REMMEN TEST Ili GRATIS Vredesmissie Bosnië verlengd' Geldgebrek drijft Frankrijk terug naar Navo IS! GRATIS' INSPECTIE KOOP NÜ BETAAL 0% RENTE Makelaar ow bij de BAC 'Jeltsin is aardig' ommen op konvooi et Tsj etsj enen «dreigen akkoord George Mitchell, een man met veel geduld en nü rnblum: Navo-troepen bereiden zich voor op andere taken in Bosnië GEZOCHT Analyse Voorkennis en succes BUITENLAND A4 OPTISCHE REMMENCHECK REMBLOKKEN REMSCHOENEN QC. Nü GRATIS alléén bij Kwik-Fit! ll 70x220 |7533. Occasions uw Seat dealer voor euw en gebruikt. ifflogmaatregel an de Sande Auto's w Occasiondealer 72aBreda. 076-5144214 rijf b.v. er loop-, schade- en bedrijfsauto's. Radiateur stuk? Cabrio's DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT 1996 gSTElVE ii WOENSDAG 12 JUNI 1996 (Aarts® van Landbouw is Doorbraak verwacht in gekke-koeiencrisis mistisch over de kans dat ,ï(jór de Top in Florence lyolgende week een stap- Uanvoor de opheffing van fjjportverbod voor Brits lidees op tafel ligt. (Set de bewindsman gistera- Ju blijken na een onderhoud «britse minister voor Euro- L Zaken, David Davis, en de Britse staatssecretaris voor Landbouw, Tony Baldry. „Ik acht het niet uitgesloten dat het stappenplan er voor Florence zal zijn." De Britse staatssecretaris wilde niet verder gaan dan te zeggen dat hij 'hoopvol' was over een spoedige afwikkeling van de gekke-koeiencrisis. Ook voorzit ter Jacques Santer van de Euro pese Commissie verwacht vóór de Eurotop in Florence op 21 en 22 juni een doorbraak in de rund vleesoorlog tussen Groot-Brit- tannië en de andere veertien EU- landen. Hij concludeerde dat na een gesprek met premier John Bruton van Ierland dat binnen kort het voorzitterschap van Ita lië overneemt; De beide Britten bezochten Van Aartsen en staats secretaris Patijn (Europese Za ken) om te praten over de gekke- koeienziekte BSE en het door Brussel opgelegde exportverbod voor Brits rundvlees en rund vleesproducten. Londen wil een concreet stappenplan voordat er sprake kan zijn van het staken van de huidige blokkade-politiek om alle Europese besluiten te dwarsbomen. Minister Van Mier- lo (Buitenlandse Zaken) stelde maandag voor dat de Europese Commissie zo'n stappenplan gaat maken, nadat de Britten vorige week zelf al zo'n actieplan lan ceerden. Het gesprek van gisteren ging vooral over de technische in houd van de mogelijke plannen. „Er moet een beter registratie systeem komen, waarmee onder scheid is te maken tussen bedrij ven die de gekke-koeienziekte hebben gehad en de bedrijven die BSE-vrij zijn", stelde de land bouwminister. Hij merkte echter tevreden op dat de Britten aanga ven bereid te zijn om hun eigen plan aan te passen. Morgen komt de Britse minister van Land bouw, Hogg, naar Den Haag om te praten met Van Aartsen. DEN OP COMPUTER TÏSIBANK zicht-kontrofe Jnd. advies en reinigen voor personenauto's voor personenauto's v.a. WW* VAKKUNDIGE MONTAGE M GEDEGEN GARANTIE OP MATERIAAL EN ARBEIDSLOON Laat nü uw auto GRATIS inspekteren op de meest vitale onderdelen. Banden, uitlaat akku of schokdempers. Wat er ook nodig is, met de Kwik-Fit unieke GRATIS* AutoCard hoeft u pas 3 maanden lat» te betalen! Zonder ook maar één cent rente? Vraag de KwSc-jFrt manager vandaag nog naar de voorwaarden. „jjevo/Washington (rtr/afp) - Het wordt steeds waar- jjnlijker dat de vredesmissie van het Westen in Bosnië >r zal duren dan aanvankelijk werd voorzien. Uit jillende bronnen komen geluiden dat de lidstaten de Navo zich op een langer verblijf voorbereiden. Amerikaanse onderminister iBuitenlandse Zaken, Korn- >i gisteren dat de Navo- epen, na afloop van het mandaat, mogelijk an- taken moeten gaan uitvoe- „Het is mogelijk, zelfs waar- jjnlijk dat er andere missies n* Hij wist echter niet of mili- iof burgers die zouden moe- liuitvoeren. nbhim coördineert het Ame- „se beleid over Bosnië. Hij [berichten in de media dat er en de Navo consensus begint I ontstaan over een vervolg- Lht die tot ver in 1997 in ex- Lslavië zou moeten blijven, kde hand. Hij noemde dat fcülatie en privé-meningen, I noodzakelijk een officieel Ldpunt'. Hij wees erop dat er petDayton-akkoord duidelijk broken wordt over een één Irdurende Ifor-missie. pcussie p van de commandanten van [ïiedesmacht in Bosnië zei ech- Idat de Navo mogelijk langer moet blijven. Generaal Walker, bevelhebber van de Navo- grondtroepen in Bosnië, ver klaarde dat de discussie erover vroeg of laat moet worden ge voerd. Maar met name de Ameri kanen willen het heikele onder werp, gezien de naderende presi dentsverkiezingen, voorlopig niet op de agenda hebben. Hoewel de eerste verkiezingen in Bosnië na de oorlog al voor sep tember op het programma staan, menen de meeste waarnemers dat er ook volgend jaar nog een troe penmacht moet zijn om het wan kele vredesakkoord staande te houden. Walker zei te vermoeden dat het debat over een langer ver blijf van een vredesmacht al ach ter gesloten deuren wordt ge voerd. De Navo zou in stilte al bezig zijn met het opstellen van plannen, maar een politiek be sluit zou niet vallen voor de ver kiezingen in de VS. Waarnemers denken wel dat een toekomstige vredesmacht aanzienlijk kleiner kan zijn dan nu, wellicht maar 20.000 manschappen. 3 MAANDEN RENTEVRIf Gratis AutoCard bij aankoop van min/maal f. 300.-. taiy (ap) - Een konvooi waarin onderhandelaars namens de jetsjeense rebellen na vredesoverleg naar huis reisden is gis- m aangevallen met bommen die op afstand tot ontploffing Erden gebracht. doet twijfels rijzen de waarde van een akkoord Tsjetsjeense rebellen en maandag bereikten ter van 18 maanden du ION, 360 95,-, tel. THOEK 175,- rit in uw BJ5S Sept./okt. begint de cursus hoe wordt ik beedigd taxateur in O.G.? 1 en 2 jarige opleiding (incl. opl. tot beëdiging) te Breda, Eindh. en R'dam. Bel M.O.O.G. 0570-593222 of fax 593073. ccasions met een deuglijke garantie, merken en bouwjaren, bij de BAC en u slaagt altijd, 'INANCIERING MOGELIJK Isveld 15, 0165-542650 utoboulevard Maioppeveld. WOLG VAN VOORPAGINA jlgië heeft de laatste decennia 'an snelwegen aangelegd, f volgens verkeersdeskundi- heeft het land kansen laten jjffl om parallel met deze ont- ttfling te investeren in het wbaar vervoer. De dienstrege- zijn afgestemd op de fo- ®n tijdens de spits en houden winig rekening met flexibele "ktijden. Wallen kleine stations zijn ge iten en onrendabele lijnen af- 5tetffl. Veel Belgen zijn boven- ten buiten de stad gaan wonen, sar geen trein of bus komt en '■Plaatsen zich per auto. "I de kosten van het openbaar betreft heeft de Belg geen ®ntot klagen. De prijs van het '«■aartje behoort tot de laag- 111 Europa. Maar terwijl de 10 comfortabeler is geworden, •«dat van de kwaliteit en fre- *e van de spoorwegen niet "den gezegd. Het valt dan ook i n j 'e wachten of de nu voor- 'Mesmogmaatregel enig soe- MVELD 72A 076-5144214 al uw onderhoud en reparaties en financiering mogelijk wroom of zie TT Kabelkrant pag. 3ao uilers incl. APK en controlebeurt rende oorlog in Tsjetsjenië. Een Tsjetsjeense woordvoerder zei dat zeven mensen gewond wa ren geraakt door de bomexplo sies, onder wie een Russische sol daat die het konvooi begeleidde. Met het konvooi reisden ook en kele vertegenwoordigers van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE) mee, maar die bleven onge deerd. De OVSE speelt een be middelende rol in het Tsjetsjeen se conflict. De militaire leider van de rebellen, Movladi Oedoeg- ov, zei dat de door Moskou geïn stalleerde regering in Tsjetsjenië de hand had in de aanslag op het konvooi ten zuidwesten van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Oedoegov zei dat de Tsjetsjeense opstandelingen het recht hebben 'adequate maatregelen' te nemen als reactie op de aanslag. De Russische minister van natio naliteiten Vjatsjeslav Michailov noemde het maandag in de Zuid- Russische stad Nazran bereikte voorlopige akkoord 'de laatste kans op vrede'. Het akkoord voorziet in een ontwapening van de rebellen en een terugtrekking van Russische troepen uit Tsjets jenië voor 30 augustus, waarna er verkiezingen in de opstandige re publiek kunnen plaatsvinden. Onderhandelaars zullen vandaag in het dorp Starje Atagi verder praten over de uitvoering van het akkoord. Jonge Kozakken houden in afwachting van het bezoek van president Jeltsin aan Novosjerkask pqsters in hun handen. Daarop staat: 'Jeltsin is een aardige man'. Jeltsin was gisteren op verkiezingstoemee en deed ook Novosjerkask aan. Zondag 16 juni worden de presi dentsverkiezingen gehouden. foto reuter Door Frans Bothof (anp) Den Haag - Het is maar goed dat oud-senator George Mitchell een man is met veel geduld. Maandag, de eerste dag van de toekomstconferentie over Noord- Ierland, wachtte hij in een klein zijkamertje in Castle Buildings, het statige vergadercomplex ten oosten van Belfast. De gehele dag. Want na de openingsrede van premier John Mayor werd de voorzittershamer niet aan hem overhandigd, zoals oorspronke lijk de bedoeling was, maar aan de Britse minister voor Noord- Ierse Zaken Patrick Mayhem. Mitchell raakte gemangeld in de eeuwenoude Noord-Ierse contro verse. Voor de Protestantse Unio nisten, onder aanvoering van de zeer rechtlijnige dominee Ian Paisley, bleek hij ineens partijdig en een volstrekt ongeschikt voor zitter te zijn. De kleinzoon van een Ierse immigrant en Ameri kaanse oud-senator is lid van de Kennedy-Clinton-clan, aldus de dominee. „Zo iemand zit volledig in het kamp van de republikei nen. Als hij meedoet, stap ik er uit." De vrees van de Unionisten dat hij, net als hun republikeinse tegenstanders, wil dat Noord- Ierland zich voegt bij Ierland was aanleiding Mitchells voorzitter schap te blokkeren. De discussie is gisteren voortgezet. Enig uit zicht op een oplossing is er niet. Reputatie De keuze van de Britse premier John Major en zijn Ierse ambtge noot John Bruton voor de 62-jari- ge Amerikaanse politicus als ver gadervoorzitter is niet verwon derlijk. Mitchell heeft een uitstekende re putatie. De Democraat uit Maine, die van 1988 tot 1994 deze partij leidde in de Senaat, staat in de VS bekend als een geboren on derhandelaar en een briljant ju rist. „Mitchell heeft zijn gevoelens on der controle, wil niet voortdu rend in het middelpunt staan en kan slepende kwesties tot in de tail oplossen. Dat is de basis van zijn succes", schreef de New York Times. Bovendien waren dezelfde Unio nisten, die nu zo tegen hem te hoop lopen, zeer gecharmeerd George Mitchell verlaat tij dens de tweede dag van de vre desbesprekingen over Noord- Ierland zijn hotel. foto reuter van zijn bijdrage om de impasse van vorig jaar te doorbreken die deze conferentie mogelijk maak te. Als Clintons persoonlijk advi seur voor Noord-Ierse economi sche aangelegenheden, leidde Mitchell een bemiddelingscom missie. Hij pleitte voor een ont wapening van de paramilitaire organisaties tijdens de gespreks rondes en niet vooraf, zoals de Britten wilden. Vals geluid Desondanks draaide Paisley maandag z'n oude plaat: iedere katholiek is onbetrouwbaar. Het lijkt een vals geluid voor de be oogd voorzitter van de toekomst conferentie voor Noord-Ierland. Al eerder liet Mitchell publieke lijk blijken geen boodschap te hebben aan religie. Dat was eind jaren tachtig tijdens het onder zoek naar de Iran-Contra-affaire. Als lid van de senaatscommissie voelde hij de bij conservatieven populaire en verbaal sterke Oli ver North aan de tand. Toen North, die een hoofdrol speelde bij het doorsluizen van illegale wapenleveranties aan Iran en hulp aan Nicaraguaanse Con tra's, weer eens hogere machten aanriep om zijn eigen gelijk te halen, reageerde Mitchell krib big. „De Amerikaanse politiek interesseert God geen bal." auto's N.A.P. easing, Garantie. ■380. '90 '94 '86 '92 '87 '91 Bergen 4-247636. 10 >0 0 00 De hoogste prijs voor m. RDW vrijwarings bew. 0165-568569/06-5320928Ü auto's va.'87 t/m'95- Tel. 0165-38428^ TEUNIS bellen! Tel: 0113-216261 VW Kever Cabriolet. Bi 1979. ln.nw.st. Kleur grijs. J 076-5141315. Mijs - N0g voor [je(. ejn(je van 'aar Ml Frankrijk weer vol- ^aardig lid zjjn van de Navo. 'J de verdragsorganisatie j.r" Pres'dent Chirac, 'een ein- im n aan datgene wat el- ,1 ,ln de wereld wordt opgevat f; Europese onmacht'. Vol- het staatshoofd kan Frank- 1 a leen maar echt meetellen volwaardig lid van een Navo, Europese lidstaten wat «ruimte geeft. 2 djn besluit om een einde te ],m„ aan het Franse quasi-iso- od p Van dertig jaar stoelt ook .L8? ,niet onbelangrijk natio- itiriii i ang* Frankrijk heeft de leser6 niet om een peperduur oL,® stand te houden, dat I M J °t? de wereld een rol kan van n^ranse president is er »inriJ^'Sd dat je als solist lüvJ ,d kan zingen dan als I te 7ii„een '"oer. Daarom besloot en J eanzame rol op te geven hij binnen de ver 8iem„j 1 "innen de ver- e Navo een hoofdrol te vertolken. In 1966 verliet Chi rac's politieke voorbeeld Charles de Gaulle de militaire structuur van de Navo. De generaal vond dat de Amerikanen een veel te dominante rol vervulden. Vol gens Chirac zijn er nu binnen de verdragsorganisatie genoeg ga ranties voor een eigen Europese rol. Chirac moest wel. Want het Franse leger werd onbetaalbaar. Hij heeft besloten tot een reorga nisatie van het Franse defen sie-apparaat. Dat moet het 'grand travail' worden van zijn ambtstermijn, dat tot in 2002 loopt. Chirac zal niet als zijn voorganger Mitterrand opera's en musea bouwen, maar het le ger hervormen. Met ingang van 1 januari al wordt de dienstplicht afge schaft. Een deel van de Franse defensie-bedrijven wordt sa mengevoegd. Een van de Franse kernonderdelen - het lanceer- platform van raketten bij Avig non - wordt gesloten. Uiteinde lijk moet het Franse leger vijf tien procent minder gaan kosten en nog maar 350.000 beroepsmi litairen tellen tegen in totaal 500.000 soldaten nu. Deze week gaf Chirac zijn visie op de toekomst van het Franse defensie-apparaat binnen de Navo-structuur. Maandag vulde minister van Buitenlandse Zaken Hervé de Charette in dagblad Le Figaro de president aan; Frankrijk wordt in diens woorden geen lid van de Navo, maar van de 'gere noveerde' Navo. Europa wordt het middelpunt van de Franse defensiepolitiek. De Franse president ziet de ver dediging van zijn land als start punt voor een meer algemene Europese defensie, zo legde hij uit op het Instituut van Hoge Studies van de Nationale Defen sie (IHEDN). Het Franse kern wapen moet daarin volgens Chi rac een Europese functie krijgen. Hoewel de kernmacht van Parijs 'de ultieme verzekering van onze veiligheid en garantie van onze onafhankelijkheid is', krijgt ze als extra functie het beveiligen van Europa. Als het aan Jacques Chirac ligt wordt nog voor het einde van dit Door Wilko Voordouw jaar de Europese poot van de Navo een feit. De toezegging in Berlijn, vorige week, om weer definitief tot de Navo toe te tre den, moet volgens hem gezien worden als een gevolg van het besluit om wat macht bij de Amerikaanse Verdragskopstuk ken weg te halen. „Europa kan en moet zich beves tigen als een van de belangrijke beslissings- en actiecentra op de wereld." Volgens hem moeten Frankrijk en Duitsland samen de weg aangeven van zo'n Euro pese Navo-pilaar, die op het vas teland naar eigen inzicht in actie kan komen. Daartoe moesten wel in Dijon, op de Frans-Duitse top enkele misverstanden uit de weg wor den geruimd. De relatie tussen Helmut Kohl en Jacques Chirac staat al enige tijd onder druk, omder meer omdat Chirac be kend maakte de dienstplicht af te schaffen zonder vooraf met de bondskanselier te overleggen. Er zijn geen problemen met de Brit ten, die andere belangrijke part ner van de Fransen. „Onze vitale belangen lijken heel erg op el kaar. We gaan dan ook meer sa menwerking zoeken op nucleair gebied met Londen." Ook lanceerde Chirac opnieuw zijn idee van een Europese kern macht, met behulp van de Britse en Franse atoomwapens. Dat plan kwam op toen Frankrijk vorige zomer bekend maakte een aantal kernproeven te gaan hou den. Om op de vrijwel algemene afwijzing van die experimenten in de Stille Oceaan te reageren stelde Chirac toen al dat het Franse kernwapen eigenlijk Eu ropees was. „Ik stel me gezien de verschillen in opvattingen voor om ons open te stellen voor part ners die met ons mee willen doen", zegt hij nu. Samenwerking binnen iets wat een Europese defensiepilaar moet worden. Dat lijkt het be langrijkste uitgangspunt van Chirac. Die slaat daarmee twee vliegen in een klap. Hij saneert het Franse defensie-apparaat, en verliest toch niet aan militaire invloed. Sterker nog: Chirac ma noeuvreert zich naar het militai re middelpunt van Europa. Via het leger lijkt de Franse presi dent dan ook een overtuigder Europeaan dan hij aanvankelijk was bij de discussie in eigen land over de monetaire unie. DRIEMAAL IS scheepsrecht denkt justitie. Liep de vervolging van Joep van den Nieuwenhuyzen, die beschuldigd werd van misbruik van voorkennis in de effectenhandel, na vijf jaar spectaculair op niets uit en moest de vervolging van het han delshuis Borsumij Wehry in een vergelijkbare voorkenniszaak gestaakt worden, nu waagt het Openbaar Ministerie een derde poging. Justitie lijkt redelijk zeker van haar zaak. Er zijn, hetgeen in voorkenniszaken nog nimmer is voorgekomen, zelfs verdach ten vastgezet. Of deze derde poging echter meer kans heeft op succes, is voor de buitenwacht niet te beoordelen. Justitie meldt niet veel meer dan dat er verdachten opgepakt zijn en dat de transacties die de aandacht van het beursbestuur ge trokken hebben, zich in november en december 1994 afge speeld hebben met aandelen van de autoverenfabriek We- weler. Toch moet het Openbaar Ministerie meer houvast hebben, een derde poging zou anders immers zinloos zijn. Deskundigen hebben er bij de Van den Nieuwenhuyzen-zaak herhaaldelijk op gewezen hoe complex mogelijke voorkennisaffaires zijn, hoe moeilijk de bewijslast is en hoe lastig het eventuele voor deel te bepalen valt. Er gingen zelfs al stemmen op om vanwe ge deze ingewikkeldheid en ondoorzichtigheid de regelgeving met betrekking tot handel met voorkennis weer in te trekken. Dat men hiertoe nog niet over is gegaan, is terecht. Witteboor dencriminaliteit moet net als alle andere vormen van misda digheid vervolgd worden, hoe lastig het in de praktijk ook blijkt. Als justitie echter ook in deze zaak bakzeil moet halen, zijn de kansen op verdere vervolging van voorkenniszaken op basis van de huidige wetgeving zo goed als nihil. Zoon Toto Riina gearresteerd Palermo - Een speciale eenheid van de politie op Sicilië heeft gis terochtend bij een actie tegen de georganiseerde misdaad Giovan ni Riina, de zoon van maffiabaas Toto Riina, gearresteerd. Hij werd aangehouden in het stadje Corleone, de thuisbasis van de fa milie Riina. De 20-jarige man wordt beschuldigd van banden met de georganiseerde misdaad op Sicilië. Hij zou ook een moordaan slag hebben beraamd. Het Openbaar Ministerie heeft arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen nog twintig andere maffiosi die met Riina betrokken zou den zijn geweest bij de moord op de 12-jarige Guiseppe Di Mat- teo. Het jongetje werd in januari gewurgd, omdat zijn vader als vroeger maffialid met de justitie is gaan samenwerken. 'Baas der bazen' Toto Riina werd in 1993 aangehouden. Hij is ver scheidene keren tot levenslang veroordeeld. Drie doden bij explosie in metro Moskou Moskou - Bij een explosie in de metro van Moskou zijn gister avond drie mensen omgekomen en vijf anderen ernstig gewond geraakt. De explosie deed zich voor in een treinstel. Het was gisteravond nog niet duidelijk of de ontploffing was ver oorzaakt door een bom. De politie heeft de veiligheidsmaatregelen in de metro en de rest van de stad opgevoerd sinds het begin van de oorlog in Tsjetsjenië in december 1994. De Tsjetsjeense rebellen hebben herhaaldelijk gedreigd met bomaanslagen in Moskou en andere grote Russische steden. Irak houdt VN-inspectie tegen New York - Irak heeft gisteren geweigerd de inspectie toe te staan van een basis waarvan de Verenigde Naties vermoeden dat deze gebruikt is bij de ontwikkeling en productie van massavernieti gingswapens. R. Ekeus, het hoofd van het wapeninspectieteam van de VN, vroeg om een spoedbijeenkomst met de voorzitter van de VN-Veilig- heidsraad, N. Elaraby, óm over de situatie te praten. Irak hield de raket-inspecteurs bij de basis tegen en deze trokken zich na een acht uur durende impasse bij het vallen van de avond terug. Wes terse diplomaten toonden zich verrast over het incident, omdat Irak zich de laatste tijd coöperatief heeft opgesteld tegenover de inspecteurs. Franse staat neemt schulden SNCF over Parijs - De regering van Frankrijk heeft gisteren een nieuw reor ganisatieplan voor de spoorwegmaatschappij SNCF ontvouwd dat voorziet in overneming van 125 miljard frank (41 miljard gul den) aan schulden door de Staat. SNCF moet daardoor op middel lange termijn weer winst kunnen maken. Een eerder plan veroorzaakte eind vorig jaar langdurige stakings acties die het treinvervoer in Frankrijk vrijwel lam legden. De vakbonden van de 180.000 spoorwegbeambten reageerden posi tief op de nieuwe voorstellen. Minister van Transport Bernard Pons verklaarde gisteren in de Nationale Vergadering dat er een nieuw staatsbedrijf komt dat per 1 januari 1997 het grootste deel van de schulden van SNCF overneemt. Vandaag verkiezingen Bangladesh Den Haag - Voor de tweede maal in vier maanden mogen 56 mil joen kiesgerechtigden vandaag hun stem uitbrengen in de parle mentsverkiezingen in Bangladesh. De Bengalen gaan niet zozeer stemmen over ideologieën, of zelfs over het te voeren beleid. Inzet van de verkiezingen is allereerst rust en orde. De 51-jarige Khale da Zia, leider van de regerende Nationalistische Partij van Bang ladesh (BNP), neemt het vandaag opnieuw op tegen haar eeuwige rivale, de drie jaar jongere sjeik Hasina Wajed, die aan het hoofd staat van de Awami Liga. Persoonlijke animositeit jegens Khale da Zia zou de verklaring zijn voor haar uiterst felle verzet tegen de regering-Khaleda in de afgelopen jaren. Als de huidige verkie zingen uitlopen op een chaos zal het leger naar verwachting ingrijpen. Meer zelfmoorden onder jongeren Kopenhagen - Er is in West-Europa sprake van een flinke toena me van het aantal zelfmoorden onder tieners. Een stijging die waarschijnlijk vooral het gevolg van het groeiende aantal echt scheidingen en de kleinere rol die vriendschap speelt. Dat zei U. Bille-Brahe, medewerker van de Universiteit van Odense in Denemarken gisteren op een conferentie in Stockholm die gewijd was aan het verschijnsel zelfmoord. Zij wees erop dat veel jongeren over weinig incasseringsvermogen beschikken en snel van de kaart zijn als zij geconfronteerd worden met proble men op school of in. de liefde. In combinatie met het uiteenvallen van een gezin kunnen dergelijke problemen de druppel zijn die de emmer doet overlopen, aldus Bille-Brahe. Michael Jackson opnieuw vervolgd Los Angeles - De vader van een 13-jarige jongen die in 1993 Mi chael Jackson van seksuele aanranding beschuldigde, heeft op nieuw een rechtszaak tegen de popster aangespannen. Jackson, en diens toenmalige echtgenote Lisa Marie Presley, zouden vorig jaar in een televisie-interview de bepalingen van een minnelijke schikking hebben geschonden. Dit meldt het blad Daily Variety. In januari 1994 trok de jongen, zoon van een rijke tandarts in Hol lywood, zijn klacht in. Er was een regeling bereikt, waarbij Mi chael Jackson de jongen meer dan tien miljoen dollar zou betalen. Beide partijen werden opgeroepen de voorwaarden van de over eenkomst vertrouwelijk te houden. Michael Jackson reageerde in een schriftelijke verklaring: „De beschuldigingen in de klacht zijn vals en ik zal ze heftig bestrij den. 26 doden bij explosie in Brazilië Sao Pauio - Bij een explosie in een winkelcentrum in de buurt van Sao Pauio zijn gisteren minstens 26 doden gevallen. Meer dan 100 mensen raakten gewond. Door de explosie werden grote gaten geslagen in de betonnen mu ren van het winkelcomplex. Reddingswerkers verwachten onder het puin 'misschien nog 20' andere lijken te vinden, aldus een woordvoerder van de plaatselijke brandweer. ÉB

de Stem | 1996 | | pagina 5