DE STEM ING ar 0 4Fair Play op veld, niet op shirt' Dennis Bergkamp mijdt pers Stromende regen verhult Turkse tranen oooooooo Iier 'Taallenten' "-verpakkiiS Hoekstra en Blind verdringen Taument en De Koek tegen Zwitserland voor vader feestelijke MEER EK-NIEUWS OOK PAGINA B3 fitschge beste Igerlander' voelt zich in de pub Woede om geweigerde strafschop nog niet bekoeld bij Oranje [ederlandse irainers op EK EURO'96 OP TV 06-34034018 ugidP.m.) WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmm 1996 twlï yt- :hoenef> g ■10- OOSTERHOUT - 0162-453873 1 Sport WOENSDAG 12 JUNI 1996 B1 «Haag - Een team van [Jtalkenners vond Ri- j Witschge de beste Ne- Suder tijdens de eerste fcmdstrijd van het Ne- i elftal tegen Schot- Ijle Spanjaard Hierro is s de jury de beste van gedurende zes be ulde duels tijdens de dagen van het toer- g systeem van de stichting _enge 2000 is komend Jen van toepassing in het jjdnale betaalde voetbal. t in feite neer op het m van reputaties. Aan de jdvan een vooraf gestelde «nering krijgt iedere voet- Ijler een wedstrijdbeoorde- Ii, waaruit de nieuwe re- ie voortvloeit. Een team l'aspecialisten, onder aan- ing van Jan Reker en _j Kraay, kijkt naar tal lai bepalende acties, zoals litende passes, voorzetten Itdoelpunten of tackles. De rating van de schakers de als voorbeeld bij het itten van het systeem. en Schmeichel, de mers een en twee van het sement, scoorden goed, it 7,6 en 7,5. De jurering laalionald de Boer was met B matig, maar door de ge- ri reputatie is het moei- ji door één mindere wed- fa flink te zakken. In het ment is De Boer de Bte Nederlander, op de plaats. Witschge had Jsj aanvang van het toernooi |b lagere reputatie dan De Ik 2400 punten om 2250. Itt Gascoigne en Brian fcsdrup kregen een uitste- Ifindebeoordeling, 7,5, maar Isa reputatie was eveneens Int lager gesteld dan die van Bijvoorbeeld Hierro en Sch- jKichel. Er zijn meerdere Kade duels vereist om flink lilimmen. Bstand na de eerste zes duels: It Hierro (Spa) 2442, 2. Schei tel (Den) 2432, 3. Hagi (Roe) ■2(3.4. Stoitsjkov (Bul) 2380, 5. Ibald de Boer (Ned) 2350, 6. llUeal Laudrup (Den) 2343, 7. lender Sar (Ned) 2334,8. Gas- pe (Eng) 2314, 9. Desailly i| 2312, 10. Brian Laudrup IW2313. |den... pardon 1 Millennium. |et meer mee! Millennium lange oude- ïn. De 'terug- Ikken... naar fi. Maar ieder- ïent aan toe- I. romantische bedenk het lijd aan. I symbool erop, de I symbool van onze |an alles gebeuren. bjekt voor een bete- prband dat jongeren Iname Future helpen pntie. horloge al naar u Eurocheque ter waarde 50 verzendkosten); im f 156,50 af te imer. e verpakking, binnen Ie girobetaalkaart of co ei (rtr) - Drinken en rijken, de hele Euro- titelstrijd lang. Dat was 'ultieme wens van James een 20-jarige suppor- uit Bristol. Waar kon hij J droom beter verwezen- W® dan in het café? Daar- beeft Quinn tijdelijk een j* betrokken boven The *on Pub in Bristol. J®ten op zijn favoriete "wuk zal hij alle wedstrij- n bekijken, tussendoor sfnd,aan zijn glas. Eigen- uit 1 n'et eens zo duur Hospita Adam Burke L.a®,Voor He kamer minder dan zijn ouders kost- Quinn: „Bekenden zei- Wel eens dat ik hier zo dat de pub wel mijn buis lijkt. Nu is het "ujn eerstehuis." Door Henk Mees Meriden - Het shirt van Oran je op het EK kent geen Fair Play-logo. Dissidenten zijn de voetballers van het Neder lands elftal daarmee in de ogen van de Europese voet balunie (UEFA). Vrijwel alle andere ploegen en alle scheids- en grensrechters dra gen wel het gele embleem waarop een scheidsrechter wordt geflankeerd door twee aanvoerders. „Het was een verzoek van de UE FA, geen verplichting om dat lo go te dragen. Wij laten op het veld wel zien dat we sportief spel propageren," verklaart bonds coach Guus Hiddink de afwij kende gedragscode. Na de eerste EK-wedstrijd van Oranje, afgelopen maandag in Birmingham tegen Schotland (0- 0), heeft Hiddink al helemaal geen begrip meer voor de Fair Play-actie van de UEFA. „Als de UEFA zo kritisch is op ruw spel moet men eerst bij zichzelf te ra de gaan. Zorg er dan voor dat voor wed strijden op het hoogte internatio nale niveau de meest ervaren scheidsrechters worden aange wezen. Dan voorkom je bij voor baat een hoop discussie," zegt Hiddink. De niet met een strafschop be strafte handsbal van de Schot Collins uit de zesde minuut van het eerste duel ligt nog zwaar op de maag. „Een grove, grove fout. Een ervaren scheidsrechter had een andere positie ingenomen. Die had niet de fout gemaakt dat hij niet kon zien dat er vlak voor de doellijn hands werd gemaakt. Een beetje scheidsrechter zorgt er voor dat hij kan waarnemen wat er gebeurt in de doelmond waar de beslissing moet vallen," aldus Hiddink. Ooit speelde Hiddink in de nada gen van zijn spelerscarrière se rieus met de gedachte als scheidsrechter aan de slag te gaan. Van de opvattingen en nor men waarmee de arbiters op het EK aan de slag zijn gegaan, moet hij gruwen. „Ik heb tot drie uur 's nachts onze wedstrijd op video zitten bekijken. Ik heb mezelf vreselijk op zitten naaien. Als ik zie hoe Richard Witschge een ge le kaart krijgt die al een schor sing kan betekenen bij zijn vol gende gele kaart in dit toernooi, word ik woedend. Pak eerst eens de ernstige charges aan, zou ik zeggen. En dan heeft de UEFA het lef alle ploegen een brief te schrijven met een oproep tot sportiever spel omdat men het aantal gele kaarten overdreven hoog vindt. Daar kan ik me dus echt kwaad over maken." Dertig gele kaarten en twee rode kaarten in de eerste vier wed strijden waren voor UEFA-voor- zitter Lennart Johansson aanlei ding tot zijn alarmsignaal. De or ders aan de scheidsrechter hoe ven niet te worden bijgesteld, de voetballers moeten zich netjes gedragen: zo luidt de boodschap. Met twee gele kaarten (Taument en Witschge) behoort Oranje ove rigens na de eerste ronde tot de minst bestrafte ploegen. Duits land telt er bijvoorbeeld al zes. igham - Veertig Neder- it trainers volgen deze week I Onder hen bevinden zich 'Pot (ex-NAC en RBC) Pim «fit (Fortuna Sittard), Cees [tKooten (RKC), Bram Braam en de nieuwe directeur kt CBV (Coaches Betaald J Jan Reker. Ook Ruud H bondscoach van Egypte, izich bij het gezelschap aan wen. Louis van Gaal, coach ®Ajax en voorzitter van de Pt volgt het EK eveneens op de t ®aar houdt zich liever op Cruijff is aanwezig, noemde Cruijff het zijn zoon Jordi tegen I. Over de kansen van liet hij zich niet uit. „Eén 'J is geen graadmeter, kunnen pas na de lite wedstrijd worden getrok- Meriden - De golflinks, de visvijver en het bubbelbad in het nieuwe Oranje-ver blijf Forest of Arden moes ten gisteren voor afleiding zorgen. Daags na de kater tegen Schotland had Den nis Bergkamp geen behoef te aan nieuwe discussies rond zijn positie in het Ne derlands voetbalelftal. De internationale pers was mas saal naar de Nederlandse EK- uitvalsbasis in Meriden gekomen om van Bergkamp - bekend van Ajax, Inter Milaan en Arsenal- persoonlijk te horen waarom sco ren in Oranje hem zo moeizaam afgaat. Hij liet zich echter niet zien. „Dennis laat nu zijn kuit masseren. Praten met de pers is toch al niet zijn hobby," meldde KNVB-woordvoerder Rob de Leede slechts. Bergkamp vertoefde ondertussen in het zwembad en sloeg later een balletje met Guus Hiddink en Ro nald de Boer. Op de golfbaan zul len de gemiste kansen van maan dag zeker niet onbesproken zijn gebleven. „Bij de kansen van Cla rence Seedorf kun je misschien nog spreken van pech. Maar Den nis had zeker moeten scoren. Op die momenten mist hij de volle overtuiging," sprak aanvoerder Danny Blind, zonder veel ver trouwen in de spits. Over-enthousiasme Met Blind, terug van een schor sing, hoopt Hiddink morgen te gen Zwitserland ook de orde te rug te krijgen in het spel van Ed gar Davids en Clarence Seedorf. „Davids en Seedorf spelen te veel met hun hart, te weinig met het koppie. Hun over-enthousiasme komt het team niet ten goede. Met Danny Blind in de ploeg weet ik zeker dat de hiërarchie zijn werk doet en de teugels goed aangetrokken worden," oordeel de Hiddink. Het tweetal krijgt tegen Zwitser land vrijwel zeker een herkan sing als schakelcentrale. Behalve Blind, de regelaar achterin, keert morgen waarschijnlijk ook Peter Hoekstra terug. „Hij is fit, op de training heeft hij alles er uit ge haald," sprak Hiddink goedge- stemd over de linksbuiten wiens kniepees drie dagen geleden nog zoveel pijn veroorzaakte dat hardop aan vervanging werd ge dacht. Voor Hoekstra is ruimte op links beschikbaar. Jordi Cruijff schuift dan naar de rechterflank waar Gaston Taument zijn plaats ver- Door Bob van Huët Meriden - Niemand kan het mooier zeggen dan Willem L. van Ling, beëdigd tolk in Birmingham. Hij is gediplomeerd in vijf talen, wat wil zeggen dat hij beter Engels spreekt dan de gemiddelde Engelsman, grammaticaal sterker staat dan de door snee Duitser en iets derge lijks geldt voor zijn Frans, Itali aans en Spaans. Van Ling is door de UEFA aangesteld als de officiële tolk van Oranje. Maar tot nu toe is dat ei genlijk een vrij ondankbare taak ge bleken. Gisteren bijvoorbeeld, op de internationale persconferentie van het Nederlands elftal zag je hem weer gretig warmlopen. Net als Dennis de Nooijer zou hij zo graag opgeroepen willen worden, des noods voor een Chinese vertaling. Maar aangezien elke Oranjespeler een halve polyglot lijkt, moest de tolk afzien buiten de lijnen - net als Pierre van Hooijdonk. De linguïstieke prestaties van Hid- dinks Wembleybestormers mogen er zijn. Youri Mulder sprak met Duitse sportjournalisten alsof hij Ru- di Carell heette. Zijn verhaal is door spekt met dat nonchalant uitge sproken 'nicht' of - waarschijnlijk op zijn Ruhrgebieds - 'neh' (het bete kent: nietwaar). Net echt Duits. Ronald de Boers Engels klinkt min der authentiek. Hij is iets te scheutig met 'you know's. De kampioen van dat Amerikaanse 'weet je' blijft ove rigens Ruud Gullit, die ik het laatst op de BBC drie keer hoorde zeggen, in één zin. Het Frans van Richard Witsche is fruitig als een Mokumse Bordeaux. Zijn Spaans klinkt net zo zonnig. Jo- han de Koek spreekt behalve Engels en Duits ook Vlaams, vertelde hij me. Maar het beste 'taallent' van Oranje is Jordi. Over zijn Spaans hoeven we het niet te hebben. Zijn Engels is prachtig en vrij van die wat lompe Hollandse ondertoon, die ik zelf maar niet kwijtraak. Bij Jordi kun je een hooguit lichte Mediterrane in slag vermoeden. En waar praten ze dan over met de 'world media', onze oranje Babylo- niërs? Behalve wat-dacht-je-van-de- Schotten en wat-vind-je-van-de- Zwitsers zijn er soms verrassende gespreksonderwerpen. Zo hoorde ik Edwin van der Sar een sportverslaggever van l'Equipe een lesje leren, omdat hij niet wist wie Hans van Helden was. Nota bene de Franse schaatskam pioen van weleer. Dennis Bergkamp (links) ontliep gisteren nadrukkelijk de internationale pers. Hij speelde een partijtje golf en trok zich met Michael Reiziger (rechts) terug in het bubbelbad van het hotel waar Oranje verblijft. foto peter schols (ADVERTENTIE) liest. Taument stond er gister middag wat beteuterd bij de te kijken toen de Ajacieden gingen golfen. De Feyenoorder, die on langs een aanbieding van rivaal Ajax afsloeg, zoekt nog zichtbaar zijn plaats binnen de 22-koppige Oranje-selectie. Het geringe aan tal gedurfde acties in het veld weerspiegelde maandag in Bir mingham zijn broze vertrouwen in eigen kunnen. Het ziet er naar uit dat de terug keer van het Ajax-duo Blind/Hoekstra behalve Taument ook Johan de Koek zijn plaats kost. Michael Reiziger en Wins ton Bogarde behouden hun dek kende taken in de defensie en met Davids op de plaats van de ge blesseerd achtergebleven Frank de Boer hoopt Hiddink verder op de de Ajax-orde achterin. Lawaai Danny Blind weet wat van hem morgen wordt verlangd. „Met voetballers als Seedorf en Davids in de as is de communicatie bin nen de ploeg heel belangrijk, maar ze moeten natuurlijk wel luisteren. Als Seedorf niet terug- verdedigt, is het voor Davids niet meer te belopen," stipte Blind gisteren aan. „Tegen Schotland was het niet zo dat die twee al leen maar hun eigen zijn deden. Respect voor wat ik zei, was er wel. Communicatie was gewoon niet mogelijk door het lawaai in het stadion. Op twintig meter kon je elkaar al niet meer horen. Mijn keel was helemaal schor," stelde Johan de Koek, die maandag een inspirerende kracht was als ver vanger van Blind. Dat hij nu plaats moet maken, komt hard aan, De Koek kan er wel begrip voor opvangen. „Ik kan persoonlijk terugzien op een goede wedstrijd. Het liep lekker naar mijn gevoel, we hebben wei nig kansen weggegeven. Daar gaat het als verdediger in de eer ste plaats om. Dat we niet van Schotland hebben gewonnen, ligt ook niet aan het spel van Seedorf of Davids. We hebben gewoon te veel kansen gemist. Ook Danny Blind zie ik ze er niet in schieten. Als ik tegen Zwitserland reserve sta, is dat jammer maar het is we de rol waarin ik naar het EK ben gekomen. En hier probeer ik er zoveel mogelijk van te maken." Vertrouwen Meer mutaties lijken niet op han den. „Patrick Kluivert kan nog niet de volle negentig minuten spelen," zei Hiddink waarmee het aannemelijk lijkt dat Dennis Bergkamp ook morgen als spits bij de aftrap verschijnt. Wie weet dat hij uit het vertrouwen van de bondscoach nieuwe moed put. Nottingham (anp) - De stro mende regen verhulde de tra nen van de 12.000 hartstoch telijke Turkse toeschouwers die gisteren in Nottingham het EK-debuut van hun ploeg zagen mislukken. Kroatië, eveneens voor het eerst aanwezig, was met 1-0 te sterk. Invaller Goran Vlaovic van Pado- va sloeg vijf minuten voor tijd toe. En bracht daarmee zijn ploeg aan de leiding in groep D. Portu gal en Denemarken delen, na hun gelijke spel op zaterdag (1-1), de eerste rustdag komt de NOS slechts op Neder- na2 met het EK-Journaal (22.45). Sr brengt Eurosport een herhaling van de beide ont- PuSja^^van dinsdag, Turkije-Kroatië (10.00) en Italië- tweede plaats. De Turken speel den met hart en ziel, maar zonder verstand. De ploeg van bonds coach Fatih Terim was gretig als jonge lammeren op het eerste len tegras. Opgejaagd door het fana tieke publiek in stadion City Ground stormden de spelers op het doel van Drazen Ladic af. Ze maakten waar wat ze in het volkslied vol hartstocht hadden gezongen: 'nooit bang zijn'. In de elfde minuut kreeg Ogün de eer ste kans van de wedstrijd, maar Slaven Bilic voorkwam een vroe ge treffer. De Kroaten waren verrast door een tactische zet van Terim. Niet vedette Oguz maar Ogün droeg de aanvoerdersband. Terim had zijn spelverdeler gepasseerd, ten faveure van Vedat, die zijn de buut maakte. De verdediger is een bijzondere speler in de selec tie omdat hij uitkomt voor Kara- buk, een club uit de tweede divi sie. De meeste voetballers spelen voor de vier grootste clubs in Turkije: Besiktas, Galatasaray, Fenerbahce en Trabzon. Vedat had de taak de op papier levensgevaarlijke aanval van Kroatië in te dammen. Hij streed als een jonge krijger. Was bereid ver te gaan in naam van het va derland. Tijdens een kopduel met Alen Boksic raakten beiden ge wond aan het hoofd. De spits van Lazio Roma liet zich behandelen, maar de Turk veegde de bloed- spetters van het gelaat en streed verder. Hij stond synoniem voor de onverzettelijkheid waarmee het elftal de Kroaten het grootste deel van de wedstrijd de wii op legde. Wie dat scenario vantevo- ren had beschreven, was voor gek verklaard. Een ieder vreesde im mers de kracht van Kroatië. De balvirtuozen zouden de arme Turken, die in de komende WK- kwalificatie het Nederlands elf tal ontmoeten, vermorzelen. Ver malen tot moes. Het middenveld met Prosinecki van Barcelona, Boban van AC Milan en Asanovic van Hajduk Split ademde klasse, maar toonde nimmer zijn kunde. Boban beleefde na een klein uur het dieptepunt, toen Miroslav Blazevic hem wisselde. De Kroa ten, die in de voorrondes Italië op eigen grond vernederden, hadden aangekondigd alles te geven voor het land. Als eerbetoon aan de slachtoffers die zijn gevallen in de oorlog die het land al jaren in de greep heeft. Maar in de wed strijd bleek niets van het patrio tisme. Het team speelde plicht matig, zonder overtuiging. Pas na het vertrek van Boban leefde Kroatië op. Met name Pro sinecki leek zich bevrijd te voe len. Hij gaf in de 70e minuut een steekpass op de oprukkende linksachter Jarni die een voorzet op maat afleverde voor spits Da- vor Suker. Maar de aanvaller van Sevilla, die volgend seizoen bij Real Madrid speelt, kopte naast. Nauwelijks tien minuten later bood Prosinecki Suker opnieuw een niet te missen kans. Maar de spits kopte weer naast. Het was wel het begin van het leukste deel van de wedstrijd. In de slotfase beseften de Kroaten eindelijk dat de Turken weliswaar met hart verwarmende inzet voetbalden, maar klasse ontberen. Ze kwamen er op tijd achter. Go ran Vlaovic ontsnapte, na een prachtige pass van Asanovic, aan Alpay, die de aanvaller van Pa- dova niet durfde te haken. De in valler omspeelde doelman Rüstü en bezorgde zijn land bij het EK- debuut de eerste zege. Nottingham. Groep D TURKIJE - KROATIË 0-1 (0-0). 86. Vlaovic 0-1. Scheidsrechter: Mum- menthaler (Zwi). Toeschouwers: 22.406. Gele kaarten: Tolunay (Tur kije), Asanovic, Boban, Soldo (Kroa tië). TURKIJE: Rüstü; Alpay, Rahim, Ve dat en Abdullah; Ogün, Tugay, Tolu nay (88. Saffet) en Sergen; Arif (83. Hami) en Hakan. KROATIË: Ladic; Stimac, Jerkan, Bilic en Jarni; Asanovic, Boban (58. Soldo) en Prosinecki; Stanic, Boksic (73. Vlaovic) en Suker (90. Pavlicic). 12 juni no. 3 De EK Puzzel loopt van 10 tot en met 29 juni. Dagelijks zal er een spel geplaatst worden, wat bij goede oplossing een woord van 8 letters vormt. Om kans te maken op een van de fraaie dagprijzen kan dagelijks van 09.00 tot 21.00 uur (7 dgn.p.w.) deze oplossing worden doorgebeld naar nummer: Om mee te dingen naar een van de grote eindprijzen met als Hoofdprijs: EEN GEHEEL VERZORGDE REIS VOOR TWEE PERSONEN NAAR ATLANTA moeten de 18 dagoplossingen worden opgespaard om op de laatste dag van de actie de eindoplossing te kunnen vormen. ZO DOET U MEE. In de dagelijkse doolhof van vragen en antwoorden dient u de juiste route te vinden van de start linksboven naar de finish rechts onderaan. Op uw weg van start naar finish komt u door alle grote cirkels. U doorkruist de doolhof van cirkel naar cirkel, van vraag naar antwoord. Dat kan horizon taal, verticaal of diagonaal zijn, van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden en van beneden naar boven. Bij iedere vraag geldt, dat het juiste antwoord in een van de aangrenzende cirkels staat. U mag dus nooit van vraag naar antwoord "over" een cirkel heenspringen. Hebt u het juiste antwoord bij een vraag gevonden, dan gaat u verder met de vraag die in dezelf de cirkel gesteld wordt en dat in totaal 8 keer. Bij elke stap van vraag naar ant woordt leidt uw route door een klein rondje waar 1 letter in staat. Die letters vult u in de volgor de waarin u ze passeert onderaan op de regel met lege rondjes in. Daar leest u dan een woord van 8 letters als dagoplos sing. ©Joker Productions/JFS

de Stem | 1996 | | pagina 9