alië bouwt op nieuwe generatie kwelt Fransen niet genoeg Schots-Nederlandse verbroedering op de camping DOOOOO Jan Doedel Huwelijksaanzoek tijdens voetbalwedstrijd Oranje SPORT under van Roemeense doelman Stelea leidt nederlaag in Forse boete voor 'Marnischaft' EURO'96 STANDEN EURO'96 KORT Vijf arrestaties in Birmingham Meer dan 90 procent kaartjes verkocht EK-verblijven ondermaats Ooor Soö ™Huét NSDAG 11 JUNI 1996 Bl Birmingham - Daar gingen Broederlijk achter de 'banning aan. Nederlanders en Schotten A# stair en Jan Doedel, broederlijk be zopen. J De curieuze processie viel gisteren tweemaal te genieten. Een keer van de Euro Camping naar Villa Park, en - na de wedstrijd - kwam het re tourtje. Heen en weer door een keurige Engelse wijk. Kleuters die de optocht zagen passeren, moeten er iets in hebben herkend! van de Rattenvanger van Hameien. Alleen liepen hier volwassenen ach ter een waggelende Schotse me neer. Bijna was ons dit sprookje ont- j houden. Want mensen die nooitj een instrument in hun handen heb- j ben gehad en die nog minder - voetbal weten, hadden namelijk verordend dat doedelzakken ver- bannen dienden te worden van de- ze EK. Uit veiligheidsoverwegen, zo bedacht de UEFA. Dat kolderbesluit werd later natuurlijk herroepen en de folklore zegevierde. Hoe kom je er op om uit 'veilig-'- heidsoverwegingen te willen verbieden, zo vroeg ik me af. Is er weieens iemand verwond met zo'n ding? Heeft men weieens een Schot gevonden met het hoofd! in de (doedel)zak. Moedwillig ge- stikt door iemand van een andere clan? Wat kun je nu helemaal uit-J richten met een doedelzak, behalve'; riedelen. Als de Schotten hun tradi-j tionele instrument hadden moeten thuislaten, had ik er nog wel een paar voor de UEFA geweten. Abso- i luut geen pardon voor de Franse ac- cordeon. Je kunt zo maar iemands neus pletten in zo'n trekkast. Een mandoline? Joe Di Maggio was die niet van van Italiaanse huize? Met zijn slagkracht maakt hij er zo een dodelijk slaginstrument van. Spaan se castagnetten kunnen in de han den van een kung-fu-expert het klepperende einde inluiden van een argeloze EK-ganger. En wat te den ken van ons Hollandse draaiorgel?. Op de tribune is het een potentiële Jordaan Pantzer."Tr0üiwens, als er dan per se muziekinstrumenten ver boden moeten worden, dan wel die Zwitserse Alpenbellen. Op Wembley heb ik er gezien van een formaat die je onmogelijk onder een normale I koe kunt hangen. Het arme dier zou er zo mee van de bergweide donde ren. En de Berner Oberlanders had den heus van die e-nor-me Big Ben's bij zich. De UEFA zweeg daar over. Waarschijnlijk omdat ze in Zwitserland zetelen... ERTENTIE) net 29 juni, ■worden, wat bij ■letters vormt. ■fraaie dagprijzen kan dagelijks van leze oplossing worden doorgebeld naar (1 gld.p.m.) grote eindprijzen met als Hoofdprijs: JR TWEE PERSONEN NAAR ATLANTA Irden opgespaard om op de laatste dag lunnen vormen, bn en antwoorden dient u de juiste route Inaar de finish rechts onderaan. Op uw ■oor alle grote cirkels. U doorkruist de i vraag naar antwoord. Dat kan borizon- links naar rechts, van rechts naar J van beneden naar boven. [te antwoord in een van de aangrenzende i vraag naar antwoord "over" een cirkel ntwoord bij een vraag gevonden, dan 11 juni no. 2 yVilemsen .Twee jaar geleden L franco Baresi en Ro- zich huilend in H van de Italiaanse wachArrigo Sacchi. Ze L, zojuist in de Rose i,mi Los Angeles aan het jjeen slopende WK-fi- jen Brazilië de beslis- sirafschoppen gemist, yg vanavond in Liver- eerste EK-wedstrijd tegen Rusland speelt, zijn zij er niet meer bij Baresi maakte zelf de keuze om niet meer tot het Italiaanse keur korps te behoren. Hij hielp na het' WK Sacchi wel een enkele keer uit de nood, maar dat bleven inci dentele optredens. Roberto Bag- gio, die Italië zo ongeveer in zijn eentje naar de WK-finale schoot, werd door Sacchi gepasseerd. Net als Vialli en Signori. Blessu res, vormverlies of botsingen met de bondscoach hielden hen weg van het EK. Voor de routine zul len Maldini (nog geen 28 jaar, maar toch' al 68 interlands) en Donadoni moeten zorgen. Anderen hebben de plaatsen van de vroegere vedetten overgeno men. Del Piero, het troetelkind van Juventus, is vaandeldrager van de nieuwe garde. Op het mid denveld zullen Dino Baggio en Gianfranco Zola de lijnen moeten uitzetten. Dino Baggio was twee jaar gelden in de Verenigde Sta ten een gewaardeerde naamgever van naamgenoot van Roberto. Het Parma-duo staat model voor de filosofie van bondscoach Sac chi. De man die AC Milan groot maakte, zet als bondscoach zijn geld op een hechte eenheid, zelfs als dat ten koste van de briljante acties gaat. Zola beseft welke druk er op zijn schouders rust. In het sportcen trum van de Manchester Metro politan University, waar de Itali aanse ploeg de trainingen af werkt, zegt hij: „Roberto Baggio heeft last van bles sures en is dit sei zoen bij Milan niet echt goed uit de verf gekomen. Toch zijn er veel Italianen die vin den dat hij in de nationale ploeg hoort. Zij eisen dat ik hen even veel voetbalgenot geef als Baggio dat twee jaar geleden op het WK deed. Ik moet proberen dat uit m'n gedachten te bannen. Baggio en ik hebben verschillende kwa liteiten. De overeenkomst is al leen dat we geregeld een doel punt maken." Zola verwacht veel van het Euro pees kampioenschap. „De laatste twee jaar zijn de spelers naar elkaar toe gegroeid. De ploeg is een hechte eenheid ge worden. Bovendien is er nog vol op kwaliteit. Als je al die zaken optelt, mogen we tot de favorie ten worden gerekend. Maar er zijn heel wat kapers op de kust. Kijk alleen al naar onze groep. Duitsland en Rusland behoren tot de betere teams. Tsjechië is na de 2-0-nederlaag tegen Duitsland wat op de achtergrond geraakt, maar mag niet onderschat wor den." MWlemsen :astle - De geniale aller Gheorghe Hagi maar niet vrijwel eentje een hecht 'als dat van Frankrijk een nederlaag spelen, laar dat de Fransen iravond in Newcastle l-O zegevierden. inse bondscoach Jacquet zoals zoveel van zijn col- ibijhet collectief. Eenlingen itona en Ginola liet hij on- alhun klasse buiten de se toor het Europees kam- i. De overwinning van itoiid stelde hem in het ge- de keuze voor het re- beroofde de voetballief- van veel kijkgenot, g liep in het St. James ig Gheorghe Hagi rond. ïjaclub Barcelona wordt de Boemeen geregeld overla id kritiek, omdat hij het igende werk schuwt. In de ie ploeg mag hij zijn gang Daar trekt Hagi alle regis- [bHagi moeten we letten, want a in zijn eentje een wed- ijileslissen," had Jacquet zijn b gewaarschuwd. De Fran- Jnten het, maar konden hun jaest lange tijd niet in de Inslaan. teen fabuleuze balcon- e aan geniale invallen. Het [ttin St. James Park genoot k De Roemeense goochelaar kdeDesailly, toch een reus bij (Allan, de bal door de benen, [probeerde doelman Lama te schalken uit een vrije trap op We meters van de zijlijn. Het i oude kunstjes, maar ze Hen opnieuw. I leed Roemenië een neder- want Hagi wordt niet om- I door louter kanjers. De teschoren doelman Stelea en [verdedigers Selyumes en Mi ce vormden zelfs uitgesproken ■lke plekken, waar de tegen- gretig van profiteerde. Iverwege de eerste helft stelde i balverlies van Selyumes de Man Djorkaeff in staat de 1 in het strafschopgebied sen. fe verliet lichtvaardig zijn het Mihali en Dugarry e voorzet te springen. Het pil speelde een hoofdrol, maar Dugarry geen mo- Christophe Dugarry (midden) wordt geknuffeld door zijn ploeggenoten na zijn - naar later bleek be slissende - treffer tegen Roemenië. Van links naar rechts zijn verder zichtbaar Youri Djorkaeff, Zine- dine Zidane, Mare Desailly en Didier Deschamps. foto reuter ment, want via zijn hoofd ver dween de bal in het lege doel (I- 0). Op sleeptouw Frankrijk probeerde onmiddel lijk door te drukken. Hagi toonde zich echter een ware aanvoerder en nam de Roemeense ploeg op sleeptouw. Vier minuten na het Franse doelpunt controleerde hij een voorzet van Petrescu met de borst en schoot venijnig op doel. Hij had de pech dat de Franse doelman Lama gisteravond veel minder fouten maakte dan zijn Roemeense collega. Maar Frank rijk wist weer dat het op zijn tel len moest passen. Dat veranderde in de tweede helft. Ook door toedoen van Hagi. De eerst zo soepele tred werd zwaarder en de korte beentjes, maalden minder snel rond. Niet langer dook Hagi overal op om de bal op te eisen. Conditietrainin gen zijn nooit zijn favoriete be zigheid geweest en de gevolgen daarvan kwamen duidelijk aan het licht. Maar als hij de bal goed voor de voeten kreeg, flikkerde zijn geniale klasse op. Zoals bij een vrije trap na ruim een uur. Lama had de grootste moeite met het harde schot. Het was een inci dentele actie, die de Franse su prematie in de tweede helft niet kon ondermijnen. Vandaar dat 'de Haantjes' op het EK de eerste overwinning binnen hebben. Newcastle. Groep B. ROEMENIË - FRANKRIJK 0-1 (0- 1). 24. Dugarry 0-1. Scheidsrechter: Krug (Dui). Toeschouwers: 30.000. Gele kaart: Mihali, Selymes, Ilie (Roemenie), Di Meco (Frankrijk). ROEMENIË: Stelea; Petrescu (78. Filipescu), Mihali, Belodedic en Se lymes; Lupescu, Popescu en Hagi; Lacatus (56. Ilie), Raducioiu (46. Moldovan) en Munteanu. FRANKRIJK: Lama; Thuram, Blanc, Desailly en Di Meco (69. Lizarazu); Karembeu, Guérin, Deschamps en Zidane (80. Roche); Djorkaeff en Du garry (69, Loko). Manchester (dpa) - De Europese voetbalbond (UEFA) heeft gisteren zes landen, die in het openingsweekeinde van het EK speelden, be straft met een geldboete. Duitsland werd het zwaarst bestraft en moet 11.000 gulden betalen wegens slecht gedrag tijdens het duel met Tsje chië. Deelnemers met vier gele kaarten in een wedstrijd kunnen rekenen op een straf. Van het Duitse team kregen liefst zes spelers een gele kaart van scheidsrechter Elleray: Möller, Hassler, Ziege, Kuntz, Babbel en Reuter. De andere bestrafte landen zijn: Spanje, ruim 9000 gulden voor vier geel en één rood; Bulgarije, 6500 gulden voor drie geel en één rood; Portugal en Tsjechië 6500 gulden voor vijf en vier geel en Zwitserland, 5200 gulden voor vier geel. De Duitse bondscoach Vogts was sarcastisch over de orgie aan geel die op zijn Mannschaft neerdaalde: „Ais dat zo doorgaat, spelen we straks tegen Italië met slechts negen man. De scheidsrechter trok al geel als we een duel aangingen. Ik geloof dat ik de enige ben die niet gewaar schuwd is. Misschien moet de UEFA overwegen grotere selecties naar de toernooien te sturen." hSHBHNHNHBHmwh #'Bob van Huët ®>ngham - Schotten met halsdoekjes en Neder- Mers met geïmproviseerde s. In het 'Euro '96 Tenten- ®P had de verbroedering «Ti!a' vroe§ toegeslagen. a't zeven werd de cam- - gewekt door de eerste •thoorn. Het gebruikelijke «om Grolsch te ruilen "McEwann en whisky te- "lenever Birminghamse ge- '"tambtenaar, die tot tijde- .„JffPingbeheerder is be ar even ziin hart vast> edt geen incident te mel- w" r Z1)n hier een paar hon- b,. nsen-De meesten kenden 'iDnnf z'tn verrast door Wane vriendelijkheid tus- «totten en Nederlanders. Ze [>r alleen voor de lol." «idPlSÜPP0rter van Enge- i'ej. J! dat hij 'has been tan- flizs' Jt Joed'naar een cu" ^nW)116 ln een P0Pulaire fris- Wdarae op de Britse TV. Users n arëe'oze voorbij- voc- ^Venties geschud door hdrantm11 onzichtbaar, oranje, 'teenro annetJe' Dat myste rie uo,.niePV0e' ^eett °°k een erkt op de gemeente ambtenaar. De goede sfeer op de camping werd niettemin eventjes be dreigd, op zaterdagavond. Een klein groepje buitenstaanders (Engelsen) brak door één van de afzettingen en viel prompt kam peerders aan. Een Nederlandse jongen kreeg klappen en tent doek werd gescheurd, een cara van liep schade op. Maar een ge combineerde en dreigend uitzien de Schots-Hollandse klopjacht zorgde er voor dat het de volgen de nachten rustig bleef. Tussen de Schotten en Nederlan ders staan ook een paar Zwitsers. Die doen wel mee, maar vormen te zeer een minderheid om de toon te zeten. „Er is hier geen stroom. Alleen maar noodvoorzieningen. Maar dat maakt het eigenlijk wel zo leuk. Iedereen helpt elkaar. Er is een enorme verbroedering, 's Avonds in die biertent met de Schotten, dat is fantastisch. En gelsen moet je hier liever niet hebben. Daar komt ellende van. Engelsen^ijn van die baldadige 'mannekes'," zegt Rien .Simonis uit Bergen op Zoom. Henk uit Rietmolen, bij Neede, is met elf kornuiten naar Birmin- gam gekomen. In een gammele bus, die precies 24 uur nodig had voor de reis. Na campagnes in Voor de wedstrijd waren de fans van Oranje en Schotland de beste vrienden. foto peter schols Italië en Zweden is Henk weer op vertrouwd terrein. „We hebben 800 blikken bier in de bus liggen. Dat is wel genoeg voor vier da gen." Henk is vol lof over de Schotten op de camping. „Echt goeie jongens. Die gaan er hele maal voor." Engelsen zijn bij hem duidelijk minder populair. „Die lui denken serieus dat ze de beste zijn. Ze hebben te veel verbeelding. Schotten zeggen gewoon dat de beste moet winnen, net als wij. Je moet gewoon niet van te voren een grote bek hebben." Kenny Smith uit Aberdeen be vestigt de wederzijdse sympathie. „Op de EK in Zweden hebben we al samen gefeest. Nederland won toen met 1-0, maar dat maakte na de wedstrijd niet meer uit. Wij feesten graag. En we zijn trots op ons land. Je laat je land zakken als je hier gaat vechten. Wat de Engelsen doen, is het tegenover gestelde van fun," zegt Kenny. Hij is werkzaam in de off-shore en voorziet een groot probleem. „Als Schotland de finale haalt, zit ik op zee. Ik moet nog zien hoe ik dat oplos." Hulpvaardige Ne derlanders willen best meeden ken over dit probleem. „Als Schotland de finale speelt, moet Kenny er bij zijn, koste wat het kost," lalt iemand. De Engelse bobbies laten weten weinig werk aan de Euro '96 camping te hebben. Libert Schul- kens uit Maastricht klaagt dat de politie soms wel wat overdrijft in het kader van de preventieve ge dachte. Tijdens een wandeling door het centrum van Birming ham werd hem verzocht zijn oranjeshirt met daarop de tekst We are so fucking good te bedek ken. „Snap ik niet hoor, dit is toch een aardigheidje. En al die Engelsen dan die zeggen om de vijf woor den fuck dit en fuck dat. Ik heb toen tegen die bobbie gezegd: „En dat mag zeker wel." DINSDAG 11 JUNI 1996 B2 GROEP A Nederland - Schotland 0-0. Stand: Engeland 10 10 11-1 Zwitserland 10 10 1 1-1 Nederland 10 10 10-0 Schotland 10 10 10-0 Programma: 13 juni: Zwitserland - Nederland, 15 juni: Engeland - Schot land, 18 juni: Engeland - Nederland, Schotland - Zwitserland. GROEPB Roemenië - Frankrijk 0-1. Stand: Frankrijk 1 1 003 1-0 Bulgarije 10 10 11-1 Spanje 10 10 11-1 Roemenië 1 0 0 1 0 0-1 Programma: 13 juni: Bulgarije - Roemenië, 15 juni: Spanje - Frankrijk, 18 juni: Frankrijk - Bulgarije, Roemenië - Spanje. Birmingham (anp) - Waarschijnlijk houdt Petra Bouwmeester uit het Noord-Hollandse Midwoud wel een prachtige herinnering over aan de wedstrijd Nederland-Schotland. Tijdens het duel hing zij een spandoek van VA bij 2'A meter op in het stadion met daarop de tekst 'Ron, wil je met me trouwen, Peet'. Ze hoopt dat één van de vele camera's in het stadion de tekst heeft geregis treerd. Petra is voetballiefhebster en reist zoveel mogelijk met het Neder lands Elftal mee. Haar vriend Ron Clowting geeft echter niet om Nederlands populairste sport. Daarom hadden vrienden van Ron hem gisteravond uitgenodigd een hapje te komen eten. 'Toevallig' werd er ook naar de wedstrijd van het Nederlands Elftal gekeken. „Want uit zichzelf doet hij dat niet," zei een hoopvolle Petra. Ze verwacht vanavond pas antwoord. Nergens zijn ze zo tuk op woordspelingen als in de Engelse boulevardpers. Gaz out en Number weight, waren zo maar vette koppen waar mee Paul Gascoigne giste ren onder vuur werd geno men. Daar hebben voetballers, die Blind of De Boer heten, in eigen land nooit last van. De razzia in de kranten kreeg gisteren extra kracht, toen de Britse pers had ontdekt dat de Engelse voetballers na het schamele gelijke spel tegen Zwitserland met twee dagen 'prestatie-verlof' waren be loond. In 22 zwarte limousines waren ze zaterdagavond ieder persoonlijk door 22 privé- chauffeurs naar hun huisadres sen vervoerd. Gascoigne liet zich in zijn vrije tijd niet betrappen, Ince wel. Een equipe van de Daily Mir ror ontdekte hem in de They- don Oak, een pub ergens in Essex, die eigendom is van Rod Stewart. Met het vroege re pop-idool en Arsenal-speler Ian Wright, het stapmaatje van Glenn Helder, dronk Ince er zondagmiddag een pilsje. Eén teug was al voldoende voor een breed uitgemeten full-co- lour-foto. In combinatie met een plaatje van Gascoigne. een drinkgebaar makend tijdens de wedstrijd tegen Zwitser land. had de Daily Mirror zijn sappige story rond. De kop deed de rest: 'Ze leken meer op dronkenlappen dan op een groep duur betaalde profvoet ballers die hun land vertegen woordigen', stond er twee ko lom breed, van boven naar be neden, naast. Razzia in de kranten Zo'n beeldvorming laat bij de lezer van de Mirror geen vra gen meer open. Ze weten nu waar het aan ligt dat de Engel se voetballers zo in elkaar ze gen tijdens de wedstrijd tegen Zwitserland. Dat lag natuur lijk aan die uitspattingen in Azië. eerst in de pub en daarna in het vliegveld. Dat het ook zou kunnen liggen aan een zinloze, overbodige en daardoor idiote trip naar Azië, zo vlak voor het EK, wordt nergens gesignaleerd. Daar hebben de Engelse journalis ten niet over geklaagd, blij dat ze waren zich weer even te buiten te kunnen gaan zonder dat iemand uit hun nabije om geving het heeft gemerkt. Laat staan dat er schande over is gesproken. Birmingham - Tijdens de wedstrijd Nederland-Schotland heeft de politie vijf arrestaties verricht. Het gaat om drie Schotten en twee Engelsen. Twee van de drie Schotse fans zijn aangehouden toen ze dronken het stadion in wilden. De derde probeerde met een vlag het veld van Villa Park op te rennen. De twee Engelsen zijn aangehouden omdat ze valse toegangsbewijzen wilden verkopen. Een woordvoerder van de politie in Birmingham toonde zich zeer tevreden over het goede gedrag van de supporters tijdens de eer ste wedstrijd van het EK in Birmingham. „Ik hoop dat dit de toon is die ook de rest van het toernooi in de stad zal heersen." Volgens de politie bezochten in totaal 34.305 mensen Nederland-Schot land. Na de wedstrijd vierden de Schotten het gelijkspel tussen Neder land en Schotland als een overwinning. Luid zingend trokken ze de stad in. Van de Nederlandse euforie van voor de wedstrijd in het centrum van Birmingham en later in en om het stadion, is wei nig meer overgebleven. Tussen de supporters van beide kampen lijken zich geen proble men te hebben voorgedaan. Het oranjelegioen verliet het stadion gelaten. Na de teleurstelling te hebben weggeslikt, schudden en kele supporters handen met de Schotten. In het centrum van Birmingham klonken gisteravond hier en daar nog zangkoren van groepjes Schotse fans. De kleine groep Neder landse fans die zich om dat tijdstip nog in de stad bevond, dook een pub in. Londen - Momenteel is meer dan 90 procent van de toegangskaar ten voor het EK-voetbal in Engeland verkocht. De toernooi-orga- nisatie maakte gisteren bekend dat er nog 130.000 tickets in voor raad zijn. Negen van de resterende 27 wedstrijden zijn uitver kocht en voor nog eens vier duels zijn bijna geen toegangsbewij zen meer te krijgen. Toernooidirecteur Glen Kirton zei te hebben verwacht dat het percentage verkochte kaarten op dit moment 20 procent lager zou liggen. „Dat er van de in totaal 1,4 miljoen tickets nu al zo veel weg zijn, verrast me. En naarmate het toernooi vordert, groeit de belangstelling en ra ken we de andere kaarten ook nog wel kwijt." Liverpool - De trainingskampen in Engeland, waar spelers en volgers van het EK voetbal logeren, voldoen niet aan de interna tionale eisen. De Italianen klaagden, de Bulgaren gaan verhuizen, Nederlandse journalisten mopperen voort over slechte telefoon lijnen. De Italianen lieten voor 50.000 gulden het complex van het Crewe en Alsager College verbouwen. Nieuwe douches, haardrogers en spiegels werden geïnstalleerd, de muren werden nieuw geverfd. De Bulgaren verhuizen een dezer dagen van de landelijke rust van Scarborough naar de grote stad Newcastle. Het was de ploeg, die het EK startte met een gelijkspel van 1-1 tegen Spanje, te stil. Bo vendien waren de afstanden naar de stadions hen te groot. Aan voerder Stoitsjkov charterde al een privé-jet om lange busreizen te vermijden.

de Stem | 1996 | | pagina 9