19.990,- DE STEM Schotten houden opstelling geheim Gras Villa Park inspiratie Oranje oooooooo EK inspireert nieuwe lichting DP Schotse fans in de meerderheid in Birmingham Analyse np nieuwe Ford -bijsta 1.1 Classic! 5 E S Stoitsjkov chartert privé-jet Stewards kregen lessen Nederlands Doedelzakken toch toegestaan Engelsen misdragen zich bij training Oranje-selectie Eikeboom voorkomt promotie Kluivert stelt shirt beschikbaar Britse bookmaker hoopt op weinig doelpunten Insulaire benauwdheid klMDAG 10 JUNI Excl. all. kostan an 'en' (Nederland 1, 22.39 uur). FOTO NCRV [en leven." bin verliep het allemaal een beetje inaar al snel brak het ijs tussen elt regisseuse Froukje Bos. „Als Jortretten goed wil maken, moetje end met elkaar krijgen. Op eenge- pnet kookte ze zelfs voor ons." nat de documentaires draaide, be- luitend uit vrouwen. „Op sommige l'aar we werkten mochten alleen komen. Het is verdomd lastig fil- i dan een mannelijke cameraman I", lacht interviewster Harmke Pij- Id 3, 21.28 uur) eweld bar de Zwarte Markt in Beverwijk Istafa Echraifi door een 20-jarige Eist doodgeschoten. De dader loordeeld tot acht jaar, het hoger lopt. Een reportage in Tienerge- 22.00 uur) van eigentijdse cha cha cha en rumba. (SBS6, 20.35-22.30) The Haunted Heart Amerikaan se speelfilm uit 1994. Regie: Frank LaLoggia. Hoofdrollen: Diane Ladd, Olympia Dukakis en Morgan Weisser. Tom Hen- drix heeft zijn examen gehaald en wil nu gaan studeren. Zijn moeder en zijn vriendin Olivia denken daar heel anders over en stellen alles in het werk om te voorkomen dat Tom hen zal ver laten. Als Tom een nieuwe vriendin krijgt, ontwikkelt de situatie zich dramatisch. (Duitsland 2, 22.15-23.45) Dead Bang Amerikaanse speel film uit 1988. Regie: John Fran- kenheimer. Hoofdrollen: Don Johnson, Penelope Ann Miller, William Forsythe, Bob Balaban en Frank Military. Hij zit mid den in een scheiding, zijn vrouw houdt hem weg bij de kinderen, hij drinkt te veel en nu de va kantie voor de deur staat, moet hij een crimineel zien op te spo ren. Kortom: Voor inspecteur Jerry Beck uit Los Angeles ziet Kerstmis er niet al te rooskleu rig uit. (Veronica, 22.35-00.30) ■5. middernacht lx. fia RADIO 5 Tt Elk heel uur t/m 18.00 en 7.30 Nieuws.lt LEAC: 6.50 Pyjamapret. NOS: 7.02 Sport*' EO: 7.32 Piekvijf. NOS: 8.55 Waterstanden 00 AVRO: 9.02 In gesprek. 9.55 Vrijzinnig vizier or VARA: 10.02 Van belang. 11.02 Punch. H ir- 13.08 Het voordeel van de twijfel. 14.02 ven het dal. 14.45 Het radioverhaal. v«w rk. 15.02 Ophef en vertier. NPS: 17.08 Redio zi- 17.45 HV: Kwartier humanisme. OHM: et Familiebezoek in India. NPS: 19.00 Nieu es. aktualiteiten in het Turks. 19.45 NieuvV er. aktualiteiten in het Marokkaans en ar 20.30 Nieuws en aktualiteiten in het cn/ne 0: HV: 21.00 De verbeelding. 21.45 Het radiover n- haal. VPRO: 22.00-24.00 De avonden, mei na ca. 22.10 Stenen des aanstoots ERTENTIE) Rreda - Etten-Leur - Oosterhout Scarborough (sid) - Hristo Stoitsjkov heeft zelf maar l,et initiatief genomen. Op eigen kosten heeft de excen trieke Bulgaar een privé-jet gecharterd. Met als doel de jjktijd van het Bulgaarse nationale voetbalelftal van het afgelegen trainingskamp naar de stadions in Leeds (anderhalf uur) en Newcastle (tweeëneenhalf uur) aanmer kelijk te bekorten. Vrijdag had de 30-jarige spits van Parma de secretaris van de Bulgaarse voetbal bond, Ivan Vutzov, al ver zocht uit te kijken naar een ander hotel. De Oost-Euro peanen hebben kwartier ge maakt in Ravenscar in de buurt van Scarborough in het oosten van Engeland. Niet alleen Stoitsjkov klaag de de afgelopen dagen over de accommodatie, ook de rest van de selectie. Het Ra ven Hall Hotel ligt ver van de buitenwereld, de trainings faciliteiten zijn miserabel en de lange reistijd naar de sta dions wordt als een groot na deel ervaren. Wen (rtr) - Schotten met bedelzakken zijn welkom «1 net eerste EK-duel van ™ot'and, vandaag in Bir mingham tegen Nederland. hoofd veiligheid van sta- Villa Park besloot dat e muziekinstrumenten het Zrn in m°gen- Een dag had de organisatie m '96 een verbod in- 6 steld, uit angst voor mis- pÜï ,van de doedelzakken. imL u p met een doedelzak hard aan. De organisa tie banS dat de suppor- ue instrumenten als wa ll® zouden gebruiken. Het is jenbekend of het verbod heringevoerd voor de «Je wedstrijd van de Wemkf Pl°eg' zaterdag op w robley tegen Engeland Worrtfa de organisatoren beslu taarover dinsdag een "esimt genomen. Tibbington (anp) - De Schotse voetbalploeg heeft er het vol ste vertrouwen in vanavond in Birmingham een goed resul taat tegen Oranje neer te zet ten. „Als 't een beetje meezit, staan we meteen eerste in de poule," zei bondscoach Craig Brown. Brown heeft de basis-elf voor de wedstrijd tegen Nederland al een paar dagen in het hoofd. De na- Sport men zijn in het trainingskamp in Tibbington al genoemd, maar de buitenwereld mag slechts gissen. Zo is onduidelijk of de coach heeft gekozen voor de ervaren doelman Leighton (74 interlands, Hibernian) of voor Goram (36, Glasgow Rangers). Als tweede spits, naast Durie, komen Mc- Coist, Gallacher, Booth en Spen cer in aanmerking. Brown heeft zijn ploeg Tsjechië - Nederland (3-1) op de video laten zien. „Daaruit bleek hoeveel kan sen we zullen krijgen." De bonds coach hoopt het spel van Juven- tus tegen Ajax te kunnen kopië ren. „We zullen Oranje in de op bouw onder druk moeten zetten. Dan is de ploeg kwetsbaar. Voor al het gemis van Blind en Frank de Boer zal Nederland zwaar val len. Oranje zonder Blind is als Italië zonder Baresi," aldus Brown. Hij kreeg zaterdag steun van een Schot in Nederlandse dienst. Gavin Price, de spits van FC Den Haag, gaf zijn landgeno ten de tip Oranje te overrompe len. „Als je vroeg tegen ze scoort, valt de ploeg uit elkaar. Het Ne derlandse voetbal is fantastisch, maar de voetballers zijn niet in staat bij tegenslag hun niveau op te krikken." De Schotse kranten nemen het optimisme niet echt serieus. De Sunday Mail verbergt de bewondering voor de ploeg van Hiddink niet: „De toekomst is mooi, de toekomst is oranje." Volgens de krant is de vervanger van Blind in het centrum, Edgar Davids, allesbehalve minder sterk: „Pitbull Edgar zal van zich afbijten." Birmingham - Villa Park, de historische voetbal burcht van Aston Villa, bracht de voetballers van het Nederlands elftal gis teravond in de stemming voor de eerste EK-ronde. Een maand geleden lag de grasmat in Birmingham er nog kaal en versleten bij. Het duel met Schotland voltrekt zich vanavond op een prachtig grastapijt, dat bij de eerste kennismaking meteen inspiratie losmaakte. (anp) - De Britse stewards in Villa Park begeleiden let legioen Nederlandse suppor ters zoveel mogelijk in de Neder- tadse taal. De meeste medewer kers van het stadion hebben en- iele lessen Nederlands gehad, zo dat ze zich in essentiële zaken in ie taal verstaanbaar kunnen naken. Het plaatselijk bureau voor toe risme heeft de stewards bijge bracht hoe ze de Oranjefans moe ten verwelkomen. Maar ook meer zakelijke uitdrukkingen, zoals 'Achter de hekken blijven, alstu blieft', zijn geoefend. De mede- terkers van Villa Park hebben tijdens de stoomcursus tevens een vleugje Nederlandse cultuur temen opsnuiven. Doel van de lessen is om een ontspannen sfeer tussen de Nederlandse suppor ters en de stewards te creëren. Van onze verslaggever St. Albans - Bij de Engelsen is iemand welkom op de trainin- jen, bij het Nederlands elftal ei genlijk iedereen. Tenminste wan neer men zich gedraagt. Bij de voorlopig laatste veldtraining Oranje in St. Albans, zater- oigavond, greep de ordedienst voor het eerst in. Een viertal dui- Wjk beschonken Engelsen werd «stadion uitgezet. 9e vier botvierden waarschijn- de frustratie over het gelijke van hun land eerder op de tegen Zwitserland op de se lectie van Oranje. Donkere Ne- Wandse spelers kregen steed «eten als 'Dirty Dutch Nigger' ■"ar hun hoofd geslingerd wan eer ze bij het viertal in de buurt „Als je dit ziet, vraag je je af waarom het in Nederland niet mogelijk is de velden na de win ter snel weer in orde te brengen. Hier weten ze wel hoe het moet. We zijn het veld nog niet af, of er gaan tien man met een nagel schaartje over de pitch heen," constateerde bondscoach Guus Hiddink in Birmingham, waar vanavond 10.000 Nederlanders en wellicht 30.000 Schotten wor den verwacht. Lof kreeg het veld in gelijke ter men ook van de spelers die com pleet, 22 man, de laatste training afwerkten. Ook Peter Hoekstra, hoewel nog steeds tobbend met zijn knieblessure, was er in aan gepaste vorm bij. Aan verande ringen in de beoogde opstelling begint Hiddink niet. „Kluivert gaat vooruit, hij krijgt elke dag meer ritme," zei Hiddink die niet van plan is voor Hoekstra nog een vervanger op te roepen. Vervangingen zijn toegestaan mits de toestemming van de Eu ropese voetbalunie voor de aftrap van de eerste wedstrijd (voor Ne- »De Oranje-selectie luistert naar de aanwijzigingen van de gebarende bondscoach Guus Hiddink. derland vanmiddag half zes Ne derlandse tijd) binnen is. Pas gis termiddag kwam de wissel van Frank de Boer door Jaap Stam na veel heen-en-weer-verkeer met Zwitserland rond. Stam zal met rugnummer vijf het duel vanavond als een van de elf wisselspelers volgen. Onder scheid wordt daarin niet meer ge maakt, zodat iedereen inzetbaar is. Van de wisselspelers lijken maar weinigen zich bij voorbaat bij een rol als reserve neer te leg gen. „Ik reken erop dat ik hier aan het spelen kom, ook al kun je uit de gedachten van de bonds coach aflezen dat ik in de rangor de-voor de linksbuitenplaats pas na Peter Hoekstra en Jordi Cruijff kom," stelde Cocu vast. De PSV-voetballer kan op drie goede invalbeurten terugzien, maar moet vanavond voorrang verlenen aan Cruijff. „Hij is al weer een trapje verder gekomen in zijn ontwikkeling," zei Hid dink slechts over zijn keuze, die nogal wat discussie heeft losge maakt. Aan bespiegelingen over de kansen van Oranje waagde Hiddink zich gisteravond ook in de Nederlandse uitvalsbasis in de Midlands nog niet. „Na dat gelijk spel bij Engeland-Zwitserland kun je wel drie keer in 'als-vorm' redeneren, en drie keer 'als' kan dan negen punten zijn. Maar la ten we eerst maar eens tegen Schotland beginnen," aldus Hid dink. Scheidsrechter bij Neder land-Schotland is de Zweed Leif Sundell (38), die voor het eerst op een internationaal titeltoernooi actief is. Sundell leidde in no vember 1993 het WK-kwalifica- tieduel Polen-Nederland (1-3) waarin Oranje zich plaatste voor de WK-eindronde van 1994. Sinds 1990 is Sundell internatio naal scheidsrechter. Dit seizoen was hij arbiter bij vier Europa Cup-duels. In de kwalificatie voor het EK leidde de Zweed drie wedstrijden. De vermoedelijke opstellingen van Nederland en Schotland (met tussen haakjes FOTO PETER SCHOLS club, leeftijd en aantal gespeelde interlands) luiden: NEDERLAND: doel: Edwin van der Sar (Ajax, 25/7); verdediging: Michael Reizi ger (Ajax, 23/8), Johan de Koek (Roda JC, 31/8), Edgar Davids (Ajax, 23/7), Winston Bogarde (Ajax, 25/3); middenlinie: Ro nald de Boer (Ajax, 26/24), Clarence See- dorf (Sampdoria, 20/11), Richard Witsch- ?e (Bordeaux, 27/25); aanval: Gaston aument (Feyenoord, 25/13), Dennis Bergkamp (Arsenal, 27/45), Jordi Cruijff (Barcelona, 22/3). SCHOTLAND: doel: Andy Goram (Glas gow Rangers, 32/35); verdediging: Craig Burley (Chelsea, 24/7), Tommy Boya (Celtic, 30/33), Colin Hendry (Blackburn Rovers, 30/16), Colin Calderwood (Tot tenham Hotspur, 31/9), Stewart McKin- lay (Blackburn Rovers, 27/17); middenli nie: John Collins (Celtic, 28/31), Gary McAllister (Leeds United, 31/39), Stuart McCall (Rangers, 31/32); aanval: Scott Booth (Aberdeen, 24/10), Gordon Durie (Rangers, 30/27). ■dienst bestaande uit ste- *#ds van de plaatselijke voet- Mlclub greep op eigen initiatief J1 snel in. De vier werd verteld f stadion te verlaten. Drie van sn vertrokken, de vierde bood verzet, maar werd met enig Wek geweld overtuigd. De 'beroemde' eikeboom in St. Albans. FOTO PETER SCHOLS Van onze verslaggever St. Albans - Oranje trainde de voorbije dagen op het veld van St. Al bans City Football Club, een echte Engelse vereniging, en dus ook een club met een verhaal. St. Albans speelt zogenaamd non-league voet bal, bij de amateurs dus. Drie jaar geleden bereikte het team van St. Albans de promotie naar de Vauxhall-Conference, de hoogste ama teur-afdeling. Gefeest werd er echter niet, want de promotie werd door de Conference niet toegestaan. Als reden St. Albans te weigeren werd de veiligheid opgegeven. Midden op een van de sta-tribunes aan de korte zijden staat namelijk een oude eikeboom. Gevaarlijk wanneer daar fans in klimmen en gevoelig voor bliksem-inslag, oordeelden de functionarissen. St. Albans zou alleen worden toegelaten wanneer de bewuste eikeboom geveld zou worden. Dat gebeurde echter niet. Cla- rence-park, waarin het stadionnetje van St. Albans FC ligt, geldt als beschermd natuurmonument. Een boom kappen omwille van zoiets ordinairs als promotie van de plaatselijke club, dat ging de ambtena ren veel te ver. De boom bleef staan, en St. Albans City FC kon de Vauxhall Confe rence vergeten, wellicht tot de eik ooit een natuurlijke dood sterft. Birmingham - Viel het mooiste doelpunt van het EK zaterdaga vond op een trainingsveld te be wonderen? De meesters van het Europese voetbal zullen met mooie kunstwerken voor de dag moeten komen om het hoog standje van Patrick Kluivert in schoonheid te overtreffen. „Een artistiek goaltje," noemde bondscoach Guus Hiddink de pirouette in de lucht, waarmee Kluivert zo kunstig scoorde. De spits, die de doelpunten maakte waarmee Oranje de EK-eind- ronde bereikte, heeft in Enge land niet alleen zijn swing te pakken, hij voelt zich ook sterk genoeg voor een nieuwe helden rol op het EK. Net zoals Ajax-coach Louis van Gaal bijna drie weken geleden voor de Europa Cup-finale op de rem trapte, moet nu Hiddink de gretigheid bij Kluivert kal meren. Anders dan in de Cham pions League biedt het EK nog de tijd om geduld te oefenen. „Wie weet wordt Patrick onze pinch-hitter," opperde Hiddink gisteren al. Wanneer Oranje vanavond in Birmingham tegen Schotland aangewezen zal zijn op Kluivert, komt het succes via een noodgreep tot stand. Hid dink is geen coach, die zijn plannen op de valreep door spontane ingevingen laat wijzi gen. Al meer dan een week heeft hij zich ingeprent de van een knieoperatie revaliderende Kluivert nog even rust te gun nen en in de aanval op het kop pel Seedorf-Bergkamp te mik ken. Die formule vertoonde nogal wat kwetsbare kantjes in de laatste interland, vorige week dinsdag tegen Ierland (3- 1). De jonge en veelal onervaren Ieren bleken in staat stoutmoe dig een voorsprong te nemen en Oranje een tijdlang weg te tik ken. „Toen ging er nog een hoop fout. Op de momenten dat Cla rence Seedorf de diepte in ging, had Dennis Bergkamp zich te rug moeten laten vallen. Anders is het voor Edgar Davids niet te belopen. Bij ons deden er toen nog te veel niet mee als we bal verlies hadden geleden," stelde aanvoerder Danny Blind met de scepsis van een routinier vast. Zal het vanavond zonder de ge schorste Blind beter gaan? De Schotten, heus geen hoogvlie gers, hebben gegarandeerd de Door Henk Mees kunst afgekeken van de Ieren. Routine bezitten ze genoeg, de Schotten, maar net als de En gelsen kunnen ook deze Britten wel eens worden geplaagd door fysiek onvermogen. Oranje heeft het voordeel van een ener gieke nieuwe lichting, waarin vanavond nog maar drie spelers .over zijn van de WK-selectie van twee jaar terug. Nieuwe sterren dienen zich aan. Ronald de Boer, vanavond aan voerder, bezit de kwaliteiten en de autoriteit van een gangma ker. Clarence Seedorf en Edgar Davids jagen op de slipstream van Gullit en Rijkaard. Wie Seedorf daarover aanspreekt, proeft de eerzucht van een gé- dreven topper, die na Ajax en Sampdoria Genua nu bij Real Madrid de internationale er kenning zoekt, maar nog altijd pas twintig jaar is. Davids, bij afwezigheid van Frank de Boer nu centraal spelend vanuit de defensie, is een ander type. Bui ten het veld meestal nors en zonder enige interesse voor de buitenwacht, binnen de lijnen een veelzijdige perfectionist, die in zijn dadendrang nog wel eens over de schreef gaat. Seedorf en Davids vervullen vanavond sleutelrollen in de speelwijze van het Nederlands elftal. Wan neer het met die twee in de as gesmeerd loopt, zal Schotland zowel meters als lucht te kort komen. Het nationale elftal uit het land waar Paul Gascoigne het elke wedstrijd anderhalf uur volhoudt en voetballer van het jaar is geworden, bezit wei nig prestige. De keeper (Goram) moet zich elke wedstrijd in een corset hijsen om zijn gammele gestel steigers te geven. De ver dediging bestaat uit krijgers, die in de Engelse competitie voornamelijk tackelen en kop pen. Op het middenveld is Gary McAllister vanwege zijn strate gisch inzicht en voorbeeldige inpiratie van eenzame klasse. Voorin teert Schotland op het opportunisme van Booth en Du- rië, twee aanvallers uit de Schotse competitie, waarin de voor Oranje niet goed genoeg bevonden Pierre van Hooijdonk zo gemakkelijk scoort. Van zo'n ploeg moet Oranje - met vedet ten van Ajax, het toekomstige Milan, het nieuwe Real, de duurste speler van Arsenal en de naam van Cruijff - in de eer ste ronde kunnen winnen. Zelfs wanneer vier spelers uit de eer ste keus ontbreken. Want ook wanneer de vleugelspelers Tau- ment en Cruijff onder de maat blijven, moet de klaSse van Ro nald de Boer, Seedorf, Davids en Bergkamp de doorslag kun nen geven. Anders kan Oranje altijd nog Patrick Kluivert te hulp roepen. Birmingham (anp) - In het kader van de Fair-Play-actie rond het Europees kam pioenschap heeft Patrick Kluivert zondag zijn shirt met nummer negen beschik baar gesteld voor een goed doel. Het is de bedoeling dat 'sterren' van alle landen dat doen. Het initiatief maakt deel uit van de zogenaamde Fair- Play-verklaring. In het kader daarvan onderschreven Blind (hoewel geschorst), Bergkamp, Taument en Kluivert een document. Ze zullen zich gedragen. Overi gens ging bij de vorige Euro pese titelstrijd de prijs voor het sportiefste spel naar Oranje. De shirts van Kluivert en de betreffende filantropen uit de andere selecties zullen bij opbod worden verkocht. Door Bob van Hu ét Londen (anp) - De Britse book maker David Garbacz hoopt in tegenstelling tot andere voetbal liefhebbers op weinig doelpunten tijdens het Europees kampioen schap voetbal. De voormalige effectenhandelaar zet tijdens de titelstrijd een bij zondere weddenschap uit. Als er tijdens het toernooi meer dan 74 keer wordt gescoord, verliest hij een fortuin. Garbacz zet wedden schappen uit met mensen die voorspellen dat meer dan 74 doelpunten worden gemaakt. „Net heeft iemand bijvoorbeeld 5000 pond (13.000 gulden) inge zet. Als er meer dan 74 keer wordt gescoord moeten we hem meer dan 50.000 pond (130.000 gulden) uitbetalen. Londen - De openingsceremo nie gaf te denken. Buiten het bereik van de TV-camera's bleef het onverbeterlijk xeno- fobe deel van het chauvinisti sche Wembley-publiek. Arge loze Londense schoolkinderen werden vanaf de tribune uitge jouwd - nota bene door hun ei gen landgenoten - omdat ze in de vlaggen- parade toe vallig een Schots, Duits of ander 'vij andelijk' (lees: niet- Engels) dun doek moch ten dragen. De overigens weinig ambi tieuze 'Foot ball Comes Home'-show leed wel vaker aan insulaire benauwdheid. Bobby Charlton en Stanley Matthews zijn onsterfelijke voetbalprinsen en verdienden het spreekwoordelijke zonne tje. Maar Emelyn Hughes, Jo hnny Haynes en Jimmy Gre aves? De laatste is zeker ge; tapt in de pubs van Noord- Londen, maar wie kent hem buiten, of in de 194 landen die deze ceremonie uitzonden? Het leek soms allemaal erg in trovert: een feestje voor en door Engelsen. Veteranen als Platini, Eusebio, Cruijff, Ri vera, Jordan, Beckenbauer, enzovoort hadden meer aan gesproken. En, wie weet, zelfs een beetje sportverbroedering kunnen zaaien op het bij vla gen knap vijandige Wembley. Het EK staat te boek als een mega-evenement. Maar zag ie mand zaterdag het Britse staatshoofd? Volgens insiders had Hare Majesteit getwijfeld. Zou ze de zeldzame en historische 'thuis komst' van volkssport num mer één bijwonen of ging ze naar de Derby, die ieder jaar wordt verreden?. Liz zond liever haar kale neef (de Hertog van Kent) naar dat voetbalgedoe. Premier John Major zou vast redding brengen. Hij is een verklaard sportfan. Helaas. Ook de geprezen ver dediger van rundersperma had andere 'verplichtingen'. Bij navraag bleek de grauwste staatsman op aarde gewoon thuis te zitten. In Huntingdon, een half uurtje rijden van Wembiey. Zijn woordvoerder wist zelfs te vertellen dat de premier 'naar sport' zat te kij ken, waarschijnlijk naar cric ket. En zo kwam voetbal dus thuis, in een leeg huis. De hoofdbewoners hadden wel beter te doen. (ADVERTENTIE) a. I De EK Puzzel loopt van 10 tot en met 29 juni. Dagelijks zal er een spel geplaatst worden, wat bij goede oplossing een woord van 8 letters vormt. Om kans te maken op een van de fraaie dagprijzen kan dagelijks van 09.00 tot 21.00 uur (7 dgn.p.w.) deze oplossing worden döorgebeld naar nummer: 06-34034018 ugid.p.m.) Om mee te dingen naar een van de grote eindprijzen met als Hoofdprijs: EEN GEHEEL VERZORGDE REIS VOOR TWEE PERSONEN NAAR ATLANTA moeten de 18 dagoplossingen worden opgespaard om op de laatste dag van de actie de eindoplossing te kunnen vormen. ZO DOET U MEE. In de dagelijkse doolhof van vragen en antwoorden dient u de juiste route te vinden van de start linksboven naar de finish rechts onderaan. Op uw weg van start naar finish komt u door alle grote cirkels. U doorkruist de doolhof van cirkel naar cirkel, van vraag naar antwoord. Dat kan horizon taal, verticaal of diagonaal zijn, van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden en van beneden naar boven. Bij iedere vraag geldt, dat het juiste antwoord in een van de aangrenzende cirkels staat. U mag dus nooit van vraag naar antwoord "over" een cirkel heenspringen. Hebt u het juiste antwoord bij een vraag gevonden, dan gaat u verder met de vraag die in dezelf de cirkel gesteld wordt en dat in totaal 8 keer. Bij elke stap van vraag naar ant woordt leidt uw route dooreen klein rondje waar 1 letter in staat. Die letters vult u in de volgor de waarin u ze passeert onderaan op de regel met lege rondjes in. Daar leest u dan een woord van 8 letters als dagoplos sing. 10 juni no. 1 O Joker Production!/JFS

de Stem | 1996 | | pagina 9