)e nachtmerries van Stelea iSsar" iKhV2*!» swnsr m m Sacchi verbaast met vijf wijzigingen DIT UW RNGLIJSTJE? iZORGÉR m/v PENTAX ii iM Oranje-legioen verhuist naar Londen (oemenië is al na twee wedstrijden uitgeschakeld voor Europese titel NWOORDIGER m/v j$TEM SPORT B2 ige doe het zeiver/ magazijnmedewerker Jagblad De Stem r T\ Oranje-legioen enthousiast over Staatsen Birmingham vol lof over gedrag Nederlandse supporters Eurto'96 STANDEN EURO'96 KORT Strenge voorschriften voor pubs Flinke omzet EK-artikelen verwacht Russische spelers zwijgen in alle talen Easier trekt eindelijk zijn mond open Sportief gedrag Alpay veroordeeld Kaartjes gewoon bij kassa Spanjaarden trainen op muziek 11996 Mill VRIJDAG 14 JUNI 1996 j Sacchi: 'Drie wedstrijden in een week is te veel.foto epa Liverpool (sid/rtr) - Eerst verraste bondscoach Arrigo Sacchi door spits Pierluigi Casiraghi op te stellen. Nu ver baast hij door met de topschutter van de eerste ronde op het EK op de bank te be ginnen tijdens het duel met Tsjechië van vandaag in Liverpool. Sacchi heeft zijn team op vijf plaatsen gewijzigd in verge lijking met de eerste wedstrijd tegen Rusland. Het uit Engeland overgewaaide spreekwoord Never change a winning team is aan Sacchi niet besteed. De trainer hanteert daarbij twee overwegingen. Allereerst vindt hij dat hij min of meer gelijkwaardige spelers heeft meege nomen die eigenlijk inwisselbaar zijn. Boven dien wil hij sommigen, onder wie Zola, topfit houden voor het derde groepsduel tegen de Duitsers. „Drie wedstrijden in één week is te veel," vindt Sacchi. „We hebben spelers nodig die 100 procent fit zijn, mentaal en lichame lijk." Behalve Casiraghi, tegen Rusland nog goed voor twee goals, en Zola zitten ook op de bank Di Livio, Del Piero en Di Matteo, die allen in de basis stonden tijdens de eerste match. Alleen de verdediging is nog intact. Nieuw in de basis zijn Donadoni, Dino Baggio, Fuser (middenveld), Ravanelli en Chiesa (aanval). Donadoni, Fuser en Ravanelli vielen in tegen de Russen. Ook verdediger Torricelli, een van de uitblinkers in de finale van de Champions League tussen Juventus en Ajax, dacht uit de partij tijdens de training af te leiden dat hij zou spelen. Dat bleek een vergissing. Opstelling Italië: Peruzzi; Mussi, Apolloni, Costa- curta en Maldini; Fuser, Albertini, Dino Baggio en Donadoni; Ravanelli en Chiesa. igen initiatief ;omgeving nensen wij een prima baan voor u als: ntoor in de regio Breda, en voor onze ;antoren in regio Bergen op Zoom en 's Hertogenbosch. ien of wilt u het verkoopvak leren, 3 mogelijkheden om aan uw verlang lijstje te voldoen. van een auto, en per direkt beschik- iterkdagen tussen 10.00 en 17.00 uur, rsoneelszaken, telnr. 0162-519787. en van diverse werkzaamheden i.z. ssen van diverse bedrijfsauto's, magazijn in en uitgaande goederen van werft-opslagruimtes, gebouwen, van kleine reparatie's aan auto's repareren v.klein electr. gereedscnap. schrift, o.nr. 4648 van dit blad. bezorging van onze krant zoek naar enige bezorgers. hebben wij een wijk vrij voor 3ERGEN. Wij bet®le" kende vergoeding. Daarnaast zijn elen voor bezorgers, zoals verse een gratis krant. Interesse? Bel '314 of (076)5 312 311. (ADVERTENTIE) ShTEMOMEN I iitcastle - Bogdan Stelea II de komende maanden Boekarest geregeld ge- ;tld worden door nacht dries. Badend in het at is de doelman dan te- i het St. James Park K Newcastle, waar hij 1 ween afgrijselijke blun- uitschakeling van 3 menie op het Europees mpioenschap inleidde. 1-0-nederlaag tegen Bulga- Jeed gisteren in datzelfde «astle de deur definitief ivoor de Roemenen. Maar (verlies in de eerste wedstrijd Frankrijk was nog veel ader aangekomen. Vooral bij jian Stelea. Hij had door een fout het Franse doelpunt jzijn geweten. I -j fa probeert een keiharde vent lijken. Het kaalgeschoren Aid, vaak bedekt door een ba- lall-cap, geeft hem een ver dijk uiterlijk. Maar dat is «hts uiterlijke schijn. In wer- lijkheid wordt de Roemeen, zo- zoveel doelverdedigers, ge tild door angst en twijfel. Het de eenzaamheid van de keeper «de grootste verantwoordelij k- id van alle voetballers op zijn iouders voelt drukken. 1 list ide afknapper tegen Frankrijk iiStelea een dag rust genomen. zijn ploeggenoten op het ainingsveld de teleurstelling (beerden te overwinnen, ver- ite de pechvogel zich in zijn iirin het Redworth Hall Ho- ij. Paar hervond hij zijn geeste- jke evenwicht. Opgepept begon aan de 38e Balkan-derby gen Bulgarije. Maar al in de minuut ging het mis voor (Roemenen. Belodedici was zo trast door de snelheid waarmee ttskov demarreerde, dat hij tt zijn eigen benen struikelde, fa had een wereldredding in fahten, maar was kansloos te- de schuiver van de Bulgaarse «lette, 1-0. roidsrechter Mikkelsen en zijn tent Knudsen gaven Roeme- vervolgens de genadeslag. Zij fa een glaszuiver doelpunt het hoofd. Een geweldige J® 'an Munteanu belandde via onderkant van de lat wel een ®e meter achter de doellijn, ij® dat ontging de beide Denen, hma produceerden beide fa nog louter geploeter. In dat »ei liep de Bulgaarse verde- fa Radostin Kisjisjev tegen P tweede gele kaart van dit faooi aan en dat betekent dat fa slotwedstrijd van zijn land We B, dinsdag tegen Frank- «oet missen. t «blessuretijd fungeerde doel- J® Stelea nog even ongewild als Jl' traP*e finaal mis maar L. Je' geluk dat de bal niet in "■doel rolde. Het hoongelach oe 19.107 toeschouwers «de door het St. James Park. sa bezat wel de moed na de [..°P de persconferentie j..j l inen- "De snelle achter af „bekende een gigantische ,aP. verzuchtte hij. „We had- ®mstens een gelijk spel ver en» Piëteit zweeg ieder- «el nf QtZi'n binder. De vraag is ri i a geofferd zal worden slechte prestatie van de fggPt ij—«ai wmmm ■>gi* V 'i i H ■i i- -> -- - c L Hristo Stoitsjkov derde van links) puntert de 1-0 binnenDe Roemeense doelman Bogdan Stelea (rechts) is kansloos. foto reuter Roemenen te maskeren. „Daar zeg ik niets over," bromde bonds coach Anghel Jordanescu boos tegen de journalisten. „Jullie schrijven maar wat je wilt. Ik ga niet meer over zo'n incident pra ten." Het zal een schrale troost zijn voor Bogdan Stelea... Newcastle. Groep B. BULGARIJE - ROEMENIË 1-0 (1- 0). 3. Stoitsjkov 1-0. Scheidsrechter: Mikkelsen (Den). Toeschouwers: 19.107. Gele kaarten: Kisjisjev, Tzvetanov (Bulgarije). BULGARIJE: Michailov; Kisjisjev, Ivanov, Jankov en Tzvetanov; Letsj- kov (90. Guentsjev), Balakov en Jor- danov; Kostadinov (33. Borimirov), Penev (72. Sirakov) en Stoitsjkov. ROEMENIË: Stelea; Petrescu, Belo dedici, Prodan en Selymes; Lupescu (46. Galea), Popescu (78. Ilie), Hagi en Munteanu; Lacatus (29. Moldo- van) en Raducioiu. Birmingham (anp) - Het oranje legioen in Birmingham heeft de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, Jos Staatsen, gistermiddag en thousiast ontvangen. Rond half vier arriveerde die op het Victo ria Square om de Nederlanders de komende uren veel plezier te wensen. „Telkens weer ben ik onder de in druk wat voor enorme sfeer en feeststemming de Nederlandse supporters weten te creëren," zei Staatsen in de luwte van de KN- VB-bus op het plein. „Of je nu in het verre Minsk of in Birming ham bent. Het zijn altijd de Ne derlanders die het feest maken." Staatsen stond enkele maanden geleden nog omstreden in de be langstelling. Hij was de sleutelfi guur bij de verkoop van de voet balrechten aan de commerciële zender Sport7. De rechten betref fen de Nederlandse competitie, de KNVB-beker en de thuiswed strijden van het Nederlands elf tal. Door het gesloten contract moeten de Nederlandse kijkers straks extra gaan betalen om de ze wedstrijden te zien. Desondanks viel er tijdens het bezoek van Staatsen geen enkele wanklank, integendeel. De voor zitter van het sectiebestuur deed er een half uur over om zijn auto te bereiken, omdat tientallen supporters met hem op de foto wilden. Door Bob van Huët Birmingham - Een kleine ach terhoede van de Oranje-aan hang zal nog tot dinsdag in Birmingham blijven. Het geïmproviseerde kampeerver- blijf bij Villa Park is veel goedkoper dan de bed and breakfasts in de hoofdstad. De grote meute van het Oranje legioen zal dinsdag in Londen invliegen voor de wedstrijd op Wembley tegen Engeland en deels nog dezelfde avond ver trekken. Lokale vrees in Birmingham voor trammelant is ongegrond geble ken. De Nederlanders hebben een zeer goede indruk achtergelaten in de Midlands. „Ik vond het eer lijk gezegd een verademing te zien hoe beide supportersgroepen met elkaar omgingen. Van vijan digheid is absoluut geen sprake geweest. De Nederlanders, Schotten en Zwitsers zijn uitste kende ambassadeurs geweest. Ik hoop dat de fans van onze Engel se clubs eens hebben gezien hoe je met andere fans kunt omgaan. Ik hoop dat ze daar een voorbeeld aan willen nemen," zegt commis saris Pat Wing van het Midlandse politiekorps. Er zijn geen noemenswaardige incidenten geweest waarbij Ne derlandse fans betrokken waren. Een paar mensen hadden te veel gedronken, maar ook zonder Eu ropese kampioenschappen komt dat voor in Birmingham. „We waren voorbereid op moeilijkhe den door provocaties van Engelse fans. Maar ook dat is niet gebeurd," al dus Wing, die een incident rond de Euro'96-camping op rekening schrijft van 'een paar opgescho ten jongeren uit de buurt'. Het woord dat volgens Wing het beste de stemming aangaf, was 'carnavalesk'. Een woordvoerster van Birmingham International Airport onderschrijft dat en zegt dat de Oranje-massa voor een groot feest heeft gezorgd. „Als ze moesten wachten op hun vlucht ging dat zonder problemen. Het was een plezier deze supporters hier te hebben." In Birmingham zelf deden mid denstanders redelijke zaken rond het voetbal. Volgens een steek proef van een kredietkaartorga nisatie zou ongeveer de helft van de winkeliers een omzetvergro- ting tot zo'n dertig procent heb ben gehad. Dat zou overigens meer aan kapi taalkrachtige Zwitsers hebben gelegen dan aan het buiten de kroegen wat zuiniger Oranje-le gioen. De bars rond Villa Park haalden de beste omzet. Mede door het uurtje extra dat van de politie mocht worden getapt. Slechts een aantal kasteleins viel in negatie ve zin op door geen klanten met supportersattributen toe te laten. „Belachelijk is dat," meent Andy Lyon, docent aan de Birming- hamse hogeschool voor toerisme. „Wat voor impressie zal een Zwitserse bankier van onze stad krijgen als hij wordt wegge stuurd omdat hij een roodwit sjaaltje omheeft? Dit soort beper kingen zal je in Londen, Amster dam of Zürich niet meemaken." Lyon meent dat het bestuur van Birmingham meer had kunnen doen om stad en regio te promo ten in het kader van de EK. Bir mingham heeft niet de beste re putatie en mogelijk had een ac tievere PR daaraan wat kunnen veranderen. Navraag op het ge meentehuis leert dat men daar verbitterd is over de houding van de Britse regering, die maar een paar duizend gulden beschikbaar wilde stellen voor promotionele activiteiten. Desondanks heeft Birmingham goed geboerd met drie EK-wed- strijden in tien dagen. Volgens schattingen zou dat een slordige 40 miljoen gulden hebben opgele verd voor de lokale economie. Na Schotland-Zwitserland ontvangt Birmingham nog de nummers één en twee van respectievelijk groep D en groep C. Oranje heeft zich populair gemaakt in Birmingham, niet in het minst door het voorbeeldige gedrag van de supporters. Deze drie klei ne voetballiefhebbers, bovenop een hek, laten er dan ook geen twijfel over bestaan wat hun favoriete land na Engeland is: Nederland. foto peter schols GROEP A Nederland - Zwitserland 2-0 Stand: Nederland Engeland Schotland Zwitserlan 2 1 1 0 4 2-0 10 10 11-1 10 10 10-0 20 1111-3 Programma: 15 juni: Schotland Engeland; 18 juni: Nederland - En geland, Schotland - Zwitserland. GROEP 8 Bulgarije - Roemenië 1-0 Stand: Bulgarije 2 1 1 0 4 2-1 Frankrijk 1 1 003 1-0 Spanje 10 10 11-1 Roemenië 2 0 0 2 0 0-2 Programma: 15 juni: Frankrijk - Spanje; 18 juni: Roemenië - Spanje en Frankrijk - Bulgarije. Londen - De pubs in Londen hebben strenge veiligheidsvoor schriften gekregen om zaterdag ongeregeldheden rond de wed strijd tussen Engeland en Schotland te voorkomen. Al vanaf vrijdagmiddag stellen uitsmijters zich bij de ingang op om ongewenste bezoekers te weren. In een aantal straten worden de pubs tot voetbalvrije zone verklaard. De cafés mogen bier en andere dranken alleen in plastic bekers schenken. Verder heeft de politie een speciaal telefoonnummer ingesteld, dat de cafébazen kunnen bellen als er zich problemen voordoen. Londen - De officiële Londense verkooporganisatie Licensed Properties International (LPI) verwacht ruim 146 miljoen gulden aan inkomsten uit de verkoop van EK-artikelen als petjes, sjaals en t-shirts. LPI heeft 116 bedrijven het recht gegeven EK-artike- len te verhandelen. De hoeveelheid spullen is groot; in totaal zijn er meer dan duizend verschillende produkten te krijgen. Van tandenborstels tot dek bedden. „Als Engeland de finale tegen Duitsland speelt, kan de verwachte omzet zelfs verdubbelen," mijmerde LPI-direkteur verkoop Frank Madden donderdag. Tot nu toe zijn er geen officiële verkoopcijfers bekend. Wel zeker is, dat twee dagen voor het begin van het toernooi vanuit Enge land verschillende ladingen artikelen ter waarde van ongeveer 72,5 miljoen gulden naar de acht EK-steden zijn verstuurd. Ook naar het vasteland werd geëxporteerd, ter waarde van 27,5 mil joen gulden. Volgens Madden bepalen de resultaten van de deelnemers alles. „Als Frankrijk of Duitsland het EK wint, stijgt de omzet. Met winnaars als Bulgarije, Kroatië of Roemenië valt niet veel finan ciële eer te behalen." Ook de UEFA kijkt verlekkerd naar de om zet; van de groothandelsprijs van ieder afzonderlijk verkocht pro- dukt ontvangt de voetbalbond tien procent. Brightington - Zwijgzaamheid troef bij de Russen. Journalisten die een uitspraak van een Russische speler willen gebruiken, heb ben deze dagen in Engeland weinig geluk. Veel verder dan tot het ophalen van de schouders laten de voetballers zich niet verleiden. Ook trekken de Russen zich niets aan van de door de UEFA ver plichte aanwezigheid op persconferenties rondom de wedstrijden. „We hebben altijd problemen met Rusland," klaagde UEFA- woordvoerder Heinz Palme. „We hebben ze nogmaals op hun plicht gewezen tenminste op de dag voor de wedstrijd de pers te woord te staan." Tijdens persbijeenkomsten waar de Russen dan nog wel aanwezig zijn, krijgen de aanwezige journalisten van trainer Oleg Roman- zev geen informatie. Hij schudt alleen zijn hoofd en zegt 'sorry'. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenland se Zaken heeft gisteren gemeld dat de Britse ambassade in Mos kou niet heeft geweigerd visa aan Russische fans toe te wijzen. Dinsdag arriveerden in Liverpool ongeveer honderd supporters uit Rusland, van wie velen klaagden over de behandeling van hun visumaanvragen. De Russische ambassade zou van de driehonderd verzoeken slechts eenderde op tijd behandeld hebben. Hierdoor moesten tweehonderd Russen, in het bezit van een toegangsbewijs voor wedstrijden van Rusland, thuisblijven. De Russische ambassa deur in Engeland, Anatoly Adamisjin, schreef hierover vervolgens een brief aan premier Major. De woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken toonde zich verbolgen over de aanhoudende stroom kritiek op de ambassade in Moskou. Ook van een vertraagde behandeling van de visumaanvragen wil de hij niets weten. „Die beschuldigingen zijn absoluut niet te recht. Onze ambassade heeft ongeveer duizend verzoeken gehad in verband met het toernooi en het merendeel daarvan is binnen 24 uur afgehandeld. Er is totaal geen sprake van discriminatie van Russische fans." Mottram - 'SuperMario' had al wekenlang zijn mond gehouden en dus was het de hoogste tijd dat de Duitse stervoetballer Mario Basler van zich liet horen. Hij eist min of meer een basisplaats in de Mannschaft. Zondag is Duitsland - Rusland. Het was ongewoon rustig in de Duitse ploeg, hoewel de Duitse boulevardpers altijd belust is op een relletje. Basler gaf voer tot schrijven. „Ik heb me niet laten opereren om op de tribune te zit ten. Ik verdien een kans, zeker gezien het feit dat Thomas Hassler er een beetje doorheen zit. Men zou hem een tijdje rust moeten ge ven," aldus Basler. Vooralsnog heeft Basler weinig tot geen contact met trainer Vogts. „Ik kan me niet herinneren dat ik ook maar een woord heb gesproken met de bondscoach in de tijd dat ik hier ben." Overigens is Basler pas afgelopen vrijdag geopereerd aan een en kel. Hij traint aangepast. Vogts liet weten dat hij zal bezien in hoeverre de middenvelder inzetbaar is. De Duitse en Engelse bladen zijn nog meer schandalen in de dop op het spoor. Zo schijnen de spelers in hun hotel te Mottram St. Andrew in hun blootje de sauna te hebben gefrequenteerd. Spits Bobic: „Wij wisten niet dat het in Engeland ongebruikelijk is naakt in de sauna te zitten." Hij ontkende het gerucht dat de Duitsers ook bloot door de gangen liepen en zonder broekje in het zwembad sprongen. Ankara - De UEFA mag de sportiviteit van Alpay Ozalan dan wel luid prijzen, de Turkse kranten hebben de verdediger die de Kro aat Goran Vlaovic liet lopen tot op de schoenveters afgebrand. De media waren haast unaniem in hun opvatting: neerleggen die man. Slechts de manier waarop dat had moeten gebeuren ver schilde. Invaller Vlaovic brak in de slotfase van de wedstrijd door en sneed Alpay heel slim de pas af. De 23-jarige speler van Besiktas was als de dood vier minuten voor tijd een rode kaart te krijgen wegens het onderuit halen van een doorgebroken speler buiten het strafschopgebied en deed niets. Helemaal fout, vonden de media. „Om z'n middel gaan hangen," was het advies van de krant Hürriyet. „Het is misschien niet net jes, maar een schop van achteren had ons in elk geval een punt op geleverd." „Haken," beval een ander orgaan. „Alpay gaf de voor keur aan fairplay. Geen enkel ander team met professionals had zo'n doelpunt toegelaten," schreef het dagblad Sabah mismoedig. Londen - Entreekaartjes voor de EK-duels die niet zijn uitver kocht, zijn vanaf nu ook gewoon te koop bij de kassa's van de be treffende stadions op de dag van de wedstrijd. Dat was uit veilig heidsoverwegingen aanvankelijk niet mogelijk. Het organisatie-comité reageerde met dat besluit op de kritiek van vooral de buitenlandse delegaties. Tot dusver moesten de supporters naar de ticketbureaus in het centrum van de stad. Londen - De Spaanse selectie moet wat swingender worden, vindt bondscoach Javier Clemente. Hij liet zijn keurkorps gisteren daarom een uur lang trainen op de muziek van Queen. De meeste spelers vonden het wel een goede vondst, al had een enkeling een andere voorkeur. „Ik had liever een samba gehad," zei Donato. Hij is dan ook in Brazilië geboren.

de Stem | 1996 | | pagina 9