Aantal oorlogen blijft dalen Voor en F< ik n een Eerste burgers overgedragen aan Joegoslavië-tribunaal Cassese waarschuwt in Florence voor tweede Balkanoorlog Europa mijdt ruzie over vredesmacht \Vrtlerh Bonn verwacht kwart miljoen demonstranten Invloed van supermachten op gewapende conflicten neemt verder af Steun mij Kalf en put DE STEM BUITENLAND 'Honderden borsten geamputeerd' COMMENTAAR DE STEM 'Schokkend' BUITENLAND KORT OËSTEM Overname l Bouwvak wij vijf procent meer loon 11111 VRIJDAG 14 JUNI 1996 A4 Door Frans Wijnands Bonn - Zeker een kwart mil joen demonstranten worden morgen in Bonn verwacht, bijna net zoveel als de Duitse regeringsstad inwoners telt. Het wordt een ongekend massaal protest tegen de bezuinigings plannen van de regering-Kohl, met name tegen de kortingen op sociale uitkeringen. Het organi serende Verbond van vakvereni gingen (DGB), de vijftien aange sloten vakbonden en de politie rekenen overigens op een nog groter aantal deelnemers: 300.000, misschien wel 400.000, demonstrerend 'Voor werkgele genheid en sociale gerechtigheid'. Ze komen met meer dan zesdui zend bussen en bijna tachtig spe ciale treinen. Meer dan duizend deelnemers rijden vanuit Duis burg in een motorkaravaan naar Bonn. Zij hebben nog de meeste kans om op tijd aanwezig te zijn. Voor tienduizenden anderen zal het een heksentoer worden om bijtijds de binnenstad van Bonn te bereiken omdat de grote par keerterreinen vele kilometers buiten het centrum liggen en het openbaar vervoer de toestroom onmogelijk kan verwerken. De tientallen kilometers lange files zullen in en rond de stad een ver keerschaos veroorzaken waarte gen de meer dan tweeduizend ge mobiliseerde politie-agenten bij voorbaat machteloos staan. De eerste speciale treinen arrive ren al kort na zes uur in Bonn. Spoorbomen zullen urenlang ge sloten blijven. Vanaf tien uur be gint op talloze podia in de stad een folkloristisch-eultureel pro gramma waarvoor onder meer dertig muziekkapellen zijn ge contracteerd. De politie gaat uit van een rustige demonstratie en heeft de winke liers dan ook dringend verzocht de zaken normaal open te hou den. Maar helemaal gerust zijn de autoriteiten er niet op. Er hebben zich namelijk ook enkele autono me groepen aangemeld en die zouden in de grote massa's wel eens voor minder vreedzame ac ties kunnen zorgen. Onlangs kondigde de regering- Kohl omvangrijke bezuinigingen af: op de kortst mogelijke termijn moet vijftig-"miljard mark be spaard worden. De sociale uitke ringen zijn daarbij niet langer ta boe. Op ziekengeld en werkloos heidsuitkeringen wordt gekort. De verhoging van de kinderbij slag is uitgesteld en deze week maakte Arbeidsminister Norbert Blüm verdere hervormingsplan nen bekend die bij vakbonden en werknemers slecht zijn gevallen. Het kabinet wil wettelijk vastleg gen dat werklozen zich elke drie maanden bij het Arbeidsbureau moeten melden en dat ze banen moeten accepteren ook als die niet aansluiten op opleiding en eerdere werkervaring. Al die plannen en maatregelen ontlokte DGB-voorzitter Dieter Schulte de uitspraak, dat 'de so ciale vrede in Duitsland gevaar loopt'. Ook de socialistische op positie bekritiseert de aanpak van het Duitse kabinet. „Op werkloosheidsuitkeringen be hoort niet te worden gekort. Je kunt werknemers aan het einde van hun werkzame leven toch niet naar de sociale dienst af schuiven?!", meent SPD-voorzit- ter Oskar Lafontaine. Stockholm (ap/anp) - Het aantal grote oorlogen is in 1995 afgenomen, maar die poatieve trend wordt getemperd door de zorg dat de supermachten de ontwikkelingen in andere landen steeds minder kunnen beïnvloeden. Dat concludeert het Zweedse In stituut voor Internationaal Vre desonderzoek (Sipri) in het jaar boek dat gisteren werd gepresen teerd. Vorig jaar woedden er der tig oorlogen in 25 gebieden, in 1994 waren er 32 oorlogen in 28 plaatsen. In 1989 waren er nog 3fl conflicten in 32 plaatsen. Een 'oorlog' betekent voor Sipïi: dui zend doden Of meer in een con flict waarbij een bepaalde rege ring eeti van de strijdende par tijen is. „De serieuze bedreiging op dit moment is het verlies van zeggenschap over ontwikkelin gen door de grote machten en de multilaterale veiligheidsorgani saties", zo schrijven de onderzoe kers in hun rapport. Het enige grote conflict dat ifl 1995 door ónderhandelingen beëindigd is - de oorlog in Bos- nië-Herzegowina - was 'specta culair', maftr biedt nauwelijks een hartverwarmend voorbeeld OI11H Van onze Correspondent Bonn - Vele honderden vrouwen in het Roerge bied hebben de afgelopen jaren mogelijk onnodig een borst verloren. Justitie in Essen heeft een onderzoek geopend tegen prof. Josef Kemnitz (53) die in zijn privé pathologisch la boratorium borstweefsels op kanker onderzocht en wel licht aan de lopende band verkeerde diagnoses heëft gesteld. Hij verrichtte weef- selonderzóffe in opdracht van ziekenhuizen die bezui nigen op hun eigen onder- zoeklaboratoria, klinieken en vrouwenartsen. Een gynaecoloog in Essen kreeg argwaan omdat een toenemend aantal van zijn patiënten aan borstkanker bleek te lijden. Hij vroeg de weefsels, die in het laborato rium van prof. Kemnitz wa ren onderzocht terug, en liet ze onderzoeken in het ge rechtelijk laboratorium van Essen. Daar bleek dat drie kwart van de weefsels van andere patiënten afkomstig was. Het vermoeden bestaat dat veel vrouwen een borst- amputatie hebben onder gaan omdat niet hun eigen, maar het onderzochte weef sel van andere vrouwen door kanker was aangetast. van het nut van bemiddeling, al dus Sipri. „Geen van de partijen boekte een duidelijke overwinning en geen van de partijen is tevreden met de status quo. Van oudsher zijn zul ke omstandigheden een recept voor nieuwe strijd." Het vredes akkoord van Dayton waarmee het land in afzonderlijke etnische gebieden wordt opgedeeld onder leiding van een zwak centraal be stuur heeft de fundamentele oor zaken van het conflict eerder ver sterkt dan opgelost, aldus het rapport. Het Dayton-akkoord werd gesloten na landurige po gingen van de VN om vrede te stichten. Die VN-pogingen wor den door het Sipri als een 'deba cle' omschreven. Volgens de or ganisatie leggen de VN zich steeds meer toe op het voorkomen van conflicten, zoals in Macedo nië waar een relatief kleine een heid klaarblijkelijk heeft weten te voorkomen dat het land werd meegesleurd in de etnische strijd in de regio. In het rapport wordt verder mel ding gemaakt van de ook in 1995 Opnieuw dalende defensie-uitga- ven in de hele wereld. Bovendien nam in de meeste delen van de Wereld de militaire productie af. Toch zijn er enkele landen waar de bewapening onverminderd voortgaat, zoals India bijvoor beeld, China, Koeweit, Zuid-Ko- rea en Argentinië. Het bloedigste conflict van het afgelopen jaar was dat in Tsjets jenië, waar tussen de tien- eii' veertigduizend mensen om het le ven kwamen. Drie grote conflic ten escaleerden in 1995: De bur geroorlog in Sierra Leone, die sinds 1991 aan 3.000 mensen het leven kostte, in Sri Lanka waar Tamil-guerrillastrijders vechten tegen de regering en in Turkije waar de Koerden een onafhanke- lijkheidstrijd voeren. Azië blijft hét gebied waar zich de meeste conflicten afspelen met als grootsten die in Afghanistan, Sri Lanka, Myanmar (Birma) en de Filipijnen. In India speelden zich vier conflicten af, waarbij de strijd in Kashmir het meest in het óog springt. Ook in Afrika werd óp meerdere plaatsen strijd ge voerd. Naast Sierra Leone en Li beria werd er gevochten in Su dan, Somalië en Angola. In het rapport staan ook voorbeelden van conflicten die omsloegen in bedreigend gedrag en militair op treden, maar die toch niet uit de hand liepen. Ondanks het bin nendringen van Noord-Koreaan- se militairen in de gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea eind 1995 en de Chi nese marine-oefeningen bij de kust van Taiwan is er toch geen eind gekomen aan het overleg tussen Noord- en Zuid-Korea en China en Taiwan, aldus het Sipri. Den Haag (anp) - De voor oor logsmisdaden gezochte Bosni sche moslims Hazim Delic (32) en Esad Landzo (23) zijn gistermiddag aangekomen in de gevangenis van het Joego slavië-tribunaal in Scheve- ningen. Het is de eerste maal dat de Bosnische regering moslimbur gers overdraagt aan het VN-tri- bunaal. Delic en Landzo werden op 2 mei door de Bosnische auto riteiten gearresteerd. Bosnië was daarmee de eerste republiek in voormalig Joegoslavië die gehoor gaf aan een arrestatieverzoek van het VN-hof. Het Joegoslavië-Tribunaal ver denkt Delic en Landzo van het martelen en vermoorden van Ser vische gevangenen in het kamp Celebici in de zomer van 1992. Gisteren werden de twee ver dachten met een vliegtuig van de internationale vredesmacht Ifor overgevlogen naar de marine vliegbasis Valkenburg en vervol gens overgebracht naar de Sche- veningse gevangenis. Ze worden 18 juni voorgeleid. Brenda Hollis, de Amerikaanse aanklager in het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Bosnische Serviër Dusko Tadic, blijft het publiek in spanning houden over de preciese rol van de verdachte. De eerste ooggetui ge die voor het Joegoslavië-Tri bunaal in het openbaar bezwa rende verklaringen kan afleggen (dierenarts Azra Blazevic), kwam gistermorgen niet verder dan de mededeling dat zij hem met een wapen over straat had zien lopen. Blazevic (36) woonde tien jaar lang in Kozarac, het dorp waar Tadic een café uitbaatte. In mei 1993, nadat het dorp kapot was geschoten, werd zij met een aan tal andere medewerkers van het plaatselijke ziekenhuis overge bracht naar het concentratie kamp Trnopolje. Onbekende sol daten sommeerden hen voor het vertrek naar het centrum van het dorp te lopen. Daar werd de chauffeur van het ziekenhuis er uitgepikt. Hem hebben ze nooit meer teruggezien. Een andere ooggetuige, Nasiha Klipic, een moslim-vrouw uit Kozarac, heeft gezien hoe Tadic aanwezig was bij etnische zuive ringen in het district Prijedor. Tadic had volgens haar een uni form aan en was gewapend. Dat zei Klipic gistermiddag voor het Joegoslavië- Tribunaal. In de plaats Kozarusa haalden Servische soldaten en agenten de mannen en de jongens vanaf vijf tien jaar uit het vluchtelingen- konvooi en voerden ze af. Tadic was daarbij aanwezig, overleg gend met de overige Serviërs. De aanklager van het Joegosla vië-Tribunaal heeft wegens ge brek aan bewijs verzocht om de vrijlating van de Bosnische Ser viër Goran Lajic. Volgens de aanklager is het mo gelijk dat de Goran Lajic die in de Scheveningse VN-cellen zit, niet de Goran Lajic uit de aan klacht is. Door Aad Jongbloed Florence - Verkiezingen in Bosnië met de bestaande machtsverhoudingen zouden de posities van de oorlogs misdadigers Mladic en Ka radzic kunnen verstevigen en mogelijk leiden tot een nieu we uitbarsting van gewapen de conflicten. Dat zei Antonio Cassese gisteren in het Italiaanse Florence, waar 43 landen en tien internationale organisaties (Peace Implementa tion Council -PIC) bijeen kwa men om de balans op te maken van een half jaar vrede in Bos nië. Cassese, president van het Joe goslavië-tribunaal zei dat als de oorlogmisdadigers nu niet wor den gearresteerd de kans bestaat dat er volgend jaar een tweede Bosnische oorlog uitbreekt. Zon der hun aanhouding blijft Bos nië een etnisch strikt gescheiden, ondemocratisch en onstabiel land. Hij deed een dringend be roep op de internationale ge meenschap om de Bosnistfh-Sef- vische leider Radovan Karadzic en generaal Ratko Mladic te ar resteren voor in Bosnië algemene verkiezingen plaatsvinden. De Amerikanen houden er ech ter aan vast de verkiezing, onge acht de arrestaties, in september te laten houden, omdat dat vast gelegd is in de Akkoorden van Dayton. Het laatste woord zou moeten zijn aan de OVSE (Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa), die de verkiezingen volgens 'Dayton' moet organiseren. Verwacht wordt dat de voorzit ter van de OVSE, de Zwitser Flavio Cotti, vandaag zal voor stellen de beslissing uit te stellen tot einde van deze maand nadat in de plaats Mostar de gemeente raadsverkiezingen zijn gehou den. Mensenrechten De president van het Joegosla vië-Tribunaal schaarde zich in Florence met zijn oproep achter organisaties voor mensenrech ten, die voor uitstel van de ver kiezingen pleiten, omdat in Bos- Carl Bildt, hoge vertegen woordiger voor Bosnië. foto reuter nië aan tal van voorwaarden voor vrije, eerlijke verkiezingen nog niet is voldaan. Tijdens de conferentie in Floren ce openbaarde zich tussen de verscheidene deelnemers een duidelijke scheiding der geesten over het moment waarop in Bos nië verkiezingen plaats moeten vinden, zeker na de oproep van de internationale rechter. De po litiek en met name de VS wil blijven voldoen aan de Akkoor den van Dayton en dat betekent dat de algemene verkiezingen in Bosnië-Herzegovina uiterlijk op 14 september moeten plaatsvin den. De hoge vertegenwoordiger voor Bosnië, Carl Bildt, zei gisteren in Florence daarover dat uitstel van de verkiezingen het houden ervan steeds moeilijker zal ma ken. „Hoe eerder de constitutionele verhoudingen vastliggen, hoe beter het is. Uitstel betekent het langer accepteren van de opde ling van Bosnië." Bildt erkende dat de condities voor de verkie zingen niet optimaal zijn en hij kondigde aan dat een onafhan kelijk televisieprogramma zal worden opgezet om de kiezers optimale en objectieve verkie zingsvoorlichting te bezorgen. De hulporganisaties, die een taak hebben in het vredesproces, willen uitstel van de verkiezin gen, omdat de minimale voor waarden voor eerlijke, vrije ver kiezingen nog niet aanwezig zijn. Een van die voorwaarden is dat de oorlogsmisdadigers opgepakt moeten worden, dat er vrijheid van bewegen in Bosnië moet zijn gegarandeerd en dat meer vluch telingen terug kunnen keren zo dat de verkiezingen een betere afspiegeling worden. Rechter Antonio Cassese wees erop dat het vrij laten rondlopen van Karadzic, Mladic en andere van oorlogsmisdaden beschul digden drie gevaarlijke conse quenties heeft. De betrokkenen zullen volgens de internationale rechter vije en eerlijke verkiezingen dwarsbo men. Hun leiderschap blijft, al dus Cassese, want zij zullen er voor zorgen dat personen wor den gekozen die naar hun beve len zullen luisteren. Tenslotte zullen zij het brein zijn achter plannen om na de verkie zingen en wellicht gewapender hand Bosnië-Herzegovina op te delen in drie 'puur etnische enti teiten'. Dreigen De Europese commissaris Hans van den Broek zal vandaag drei gen de financiële hulp van de EU aan de Serviërs in Bosnië op te schorten als zij de oorlogsmida- digers niet uitleveren. Minister pronk zei daarover: „Praten over sancties is het al opgeven van de mogelijkheid dat ze worden uit geleverd." Hoge vertegenwoordiger Bildt toonde zich op de Bosnië-confe- rentie zeer pessimistisch. „We moeten hier in Florence duide lijk maken dat we de huidige gang van zaken in Bosnië niet accepteren", zei Bildt. „De we deropbouw van Bosnië-Herzeg ovina betekent meer dan het herstellen van fabrieken en tramlijnen. De internationale gemeenschap mag meer voortva rendheid eisen dan we in de af gelopen zes maanden hebben ge- WIE IN Nederland fikkie stookt in eigen tuin of op eigen erf riS keert straf en justitie. Wie over een paar maanden een taj shag verkoopt aan vrijwel volwassen zeventienjarigen, is ern. stig in overtreding en heeft zich te verantwoorden tegenover de gemeenschap. Wie een bescheiden carport aan zijn huiswil bouwen, stuit op de bureaucratie van welstand en gemeente, verordeningen. Wie hetzelfde ding twintig centimeter van d* zelfde buitenmuur af plaatst, is zo vrij als een vogel in de lucht Alles lijkt in Nederland geregeld, gereglementeerd en in ver gunningen- en strafstelsels vastgelegd. En wat niet officieel wetten valt te vatten, is ondergebracht in een systeem van richtlijnen en gedoogafspraken. Maar wie achter het stuur telefoneert, dus de beide handen niet voor het verkeer beschikbaar heeft en mogelijk afgeleid wordt, is zo lang hij nog geen ongeluk veroorzaakt, op geen enkele wijze strafbaar. Dat zo'n bestuurder de kans op onge lukken willens en wetens verhoogt, doet blijkbaar niet ter zake Er zullen ongetwijfeld eerst tientallen slachtoffers moeten val' Ien, er zal vervolgens een echt wetenschappelijk onderzoek ge. daan moeten worden, voordat de overheid ingrijpt en regels stelt. Waarom daarop gewacht? Moet het kalf eerst verdronken zijn voor de put gedempt wordt? leder die nadenkt, weet dat auto mobilisten hun aandacht en beide handen nodig hebben voor een veilige verkeersdeelname. Slachtofferstatistieken zijn daar niet voor nodig. En de eerste feiten zijn al bekend. Vorige week heeft een telefonerende automobilist in Halsteren een rood licht en een overstekend kind niet gezien. Zo'n feit moet niet alleen voldoende zijn voor maatregelen Het is al een slachtoffer te veel. De Russische president Boris Jeltsin was gisteren in St. Petersburg waar hij duizenden bezoekers van een rock-concert vroeg zondag tijdens de verkiezingen op hem, te stemmen. Jeltsin sprak campagne-taal: 'Zelfs op mijn moeilijkste momenten wist ik mij tot nu toe al tijd verzekerd van de steun van de mensen van St. Petersburg. Jullie hebben me nog nooit in de steek gelaten'. Volgens de laatste opi niepeilingen ligt Jeltsin ruim voor op zijn belangrijkste tegenstander Zjoeganov, die de nationalistische en communistische groeperin gen aanvoert. foto reuter VERVOLG VAN VOORPAGINA Minister van Landbouw Van Aartsen noemde het gisteren in de Tweede Kamer 'schokkend en zorgwekkend' dat Groot-Brittan- nië ook na 1988 nog veevoer heeft geëxporteerd dat mogelijk was besmet met BSE. Het Produkt- schap Veevoeders meldt dat tus sen eind 1988 en eind 1991 in Ne derland ook Engels diermeel is ingevoerd. Volgens een woordvoerder ging het daarbij echter alleen om voer voor huisdieren. Van Aartsen's Britse collega, Douglas Hogg zei gisteren rede lijk optimistisch te zijn dat er voor eind volgende week een op lossing is voor de gekke-koeien- crisis. Vooral het volgens Van Aartsen in Groot-Brittannië dringend noodzakelijke water dichte identificatie- en registra tiesysteem voor vee, staat hoog op de agenda. De Commissie verbood de export van Brits rundvlees op 27 maart, na een verklaring van de Britse regering dat BSE ook op de mens overdraagbaar was. Uit protest tegen deze stap van de Unie blok keert Londen alle EU-besluiten. Drie doden bij vliegongeluk Japan Fukuoka - Een Indonesisch passagiersvliegtuig is gisteren in Ja pan kort na de start neergestort en in brand gevlogen. Drie inzit tenden kwamen daarbij om het leven. De Japanse politie beves tigde dat 272 mensen het ongeluk hebben overleefd. Ruim hon derd vliegtuigpassagiers raakten gewond. De meesten wisten van boord te komen voordat het toestel, een DC-10 van Garuda, uit brandde. Uitslag verkiezingen Suriname bevestigd Paramaribo - Het Centraal Hoofdstembureau (CHS) heeft de 867 leden van volksvertegenwoordiging in Suriname officieel gekozen verklaard. De uitslag van de verkiezingen van 23 mei is hiermee een feit. Het Nieuw Front krijgt 24 zetels in het parlement, de Nationale Democratische Partij 16, het Democratisch Alternatief '91 (DA'91) en Pendawalima krijgen elk vier en de Alliantie mag er drie bezetten. Moordenaars Van Noppen kregen geld Biizen - De twee mannen die door de Belgische en Franse politie werden opgepakt in verband met de moord op de veearts Karei Van Noppen, hebben tijdens hun ondervraging gezegd dat de vee houder D. (36) uit Munsterbilzen hun elk omgerekend 35.000 gul den betaalde voor de moord. Dat is gisteren bekend geworden. D. werd eergisteren in zijn villa opgepakt, samen met zijn secre taresse. Zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, werd later ge arresteerd. D. wordt ervan verdacht de twee mannen de opdracht tot de moord op Van Noppen te hebben gegeven. Russische burgemeester vermoord Moskou - De burgemeester van de stad Zjoekovski op twintig ki lometer van Moskou, is het slachtoffer geworden van een huur- moord, heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Boris Jeltsin noemde de moord 'een terreurdaad' om de bevolking te intimide ren tijdens de aanloop naar de verkiezingen van aanstaande zon dag. Ook in de Siberische stad Novokoeznetsk is gisteren een po liticus gedood. Vorige week vrijdag raakte Valeri Sjantsev, die kandidaat is voor het ambt van loco-burgemeester van Moskou, zwaar gewond bij een bomaanslag. België schaft doodstraf volledig af Brussel - België schaft de doodstraf af. Daartoe heeft een ruime meerderheid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers giste ren besloten. Alleen de extreem-rechtse partijen Vlaams Blok en Front National stemden tegen het wetsvoorstel. Zij vinden de duur van de vervangende straffen te kort. België is het enige land in de Europese Unie waar de doodstraf of ficieel nog van kracht is. Onder druk van de Europese partners maken de zuiderburen daar nu echter een einde aan. Verkiezingen Bangladesh niet in orde Dhaka - De bekendmaking van de einduitslagen van de woensdag in Bangladesh gehouden parlementsverkiezingen is opgehouden, doordat de interim-regering heeft besloten dat op sommige plaat sen de kiezers opnieuw naar de stembus moeten in verband met gewelddadigheden en intimidatie. De progressieve Awami Liga stond gisteren nadat de uitslagen uit 271 districten bekend waren op 133 van de 300 parlementszetels waar om werd gestreden. De Nationale Partij van Bangladesh (BNP) van ex-premier Khaleda Zia volgde met 104 zetels. De Jatiyapartij, een mogelijke coalitie partner van de Awami Liga, stond op 29 zetels en de moslim-fun damentalistische Jamaat-i-Islami op twee. Tsjetsjenen kondigen verzet aan Vedeno - De Tsjetsjeense strijders zullen zich met alle middelen verzetten tegen het houden van lokale verkiezingen zondag, zo heeft hun leider Jandarbijev gisteren verklaard. Het pro-Russi sche bewind in Tsjetsjenië wil de verkiezingen juist doorzetten, tegen de wil van Moskou in. „We zullen ons daar met alle midde len tegen verzetten", zei Jandarbijev nabij de Zuid-Tsjetsjeense plaats Vedeno. Op de vraag of dat ook het gebruik van geweld in hield, zei hij nadrukkelijk: „Ik herhaal het: met alle middelen". De Tsjetsjeense strijders en de Russische autoriteiten hadden dinsdag juist afgesproken dat de verkiezingen voor een Tsjetsj- eens parlement zouden worden uitgesteld tot na de terugtrekking van het Russische leger. De Tsjetsjenen hadden dit als voorwaar de voor een militair akkoord gesteld. Brussel (anp) - De Europese Navo-landen voelen er niets voor met de Verenigde Staten in debat te gaan over verlenging het verblijf van de internationale vredesmacht in Bosnië-®1' zegowina. die fase de oorlog weer oplaait Van essentieel belang is.,0. Verenigde Staten bereid zijn soldaten ook volgend jaar deel laten nemen aan de vredesma®- De Amerikaanse minister Defensie, Perry, zinspeelde der deze week op verlenging,J' het verblijf. President Clinton haastte S woensdag echter te zeggen Dat is gisteren in Brussel geble ken tijdens de vergadering van de ministers van Defensie van de vijftien Navo-landen. Uit angst de VS te provoceren schoven de ministers de discussie over ver lenging van het mandaat van de Ifor-vredesmacht voor zich uit. Volgens de Nederlandse minister Voorhoeve is de tijd nu niet rijp om daarover een besluit te ne men. De internationale vredesmacht in Bosnië-Herzegowina blijft offici eel tot eind dit jaar gehandhaafd. In december start de terugtrek king van de 60.000 militairen, zo is de planning. Inmiddels groeit de vrees dat in dit daar geen sprake van kan z'P Hij is bang dat de kwestie ste rnen gaat kosten bij de pe dentsverkiezingen. De Navo-ministers van Def®^ overleggen eind september in Noorse stad Bergen opnieuw verlenging van het Ifor-man® yan onze verslaggeefster nreda/Middelburg De waterleidingbedrijven, wjjWB uit Breda en Middelburg, eisen dat Philip Morris zijn huid tiecampagne onmiddell r„een paginagrote advert Len weekeinde in dive «tond, stelt Philip Morris „inder risico's op longka meebrengt dan bijvoorbee van gezuiverd water. „Uit en Weert - De bouwvakkei regio's Brabant en Li willen in hun volgend: vijf procent loonsverl Wordt het een tweejari tract, dan moet er tien p bij. Dit is de uitkomst uit ledei deringen in de regio Liml Brabant van de Bouw- er bond FNV. De bijeenkomsten vormen sis voor het eisenpakket v nieuwe CAO, die begin v jaar ingaat. In de twee zui regio's zit een vijfde deel leden van de FNV-bond. Volgens districthoofd N. anus willen de leden loen hebben. „Ze willen oonruimte besteden aan v legenheidsmaatregelen, zc en vut. De mensen worden dageli confronteerd met stijgen meentelijke belastingen, z ozb en allerlei milieuhe: Die zitten niet in de prijsci satie, dus daar willen ze ge zién." De bouwvakkers willen h korte arbeidstijd niet in i van vier keer negen uur he ,Met reistijden erbij wor lagen dan veel te lang. Ze gewoon werkweken van uur en de vrije tijd in atv krijgen," aldus Schotanus voorjaar van 1995 is in di langdurig gestaakt om de week gemiddeld op 36 uur gen. Schotanus verwacht ov niet dat de bond met de; eisen de onderhandeling gaat. ,De onderhandelingsruir staat uit de productivit ging plus de winstgroei dii drijven hebben geboekt. zal niet op vijf procent uitkomen, zo simpel ligt 'n het najaar beslissen de leden over de precieze ir van het eisenpakket. Schotanus: „Maar wel bii taders die de FNV aangec te dwarsliggers zijn we i veer niet." be vakbondsbestuurder- wacht dat de looneis zal ®en „ergens tussen de drie procent." F d t deK U opent al et rekening met een 25.000,-. Daarmee 'deale combinatie var 4,25o/o*) en aj]e opnaJ|

de Stem | 1996 | | pagina 4