srrïïïz; Axel wil zich veel beter promoten pslag van mest mag niet meer asisschool De Werf estaat veertig jaar Reuzenhoeksedijk is er klaar voor 6Gildefeesten zijn nergens zonder vrijwilligers' POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS indbouwers in zeven Zeeuws-Ylaamse gemeenten moeten ontheffing hebben ESTEM ZEELAND Stuurgroep moet eenduidigheid van alle activiteiten bevorderen Gentenaar beroofd Terneuzen lesprogramma l°or jonge leners Programma van de Gildefeesten Snelheidscontroles Aanrijding Samenscholing Auto-inbraak Dronken Kop-staart Botsing Philippine Sas van Gent Westdorpe Agenten licht gewond bij aanhouding drie verdachten Groot waterspektakel in Sas 22 Leerlingen geslaagd voor EHBO-diploma Eindexamen VRIJDAG 14 JUNI 1996 C3 0„ze verslaggever l Er moet een stuurgroep eleven geroepen worden i 1 *1 1 11- -el gaat zorgen. In de stuur- M. .p moeten naast de ge- pte ook winkeliers, VW, ktkooplieden en organisa- van grotere evenemen- zitting gaan nemen. ,jS een van de aanbevelingen len gedaan in het con- i 'Axel Toeristisch II'. De stuurgroep moet een meerjaren plan uitwerken waarin wordt aangegeven hoe de promotie-gel- den besteed kunnen worden. Veel zal daarbij afhangen van de be reidheid van de Axelse onderne mers om aan een dergelijk initia tief mee te werken. Enkele jaren geleden heeft de gemeente een eerste aanzet gegeven om te ko men tot één promotie-orgaan voor Axel. Alle goede bedoelin gen ten spijt, anno 1996 moet de conclusie getrokken worden dat, behoudens de oprichting van on dernemersvereniging 'Axclusief' van dat streven nog niet veel te recht is gekomen. En dat terwijl de gemeente best wat extra pro motie kan gebruiken. Onder meer om de positie van de weekmarkt te versterken. Dit zou kunnen door er bijvoorbeeld regelmatig een antiek- of rommelmarkt aan toe te voegen. Vorig jaar nam de gemeenteraad overigens een voorstel aan om de marktgelden met tien procent te verhogen. Dat extra geld zou in zijn geheel ten goede moeten komen aan promo tie-activiteiten voor de week markt. Niet alleen de markt, maar ook de aantrekkingskracht van het centrum moet vergroot worden. Herkenbare activiteiten, een betere bereikbaarheid en be wegwijzering moeten het klop pend hart van Axel een extra im puls gaan geven. Het zogenaamde 'funshoppen' (recreatief winke len) speelt daarbij een belangrij ke rol. De gemeente is van me ning dat de concurrentiepositie van het nieuwe winkelcentrum, ten opzichte van andere in Zeeuws-Vlaanderen en België ge legen centra, op die manier ver beterd kan worden. Volgende week dinsdag praat de commissie OWSR over het gehele plan Axel Toeristisch II. De vergadering be gint om 19.00 uur. onze verslaggever euzen - Landbouwers moeten met ingang van maan- 17 juni een ontheffing hebben als ze mest enige tijd op land willen laten liggen. De zeven Zeeuws-Vlaamse eenten voeren gezamenlijk deze maatregel in om on- ge bodemverontreiniging en stankoverlast te voorko- ens een woordvoerder van de eente Terneuzen komt het vaker voor dat op land percelen (vaste) mest wordt 'agen. Het is uiteraard de "oeling dat de boer deze mest 'jdt', over zijn land ver- idten onderploegt dus. Maar 'ooment waarop dit gebeurt, de landbouwer zelf. praktijk wijst uit dat mest na aanvoer vaak blijft liggen tot ter eraan toekomt het goedje bodemverbeteraar onder de i te werken. Behalve nega- gevolgen voor het milieu le- dat in toenemende mate ten op van omwonenden stankoverlast. zeven Zeeuws-Vlaamse ge- •nten traden tot dusver niet op m een landbouwer die zijn mest na aanvoer liet lig- soms maandenlang. Daar ':t nu met ingang van maan- eeneind aan. tijdelijke opslag van mest, zo uit de nieuwe regeling, t dan voldoen aan een reeks chriften. De afspraak tus- gemeenten is onder meer deze: vaste mest mag niet langer dan zes maanden worden opge slagen en slechts één keer per vier jaar mag die mest op dezelfde plaats liggen. Bovendien moet de boer een ontheffingsvergunning minstens vier weken voor aan voer bij de gemeente aanvragen. Voldoet de landbouwer niet aan de regeltjes, dan loopt hij kans op bestuursrechtelijke of zelfs straf rechtelijke vervolging. Daar kan in elk geval een forse boete uit voortvloeien. Overigens bepaalt een gemeente zelf de duur van de ontheffing. En die zal, aldus de zegsman, af hankelijk zijn van omvang van de hoop mest en met name de af stand tot de woonbebouwing. Midden in een polder zal er min der snel een klacht over stank ko men, dan vlak bij een dorp. Ver der zijn er nog meerdere aanvul lende eisen mogelijk, zoals de verplichting om de mest af te dekken. De 'gedoogregeling' loopt overi gens vooruit op een landelijke wet over het opslaan van vaste meststoffen. onze correspondent 'lippine - Op 27 juni is het precies veertig jaar geleden dat de 'dige r.-k. basisschool De Werf te Philippine in gebruik werd omen. De oude school, St.-Aloysius in De Meerpaal - die js dienst doet als bibliotheek - werd vervangen door een "r die tijd modern schoolgebouw met veel ruimte en licht kosten van de bouw, toender- jl gebouwd door de gebroeders 'ers, was 138.912. gulden. Er in die tijd zelfs een prachtige ta met vijver, volière en dui- til, waar veel trouwfoto's rden gemaakt. let veertigjarig bestaan wordt Mdaag en morgen gevierd. Van- 'tag wordt er aan alle leerlingen i gegeven door een poppen- Nster en een goochelende ■im. Morgen worden op en tod het schoolplein diverse acti- fcten gehouden. Zo is er onder jeer een playbackshow voor de toderen. De meegekomen S® worden onderhouden met ;en - Een 24-jarige in- Wffler van Gent heeft bij de ,i" aangifte gedaan van eergisteren rond 21.00 Jrover de Smidswal in Terneu- waar hij staande werd ge in door een Frans sprekende Die trok al snel een soort ivapen, vermoedelijk een ®i, en dreigde te steken als de ™enaar niet meteen zijn geld Deze overhandigde een be- van zo'n 6000 frank. De po ule dader enige hjd later «rden. Het ging om een 29- j>kv.?an 20nder vaste woon- of Wfplaats. J'n onze verslaggever bltB!ZenrJJeuSdi8e leners van vanaf 1 de bibliobus kunnen isnp«Vl? week deelnemen I en leesprogramma. Pak J?aJan het Pr°gramma is bjJ k°fter'. Iedere deelnemer lóor elÏÏ rtL met stroken- elk gelezen boek (het moet s ®et 'reizen' te maken herd m,.1?® een str°ok ingele- Irook i/-6"' In ruft voor die 'Hek be deelnemer een levej recht3!!kaait Vij£ stickers öiklom j P een oorkonde en bvendiml3 Ut^e' Kinderen die Cnnf A6n reisverslagje of le boeken 3 ,enmg over een van boete en> maken kans op uurt n'HetleeSPr0§ram- '»ber Van 17 iuni totl sep- Van onze verslaggever Sluiskil - De opening van de zestiende Gildefeesten is donderdag 29 augustus om 19.00 uur. Verder zijn er op die eerste feestdag een Mobi liteitsbeurs - met medewer king van vier autobedrijven - en een modeshow met een Grieks orkest. De tweede dag begint met kinderspelen. Verder vrijdag 30 augustus een ouderen- middag, een trimloop en vanaf 20.30 uur een dans avond met medewerking van het orkest Ritmiek in de feesttent. Ook dan is er de Mobiliteitsbeurs, net als za terdag 31 augustus. Verder op de derde dag van de feesten: een kindershow door jeugdcircus Reinardi (aanvang 14.00 uur), touwt rekwedstrijden (aanvang 14.00 uur) en gaaibollen. Ook kunnen er rondritten worden gemaakt met een sjees en rondvaarten over het kanaal Gent-Terneuzen. Om 21.00 uur begint een dansavond met swingorkest El Parador en een optreden van Gerard Joling. Het programma van de af sluitende feestdag begint om 11.00 uur met een superont- bijt. Vanaf 12.00 uur is er een rommelmarkt. De afsluiten de swingavond met The New Four begint om 20.00 uur. De toegang tot alle activitei ten is gratis, met uitzonde ring van de feestavond op zaterdag. Vele tonnen steen zijn de voorbije we ken aangevoerd om de Reuzenhoeksedijk langs de kant van de Otheense Kreek bre der te maken. Dat is nodig in verband met de aanleg van de nieuwe woonwijk in de Nieuw Othenepolder. Als straks het handjevol woningen aan het begin van de Reuzenhoeksedijk leeg komt en die huizen onder de sloophamer gaan, kan gestart worden met de aanleg van een nieuwe ontsluitingsweg: de Vrij heidslaan. De verbreding van de dijk en de aanleg van de weg naar de nieuwe woonwijk kos ten de gemeente Terneuzen ruim twee miljoen gulden. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE een drankje en een hapje en kun nen genieten van de verrichtin gen van hun kroost. Het jubileum wordt zondag 16 juni herdacht met een gezins- dienst die om half tien begint en waarvoor iedereen wordt uitge nodigd. Zaterdag 28 september is er nog een reünie voor alle oud leerlingen. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan is er een gidsje huis-aan-huis bezorgd in Philippine, met daarin oude fo to's, verhalen uit De Stem over de opening en de begroting van de eerste inrichting, meubilering en aanschaf van leermiddelen. Ieder draagt zo zijn steentje bij om de Gildefeesten tot een succes te maken. Van onze verslaggever Sluiskil - Maanden voordat de festivitei ten plaatsvinden, zijn de vrijwilligers achter de schermen elke week al druk be zig met de voorbereidingen. Werktuigen voor de zeskamp, podia en decors. Kort om, de nijvere knutselaars zijn onmis baar om de Gildefeesten in Sluiskil te maken tot wat ze zijn. „Zonder die groep mensen zouden de Gilde feesten nergens zijn. Ik zou ze allemaal wel apart in de schijnwerpers willen zetten," zegt de voorzitter van de stichting Gildefeesten Sluiskil, A. Bastiaansen. De Gildefeesten vinden dit jaar voor de zes tiende keer plaats en ademen een tropische sfeer. „Het is een heel karwei om een tent van hon derd meter lang en twintig meter breed op te bouwen en 'tropisch' op te tuigen," aldus Bas tiaansen, die met acht anderen het bestuur van de stichting Gildefeesten vormt. Eenieder draagt zo zijn steentje bij om de Gil defeesten tot een succes te maken. Zo lopen bestuursleden en anderen altijd in herkenba re kleding rond, daar zorgen twee dames voor, ook van het bestuur. Het oudste bestuurslid is Piet de Kerf. Hij is vanaf het eerste moment al betrokken bij de organisatie van de feesten en fungeert als mentor en vraagbaak voor de rest. „Zonder hen zouden we nergens zijn," zegt de voorzit ter over de groep van tussen de tien en vijftien personen die iedere donderdagavond bij el kaar komt - vanaf begin maart alweer - en allerlei benodigdheden soms letterlijk, maar ook figuurlijk in elkaar timmert. Daarnaast is er nog een hele groep vrijwilligers vier dagen lang actief in de bonnenverkoop en de schoonmaak van de tent. FOTO WIM KOOIJMAN Ook is er de onontbeerlijke steun van de plaatselijke ondernemersvereniging en de ei gen sponsorgroep. Want het uitgangspunt is dat alle activiteiten gratis zijn en met uitzondering van de feest avond met het optreden van Gerard Joling lukt dat ook. Hulp is er verder van de Sluiskilse brand weer, die vier dagen borg staat voor de bewa king en beveiliging. „De penningmeester zorgt er altijd voor dat de financiën perfect geregeld zijn en onze se cretaris Wim Dieleman is een ware duizend poot," vervolgt Bastiaansen. „De een zorgt voor het containergebeuren en de toiletten. De ander zorgt voor de reclamekant: we heb ben bijvoorbeeld een advertentiekrant in een oplage van 24.000 exemplaren. Velen offeren er gewoon een week verlof aan op. Het is twee weken de jas uittrekken en er keihard tegen aan." Terneuzen/Hulst - De politie hield gistermorgen een radar controle op de Hoofdweg in Terneuzen en de Terneuzen- sestraat in Zaamslag. Van de 642 passanten reden er zes har der dan tachtig kilometer per uur. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 102 kilometer per uur. De controles werden 's middags voortgezet op de Gui- do Gezellestraat in Terneuzen en de Abdaalseweg in Hulst. Op beide locaties geldt een maximum snelheid van vijftig kilometer per uur. 58 Bestuur ders reden harder. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 82 kilometer per uur. Eede - Een 63-jarige automo bilist uit Maldegem (B) en een 36-jarige landgenote uit Gent waren woensdagmiddag be trokken bij een aanrijding op de rijksweg bij Eede. Op de kruising met de Brieverstraat verleende de man geen voor rang. Alleen materiële schade. Terneuzen - Zeven Terneuzen- aren in de leeftijd van vijftien tot zeventien jaar kregen elke een bekeuring van negentig gulden omdat ze samenschool den op de Dijkgang in hun woonplaats. Het groepje had al eerder een waarschuwing ge kregen, maar trok zich daar niets van aan. Volgens de alge mene politieverordening (apv) is samenscholing op die plek niet toegestaan. Hulst - Een 32-jarige man uit Kloosterzande meldde zich bij de politie vanwege een inbraak in zijn auto, die geparkeerd stond op het 's Gravenhofplein in Hulst. Uit de auto werd een mobiele telefoon gestolen. Terneuzen - Een twintigjarige Terneuzenaar kreeg een pro ces-verbaal, omdat hij donder dagmorgen rond de klok van 05.00 uur 'zwalkend en tierend' de openbare orde in de Nieuw- straat verstoorde. Bovendien schopte hij tegen een terrasta fel. Sluiskil - Een 31-jarige auto mobilist uit Sluiskil zag gister morgen te laat dat de automo biliste die voor hem reed af remde. Dat gebeurde op de Ka- naalbrug in Sluiskil. Een kop- staartbotsing met alleen blik schade was het gevolg. Retranchement - Een 71-jarige automobilist uit Zaamslag ver zuimde op de kruising Zwin- straat/Kanaalweg in Ret ranchement voorrang te verle nen aan een 52-jarige automo bilist, eveneens uit Zaamslag. Een botsing kon niet uitblijven. De voertuigen raakte zwaar beschadigd. De automobilisten kwamen met de schrik vrij. AVONDVIERDAAGSE - Van 17 tot en met 20 juni wordt in Philippine weer de avondvier daagse gelopen. De afstanden bedragen vijf en tien kilometer. De kosten zijn bij voorinschrij ving 4,50 en bij de start 5,-. Het vertrekpunt is aan De Schotse Hoek, voor de tien ki lometer om 18.30 uur en voor de vijf kilometer om 19.00 uur. OUD PAPIER - Zaterdag 22 juni wordt het oud papier in de wijken ten westen van de spoorlijn weer opgehaald door de leden van harmonie De Ver- eenigde Vrienden. Zij beginnen hiermee om 09.00 uur. VERKOOP - Boekenwurmen, leesfreaks, papierverslinders en gewone lezers kunnen vrij dag 28 juni hun kans grijpen in de openbare bibliotheek. Tij dens de openingsuren van 13.30 tot 20.00 uur zullen er namelijk weer afgeschreven boeken worden verkocht. Als men nog op zoek is naar wat leesvoer voor de vakantie, dan is dit het juiste moment. ALLEENSTAANDEN - De soos voor alleenstaanden in de Kanaalzone houdt zaterdag een bijeenkomst in het cultu reel centrum De Speije. Aan vang 20.00 uur. Er wordt ge danst en er is een bingo en een verloting. OUD PAPIER - Zaterdag 22 juni wordt het oud papier weer opgehaald door bestuur en le den van RIA-W en harmonie Eikels Worden Boomen. Zij be ginnen hiermee om 09.00 uur. van onze verslaggever Middelburg - Twee agenten zijn in de nacht van dinsdag op woensdag licht gewond geraakt tijdens de aanhouding van drie verdachten. De agenten zagen op de Vlasmarkt in Middelburg een 24-jarige inwo ner van die plaats samen met twee andere mannen wegrijden in een personenauto. Mobilofonische controle wees uit dat de auto waar schijnlijk niet verzekerd was. De bestuurder werd staande gehouden bij een bushalte aan de Looierssingel. Hij bleek geen rij- of kenteken bewijs bij zich te hebben. Een van de autobanden was bovendien niet in orde. De bestuurder weigerde echter zijn volledige personalia op te geven, waarop hij werd aangehouden. De man was echter niet van zins om mee te gaan naar het bureau. Er ontstond een worsteling waarbij de Middelburger hulp kreeg van zijn mede-passagiers. Een van de mannen zag zelfs kans om een agent zijn dienstwapen afhandig te maken. Kort daarop werd het pistool terug gegeven, waarna de bestuurder weer door wilde rijden. Een van de agenten wist dit, onder dreiging van een vuurwapen, te voorkomen. Het drietal kon worden aangehouden en is woensdagmiddag in verze kering gesteld. Van onze correspondent Sas van Gent - Watersport vereniging 't Sas bestaat twintig jaar en dat moet ge vierd worden. De activiteiten commissie van de club, be staande uit Henny Ovost, An ton Harms, Janny Bracke en Van onze correspondent Westdorpe - De EHBO-vereni- ging St.-Raphaël uit Westdorpe heeft met succes een cursus jeugd-EHBO A gegeven aan 22 leerlingen van basisschool De Kreeke. De lessen werden verzorgd door de kaderinstructeur A. Ramme- loo. Het examen werd afgenomen door kaderinstructrice B. d'Hooghe uit St.-Jansteen. On langs kregen de kinderen het di ploma uitgereikt door de voorzit ter van de vereniging P. de Smet, in het bijzijn van de ouders. De geslaagden zijn: Linsey van de Ab- eele, Ruud Auaenaerd, Denise van Burik, Debrah Coppejans, Patricia Davidse, Melanie Dehulsters, Cindy van Ham, Benjamin Koopman, Brigit te Kooyman, Daisy Obrie, Kim van Oosten, Marcia Pluym, Pieter Ritico, Eva de Smet, Jennifer Thomas, Daph ne Vale, Isabel Velasco, Annelies Ver- haegen, Ingeborg van Waes, Linda Wille, Sam Wouters en Daniëlla Zah- radnik. Anne-Mieke Wanst, heeft een waterrijk spektakel opgezet voor deze viering. De vereniging bestaat momenteel uit circa 110 leden. De thuisha ven is Sas van Gent, waar bij el kaar zo'n honderd motor- en zeil jachten in de buiten- en binnen haven afgemeerd zijn. Op 22 juni gaat dit gebeuren. Om 14.00 uur opent voorzitter Henk van der Haar de dag, waarna een demonstratie met modelbootjes gegeven wordt in de buitenhaven nabij het Sasse zwembad. Daar na zal speaker Jack van der Veec- ken de microfoon overnemen en de boel aan elkaar praten. Tussen 15.00 en 17.00 uur is ie dereen welkom in de jachthaven om deel te nemen aan allerlei spelletjes, zoals gieklopen, grote- schoenen-over-het-water-lopen en kanovaren. Duikteam en EH BO zijn aanwezig. Voor alle deel nemers is er een herinnering, 's Avonds wordt het feest op ge zellige wijze voortgezet aan boord van de Beneluxboot uit Gent, waarbij er naast genieten van een koud buffet, ook gedanst kan worden tot in de late uurtjes. Terneuzen - Van de 35 vbo-eind- examenkandidaten op het Zel- denrustcollege in Terneuzen zijn er niet negen voorlopig afgewe zen, zoals wij gisteren in deze krant abusievelijk vermeldden, maar slechts één.

de Stem | 1996 | | pagina 17