ne derlaag. En die is? Wel, deze: Adrie Bui- ze, wedstrijdsecretaris van Ter- neuzen, was er afgelopen zon dag niet bij. De man heeft het gehele seizoen geen wedstrijd gemist en toen ging het dus alle maal crescendo, zoals dat in goed Nederlands heet. Laat Buijze nu net de belangrijkste wedstrijd van het jaar niet aan wezig kunnen zijn en de neder laag is verklaard, tenminste al dus deze supporter in een uit voerig en gloedvol betoog. „Da's dus de reden dat wij geen eer steklasser zijn." Hoezo, bijgeloof? SOMS, HEEL SOMS, valt het een Axelaar niet zwaar om in Terneuzen te zijn. Dan spoelt de diepgewortelde rivaliteit lussen zijn geboortegrond en het hooghartig gewaande Ter neuzen weg als ooit het water door het dak van de nieuwe parkeerkelder in de Haven stad. IS vergeten alle pijn van een bescheiden leven in de schaduw van de industriële rijken. Is er zelfs een moment van be wondering voor de grootstede lijke dadendrang van de 'stoe- peschieters'. Het overkwam een Axelaar deze week toen hij, aangevreten door nieuws gierigheid, eindelijk oog in oog kwam te staan met De Steenen Beer, het gemoderniseerde winkelhart van de Schelde- stad. Èn voorwaar: die deksel se Terneuzenaren hadden er wat van gemaakt. Temeuzens natte geschiedenis smaakvol gevangen in een dro ge sluis van fonkelnieuwe win kels, met betonnen klinkers op de plaats waar eens het zwarte water tegen de kade van de binnenstad klotste. Het eigen tijdse tafereel haalt het welis waar niet bij wat de stad alle maal had, maar een volwaar dig substituut voor het ver drongen verleden lijkt het wel te worden. Met een zak drop, gekocht bij Jamin - dat wordt uitgebaat door een Hulstenaar (want als er wat te verdienen valt, vin den die ook het niet erg in Ter neuzen te zijn) - keerde de Axelaar terug naar de onder grondse parkeergarage, in welke andere noviteit hij zijn auto had gestald. Een onvervalst gevoel van leedvermaak maakte zich van hem meester toen de parkeer- betaalmachine keer op keer rijn kaartje terug hikte, zonder om geld te vragen. Want hoe zeer hij er ook van baalde dat hij zo nooit voorbij de slagbo men kwam, althans dat dacht hij, en bij het gemeentehuis om hulp moest vragen, het feit dat die Terneuzenaren hun zaakjes niet voor elkaar hadden was Wr een Axelaar natuurlijk een mooi verhaal em mee thuis te komen. Toen de Axelaar tegen om standers vertelde hij dat hij met langer dan een kwartier in de stad was geweest - hij vond dat ie zijn bezoek aan Terneuzen nu ook weer niet moest overdrijven - werd duidelijk waarom het appa raat zijn kaartje niet lustte. Ie mand wist zich te herinneren "ot je niet hoeft te betalen als je korter dan een kwartier par keert. Vriendelijk volk toch eigenlijk hè, die Terneuzenaren. (FD). 'Alle begin is moeilijk', zegt het spreekwoord. En een ander ge zegde luidt: 'Met vallen en opstaan'. Zo dus ook in de paarden sport. Maar als je dan valt, dan ben je in elk geval beschermd. Een valvest dus. Een kogelvrij vest, meent de fotograaf. Nee toch! In de paardenwereld geldt toch niet: Spring of ik schiet? foto camile schelstraete STONDEN die blauwe bordjes met het opschrift 'Eigen Weg' nu wel of niet aan het begin van die kasseienstrook bij Clinge. Het weggetje dus dat de rennerskara vaan van het Zeeuws-Vlaams wielerweekend afgelopen week einde wilde nemen, na het verla ten van de Kielweg en het over steken van de Kijkuitweg. Over die vraag is nog nagepraat. Veel nagepraat zelfs. Volgens voorzitter Ronald Apers van het Zeeuws-Vlaams Wieler- Kwè, zei bure, en ze bleef nog een ure. Dat was een gevleugelde uitdrukking bij mijn grootou ders in Domburg, onderaan de Walcherse duinen. Vooral mijn grootmoeder zei het vaak en lachte zich dan een kriek, zo lol lig bleef ze het vinden. Het was ook wel leuk, en: het kon vaak worden gebruikt want wij zeiden nogal eens kwa, zo tussen de bedrijven door. Je zei het half zuchtend als aankondi ging dat je op ging stappen. Een beetje zoals een Belg en ook wel een Zeeuws-Vlaming allez ge bruikt, gebruikten wij kwa. Het is de Walcherse variant van een van die Franse woorden die zijn blijven hangen uit de Franse tijd of eerder nog zijn meegenomen door de gevluchte Hugenoten naar ons dorpje toe. Kwa is zo'n woord als im- persant, de Frans-Walcherse va riant van ondertussen. Dat ge bruikten wij ook doorlopend, maar daar had grootmoeder geen eigen zegje op. Dus dat vond ze niet leuk. Of bure nu nog een ure bleef of niet. Kwa. CM weekend waren die bordjes tij dens de inspectietocht vooraf let terlijk in geen velden of wegen te bekennen. En wie twijfelt er ei genlijk niet aan dat Freddy Scheele die bordjes over het hoofd heeft gezien. Volgens land bouwer Tonny Maenhout, eige naar van de veelbesproken weg, hebben deugnieten de bordjes al diverse keren weggehaald. Zondagochtend, de dag na het gebeuren, ter plaatse maar eens een kijkje gaan nemen. Stomme verbazing: ter plekke twee blau we bordjes waarop duidelijk te lezen viel dat onbevoegden het terrein niet mogen betreden. Vraag: De een zegt dat de bordjes bij het berijden van de weg er niet stonden en de ander ziet ze met eigen ogen staan. Maar er zit een addertje onder het gras (er staan wel meer gras sprieten langs en op die weg, maar dit terzijde). Want boer Maenhout spoedde zich, volgens de organisatie althans, zaterdag direct na de wedstrijd naar de winkel om zich nieuwe bordjes aan te schaffen. Om die vervol gens direct op hun plaats te mon teren. Volgens de eigenaar mogen de renners volgend jaar best over zijn weggetje rijden. Bordjes of niet. Maar Apers en de zijnen denken er niet meer over. Die bordjes hebben de afgelopen da gen zoveel stof doen opwaaien dat de kasseistrook niet meer in het routeboek wordt opgenomen. De kern van het verhaal: boer Maenhout heeft die bordjes dus voor niks weer gekocht. Maar er is toch winst: Inmiddels weten de ambtenaren van de gemeente Hulst nu ook dat dat weggetje dus prive-bezit is en derhalve geen gemeentelijke weg. (EdS) Groot is-ie wel, deze brenger van jong geluk. Zo groot zelfs, dat deze conclusie is gerechtvaar digd: dat moet een wolk van een baby zijn. foto camile schelstraete EEN BEGEESTERD pleidooi moest de leiders van de politieke partijen die deel uitmaken van de Terneuzense gemeenteraad er deze dinsdag van overtuigen dat de winkels in het centrum van de Scheldestad meer zonda gen open moeten kunnen zijn om de concurrentie met omlig gende gemeenten volwaardig aan te kunnen. Op drie vellen A-4 stonden ar gumenten die er niet om logen. Even ging hij echter in de fout, secretaris Ariël Meeusen van de ondernemersvereniging City Terneuzen. Zijn hierna volgende verspre king valt te scharen in de cate gorie 'Freudiaans', als we be-' denken dat zijn tegenstanders bestonden uit vertegenwoordi gers van de Staatkundig Gere formeerde Partij en het Gerefor meerd Politiek Verbond en de gereformeerde kerken in de ge meente Terneuzen. „Als we dan bovendien de ont wikkelingen zien met Steenen Beer, Zuidpolder en in de toe komst een meubelboulevard en de overige g.v.d. Met dat laatste woord bedoelde Meeusen Grootschalige Detailhandels Vestigingen, maar hij gebruikte - What's on a man's mind - daarvoor de verkeerde afkor ting. (HdP). Free, ouwde gij amets ouw art ook nie vast agge de jeugd tegenwoordug bezug ziet int verkeer? Of ze stuik alleen op de wjèreld zijn! Ze geven echt om niet! Vroeger toeterden ik dan 's flink of ik schol z's lekker en lank uit. Da d'elp geen bozze enk wel gemerkt! Da d'elp nou echteluk geen fluit! Ik doent dan ok anders de lesten tijd: ik stop en ik ouw z'evekes staon. Vriendeluk, as enen die't goed mee ulder voor èt, spreek'k ze dan aon: „Trutjen," zeg'k dan, „of koker a't'n gastjen is, da d'angt'r vanaf vaneigen. Meestal riklaomere ze dan al, maor daor keun ze mij daor'm nie stil mee krijgen. Trutjen dus, ijje gij in de gaoten wagde doet? IJje deur waor ge meer bezig zijt? Gij kom uitte polder emaol achteraf, nie achterluk maor toch niemer van dezen tijd. Op n'n elen dag zieje daor messchien 's één auto, ier raije z'in roten achter makaor. Bij ulder gunter wijd kant'r niks gebeuren, maor ier dreeg deurlopend groot gevaor. Goed, gij verongelukt! Is daor iets aon verbeurd? Deenkte da? Oe komde daor nou bij! In ouw plek tien andere en stik voor stik betere, da zit'r dik in volgest mij. Thuis deenke ze daor anders over. Die deenken nog alt dagge gij de liefste zijt van eel t'Land van Ulst, de slimste, de schoonste en ze willen ou echt nie kwijt. Vrimd, da geef'k toe en elp ze maor's uitt'n droom: wasse deenken is nie echt waor. Toch zien z'ou gjèrn, vraog nie waorom, ne mens is 'n aordug goed, die zit vrimd in makaor. Voor ons ligt d'anders, da zeej'k al, maor goed: ie mand rai d'ou nou 's flink raok; die man schaoi! Die moet wachten, stao te ver letten, die moet messchien naor zijn zaok. Da kost ammel centen. Over ou praot'm nie meer, de wjèreld die draoi echt wel deur, maor ziej watte gevolgen keune zijn voor 'n ander att'r deur ouw schuld iets gebeur? Meestal moenk meer nie zeggen Free, want echt, 'n vriendeluk woord spreek ze nog wel aon. Ik oor ze dan achter mij roepen om te bedanken en zo twint an kik weer wijjer gaon! zondag 16 juni HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Sint Baafskerk): 10.30 u. Oecum. dienst. Axel: 10 en 15 u. ds. J. Maasland. Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leent- faar-v.d. Brug. Groede: llu. ds. A. v. Andel. Hoek: 10 u. ds, D. Riemens. Hontenisse: llu. ds. A. de Mei] Meci- ma. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hoogen- doorn. Oostburg: 10 u. dhr. N. Peterse. Retranchement: llu. ds. Houwaart. Schoondijke: 9.30 u. ds. A. v. Andel. Sluis: 9.30 u. ds. Houwaart. Sluiskil: 10 u. ds. M. Taalman-de Ruiter. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer (HA). (Goede Herderskerk): 10 u. ds. A. Bosch (HA). 19 u. ds. M. Heijting (HA). (Opstandingskerk); 10.30 u. ds. M. Heijting (HA). (Bach- tendieke): 15 u. (HA). (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. R. de Meij Meci ma. (Verpleeghuis 'Ter Schorre'): 10.30 u. dienst. Waterlandkerkje: llu. mw. Don. IJzendijke: 9.30 u. ds. J. v.d. Hoek. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders (HA). GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 10 en 15 u. ds. J. Maasland, (in Ned. Herv. kerk). Terneuzen: (Goede Herderkerk) 10 u. ds. A. Bosch, 19 u. ds. M. Heijting. (Opstandingskerk) 09 u. ds. A. Poppe te VHertogenbosch. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. Leesdienst, 15 u. ds. A. Kramer te Gent. Hoek: 9. u. ds. L. Leeftink te Zaam slag, 15 u. ds. J. Roose te Brouwers haven. Terneuzen: 9. 30 u. ds. P. Storm, 15 u. ds. L. Leeftink. Zaamslag: 10.30 u. ds. L. Leeftink, 16.45 u. as. J. Roose. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. Leesdienst. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. T. van Nes. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9 u. ds. D. Koelman te Ter neuzen (HA). Nieuwvliet: 10 30 u, ds. D. Koelman (HA). Retranchement: 10. u. ds. G. van de Wetering (HA). DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. Interkerkelijke dienst in St.-Baafskerk. NIE UW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopneming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henri cus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. llu. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zond. 11 u. Verrezen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. llu. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. E. v. Acker, Hulst, tel. 0114-313167. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. N. v. Waterschoot, tel. 0115-491990 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117- 459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, West dorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. Eggermont, tel. 0115-451882 of 0115-688000. Aflevering 464 VOETBAL STAAT weer in het middelpunt van de belangstelling deze weken. Voetbal is ook een veelbezongen sport, alleen een opera waarin dit vermaak als thema is verwerkt, bestaat nog niet zover we weten. Louis Davids had zo zijn geheel eigen kijk op het spel en hij legde dat destijds vast in de tekst en de muziek van: Jan de bakker had me Zondag uitgenodigd Voor een wedstrijd tussen Ajax en Blauw-Wit. Nou, die slome het er eer mee ingelegen, Je wordt koud, mens, als je daar te kneisen zit. Ik heb nooit geweten dat ik zo sportief was, Want nou ja, van voetbal wist ik nog niet veel, Maar so nou en dan docht ik, dat ik het aflee, Want de senuwe, die sate in me keel. Twintig knulle in d'r Jansen en Tilanus, Liepen los in 't midden op een grasveld rond, Wassebeelden mens, om zo rauw in te bijte, Af en toe, dan kwam het water in me mond. Ik sat sonder erg dat snoepgoed an te kijke En ik wist niet, dat het al begonne was, Eensklaps riep de bakker: „Goal!" en van emotie Viele al se valse tande in het gras. In de verte stond een goser in een poortje Met van achtere een soortement van net. Ik seg: „Waarom gaat die vent niet an de kant staan, Hij krijgt ied're keer die stuiter op se head." Jan die het me toen de regels uit gelege En hij seg: „Die vent heet keeper en dat mot: Wie de voetbal in het net schopt, het een goaltje En wie de meeste goaltjes krijgt, die wint de pot." Een brok kifteling floot telkens op een fluitje En dan riep-ie: „Hands!" „Penalty!" of Free-kick!" En dan mosten se van voren-af-an beginne! Ik zeg: „Waarom krijgt die druiloor niet de hik Als-ie nog 's roet in 't eten durft te gooien, Dan maak ik ook 'hands', maar dan gaat het met geweld. Zal 'k hem een penalty op z'n ogen geven, Dat se hele middenlinie er van zwelt. Na 'n kwartiertje werd de wedstrijd reuze spannend En de hele klit krioelde op de grond. Jan riep: „Corner!" dat 's doodschop om een hoekie En toen kwam 'r een invalide van het front. Ik zeg: „Tjesses, Jan, er valle toch geen dooie: Ik bedoe me haast, 't is sonde, dat 'k het seg: Als het so mot, zoek ik liever met z'n tweetjes Wat verstrooiing op de Nieuwe Wandelweg. Ied're keer stormde een ploegje weer naar voren En dan kreeg die bal een mep, ik riep: „Hij leit!" Als de bal weer in het netje was gekieperd, Dan floot die lange en dan riep-ie: „Off-side!" Jan die sei me dan: „Het goaltje is niet geldig!" „En hij lag in 't net, dat komt toch niet te pas?" Toen sei Jan: „Die spil, die had niet mogen schiete, Omdat hij in overspel-positie was. 'k Hoorde niks meer als „Hup Ajax!" of „Hup Feijenoord!" Om die scheidsrechter wier ik toen toch so vals, Da ik gooide een banaan vlak op z'n ponem En viel huilende m'n bakker om z'n hals, Nou die smeedde gauw het ijzer, toen het heet was En hij gaf me een verbouwereerde zoen. Ik weet heus niet, wie de wedsitjd heeft gewonnen Maar mijn Jantje is voor mijn de kampioen! Pegam.

de Stem | 1996 | | pagina 29