Alleenstaande ontevredener inet het leven Nederland in greep van het koppensnellen s/oqdf Onze Top 10 van deze week. ch PG's willen meer lik-op-stuk beleid Vak natuurwetenschappen later ingevoerd CTSV-trio haalt uit naar 'vriend Sjef' v, e 1 I i i O DESTEM BINNENLAND A3 fergeleken met samenwonende Internet: 'Niets bijzonders aan de hand' OT.i/fiï Agenda BINNENLAND KORT 0 4 ^OppeT^e weekt* Al onze winkels zijn open van 8 tot 8 uur. ïiDAG 11 JUNI 1996 root-Brittannië cn Ierland- Unsdag veel wind en regen ïaar in het zuidoosten van En [eland waarschijnlijk droog Voensdag van het westen uit «klaringen. Middagtempera uur woensdag van 14 graden n het uiterste westen tot 20 bi Londen. J ïelgië en Luxemburg; Van tiid ot tijd zon en eerst nog kans nn ■en lokale regen- of onweers Lui. Maxima woensdag rond 21 [raden, dinsdag in het oosten Log warm. Voord- en Midden-Frankrijk- Lonnige perioden en hoogstens hen lokale bui, in het noorden neer bewolking en mogelijk vat regen. Maxima dalend haar ongeveer 24 graden, langs (Je Kanaalkust beduidend koe- Ier. [Zuid-Frankrijk: Flinke zonni- [e perioden en in de bergen nogelijk een lokale regen- of mweersbui. Aan de Atlan- ;ische kust wat meer wolken velden, maar droog. Middag- temperatuur ongeveer 30 gra den, in de omgeving van Biar ritz rond 23 graden. Portugal: Zonnig. Maxima ver der oplopend naar waarden tussen 28 en 35 graden. ISpanje; Zonnig, aan de Costa's in het zuiden en langs de Golf van Biskaje ook enkele wol kenvelden. In het binnenland 's middags en 's avonds een klei- ,ne kans op een lokale onweers bui. Zeer warm met maxima rond 35 graden, aan zee mid- dagtemperatuur circa 27 gra den, maar langs de Golf van Biskaje wat koeler. Canarische Eilanden; Zonnig, aan de noordkant van de eilan den ook enkele wolkenvelden. Droog. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 26 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon en middagtemperatuur rond 29 graden. Italië: Veel zon, in de Alpen en Dolomieten een kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 31 graden, aan zee iets lager. Griekenland en Kreta: Zonnig. Op de Egeïsche Zee waait een stevige noordelijke wind. Maxima vlak aan zee tussen 23 en 27 graden, landinwaarts ruim 30 graden. Duitsland: Tamelijk zonnig, maar van het westen uit wol kenvelden en vooral in het noorden een enkele bui. Kans op onweer. Middagtempera tuur woensdag van 18 in het noorden tot 28 in het zuiden. Zwitserland: Dinsdag perioden met zon, woensdag meer wol ken. Beide dagen kans op een lokale regen- 'of''onweersbui. Maxima ongeveer 29 graden. Oostenrijk: Vanaffjcf tot tijd zon, maar ook enkele verspreid voorkomende regen- of on weersbuien. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. ÏETTERRAADSEL Ik woord is in dit rraadsel verborgen? teren: dwars: 12. lis; 13. ocarina; 16. lat; 17- ar; 21. ge; 22. tent; 24. leger; 26. plek; 28. e; 32. roemer; 35. kansel; 37. om; 38. stapel; 42. gewest; 45. nel; 46. kam; 48. enet; 53. asla; 55. ik; 56. Raab; 58. tros; nagram; 65. mei; 66. erker; 67. beo; 68. is; 4. kop; 5. kales; 6. er; 7. diner; 8. dag, tekel; 14. cel; 15. nar; 18. stem; 20. apm; gamelan; 27. Lesseps; 29. repel; 31. rol; 35. keg; 36. eis; 40. solide; 41. peer; 46. kebab; 47. metro; 50. aker; 51. ran; aar; 59. oma; 62. Ik; 64. ge; 65. mi. 11 DINSDAG 11 JUNI 1996 «oitJt niet in 1998, maar in i J_ CV -)99 ingevoerd in het havo en Vanaf 1998 komt er wel ju apart vak literatuur. fit traditionele opstel verdwijnt iit ingang van 2000 uit het cen- ij]e eindexamen. In plaats daar in krijgen scholieren een .^[opdracht die aansluit op u dossier met teksten die zij 0 de lessen Nederlands heb- Jj'geschreven. jil zijn de opvallendste punten (j |,et voorstel van staatssecre- pj Netelenbos (Onderwijs) 0 de verandering van het on- jirwijs in de bovenbouw van ha- „envwo. Zij heeft hierover gis pen een brief gestuurd aan de Tweede Kamer. In 1998 worden de programma's ingrijpend ge wijzigd. Na drie jaar basisvor ming kiezen scholieren geen vak kenpakket meer, maar een pro fiel. Daarvan zijn er vier: cultuur en maatschappij, natuur en ge zondheid, economie en maat schappij, en natuur en techniek. In elk profiel zit een aantal ver plichte vakken. Een leerling mag 20 procent van zijn profiel zelf invullen. Doel van de nieuwe programma's is dat het voortge zet onderwijs beter aansluit op het hoger onderwijs. Het nieuwe vak algemene na tuurwetenschappen ziet er nog niet goed genoeg uit, vindt Nete lenbos. Er is meer tijd nodig voor een betere uitwerking van het programma en leerboeken. Scho len mogen het wel al in 1998 in voeren, maar in 1999 wordt dat pas verplicht. Eerder maakte Netelenbos be kend dat het vak mens- en maat schappijwetenschappen om de zelfde reden pas in 2000 verplicht wordt. Scholen die dat jaar aan houden, blijven in 1998 en 1999 maatschappijleer in het havo ge ven, en geschiedenis in het vwo. De PvdA noemt het uitstel van mens- en maatschappijweten schappen gisteren 'een gemiste kans' en trekt de motivering van Netelenbos in twijfel. De fractie vindt het vak 'zeer gewenst' om dat het er voor kan zorgen dat havo- en vwo-leerlingen makke lijker overstappen naar een hoge school of een universiteit. In het vak zijn maatschappijleer, aard rijkskunde en geschiedenis ge combineerd. „We zijn heel huiverig dat van uitstel afstel komt," aldus PvdA- Kamerlid Dijksma. „Netelenbos moet garanderen dat het vak echt wordt ingevoerd." Zondag maakte Netelenbos be kend dat de evolutietheorie een verplicht onderdeel wordt in het centrale havo- en vwo-examen. Dat is volgens haar nodig omdat studenten in een aantal studies niet zonder kennis van deze theo rie kunnen. De regeringsfracties van PvdA, WD en D66 steunen het voorstel van staatssecretaris Netelenbos om de evolutietheorie een ver plicht onderdeel te maken van de eindexamens voor havo en vwo. Het CDA verzet zich tegen de op vatting van Netelenbos. Ook de overkoepelende organisaties van behoudende protestantse scholen reageerden gisteren afwijzend op het plan. „Tot op heden laten we de toet sing van de evolutietheorie over aan de scholen en ik begrijp ei genlijk niet waarom dat niet ge woon doorgezet kan worden," al dus CDA-Kamerlid Van de Camp. De regeringsfracties zijn echter een andere mening toege daan. WD-woordvoerder Cor- nielje: „Wij vinden ook dat je niet telkens de inhoud van het exa men moet veranderen, maar nu het onderwijs op havo en vwo vernieuwd wordt, is dit een logi sche keuze." De evolutietheorie is omstreden in orthodox-christelijke kring. De theorie houdt kort samenge vat in dat mens en aap van de zelfde voorouders afstammen. Volgens sommigen is dat strijdig met het bijbelse scheppingsver haal. Ben Haag (anp) - Alleenstaanden zijn over veel zaken minder weden dan samenwoners. Alleenstaanden zijn minder tevre- jen'met het leven' dan samenwonenden. Eenderde van de alleenstaanden shier buitengewoon of zeer te lleden mee. Van samenwoners is I meer dan de helft. Desondanks zeggen de meeste al lien- staanden dat zij gelukkig ajfl. Het geluksgevoel valt sa- imwonenden echter vaker ten (iel. Dat staat in INDEX, het magazi- levan het Centraal Bureau voor le Statistiek, dat vandaag ver- ïhijnt. Buitengewoon Jiinder dan een kwart van de al leenstaanden is buitengewoon of w tevreden met hun financiële bi maatschappelijk positie. Maar nok samenwonenden zijn hier aak niet zo tevreden over, on- danks dat ze gemiddeld meer ver dienen. Alleenstaanden zijn ook inder tevreden over hun woon- siiuatie dan stellen, maar dat verschil is minder bij ouderen, tageren tot 35, alleen of samen, zijn even tevreden over hun vrije tijdsbesteding. Oudere alleen staanden zijn daarover minder toreden dan samenwonenden. Onder jongeren hebben alleenst- aanden vijfmaal zo vaak een in- iomen onder of rond het mini- lum als samenwonenden. Dat komt omdat ze vaak nog stude ren. Verder heeft bijna een kwart van hen een inkomen boven modaal. Bijna alle jongere paren hebben iaarentegen zo'n bovenmodaal gezamenlijk inkomen. Ook bij ouderen zijn er verschillen in in tomen tussen alleenstaanden en paren. Een op de vijf alleenstaanden teen 35 en 54 jaar heeft een in tomen tot het minimum. Slechts «nop de twintig paren heeft zo'n l'ag inkomen. lager inkomen Alleenstaanden geven ook min der uit. Omdat ze meestal een Ia- K inkomen hebben dan stellen, weten ze een groter deel beste den aan basisbehoeften als voe ding en wonen. Aan consumptie- goederen geven alleenstaanden de helft minder uit dan paren under kinderen. Verhoudingsge- IVERVOLG VAN VOORPAGINA Oprichter Rop Gonggrijp van ™4ALL, de eerste Internet-pro per voor particulieren, meent er niets bijzonders aan de tand is. ■Mensen zijn de afgelopen jaren "tt tot zes uur per dag naar de e'evisie gaan kijken. Dat vindt Mereen normaal. Nu is er een f?er sc'lerin voor in de plaats Komen, eentje waar je je creati- "telt °P kwijt kunt. En dan ko- er mensen uit onwetendheid j nllerlei wilde verhalen over gevaren van Internet-versla- g- mderdaad, er zijn heel zieli- riensen op Internet. Maar die 9» er overal." een Paar uur Internet is vol- Is "em heel wat inspirerender 5 een paar uur MTV. „We zijn 5'™mping eindelijk voorbij." „itlngen over mensen die zich meer in de hand hebben, zijn lucht" uGonggrijp 'gebakken ij beaamt dat er mensen d>e maandelijks honderden ens kwijt zijn om op Internet vm®nen surfen. Problemen ie- V-volgens hem zelden op. een ^'e mensen gaan bij R. j- et"Pr°vider werken. wat is er zo bijzonder tMi„. vee' mensen die nooit had n u?et te maken hebben ge- "rigenk°ge telefoonreke- wijs geven alleenstaanden veel geld uit aan wonen. Paren beste den minder dan een kwart van hun uitgaven daaraan. Oudere alleenstaanden verwonen gemid deld 30 procent van hun uitga ven. Oudere alleenstaanden moeten vaker een beroep doen op gezins zorg, verpleging en hulp. Al leenstaanden tot 55 jaar hebben vaker contact met het Riagg dan stellen. Het aantal alleenstaanden blijft toenemen. Tot 2010 zal het aantal mensen dat alleen woont met bijna 600.000 groeien. Meer jonge mensen wonen alleen voor ze gaan samenwonen, meer mensen wonen een tijdje alleen nadat hun relatie uit is gegaan en meer ouderen wonen alleen omdat ze liever zelfstandig wonen dan in een tehuis. Daardoor zal het aan tal alleenstaanden tot 2010 toe nemen met een kleine 400.000. Daarbij komen nog 200.000 bij door veranderingen in de leef tijdsopbouw van de bevolking, aldus het CBS. Partner Ondanks deze neiging tot indivi dualisering zullen ook in de toe komst de meeste mensen een groot deel van hun leven samen wonen met een partner. Het aan tal mensen dat al dan niet ge huwd met een vaste partner sa menwoont (8,1 miljoen), is onge veer vier keer zo groot als het aantal mensen dat alleen woont (2,1 miljoen). De komende vijf tien jaar zal het aantal ongehuwd samenwonenden fors toenemen, terwijl het aantal echtparen niet terugloopt. Robin Linschoten heft zijn handen ten hemel tijdens het verhoor door de CTSV-commissie. Door Elly Lammers en Arnold Madenmaker Den Haag - Ze had een babbeltje met Robin Linschoten in de wandelgangen van de Eerste Kamer en zette enkele we ken later het gesprek voort bij een borrel in een 'Wassenaarse tuin'. De maand daarop, in oktober 1994, was de verrassing groot. In de Zaetermeerse woning van Dian van Leeuwen Viel een aanstellings contract door de brievenbus met daarin ver meld haar salaris (drie ton per jaar) en haar arbeidsvoorwaarden. „En wat was uw reactie toen u dat las," vroeg gisteren PvdA-Kamerlid Van Zijl tij dens de openbare verhoren over de bestuurs crisis bij het College van Toezicht Sociale Verzekeringen. „Zóó zóó!" herhaalde Van Leeuwen haar destijds begeesterde reactie. De zeskoppige onderzoekscommissie bevroeg haar gisteren uitgebreid over de sollicitatieprocedure die leidde tot haar voorzitterschap van het CTSV, het toezichtscollege dat per 1 januari 1995 de Sociale Verzekeringsraad opvolgde. Van Leeuwens verhaal deed de zeskoppige commissie de wenkbrauwen fronsen. Was dit nu een degelijke sollicitatieprocedure? Tijdens de laatste dag van de openbare ver horen over de organisatorische chaos bij het CTSV bleven een aantal vragen onopgehel derd. Maar zeker lijkt wel dat de commissie enkele harde noten zal kraken over de snelle en oppervlakkige vaart waarmee Van Leeu wen aan haar baan werd geholpen. De drie oud-bestuurders Van Rooijen, Van Otterloo en Van Leeuwen konden gisteren eindelijk hun gram halen en deden dat ook breeduit. Met name algemeen directeur Czyzewski - 'vriend Sjef', zoals Van Rooijen consequent zei - moest het ontgelden en werd als intrigant en machtswellusteling te kijk gezet. Het conflict spitst zich toe op drie CTSV- rapporten over de Ziektewet. Czyzewski en zijn mede-directeuren lichtten ambtenaren van Sociale Zaken in over de komst van die rapporten. Czyzewski verklaarde vrijdag dat hij het be stuur daarna kond had gedaan van de ont stemming van Sociale Zaken. Het departement zou het CTSV bij snelle pu- blikatie van de rapporten min of meer de oorlog verklaren. Linschoten bevestigde gis teren dat bij zo'n overval 'de pleuris zou uit breken'. Volgens Czyzewski zou het bestuur daarom besloten hebben de rapporten op te houden. Maar de drie bestuurders verklaarden giste ren met de hand op het hart dat zij niets wis ten van het lekken van de eigen directeuren naar ambtenaren van Sociale Zaken. De he le actie was bedoekt om het bestuur te be schadigen, zei Van Leeuwen. 'Een regelrecht complot.' Nog vóór de zomervakantie wil de commissie met aanbevelingen komen. En wellicht zit er dan een kleine rehabilitatie in voor de drie getergde bestuurders. Met name Van Rooijen en Van Leeuwen haalden gisteren hun gelijk op een manier die waarschijnlijk veel zegt over hun 'be stuursstijl'. Van Rooijen sneerde en uitte zich laatdunkend over vrijwel iedereen met wie hij had moeten werken. Van Leeuwen toonde in haar gebelgdheid geen enkele rela tivering. NEDERLAND KOMT meer en meer in de greep van de eigen tijdse variant van het traditione le koppensnellen. Er kan zo langzamerhand geen onderzoek meer worden gehouden of de eerste vraag is: wiens kop zal hierdoor rollen? Toen gisteren staatssecretaris Linschoten zijn versie van de CTSV-affaire uit de doeken deed, zag menigeen in gedachten zijn robuuste hoofd ai over het Binnenhof rollen. Nadat het een tijdje rustig is ge weest aan het front, volgt het ene parlementaire onderzoek het andere in hoog tempo op. Niet elk onderzoek leent zich voor een potje politiek koppensnel len. Toen de Kamercommissie die de klimaatveranderingen on derzoekt met zijn hoorzittingen bezig was, konden zelfs de op dit gebied fanatieke media geen po tentieel slachtoffer vinden. Je kunt toch moeilijk Er win Krol of John Bernard verwijten dat het steeds warmer lijkt te worden. Maar verder lijkt het wel alsof de behoefte om per se een schul dige aan te wijzen, steeds groter wordt. Slechts in het wat verde re verleden kwam het nog voor, dat een blunderende bewinds man zijn werk mocht afmaken. Zoals de WD'er Van Aardenne die ondanks gemaakte fouten de parlementaire enquête naar de subsidiestromen voor het scheepsbouwconcern RSV over leefde. Hij mocht minister van ILLUSTRATIE MAT RIJNDERS Economische Zaken blijven, maar bewoog zich daarna wel als 'aangeschoten wild' door de politieke jungle. Dat vond niemand zo'n goed voorbeeld, dus daarna moest Barbertje veel sneller hangen. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting kon al naar huis voordat de parlementaire enquête naar bouwsubsidies was afgerond. Zijn CDA-partijgeno- ten De Vries (fractievoorzitter) en Lubbers (premier) vonden aanblijven een te groot politiek risico. Brokx, die naast allerlei andere functies ook burgemees ter van Tilburg is, kan er nog kwaad over worden. Minstens even gefrustreerd als gevolg van een parlementaire enquête is het CDA-Kamerlid René van der Linden. Hoewel hij eigenlijk nauwelijks iets met de paspoort-affaire te maken had, moest hij in september 1988 toch weg als staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken omdat er op dat departement het een en ander fout was gegaan. Zijn voorgan ger op dat departement, de WD'er Van Eekelen, was het zelfde lot beschoren. Ook bij de actuele onderzoeken duikt steeds weer de vraag op: 'gaan er nog koppen rollen'. Sommige bewindslieden krijgen zelfs het verwijt dat ze niet met het hakmes om zich heen zwaaien. Het CDA eist op hoge toon van minister Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) dat hij de Haarlemse korpschef Straver op straat zet. Erg consequent is dat niet. Want het was juist ook het CDA dat het minister Sorgdrager (Justi tie) hoogst kwalijk nam dat zij de Amsterdamse procureur-ge neraal Van Randwijck met een zeer stevige gouden handdruk naar huis had gestuurd. En juist om de noodzaak van een nieuwe gouden handdruk te voorkomen wil Dijkstal Straver niet de laan uitsturen. Regelmatig heeft ook de roep ge klonken om de 'koppen' van de staatssecretarissen Schmitz en Tommei. En zo gaat het maar door. Op deze manier gaat de politiek steeds meer op een voet balveld of een televisie-omroep lijken. Er zijn niet veel meer no dig dan wat verloren wedstrij den op een rij of tegenvallende kijkcijfers en je staat op straat. Vergelijk dat eens met het be drijfsleven of de overheid. Daar moet je het wel heel bont maken om op staande voet te worden ontslagen. Vanuit die zekerheid doet ook de 'man in de straat' graag een duit in het zakje. Via meeklets-pro- gramma's op de radio of de inge zonden brievenrubrieken van de kranten spuwt hij zijn gal over het feit dat politici - die net als iedereen ook fouten maken - zo aan hun zetels gekleefd lijken. En wie zelf in het bedrijfsleven werkt, verlengt die kritiek graag richting overheidsambtenaren. Politici weten voordat ze een functie aanvaarden, dat hun toe komst in die zin ongewis is dat ze elk moment tot opstappen kunnen worden gedwongen, of meegesleurd in de val van een kabinet. Maar ambtenaren ge nieten net als werknemers in be drijven de zegeningen van een gedegen ontslagbescherming, zoals we die in Nederland ken nen. Zo'n stevige ontslagbescherming is ook een groot goed. Ieder mens maakt op zijn tijd fouten, kleine en grote. En het zou domweg on rechtvaardig zijn als dat meteen tot beëindiging van het arbeids contract zou leiden. De mensen die met zoveel verve bepleiten dat overheidsfunctionarissen makkelijker ontslagen moeten kunnen worden, zouden er mis schien goed aan doen zich eens af te vragen hoe zij het zouden vinden als hun rechtspositie in diezelfde mate zou verslechte- De Tweede Kamer behandelt de ze week de bestuursvorm van het openbaar onderwijs en de wetgeving waarmee verzor gingstehuizen te maken hebben. Donderdag is er een afrondend debat over het rapport van de commissie-Van Traa over het opsporingsbeleid van politie en justitie. Commissies bespreken onder meer de bestuurlijke ver nieuwing, kansspelen, zorg voor terminale patiënten en de situa tie in de tuinbouw. (ADVERTENTIE) Meer afgewezen asielzoekers terug Den Haag - Het aantal afgewezen asielzoekers dat gedwongen Nederland moest verlaten is in 1995 licht gestegen. In totaal wert den er 14.509 mensen verwijderd. In 1994 lag dit aantal op 13.293, Dit blijkt uit de jaarlijkse rapportage vluchtelingenbeleid, dié staatssecretaris Patijn van Buitenlandse Zaken mede namens dé andere betrokken departementen naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Vorig jaar meldden zich in Nederland in totaal 29.258 asielzoekers aan. Dit betekent een forse daling in vergelijking met 1994, toen zich 52.576 asielzoekers aanmeldden. Asielzoekerscentrum Prinsenbos in Gilze heeft nog maar tachtig procent van alle bedden bezet. „Het aantal vluchtelingen loopt in heel Europa terug", aldus directeur P. Wezenberg. „Dat komt ook doordat het aantal brandhaarden in de wereld niet is toege-f nomen. Voor ons is het wel prettig." Greenpeace-actie bij ambassade China Den Haag - Ongeveer 15 medewerkers van de milieu-organisatie Greenpeace hebben gistermiddag enkele uren actie gevoerd bij de Chinese ambassade in Den Haag. De activisten protesteerden te gen de kernproef die het land afgelopen zaterdag hield. De politie arresteerde in totaal twaalf actievoerders. Drie van hen hadden zich verschanst op het dak van het ambassadegebouw. De ande ren stonden voor de hekken van het statige pand aan de Adriaan Goekooplaan. Half punt erbij voor examen wiskunde-B Zoetermeer - Vwo-leerlingen krijgen een half punt extra voor het eindexamen wiskunde-B omdat dit te moeilijk was. Hetzelfde geldt in het havo voor handelswetenschappen en recht en in het mavo-d en vbo voor Nederlands tekstverklaring. Dit heeft de Centrale Commissie Vaststelling Opgaven (CEVO) bepaald. Honderden vwo-leerlingen hadden bij het Landelijk Aktie Komi- tee Scholieren (LAKS) geklaagd dat het centraal examen wiskun de-B veel te lastig was. Die klacht is nu erkend. Zij krijgen er 5 punten bij op een totaal van 100. Het cijfer stijgt daarmee met 0,5, De examens Latijn en Engels zijn om dezelfde reden opgewaar deerd met 4 punten. Meeste Bosniërs willen blijven Haag - Ongeveer 85 procent van de Bosniërs die in ons land ver blijven, wil het liefst in Nederland blijven. Tien procent wil onder voorwaarden terug naar Bosriië-Herzegowina. De rest weet het nog niet. Dat blijkt uit een onderzoek onder voormalige Joegosla-' ven. Burgemeesters willen meer loon Den Haag - De burgemeesters willen 5,5 procent loonsverhoging in plaats van de 36-urige werkweek die nu voor alle rijksambte naren geldt. Dat is de inzet van de CMHF, de bond voor hoger en middelbaar overheidspersoneel tijdens het overleg morgen met minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken. Den Haag (anp) - Het Openbaar Ministerie wil dat in de toe komst een groot aantal misdrijven wordt afgedaan via het zo genoemd lik-op-stuk beleid. Het college van procureurs-gene raal heeft besloten dat in 1998 ten minste 30 procent van de mis drijfzaken op die manier - schik kingsvoorstel en dagvaarding in dien verdachte weigert te betalen - moeten worden afgehandeld. Dat' pwctentage moet in dé jSfen daarna stijgen tot minimaal 50. Nu nog wordt slechts ruim 10 procent van de misdrijven afge handeld via de AU-methode (Aanhouden en Uitreiken), de of ficiële naam voor lik-op-stuk be leid. Uit het rapport van het onder zoeksbureau IVA te Tilburg blijkt dat lik-op-stuk veel sneller werkt bij de afhandeling van misdrijven. Het onderzoek vond plaats in alle 19 arrondissemen ten in de periode augustus 1995 tot en met maart van dit jaar. De doorlooptijden van strafzaken blijken door de AU-projecten da nig te zijn bekort. De AU-zaken worden gemiddeld in 110 dagen afgedaan. De afhandeling van vergelijkbare misdrijven kost op de traditionele manier gemiddeld 289 dagen. In 1994 en 1995 leende ongeveer de helft van de misdrijfzaken zich in thëoriéJvOór'de AU-aah- pak. In het eerste kwartaal 1995 werden 5487 zaken via lik-op- stuk afgedaan, 14,3 procent van de potentiële AU-zaken. Diefstal levert met 65 procent verreweg de grootste bijdrage, rijden onder invloed 6 procent. Binnen de ar rondissementen hebben de AU- projecten op verschillende wijze vorm gekregen. Zo kunnen in het ene arrondissement zaken alleen op kantooruren via een AU-aan- pak worden afgedaan, terwijl-el- ders het arrondissementsparket de gehele week 24 uur per dag be reikbaar is. Ook zijn er verschil len in de delicten die onder de AU-procedure vallen. (ADVERTENTIE) O o o Bospeen, per bos Dole bananen, kilo Rundertartaar, 100 gram Cfl Hele kip, 2 stuks op schaal, samen 1700 gram cn Extra gevulde groente-, tomaten- of kippesoep, blik 0.8 liter on Chips naturel of paprika, zak 200 gram Los Molinos Crianza, Spaanse rode wijn, fles 0.75 liter 01 Goudse jonge graskaas 48+, kilo Yogho Yogho, diverse smaken, pak 1 liter Ch Tissue toiletpapier, wit, pak 12 rallen met EK decor 1.25 2.49 1.39 nü 9.98 >19" 1.69 99 4.95 hsü 8.90 1.49 £9sr 4.99 Herschi Pub, Original Cola <1 i n of Sinas, fles 1.5 liter 1. ±y albert heijn Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 15 juni a.s,

de Stem | 1996 | | pagina 3