ENG IPOWER ZAAK Nieuwbouw bank belaagt boom Plotseling moet je met z'n tweeën verder... fOERDERS Kleurrijke libellen in Zeeuws-Vlaanderen Dreigende sluiting van peuterspeelzaal Pippeloentje in Zuidzande POLITIE RAPPORT DUIVEN SPORT felzijnsraad Sas tegen kappen van een van de twee beuken aan de Westkade Avondwinkel Oostburg is volgens gemeente niet nodig ...dat is al erg genoeg! DACHTEN fATIEF/AUTOMATISE- ïWERKER 1EDEWERKER B.V. IS B.V. PÜSTEM ZEELAND C3 Jac.P. Thijsse wandeling in Oostkapelle Alcoholcontrole Snelheidscontroles Van de weg af Slagboom geramd Aanrijding De Algemene Weduwen- en Wezenwet f# verdwijnt. Weduwen, weduwnaars en wezen niet! Per 1 juli komt de Algemene nabestaandenwet. Wat betekent dat? Uw verzekeringsadviseur kan de financiële gevolgen voor u berekenen en 'ZEEUWS ZEKER' oplossingen aandragen. Algemene ZeeuivseA ZEEUWS ZEKER *4' |Oosterhout zijn wij op zoek naar: boek naar vakantiekrachten die de han- llen steken en in ieder geval de ko- Ischikbaar zijn. (Manpower Oosterhout, chauffeurs met een groot rijbewijs, een leen flexibele instelling (Manpower Oos- len wij machinebedienden met een LT3- lisch inzicht die zelfstandig kunnen wer- prhout, 0162-460020). i Etten-Leur zijn wij op zoek naar: ■wij voor een bedrijf in Etten-Leur op administratief medewerker met zeer lomatiseringspakketten. De werkzaam- lit orderacceptatie, voorraadbeheer en Tienken en werken m.b.t. computersyste- Initeit met computers en heb |e een Jn dan maandag a.s. contact op met ons JManpower Etten-Leur, 076-5034006). Intrum zijn wij op zoek naar een sterke Ir, die voor lange tijd beschikbaar isDe Itaan o.a. uit orders pieken (Manpower T4006). Jen over bovenstaande vacatures kun je iet: Irganisatie POSTKANTOOR, Torenstraat ERHOUT, 0162-460020. Irganisatie POSTKANTOOR, Hof van den T\Z ETTEN-LEUR, 076-5034006. i vast bruto-uurloon met voor jou [torn dan langs bij Manpower EFT UITZENDORGANISATIE I »ORT UITZENDBURO "I zoekt:_ KERKER TIMMERFABRIEK ber direct een kandidaat in bezit van ■ie overweg kan met o.a. een vlaktebank, 1/erdiktebank, lintzaag etc. ALUMINIUM CONSTRUCTIES met het fabriceren van aluminium gevel- In je voor zeer lange tijd per direct aan het pst dienstverband is niet uitgesloten! SALES ENGINEER Iche opleiding op HBO-niveau en grote ken- rtechniek dan hebben wij een interessante i-tech bedrijf op de binnendienst. Je leeftijd en 30 jaar te liggen en je moet in bezit van een rijbewijs zijn. WERKVOORBEREIDER drijf zoeken wij een MTS/HTS'er die erva- J soortgelijke functie en zelfstandig kan wer- |rweg kunnen met een pc en niet ouder zijn De vacature is voor zeer lange tijd! KÜELMÜNTEUR In kennis van het onderhouden en plaatsen Jsystemen dan kun je in ieder geval hinimaal een half jaar aan de slag. i van een stek-diploma is een must. CARAVANMONTEUR jiandige kandidaat die kennis heeft van elek- Iche techniek tot 30 jaar. Tevens moet je in Tventieve wijze oplossingen te zoeken voor fblemen aan caravans. Vast dienstverband is niet uitgesloten! en ELEKTR0M0NTEUR te Oosterhout zoeken wij voor nieuwbouw- nonteurs. Je dient te beschikken over een Installatietechniek. Voor dezelfde relatie zoe- omonteurs die kabelbanen, pijpen kunnen jedrading kunnen leggen en aansluiten. Het LTS/MTS-Elektrodiploma en ervaring is een ;ide functies dien je te beschikken over eigen Je kunt voor langere tijd aan de slag! ZCONSTRUCTIEBANKWERKERS laties in de omgeving van Bergen op Zoom nsen die C02 kunnen lassen en die kunnen dient zelfstandig te kunnen werken en geen hebben. Tekening lezen moet geen probleem )loma MTS-WTB en het hebben van ervaring zijn een vereiste. MEDEWERKER SYSTEEMWANDEN nisch ingestelde persoon tussen de 17 en 25 lachtig in Oosterhout. Raamsdonksveer of rg, reageer dan op bovenstaande vacature, dt geregeld door het betreffende bedrijf in .^Je kj^nt_voor_langere tijd#aan cte slagL. Voor meer informatie: ~Dr. Brabersstraat 3 te Roosendaal S Tel: 0165-56 65 85J E PERSONEEL ATIE SERVICE Vij willen in contact komen net: Jw achtergrond: MTS/HTS civiele techniek ervaring min. enkele jaren leeftijd tot max. 45 jaar. tie richten aan: - 4920 AD Made. 62-682004 ZATERDAG 15 JUNI 1996 30 «onze verslaggever nidzande - Peuterspeelzaal Lneloentje in Zuidzande ;r(|t met sluiting bedreigd. pe peuterspeelzaal is gehuis- vest m de consistorie van de Nederlands Hervormde Kerk. m kerk staat inmiddels te De stichting Peuterspeelzalen j)(St-Zeeuws-Vlaanderen maakt zich daarom ernstig zorgen over het voortbestaan van de peuter speelzaal op de huidige locatie. De stichting beschikt niet over voldoende eigen kapitaal om een bod op de kerk te kunnen uit brengen. Daarnaast hanteert de gemeente Oostburg op dit mo ment een uiterst terughoudend beleid ten aanzien van de aan schaf van nieuwe gebouwen. De kerkvoogdij heeft wel toege zegd dat de voorkeur uitgaat naar kopers die aan de kerk een bestemming willen geven die past binnen haar geloofsovertuiging maar daarmee is volgens de stichting niet gezegd dat de stich ting dé consistorie zal kunnen blijven huren voor haar peuter speelzaal. De stichting zegt het van groot belang te vinden haar vestiging in Zuidzande te behouden omdat het merendeel van de kinderen uit het dorp komt. Een geschikte alternatieve locatie is in Zuid zande vooralsnog niet voorhan den. De stichting Dorpscentrum Zuid zande onderneemt momenteel pogingen de kerk te kopen maar er is nog geen overeenstemming bereikt. De stichting Peuterspeelzalen volgt de acties van de het dorps centrum-bestuur in ieder geval op de voet. „Het is in het belang van de stichting Peuterspeelzalen en de huidige en toekomstige peuters van Zuidzande en omstreken dat deze inspanningen succes zullen hebben." De Nederland Hervormde kerk in Zuidzande fuseert per 1 juli met de Nederland Hervormde kerk in Oostburg. Het kerkgebouw wordt overbodig en staat daarom te koop. Op 20 augustus 1988 werd de peuterspeelzaal geopend in de consistorie. De gemeente Oost burg investeerde vorig jaar nog achttienduizend gulden in de aanleg van een betegelde speel plaats met zandbak. Met ingang van januari dit jaar werd de openstelling van de peu terspeelzaal met een dagdeel uit gebreid om aan het groot aantal aanvragen te kunnen voldoen. Volgens de stichting heeft de peuterspeelzaal een uitstekende bezetting. De Kriekeputten bij Clinge vormen voor libellen een gunstige leefomgeving. De insecten zijn erg gevoelig voor veranderingen in het water waarin ze zich voortplanten. foto's wim kooyman Door Lucien Calle WIE VAN U is er bang voor li bellen? Om maar direct een aan tal vooroordelen de wereld uit te helpen: libellen steken en bijten niet! Hoewei het onze grootste insecten zijn en ze indrukwek kend snel rond je kunnen vlie gen, hoef je er dus absoluut niet bang voor te zijn. In veel opzichten zijn libellen fascinerende dieren. Door hun opvallend gedrag, hun prachtige felle kleuren en hun perfecte vliegkunst trekken ze onze aan dacht, Zo kunnen ze met grote snelheid komen aanvliegen, om dan plotseling vlakbij stil in de lucht te blijven hangen en dan weer ineens als een flits te ver dwijnen. Na de opvallende dagvlingers zijn libellen toch wel de meest populaire insecten bij vele na tuurliefhebbers. In onze streek zijn er veel plaat sen waar je libellen kunt waar nemen. Het begint al bij de eigen tuinvijver. Zelfs al is de vijver klein, een aantal soorten weet die toch al snel te vinden. Ze ko nen af op het water om er hun eieren in af te zetten. De larven van de libellen groeien op in het water en pas als volwassen in sect kruipt de libel het water uit en kan het dier gaan vliegen. Een soort die altijd wel aange troffen kan worden is het lan taarntje. Het is een vrij kleine soort die gemakkelijk herken- kaar is aan het zwarte achterlijf, ®et aan het eind een blauwe vlek. Hoe groter de vijver, des te rae«r kans op een groter aantal verschillende libellensoorten. Met een beetje geluk krijg je de blauwe glazenmaker, een hele Srote libel, met een opvallend »auw-groenig en glanzend «ekkenpatroon, te zien. De aan- ieS van een tuinvijver levert ®oestal vrij snel resultaat op. innen een jaar zijn de meeste «invijvers, zelfs in de stad, al wel bewoond door diverse insec- lihell0rten' Z°a^S waterkevers en meer soorten tref je in som- 'fie veedrinkputten aan. Die oeten dan wel enige water- P anten bevatten en niet te brak jn. In de vele brakke gebieden Roeland is de rijkdom aan li- Door hun opvallend gedrag, hun prachtige felle kleuren en hun perfecte vliegkunst trekken libellen al snel de aandacht. bellensoorten beperkt. De beste libellengebieden van Zeeland zijn ongetwijfeld de zandgebieden ten zuiden van Hulst langs de Belgische grens. Zo zijn de Kriekeputten bij Clinge (een aantal wafelpartijen in een bosrijke omgeving) zeer soortenrijk. Daar zijn op een mooie zomerse dag prachtige rode vuurjuffers, paardenbijters, blauwe glazen makers, lantaarntjes en variabe le waterjuffers door elkaar aan het vliegen. Je weet dan haast niet wat je ziet met al die felge kleurde, gele, groene, blauwe en rode flitsen door elkaar. De waterpartijen van de duinge bieden kunnen ook verrassend soortenrijk zijn. Bijvoorbeeld de drinkputten van de Groesse Duintjes, waar we naast een aantal algemenere soorten de grote roodoogjuffer, de platbuik en de grote keizerlibel in actie zagen. Iedereen herinnert zich nog wel de uitzonderlijk lange en warme zomer van 1995. Weken achter een hadden we te maken met een hete oostenwind. Met deze wind werden hele zwermen heideli- bellen naar ons land gevoerd. Concentraties van duizenden in dividuen werden gezien. Een deel van de zwerm stak zelfs de Noordzee over en kwam in En geland terecht. Ook in Zeeuws-Vlaanderen werden uitzonderlijk veel bloedrode heidelibellen waarge nomen. Deze soort werd in vrij wel alle gebieden aangetroffen, zelfs op dakterrassen in het cen trum van Terneuzen. Met het warme weer en na een aantal relatief warme winters is er altijd kans op de komst van libellensoorten die normaal ge sproken meer in het zuiden le ven, zoals in het Middellandse Zeegebied. Zo had Zeeuws-Vlaanderen een landelijke primeur met de vuur- libel, een tamelijk groot en prachtig knalrood beest, waar van er zich in 1993 en 1994 een kleine populatie in de omgeving van Sluiskil vestigde. Door ver storing van het terrein ging deze populatie helaas weer verloren. Als insecteters staan libellen vrij hoog in de hiërarchie van de voedselketen. Razendsnel' grij pen ze allerlei andere insecten in de vlucht. Soms zelfs hele grote, zoals vlinders. Toch zijn het in andere opzichten heel kwetsba re dieren. Ze zijn vooral gevoelig voor veranderingen in hun leef- mileu, zoals het voedselrijker worden van het water, waarin ze zich voortplanten. Door de aanvoer van vervuilen de stoffen vanuit omringende gebieden zijn veel Zeeuwse wa teren voor de meeste soorten li bellen ongeschikt geworden. Ook de landelijke trend geeft een achteruitgang te zien. Libel len zijn graadmeters voor de kwaliteit van ons milieu, meer bepaald voor de zuiverheid van onze wateren. Het is veelzeg gend dat een doelsoort voor de kleigebieden (zoals dat in het vakjargon heet) als de bruine korenbout, door de insectenspe cialisten van de regionale na- tuurclubs, de laatste jaren niet éénmaal binnen Zeeuws-Vlaan deren werd waargenomen. Gelukkig zijn er nog steeds fraaie plekjes waar veel libellen kunnen worden gezien. Door daar, aan de rand van een drink put of kreekoever, eens een tijd je rustig te zitten, kan je er heer lijk van genieten. ^an0nZPVOrcU1- oJ^aggeveF sta ,urS In de gemeente Oostburg he kel ngeen kehoefte aan een avondwin dje i afrom v'nden B en W het niet no de ïf.verordening met betrekking tot ven- ,dden een bepaling op te nemen Jreen dergelijke zaak. WeEf611's ^00r rï® n'euwe Winkeltijden- witü»L°f °m °°k na 22.00 uur opening van behoev te staan' zoals bijvoorbeeld ten van avondwinkels. Het college con stateert dat in grotere steden eerder behoefte is aan een avondwinkel en dat deze vlieger niet zo opgaat in plattelandsgemeenten zoals Oostburg. Daarom stelt het college voor in de verordening geen regeling te treffen voor een avondwinkel. De nieuwe Winkeltijdenwet houdt in dat win kels van maandag tot en met zaterdag open mogen zijn van 06.00 tot 22.00 uur. Gemeen ten zijn niet bevoegd deze uren in te perken. Aan het totaal aantal openingsuren van een winkel is geen maximum meer verbonden. Van onze verslaggever Sas van Gent - De Welzijnsraad Sas van Gent heeft bij het college van burgemeester en wethouders bezwaar aangetekend tegen de kap van een van de twee beukenbo men aan de Westkade. De boom moet verdwijnen om plek te maken voor het nieuw kantoor van de Rabobank op die locatie. De Welzijnsraad dringt er bij het college op aan om de bouwplan nen zo te wijzigen dat beide bo men (ook in de toekomst) ge spaard kunnen blijven. De raad vreest dat wanneer een van de twee beuken ten prooi valt aan de zaag, de andere geheel uit vorm zal zijn, omdat de bomen met el kaar vergroeid zijn. De beuken zijn bovendien al vele jaren gezichtsbepalend en karak teristiek voor Sas van Gent, zo meent de Welzijnsraad. „De ge meente moet een beleid ontwik kelen om bomen die stads- of kernbepalend zijn meer bescher ming te bieden," zo staat in de brief aan burgemeester en wet houders. Een aanvraag voor een kapvergunning is overigens nog niet ingediend. Tijdens de commissie Ruimtelijke Ordening werd vorige maand een maquette en een tekening van het nieuwe kantoor gepresenteerd. D66-raadslid M. Weemaes toon de zich toen ook al ongelukkig met de kap van een van de twee bomen. Burgemeester J. van Rest antwoordde toen dat het domweg niet anders kan, en dat de boom die overblijft straks juist beter tot zijn recht komt. De nieuwe Rabobank-vestiging gaat werk bieden aan 28 mensen. Het rayonkantoor moet onder meer de ruimte gaan bestrijken waar nu het gebouw van Water schoot staat. De gemeente heeft bekeken of dat pand in het geheel geïntegreerd kon worden, maar dat bleek niet het geval. En dus wordt het ge sloopt en komt er nieuwbouw voor in de plaats. Voor de bouw van start kan gaan moet nog wel een inspraakproce dure worden opgezet en moet er een bestemmingsverandering ko men. Het kantoor bestrijkt ook op het gedeelte waar het benzinestation heeft gestaan, dat in 1981 werd gesaneerd. Vestiging van een kantoorpand is daar nu nog niet mogelijk. Van onze verslaggever Oostkapelle - Voor wie al jaren het platenboek In de Duinen van Jac P. Thijsse koestert, doet zich binnenkort de gelegenheid voor de herinnering te concretiseren. Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle houdt namelijk een Jac. P. Thijsse-wandeling. Onder leiding van een gids wordt op zaterdag 22 juni de route ge volgd die Thijsse en Heimans aan het eind van vorige eeuw in het boek hebben beschreven. De wandeling begint om 10.30 uur en duurt tot 12.00 uur. Deel name kosten 6,50 voor volwas senen en 5,00 voor kinderen. Bij de prijs is de toegang tot het mu seum inbegrepen. Belangstellen den kunnen zich daar aanmelden. Hulst - Een 28-jarige automo bilist uit Graauw werd in de nacht van donderdag op vrij dag op het Godsplein in Hulst onderworpen aan een alcohol controle. Een blaastest wees uit dat de man 1,7 promille alcohol in zijn bloed had. Er is proces verbaal tegen hem opgemaakt en zijn rijbewijs' is ingevorderd. Driewegen - De politie hield donderdagmorgen tussen 10.00 en 11.30 uur een snelheidscon trole in het buurtschap Drie wegen bij Biervliet. Hier geldt een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur. Zese ntwintig van de 128 passanten reden harder. Hoogst gemeten snelheid: 95 kilometer per uur. Sluiskil - De radar stond don derdagmiddag opgesteld aan de Baljuwlaan in Sluiskil. Ook hier mag niet harder dan vijftig worden gereden. Acht bestuur ders deden dat toch. Hoogst ge meten snelheid hier bedroeg 73 kilometer per uur. Vogelwaarde - Tegelijkertijd stond een meetpunt opgesteld in de Bossestraat in Vogel waarde. Zes bestuurders heb ben de snelheidslimiet van vijf tig kilometer per uur over schreden. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 78 kilometer per uur. Sint Kruis - Een 74-jarige au tomobiliste uit Sint Laureins (B) is donderdagmiddag in de Appelstraat in Sint Kruis de macht over het stuur kwijt ge raakt, toen ze moest uitwijken voor een fietser. De auto kwam in een sloot terecht en raakte zwaar beschadigd. De vrouw kwam met de schrik vrij. Sas van Gent - Een 24-jarige automobiliste uit Sas van Gent is gistermorgen op de brug bij haar woonplaats tegen een neergaande slagboom aangere den. De slagboom werd volle dig vernield, de auto raakte licht beschadigd. De vrouw kwam met de schrik vrij. Terneuzen - Een (nog) onbe kende bromfietser is gisteroch tend rond 9.00 uur tijdens een inhaalmanoeuvre op de Bin- nenvaartweg in Terneuzen te gen een twintigjarige brom fietster uit Hoek aangereden. De vrouw kwam ten val en liep kneuzingen aan rug en knie op. Ze is overgebracht naar zie kenhuis De Honte. De dader is zonder doorgereden. RAMBOUILLET Terneuzen - Aan het vanuit Rambouillet gehouden afde lingsconcours werd door 7932 duiven, ingekorfd door 768 postduivenhouders, deelgeno men. De midfondvlucht werd gewonnen door een duif van G. Vioen uit Kruispolder die een vogel van J. de Mul en zoon uit Philippine met een neuslengte klopte, (1623,553- tegen 1623,500 meter per minuut. De Mul en zoon wonnen ook de vijfde prijs in deze vlot verlo pen wedvlucht. 3. Marteyn/Bastiaan, Arnemui- den, 4. Comb. Reijns/De Kort, Os- senisse, 6. K. Minderhout, Westka- pelle, 7. E. van Goethem, St.-Jan- steen, 8. G. de Nooijer, 9. J. Schroevers, 10. C. van Belzen, allen Arnemuiden. Rayon 1: 2227 duiven, 1622,25mpm: 1 en 6. Marteyn/Bas tiaan, Arnemuiden, 2 en 8. K. Min derhout, Westkapelle, 3. G. de Nooijer, 4. J. Schroevers, 5. C. van Belzen, allen Arnemuiden, 7. M. Buijsse, Oostburg, 9. Comb. De Ridder, 10. C. Schroevers, beiden Arnemuiden. Rayon 2: 1131 duiven, 1623,50mpm: 1 en 2. J. de Mul en zoon, Philippine, 3 en 8. P. de Poorter, Axel, 4. J. Boerman, Hoek, 5 en 6. Gebrs. Scheele, Ter neuzen, 7. C. de Poorter, Axel, 9. A. Gommers, Philippine, 10. H. de Feijter, Axel. Rayon 3: 640 duiven, 1623,55mpm: 1. G. Vioen, Kruispolder, 2. Comb. Reijns/De Kort, Ossenisse, 3. E. van Goethem, St.-Jansteen, 4. J. de Cock, Hulst, 5. R. de Nijs, Kloosterzande, 6. J. Dhanis, Hulst, 7. E. van Deursen, St.-Jansteen, 8. Jan van Helsland, Hulst, 9. Comb. Danckaert/Van Riel, St.-Jansteen, 10. Cl. Thui, Heikant. Rayon 4: 1293 duiven, 1603,58mpm: 1 en 7. Hoekman en zoon, 2 en 5. J. Eikenhout, 3. J. Steenhard, allen Goes, 4. D. Wa genaar, Kloetinge,6 en 9. M. Cle ment, Kamperland, 8. G. Meuwe- se, Goes, 10. Mevrouw G. de Jonge, 's-Heer Arendskerke. Rayon 5: 1450 duiven, 1605,48mpm: 1. A. Lamper Azoon, Yerseke, 2 en 5. J. Bras, Wemel- dinge, 3. E. Minnaard Jzoon, 4. C. de Rooy, 6. J. Feytel, 7. E. Min naard Mzoon, 8. A. Kruysse, 9. Jac. Neels, 10. G. Boone, allen Yerseke. Rayon 6: 1191 duiven, 1609,59mpm: 1. W. Blom, Noord- gouwe, 2. F. Bal, 3. A. Laban, bei den Tholen, 4. J. Bolier Jr., Scher- penisee, 5. J. Reijngoudt, St.-Phi- lipsland, 6. T. Winkels, Oud-Vos- semeer, 7. J. den Hengst, 8. A. van de Linde, beiden Zierikzee, 9. J. Moerland, Stavenisse, 10. ,J. Quist, St.-Philipsland. f 9 (ADVERTENTIE) Hiermee samenhangend zijn winkeliers niet langer verplicht een aankondigingskaart van de openingstijden bij de ingang van de zaak te hangen. Bovendien geldt dat aanwijzing van een koopavond niet meer aan de orde is. Op zon- een feestdagen geldt een verplichte sluiting. De wet heeft de gemeenteraad de be voegdheid gegeven twaalf dagen per jaar vrij te stellen van dit verbod. De verordening komt woensdag 26 juni aan de orde tijdens de vergadering van de raadscommissie voor al gemene bestuurlijke zaken. ?.nl >iini i 'ZEEUWS ZEKER' wanf binnen Zeeland Zeeuwse Verzekering Maatschappij N.V. (onderdeel ING Groep) een compleet pokket verzekeringen en spoor- mogelijkheden oon particulie ren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector. De Algemene Zeeuwse werkt daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. verzekeringen Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. N.V. Houtkaai 11,4331 JR Middelburg Tel. (0118) 68 33 00 Ja, ik wil geïnformeerd worden over de gevolgen von de Anw en mogelijke oplossingen. Noom: Straat: Postcode/Woonplaats: Telefoon:Mijn verzekeringsadviseur is: Stuur deze bon op naar Algemene Zeeuwse Verzekering Maatschappij N.V., Antwoordnummer 46, 4330 VB Middelburg (zonder postzegel) of vraag uw verzekeringsadviseur.

de Stem | 1996 | | pagina 27