Kok: 'Geen extra geld voor zorg' Jorritsma wil rekeningrijden nog deze eeuw invoeren Rijdend telefoneren niet strafbaar VVD wil illegalen opsluiten in centra Maarten Van Traa tevreden huis Specialist is geen ondernemer meer 'Ook AO W-premie over tweede schijf9 bestem 30 maanden cel legen Raas-overvaller Engelse Tuinmeubels PvdA verwijt D66 4 volks verlakkerij' na roep om openbreken regeerakkoord BINNENLAND A3 4-8-0 6-4-3-4-3 Alleen als anderen in gevaar worden gebracht Christine Barker Decorations Kerkstraat 107-113 Sprang Capelle BINNENLAND KORT 'Ontknoping zaak Robin is dichtbij' beaphar VLOOIEN HEBBEN GEEN VAKANTIE! RIJDAG 14 JUNI 1996 Groot-Brittannië en Ierland Rustig, vrij zonnig en droop weer. Middagtemperatuur J leidelijk oplopend naar 20 gt' den in het noorden en 23 jL" den in het zuiden op zaterdag België en Luxemburg: Drong en flink wat zon. Vrijdag maxi ma rond 20 graden, zaterdag iets hoger. Noord- en Midden-Frankrijk Flinke zonnige perioden en droog. Maxima van 18 graden langs het Kanaal tot 25 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Flink veel zon en vooral in de Alpen en PW neeën aanhoudende kans on een lokale regen- of onweers- bui. In het oosten geleidelijk meer wind. Middagtempera- tuur meest tussen de 25 en 30 graden. Portugal: Zonnig, zaterdag langs de westkust mogelijk wolkenvelden. Droog. Maxima van 28 graden aan zee tot 36 plaatselijk in het binnenland. Spanje: Overwegend zonnig. In het binnenland 's middags en 's avonds een kleine kans op een lokale onweersbui. Zeer warm met maxima rond 35 graden- aan zee middagtemperatuur circa 27 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilan den ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 26 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon en middagtemperatuur rond 29 graden. Italië: Zonnig. In de namiddag en avond vooral in het zuiden en in de bergen lokaal onweer. Maxima ongeveer 30 graden, aan zee en in het noorden iets lager. Griekenland en Kreta: Zonnig, In Griekenland een enkele re- gen- of onweersbui. Op de Egeïsche Zee waait een stevige noordelijke wind. Middagtem peratuur ongeveer 30 graden, op de eilanden in de Egeische Zee circa 26. Zaterdag iets minder warm. Duitsland: In het algemeen flink zonnig. Vooral vrijdag in het noorden ook wolkenvelden en veel wind en in het uiterste zuiden een kleine kans op on weer. Middagtemperatuur van, 16 graden laangs de noordkust tot 22 lokaal in het midden en zuiden. Zwitserland: Aan de noord flank van de Alpen af en toe zon en eerst nog een kleine kans op onweer. In het zuiden overwegend zonnig. Enige da ling van temperatuur met op zaterdag maxima van 21 gra den in het noorden tot 26 rond Locarno. Oostenrijk: Perioden met zón en vrijwel overal droog. Maxi ma dalend naar rond 21 graden op zaterdag. 7- 11 VRIJDAG 14 JUNI 1996 TELEFOONTJE Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 1. Voorbij; 4. stamcafé, 6. olm; 7. UNO; 9. granaat; 11. bloem. Vertikaal: 1. Vast; 2. oraal; 3. Bach; 5. finaal; 6. oog; 8. unie; 10. rol. Visitekaartje: C.E. Portie uit Stein is 'receptioniste'. 'ua/ioqsjgoaj 'jnrqsoine laiwu'- j 'jaduinqJ^ 00A lil m onze verslaggever - - Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat wil 'een uiter ste poging doen' om rekeningrijden de eeuwwisseling in te voe ren. «et de Kamer is afgesproken dat reke ningrijden - een soort elektronische tol (0ordrukke, overvolle wegen in de spits, 0ni de drukte te spreiden - in het jaar ,(IOi operationeel is. Er is nu nog geen feilloze apparatuur om 'anti-file-tol' in levoeren. De minister denkt te beginnen jet een eerste proef rondom een van de stadsgewesten, ergens in het land. Rekeningrijden mag, vindt ook de minis ter, geen nieuwe 'melkkoe' van automo bilisten worden. Mocht de nieuwe maat regel om files te beheersen extra inkom sten opleveren, dan moet dat op een of andere manier terugvloeien naar de bur gers, maar dan wel aan de weggebrui kers in kwestie. Jorritsma: „Het is natuurlijk wel wat merkwaardig dat je juist mensen die werken extra belast. Maar met dat beet je belasten zorg je dat zij op tijd op hun werk komen." In antwoord op kritiek van de ANWB hield de minister van Verkeer een kleine slag om de arm bij de invoering van re keningrijden. Mocht op andere manieren een spreiding van het fileverkeer bereikt worden, dan hoeft van haar rekeningrij den niet worden ingevoerd. Zij zei daar echter nauwelijks in te geloven. De minister is het niet eens met het hoger instellen van de snelheidsbegrenzers voor vrachtwagens, om de truckers in staat te stellen met wat extra gas in te halen. Als binnenkort de snelheidsbe grenzer wordt ingevoerd, wordt die om technische reden afgesteld op 89 kilome ter per uur. In de vervoerderswereld is daar tevreden op gereageerd: zo kunnen de vrachtwagens als het nodig is toch wat sneller. Jorritsma snijdt die ver wachting de berm in: „Tachtig is en blijft het maximum voor vrachtwagens, ook bij inhalen." Minister Jorritsma deed haar uitlatingen op een forum over verkeersopstopping in Rotterdam. Daar werd gistermiddag een nieuwe dienst van haar ministerie in ge bruik gesteld, Euro Delta Testsite. De minister sprak van 'een geavanceerde proeftuin voor technologische oplossin gen voor de verkeersproblemen'. Op het forum waarschuwde waarne mend hoofddirecteur van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) P.Dord- regter voor het dichtslibben van Bra bant. „Noord-Brabant, onze eerste industrie provincie, ligt aan de rand van het on mogelijk worden." Volgens de VNG-top- man moet met voorrang in die provincie hard gewerkt worden aan oplossingen voor de problemen van verkeers-conges- tie. De minister bekritiseerde de lakse wijze waarop gemeenten en commercie inspe len op de behoefte van transferia, grote parkeergarages aan de stadsgrenzen met aansluitend snel openbaar vervoer de steden in. Het eerste transferium in Groningen ligt op een verkeerde plek en ook het tweede transferium dat binnenkort opent - on der het nieuwe Ajax-stadion Amsterdam Arena in Zuid-Oost - ligt volgens haar 'niet echt goed'. „Waarom nog geen plannen voor transferia in een krans op de steden?" vroeg Jorritsma zich af. Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok ziet niets in het D66-voorstel om liet budget voor de gezondheidszorg met een half miljard te verhogen. Verhoging van de ziekenfondspremies om de extra uitgave te dekken, leidt volgens Kok tot ongewens te lastenverzwaring. In Den Haag Vandaag zei Kok gisteren dat hij 'nog niet toe is' aan een verhoging van het budget voor gezondheidszorg, zoals D66- iractievoorzitter Wolffensperger bepleit. Kok erkende dat minister Borst (D66, Volksgezondheid) kampt met een 'krap jasje', maar tan uitbreiding van het budget wil hij niets weten. In het regeerakkoord is afgespro ken dat het beschikbare budget (nu 60 miljard gulden) per jaar niet 1,3 procent omhoog mag. Al leen als duidelijk is dat Borst daarmee niet uitkomt, is een extra verhoging bespreekbaar. Dat moment is volgens Kok nog niet aangebroken. Wolffensperger wil wel af van de de 1,3 procent-norm af. De afge lopen jaren is de werkelijke groei in de uitgaven voor de gezond heidszorg steeds boven de 2 pro cent uitgekomen. Voor dit jaar wordt rekening gehouden met 2,3 procent. Dit betekent dat Borst een gat van 600 miljoen gulden moet dichten. Intussen is gisteren tussen de woordvoerders gezondheidszorg (an PvdA en D66 ruzie uitgebro ken over de voorstellen van Wolf fensperger. PvdA'er Oudkerk be schuldigt D66 van 'volksverlak kerij'. De PvdA 'geeft een valse (ocrstelling van zaken', vindt D66'er Van Boxtel. PvdA en D66 zijn het er over eens dat voor volksgezondheid meer geld nodig is. Bijvoorbeeld om iets te doen aan lange wachtlijs ten of noodsituaties in de thuis zorg. Maar waar D66 nu kiest voor meer geld, wil de PvdA eerst afrekenen met verspillingen en geldmisbruik in de medische sec tor. Daar valt, volgens Oudkerk, voor zeker 2,7 miljard gulden te besparen aan onnodige of soms zelfs onwettige uitgaven. Oudkerk verwijt Borst een 'treu zelend beleid': zij laat volgens hem de medische sector groten deels ongemoeid en 'pakt' onder tussen de burger met zaken als eigen bijdragen en een uitgekleed ziekenfondspakket. Hij wijst bij voorbeeld op de 400 miljoen gul den aan bonussen en kortingen die apothekers jaarlijks ontvan gen van de farmaceutische indus trie: „Geld dat in verkeerde zak ken verdwijnt. Dat wil D66 niet aanpakken, dat is zeker te moei lijk. Ze halen het liever weg bij de burgers." Van Boxtel vindt deze opmerkin gen 'ondermaats' en 'onzin'. „De gezondheidszorg mag blij zijn met een minister als Borst," vindt hij. De suggestie van Oudkerk dat er snel geld valt te besparen in de medische sector is boven dien 'een valse voorstelling van zaken'. Van onze correspondent Middelburg - Tegen de 21-jarige A. K. uit Vlissingen, die be trokken is geweest bij de overval op het gezin van Jan Raas in maart 1994, is gisteren op de zitting van de rechtbank in Mid delburg een gevangenisstraf van dertig maanden en tbs met dwangverpleging geëist. K. moest zich overigens naast de «verval ook nog verantwoorden 'oor een diefstal uit een woonwa gen, het mishandelen van enkele skinheads met een knuppel en het schieten op een paard om daar mee zijn revolver uit te proberen. De diefstal uit de woonwagen le- K. een geldkistje met gulden op. Van dat geld een auto. Be officier heeft tevens geëist dat K het geld terugbetaalt. De zaak 'eSen K. werd al eerder behan deld, maar aangehouden om hem het Pieter Baancentrum te la- onderzoeken. De plaatsge noot van K., de 21-jarige J. G., j«e samen met K. de overval op Raas pleegde, is al eerder door de seohtbank in Middelburg veroor deeld tot vier jaar en tbs met dwangverpleging. Tegen hem was vijf jaar en tbs met dwang verpleging geëist. De twee kwamen in maart 1994 de woning van Raas in 's Heeren- hoek binnen door zijn thuisko mende zoon met een vuurwapen te bedreigen. Toen de buit tegenviel gijzelden ze de echtgenote van Raas, haar zoon en diens vriend. Jan Raas zelf kreeg - toen hij een half uur later thuiskwam - het pistool te gen zijn hoofd gedrukt. Raas wist de overvallers uiteindelijk weg te werken door hen letterlijk en fi guurlijk met een moker het huis uit te slaan. Deskundigen van het Pieter Baancentrum omschreven de ver minderd toerekeningsvatbare K. als een 'stuurloos iemand, die zijn angsten en onzekerheden mani festeert door stoer gedrag'. i al eerder een derge- iZ gestie. Hij is gesterkt in J idee na recente contacten ^vreemdelingendiensten. 0m_ Politie nu alleen illegalen g opsluiten als ze zich ontrek- aan uitzetting, is de praktijk aan„Temdelin§endiensten een m J; den 'Hegaal al snel weer «eten vrijlaten. Die duikt ver ens weer onder. ^Probleem kan volgens de worden opgelost door lanvH en Illegalen meteen «ngdung -vast te zetten, in cen_ tin a™'achting van hun uit De meeste landen - ook Nederland - kennen geen wettelijke regels voor het gebruik van autotelefoons tijdens het rijden. FOTO CORVIVEEN ilït ',:v IIUJ r.j T-r' "v e c r Door John Lazaroms Breda - Het gebruik van autotelefoons tijdens het rijden wordt niet beperkt door wetgeving. Mobiele telefoons ra ken steeds meer ingeburgerd. Het aan tal bellende automobilisten aan het stuur neemt toe. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat ziet geen heil in het aan regels binden van allerlei 'activitei ten' in de auto, waaronder ook het tele foneren. Dat het fout kan gaan bleek vorige week, toen een 13-jarige jongen in Halsteren werd aangereden door een bellende automobilist die 'door rood' reed. De jongen ligt zwaar gewond op de intensive care van een Rotter dams ziekenhuis. Onderzoeken in binnen- en buitenland be wijzen wat velen eigenlijk al lang weten. Te lefoneren achter het stuur levert gevaarlijke situaties op. Bij Veilig Verkeer Nederland (VVN) kunnen ze de 'verschijnselen' zo* op sommen. Minder gebruik van richtingaan wijzers, slingerend gedrag, krap inhalen, te laat wisselen van rijstrook en te laat af slaan, somt een woordvoerder op. De meeste landen kennen geen wettelijke regels voor het gebruik van autotelefoons tijdens het rijden. Italië en Zwitserland vor men een uitzondering. Minister Jorritsma van Verkeer is geen voorstander van het in stellen van regels voor allerlei zaken die mensen in de auto erbij doen. Zoals het wis selen van cassettebandjes, afstemmen van de radio, het lezen van wegenkaarten én bellen. „Er is een artikel in de Wegenverkeerswet dat gevaarlijk gedrag op de weg strafbaar maakt. Daarmee is het bellen tijdens het rij den afgedekt," aldus een woordvoerster. Verder wil het ministerie niet gaan. Er wordt in Europees verband wel gesproken over eventuele maatregelen. Het is niet dui delijk of dat tot een Europese richtlijn leidt. Verzekeraars hebben overigens ook geen polisvoorwaarden waarin staat dat bij on gevallen, veroorzaakt door rijdend bellen, geen geld wordt uitgekeerd. Het Korps Lan delijke Politie Diensten (KLPD) heeft dage lijks tientallen surveillancewagens op de snelwegen. En kan dus meepraten over het fenomeen 'bellen tijdens het rijden'. Woord voerder J. Bennink stelt dat zij alleen kun nen ingrijpen als iemand rijgedrag vertoont wat anderen in gevaar brengt. „De tijden zijn inderdaad veranderd," ver telt de KLPD-woordvoerder. „Er wordt be hoorlijk veel vanuit de auto gebeld. In prin cipe verlaagt alles wat je in de auto doet, be halve het rijden zelf, de concentratie. Maar zolang het anderen niet in gevaar brengt, kunnen we niets doen." „Het komt wel eens voor dat we iemand op de linkerbaan zien rijden die in snelheid ineens behoorlijk te rugzakt. Of slingert. En dan inderdaad zit te bellen. Die kunnen we dus wél naar de kant halen en bekeuren. Wie zich echter netjes aan de snelheid houdt, kaarsrecht rijdt en toch zit te bellen, die kunnen we niets ma ken," aldus Bennink. Zowel KLPD als VVN hebben talloze aan bevelingen voor bestuurders met een auto telefoon. Alleen bellen bij verkeersveilige si tuaties, aandacht bij het verkeer houden, geen aantekeningen maken en als dat toch moet dan even stoppen op een parkeer plaats. „Er is in Nederland om de 5 kilome ter wel een afrit of iets dergelijks. Ga daar dan onderaan de snelweg staan," aldus Ben nink. „En nooit op de vluchtstrook natuur lijk." Handsfree bellen is altijd beter, maar dat vergt weer een investering in appara tuur. „Maar ook dan is je aandacht nooit honderd procent bij het autorijden. Autotelefoons leveren volgens WN echter ook een positieve bijdrage aan het verkeer op de Nederlandse wegen. Per jaar maken 80.000 automobilisten gebruik van hun au totelefoon om via alarmnummer 06-11 ver keersongevallen te melden. WN denkt zelfs dat 'doorrijders na aanrijding' op deze ma nier sneller gepakt kunnen worden als de politie daar direct van op de hoogte is. ZIE OOK COMMENTAAR - A4 Haag (anp) - De WD-fractie in de Tweede Kamer wil ille galen vastzetten in centra. Op die manier hoopt WD-Kamerlid "'ipstra te bereiken dat ze daadwerkelijk kunnen worden uit gezet. ^"coalitiegenoten van PvdA en Rijpstra noemt 'gecontroleerde «staan er afwijzend tegen- opvang, met vrijheidsbeperkende Oppositiepartij CDA voelt tot vrijheidsontnemende maatre gel voor. gelen'. Dat geeft vreemdelingendiensten ook de tijd om de identiteit van de illegaal vast te stellen. Zij zijn vaak niet in het bezit van identi teitspapieren, hetgeen van uitzet ting naar het land van herkomst een moeizame aangelegenheid maakt. Rijpstra gaat zijn plan nog nader uitwerken. Daarbij gaat het on der andere om de vraag, of er wettelijke belemmeringen zijn. Hij denkt dat het door het terug lopende aantal asielzoekers mo gelijk is om vrijkomende asiel- o zoekerscentra voor de 'gecontro- fldaiV a 'n een ce^' maar we^ leerde opvang' van illegalen in te 'g dat er sprake is van wat richten. Door Marianne Wuite Den Haag - „Nou jongens, tot Srebrenica dan maar." Tevre den met de vertrouwde pijp in de hand verliet PvdA-Kamer lid Maarten van Traa gisteren de vergaderzaal van de Twee de Kamer. De buitenlandwoordvoerder van de PvdA kan zich zich weer hele maal op zijn eigen terrein gaan richten; zijn werk als voorzitter van de parlementaire enquête commissie naar de opsporings methoden van politie en justitie zit erop. Het (voorlopige) resultaat: Er komt veel wetgeving waarin ge regeld wordt wat politie en justi tie mogen in de strijd tegen de ge organiseerde misdaad. De Tweede Kamer heeft gisteren voor de laatste keer over het ruim 4000 pagina's tellende rapport van Van Traa en zijn commissie gesproken. De lange lijst met aanbevelingen, het resultaat van ruim anderhalf jaar diepgravend onderzoek van de commissie, wordt echter niet klakkeloos door de Kamer overgenomen. In totaal zijn er 35 wijzigingen in aangebracht. Het zijn vooral aan passingen waarmee de 'strikte leer' die Van Traa voorstaat enigszins wordt afgezwakt. Het grote aantal wijzigingen be tekent, zo benadrukten de diver se woordvoerders gisteren in het debat, allerminst dat de Kamer zware kritiek heeft op het werk Van Traa en de zijnen. In tegen deel: de enquêtecommissie kreeg van iedereen een grote pluim. „Politie en justitie behouden een goed gevulde gereedschapskist," zei CDA-Kamerlid Hillen. „De enquête is' heel waardevol ge weest," zei minister Sorgdrager (Justitie), die de aanbevelingen in wetten gaat omzetten. Van Traa zelf concludeerde dat het totaalpakket 'vrij ongeschon den' de eindstreep haalt. Op een punt moet de naar eigen zeggen naar perfectionisme zuchtende Van Traa wel flink slikken: er komt geen ultiem verbod op het doorlaten van drugs. De enquêtecommissie heeft zich er steeds hard voor gemaakt dat er nooit meer drugs doorgelaten mogen worden onder toeziend oog van politie en justitie. De commissie wilde hooguit een uit zondering maken voor een 'lijnt ester' van enkele tientallen klio's softdrugs. De Kamer gaat verder: er komt wel een verbod op het doorlaten van drugs en andere il legale goederen maar bij 'hoge uitzondering' kan hiervan wor den afgeweken. De minister van Justitie moet daar dan wel per soonlijk mee instemmen. De Tweede Kamer heeft gisteren, zoals PvdA-Kamerlid Kalsbeek zei, een brug geslagen over de kloof die er gaapte tussen de op sporing in de praktijk en de wet- (ADVERTENTIE) Dc kollcklic van Engelands grootste fabrikant direkt aan partikulieren uil voorraad met zéér hoge kortingen. Traditionele banken, tutnscts, talels, smidse meubelen Coloniale parasols Rotan cn oude stalionsbanken, ook landelijke (hard)houlcn poorten cn buxusmanden. verkoop: 11 .(X)- 17.(X) uur vrijdag lol 21.00 uur Margriet 'niet voor de rechter' Den Haag - Prinses Margriet hoeft niet te verschijnen voor de Haagse rechtbank, om te getuigen in het proces van publicist Wil lem Oltmans. Zij wil ook verder niet geplaagd worden door steeds nieuwe dagvaardingen om als getuige naar de rechtbank te ko men. Dat vindt landsadvocaat mr.J.de Wijkerslooth, die optreedt als de advocaat van de prinses in het proces dat Oltmans heeft aangespannen tegen de Staat. Ouderenpartijen roken de vredespijp Den Haag - De Ouderenpartijen AOV, Unie 55+ en Senioren 2000 (die in de Tweede Kamer de Groep Nijpels heet) gaan proberen de onderlinge vrede te herstellen. Zaterdag komen de bestuursvoor zitters van de drie groeperingen bijeen in Bilthoven. De bijeen komst is opmerkelijk omdat AOV en Senioren 2000 kennelijk weer met elkaar door een deur kunnen. Afgelopen weekeinde be zwoer AOV-kamerlid Verkerk nog niets meer met 'die club' van Nijpels te maken wilde hebben. Geen parlementair onderzoek naar TCR Den Haag - De Tweede Kamer wil vooralsnog geen parlementair onderzoek naar de affaire bij het failliete Tank Cleaning Rotter dam (TCR). In een werkgroep van de Kamer die de fracties moet adviseren of er zo'n onderzoek moet komen, was daarvoor giste ren geen meerderheid. Alleen de PvdA en Socialistische Partij waren voor. Vrijspraak in moordzaak Manon Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de ver dachte van de moord op de 8-jarige Manon Seykens uit Helmond vrijgesproken. De officier van justitie had nog geen straf geëist, maar de recht bank gevraagd te beoordelen of hij voldoende bewijs had tegen de 49-jarige A.R. uit Helmond. Het meisje verdween vorig jaar au gustus. Haar stoffelijk overschot werd in februari langs een ka naal op 400 meter van haar huis gevonden. VERVOLG VAN VOORPAGINA In het hele land zijn in het afgelo pen jaar ziekenhuizen, medische specialisten en zorgverzekeraars vrijwillig overgegaan op een nieuwe organisatie van hun zorg verlening. Het ziekenhuis-nieuwe-stijl is in de meeste gevallen een geïnte greerd medisch-specialistisch be drijf geworden waarbij de spe cialist niet meer de status heeft van vrije, onafhankelijke onder nemer maar mede-verantwoor delijk is voor het te voeren beleid en de besteding van het budget. Meer samenwerking om de kos ten te drukken, is op dit moment overal het parool. In steeds meer ziekenhuizen zul len deze nieuwe afspraken ook leiden tot een soort basisinkomen voor specialisten. De betaling per verrichting zal, zegt minister Borst (Volksgezondheid), zeker moeten verdwijnen omdat die juist de oorzaak is van jaarlijkse terugkerende tekorten. De spe cialisten zijn daar inmiddels ook v#n. overtuigd. Met instemming van de betrokkenen worden de grote inkomensverschillen tussen de specialisten onderling (de 'snijdende' beroepen verdienden aanzienlijk meer dan 'luisteren de' artsen) geharmoniseerd of daar wordt hard aan gewerkt. Als eerste in het land kon het Me disch Centrum Alkmaar eerder deze week melden dat het zieken huis-nieuwe stijl in volle omvang een feit was. De Noord-Holland se specialisten hebben zich mas saal accoord verklaard met een vast basisinkomen en een nieuwe ziekenhuis-organisatie. Het mi nisterie, opgetogen over deze eer ste echte doorbraak, verwacht dat veel ziekenhuizen die nu nog in het stadium van onderhande lingen zitten, dit voorbeeld zullen volgen. Dat het ministerie nu al consta teert dat de medisch specialisten anders - en goedkoper - zijn gaan werken, zal ook het gevolg zijn van een betere samenwerking tussen huisarts en ziekenhuis. Als het aantal verwijzingen afneemt omdat de huisarts volgens op dracht meer patiënten voor eigen rekening neemt, krijgt de specia list meer tijd en geld beschikbaar voor minder patiënten. Ook die werkwijze lijkt vruchten af te werpen. Nu de medische specialisten overal bereid zijn om - weliswaar onder druk van de overheid - mee te doen met lokale en regionale ontwikkelingen en zich ook steeds vaker neerleggen bij een veelal onvermijdelijke korting op hun inkomen, begint het ministe rie zich nu af te vragen in hoever re de weigerachtige landelijke or ganisaties van specialisten hun achterban nog vertegenwoordi gen. Immers, de belangenorgani saties blijven vasthouden aan het vrije ondernemerschap, de auto nome positie van de arts en de onderlinge inkomensverschillen. VERVOLG VAN VOORPAGINA „K. zit er psychisch helemaal doorheen. Hij maakt een zeer aangeslagen indruk, wordt soms twee keer per dag verhoord. De man heeft psychische hulp nodig en kan de druk niet meer aan," aldus Schoenmakers. K. zou in staat zijn allerlei zaken te beken nen om maar rust te hebben. Ingewijden in het onderzoek stel len echter dat het nu niet echt lang meer kan duren voor justitie de zaak tot een goed einde brengt. Officier van justitie mr. C. van Spierenburg liet deze week al weten zeer optimistisch te zijn over de afloop van het on derzoek. Hij kon echter niets zeg gen over de stand van zaken. Jus titie weigert al weken inhoude lijk commentaar. Overbuurvrouw T.J., bij wie Ro bin Bogers op 24 april 's middags pannenkoeken ging eten, werd een tijd lang als hoofdverdachte gezien. De vrouw heeft, als haar verklaringen en die van haar ex- man tenminste nog als betrouw baar gezien mogen worden, een minder grote rol gespeeld dan aanvankelijk werd aangenomen. geving in Den Haag. Maar daar mee is slechts de helft van het verhaal af, merkte Van Traa op. De twee helft wordt pas ingevuld in september, als bekend is welke maatregelen Sorgdrager en haar collega Dijkstal van Binnenland se Zaken treffen tegen de politie en justitiefunctionarissen die een hoofdrol hebben gespeeld in de door Van Traa gesignaleerde 'cri sis in de opsporing'. Commissielid Van Traa mag dan wel klaar zijn, Kamerlid Van Traa zal in september ongetwij feld weer van zich laten horen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Melkert en Linschoten doen ook een ander voorstel om de premie grondslag voor de AOW te ver breden. Momenteel wordt alleen AOW-premie geheven over de eerste schijf van de loon- en in komstenbelasting (tot ongeveer 45.000 gulden). Om verschillende redenen levert dat voor de AOW steeds minder op, waardoor eigenlijk de premie omhoog moet. In dat geval zou het tarief in de eerste schijf (nu circa 38 procent) echter steeds meer in de buurt van de tweede schijf (50 procent) uitkomen. Om dat te voorkomen opperen de bewindslieden de mogelijkheid om ook over de tweede schijf AOW-premie te heffen. „Eén ma nier om de steeds geringere be trokkenheid van de hoogste inko mens bij de financiering van de AOW te keren, is premieheffing over inkomens in de tweede en eventueel de derde schijf." De nota bevat verder een aantal voorstellen voor maatregelen om meer mensen aan het werk te krijgen. Het btw-tarief voor bij voorbeeld milieuvervuilende pro ducten zou met 1,5 procent om hoog moeten. Dat levert drie mil jard op. Met dat bedrag kunnen de lasten op arbeid verlaagd wor den. Ook zou er een arbeidstoe- slag moeten komen, waardoor het voor uitkeringsgerechtigden fi nancieel interessanter wordt een baan te accepeteren. Eerder werd al bekend dat op So ciale Zaken wordt overwogen ook de ww te versoberen. De hoogte van de uitkering zou af hankelijk moeten worden van de premies die een werknemer heeft betaald. In de praktijk komt dat er op neer dat de uitkering niet meer 70 procent van het laatst verdiende loon bedraagt, maar 70 procent van het gemiddelde loon. (ADVERTENTIE) Pak vlooien en larven grondig aan vóór u op vakantie gaat. Gebruik Beaphar Insecto en doorbreek de levenscyclus van de vlo. Verkrijg baar bij de dierenspeciaalzaak. Informatie: 0572-344499

de Stem | 1996 | | pagina 3