Frankrijk op zoek naar de waarheid Debutant Turkije uitgeschakeld Ha Russiscl Ekimov Schotse fans klaar voor Grote Treffen Portugal hebben in treurspel genoeg aan doelpunt van verdediger Couto Siemerink DE STEM inn SPORT 'Mannschaft' schokt Britse saunabezoekers Bulgaren houden van verhuizen EURO'96 STANDEN 'Engelse TV brengt EK klungelig' EURO'96 KORT Nederlandse supporter beboet pESTEM Roemenië tekent protest aan Paolo Maldini vader Kostadinov niet tegen Frankrijk ■H* Door Bert Willemsen Leeds - De ogen twinkelen en de stem klinkt gepassioneerd. Aimé Jacquet, de coach van het Franse voetbalteam, kijkt met verlangen uit naar de confrontatie met Spanje. Van avond aan de Eiland Road in Leeds moet het gebeuren. „Die wedstrijd zal ons de waarheid tonen," zegt hij. Jacquet is tevreden. Niet alleen heeft zijn team na de 1-0-over- wiiming op Roemenië prima uit zichten op een plaats in de kwartfinales, maar ook verlopen de zaken binnen de ploeg naar wens. Het levert de spelers een vrije ochtend op. Het trainings veld op het Trinity and All Saints College in Leeds blijft onge bruikt. „Ik zou niet weten wat ik nog meer van de spelers kan ver langen," luidt de verklaring van de coach. Maar dat geldt alleen voor de dag van vandaag. Morgen kan het al heel anders zijn, laat staan over morgen. „Een ploeg is geen dood ding maar verandert voortdu rend," legt Jacquet uit. „Dat maakt het voetbal ook zo boei end." De vroegere modelmaker bij een fabriek, die in St. Etienne oor logsvoertuigen vervaardigde, schaaft sinds 1993 aan de Franse nationale ploeg. Een langdurige carrière in het voetbal heeft hem gepokt en gemazeld, maar niet misvormd. Jacquet doet een beet je denken aan een socialist oude stijl. In 1989 werd hij bij Giron- dins Bordeaux ontslagen, omdat hij niet wilde meedoen aan het gerommel dat binnen het Franse voetbal schering en inslag was. Jacquet werd buiten de deur ge zet door voorzitter Claude Bez, die later wegens fraude in de cel belandde. In december 1993 liet Frankrijk door een laat Bulgaars doelpunt de reis naar het wereldkampioen schap in de Verenigde Staten door de vingers glippen en Ger ard Houllier moest als bonds coach vertrekken. Jacquet werd zijn opvolger. Hij kwam, zag en overwon. Onder zijn leiding bleef Frankrijk sinds 16 februari 1994 ongeslagen. Dat zijn intussen 24 wedstrijden, waarvan de laatste tien gewonnen werden. Verslaat Frankrijk vandaag ook Spanje dan levert Jacquet een prestatie, die geen van zijn voorgangers als bondscoach lukte. „Maar dat in teresseert me geen snars," relati veert hij. „Alleen een plaats in de kwartfinale interesseert me." Jacquet beseft welke taak hem over twee jaar te wachten staat. Dan organiseert Frankrijk het wereldkampioenschap in eigen land. De laatste keer dat de Franse voetbalbond een groot toernooi op touw zette, was het EK in 1984. Frankrijk pakte onder lei ding van Michel Platini de titel. De historie schept verwachtingen bij de Franse voetballiefhebbers. Maar de voorbereiding van het nationale team was grondig be dorven als na het WK van 1994 ook het EK van 1996 was gemist. „Hier in Engeland kunnen we ons meten met de sterkste Europese landen," zegt Jacquet. Voor hem valt Spanje, dat eveneens al twee jaar ongeslagen is, in de topcate- gorie. „Het wordt een hele mooie, maar ook hele moeilijke avond. Voor de ontwikkeling van de ploeg is de wedstrijd heel belang rijk. De waarheid van ons voetbal zal duidelijk aan het licht ko- Macclesfield - Duitse spelers naakt in de sauna! That's not doneklaagden gasten van het luxueuze hotel in Mac clesfield. Bondscoach Vogts zag er de humor wel van in. Hij verklaarde dat zijn spe lers gisteren een belangrijke les over het Engelse leven hadden geleerd. „In Finland ga je met een glas schnapps de sauna in, in Rusland met je hoed, in Engeland met je broek aan." Newcastle - De Bulgaarse voetballers houden van afwisseling en brengen hun volgers voortdurend op een dwaalspoor. Gisteren ver huisden ze alweer naar een ander hotel. Het'was de bedoeling dat Stoitsjkov c.s. hun intrek zouden nemen in het Redwood Hall Hotel ten zuiden van Durham, maar ze gingen naar het Holiday Inn ten noorden van Newcastle. Daar brachten de spelersvrouwen de nacht door. Eerder logeerde de Bulgaarse selectie in Scarborough aan de west kust. Dat was echter veel te rustig naar de zin van de spelers. Ze ver kasten daarom woensdag naar Stockton, in de hoop dat daar, in de buurt van Middlesborough meer te beleven viel. Gisteren ging het dus richting Newcastle. „Mij is te verstaan gegeven dat het Holiday Inn definitief is," zei de plaatselijke woordvoerder Alister Harrison. „Maar vraag voor alle zekerheid morgen even bij het hotel. Momenteel weten we ook nog niet waar en wanneer ze gaan trainen, zelfs niet of ze gaan trainen." De Turkse verdediger Vedat Inceefe (4) toont zijn lenigheid in een duel met Portugals Ricardo sa Pinto (9). foto reuter GROEP D Portugal - Turkije 1-0. Stand: Portugal 1 1 0 4 2-1 Kroatië 1 1 0 0 3 1-0 Denemarken 101011-1 Turkije 2 0 0 2 0 0-2 Programma: 16 juni: Kroatië - Denemarken, 19 juni: Portugal - Kroatië, Denemarken - Turkije. Nottingham (anp) - Turkije is uitgeschakeld voor een plaats in de kwartfinales van het EK-voetbal in En geland. De Turken verloren in Nottingham met 1-0 van Portugal door een doelpunt van verdediger Fernando Couto. Het was zijn vierde doelpunt in 33 interlands. Turkije had de eer ste wedstrijd in poule D, tegen Kroatië, ook al met 1-0 verloren en mag na de wedstijd tegen De nemarken de reis terug aanvaar den. De Portugezen zijn nu lijstaan voerder en staan er goed voor. Toch geven de favorieten nog niet veel reden tot juichen, letterlijk en figuurlijk. Het voetballen gaat nog wel, het scoren een stuk min der. Uiteindelijk was het verde diger Couto die halverwege de tweede helft raak schoot. Het doelpunt mocht er zijn. De speler van Parma schoot een bal uit de lucht met een keiharde volley in. Voor het overige kregen de 20.000 toeschouwers op City Ground in Nottingham een treurspel voor geschoteld. Aanvaller Sa Pinto maakte het helemaal bont toen hij in de eerste helft op een paar meter voor open goal miste. De Turkse doelman was nergens te bekennen. Behalve Sa Pinto faal de ook Figo jammerlijk met een kopbal. Beste speler bij de Portu gezen was spelmaker Rui Costa. Poulinho Santos liep tegen een tweede gele kaart op mist woens dag de wedstrijd tegen Kroatië. Turkije heeft even aan het grote werk mogen ruiken. De ploeg die voor het eerst aan een Europees kampioenschap voetbal deelnam, heeft echter geen vuist kunnen maken. Optisch leek het nog wel wat. Maar evenals tegen de Kroa- ten was het bij de nadering van het vijandelijke strafschopgebied hiet de creativiteit gedaan. De Portugese trainer de Oliveira was ondanks de winst niet tevre den met het vertoonde spel. Hij had zich de wedstrijd anders voorgesteld. Volgens hem konden zijn spelers moeilijk overweg met de druk van het moeten winnen. „Het was psychisch zwaar. We konden daardoor niet brengen wat we wilden. Maar gezien de tweede helft hebben we terecht gewonnen." Zijn ontgoochelde collega Fatih Teram sprak van een onfortuin lijk verlies. „We waren de eerste helft beter. We verloren opnieuw door persoonlijke fouten. Maar we hebben in ieder geval ervaring opgedaan. Dat is goed voor de toekomst." De Turken kreeg trouwens voor de wedstrijd uitermate slecht nieuws te verwerken. Aanvaller Ertugrul moest plotseling terug naar Turkije omdat zijn zus vrij dag op het kraambed was overle den. Zijn ploeggenoten speelden met een rouwband om. Nottingham. Groep D. PORTUGAL - TURKIJE 1-0 (0-0). 66. Couto 1-0. Scheidsrechter: Puhl (Hon). Toeschouwers: 20.000. Gele kaarten: Tavares, Figo, Rui Costa, Santos (Portugal), Abdullah, Vedat, Rahim, Tolunay (Turkije). PORTUGAL: Baia; Santos, Couto, Helder en Dimas; Sousa, Folha (46. Tavares), Figo en Rui Costa; Joao Pinto (77. Porifirio) en Sa Pinto (65. Cadete). TURKIJE: Rüstü; Alpay, Ogun (46. Rahim), Vedat en Abdullah; Recep, Tugay, Oguz (69. Arif) en Sergen; Saffet (63. Tolunay) en Hakan. Hilversum - Bepaald enthousiast is Martijn Lindenberg niet over het werk van zijn Britse collega's op het EK-voetbal. „Het is geklungel. De Britten missen snelheid en overzicht. De meest saillante spelmomenten brengen ze niet goed in beeld," stelt hij, Martijn Lindenberg is dé sportre- gisseur van Nederland. Zijn naam prijkt op de aftiteling van bijna alle grote sportevenemen ten die de NOS uitzendt. Lindenbergs oordeel over een paar opmerkelijke EK-momen- ten: Het doelpunt van Shearer tijdens de openingswedstrijd Engeland- Zwitserland. In eerste instantie lijkt het buitenspel. „Wat doen de Britten? Ze geven de enige juiste herhaling pas in de rust! Ze zijn dus niet in staat om die slomo direct in de life-uit- zending te mikken." De handsbal van Collins in de zesde minuut van de eerste helft van Nederland-Schotland, waar door een schot van Bergkamp wordt gekeerd. „Pas in de vijfde herhaling krijg je het juiste beeld. Absoluut bela chelijk. Zo'n voetbalmoment moet je binnen 40 seconden her halen. En niet eerst vier herhalin gen de lucht ingooien waar niets op is te zien." De BBC-mensen missen feeling voor het spel, concludeert Lin denberg. „Als er een overtreding is, breng je pang de gele kaart in beeld. Maar de Britten geven een close- up van de speler en komen dan met de herhaling. De gele kaart krijg je niet eens te zien. Dat moet je van Evert ten Napel ho- Honderd jaar geleden werden de grensrech ters bij voetbalwedstrij den nog referees genoemd. Voor hun beslissingen gingen ze af op het advies van de voet ballers in het veld. De umpire, de huidige scheidsrechter, keek slechts toe voor het geval kno pen moesten worden doorge hakt. Grensrechters op het EK gel den nu als specialisten, getest op hun conditie en waarne mingsvermogen bij tal van ge wichtige wedstrijden. Grove fouten kunnen ze zich niet meer veroorloven. Zo werd Ronald Kloeg uit Goirle geschrapt voor het EK omdat hij twee buiten spelsituaties bij de wedstrijd Ju- ventus-Real Madrid over het hoofd zag. „We hebben het hier niet over een Madurodam-toer- nooi," rechtvaardigt scheids rechter Mario van der Ende de rode kaart voor zijn secondant, die hem in de steek liet. In het high-tech-jaar 1996 zijn de grensrechters zelfs voorzien van een elektronisch knopje in de vlag, waarmee de scheids rechter via een draadloze ver binding met een zendertje op de bovenarm kan worden geat tendeerd op voorvallen achter zijn rug of buiten zijn gezichts veld. Maar nog steeds wordt niet altijd gesignaleerd wanneer de bal de doellijn passeert. Zo werd donderdag de Roemeen Dorinel Munteanu beroofd van een zuivere goal. Dertig jaar na het zo omstreden derde Engelse doelpunt in de WK-finale tegen Duitsland blijkt op het EK van 1996, op nieuw in Engeland, zo'n zelfde blunder nog altijd mogelijk. Te levisiebeelden toonden glaszui- ver aan dat de Deense grens rechter een onjuist advies had verstrekt. Roemenië is nu uit geschakeld. Het EK gaat verder met het risico dat nog meer soortgelijke fouten worden ge maakt. Jari Litmanen kan er over mee praten sinds hem met Ajax bij de uitwedstrijd tegen Real Ma drid in de Champions League van dit seizoen een zuivere tref fer werd ontnomen. Stanley Menzo had als invaller-doel man van PSV uit tegen Werder Bremen het geluk dat bij een Merkwaardig is het wel dat de meestal zo dicatoriaal hande lende Europese voetbalunie (UEFA) er nog geen dwingen de regel van heeft gemaakt. Het zal wel passen in de terughou dendheid nieuwe technieken bij de arbitrage toe te passen. Bij andere sporten is het wel ge meengoed bij discutabele be slissingen zo nodig gebruik te maken van videobeelden. Elek tronica bepaalt of een service op de tennisbaan wordt binnen- geslagen. In Nederland is het heel gewoon dat marathonlo pers en marathonschaatsers via een chip in schoen of schaats worden gerangschikt. Zo'n chip is voor een luttel be drag te koop en kan simpel in een leren bal worden bevestigd. Via electronische voorzienin gen in paal en laat kan dan op zijn minst al worden vastgesteld of de bal de doellijn passeert. Maar het zal wel bij de charme van de antieke spelregels beho ren dat de miljarden-bedrijfstak van het internationale voetbal aan die noviteit nog niet toe is. Door Henk Mees knappe reflex niet werd opge merkt dat de bal de doellijn was gepasseerd. Waarom geen chip in een leren bal? Voor de waarneming daarvan is nog altijd het menselijk oog de graadmeter. Het druktoetsje in de grensrechtervlag is slechts een hulpmiddel bij de onderlin ge communicatie. Zelfs daar mee willen scheidsrechters als de Engelsman Elleray, de gele- kaarten-grossier bij Duitsland- Tsjechië, en de Duitser Heyne- mann (komende woensdag bij Kroatië-Portugal) niet gehol pen worden. De meeste ande ren kennen die koudwater vrees niet. ZATERDAG 15 JUNM996 gj Papendal (anp) - De olyj CZ ploeg is gisteren ov« wen aan André Bolj hef de mission op de Olyi he Spelen in Atlanta.1 „orbach, bestuul «0c/NSF, verrichtte tijg jo Nationale Sport Ontl jing op Papendal de offil daad. Van staatssecretaris Erica Tl L (Sport) ontving de ploeJ voorlopig bestaat uit 239 mei ent-shirt met de oproep toll !j„y' Bovendien kregen de nemers een speciaal voor ontworpen olympische tele: kaart. Ook kregen ze de olj sche kleding overhandigd, neolympiagangers waren er „jet allemaal. Gelukkig t Newcastle - Roemenië gaat officieel protest aantekenen bij <k UEFA tegen de uitslag van het duel met Bulgarije (0-1). De Deen se scheidsrechter Peter Mikkelsen zag een glaszuiver doelpin» van Dorinel Munteanu over het hoofd. De Roemeen schoot hard via de onderkant van de lat raak, waarna de bal van achter de doellijn het veld weer instuiterde. Ook grensrechter Heniung Knudsen constateerde geen treffer. De tv-camera was echter on verbiddelijk in de registratie: doelpunt. De Roemeense officials hebben gisterochtend vergaderd over he voorval en daarna besloten schriftelijk te reclameren. „We zullen de officiële protestbrief later op de dag bij de mensen van de UE FA laten bezorgen," zei woordvoerder Radu Timofte. Jetiere® heeft inmiddels kunnen zien dat die bal de doellijn duidelijk wa gepasseerd." De uitschakeling van Roemenië scheelt behalve® eer toch ten minste een kleine anderhalf miljoen gulden aan inkomsten. Milaan - Enkele uren voor de wedstrijd tegen Tsjechië is Pao'" Maldini gisteren vader geworden van een zoon. De voetballer va AC Milan werd door zijn clubbestuur op de hoogte gebracht va de geboorte van Christian in de kliniek La Madonnina. Tegelijkertijd ontving Costacurta bericht van zijn definitie scheiding. De verdediger moet zijn vrouw onder meer maan lijks 12 miljoen lire, ongeveer 12.750 gulden, alimentatie betaie Newcastle - Emil Kostadinov mist het duel tussen zijn land B garije en Frankrijk dinsdag in Newcastle. De 28-jarige aanva van Bayern München scheurde in de wedstrijd tegen Roemenie l 0) een spiertje in het linker bovenbeen. Hij staat minimaal e week langs de kant. y?n onze verslaggever Moskou - De leiding ve een bod gedaan op lanc "er, die in 1990 als ee: voormalige Sovjet-Uni tekende, staat moment: Ekimov beweert dat hij e iets voor voelt om met Ma yon driest en Piotr Ugrun een ploeg te rijden. Hij ^denktijd gevraagd tot f van de Tour, ovei weken in Den Bosch. rv\ landgenoot Alex hi? u ,enkov' onder coi WjRoslotto en mtblinker onth ^0lft van het se ï?anlem de Ronde Frankrijk. Hij is na een te r en de tornde van Tnner'in0eid om 00k n°S a Tour deel te nemen. vanreaner Marc Madi°t Fran Franse Lotto Fransaise des JeuXi Qp] Door Bob van Huët Londen - Duizenden Schotse voetbalfans zijn gisteren in Londen aangekomen voor het Grote Treffen op Wembley. Rond het middaguur had de voorhoede van de 'Tartan Ar my' het grote plein Trafalgar Square bereikt. De Schotse fans organiseerden daar voetbalwedstrijdjes en goten zich vol met bier en whisky. Behalve een man die op een fontein was geklommen, hoefde de politie niemand te arresteren. De Londense autoriteiten hou den hun hart vast voor vanmid dag. De Schotse invasie voor de EK-wedstrijd tegen aartsvij and Engeland valt samen met de plechtige Koninginnedag parade op The Mali. Er wordt rekening mee gehouden dat de Schotse fans hun stempel op een formele en zeer Engelse traditie willen drukken. De politie hield gisteren een bus met 23 Schotten aan die op weg waren naar Londen 'voor een feestje'. Geen van de voet balfans had een kaartje voor de wedstrijd. In de bus vond de politie twee spuitbussen met traangas. Nadat proces verbaal was opgemaakt, konden de Schotten verder reizen. Maar omdat de bus het even later be gaf, moest het gezelschap te rugkeren naar Edinburgh. In de schandaalbladen wordt de onderlinge haat aangewak kerd met Schottenmoppen en hatelijkheden die 'Jocks' (de Schotse vorm van Jack) over hun zuiderburen zouden verte len. Uit De Daily Mirror: 'Hoe krijg je 22 Engelsen in een telefoon cel? Gooi een blikje bier naar binnen'. En deze over de vermeende zui nigheid van de Schotten: 'Hoe is de Grand Canyon ontstaan! Een Schot had een penny ver loren in een konijnehol'. Hoeveel Schotten naar Wem bley zullen komen, is onduide lijk. Officiëel zijn 8000 kaartjes verkocht, maar vaststaat dat duizenden fans hun eigen voor zieningen hebben getroffen. Om aan te geven dat het ernst was, legden Schotse fans een krans bij de gedenknaald in Londen voor William Wallace, Hij is de tragische Schotse held die bijna zeven eeuwen geleden sneuvelde tegen de Engelsen en wiens leven onlangs werd ge speeld door Mel Gibson in de met vele Oscars bekroonde film 'Braveheart'. Bij de Britse wedkantoren liep het de afgelopen dagen trouwens storm. Iedereen leek wel een gokje te willen wagen op het beladen duel. De book makers verwachten op die ene wedstrijd een omzet te halen van 20 miljoen gulden, een re cord. Engeland is duidelijk fa voriet. De ploeg van Venables staat genoteerd voor 6:5. De Schotse quote is 7:2. De voet balkenner, die rekent op een gelijk spel, kan zijn inzet bijna verdubbelen als hij gelijk krijgt: 9:5. Krajicek ziet het even ni Door Cas Overzier Rosmalen - Niet Ric Krajicek, maar Paul H huis in de rol van natio' tennisheld. Dat is al vaker gebeurd. Alleen nooit op gras, de gr< soort waaraan Haarhui tijd een broertje dood Maar verstand komt m< jaren. Eindelijk is de tigjarige Eindhovenaai achter gekomen dat hij op de snelle sprieten a aardigst kan tennissen. Haarhuis liet gisteren op he totron, waar de zon zich af f liet zien, in een Nederland deronsje Krajicek met lege den. De kwartfinalepartij 5) had niet echt veel om he Maar maakte in ieder geva delijk dat Haarhuis zich beter thuisvoelt op grasboi Hij heeft er de juiste lichi bouw voor, het geschikte vc werk en bovendien het doe lende spel. Happy f Want ook tegen Krajicek sp Haarhuis consequent sei volley en ranselde hij regel Kijk, dat zijn nog eens echte fans. Folkestone - Een rechter in Folkestone heeft gisteren een suppor ter van Oranje een boete opgelegd van 125 gulden plus 37,50 gul den vergoeding. De man uit Amsterdam had tijdens de treinrit door de Kanaaltunnel een conducteur bedreigd. De fans waren op weg naar Nederland - Zwitserland in Birming ham. Tijdens de treinrit trokken Nederlandse supporters twee keer aan het brandalarm. Bij de tweede maal was de Amsterdam mer betrokken. FOTOEPA

de Stem | 1996 | | pagina 12