DE STEM DER POEL ïis: twaalf jaar voor bloedbad feeuwen krijgen mogelijk deel van 'artikel 19-kosten' terug ELAUTO'S Jagers nemen minister Van Aartsen op de korrel Mossels op 5 juli weer in de winkel mensen p een atras Een echt Zeeuws-Vlaams ontbijt Celstraf geëist voor steekpartij met schaar Autobedrijf Rob Huijben Kleintje >4CK£. [entenaar (21) onder meer beschuldigd van doodslag in drugspand Terneuzen citroen daihatsIT NTO, bestel, diesel, 5-93, 16.000.- excl. BTW. I-ACE, bestel, diesel, 7- 18.300.- excl. BTW. Hl L 300, bestel, benzine, m- 10.750.- ang haar burgemeester kneuzen fet de bui hangen Plan jachtbeperking valt slecht bij Nederlandse jagers vereniging C1 Diefstal bij juwelier: schade twintig mille Sjef F. houdt tien jaar cel 'Gelijke regels voor verwerking van afval' ACATURES Bent u de assistent accountant die Seres zoekt Kijk morgen in de stem en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures8 kantel/ vlg., 34. t. 3.0 I luxe. Vistdml/Sup.E 84 1 gl GSA Special P 85 Visa 17 diesel 85 ll51 BX14RE 86 qi51 BX 19 dsl Break 87 r ?i BX 19Dbreak Ipg 87 g'8 BX 19 RD aft BX 14 TE inj. 89 7 3 BX 16 TGl Break 91 10 Kortestraat 6-8, Brerii, 076-5141112 Zaterdag gesloten. Zeeland DAIHATSU Cu ore" 10. 4250,-, 076-508^^ 98 DAIHATSU Charade 11 sport Wit i.z.g.st /g'iWL m. div. acc. 0164-2516^ 0165-302234. 671' Ljiee verslaggever Lizen - Zeeuwen die dit jaar via Lflsnelde (artikel 19-)procedure Louffvergunning hebben gekre- 1 een deel vande leges die moesten betalen mis- b terug. De provincie heeft namelijk laten weten zich neer te zullen leggen bij een even tuele gerechtelijke uitspraak dat het in rekening brengen van kosten niet mag. De gemeenten berekenen al jaren de kos ten door aan iemand die wil bouwen via een artikel 19-procedure. Sinds kort ko men daar ook nog eens de kosten bij die de provincie aan al die administratieve rompslomp kwijt is. Dat leek logisch, totdat de gemeente 's-Gravenhage de provincie Zuid-Holland voor de rechter sleepte. De gemeente vond dat de pro vincie het niet kon maken ook nog eens kosten in rekening te brengen en kreeg gelijk van het Haagse gerechtshof. De provincie Zuid-Holland is inmiddels in hoger beroep gegaan. „De provincie Zeeland heeft ons nu laten weten die uitspraak af te wachten," al dus burgemeester R. Barbé van Terneu- zen, voorzitter van het Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Zeeuwsch- Vlaanderen. „Als 's-Gravenhage op nieuw in het gelijk wordt gesteld, zal de provincie met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar de leges die men heeft ontvangen terugsluizen naar de ge meenten. De gemeenten moeten dan maar zien hoe ze dat terug ontvangen geld dan eventueel weer bij de aanvra gers krijgen." Een nieuw pluspunt in uw reclame: Het plaatsen Jan KLEINTJE vormt een vvi zenlijke bijdrage tot het ra 'jssrsn V3n uw doel TiPi DUIZENDEN (67.en u i (geen BTW aftrekbaar) VAN DER POEL, HULST EALER. 0114-314485 ij ons in vele ariaties eeds va. 295.- oller en langer aar met garantie, erlijke en osteloze oorlichting, ven afspreken is el gewenst. ^C'foaaat i haarwerken haarhoeve ergen op Zoom. ortemeestraat 6, el. 0164-234324 f alsterep, s "elanenweg 6, tel. c 164-247130/234324 MMWWMIWMIM iendelijk materiaal met onovertroffen imfort-eigenschappen. 5 Jaar garantie, ijzen v.a. 495,- (90x200cm.). Niet-aflatende veerkracht. Uitstekend ventilerend. Optimale lucht- en vochtregulatie. Totale lichaamsondersteuning. Licht in gewicht, mal^Jcelijk te draaien. Anti-allergisch. Ideaal voor verstelbare bedbodems. ZOND SLAPEN. tationsstr. 21-23, Sas van Gent el. 0115-451337/451237 ax 0115-454055 f onze correspondent Üdelburg - Een zinloos bloedbad, waarbij mensen wer- i neergeknald als konijnen. Een prijsschieting. En iiroiii? Op die vraag kon gisteren niemand in de zit zaal van de rechtbank in Middelburg een zinnig ant- #rd geven. Daar stond de 21-jarige Gentenaar J.S. te- ét. Hij hoorde een gevangenisstraf van 12 jaar tegen éeisen wegens doodslag, twee pogingen daartoe en een zware mishandeling. opmerking van M.S. opleverde: „Lekker amateuristisch. Nu staan overal jouw vingerafdruk ken op." Die opmerking, als grapje bedoeld, viel bij S. volle dig verkeerd. Hij zag spoken, voelde zich bedreigd en dacht dat hij door zijn vingerafdrukken er gens ingeluisd zou worden. Hij pakte de revolver en dwong de vier mensen in de keuken. Daar moesten zij een bekentenis afleg gen over hetgeen ze van plan wa ren of over hetgeen mogelijk was gebeurd. M.S. werd naar het toi let verbannen en om hem tot eni ge spoed te manen schoot S. hem in de voet. Volgens verklaringen zou S. de aanwezigen beloofd hebben ze één voor één dood te schieten. De bewoner P.M. zag op een gegeven moment zijn kans en gooide een marmeren planchet naar S. Deze draaide zich om en schoot de wegrennende M. in de rug. M. liep daarbij een dwars laesie op en zal de rest van zijn leven in een rolstoel moeten zit ten. Vervolgens richtte hij de re volver op Vandromme en de vriendin van M. en haalde de trekker over. Vandromme over leed direct en de vriendin liep een geperforeerde nier en lever op. Daarna rende S. weg om later weer terug te komen, omdat hij zijn portie cocaïne was vergeten. Het wapen, waarvan S. zegt het weggegooid te hebben, is nog steeds niet gevonden. Kort daar op kon S. in zijn woonplaats wor den aangehouden en werd hij uit geleverd aan Nederland. Tijdens de behandeling had S. niet veel te zeggen. Het was niet zo bedoeld, hij had niet willen schieten en hij had zeker nooit de bedoeling gehad om mensen te doden. „Maar ik was in paniek en ach teraf heb ik er spijt van". Over veertien dagen wijst de recht bank vonnis. LEDING, SLAAPCOMFORT PROJECTINRICHTING MF0RT jy/ riNG /yf gebeurde allemaal in de ui van 3 december van het ige jaar in de bovenwoning «drugspand aan de Twee- ïerbindingsstraat in Terneu- lEen schietpartij met één do- twee zwaargewonden en naar j bleek nog een gewonde, a liet zich allemaal afspeelde iedrugsscene ging iedereen er luit dat er drugs in het spel inn geweest. Gisteren bleek iroverigens niets van. Een pa- loide verslaafde die een 'grap- verkeerd had opgevat, volledig is'opgefokt' door een teveel i cocaïne en drank en een te il aan slaap had een zinloos oedbad aangericht, sieren stond de 21-jarige J. S. Gent terecht. Hij praatte itjes en timide. Hij wist niet nies meer wat er was gebeurd, de verklaringen die hem n voorgehouden brachten il duidelijkheid. S. was samen it de bewoner van het pand, de jarige P. M. daags daarvoor in herpen op stap geweest en invaren rare dingen gebeurd, urzou S. in een discotheek na irazie met 'madame pipi' (toi- tjaffrouw) een schot hebben ge ld, daar zou M. een Marokkaan «1 pistool tegen het hoofd heb- st en daar zouden ze ook de politie zijn gevlucht. S. het allemaal niet meer zo want ze hadden heel wat V gebruikt. ide bewuste dag van de schiet- dij ging S. naar de woning van waar op dat moment ook vriendin en een klant, de ■jarige Gentenaar R.S. aanwe- iwaren. Later kwam daar ook '■jarige J. Vandromme bij, 8 °P zijn beurt weer op zoek naar M.S. In de woning lag »ls gebruikelijk een revolver en gaf deze aan S. Kennelijk itnervositeit liet S. de kogels uit "revolver vallen, wat hem een Jn onze verslaggever "neuzen De Kamers van 'ophandel in Zeeland on- "toeken de ontwikkeling belastingbeleid in de fnwse gemeenten en Ter- tUzen ziet de bui al hangen. t?dat onderzoek komt natuur- 'ar voren dat de belastingen maar hoger worden," "«spelde burgemeester R. Bar- Weren na afloop van het In- JMieenlijk Samenwerkingsor- Zeeuwsch-Vlaanderen. I»» r l kan dan beslist niet ««reven worden aan bij- L ee'd bet niet efficiënt wer- ii»k?, 8emeenten. Dat ligt landelijk beleid. Allerlei g, korting op de uitke- to v» We brijgen, noem maar Den Haag legt men al- »4naneer^tb0rdjeVaIlde njje®eenien kunnen daar wei- en'maar ze worden er !etBeurfi0J kosten gejaagd. Met JS rig dat ook gemeentelijke ten steeds hoger wor- ïesnul'.^ maar WU zeggen," Sterf "Het 's Prima dat de Wee han KooPbandel zich 'uitaten zl®bouden, als de re- dende tJ?a?r met een begelei- 'enteerdTi!?118 worden SePre- semn s worden straks eenten weer aangewezen .cn en dat is niet te- Burgemeester R. Barbé... FOTO WIM KOOIJMAN DE boerderij van Erik en Marian Dekker in Hoofdplaat stond gister morgen in het teken van een boerenontbijt. Verte genwoordigers van on der andere gemeenten, provincie, waterschap en landbouw lieten zich de typische Zeeuws- Vlaamse streekproduc ten goed smaken. Het boerenontbijt was ener zijds bedoeld om op een informele manier de on derlinge contacten te verstevigen en ander zijds om de streekpro ducten te promoten. Een snee Zeeuwse Vlegel met Zeeuws-Vlaamse appel stroop of kaas van ka SS- boerderij De IJsenagel uit Oostburg. Met daar bij uiteraard een glas appelsap van Zeeuws- Vlaamse fruittelers. Door Frank van Cooten MARIAN Dekker legt trots uit dat de ontbijttafel louter en al leen bestaat uit Zeeuws-Vlaam- se streekproducten. Onbespoten aardbeien, bolussen, appelsap, brood, brandnetelkaas, melk, karnemelk en stroop. De eigen gemaakte kersenjam komt van het bedrijf van de gastheer en - vrouw. Het boerenontbijt is een initia tief van Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen en is ook in het kader van de Dag van de Landbouw. Met name bedoeld om de praktijk van het boeren bedrijf te laten zien aan een gro ter publiek. „Er vindt momen teel in Zeeland volop discussie plaats over de hoeveelheid ruimte die een boer nodig heeft. Daarom is het goed om te zien hoe het er echt op het bedrijf aan toe gaat. Zo kan een beter oordeel worden gevormd," legt voorzitter J. Ramondt van Agra risch West-Zeeuws-Vlaanderen uit. Groot gezin Hij zegt deze woorden niet voor niets. Want. ze zijn er praktisch allemaal. Commissaris van de Kóningin W. van Gelder, burge meester J. Kruize van Oostburg, wethouder J. du Fossé van Sluis-Aardenburg en dijkgraaf C. Almekinders van waterschap Het Vrije van Sluis om er maar een paar te noemen. Een gezel schap van ongeveer twintig mensen. Om te genieten van de streekproducten en informeel te praten over actuele zaken. „Goh, geef mij de appelstroop eens aan," zegt dijkgraaf Alme kinders bijna verontschuldi gend. „Ik wil nu graag eenmaal alles proberen." Het lijkt net een groot gezin. Thee en koffie worden nog eens Het leek net een groot gezin aan de rijkelijk gevulde dis bij Erik en Marian Dekker in Hoofdplaat. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE bijgeschonken. Er is niets te merken van verschil aan stand punten tussen bijvoorbeeld landbouw en provincie dan wel gemeente. Toch ziet Ramondt in dat er wellicht toch wat zaken gedaan kunnen worden. „Wij willen best praten over steeds meer milieuvriendelijk telen. Maar dan hebben de boeren wel meer ruimte nodig. Dat is puur een hartekreet mijnerzijds," zegt hij met een schuin oog rich ting beleidsmakers. Gastheer Erik Dekker is vice- voorzitter van Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen. Zijn ak kerbouwbedrijf telt 45 hectare. Een middelgroot bedrijf. „Ons bedrijf is uniek, want iedere ak kerbouwer stopt daar toch iets persoonlijks in. Bij ons is dat kostenbesparing en de productie van kersen. De laatste jaren krijgen we lagere prijzen voor onze producten en dan moet je dus aan kostenbesparing doen. Wij renoveren afgedankt mate riaal, dat hierdoor nog jaren meekan." Dekker denkt met de kersen een mooi product in han den te hebben. Door dit typische streekproduct onder aandacht van de toerist te brengen, speelt hij in op het 'agrotoerisme'. Zo kunnen toeristen in de zomer maanden zelf een mandje kersen plukken. „Je kunt er jam van maken of gebruiken voor bij voorbeeld kriekbier of brande wijn. De kers is inderdaad een mooi toeristisch product, maar dan hebben we wel de nodige steun nodig van gemeentelijke en provinciale overheden. Wat we niet kunnen gebruiken is een oerwoud aan regels." Gezond boerenverstand Dekker had in dat kader ook een boodschap voor Van Gelder. „Boeren moeten meer hun eigen verantwoordelijkheid kunnen nemen ten opzichte van het mi lieu. Dat werkt veel beter dan het opleggen van regels van bo venaf. Laat ons gewoon ons ge zonde boerenverstand gebrui ken." Volgens Van Gelder is juist die eigen verantwoordelijkheid rijksbeleid. Het zou in de ogen van Van Gelder een goede zaak zijn als de boeren zelf milieube leidsplannen opstellen. „Wel licht een taak voor de land bouworganisaties. Dekker vindt het maken van dergelijke plannen door de boer zelf een moeilijke zaak. „Veel ondernemers vallen momenteel buiten de maatschappij, omdat ze noodgedwongen alleen maar moeten werken. Ze hebben zelfs geen tijd de krant te lezen. Een hele droevige ontwikkeling." Van Gelder vond in ieder geval het boerenontbijt een goed voor beeld van promotie van streek eigen producten. Toen Marian Dekker met de schaal bolussen rondging, wilde Van Gelder ei genlijk eerst bedanken. Hij zat immers al aardig vol. Maar de Commissaris kon haar vastbera denheid niet weerstaan. „Een gezond boerenontbijt levert im mers energie op voor de hele dag. En U heeft nog een hele dag voor de boeg," zei ze. techt.» Door Norbert Bökkerink Breda - Met ingehouden woede is gis teren in jagerskringen gereageerd op het voornemen van minster Van Aart sen om het aantal bejaagbare dier soorten in Nederland terug te brengen tot zes. „We zullen de minister met argumenten bekogelen om te proberen hem op andere gedachten te brengen. Want we zijn te fat soenlijk om met 33.000 KNJV-leden en het jachtgeweer over de schouder naar Den Haag te trekken," zegt L. de Nijs, voorzit ter van de afdeling Breda van de Konink lijke Nederlandse Jagers Vereniging. Zijn collega W. van Tatenhove van de kring Zeeland wil zelfs nog niet geloven dat de jagers voortaan alleen nog wilde eenden, fazanten, patrijzen, hazen, konij nen en houtduiven op de korrel mogen ne men, „Als dat echt waar is, dan is dit een heel slecht plan. Dan heeft de minister dus niet gekeken naar de resultaten die de wildbeheereenheden in Zuidwest-Neder land hebben behaald: alle diersoorten zijn hier de afgelopen jaren alleen maar toege nomen." Volgens de ontwerpwet Flora en Fauna, die Van Aartsen aan de Tweede Kamer gaat voorleggen, worden 23 van de 29 nu nog bejaagbare diersoorten geschrapt. Het gaat daarbij onder meer om verschillende soorten ganzen en kraai-achtigen zoals ek sters en kraaien, vossen, reeën, edelherten en wilde zwijnen. Deze soorten zouden al leen nog mogen worden bejaagd indien er sprake is van aantoonbare schade. De twee KNJV-regiovoorzitters, die na mens een twintigtal wildbeheereenheden in Brabant en Zeeland spreken, is het voornemen van de minister het resultaat van 'een puur op emoties gerichte campag ne van anti-jacht-organisaties als Dieren bescherming en Kritisch Faunabeheer'. „We stonden al een tijdje met de rug tegen de muur, maar dachten dat het wel weer over zou gaan'. Maar dankzij een dééls met gemeenschapsgeld betaalde publiciteits campagne, die volgens ons hoofdkantoor in Amersfoort vijf a zes miljoen gulden VRIJDAG 14 JUNI 1996 moet hebben gekost, zijn wij voortdurend afgeschilderd als boeven die zielige beest jes afmaken. Dat heeft toch niets meer met een discussie over natuurbehoud- of be heer te maken, maar met de halsstarrige houding niet te willen praten," aldus De Nijs. De Nijs en Van Tatenhove voelen niets voor de suggestie om hun gelijk te be wijzen door een tijdje alle jachtactiviteiten stop te zetten. „We hebben dat al eens overwogen. Maar wij beseffen als geen an der hoeveel afbreuk dat zou doen aan al het werk dat tot nu toe is verzet. Want stopzetting van de jacht zou betekenen dat het evenwicht in een natuurgebied zoda nig wordt verstoord, dat je dat nooit meer terugkrijgt." Van onze verslaggever Yerseke - Nog nooit hebben de mosselmannen van Yerseke zoveel mossels op hun percelen in de Oosterschelde gehad als nu. De voorraad is groter dan ooit tevoren. Op dit mo ment ligt tussen de 700.000 en 800.000 ton onder water. En een mosselton is 100 kilo. Dit is heel veel, want drie tot vier jaar geleden leek 400.000 ton wel het maximum. Het be looft volgens het Mosselkan toor in Yerseke veel goeds voor het komende seizoen. De toe name van de hoeveelheid wordt toegeschreven aan de inge bruikname van nieuwe perce len, maar ook vertonen de mos sels een zeer goede groei. Jan Louwerse, de voorzitter van de mosselsectie van Zevi- bel, heeft al laten weten dat als alles zo voorpoedig blijft verlo pen, het nieuwe seizoen wei eens goed kan zijn voor een mosselproductie van meer dan een miljoen ton. En dat zou een record betekenen. Of die grote voorraad de prijs van het zeebanket zal drukken, is nog niet bekend. Dat wordt over enige tijd bepaald als het seizoen begint. Wel is een ver velend bijverschijnsel van vo rig jaar weg. Toen werden de mossels geplaagd door hele kleine krabbetjes en veel con sumenten vonden dat vies. Door de strenge winter zijn die krabbetjes verdwenen, zeggen deskundigen. Het seizoen voor grondmossels opent op 5 juli, dan liggen de nieuwe mossels in de vishan dels en supermarkten. De mos sels van de hangcultures, een veel beperktere hoeveelheid, zijn al eerder in de handel. Van onze correspondent Middelburg - Officier van justitie J. Groen heeft gisteren op de zitting van de rechtbank in Middelburg een gevangenisstraf van anderhalf jaar plus tbs met dwangverpleging geëist tegen de 44- jarige A. E. uit Heikant. Hij wordt verdacht van poging, tot moord op zijn echtgenote. Op 7 april werd het hem allemaal teveel. Terwijl zijn vrouw in bed lag, schreef hij afscheidsbrieven aan zijn kinderen, ging vervol gens naar de garage om daar een schaar te halen en stak daarmee in op zijn slapende vrouw. Bij de politie had E. verklaard dat het ook zijn bedoeling was geweest zichzelf van het leven te beroven. Andre verklaring Gisteren, tijdens de 'zoveelste' behandeling van de zaak, kwam E. plotseling met een totaal ande re verklaring op de proppen. Hij had haar niet gestoken, nee, hij was met schaar en al op haar ge vallen en toevallig kwam de schaar in haar lichaam terecht. De vrouw lag op bed en toen het haar duidelijk werd dat hij zich zelf serieus van het leven wilde beroven, pakte zij hem bij de pol sen beet. Vervolgens rolden bei den uit bed en viel hij met de schaar in zijn hand bovenop haar. „Zo was het gebeurd en niet anders," zo hield hij de recht bank voor. Volgens de psychia ters moet E. sterk verminderd toerekeningsvatbaar worden ge acht. Vonnis over veertien dagen. Mocht de rechtbank de tbs laten vallen, dan wil de officier dat E. een gevangenisstraf van vijf jaar wordt opgelegd. E. stak zijn vrouw op 8 april met een schaar in de borst, waardoor zij een bloeding in de borstholte en een ingeklapte long opliep. De vrouw overleefde de aanslag. Knettergek Achtergrond van de moordpo ging was de buitenechtelijke re latie die zij erop nahield. Tijdens haar verjaardagsfeestje, thuis, zag E. dat zijn vrouw op de schoot van zijn rivaal zat. Toen de vrouw haar relatie met die man ontkende, werd E.zoals hij op de zitting zei, 'knettergek'. Middelburg - Bij een juwelier aan de Lange Delft in Middel burg is woensdagmiddag voor twintigduizend gulden aan siera den meegenomen. De diefstal is gepleegd door twee onbekende mannen. Een van hén was met een vraag naar de verkoopster toegestapt. Zij verliet vervolgens haar werkplek om navraag te doen. Toen ze terug kwam was het duo verdwenen. De politie vermoedt dat zij een doos met on der meer gouden en zilveren arm banden, enkelbandjes, colliers gn oorbellen hebben meegnomen. De doos stond in een onafgeslo ten vitrine. De ene man is tussen de dertig en de veertig jaar oud, 1.80 meter lang en heeft kort blond/rossig haar en een blanke huidskleur. De andere man is vermoedelijk tussen de 25 en de 30 jaar, iets kleiner, maar met een fors postuur en een getinte huids kleur. Van onze verslaggever Gent - Terneuzenaar Sjef F. (55) is ook in hoger beroep door de Gentse rechtbank veroordeeld tot tien jaar cel plus tien miljoen frank boete voor zijn aandeel in grootscheepse drugsmokkel. F. werd door de rechtbank gezien als het meesterbrein van de ben de. Elf anderen werden veroor deeld tot straffen tussen de vier en acht jaar cel. Er werd 22 mil joen frank drugswinst verbeurd verklaard. De bende charterde smokkel- schepen die op naam stonden van fictieve vennootschappen met ze tel in Panama of Jersey. De drugs gingen met scheepsladingen tege lijk het water over. Eind 1992 werd in Italië op een van de boten 2.700 kilo hasj gevonden. In okto ber 1993 verging voor de Schotse kust een schip met 4.000 kilo hasj aan boord. En een maand later enterde de Spaanse douane in de Straat van Gibraltar een schip met een lading van 23.000 kilo hasj. De bende handelde ook in xtc-tabletten, waarvan er ver moedelijk minstens 150.000 wer den afgezet. VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens Barbé hebben praktisch alle gemeenten met een milieu park met deze problemen te kam pen en moet er dus dringend iets gebeuren. Afgesproken is dat de gemeenten elkaar via de Afval verwerking Zeeuws-Vlaanderen (AVZV) eikaars huidige regelin gen zullen toesturen. Vanuit dat samenwerkingsverband zal dan geprobeerd worden die regeltjes meer op elkaar af te stemmen. „Dus die kosten rijzen volledig de pan uit. Daar komt nog bij dat sommige mensen alles simpelweg in één container smijten. Dat be tekent dat een mannetje van ons telkens die container in moet om alles weer te sorteren." (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 13