95 951 3 mrni Emm in ,95 ,95 ,25 .95 .50 Nieuw fietspad matig ontvangen Oost-Zeeuws-Vlaanderen krijgt zijn 'eigen' open tuindagen iéél véél iCHORT >R VADER CSthHochs,enbach' *tdrezee,and: Piet de Bruijn 70 jaar bij Harmonie Hulst Hulster ambtenaren moeten blijven puffen DE STEM tfSss4"™* Klassiek en modern ballet in Zuidlandtheater DAG KLAPPER UITSLAGEN ZAKEN NIEUWS PESTEM I gij gereedkoming tweede fase: van Sint-Jansteen tot aan de Ylasstraat ongens v.d. WALLE- BLOMMAERT Bibliotheek van Hulst wil asbakken exposeren ZEELAND C2 ^DESSINEERDE 150 ELASTISCHE KOUSEN bungalowtent SSesMaas(provincie- Anjerfondscollecte door verenigingen Slechtvalk broedt tegen koeltoren Kaartingen Koersbal Dierenkliniek in nieuw onderkomen Vedior ASB verhuisd Koning Nobelbier Enige Blauwe Vlag voor De Ster 1996 DINSDAG 11 JUNI 1996 «onze verslaggever Koewacht - Vier tuinbezitters I jj oost-Zeeuws-Vlaanderen I wden op 13 en 14 juli geza- menlijk een 'eigen' open tuin- weekend. Ze hebben dat be ften, nadat ze door de orga- I jjjjtie van de voormalige in ternationale open tuindagen D gepasseerd. I j)j( internationale open tuinda gen hadden een goede naam op gebouwd in de streek, maar dit jaar beperkt het evenement zich tot het Waasland. Daarvoor is het argument aangevoerd dat er in Zeeuws-Vlaanderen te weinig ei genaars zijn die hun tuin gratis voor het publiek willen openstel len. Bovendien, zo werd aange voerd, zouden degenen die wèl willen meedoen er een slaatje uit willen slaan door de verkoop van stekjes en andere spullen. Die uitlatingen zijn in Zeeuws- Vlaanderen in het verkeerde keelgat geschoten. Zij voelen zich zwaar beledigd door de organisa tie van wat inmiddels Wase Open Tuindagen heet. Verschillende tuineigenaren besloten afgelopen pinksterweekend al op eigen houtje hun eigendom open te stellen. Maar nu slaan ze de han den ineen. Tijdens een bijeenkomst is afge sproken dat er op 13 en 14 juli - tegelijk dus met het Wase tuin- weekend - aparte open tuinda gen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen worden gehouden. De tuinen van de familie Fassaert in Koewacht, de familie Geus in Vogelwaarde, Celie in Kapellebrug en Ferdi- nandushof in Absdale zijn dan vrij toegankelijk. Inmiddels zijn er ook al plannen gesmeed voor volgend jaar. „We hadden nog twee mooie siertui- nen in de streek op het oog," zegt mevrouw I. Fassaert, „maar die mensen vonden het te kort dag om zich nu nog bij ons aan te sluiten. Ze hebben wel toegezegd dat ze volgend jaar zullen mee doen." Dan komen er vermoede lijk nog eens twee tuinen bij, zo dat er volgend jaar acht tuinen opengaan. Om de tuinliefhebbers zo goed mogelijk van dienst te zijn, wordt een speciale route ontworpen die langs de vier Oost-Zeeuws- Vlaamse tuinen voert. Die tui- nenroute zal tegen het weekend van 13 en 14 juli op verschillende plaatsen te krijgen zijn. „Wij gaan bewijzen dat de organisatie van de internationale open tuin dagen ons onterecht heeft gene geerd," zegt mevrouw Fassaert. „We gaan bewijzen dat er in Oost-Zeeuws-Vlaanderen wel degelijk genoeg tuinen zijn waar de mensen gratis een kijkje kun nen komen nemen." 2" Noordstraat Vismarkt Burchtstraat Garenmarkt W.C. Serlippens Noordstraat W.C. Zuidpolder jterteerders uit Zuidwest Btem. tpnieuw. IN HET ZUIDWESTEN. s mslag 1 Drogisterij Parfumerie Stationsweg 9 HULST n3 Tel. 0114-313093J in EEN ADVERTENTIE IN DE STEM BEREIKT RUIM 260.000 LEZERS IN HET ZUIDWESTEN. VOOR MEER INFORMATIE BEL(0Z6) 5 312550 Vjn onze verslaggever Heikant - Het gereedkomen van de tweede fase van het I fietspad van Sint-Jansteen naar Heikant roept bij heel rat verkeersdeelnemers gemengde gevoelens op. Aan de ene kant vindt men de komst van het fietspad een hele verbetering, maar aan de andere kant is het er bij het taispunt met de Vlasstraat niet veiliger op geworden. en bromfietsers kunnen invanaf Sint-Jansteen tot aan de flasstraat van het fietspad ge bruik maken. De scheiding tus sen fietsers en autoverkeer bete kent dat het op dit gedeelte een stuk veiliger is geworden. Na de aanleg van de eerste fase (tot aan Je Warandestraat) werd op de plaats waar het fietspad ophield een oversteekplaats gemaakt met paaltjes, verhogingen en een wegversmalling. Dat heeft de ge meente bij de Vlasstraat - waar au het fietspad abrupt ophoudt - niet gedaan. Deze situatie heeft tot gevolg dat fietsers nu op het kruispunt de weg oversteken en dat automobi listen die vanuit de Vlasstraat komen ineens een fietser voor hun bumper krijgen. Om te kun nen zien of er verkeer aankomt, moeten auto's tot op het fietspad rijden. Dat alles leidt soms tot ge vaarlijke situaties. Mgens hoofd G. Totté van de af deling Stads- en dorpsontwikke ling zijn er tot nu toe geen klach ten bij de gemeente binnengeko men. Een constructie zoals des- ij de Warandestraat ligt in geval niet in de planning. Volgens Totté leent het kruispunt met de Vlasstraat zich daar ook niet zo voor, tenzij de gemeente het fietspad een eindje voor het kruispunt al laat ophouden. Bovendien was het bij de Waran destraat zo dat een heleboel fiet sers en bromfietsers de over steekplaats lieten voor wat ze was en zich niet aan de pijlen en belijning hielden. „Eigenlijk is het zo dat fietsers vanuit de richting Sint-Jansteen de Vlasstraat moeten inrijden en dan hun weg vervolgen," zegt Totté. „Dat is helemaal niet zo ver om als men wel denkt en je hoeft dan als fietser niet meer over de drukke Vylainlaan. Dat neemt niet weg dat wij daar bij de Vlasstraat natuurlijk geen ge vaarlijke toestanden willen scheppen. Het fietspad is er juist aangelegd voor de verkeersveilig heid. Misschien moeten we nog eens kijken of we nog wat aan de belijning kunnen doen." Het vervolg op de nu afgeronde fase is het doortrekken van het fietspad langs de Vylainlaan naar de Julianastraat. Maar daar heeft de gemeente voorlopig geen geld Van onze verslaggever Hulst - Voor de ambtenaren in het Hulster stadskantoor is het te hopen dat er niet opnieuw een lange hete zomer komt. Want hoezeer ze ook achter hun bureau zitten te puffen, er komt geen airconditioning. „Dat is er bij ingeschoten bij de bouw van het stadskantoor,zegt een van hen. „Er was geen geld meer voorMaar volgens chef G. Totté van de afdeling Stads- en dorpsontwikkeling ligt het iets anders. „Er is namelijk destijds bewust voor gekozen geen air conditioning aan te leggen. Dat 'onden we toen niet noodzakelijk en nu eigenlijk nog niet. Want waar puft men niet bij de tempe raturen van de laatste dagen?" Mgens Totté leiden de tropische waarden niet tot een regen van Machten. „De één zegt 'het is warm' en dan zegt meteen ieder een 'het is warm'. En natuurlijk is bot warm. Maar als je op tijd de zonwering laat zakken en aan de andere kant het raam open zet, dan is het goed vol te houden." h Hulst kan iedere ambtenaar zijn raam open of dicht doen of zonwering gebruiken. „Het na deel van airconditioning is dat EDITIE ZEELAND keuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG «t 0115-645769, fax 0115-645742. «Meuren: Peter Oggel (editiechef), t„e[™ndenAssem. Frank "au Cooten, ik Deij (plv. ed. dief), Rein van der Goes'- de Huysseleijr. Klokstraat 1,4461 JK «,0113-273700, fax 0113-273701. Hulst: !?ï™arkt dia, 4561 CW il l14"372770, fax 0114-372771. W-mat/m vrij. 0115-645751 '"■zondag 0115-645753 Retentie-exploitatie JeStemenZVK 'erneuzen: teUlnia,cd?raat 32, 4532 CG Vertil 40'fax 0115-645741 "ei%nwoordigers: Hommers, privé 01,5-562354 wfcarktl4a. 4561 CW '«.0114-372770. Eddsf9enWOOrdigers: Wa"„avden Brande' P™é 0114-314570, I Verstraeten privé 0114-316755. Rningstijden: e.Vmvr. 8.30-17.00 uur alles potdicht moet blijven," al dus Totté. „Er zijn mensen die nogal eens buiten het gebouw moeten zijn. Het schijnt het ook niet zo gezond te zijn als je vanuit de koelte telkens de warmte in moet en weer terug." Bij de bouw van het stadskantoor zijn er allerlei berekeningen los gelaten op de klimaatbeheersing. Daaruit bleek dat de tempera tuur binnenshuis gemiddeld 1 tot 3 dagen per jaar zó hoog kan op lopen dat het onwerkbaar wordt. „Uitgaande van gemiddelde Ne derlandse zomers. Maar ja, we hebben de laatste twee zomers wel wat veel van het goede gekre gen." Hulst - Negen verenigingen gaan van 16 tot en met 22 juni in de ge meente Hulst op pad met de col lectebus voor het Anjerfonds. Het fonds steunt hiermee verenigin gen die opererenop cultureel ge bied. Eenderde van de opbrengst mo gen de collecterende verenigin gen zelf houden. Vorig jaar is in voor bijna 13.000 aan eenmali ge subsidies uitgekeerd. Van onze verslaggever Doel - Een van de koeltorens van de kerncentrale Doel is de kraamkamer geworden van een jonge slechtvalk. Het slechtvalkkuiken, dat offici eel luistert naar de naam Al, is de eerste jonge valk die in Vlaanderen werd uitgebroed sinds 1958. Het nest van het paartje slechtvalken hing op 80 me ter hoogte tegen de koeltoren van Doel IV. De kerncentrale onderbrak zelfs een inspec tieronde van de toren om het experiment een kans van sla gen te gunnen. Met de ge boorte sluiten het Fonds voor Instandhouding van de Roof vogels en de kerncentrale Doel hun project met succes af. Nu wordt nog geprobeerd de jeugdige roofvogel van een ring te voorzien. Door Jeanette Vergouwen Hulst - De Koninklijke Stede lijke Harmonie Hulst bestaat al 195 jaar en telt bovendien een van de oudste muzikanten van Nederland in haar gelede ren. Piet de Bruijn speelt al 70 jaar zijn partijtje mee en heeft het als hoboïst lang alleen moeten klaren. Zondag werd hij tijdens een feestvergade- ring onderscheiden en tot ere lid benoemd. In zijn kamer in de Refugiumwijk in Hulst staat in de hoek een mu ziekstandaard, de hobo is opge borgen. Af en toe probeert hij uit of de krachten al terug zijn. „Ik ben dit voorjaar flink ziek ge weest. De ademsteun en vooral de gedoseerde kracht die je nodig hebt om hobo te spelen, zijn er nog niet. Ik ben bang dat mijn hobocarrière voorbij is, maar ik zou nog graag dwarsfluit willen spelen. Als er iemand is die er eentje in de kast heeft liggen en hem voor een zacht prijsje wil overdoen moet hij me bellen. Ik oefen dan een tijd en kom weer meeblazen in de harmonie." Straffe wil Zijn ogen lichten op. Piet de Bruijn houdt van muziek. Er ging geen dag voorbij zonder dat hij de hobo beroerde en de cd-speler slikt vele schijfjes om de stilte te doorbreken. „Klassieke muziek hoor, vooral barok, Mozart en Bach en noem maar op. Roman tiek is ook mooi. Han de Vries, de bekende Nederlandse top-ho- boïst, heb ik grijsgedraaid." Piet de Bruijn is 83 jaar en begon als 13-jarige knaap te musiceren. Met kameraden, die ook het vak van kleermaker leerden, ging hij naar de Stedelijke om muziek te maken. „Noten leren natuurlijk, en dan krijg je ineens een instru ment in je handen. De Belgische dirigent van den Broeck vond dat ik de hobo moest nemen. In Ne derland speelde men niet veel op dat houten blaasinstrument. In Vlaanderen was het meer bekend. In het begin viel dat niet mee hoor, maar na een tijdje begon het te vlotten. Je moet doorzet tingsvermogen hebben en een straffe wil." Postbode Hij oefende jaren het vak van kleermaker uit en toen door de confectie de klad kwam in dit ambachtelijke vak, werd hij post bode. „Daardoor had ik wel eens vrije tijd en ik kon dus veel studeren. Ze zeggen dat ik de oudste ho boïst ben in Nederland, maar dat weet ik niet zeker hoor. Dat is moeilijk te controleren. Maar in Zeeuws-Vlaanderen ken ik er geeneen, dus..." Zijn vrouw Anna van der Heijden vertelt trots dat hij meedeed aan vele solistenconcoursen en dat hij, op één keer na, altijd met een Muzikant Piet de Bruijn: „Je moet een straffe wil hebben. eerste prijs met lof thuiskwam. Zij stimuleerde en steunde haar man en vindt het nog steeds pri ma dat er in huize De Bruijn vaak muziek klinkt. Omdat ze in de Refugiumwijk wonen, dwarrelen de muziekklanken uit de muziek school in het Baudeloogebouw zo binnen. „Muziek hield me altijd fit en als ik de jeugd hoor spelen en al die mooie klanken hoor, blijf ik jong. De hobo is geen gemakkelijk in strument. De aanzet is moeilijk, maar de klankkleur is speciaal. Wat neuzerig, maar wel apart. De hobo en de piccolo hoor je boven alles uit." Jonge dingskes De rieten voor zijn instrument sneed Piet de Bruijn altijd zelf. „Een barmhartig werk. Je moet een engelengeduld hebben. Eén haal teveel en je kunt het riet weggooien en opnieuw begin nen. De Bruijn denkt met plezier terug aan de tijd van voor de Tweede Wereldoorlog, toen hij met ande- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE re muziekliefhebbers een operet te- en revue-ensemble vormde, opgericht door Jan Mannaert. „Dat waren mooie tijden. In de harmonie heb ik jaren alleen ho bo gespeeld. Ik heb wel wat man nen opgeleid, maar het waren geen blijvers. Nu zitten er twee jonge dingskes. Dat is de toe komst, hè. Ze zullen het wel le ren. Ik heb het als jonge knul ook moeten rooien. Ik mis mijn hobo, maar als ik een dwarsfluit op de kop tik, begin ik gewoon op nieuw. VERVOLG VAN ZEELAND C-1 Het luik met dans biedt dertien avonden met regionaal talent en mensen zoals Conny Janssen, In- trodance met Barok, Fiesta Gita- na en Perfect Skin door Scapino. Dit avondvullende dansstuk vormt een verbinding tussen be weging, muziek en beeldende kunst. „En ook eindelijk weer eens klas siek ballet in het Zuidlandthea ter. Het Nationaal Ballet van Letland komt met Doornroosje van Tsjaikovski, in een grote be zetting en met live-orkest uitge voerd." Specials Twee voorstellingen krijgen nog een extra onderstreping. De lot gevallen van vier matadors in !Muu! van Teatro Comico Yllana is een hilarische voorstelling waarin vier Spanjaarden het stie- renvechten op de korrel nemen (13/2). En de groep Japanse trommelsla gers van Wadaiko Ichiro zorgt er voor dat op 15 mei het Zuidland Het Scapino Ballet brengt volgend seizoen in Zuidland de voorstelling Perfect Skin. davert. foto hans Gerritsen TOCHTEN AXEL Avondtweedaagse - fietstocht - 15 en 25 km - café Cambrinus - vrije start tussen 18.00 en 19.30 uur MIDDELBURG Monumentenwandeling - door centrum o.l.v. VW-gids - 75 minu ten - VW Middelburg Markt 65a - 13.30 uur (do t/m wo; 6,50) WEST-2EEUWS-VLAANDEREN Smokkelroute-autozoektocht - puzzelrit voor auto's en fietsers - Gasthof De Jonge Leeuw, Kaai - (tot 8 juli; niet op ma) DIVERSEN GRAAUW Jokeren - gemeenschapshuis - 13.30 uur SAS VAN GENT Koersbal - St.-Albert -13.30 uur WESTDORPE Koersbal - Concordia -13.30 uur Schieting - St.-Sebastiaan - 14.30 uur AXEL Koersbal - De Halle -14.00 uur NIEUW-NAMEN Vleeskaarting - café St.-Cecilia - 20.00 uur ST.-JANSTEEN Kaarting - café Zondagsvermaak - 14.00 uur HULST Competitie jokeren - De Lieve - 13.30 uur Dansen - KBO - De Lieve - 20.00 uur LAMSWAARDE Bejaardenschieting - Om 13.30 uur in café Lamsoren CLINGE Volksdansen - Om 13.30 uur volks dansen, zang en biljarten in zaal Malpertuus Kaarting - in café de Gouden Kroon -14.00 uur ST. JANSTEEN Jokeren - Bieden en Jokeren in café Zondags Vermaak om 14.00 uur KLOOSTERZANDE Vleeskaarting -19.30 uur in Café de Reizende Man FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Up Close And Personal HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Copycat 20.00 uur White Squall 20.00 uur Up Close Personal 20.00 uur The Juror 20.00 uur The Birdcage 20.00 uur Cutthroat Island BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Le Huitième Jour 20.00 uur Antonia 20.00 uur II Postino GENT Decascoop 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Pri mal Pear 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Girl 6 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Stealing Beauty 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Vampire in Brooklyn 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Le Huitième Jour 14.30 en 17.00 uur Jack and Sarah 20.00 en 22.30 uur Things to do in Denver 17.00 en 20.00 uur Eye for an Eye 22.30 uur Mary Reilly 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Birdcage 14.30, 17.00 en 20.00 uur Critical decision 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Juror 22.30 uur Dead man Walking 14.30 uur Babe, een buitengewone big (Ned) KNOKKE Beverly Screens 15.00 en 20.00 uur Primal Fear 20.00 uur Le Huitième Jour 20.00 uur Mary Reilly 20.00 uur The Scarlet Letter Clinge - Malpertuus, 36 personen. Bieden: 1. G. Maerman, 2. R. van de Branden, 3. A. Buijze. Extra prijzen: 1. A. Ruyloft, 2. J. Verstra- ten, 3. mevrouw De Burger. Zuiddorpe -'t Kaaike: 1. F. van Damme/R. Kempe, 2. F. de Mey/E. Bracke, 3. W. Kempe/J. Verbrae- cken. Clinge - Gemeenschapscentrum Malpertuus, ANBO, 25 deelne mers, Mat 1:1. mevrouw Hoeyland en O. Rombaut, 2. mevrouw Bae- yens en J. Bouvre. Mat 2: 1. me vrouw De Vost en E. Jonkers, 2. mevrouw Picavet en C. Bertram. k Sint-Jansteen - Dierenartsen praktijk De Bruyn-Den Hartig zit vanaf maandag 17 juni in een gloednieuw onderkomen aan de Brouwerijstraat 92 in St.-Jansteen. Wie door de Brouwerijstraat naar Kapelle- burg rijdt, kan het nieuwe ge bouw niet missen. Volgens In- grid den Hartog was het de hoogste tijd dat de dierenkli niek naar een ander pand ver huisde. „In de Tempelier werd het echt te krap. Dat was bijna niet meer te doen. Met deze nieuw bouw zijn we uitermate geluk kig." Den Hartog neemt de gezel schapsdieren voor haar reke ning en Aloys de Bruyn, oor spronkelijk afkomstig uit Clin ge, neemt het vee voor zijn re kening. Maandag gaan de deuren offi cieel om 13.00 uur open als het eerste 'nieuwe' spreekuur van start gaat. De nieuwe praktijk ruimte kent acht verschillende ruimtes met spreek- en behan delkamers. Hulst - Uitzendbureau Vedior ASB in Hulst is verhuisd naar de Vismart 5 en 7 in Hulst. Op 14 juni is er feestelijke ope ningsreceptie en burgemeester A. Kessen verricht om 16.30 uur de openingshandeling. Ook spreekt algemeen directeur A. van der Gaag van Vedior ASB. Op 17 juni is er een open dag voor uitzendkrachten. Er vin-, den dan tal van activiteiten plaats en werkzoekenden die zich willen inschrijven zijn die dag ook welkom. Hulst - Koning Nobel komt vrijdag 21 juni om 19.30 uur in hoogst eigen persoon naar de bierbrouwerij De Halve Maan te Hulst om de presentatie van zijn nieuwe bier luister bij te zetten. Het bier zal onder de naam Koning Nobelbier op de markt worden geïntroduceerd. Koning Nobelbier is een vor stelijk bier uit de Reynaertstad Hulst dat gebrouwen wordt door de bierbrouwerij De Hal ve Maan. Burgemeester A. Kes sen zal op deze avond de eerste fles ontkurken. Van onze correspondente Hulst - De openbare bibliotheek in Hulst stelt een vitrinekast ter beschikking voor mensen die hun verzameling willen ten toonstellen. Dit is een nieuw initiatief van de medewerkers van de Openbare bibliotheek. Iedereen die een leuke, liefst ori ginele verzameling heeft en die wil laten zien aan anderen kan gebruik maken van de mogelijk heid om deze in de vitrinekast te plaatsen. Hiervoor hoeft alleen contact op te worden genomen met de bibli otheek aan de Sportlaan in Hulst. Tot 20 juni is de kast gevuld met asbakken. George Sponselee uit Hulst verzamelt ai jaren zout- en pepervaatjes en alle voorwerpen die betrekking hebben op de pro vincie Zeeland. Hij heeft kasten vol met boeken, tijdschriften, te geltjes, vlaggetjes en andere snuisterijen. Ook bezit hij een flinke collectie asbakken die alle maal gemaakt zijn in opdracht van regionale bedrijven en waard om door Sponselee verzameld te worden. De expositie van asbakken is te bezichtigen tijdens de normale openingsuren van de bibliotheek. Van onze verslaggever Sint-Niklaas - Het recreatiepark De Ster in Sint-Niklaas heeft als enige in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen een 'Blauwe Vlag' gekregen. Dat is een onderscheiding voor de goede waterkwaliteit van de vijver. Voor De Ster, ook veelvuldig bezocht door Oost-Zeeuws- Vlamingen, is het de eerste keer dat het de Blauwe Vlag krijgt. Het is het resultaat van een actief beleid om het water zuiver te houden. Zo'n zes jaar geleden was de waterkwaliteit in De Ster nog slecht, maar om- der meer door het beter in de hand houden van de eendenpopulatie in de waterplas is daar verandering in gebracht.

de Stem | 1996 | | pagina 15