Handel met Duitsland stagneert Aanhoudingen in voorkennis-zaak Niet-rokers willen verbod campagne van Philip Morris Montell en Dow maken samen polypropyleen Kok adverteert met Nederland in Korea ILO: Meer dan 13 procent kinderen werkt KPN wil miljard uit kapitaalmarkt halen Lihertel maakt bellen met PTT onmogelijk Als tijd geld in Düsseldoi ir II Non-stop naar o.a. New York, Milaan, Praag en Londen. Lufthansa JSSTBM ECONOMIE A6 fomaten zijn weer gewild Uitgeroeid Slavernij ECONOMIE KORT Brits-Amerikaanse uitbreiding Internet Pechiney sluit 1995 met verlies af Omzet detailhandel stijgt fors Run op ABN Amro Groen Fonds Loonsverhoging verzekeringspersoneel ta 95 120.000 banen erbij noeweiT°men'aldushetCBS- Smm I I DINSDAG 11 JUNI 1996 Jen/Hoofddorp (anp) - yell, een gezamenlijke Ltstofonderneming van en het Italiaanse Monte- ,n gaat nauw samenwer- jiet het Amerikaanse tem Dow Chemical bij de JJductie van polypropyleen. jujij gaat het om uitwisseling echnologische kennis en le- van polypropyleen door ell aan Dow tot dat concern zelf gaat produceren. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Dow heeft ambitieuze plannen om een positie op te bouwen op de wereldmarkt voor polypropy leen, waar Montell met een aan deel van omstreeks 20 procent de grootste is. Polypropyleen wordt onder meer gebruikt in de auto mobielindustrie (bumpers, dash boards), de bouw, duurzame ver pakkingen, scheepstrossen en consumentenartikelen. De we- reldomzet bedraagt 37 miljard gulden per jaar. Dow Chemical, dat in Nederland een grote vestiging heeft in Ter- neuzen, wil zes polypropyleenfa- brieken bouwen. De eerste, in het Duitse Schkopau, start begin 1998 met de productie. Twee jaar later gaan bedrijven draaien in Noord-Amerika en het Spaanse Tarragona. Van de overige drie zal er waarschijnlijk een in Azië komen. Om alvast afzetkanalen te creë ren, begint Dow al dit jaar onder eigen naam polypropyleen te ver kopen van Montell. Als het Ame rikaanse concern zelf met de pro ductie begint, kunnen de fabrie ken daardoor meteen op een hoge capaciteit draaien. Het motief voor Montells hulp aan de Amerikanen ligt in de door Dow ontwikkelde Insite- technologie, die het mogelijk maakt geheel nieuwe soorten po lypropyleen te maken. De twee bedrijven hebben afgesproken samen te werken bij het combine ren van Insite en Spheripol. De samenwerking veroorzaakt een nog grotere machtsconcen tratie op de markt voor polypro pyleen. Het Amerikaanse concern Union Carbide stond al op zijn achterste benen bij de vorming van Montell, waarin Shell en Montedison elk een belang van 50 procent hebben. De Europese Commissie keurde de joint vent ure toch goed, waarop Montell per 1 april 1995 van start ging. Maar Union Carbide heeft nog wel een beroep lopen. lm onze redactie economie Da Bosch - De Nederlands-Duitse handel stagneert. In geld Ber vorig jaar nog sprake van een lichte groei, maar dat was later het gevolg van prijsstijgingen. Dit jaar verwacht de Ne- nds-Duitse Kamer van Koophandel ongeveer hetzelfde stelde de Kamer, gisteren morde jaarvergadering bijeen in Den Bosch, vast dat de Neder- jmdse toeleveringsindustrie vo- ajjaargoede zaken heeft gedaan ittDuitsland. De uitvoer van fa- bnkaten - vooral prefab-produc- nam in waarde met 6,4 pro- Bi toe en dat is ruim boven de Inname van de totale Duitse im port op dit gebied. tügens de Nederlands-Duitse lamer van Koophandel zijn de lomatentelers er vorig jaar in ge slaagd de afzetcrisis op de Duitse te boven te komen. Dat lordt bevestigd door het Cen taal Bureau Tuinbouwveilingen. Do export van tomaten naar Duitsland groeide vorig jaar met ongeveer 25 miljoen kilo (ruim procent), onder meer door let succes van nieuwe soorten als le trostomaat. De groei hield in Ie eerste vijf maanden van dit aan en bedroeg zo'n vijf pro- aldus het CBT. liettemin bleef de waarde van de Nederlandse landbouwexport naar Duitsland hangen op 13,7 miljard mark, een daling van en- lele tienden van een procent ten opzichte van 1994. Dat kwam Mal door de mindere afzet van vlees en vleesproducten en van kiende planten. Een van de oor aken is mogelijk de negatieve publiciteit over de hygiëne in de Nederlandse slachterijen naar van een kritisch ra- van de veterinaire inspec tie. De uitvoer van vlees en vlees producten liep 9,6 procent terug, een omzetverlies van ruim 200 miljoen mark. De totale Nederlandse uitvoer naar Duitsland bedroeg vorig jaar 53 miljard mark, een toena me met drie procent. Daarmee zat Nederland boven het Europe se gemiddelde (een procent stij ging) maar ver onder de prestatie van België en Luxemburg, die de uitvoer naar Duitsland in geld met acht procent opvoerden. Ook Groot-Brittannië (vier procent) en Spanje (13 procent) deden het beter. Nederland handhaafde zich niettemin wat betreft markt aandeel op acht procent van de totale Duitse invoer. In omgekeerde richting bleef de handel achter. In waarde was er weliswaar nog een toename met twee procent tot 54 miljard mark, maar gecorrigeerd voor prijsstij gingen was er een afname met een procent. Was in 1994 nog acht procent van het invoerpak- ket afkomstig uit Duitsland, in 1995 was dat een procentpunt minder. Die terugval deed zich voorna melijk voor in halffabrikaten, in het bijzonder chemische produc ten. Wel goed ging het met de ma chinebouw. De Duitse auto-in dustrie vergrootte de afzet in Ne derland met 18,4 procent tot 3,2 miljard mark. Dat kwam vooral door het verkoopsucces van VW en Audi. 1994. In die tijd maak- t deze fabrikant van autoveren de winst zich positie- W dan verwacht had ontwik- De beurs stelde daags na bekendmaking een onder in. Je au'overenfabrikant uit Apel- Joom bracht de winstontwikke- ig 22 november via sn persbericht naar buiten, fgaand aan deze melding de koers aanmerkelijk en J™ handel gekenmerkt door verhouding hoge omzetten. 8 2aak kwam aan het licht na vraaggesprek van financieel loumalist Eddy Schekman met H. Truijens van We- |*'1?!tman vroeg tijdens de uit- Mrng van het Avro-program- a he op Zaken of Truijens er- n op de hoogte was dat de in- 1 van het persbericht al een Seoul (anp) - De economische voet die Nederland in Zuid- Korea al aan de grond heeft, kan nog een stuk steviger. De deuren in de snel industriali serende republiek kunnen ook voor het Nederlandse be drijfsleven op termijn verder open. Die stellige indruk heeft premier Kok na gesprekken gisteren in Seoul met de Zuid- Koreaanse president Kim Young-Sam en premier Lee Soo-Sing. Kok gooide Nederland in zijn be sprekingen als het ware als inves- teringsland in de aanbieding. Ne derland als distributieland en zeer zeker ook als kennisland wat betreft infrastructuur en techno logie: mainport en brainport. Ne derlandse bedrijven als bagger aars en luchthaven-ontwikke laars kunnen Zuid-Korea zeer wel van dienst zijn, zo maakte de premier zijn gesprekspartners duidelijk. Zuid-Korea is naarstig doende met het ontwikkelen van een nieuwe luchthaven. Die moet de grootste worden in dat deel van Azië. Nederlandse expertise op dat gebied is zeer wel bruikbaar, met Schiphol als een van de grootste luchthavens van Europa. Ook voor de baggeraars uit de la ge landen valt er het nodige te halen in Seoul. Een tienjarenplan voorziet haveninvesteringen voor een bedrag van veertien miljard gulden. Het land kampt immers met een ernstige havencongestie: de afhandelingsfaciliteiten blij ven sterk achter bij het aanbod. Nederland is momenteel al de grootste Europese investeerder in Zuid-Korea. Kok is evenwel de mening toegedaan dat 'er veel meer kan worden gedaan'. In Koks kielzog reizen onder aan voering van staatssecretaris Van Dok van Economische Zaken cir ca twintig toplieden uit het Ne derlandse bedrijfsleven mee. Zij pogen meer voet aan de grond te krijgen in Zuid-Korea. Kim Young-Sam verwelkomt premier Kok tijdens de tweede dag van diens bezoek aan I Korea. foto f tasterdam (anp) - Justitie heeft gisteren twee personen aange houden die verdacht worden van aandelenhandel met misbruik W voorwetenschap. Een derde persoon die ervan wordt ver- dacht voordeel te hebben getrokken uit de opbrengst van deze is eveneens aangehouden. Je bewuste handel ging om aan- paar dagen bij de hoekman van Wen Weweler in november en Weweler op de Amsterdamse ef fectenbeurs bekend was. Truij ens, die op dat moment overigens geen aandelen Weweler had, zei van niets te weten. Truijens zei gisteren nog niet op de hoogte te zijn van de jongste ontwikkelingen. Een woordvoerder van hoek- mansbedrijf Van der Moolen dat in Weweler handelt, ontkende destijds echter op de hoogte te zijn van het positieve nieuws. Schekman weigerde zijn bronnen prijs te geven. Justitie heeft de .afgelopen jaren met weinig succes een aantal voorkennis-zaken gevoerd. De zakenman J. van den Nieuwen- huyzen ging tweemaal vrijuit, zo wel in de roemruchte HCS-affai- re als de RDM-voorkenniszaak. Een andere zaak, die tegen be stuurders en managers van het voormalige handelshuis Borsumij Wehry, mislukte eveneens. Geneve (ap) - Meer dan 13 procent van de kinderen we reldwijd werkt, blijkt uit een rapport van de ILO, de ar beidsorganisatie van de VN. Volgens de studie verrichten 73 miljoen kinderen van 10 tot 14 jaar regelmatig arbeid. Als jongere werkende kinderen en meisjes die als dienstbode werken - die niet in de studie zijn betrokken - worden meege rekend dan overstijgt het aantal werkende kinderen de honderd miljoen. De directeur-generaal van de ILO, Michel Hansenne, zegt dat de werkende kinderen gedoemd zijn altijd arm te blij ven vanwege hun gebrek aan opleiding. „De ILO-doctrine is duidelijk: arbeid door kinderen van 15 jaar en jonger onder omstandig heden die hun lichamelijke, psy chologische en intellectuele ont wikkeling verstikken moet wor den uitgeroeid," zegt Hansenne. Tijdens een conferentie zullen de ministers van Arbeid van de 173 lidstaten van de ILO morgen praten over manieren om kin derarbeid uit te bannen. Ze zul len zich daarbij concentreren op de ergste uitwassen: slavenar beid, kinderprostitutie en ar beid met giftige stoffen. Azië komt er het slechtste af in het rapport. Er zouden zeker 44,6 miljoen kinderen werken, wat gelijkstaat aan 13 procent van de totale kinderpopulatie. In Afrika werkt 26,3 procent van de tien- tot veertienjarigen, in totaal 3,6 miljoen kinderen. In Latijns-Amerika gaat het in totaal om 5,1 miljoen kinderen oftewel 9,8 procent van de ge noemde leeftijdsgroep. Het probleem bestaat echter ook in de rijkere landen. In Zuid- Europa zijn 'significante aantal len' kinderen werkzaam als sei zoenarbeider, in de straathandel of in kleine ateliers, aldus de ILO. De meeste kinderen die werken krijgen geen cent voor hun ar beid. Uit een studie die in 1994 in Ecuador werd verricht bleek bijvoorbeeld dat 77 procent van de kinderen op het platteland in de leeftijd van 12 tot 14 jaar en 50 procent van de stadskinderen onbetaalde arbeid verricht bin nen familieverband. De arbeid wordt steeds minder gezien als een manier om kinde ren belangrijke vaardigheden voor de toekomst bij te brengen maar veeleer als een manier om extra inkomen voor het gezin binnen te halen. De kinderen beginnen vaak al te werken als ze vijf of zes jaar oud zijn en ma ken lange dagen zodat er geen tijd meer overblijft voor studie. De meesten werken in de land bouw en veeteelt en worden blootgesteld aan scherp gereed schap, giftige chemicaliën en ge motoriseerde werktuigen. Veel meisjes werken ver van huis als dienstbodes en staan bloot aan lichamelijk, psychisch of sek sueel geweld. De groeiende Aids-epidemie is een nieuw probleem dat leidt tot groeiende kinderprostitutie om dat mannen op zoek gaan naar steeds jongere sekspartners die minder kans hebben geïnfec teerd te zijn met het Hiv-virus. Een ander belangrijk probleem is de slavernij. Kinderslavernij komt voor in Zuid-Azië, Oost- Afrika en twee Latijns-Ameri kaanse landen, aldus de ILO. De meeste kinderen die als slaven worden geëxploiteerd werken in de landbouw, in steenhouwe rijen, als metselaars, in de ta pijt- en textielindustrie en in de prostitutie. Vaak gaat het om kinderen die door hun familie zijn verkocht om schulden af te betalen die gemaakt zijn om een maat schappelijke of religieuze plicht na te komen of gewoon wegens geldgebrek. De ILO heeft al een conventie over kinderarbeid die is geratificeerd door 49 landen die beloven afschaffing van kin derarbeid na te streven. Morgen zal een nieuwe conventie wor den besproken over uitbanning van de ergste vormen van kin derarbeid die in 1998 of 1999 ge reed moet zijn. Londen - Het Britse telecomconcem British Telecom (BT) en zijn Amerikaanse partner MCI hebben plannen om een eigen wereld omspannend computernetwerk op te bouwen. Het net wordt geen concurrent voor Internet, maar juist daaraan gekoppeld, zodat de capaciteit ervan 30 procent groter wordt.Volgens topman Peter Bonfield van het Britse concern 'wordt BT in Europa de leider', net zoals MCI in de Verenigde Staten de leiding op de Internet markt heeft veroverd'. Vlissingen - Aluminiumsmelter Pechiney Nederland in Vlissingen heeft 1995 afgesloten met een verlies van 17,5 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat bedroeg 55,8 miljoen gulden positief. Oorzaak van het grote verschil tussen resultaat en winst is de af boeking van de deelname in Pechiney International. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1995 van Pechiney Nederland. De onderne ming kwam in 1994 na drie verliesgevende jaren weer uit de rode cijfers. Voorburg - Winkeliers hebben in april 4,5 procent meer verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Vooral de non-foodsector pro fiteerde van deze groei: de omzetstijging bedroeg daar 5,8 pro cent. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekendge maakt. De neringdoenden hebben de prijzen in een jaar tijd met gemid deld 0,1 procent verhoogd. De stijging van het verkoopvolume ligt dan ook iets onder de omzetstijging: 4,4 procent. Amsterdam - De vervolguitgifte van het ABN Amro Groen Fonds is een succes geworden. Beleggers schreven voor 1,3 miljard gul den in, waarmee het maximaal beschikbare bedrag vier maal overtekend is. Het groene beleggen is populair na een belasting wijziging van staatssecretaris Vermeend van Financiën. De divi denden zijn belastingvrij. De emissie van het Groen Fonds is be doeld voor de finaniering van milieuverantwoorde energieprojec ten. Woerden - De 38.000 werknemers bij de commerciële verzeker aars krijgen de komende periode 3 procent loonsverhoging. Bon den en werkgevers bereikten gisteren een principeakkoord over een nieuwe CAO, die loopt van 1 april dit jaar tot 1 juli volgend jaar. De FNV Dienstenbond noemt het eindresultaat mager. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - De Nederlandse Niet-Rokersvereniging CAN heeft een klacht ingediend bij de reclamecodecommissie tegen de campagne van Philip Morris waarin wordt beweerd dat pas sief roken geen noemenswaardig risico voor de gezondheid oplevert. Gewetenloos, misleidend, laf en intolerant zijn de steekwoorden waarmee de belangenverenging de campagne omschrijft. Zo wordt de sigarettenproducent kwalijk genomen dat die rappor ten over effecten van roken op de gezondheid eenzijdig of verte kend uitlegt. Het gaat niet alleen over long kankerpatiënten, maar ook over zaken als hinder en overlast door passief roken. Als meest getrof fen groepen noemt CAN de cara- patienten en kleine kinderen, voor wie sigarettenrook hinder lijk en ook schadelijk wordt ge noemd. De Niet-Rokersvereniging hoopt, met haar bezwaar gedaan te krij gen dat Philip Morris de ge wraakte campagne stopzet. De sigarettengigant startte vorige week een offensief tegen een reeks van overheidsmaatregelen om het roken tegen te gaan, nadat in de VS een proces was gewon nen waarin de desastreuze effec ten van roken voor de gezondheid ter discussie stonden. Sittard - Gebruikers van een mobiele telefoon van het bedrijf Libertel kunnen niet alle nummers van de PTT draaien. Het nieuwe telefoonbedrijf blokkeert automatisch het inlichtingen nummer 06-8008 van de PTT. Libertelabonnees die 06-8008 draaien krijgen te horen dat het nummer buiten gebruik is. In plaats daarvan moet de abonnee het duurdere inlichtingennum mer van Libertel draaien. Een woordvoerder van PTT Tele com in Maastricht zegt dat het vervelend is dat Libertel 06-8008 blokkeert, maar dat het bedrijf daar niets tegen kan doen. „Het inlichtingennummer is een servi ce-dienst van de PTT. Libertel exploiteert een eigen telefoonnet en bepaalt zelf welke diensten zij wil doorgeven. Omdat ze een ei gen nummer hebben voor inlich tingen blokkeren ze onze dienst." Overigens is het andersom wel mogelijk om met een mobiele te lefoon van PTT het servicenum mer van Libertel te draaien. De PTT is niet van plan om het Li- bertelnummer te blokkeren om dat 06-8008 goedkoper is en alge meen bekend is bij de meeste Ne derlanders. Een telefoontje naar 06-8008 kost 66 cent per gesprek. Libertel rekent 71 cent per mi nuut exclusief btw voor het ver strekken van informatie over telefoonnummers °0r')ur8 (anp) - Vorig jaar waren er 6,7 miljoen mensen met tee H n'meer Aan in 1994. Mannen en vrouwen profi- ban 'n mate van de groei- Omgerekend in volledige gaat het om een stijging van ruim 100.000 banen, zo ,uü voorlopige berekeningen van het Centraal Bureau ïoor de Statistiek (CBS). bane'trf8n<d)Ureaus waren met een stijging van ruim 30.000 volledige sect0» e grootste scheppers van werk. Ook andere dienstverlenende [n«,rfn den een sterke groei, zoals handel, horeca, gezondheids- Het a KlnSZOrg en """uur. 19qU '^volume in de industrie bleef daarentegen dalen. Ook in nen lvas er sprake van een daling, zij het met slechts 10.000 hele ba- fetriBS tetent daarhii echter aan dat veel uitzendkrachten in de in- e werken. Zo geredeneerd is de werkgelegenheid in de industrie staMi„ aantal werknemers is toegenomen, bleef het aantal zelf- ®S no fa meewerkende gezinsleden nagenoeg onveranderd. Het dern„„emt opmerkelijk, aangezien de eigen baasjes een jaar eer- etn»g met 30.000 in getal toenamen. Amsterdam (anp) - Koninklijke PTT Nederland (KPN) wil via het uitschrijven van een obligatiele ning 1 miljard gulden uit de kapi taalmarkt halen. Met de op brengst van de emissie wil de on derneming de financiële positie verder versterken. Het geld wordt gebruikt voor in vesteringen in materiële activa, voor algemene kosten en als aan vulling van de liquide middelen, verklaart een KPN-woordvoer- der. De Rabobank treedt op als lead- manager van de emissie. De obli gatie (rente 6,5 procent) loopt van 3 juli 1996 tot 3 juli 2006. De uit gifteprijs bedraagt 100,18 pro cent en het effectieve rendement 6,71 procent. De niet-achterge- stelde lening krijgt een notering aan de Amsterdamse effecten beurs. Aan de obligatie hebben Moody's Investors Services en Standard Poor's een 'credit rating' toege kend. Beide beoordelingen weerspiege len KPN's sterke kredietwaar digheid, aldus de Rabobank. Moody's en Standard Poor's gelden als de twee belangrijkste creditrating-bureaus in de we reld. De telecommunicatie-onderne- ming heeft AAI als rapportcijfer gekregen, na AAA de hoogst mo gelijke waardering in de finan ciële wereld. Volgens Moody's zal KPN's telecommunicatiebedrijf PTT Telecom ook in de aanstaan de volledig geliberaliseerde markt een leidende positie inne men. Het ratingbureau noemt PTT Te lecom daarbij een 'formidabele' speler op deze markt. De tarieven zijn volgens Moody's evenwichtig en lager dan die van vele tele- communicatie-bedrijven in Eu ropa, de kwaliteit van het net werk en de technologische moge lijkheden blijven bovendien groeien, en de onderneming heeft een sterke positie op de abonnee- markt. Ook is Moody's positief gestemd over het postbedrijf, PTT Post. De doelmatige be drijfsvoering zal bij dit onderdeel verder worden verbeterd, schrijft Moody's. (advertentie) mmmm aakt u winst F Lufthansa vliegt non-stop vanaf Diisseldorf. Niet alleen naar New York maar ook naar Praag, Milaan, Zurich, Wenen, Londen en vele andere bestemmingen. Waardoor u nog sneller op uw eind bestemming bent. Bovendien ontvangt u op elke vlucht naar de Verenigde Staten en Canada 2500 extra bonusmijlen voor het Miles More spaar programma. Neem voor meer informatie contact op met uw reisagent of bel Lufthansa rechtstreeks: 020 - 6 685 851.

de Stem | 1996 | | pagina 7