K.okkelyisserij jaar stoppen' DE STEM Tevreden gezichten, maar niet overal lovic, de Robin Hood ^voering regio-tv vertraagd door afvallen Noord- en Znid-Holland Inderzoek naar fusie an waterschappen Terneuzen krijgt bronzen kunstwerk 'Verdachte van moord in Oostburg moet onderzocht worden' tde.LEEJJWniet 6 Geef meeuwen geen eten' ■URO'96 KORT ïor duel met Denen tsjmanov voorbij ■entree mt n Goede cd-speler voor Wilhelmus lelta Overleg wil periode van rust voor Westerschelde isten: ruim 70 mille Geen subsidie meer voor aanschaf van HR-ketel C1 Gewonden bij vechtpartij Werk in Bewaking geslaagd 29: iNDERDAG 13 JUNI 1996 oatische bondscoach Blazevic dee 'toe moeite de hoge verwachtingen! a. Maar het heilige geloof in eigen en grote mond zijn moeilijk te verj lent Tudjman uit voor èén van del let gestuurde kaartje is alleen geldirf Wembley. Zeeland Ot- 1 de fer- pnk ao- fer- pnd tem van te- knd (ze de |ote on- ari- pei- lers |we- op de lijk- J?l°- liks. laar, een |,nze verslaggever Xlelburg - De invoering van pu- e regio-tv loopt mogelijk ver- i,j« op- Nu Noord-Holland en bolland niet meedoen, is na il hét hele financieringsplan tallen. Ook de opslag op de Mijdrage van maximaal een tientje, waarmee de Zeeuwse Staten al akkoord zijn gegaan, staat niet meer vast. Staatssecretaris Nuis (Media) eist van de tien overgebleven provincies namelijk een heel nieuw 'businessplan', een nieuw financieringsplan. En afhankelijk daar van zal hij al dan niet zijn zegen geven. een schop. Hij dook onder en ver huisde het volgende seizoen na- Italië, waar hij achter het Neder landse trio Van Basten-Rijkaa-d' Gullit zijn buitenlandse looi baan als reserve begon. Door de oorlog weken mei Kroatische voetballers uit na- het buitenland. Veertien van l 22 spelers uit de selectie vai bondscoach Blazevic verdien® hun geld in het buitenland: vijf ft Spanje, drie in Italië, twee in z0. wel Duitsland als Engeland een in zowel België als Japan. Geld hebben ze genoeg, vergoe dingen van de Kroatische boni willen ze niet. Ze willen prijze winnen. „Voor het volk. Iedere i®evers'a99ever familie in Kroatië heeft een hoge jdelburg - De Westerschelde moet een jaar gesloten prijs voor de oorlog betaald. Met ifen voor de kokkélvisserijDit in het belang van de een goede partij voetbal kunnei ll]ren de kokkelvissers zelf. Er zijn te weinig kokkels In een brief die hij vandaag aan de Twee de Kamer stuurt, geeft Nuis een bloemle zing van de gebeurtenissen van de afge lopen tijd en meldt hij nog immer posi tief te zijn over het doorgaan van regio- tv. Op de vraag of ook het in Zeeland veel besproken maximum van een tientje op de omroepbijdrage weer ter discussie komt te staan, zei Nuis' woordvoerster: „Dat is moeilijk te zeggen. Dat hangt he lemaal van het nieuwe businessplan af, hoe ze de nieuwe financiering rondkrij- gen." Directeur/hoofdredacteur F. Feij van Omroep Zeeland - die in Zeeland publieke regio-tv gaat invoeren - toon de zich gisteren in een uitzending van zijn eigen omroep niet onverdeeld pessi- we ze weer een beetje vreugde hun hart teruggeven," aldus Bo ban. Het hart van het Kroatische voet bal - Boban, Prosinecki, Sukerei Boksic - maakte deel uit van he Joegoslavische jeugdelftal, dat 1987 wereldkampioen were -„Maar die titel telt niet. Kroati |ieg- nen, |Za- een Ifans oban tj en met heeft nooit echt deel uitgemaakt Er komen beperkingen van Joegoslavië. Eigenlijk had- i'orm van gesloten delen in den wij toen dus niet mee mogei feterschelde en er wordt een doen. We voelden ons ook geei jinningenstelsel ingevoerd, Joegoslaven," aldus aanvalle Suker, die volgend seizoen Sevil Ia verruilt voor Real Madrid. De Kroaten voetballen met eer missie, gezamenlijk. Boban. „Want zo lijkt het. W staan met elf vrienden in he veld. We voetballen voor d vrienden thuis en voor de slacht offers van de oorlog. Dat gevoe maakt ons extra sterk. „Met zijn twaalven," verklapt! lering is noodzakelijk en ur- schrijft de organisatie. gezien de voedselbehoefte (t vogels betekent het dat er iruimte meer is voor kokkel- :nj in de Westerschelde. Het j Overleg haalt cijfers van Rijksinstituut voor Visserij- ïzoek aan: naar verwachting lin september 4137 ton vers- Ét aan kokkels in de Wes- ielde zijn. fragment uit de brief: 'Zeker ide Waddenzee er ook bijna ikokkels aanwezig zijn en de Itrschelde fungeert als een lopgebied voor scholek- is sluiting van de Wester ly dringend gewenst uitlopend op een definitieve Zvonimir Boban heeft dinsdag in het last gekregen van een knie. Het is on- van AC Milan zondag kan meedoen in l tegen Denemarken, in knie," vertelde Boban, die al licht ge- ton. „Ik weet niet of ik tegen Denemar- at kreeg in de wedstrijd tegen Turkije een uur werd hij door bondscoach Mi- Jevgeni Boesjmanov is het Europese j Engeland voorbij. In de wedstrijd tus- heeft de verdediger een enkelband ver een diepe vleeswond in de enkel. In de vervangen door Janovski. ibau hoopt dinsdag 18 juni zijn rentree s voetbalelftal. De ex-Feyenoorder mis- sure de wedstrijd tegen Frankrijk (0-1). indaag in Newcastle, komt nog te vroeg, pte tegenstander in groep B. i de Noord-Engelse plaats Durham een denvelder heeft de moed nog niet opge- f iedereen, Sabau is een belangrijke spe- adu Timofte, woordvoerder namens de De licht geblesseerde Lacatus, Popes- laag tegen buurland Bulgarije wel inzet- rwinning op Bulgarije noodzaak. De ne- leeft het moreel niet aangetast. „Roemee Het zal een zware wedstrijd zijn, maar 1 aldus verdediger Dan Petrescu. En jelangrijk dat we óns voor de volgende :en voor de voetballers van Roemenië, Roemenië." gelse ables erea- in de apten ;ham, Red- ;leven 1-1 itser- ren zij ingels ables. verra- aarvan e pers len te at zou maar niet zo i voor- ït vlak :vaart- fic dat gulden vlieg- bracht Verre Birmingham (anp) - De KN VB hoopt dat er vanavond een goede cd-speler klaar staat om voor de wedstrijd Nederland-Zwitserland het Wilhelmus luid en duidelijk af te spelen. Het apparaat dat maandag in Villa Park voor het duel van Oranje met de Schotten werd gebruikt, heeft name lijk gebreken getoond. In de geluidsvoorzieningen van het stadion is veel geW geïnvesteerd. Maar maan dag haperde het geluid van het Schotse en het Neder landse volkslied. Daarom werd de cd-speler halverwe ge het Wilhelmus uitgezet. „Het legioen heeft het pro bleem perfect opgepakt doo het volkslied uit volle b°rs uit te zingen," zegt Wil va Ree van de KNVB. „De organisatie heeft on beloofd dat het Wilhelm donderdag voor de be strijd Zwitserland-Nede - land wel goed klinkt, zullen wel zien. We hebb^ gelukkig het legioen n i> achter de hand." Itrivier en veel vogels zijn van kokkels afhankelijk. een groep van regeling moet de Westerschelde op slot, vindt het Delta Overleg. en milieu-organisaties, dit in een brief aan visse- lister Van Aartsen. «f komt een dag nadat Van j® zijn nieuwe beleid over iokkelvisserij bekend heeft as al het geval in de Ooster- lie, de Waddenzee en de Seta. {jat het Delta Overleg ken- sniet ver genoeg. Een goede En om het onverantwoord weg- vissen van kokkels - zoals afge lopen jaren is gebeurd - is spoed geboden, aldus de brief. Een woordvoerder van PO-kok- kels - de organisatie van de Ne derlandse kokkelvisserij - liet gisteren weten vóór het vergun ningenstelsel te zijn, maar tégen een jaar sluiting. „Dat heeft geen enkele zin. Als er verantwoord wordt gevist, is er geen enkel pro bleem. Maar helaas zijn er onder de kokkelvissers ook vissers die te vroeg beginnen en te lang doorgaan, en dat is slecht." De Vereniging van Westerschelde Kokkelvissers schrijftin een reactie dat het vergunningenstel sel is toegesneden op het belang van de grote bedrijven. De klei nere bedrijven zouden daarvan niet voldoende profiteren. Een visverbod van een jaar wordt af gewezen, zegt een woordvoerder van die vereniging. Een voorlichter van het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij zei gisteren dat het ze ker niet in de bedoeling van Van Aartsen ligt de hele Westerschel de voor een jaar te sluiten. „Het nieuwe beleid om de natuur te beschermen gaat al ver genoeg jffilra en Gudde een rapport een 'kwalitatief en kwan- beeld' wordt geven van ficiënte, werkbare, toe- ®tgerichte ambtelijke organi- W heeft het bureau de op til gekregen met een zodanig •tl op de proppen te komen he toekomstige tarieven van 'Schillende waterschaps- nauw aansluiten bij de tarieven van het goed- waterschap, De Drie Er moet ook worden op de wijze van "■vorming om de toekomstige wen te verlagen. Daarbij is vraag of fondsgelden ge- «kunnen worden uit een ta- %hoging, uit de al aanwezi- ■wetves of uit een combinatie Ne. hebben de waterschappen ■et behulp van VB-accoun- financiële gevolgen van 'Mekomstvarianten in beeld wcht. Hierbij is de nodige «it besteed aan de ver- ®n in het bestaande beleid drie Zeeuws-Vlaamse wa- «n. Bij de variant van ie fusie is uitgegaan e'trfsch jongetje »ch overleden 'Wcmeuzen - In het univer- Jwenhuis in Gent is giste- larige Jeffrey Engels uit fische Gentbrugge overle- jongetje werd zondag op ,van het Terneuzense .ad Scheldorado gevonden. vertoonde aanvankelijk ekenen van leven meer, 'Animatie herstelde de ctle zich toch. Hij werd overgebracht naar het lUls> maar hulp daar heeft io» 1 onze verslaggever Om straks één Zeeuws-Vlaams waterschap te krijgen tzo goedkoop mogelijke tarieven moet er om te beginnen al- Imeerdan 70.000 gulden - exclusief BTW- op tafel wor- Dat zijn de kosten van het onderzoek naar de beste misatiestructuur van het toekomstige waterschap. belooft het bureau van een gelijktrekking van beleid op het hoogste serviceniveau. Daaruit blijkt dat het financiële voordeel bij een dergelijke keuze betrekkelijk beperkt is. Op basis van die uitkomst hebben de algemene vergaderingen van de drie waterschappen uitdruk kelijk gesteld dat er een onder zoek moet worden verricht naar de meest gewenste structuur van een toekomstige ambtelijke orga nisatie. Het eindrapport moet op 15 au gustus gereed zijn, waarna de al gemene vergaderingen zich er over kuhnen buigen. Van onze verslaggever Middelburg - De energiebe drijven, waaronder DELTA, stoppen per 1 juli met de sub sidiëring van hoog rende- ments-ketels in woningen. De subsidie stopt, omdat de HR- ketel inmiddels voldoende is in geburgerd. Stimulering van de aanschaf door middel van een subsidie is volgens de energiebe drijven dus niet meer nodig. Het gaat uitsluitend om HR-ke- tels die in bestaande woningen worden geplaatst. Voor nieuw bouw is de subsidie eind vorig jaar al afgeschaft. Dit gebeurde in verband met de komst van de energieprestatienorm. Deze dwingt plaatsing van HR-ketels af. Voor utiliteitsgebouwen blijft de subsidie op HR-ketels voorlo pig gehandhaafd. Ook blijft er subsidie beschikbaar voor diver se vormen van isolatie. Subsidie-aanvragen voor HR-ke tels kunnen nog tot en met 30 juni worden ingediend. De ketel moet dan al zijn geplaatst. Verder moet de aanvraag onder meer verge zeld gaan van de rekening en een bewijs van betaling. Boy Bun, Mariëlle Baart en Jennifer Boussen (vlnr) van het Rey- naertcollege in Hulst buigen zich over de cijferlijsten. Alledrie zijn ze geslaagd voor hun examen vbo-administratie. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Hulst/Terneuzen/Oostburg - De Zeeuws-Vlaamse scholen voor algemeen voortgezet onderwijs telden gisteren vooral tevreden gezichten na de bekendmaking van de eindexamenresultaten. Toch vielen er niet alleen hosanna-geluiden te beluisteren. Zo is op de vbo- en mavo-afdelingen van het Hulster Reynaerteolle- ge het aantal gezakten verdubbeld ten opzichte van vorig jaar. Vbo-conrector C. Durinck spreekt van een 'triest laagtere cord'. Hij gaat in zijn herinnering terug tot begin jaren tachtig om zich een dergelijk groot aantal niet-geslaagden voor de geest te halen. Van de 126 vbo-leerlingen (voortgezet beroepsonderwijs) die zich onlangs over de examen opgaven bogen, zijn er veertien gezakt. „Van wie er eigenlijk slechts één een reële kans heeft om. via de herkansing alsnog het papiertje te halen," zegt Durinck. „Het is overigens niet zo dat alle afgewezen kandidaten het uiter mate slecht gedaan hebben, maar voor sommige praktijkvakken bestaan er gewoon geen herkan- singsmogelij kheden. Durinck heeft geen pasklaar ant woord op het mindere resultaat. Ook de mavo-kandidaten in Hulst deden het minder goed dan vorig jaar. Van de 117 leerlingen hebben negen hun papiertje nog niet binnen. Vorig jaar had slechts één kandidaat een her kansing nodig. Enthousiaster Conrector W. Snuverink van de vwo-afdeling van het Reynaert- college reageert aanmerkelijk en thousiaster over de examenresul taten. Van de 54 vwo-kandidaten zijn er twee afgewezen, van wie er één een goede kans maakt als nog te slagen. „Dat betekent een percentage van 96,3, dat wellicht nog hoger wordt," aldus Snu verink. Van de 68 havo-kandida ten zijn er in eerste instantie vier gezakt. Dat betekent 94,1 pro cent. Snuverink spreekt van een resultaat dat 'nog beter is dan in voorgaande jaren'. „We zitten meestal wel in de negentig pro cent. Maar dit is uitzonderlijk hoog. Veel leerlingen, van zowel vwo als havo, scoorden met een hele mooie lijst. Ik ben bijzonder tevreden." Ook het Zwincollege in Oostburg mag flink in zijn handen klappen. Alle 58 havo kandidaten zijn geslaagd. De ma vo telde 59 leerlingen, van wie er twee nog niet de boekentas bui ten mogen hangen. Bij het vwo gaat het om twee van de 32 kan didaten en voor het vbo-diploma hadden 77 leerlingen zich schrap gezet, van wie er welgeteld ééntje voorlopig de bloemetjes niet bui ten kan zetten. Half puntje extra Rector E. van der Rijst van het Terneuzense Zeldenrustcollege vond het aantal van tien voorlo pig gezakten op een totaal van 55 vwo-kandidaten 'een beetje te genvallen'. „Dat sommige vakken wat zijn bijgeschaafd, is toch een veeg teken." Van de Rijst doelt op de vakken wiskunde B en Latijn, waarvan het examen erg pittig was en de leerlingen derhalve een half puntje extra kregen. De cijfers van de mavo-afdeling van het Zeldenrustcollege: 138 kandidaten, negentien in de her kansing. Vbo: 35 kandidaten, waarvan negen herexamens; ha vo: 105 kandidaten. Daarvan kunnen mogelijk 24 leerlingen via de herkansingsronde van ko mende dinsdag alsnog tonen wat ze waard zijn. Scholengemeen schap De Rede in Terneuzen ten slotte laat de volgende cijfers zien: mavo en havo 82 procent ge slaagden, vwo 77 procent. Con rector J. van Kampen vindt het vwo-resultaat 'tegenvallen'. ZIE OOK ZEELAND C-4 teer mogen baten! Het is duidelijk door welke jongetje onder water Terneuzen - De bewoners van de nieuwe koophuizen aan de Eiken straat in Terneuzen verzoeken de flatbewoners in de nabijgelegen Amberboomstraat vriendelijk om geen voedselresten meer over hun balkon te gooien. Zij hopen dat er op die manier een eind komt aan de overlast van meeuwen. „Wij worden dagelijks geconfronteerd met de afvalresten van deze vogels," zo melden de huizenbezitters in een in gezonden brief aan de buurtkrant Overburen. Bij de woningbouwver eniging Terneuzen was het verschijnsel onbekend. „Niet als verhaal op zich, wel uit de Eikenstraat," zo reageert hoofd Bewonerszaken Trapman. Ook de woningbouwvereniging adviseert de flatbewoners geen voedselresten meer aan de meeuwen te voeren. Het toezichtsproject is op 1 juni beëindigd. Het project ,dat twee jaar geleden van start ging, was een gezamen lijk initiatief van het landelijk project Werk in Bewaking, de Nederlandse Veiligheidsdienst en veertien Zeeuwse gemeenten, waaronder Terneuzen, Hontenis- se, Hulst, Sas van Gent, Sluis en Axel. De regie van het Zeeuwse project was in handen van de po litie Zeeland, die hiervoor gedu- DONDERDAG 13 JUNI 1996 mistisch, hoewel hij het een 'moeilijke si tuatie' noemde. Hij zei dat hij had begre pen van het ministerie dat Nuis in zijn brief aan de Tweede Kamer aankondigde door te zullen gaan met de tien overge bleven provincies. Feij verwacht geen uitstel en denkt in januari, hooguit fe bruari komend jaar een uur per dag te kunnen gaan uitzenden. Van onze verslaggever Terneuzen - De Mondriaanstichting en de Van Leeuwen stichting willen flink meebetalen aan de oprichting van een kunstwerk in de omgeving van het nieuwe stadskantoor dat momenteel in Terneuzen in aanbouw is. Het wordt waar schijnlijk een bronzen beeldhouwwerk. Burgemeester R. Barbé deed die mededeling in de vergade ring van de commissie Alge- meen Bestuur aan de voorzit ters van de gemeenteraadsfrac ties. Zoals gebruikelijk wordt één procent van de bouwkosten van de nieuwe ambtenarenbe- huizing besteed aan kunst. De bijdrage van de gemeente komt op honderdduizend gulden. Burgemeester en wethouders kwamen tot de conclusie niet de aangewezen instantie te zijn om een passende cultuuruiting te zoeken. Daarom namen zij de Mondriaanstichting in de arm voor advies. Die kwam, nadat zij hoorde van de beeld bepalende gebouwen van Ba- kema (het gemeentehuis) en Van Velsen (het nieuwe stads kantoor) enthousiast met het voorstel niet alleen te advise ren, maar ook ieder een ton bij te dragen in de kosten. De Mondriaanstichting advi seerde vervolgens een bronzen beeld van de Britse beeldhou wer Thom Puckey: Door om standigheden werd dit niet ge plaatst in Rotterdam, maar nu dus wel in de derde havenstad van Nederland (Terneuzen). Ook de Van Leeuwenstichting, in wier opdracht het kunst werk was gemaakt, kon zich daarin vinden en wilde even eens geld bijdragen. De fractievoorzitters verklaar den zich in overgrote meerder heid akkoord met de keuze van het college. Het laatste woord is daarmee aan de kunstenaar zélf. Die komt begin juli naar de stad beneden de Schelde om te oordelen of zijn werk daar 'past. Van onze correspondent Middelburg - De rechtbank in Middelburg besluit volgende week donderdag of de 25-jarige H.Y. uit Oostburg voor onder zoek naar het Pieter Baancentrum moet. Met name officier van justitie mevrouw H. den Hartog had daar sterk op aangedron gen. Y.'s raadsman Th. Hiddema is daar overigens faliekant tegen. Hij vindt dat een dergelijk onder zoek niets extra's aan de zaak toevoegt. Y. wordt ervan ver dacht op 10 februari zijn 'over spelige' echtgenote S. Sahbazom in hun woning aan de Helsinki- straat in Oostburg met messteken om het leven te hebben gebracht. Hij heeft dit overigens bekend. Zowel de districtspsychiater J. van Borsum Waalkes als de kli nisch psycholoog T. Vissers oor deelden dat Y. op het fatale mo ment ontoerekeningsvatbaar was. Het gevolg daarvan is dat Y. zou moeten worden ontslagen van rechtsvervolging. Officier van justitie Den Hartog vindt de rapporten van beide deskundigen dermate summier, dat zij een 'se cond opinion' eist. Volgens een andere deskundige, die telefo nisch door de officier van de zaak op de hoogte is gebracht, man keert Y. niets en is hij volledig toerekeningsvatbaar. Bovendien vindt zij dat alles is gebaseerd op de verklaring van de verdachte. Die legde van begin af aan al de vinger op de zwakke plek door te verklaren dat 'bij hem het licht Kloosterzande - Twee bewoners van het woonwagencentrum aan de Lepelstraat in Kloosterzande zijn dinsdagavond met verwon dingen naar het Terneuzense zie kenhuis De Honte gebracht. Die hadden de twee mannen (24 en 34 jaar) opgelopen bij een vechtpar tij met een 23-jarige inwoner van Hulst en twee inwoners van Walsoorden (33 en 27 jaar). Bij de vechtpartij is ook een steekwapen gebruikt. De beide slachtoffers konden na behande ling in het ziekenhuis weer naar huis. uitging en hij niet meer wist wat er toen allemaal gebeurde'. Met name de conclusies van prof. Van Marle, de deskundige van de offi cier, schoten bij raadsman Hid dema volledig in het verkeerde keelgat. „Ik snap niet waar die man zich voor leent," brieste hij. „Hij krijgt eenzijdige informatie door de officier voorgeschoteld, kent Y. niet, kent het dossier niet en kent ook de rapporten van zijn gewaardeerde collega's niet. De ze worden nu als kleine school jongens in hun hemd gezet". Volgens Hiddema kon er dan ook ■maar één kwalificatie aan de conclusies van Van Marle worden verbonden: 'van nul en generlei waarde'. (ADVERTENTIES) CHASSE THEATER BREDA vr. 23 aug. uitverkocht I za. 24 en ma. 26 aug. - 20.00 u. Res. D76 5303132 BEL VOOR ACTUELE TOURNEE-INFO EN RESERVERING DE NATIONALE THEATERKASSA "S 06 9203 (7dgn p.w. 8.00-22.00 uur) NBB 035 626 09 60 en de bekende voorverkoopadressen. Caroliene Piasmans uit Hulst hoeft nooit meer naar de mavo. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Terneuzen - Het Zeeuwse toezichtsproject Werk in Bewaking heeft de doelstelling gehaald: 35 langdurig werklozen aan een betaalde baan helpen. rende twee jaar vier politiemen sen leverde. Negentien mensen kregen een baan bij een beveili gingsbedrijf, drie vonden een baan als parkeercontroleur, één trad in dienst bij de landmacht en één vond werk in het gevangenis wezen. De overige deelnemers zijn in diverse toezichthoudende functies geplaatst bij onder meer ziekenhuizen en amusementshal len. De politie noemt het project zeer geslaagd. z'n hempie staan Hookipa shorts 1 In b kleuren. f I Van 49,95a oor f f SPORT - SPORTEON SPORTS CASUAL WEAR St. Annastraat 27 Sluis Tel. 0117-463057 1000 m2 sport

de Stem | 1996 | | pagina 11