T-SHIRTS Niet meedoen is kiezersbedrog' DE STEM Donkere wolken boven werkvoorziening ansen bv. jchuttersvereniging mag kas niet spekken met antenne van Libertel Lijndienst fosfaat is opsteker voor haven Terneuzen Gelaagd glas voor Hoekse basisschool Gemeente betaalt mee aan plan ondernemers C1 loosheid over wegblijven van Zeeuws-Ylaamse Volkspartij bij WOV-besluit ^meenten steunen lroinotie van ®bulante handel Geld voor Indiëmonument nu is ver weg dichtbij.... Lapje grond snel in waarde gestegen Bibliotheek start met internet Proef Hulst kan rekenen op negen mille SGP tegen hoger beroep in rusthuizenaffaire naar eigen ontwerp voorzien van uw reclame en logo I Superkwafiteit, aan scherpe prijzen Zeeland ZATERDAG 15 JUNI 1996 peen van onze verslaggever jansteen - Schuttersvereniging 'jan is teleurgesteld in de ge- elte Hulst die het mobiele tele- a-bedrijf Libertel geen toestem- een antenne te plaatsen de schuttersmasten van Steense vereniging. St. Jan had het Libertel-aanbod haar kas ju spekken. draadloze telefoonverkeer-net- ^"jj, Hulst en omstreken te optimali- is Libertel - de concurrent van PTT lecom op het gebied van mobiele tele- j,op zoek naar een geschikte plaats een antenne te plaatsen. Het bedrijf liet zijn oog vallen op de vo rig jaar geplaatste masten van de schut ters in St.-Jansteen. Maar volgens F. Fremeijer van Libertel voorziet de ge meente moeilijkheden 'als wij voor die zelfde mast een aanvullende wijziging zouden aanvragen'. „Omdat het plaatsen van die schutters masten sowieso al op verzet van omwo nenden heeft gestuit, wil de gemeente ons geen toestemming geven omdat B en W wederom veel moeilijkheden ver wachten," aldus Fremeijer die begrijpt dat een antenne op een mast van schut ters 'nogal ironisch' klinkt. „Maar wij zouden die antenne goed hebben afge dekt, zodat afzwaaiers van schutters geen schade aan de installatie berokke nen." Volgens wethouder G. van de Voorde is er tot op heden pas een ambtelijk 'nee' tegen de antenne, maar heeft het college van burgemeester en wethouders nog geen definitief besluit genomen. Toch geeft Van de Voorde Libertel weinig kans. Het beleid van de gemeente is al leen overheidsinstanties voor dit soort zaken toestemming te verlenen. „En geen commerciële bedrijven. Want geef je de een toestemming, dan staat morgen de andere vereniging op de stoep," aldus Van de Voorde. Libertel gaat nu op zoek gaat naar een ander hoog punt in de omgeving van Hulst. „Wellicht is een kerk een mogelijkheid," aldus Fremeijer. Maar ook wat dat be treft heeft Libertel weinig kans van sla gen. Vorig jaar vroeg Libertel vergeefs toestemming een antenne op de Hulster basiliek te plaatsen. Fremeijer: „In het uiterste geval plaatsen we zelf een an tennemast." De schuttersvereniging probeert het col lege van burgemeester en wethouders alsnog op andere gedachten te brengen. Te meer omdat de vereniging een jaar lijkse vergoeding zou krijgen voor plaat sing van een antenne op haar mast. „Dat zou een goede bron van inkomsten voor ons betekenen," aldus secretaris E. Savooy van St. Jan die, net als Fremeijer overigens, niet wil zeggen hoeveel Liber tel zijn club geboden heeft. Savooy snapt niet dat de gemeente moei lijkheden verwacht bij het plaatsen van de antenne. „Het brengt geen extra activiteiten met zich mee. Het levert geen geluidsoverlast op, kortom wij kunnen met begrijpen waarom Libertel de vergunning wordt onthouden," zegt Savooy. Die op zijn zachtst gezegd teleurgesteld is in de hou ding van de gemeente. „Wij zijn een ar me vereniging, zoals veel andere vereni gingen. Daarom is iedere gulden er één. Zo simpel is het." li onze verslaggever iddelburg - De Zeeuwsch laamse Volkspartij (ZVP) jj bij de rest van de eeuwse Staten geen goed (er doen. demonstratieve afwezigheid ede twee Statenleden Hagen- in en Heijboer gisteren bij de ring waarin definitief be lten werd de WOV aan te leg- o, stuitte op ongehoorde felle itiek van nagenoeg alle frac- 5. ^democratisch' ik de voorzitter van de Staten, immissaris van de Koningin li Gelder had er geen goed voor over. Van Gelder: litis nog nooit in de Staten van ïland vertoond, dat men als kozen volksvertegenwoordiger tr zo'n belangrijke zaak niet at, niet meedoet. Dit is in rijd met de geest en de bedoe- jjvan de democratie." in Gelder was nog netjes verge- met wat er in de wandel den van de ZVP werd gezégd, olitieke onvolwassenheid, kie- Irog,' het waren enkele delen die te beluisteren vielen, sl statenleden snapten gewoon !t waarom zulke verklaarde te- sstanders als de leden van de ÏPdestrijd tegen de tunnel niet het laatste moment heeft woerd. alenlid Hageman heeft gezegd worn, toen hij eerder deze ook voortijdig een com- issievergadering verliet, i geheime stukken, plus het feit 't hij als Statenlid in veel te de tijd te veel stukken moest «memen om tot een welover- «gen besluit te komen, nood- hem tot de actie, zei hij "meel, voor de microfoon in de atenzaal, werd er ook nog een Ie gepeld met de ZVP. CDA'er ■Bondt „Het is verbijsterend «de ZVP niet aan de discussie ïmeemt, het is ook een min ting voor wie hier wel zijn." ZVP onttrekt zich als geko- s volksvertegenwoordigers aan 'besluitvorming, dat kun je ™naar je kiezers toe nooit uit- 8®'" stelde PvdA'ster Sturm, atenlid De Zeeuw (D66) deed ®aog een duit in dat zakje: „De heeft het bijltje erbij neerge- M, dat is een teken aan de ®d over het functioneren van ^Politieke eenheid." 111 onze verslaggever 'leuzen - De afdeling euws-Vlaanderen van de fffing voor Ambulante e' mag een bijdrage van Sulden tegemoet zien e Zeeuws-Vlaamse ge- J1®11 die een wekelijkse tatkUag hebben. lat is gisteren besloten in het In- ^elijk Samenwerkings- Zeeuwsch-Vlaanderen '1*? S®'d mag de vereniging .landelijk dit jaar 75 jaar iiker ^lchzelf wat meer in de laamJ l1ren te zetten in bet turen tbd°eteaand'Dat gaat ge" o Geur jaarlijkse beurs 2 Waar 00k de Zeeuws- «i stanHgumeenten gezamenlijk 'eenw^-uUren' Er is inmiddels e amk,,i if°ep met mensen van istisc Ulante édelen het Toe leren aanT"! Zeeuws-Vlaan- oe n„ aS om te kijken «kant T116 het best in het ®an worden gegoten. De bulkcarrier Cormorant Arrow, geladen met fosfaat, wordt gelost bij Verbrugge Terminals in Terneuzen. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij de bulkterininal ,van Verbrugge Terminals is gisteren de eerste lading Afrikaans fosfaat gear riveerd. Reder Gearbulk slaat voorlo pig elke maand fosfaat over in de ha ven van Terneuzen. Vanwege deze lijndienst, de fosfaattra fiek, schaart Terneuzen zich bij de be langrijkste doorvoerhavens van fosfaat in West-Europa. Op jaarbasis gaat het om een hoeveelheid van 200.000 ton, die via de binnenvaart gedistribueerd wordt naar kunstmestproducenten in Vlaande ren en Wallonië. Frans van den Hemel van het Havenschap Terneuzen kan nog niet zeggen of de trafiek gevolgen heeft voor de werkgelegenheid. „Dat is op dit moment moeilijk in te schatten. Het is na tuurlijk een feit dat de reder behoefte heeft aan service en dat er bij de terminal extra werk komt. Misschien kan dat met dezelfde hoeveelheid mensen worden af gehandeld. In ieder geval neemt een der gelijke trafiek weer veel bedrijvigheid met zich mee en dat is natuurlijk posi- FOTO WIM KOOYMAN tiefGearbulk is een van de grootste re ders ter wereld op het gebied van zee transport van bosprodukten, non-ferro- metalen en bulkgoederen. Vanwege de concurrerende haven- en terminalkosten alsmede de goede ligging en verbinding ten opzichte van het achterland heeft Ge arbulk besloten voor de haven van Ter neuzen te kiezen. Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten passen de nog ont brekende 3.500 gulden bij die nog nodig is voor de oprichting van monument voor de Indiëgangers. Dat is besloten in het Interge meentelijk Overlegorgaan Zeeuwsch-Vlaanderen (ISOZ). Het monument kost in totaal 21.000 gulden en dat geld heeft de stichting Oostindië Monument Zeeuws-Vlaanderen voor het grootse deel bij elkaar weten te krijgen. Het enige dat ontbrak was dus nog 3.500 gulden. Afgesproken is dat elke gemeente 500 gulden zal bijdragen. Het monument komt te staan in de Konin- ginnelaaan in Terneuzen, tegenover het verzorgingshuis Bachten- dieke. (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa gerrit dejonge axel Orenieetraat 5 - Talafoon 0115 562710 Van onze verslaggever Terneuzen - Het sociaal werk- voorzieningsschap Dethon belandt onherroepelijk in de rode cijfers als het roer niet wordt omgegooid. Het dage lijks bestuur voorspelt dat in de financiële meerjarenra ming voor de periode 1997- 2000. De oorzaak voor de donkere wol ken die zich boven Dethon samen pakken is een te verwachten scheefgroei tussen wsw-loonkos- ten en het rijksbudget. Vooral de ontwikkeling van het rijksbudget zal van grote invloed zijn op het aantal arbeidsplaatsen en op het te verwachten resultaat, 'aldus het dagelijks bestuur. Er komen namelijk een ander budgetsys teem en extra kortingen. Het dagelijks bestuur laat zich in het begeleidend schrijven bij de begroting 1997 niet uit over wat er moet gebeuren om het tij te ke ren. Voor volgend jaar sluit de ont- werp-begroting alvast met een tekort van 420.000 gulden. Daar om is er een forse bijdrage nodig uit het egalisatiefonds. Dat potje is speciaal bedoeld om tekorten af te dekken en wordt gevormd door bijdragen van de deelne mende gemeenten. Voor de jaren na 1997 gaat het te kort met sprongen omhoog. Van 700.000 gulden in 1998 en 900.000 gulden in 1999 tot 1,1 miljoen gulden in het jaar 2000. De afgelopen jaren heeft Dethon telkens een positief exploitatiere sultaat gehad. In 1994 was er een overschot van ruim 935.000 gul den en vorig jaar zelfs bijna een miljoen gulden. Voor dit jaar wordt vooralsnog uitgegaan van een voordelig resultaat van 835.000 gulden. Het positief resultaat van 1995 is volgens het verslag over dat jaar te danken aan een hoger rijks budget, een toename van de net to-opbrengsten en een daling van de bedrijfkosten. Binnen een jaar moet er een bestemming worden gegeven aan het batig saldo, maar dan mag Dethon nog een paar jaar wachten voordat het geld uiteindelijk wordt uitgege ven. Tijdens de algemene vergadering van 26 juni zal het dagelijks be stuur een voorstel doen voor be stemming van het overschot van 1995. Bij Dethon zijn er op dit moment 570 volledige arbeidsplaatsen. Voor volgend jaar worden daarin geen wijzigingen verwacht. De jaarekening 1995 en de begroting voor volgend jaar worden woens dag 26 juni behandeld door het algemeen bestuur. Dat vergadert dan om 10.00 uur in de bestuurs kamer van Dethonvestiging in Terneuzen. Van onze verslaggever Kloosterzande - Door een lapje grond te kopen en het meteen weer door te verkopen, kan de gemeen te Hontenisse op een ge makkelijke manier snel een kleine 14.000 gulden verdienen. Het gaat om een perceel aan de Pastoor Smuldersstraat in Kloosterzande waar al jaren kandidaat-bouwers hun oog op laten vallen. Het punt is dat een deel van die grond ei gendom is van de Dienst der Domeinen. Die heeft nu te kennen gege ven het lapje te willen verko pen voor 23.200 gulden. Met nog wat bijkomende kosten is de gemeente alles bij elkaar een bedrag van 28.400 gulden kwijt. Door het nu als bouwgrond door te verkopen voor 42.300 gulden maakt de gemeente dus een aardige winst. De gegadigden zitten er niet mee, want de gemeente heeft zelfs moeten loten wie het lapje mag kopen. Van onze verslaggever Hoek - Basisschool Op Weg in Hoek gaat de laatste ruiten met 'risicogehalte' vervangen door gelaagd glas. Dit naar aanleiding van een ongeluk, waarbij een jongen dwars door de deurruit van het gymlokaal is gevallen. De jongen scheurde daarbij een pees. Hij is geopereerd en gaat inmiddels weer naar school. Maar schoolleiding en ouder raad van Op Weg willen in de toekomst liever gevrijwaard blijven van dit soort ongeluk ken. De vervanging van het glas door de gelaagde variant moet volgens schooldirecteur J. van der Lijke daarom 'binnen af zienbare tijd' gerealiseerd zijn. Gelaagd glas heeft als voordeel dat het niet in stukjes uiteen kan vallen. De kans op verwon dingen wordt daardoor kleiner. En daarmee kunnen schoollei ding, kinderen en ouders weer rustig ademhalen. Want het is niet voor het eerst dat een leer ling door een ruit van Op Weg is gegaan. De school is vanaf de bouw in 1968 rijkelijk voorzien van glas. Van der Lijke: „Ik heb het tien jaar geleden voor m'n ogen zien gebeuren. Door de wind sloeg een deur dicht. Er komt een jongen aanzeilen, bam, er dwars doorheen." De gemeente Terneuzen neemt de kosten voor de vervanging voor haar rekening. Veel geld is daar niet mee gemoeid: zo'n vijfhonderd gulden. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is begon nen met een proef om bezoekers,kennis te laten maken met in ternet. Op het net 'surfen' kan worden betaald met de Zeeland kaart. Op de eerste verdieping van de bibliotheek staat een personal compu ter met internetaansluiting. Die kan voor een rijksdaalder per half uur worden gebruikt. Gebruikers betalen hiervoor met de Zeelandkaart. Niet-oplaadbare kaarten zijn verkrijgbaar in de bibliotheek. Het ge bruik is in enkele opzichten beperkt. Zo is E-mailen, een vorm van electronisch post verzenden en ontvangen, en het deelnemen aan nieuwsgroepen niet mogelijk. Voorlopig is er slechts één pc beschikbaar. Informatie is verkrijgbaar bij de inlichtingenbalie op de eerste verdieping van de bibliotheek. Als de vraag naar deze vorm van 'openbaar vervoer op de digitale snel weg' groter wordt, zal de bibliotheek het aantal pe's met internetaan sluiting begin volgend jaar uitbreiden naar drie. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst is bereid maximaal negen mille te steken in de bewakingsproef van ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad. Hoewel de vereniging bijna het dubbele had gevraagd, is be stuurslid R. Bosch niet ontevre den. „Natuurlijk hadden we op een grotere financiële inspanning Van onze verslaggever Middelburg - De SGP in de Zeeuwse Staten heeft gisteren in de Zeeuwse Staten als eni ge fractie,tegen het hoger be roep in de nasleep van de rust huizenaffaire gestemd. Het is de eerste keer dat de ortho doxe partij zich manifesteert in de zaak, met een houding die af wijkt van de andere fracties. Gedeputeerde Staten (GS) willen in hoger beroep tegen de refor matorische accountant Roza. Een eerste proces, waarin de provin cie stelde dat Roza nalatig was geweest in het goedkeuren van jaarrekeningen van een reforma torische stichting die sjoemelde met subsidies, verloor Zeeland op alle punten. Toch zien GS mogelijkheden in een hoger beroep, zegt men. Al is het alleen maar om de waarde van een accountantsverklaring in het algemeen te toetsen, omdat Zeeland jaarlijks miljoenen gul dens aan accountants betaalt en blind wil varen op de betrouw baarheid daarvan. De SGP echter, wilde het gisteren inhoudelijk hebben over de juri dische troeven die GS zeggen achter de hand te houden om het hoger beroep te winnen. De Pv- dA-gedeputeerde De Kok (oude renzorg) weigerde dat met het ar gument dat de provincie haar kruit droog moet houden voor een nieuw proces. Hij beloofde wel tijdens een vertouwelijke commissievergadering in augus tus meer informatie te geven. De SGP ging hiermee niet akkoord en stemde tegen een nieuw pro ces. van de gemeente gehoopt. Maar omdat het om een proef gaat, kan ik me voorstellen dat de gemeen te niet meer geld beschikbaar wil ■stellen." Hulst Reynaertstad start zeer binnenkort een proef van acht weken met geüniformeerde be veiliging in het winkelgebied. Uniformen op straat en in de winkels moeten mensen met cri minele bedoelingen op andere ge dachten brengen. Er is wel politie op straat, maar die kan het toezicht in de winkel gebieden niet verder uitbreiden. Geen toezicht betekent volgens Hulst Reynaertstad vrij spel voor criminelen. Daarom is er nu sa men met de beveiligingsorganisa tie Randon een proefproject op gezet om het toezicht in de win kelgebieden te verbeteren. De politie is bereid mee te wer ken aan de proef. De veiligheids mensen vap Randon werken van uit het bureau aan de Van der Maelstedeweg. Meebetalen Ook burgemeester en wethouders van Hulst staan positief tegen over het project. Vandaar dat ze willen meebetalen aan de kosten, zo blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad. Die bijdrage - 9000 gulden - is niet genoeg om de totale kosten te dekken. Die bedragen volgens Bosch 25.000 gulden, waarvan de vereniging een deel cadeau krijgt van Randon. De rest zullen de on dernemers zelf moeten ophoes ten. Maar heeft Bosch alle ver trouwen in. Draagkracht „We zijn druk bezig met het zoe ken van andere financiële bron nen. Vierendertig grotere bedrij ven hebben inmiddels zonder meer ja gezegd. Tachtig, veelal, kleinere ondernemers staan er niet onwelwillend tegenover, maar kijken nog even de kat uit de boom." Het is de bedoeling dat de deelne mende bedrijven naar draag kracht meebetalen aan de sur veillancedienst. (ADVERTENTIE) inlays steunzolen rthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor net opmeten en net passen. m teteringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax 5200729

de Stem | 1996 | | pagina 21