DE STEM 'Het teambelang voor Respect, daar draait het allemaal om oooooooo Bondscoach Guus Hiddink is gedrag Edgar Davids spuugzat Zondigen OOOOOOOO Betis aast op Bergkamp 1IKMM JBE CB/27 MHZ s| zendapparatuur nu vanaf 79.-I B1 5s: '3an mn reet 'u'"e'met Als pupilletje van Schellingwoude was Edgar Davids al wat eigenwijs EURO'96 OP TV RECTIFICATIEPUZZEL VAN 14 JUNI NO. 5 'Jordi verdient z'n achternaam' Zwitserse pers looft Jorge DE STEM 15 juni no. 6 HHfl ■jsstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport ZATERDAG 15 JUNI 1996 Edgar Davids gisteravond, jteeds grommend en mok- jjn voordeur opende, lag er ■ijfeld een stapel uitnodi- op hem te wachten voor kinky places in Amster- die duistere achteroms waar in zwart leer dingen doen rooms. Op fist-fucking zijn inmiddels een beetje uit- i maar hoe je een hoofd reet steekt, hmmmm, Sedt nieuwe perspectieven. gifkikker heeft de ko- weken tijd zat om dat eens goed uit te komen leggen. ijnlijk had Davids de im- i reet van Seedorf in ge- toen hij zich met voor noodlottig gevolg vergalop- want daar is voor een lief- meer dan een bruine arm 'it. «teresseert me geen bal wat Iers te vertellen .Ze moeten doen ze voor betaald tegen die bal en u en mij vermaken. Ver ft zaniken, zeuren, Ie wijsneus proberen e hangen, en ge- doen wat de coach Daarom gaat hal- het laatste fluit- bij mij het geluid naar omdat ik don- bij mijn schoon- op de bank zat, ik ditmaal niks te „in. moest ik wel luiste raar dat kromme ge- van Seedorf, onbe- ft kauwend op een zoute drop. Na een tesen die hautaine i helemaal verge- wat-ie er op die verplichte me aning bij Ajax allemaal inge- t gekregen heeft. Nog bon- maakte Davids het. Koud weg te Meer bestond die het om in woorden krom Engels Guus ink achter zijn rug tot op het te beledigen: 'the coach 'n'f put his head in other sss'. en doet geen pijn, en alle id van de wereld is geluk- besmettelijk. Maar waar ik mijn oude dag nog steeds gif- mi kan worden, is de arrogan- en van slechte verliezers moet ookal helemaal niets hebben. Ik inde wachtkamer bij de tand- ooit eens een interview met Seedorf zitten lezen. Die gaf tog op van de waarden en en die hij zijn kinderen bijge- t zei te hebben. Het kind ence zal dus inmiddels van zijn ter wel een schop onder zijn «t gekregen hebben, maar wat 5 nu mateloos interesseert is kesterk de kabel is. Die mystieke 'e kabel waarmee het fatje Kluivert-Seedorf-Davids telf zo graag profileert. Is die f nu verbroken of is hij zo 4* dat Davids het overgebleven t»meesleept in zijn verbittering? tteif benieuwd wat er dit week- f-ie allemaal afgezoemd wordt •datwespennest. juich ik voor Jordi, die de nweken dagelijks de fad ingeboord werd door de fadandse voetbalbetweters. Die dagavond in de meest famde bochten moesten wrin- fa°m een acceptabel verhaal uit ïschootcomputers te persen. Zo '■"opvallend mogelijk proberend 1 vergeten hoe ze die laptops I»versleten hadden met driftig te rammelen waarom Jordi it niet in Oranje hoort, i hij er desondanks wel in fat, hoe Hiddink op die manier Weert om zijn toekomst veilig «Wen en weet ik veel wat nog fa' voor stompzinnig gereden- Jordi het enige wat 'oen om aan al dat oever een eind te maken. Ik t-ie het nog een paar keer rg-ie zich van mij, en liefst «laatste minuut van de finale, fa test een keer vergalopperen keer dét gebaar maken. U fat wel: de rechterarm in een IJwite hoek, de vuist om- ,™S' de linkerhand op de rech- "fa frijnen. St. Albans - Roodomrand waren zijn ogen, stuurs keek hij voor zich uit. Nog norser dan hij zich anders tussen de voetballers van de Nederlandse EK-selec- tie beweegt, vluchtte Edgar Davids gisteren in de na middag weg uit St. Albans. Verbannen van het EK op last van bondscoach Guus Hiddink, die na de beledi gingen van donderdag avond het gedrag van Da vids spuugzat was. Commentaar weigerde Davids bij zijn vertrek, cameraploegen wer den opzij gedrukt. Buiten wacht te een blauwe BMW, die Davids - in eigen vrijetijdskleding - naar Heathrow, de luchthaven van Londen, bracht. „Ik ben ook maar een mens. Ik kan toch niet altijd alles over mijn kant laten gaan," sprak Hiddink op gedempte toon gis teravond toen Davids al bijna op Schiphol was geland. Aanleiding tot de rigoureuze maatregel waren de uitspraken van Davids, die donderdagavond na de interland tegen Zwitser land in het Engels had verklaard dat Hiddink 'zijn hoofd in het achterwerk van twee spelers (Danny Blind en Ronald de Boer) draait'. „In het gesprek dat ik met hem open ben aangegaan heeft hij slechts gedeeltelijk excuses aan geboden, gedeeltelijk ook niet. Dan houdt het op, want het team- belang gaat voor," verklaarde Hiddink nadat hij de affaire ook met aanvoerder Danny Blind had besproken. Breuklijn Het wegsturen van Davids legt de breuklijn bloot, die al langer de onderlinge verhoudingen bij Ajax ondermijnde. De kabel noemt het drietal Kluivert-Da- vids-Seedorf zich. Wie naar de geheimen van hun onderlinge band vraagt krijgt slechts myste rieuze antwoorden. De irritatie woekerde ondertussen steeds verder voort, ook in Oranje. „Om gek van te worden. De hele EK-periode trekken die drie al leen maar met elkaar op, de rest telt niet voor ze," verklapte een lid uit het begeleidingsteam van Oranje gisteravond. De opluch ting viel van zijn gezicht af te le zen. „Door zulke opmerkingen van Edje voel ik me natuurlijk per soonlijk aangesproken. Bij Ajax heb ik nooit problemen met hem gehad. Zo kun je je toch niet laten gaan. Dat is onprofessioneel en past niet in de cultuur van een groep voetballers, zeker niet bij Ajax," reageerde Ronald de Boer, die bestreed dat het drietal op ge spannen voet leefde met hem, zijn broer Frank en aanvoerder Dan ny Blind. Wat vorig jaar al tot een buitenlandse transfer van Cla rence Seedorf, toen nog maar 19 jaar, zou hebben geleid. Gesprekken De kink in de kabel van Oranje vond zijn oorsprong op donder dagmorgen. In gesprekken met aanvoerder Danny Blind en Ro nald de Boer nam Hiddink zijn plannen door voor het duel met Zwitserland. „Dat ik centraal als schaduwspits zou spelen had ik wel verwacht na de training op woensdag. De coach wilde See dorf achterin zetten. Ik heb nog gezegd dat hij ook met Clarence en Edje kon spelen zoals tegen Schotland en dat we het altijd nog om konden gooien wanneer Edje lengte te kort zou komen. Maar Hiddink wilde meer rust in de lengte-as en met het oog op de wedstrijd tegen Engeland vond hij nu een ander (Aron Winter) beter geschikt voor de positie rechts op het middenveld. Zodat die tegen Engeland op McMana- man kan spelen. Toen hij zei dat- ie met Clarence achterin wilde spelen wist ik het meteen: dan wordt het moeilijk voor Edje." Die wetenschap hield Ronald de Boer niet voor zich. Nog voordat de spelers aan het eind van de ochtend de opsteling op het schoolbord kregen voorgescho teld, klampte hij Davids aan. „Ik heb hem meteen verteld hoe de plannen van Hiddink er uit za gen. Waarom zou ik die jongen daarop niet mogen voorbereiden? Edje reageerde heel nuchter: had ik wel gedacht, zei hij. Ik had ook het gevoel dat hij begreep dat je zo'n beslissing van de trainer moet respecteren." De woede-uitbarsting volgde pas uren later. Tegen Zwitserse jour nalisten uitte Davids in steenko len-Engels zijn ongenoegen. Te- Clarence Seedorf (links) en Edgar Davids praatten donderdagavond voor de interland tegen Zwit serland uitvoerig met elkaar over hun grieven. Enkele uren later zou de zaak escaleren met het ver trek van Davids als uiteindelijk gevolg. foto anp rug uit Birmingham hield Davids voet bij stuk. De aanstaande mid denvelder van AC Milan uitte zich, nog voor zijn verbanning, gistermiddag opnieuw nukkig en zuinig. „Misschien ben ik wel te impulsief geweest, maar ik blijf bij mijn woorden. Het kan me ook niet schelen of ik daardoor mijn relatie met de andere spelers verspeel," zei Davids op zijn laat ste dag in het Oranjekamp. Hij maakte er nog een grapje over, 's middags voor hét ge sprek. „Of ik hier blijf? Dat ligt er aan. Als we eerste in de poule worden wel, anders ga ik naar Liverpool." Edgar Davids is geen chagrijnig, nurks of nors type. Maar de 23- jarige voetballer kan zich wel zo gedragen. Wanneer hij het niet naar zijn zin heeft bijvoorbeeld. Of wanneer hij het gevoel heeft dat anderen bepalen wat hij moet doen. Dan kan hij opstandig zijn. Heel erg tegendraads zelfs. Dat had hij al als jeugdspelertje van Schellingwoude. Zijn jeugd leiders van destijds kunnen nog wel eens smakelijk verhalen over die kleine gifkikker die het al bij de F-jes en E-tjes regelmatig met hen, de medespelers en arbiters aan de stok had. Talent had hij natuurlijk bij de vleet, en Ajax haalde hem bin nen. Maar ook bij de Amsterdam se club, die zo hamert op het pe dagogische aspect van de voet- bal-opleiding, ging het steeds weer meer mis. Met enige regel maat raakte Davids betrokken bij conflicten, telkens ook weer stelde de staf van Ajax zich de vraag of men wel verder wilde met die onhandelbare jongen uit Amsterdam-Noord. Het heet dat Louis van Gaal hem vaak de hand boven het hoofd hield. Hij zag wel wat in het heet- hoofdje en kreeg gelijk. Davids werd een volwaardige selectie speler. Weliswaar eentje die op viel door zijn enorme fanatisme - tegenstanders werden soms tot waanzin gedreven - maar ook een die zich leerde gedragen. De negatieve uitleg van zijn ge drag verdween dan ook. Hij werd steeds vaker positief beoordeeld, juist vanwege die altijd aanwezi ge agressie. Kuitenbijtertje en pitbull werden zijn typerende koosnaampjes. Tenminste, meestal. Nog een heel enkele keer ging het in het veld fout. Zoals die woensdagavond bij RKC, bijna anderhalf jaar gele den. Er was wat geduw en getrek, Da vids kon zich niet inhouden en (ADVERTENTIE) ZATERDAG (and 2 brengt vandaag: 15.52 Schotland-Engeland 18.52 Frankrijk-Spanje De!,„ 22.00 EK-Journaal '2snn Vontmoetingen zijn eveneens rechtstreeks te zien op BR- inrosnnl+L anc' 2- BBC 1 brengt 's middags live Engeland-Schotland. j»onH °i "erhaalt Tsjechië-ltalië (12.00) en brengt in de loop van de alsnog Schotland-Engeland (20.00) en Frankrijk-Spanje (21.30). H«je,|.„, ZONDAG "and 2 brengt: 15.52 Rusland-Duitsland 18.52 Kroatië-Denemarken j 22.45 EK-Journaal ioetba| o dijden komen ook live bij BRT 2 en op Duitsland I.Het teOnnJÏ 1 blijft beperkt tot een rechtstreeks verslag van Kroa- !l! 00) brengt behalve een herhaling van Schotland-Engeland Sint de c13' 21.00 uur de beelden van Rusland-Duitsland. Om 22.30 be- portzender alsnog met Kroatië-Denemarken. ©Joker Productions JFS deelde een elleboogstoot uit. Van Gaal pakte hem in de publiciteit hard aan vanwege die misstap. Het was eigenlijk de laatste keer dat hij over de schreef ging. Ten minste, in het veld. Daarbuiten bleef hij op zijn zachtst gezegd raar, een beetje 'weirdo'. Onbe naderbaar vaak, zeker voor ver slaggevers. Zoals bij die presen tatie in Milaan, toen hij de ge plande persconferentie urenlang liet voor wat 'ie was. Wat de met Davids naar AC Milan verhui zende Michael Reiziger en de ver tegenwoordigers van de WCS ook probeerden. Edgar had ge woon geen zin om te praten. Ondanks alles is Davids overi gens wel degelijk een warm mens. Tenminste voor zijn echte vrien den. En die heeft hij genoeg in de voetballerij. Bij Ajax vooral an dere Surinaamse jongens, zoals Kluivert. En natuurlijk Clarence Seedorf. Met Seedorf onderging hij naar zijn gevoel de bittere vernedering na de wedstrijd tegen de Schot ten. Zij twee moesten het ontgel den in de pers, maar dat was niet het ergste. Het gebrek aan res pect, daar draait het allemaal om. Zo simpel is het eigenlijk. Davids had zichzelf dagen op zit ten vreten, en had zich donder dagnacht niet meer in de hand. Hij vond dat de bondscoach (vrij vertaald) 'Eens wat minder in de reet van bepaalde spelers moest kruipen', en ontketende een rel. Londen - Na de winst van Oranje ligt de druk vandaag op Enge land, staat er in de Engelse och tendkranten. 'De Battle of Bri tain wordt een overlevingstocht', kopt The Daily Star. 'Jordi Joy', zo begint een ander verhaal in de tabloid. Het betekent zoveel als Jordi's plezier. „Het jochie dat zichzelf Jordi noemt, verdiende tegen Zwitserland als een echte Cruijff door het leven te gaan." Sevilla (anp) - Manuel Ruiz de Opera, voorzitter van de Spaanse voetbalclub Betis Balompie, is voornemens vandaag naar Enge land af te reizen om een poging te wagen Dermis Bergkamp los te weken bij Arsenal. Hij heeft 300 miljoen peseta's (ruim vier mil joen gulden) in contanten over voor de Nederlandse spits plus de Kroatische international Robert Jarni, Trapattoni, de oude en nieuwe trainer van Bayern München, meldt zich dinsdag bij.het EK. „Misschien vind ik nog een aan valler. Maar het moet wel een echte versterking zijn," zei de Italiaan. De nieuwe spits moet de Bulgaar Emil Kostadinov gaan vervangen. Die gaf in de laatste Bundesliga-wedstrijden tegen Düsseldorf zijn opponent Jörg Bach een dreun en begint het nieuwe seizoen met een flinke schorsing. Ziirich - De Zwitserse media wa ren vrijdag lovend over het EK- duel tegen het 'grote' Nederland en dan vooral over de verrichtin gen van het elftal van Artur Jorge daarin gedurende het eerste uur. De kranten prezen de Portugese bondscoach voor zijn tactiek, die van lef getuigde. „Maar helaas betaalden de inspanningen zich niet uit," schreef een verslaggge- ver van het Züricher boulevard blad Bliek. Jordi scoorde en ik viel door de mand. 'Jaaaaaaa, Joehoe', riep ik keihard toen de kleine JC dat gaatje in de korte hoek vond. En ik sprong op zoals ik dat thuis voor de buis ook pleeg te doen. Halverwege de triomfvlucht werd ik streng omlaag getrokken door een ervaren sportcollega. Hij keek me teleurge steld aan. Ik keek om me heen en begreep di rect dat ik onvergeef lijk had ge zondigd. Op de tribu ne van de sportpers hoor je na melijk niette juichen. De ware sportjournalist doet het on geveer zo; hij constateert de tref fer, noteert minuut en rugnum mers van betrokkenen en diept vervolgens uit zijn grijze cellen een erudiete anecdote voor in zijn ver slag. „Tegen Espagnol, twee jaar gele den scoorde Jordi net zo'n doel punt, alleen kwam hij toen over links en groeide er rechts van het doel een madeliefje." Zoiets. Even daarvoor hadden de erkende voetbalschrijvers me al aangeke ken alsof ik volkomen mesjokke was. Maar dat was wel begrijpelijk. Even uitleggen. Mark Hottiger, een Zwitser die ik toevallig ken uit de Engelse com petitie, miste twee koeien van kansen. Vooral die in de tweede helft had hij echt moeten 'begra ven', achter 't Sarretje. „Neeeee joh, die moet er toch in," reageerde ik tot verbijstering van mijn vrienden in het persvak. Ze konden niet weten dat ik voor af bij Ladbrokes was langs ge weest. Die Hottiger, die gaat vast het eerste doelpunt maken. Het kwam zo maar bij me op. En om dat de cóte een onwaarschijnlijke 40-1 was, voorzag ik onmiddellij ke rijkdom - opdat U niet twijfelt aan mijn Oranjegehalte moet hier wel worden vermeld dat ik tevens flink inlegde voor een 4-1-over winning van Oranje (cóte 50-1, geloof ik). Na het Hottiger-onbegrip maakte Jordi dat doelpunt. Vanachter hun ratelende laptops zag ik sommige collega's denken: bij die correspondent in Londen zit een grote steek los. Arme jongen, te veel gekke koeien gegeten. Maar ondertussen zong ik alweer uit volle borst met het legioen: 'Jordi bedankt, Jordi, Jordi, Jordi bedankt'. (ADVERTENTIE) Clarence Seedorf was ook boos. Alleen, daar waar Davids cum- munieatief niet sterk is, ver woordt Seedorf hun beider ge voelens haarscherp. „Voor het EK begon, zijn er met de hele selectie afspraken ge maakt. Zo is duidelijk afgespro ken dat kritiek op spelers of trai ner binnenskamers zou worden uitgesproken. En wat gebeurt er na de eerste wedstrijd tegen Schotland? Dan lees ik de volgen de dag kritiek op mij en Edje. Van medespelers én de trainer. Er is echt gehakt op Edje en mij. Die spelers en de trainer hebben te weinig respect getoond voor mij, en vooral voor Edje. Dat kan niet, zeker niet na wat hij allemaal ge daan heeft voor Ajax en voor Ne derland." Passie Eigenlijk begrijpt Davids er niet veel van. Hij zou te druistig heb ben gespeeld. Maar had deze zelf de bondscoach juist niet altijd gevraagd om passie, gedreven heid? Daar had hij genoeg van. Hij deelde de gedachten van See dorf, die zei: „Zoals er over de as, Ed en mij dus, werd gepraat en geschreven, leek het wel of we dom zijn of zo. Nou, dat is na- tuurijk niet zo." Edgar Davids kwam gisteren deels terug op zijn gewraakte woorden. „Ik heb het misschien niet zo tactisch gebracht, had tactisch moeten nadenken...." Wat hij met dat laatste ook pre cies mag bedoelen, Davids heeft gisteren geweigerd ten opzichte van Hiddink een volledige knie val te maken. Maar dat was ook wel te verwachten. Bij Schelling woude was hij ook al eigenwijs. De EK Puzzel loopt van 10 tot en met 29 juni. Dagelijks zal er een spel geplaatst worden, wat bij goede oplossing een woord van 8 letters vormt. Om kans te maken op een van de fraaie dagprijzen kan dagelijks van 09.00 tot 21.00 uur (7 dgn.p.w.) deze oplossing worden doorgebeld naar nummer: 06-34034018 <igid.p.m.) Om mee te dingen naar een van de grote-eindprijzen met als Hoofdprijs: EEN GEHEEL VERZORGDE RE1$ VQQR TWEE PERSOON NAAR ATLANTA, moeten de 18 dagoplossingen worden opgespaard om op de laatste dag van de actie de eindoplossing te kunnen vormen. ZO DOET U MEE. In de dagelijkse doolhof van vragen en antwoorden dient u de juiste route te vinden van de start linksboven naar de finish rechts onderaan. Op uw weg van start naar finish komt u door alle grote cirkels. U doorkruist de doolhof van cirkel naar cirkel, van vraag naar antwoord. Dat kan horizon taal, verticaal of diagonaal zijn, van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden en van beneden naar boven. Bij iedere vraag geldt, dat het juiste antwoord in een van de aangrenzende cirkels staat. U mag dus nooit van vraag naar antwoord "over" een cirkel heenspringen. Hebt u het juiste antwoord bij een vraag gevonden, dan gaat u verder met de vraag die in dezelf de cirkel gesteld wordt en dat in totaal 8 keer. Bij elke stap van vraag naar ant woordt leidt uw route door een klein rondje waar 1 letter in staat. Die letters vult u in de volgor de waarin u ze passeert onderaan op de regel met lege rondjes in. Daar leest u dan een woord van 8 letters als dagoplos sing. Joker Productions/ JFS

de Stem | 1996 | | pagina 11