Vluchteling fiscus moet 6 afrekenen' GS Zeeland dreigen accountants Gevonden voetje is van Robin Bogers 4 meter hoog gras ontdekt in achtertuin Merel zoekt verkoeling 'Onderste steen komt niet boven' PC l DE STEM J SEBAGO De Splenter schoenen Controle op drugsbezit heeft effect nberland 9 AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D r nald de Boer elt mid-mid Schapen op de weg tegen snelheidsduivels amerlid Singh arma mishandeld Regels worden aangescherpt Tweede Kamer wil onderzoek Srebrenica Kooijmans pessimistisch over VN-onderzoek Srebrenica Twijfel aan waarde verklaringen na rusthuizen-affaire Mogelijk nieuwe verdachten DISCOUNT Uitgeverij doet niet mee aan nieuwe spelling Hoek op titel verkeken DAGWINNAARS de stem i 3 maanden voor f 77,50 UjjIjRG (zondags open 14.00-18.00u.) TERNEUZEN DE STEM 8 710311 000218 I I I I I DONDERDAG 13 JUNI 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 4 KATERNEN linnenkrant A2 and A3 and A4 ie A5 A6 B1/B2/B3/B4 C1 t/m C4 IJ,!! Gids t/m D4 [(.programma's D4 Danny Blind eindelijk in groot toernooi aan de bak pagina Kamerlid Verspaget: Bosniërs kunnen nog niet naar huis pagina Overleg Noord-lerland nipt gered pagina Salif Keita zingt alle {grenzen weg in Tilburg 'Kokkelvisserij Westerschelde jaar stoppen' pagina MIN./MAX. 7/20 Interesse Stork voor Fokker Aviation Gemengde gevoelens na eindexamens Het blijft mooi Vandaag en de komende dagen blijft het overwegend mooi weer. Brede opklaringen en naar het weekeinde toe oplopende temperaturen. pagina pagina m pagina onze verslaggever - Ronald de Boer speelt vond (20.30 uur) als m-iddel- jiddenvelder tegen de Zwit- Hij wisselt van positie met ïtnceSeedorf, over wiens spel Schotland bondscoach niet tevreden was. Hid- verweet de toekomstige l-Madrid-speler te aanval- spel. werd niet duidelijk tijdens laatste training van de je-selectie. Hiddink geeft de jelling ook pas een paar uur (het duel prijs aan de spelers, ktis goed voor de spanning," tide bondscoach. DE SPORT - B1 EN B4 Wemborg (anp) - De ge- meute Culemb.org gaat in de tibije toekomst wel een heel r wapen in de strijd [iien om automobilisten te tegen hun snelheid in een t te matigen. Cu- jaiborgse ambtenaren stei ls voor schapen op de weg blaten lopen, zodat het ver- vanzelf af moet rem- L Memborg heeft al drie jaar a kudde schapen met een nijwillige schaapherder in dienst om op milieuvriende- 7wijze het gras van de speelvelden in de nieuw- taiwwijk Golberdingen te naaien. De dieren begrazen j een andere wei. De Woeling is nu om tussen de drie speelvelden wildroos- tainhet wegdek te leggen, waarover de schapen dan voortaan zelfstandig over tornen steken van de ene i(i naar de andere. .We denken dat het een (mot succes wordt," voor gemeentelijk woord voerster Jolanda Nijsen. .Automobilisten zullen van zelf langzamer gaan rijden 'e voorkomen dat ze een ap op de bumper krij- «rlid - Het Tweede-Ka- van GroenLinks Singh wma blijkt op 21 mei te zijn ge westeend. Volgens de politie twee jongemannen "-=ar haar, trokken aan haar haar 'doegen haar over haar gehele raam. politie heeft nog geen concre- «aanwijzingen over de identiteit ®j de daders. Anonieme bellers •Ngen het Kamerlid sinds no- ®roer vorig jaar. Singh Varma Wenkt aanhangers van ex- -rechts van de mishande- Partijvoorzitter Harrewijn S GroenLinks zei gisteren dat achter de actie tegen Var- at De extreem-rechtse groe- W intimideert GroenLinks- 1 en al geruime tijd. Vorig jaar ie zij een congres van de in Zutphen. Ook fractielei- osenmöller is lastig geval- Vluchten kan niet meer... Van onze redactie binnenland Den Haag - Een directeur-grootaandeelhouder die Nederland verlaat met achterlating van zijn bedrijf, moet vanaf 1 januari 1997 direct afrekenen met de fiscus over zijn in het bedrijf op gepotte winst. Bovendien zit er een verscher ping van het Nederlands-Bel gische belastingverdrag aan te komen, die de aanzienlijke belas tingvoordelen van Nederlandse fiscale emigranten moet aantas ten. De Belgische minister van Finan ciën Maystadt heeft zich in een brief aan staatssecretaris Ver meend van Financiën bereid ge toond deze slepende materie nu snel tot klaarheid te brengen. Maystadt dringt aan op 'algeme ne herziening' van het belasting verdrag. De Belgen willen een be tere fiscale regeling voor Bel gische grensarbeiders in Neder- Van onze verslaggever Roosendaal/Hazeldonk - De re gelmatige controles van de politie in Roosendaal op bezit en uitvoer van softdrugs schrikken drugs toeristen af. Ook de. controle op drugsrunners langs de A16 tussen de Belgische grens en Rotterdam lijkt effect te hebben. Volgens de Roosendaalse politie chef De Vries is het aantal Bel gische en Franse hasjgebruikers dat in Roosendaalse koffieshops komt winkelen, binnen vier maanden 'met dertig procent af genomen. Ook komen er bij de Roosendaalse politie minder klachten binnen van omwonen den over overlast door bezoekers van de koffieshops. „Voor ons een be.wijs dat we met dit ontmoedigingsbeleid op de goede weg zijn. We gaan de ko mende maanden daarom door met deze werkwijze," aldus De Vries. Politiechef Gorissen van het team Zundert/Rijsbergen zegt dat ook de controles op drugsrunners op de A16 effect sorteren. „We ma ken minder processen-verbaal op dan een paar maanden geleden." Hij houdt overigens de mogelijk heid open dat de runners en hun klanten nu andere routes kiezen. land. Door een verlaging van de overhevelingstoeslag worden Ne derlandse werknemers wel ge compenseerd in de loon- en in komstenbelasting, maar Belgen niet. Resultaat Staatssecretaris Vermeend hoopt dat er snel resultaat kan worden geboekt met de Belgen. De be doeling is het tot dusver zeer aan trekkelijke belastingklimaat voor fiscale emigranten uit Nederland guurder te maken. Belgische grensgemeenten met een grote Nederlandse emigrantenpopula tie klagen al tijden steen en been over het feit dat zij van deze Ne derlandse onderdanen geen op centen voor de gemeentekas kun nen vangen. Dat er straks Nederlandse belas tingaanslagen op de mat zullen vallen bij Nederlandse inwoners van bijvoorbeeld Brasschaat en andere Belgische fiscale 'vlucht- havens' is eehter een misvatting, aldus de staatssecretaris. De Nederlandse directeur-groot aandeelhouder die, al dan niet samen met bloedverwanten in de rechte lijn, een belang van vijf procent of meer in de aandelen van het bedrijf bezit, moet bij emigratie van de opgepotte winst die hij in het verleden niet aan de aandeelhouders heeft uitgekeerd direct afrekenen tegen 25 pro cent, het nieuwe aanmerkelijk- belangtarief. Belastingvrij In het reparatiewetsvoorstel van Vermeend is daarvoor het begrip 'aanmerkelijk belang' herzien. De nieuwe regeling zal vooral ef fect hebben op de fiscale vluchte lingen die verhuizen naar ge meenten net over de Nederlands- Belgische grens. Tot dusver kon den deze fiscale emigranten hun opgepotte winst zelfs belasting vrij toucheren in hun nieuwe ves tigingsland, als zij na de verhui zing minstens vijf jaar geduld oe fenden. Dan mogen zij het geld zonder enige heffing in Neder land meeverhuizen naar België. Aan die ontsnappingsroute komt nu een einde. OP ECONOMIE - A6: 'Rijke Nederlander' zwijgt en wacht af Ook vogels kunnen het warm hebben. In de tuin van een Bredanaar zoekt een merel verkoeling naast een stenen soortgenoot in een waterbak. foto cor viveen Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet moet bij de VN aandringen op een inter nationaal onafhankelijk onder zoek naar de gebeurtenissen rond de val van Srebrenica. De Twee de Kamer wil opheldering over die feiten, hoewel premier Kok al heeft laten blijken niets te voelen voor nader onderzoek, De fracties hebben gisteren een schriftelijk verzoek aan het kabi net gericht. Daarin staat dat het kabinet een nader onderzoek moet 'bevorderen'. Twee weken geleden meldden de media dat de VN de moslim-en clave Srebrenica in juli vorig jaar bewust zouden hebben laten val len. Duizenden moslim-mannen zijn vervolgens bij de val van Srebrenica afgevoerd en ver moord. De Franse president Chi rac zou persoonlijk invloed heb ben gehad op het besluit. De ont kennende antwoorden die de Fransen inmiddels hebben gege ven, vindt premier Kok 'voldoen de'. Maar de Kamer zet nu toch door. Eerder wilden GroenLinks en het CDA dat al, de regerings fracties sluiten zich daarbij nu aan. Door Debbie Langelaan Den Haag - Hij wil niet bij voorbaat zeggen dat het niks wordt. Maar prof. P. Kooij mans is pessimistisch over de uitkomsten van het VN-on derzoek dat de Tweede Kamer wil naar de val van Srebre nica. „De onderste steen krijg je niet boven," zegt de oud-minister van Buitenlandse Zaken en gewezen VN-rapporteur voor de mensen rechten. Kooijmans denkt zelfs dat het onderzoek een voortijdige dood zal sterven. Nederland moet zijn verzoek richten tot de secre taris-generaal, Boutros Ghali'. „Deze zal er misschien wel oren naar hebben, maar hij moet te ra de bij de Veiligheidsraad. En vooral de permanente leden daarvan zullen er niet veel voor Oud-minister Kooijmans foto de stem/johan van gurp Door John Lazaroms Breda - Het voetje dat begin mei op de Zevenbergse vuilstort werd gevonden, is volgens het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk met 100 procent zekerheid van de vermiste Bredase kleuter Robin Bogers. voelen." Frankrijk, permanent lid, heeft al nadrukkelijk afstand genomen van de aanwijzingen dat president Chirac persoonlijk een rol heeft gespeeld bij het be sluit om Srebrenica op te geven. De VN, en dan met name de Franse opperbevelhebber Janvier en VN-gezant Akashi, zouden Srebrenica bewust hebben laten vallen. Luchtsteun werd Dutch- bat, dat de moslim-enclave moest beschermen, onthouden. Daar door konden de Bosnische Ser viërs de veilige haven onder de voet lopen. Duizenden moslims werden afgevoerd en vrijwel ze ker door de Bosnische Serviërs vermoord. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIES) DE COMPUTER KOOPJES-BEURS VIDEOGAMES DEMO INTERNET PHILIPS CD-i DIGITAL VIDEO ZA. 15 JUNI, 10-16 UUR LEYSDREAM, ROOSENDAAL If5,- INTEREXPO MEDIA 070-3588929 Amsterdam (anp) - De Am sterdamse uitgeverij Van Oorschot gaat de nieuwe spelling boycotten. De boeken die bij Van Oor schot uitkomen, verschijnen gewoon in de oude spelling. Van Oorschot roept collega uitgevers op hetzelfde te doen. Wouter van Oorschot spuide gisteren zijn gram: „Wij vin den de voorgestelde 'verbete ringen' buitengewoon discu tabel en willen geen verant woordelijkheid dragen voor een verdere toename van spellingsverwarring in de komende vijftig jaar." De Taalunie presenteerde vorig jaar een nieuwe spel ling, die op 1 augustus offici eel ingaat. De voornaamste verandering is het invoeren van een n in woorden als zielenrust. Van Oorschot vindt dat kletskoek: „Ik heb één ziel, ben nlelscbizofreen en wens daarom geen zieleNrust." (ADVERTENTIE) iwL" ?e 'tans van Hoek op de ïMM istitel zaterdag- 's praktisch verkeken, de Zeeuws-Vlaamse deravond de uitwedstrijd w niet 4-1 verloor. Urk tota! Sctleveningen uit moeten ®ordt team kampioen *2IE SPORT -B3 Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland schermen in een nieuw Statenvoorstel met een motie van wantrou wen tegen alle register-ac countants die de subsidie-af rekeningen van de provincie goedkeuren. Het geloof in die accountants kan een ernstige deuk krijgen, indien Zeeland het hoger beroep tegen de accountant Roza verliest, mel den GS in het voorstel. „Als de uitspraak in stand blijft, wordt de waarde van accoun tantsverklaringen in tal van sub sidierelaties twijfelachtig. Dat zou verregaande gevolgen heb ben," zo staat het letterlijk in het Statenvoorstel, dat morgen met spoed in de Zeeuwse Staten wordt behandeld. Het is, zoals eerder gemeld, een voorstel om in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van het Nederlands Instituut voor Regis ter-Accountants, het Nivra. De raad van Tucht van het Nivra veegde eind maart de klacht van de provincie tegen Roza op alle punten van tafel. Het is de nasleep van de rusthui zen-affaire. Roza heeft jaarrekeningen goed gekeurd van de Stichting Rust huizen der Gereformeerde Ge meenten in Zeeland, die met sub sidie heeft gesjoemeld. Roza heeft daarom die rekenin gen ten onrechte goedgekeurd, stelde de provincie. Maar Mid delburg verloor en Roza deelde op die dag mee een schadeclaim van 2,4 miljoen gulden in te zul len dienen. Om dat te voorkomen is een snel hoger beroep wenselijk, melden GS. Maar ook om niet de indruk te wekken 'dat Zeeland de uit spraak erkent. Het hele voorstel ademt de geest van de vorige gedeputeerde Dijk- wel, de man die de rusthuizen-af faire afhandelde. Dijkwel stelde verscheidene ma len dat de provincie er weer over zou gaan denken een eigen ac countantsdienst op te richten, mocht blijken dat de zaken met particuliere accountants niet naar de wens van het provincie bestuur verlopen. Want een accountantsverklaring is het enige waar de provincie op af kan gaan om te controleren of subsidie juist is gebruikt. Het dreigement van een eigen ac countantsdienst ligt nu weer op tafel, zij het dat dit niet met zo veel woorden in het Statenvoor stel staat. Inhoudelijk gaan GS niet in op de voor hen negatieve uitspraak, maar het college stelt wel 'inhou delijk gefundeerde bezwaren, on derbouwd door deskundige ad viezen' te hebben. GS houden wat dat betreft juri disch het kruit nog droog. Dat heeft officier van justitie mr C. van Spierenburg bevestigd. Het lichaam van het driejarige meisje is echter-nog steeds niet terecht. Ingewijden stellen dat de politie in het onderzoek inmid dels een stuk verder is dan tot nu toe werd aangenomen. Het re cherche-bijstandsteam zou zelfs op het punt staan een doorbraak te bereiken. Nieuwe aanhoudin gen worden niet uitgesloten. Jus titie geeft hier geen commentaar op. Volgens deze bronnen onder zoekt de politie momenteel weer een aantal nieuwe feiten. Hoofd verdachte T.J., de overbuur vrouw waar Robin op woensdag 24 april pannenkoeken ging eten, heeft verklaringen afgelegd die mogelijk op andere, nieuwe, ver dachten wijzen. Maar de vrouw zou de kiezen nog grotendeels op elkaar houden tot de politie extra maatregelen neemt om haar veiligheid te waarborgen. Waar J. bang voor is, is niet bekend. Tevens worden nogal wat vraagtekens geplaatst bij gesprekken die A.K., de ex- man van de hoofdverdachte, op de dag van de verdwijning 's avonds nog vanuit de woning aan de Heusdenhoutsestraat heeft ge voerd. Hij zou, terwijl iedereen nog dacht aan 'vermissing' van Robin, met diverse mensen over een 'ontvoering' hebben gespro ken. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Met een sportabonnement op De Stem kom je nergens meer aan toe Ik neem een sportabonnement: Naam: Adres: I Postcode: Plaats: De heer G.C. v.d. Broecke, Twintighoven 37, 4761 MV Prinsenbeek, tel. 0168-324600 A. van Boxtel, Vlaggenstraat 1 7, 4841 BW Prinsenbeek, tel. 076-5413531 Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I -I DAGBtAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND J

de Stem | 1996 | | pagina 1