tamer wil onderzoek Srebrenica BH GOED KOOP EO-jongerendag: 'Geloven mag weer' Bolkestein reist voor Liberale Internationale Joiisul zou voor Van der Valk zwart geld gesmokkeld hebben »g 3? Werkwijze parketten laat te wensen over Kroes: Onderste steen boven in TCR-zaak te veel raadsels rond val van door Nederlanders beschermde moslim-enclave [Notenboom JSTEM BINNENLAND A3 8 9 16 I19 et vakkenpakket ipjN Roosendaal DAG 15iuni BAVARIA BIER Ml-T REPPERS IN DE GROND KOMT ER GEEN KAT OF HONDÏ BINNENLAND KORT Vermeer trekt 438.000 bezoekers Arbo-diensten Philips, NS en BZ fuseren 'Tuinbouwsteun Van Aartsen te mager' Nieuwe voorzitter moet AOV 'redden' MAANDAG 10 JUNI 1996 /|AG 10 JUNI 1996 Aj oot-Brittannië en Ierland landag af en toe zon en kan een bui. Dinsdag veel wind I t regen, maar in het zuidoos I 1 van Engeland waarschip I droog. Middagtemperat,] 14 graden in het uiterste Isten tot 23 bij Londen. lgië en Luxemburg: Flink» Brioden met zon en vritevei feral droog. Maxima rond 28 eden, aan zee iets lager oord- en Midden-Frankrijk- fnke zonnige perioden en 1 Kjwel overal droog. Langs de ^naalkust wat meer bewoU hg en dinsdag mogelijk w«t Ihte regen. Maxima rond 28 ■aden, langs de Kanaalkast Iduidend koeler. liid-Frankrijk: Flinke zoriM. perioden en maandag in de fcrgen nog een lokale regen- of hweersbui. Middagteraper». ^ur ongeveer 30 graden, in de -ngeving van Biarritz rond 23 laden. ortugal: Veel zon, maar langs •3 westkust ten noorden van Gssabon eerst ook wolkenvel- pn. Droog. Maxima aan de usten oplopend naar 24 gra- bn in het noordwesten tot 28 i de Algarve, landinwaarts tot oven 30 graden. panje: Zonnig, aan de Costa's f het zuiden en maandag langs 1 Golf van Biskaje ook vwü- lenvelden, maar droog, Maxi ma aan zee rond 27 graden ïndinwaarts circa 34. Langs Ie Golf van Biskaje maxima [and 23 graden, tanarische Eilanden: Zonnig, jan de noordkant van de eilan- |en ook enkele wolkenvelden. Droog. Tamelijk veel wind. sJiddagtemperatuur aan ze» jmgeveer 26 graden. dallorca en Ibiza: Zonnig en niddagtemperatuur rond 29 raden. alië: Veel zon, in de Alpen en Polomieten kans op een regen- l)f onweersbui. Maxima tussen p en 33 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Pp de Egeïsche Zee waait een Jtevige noordelijke wind. Maxima vlak aan zee tussen 23 27 graden, landinwaarts uim 30 graden. Puitsland: Perioden met zon, naar vooral maandag ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden, in het noordwesten naandag iets lager. Zwitserland: Maandag nog en kele regen- of onweersbuien, dinsdag droog en vrij zonnig. Maxima oplopend naar onge- Iveer 30 graden. lOostenrijk: Vrij zonnig, in het Iwesten en noorden vooral I maandag ook enkele verspreide (onweersbuien. Middagtempe- Iratuur ongeveer 30 graden. 7 to 'li 15 So 21 26 27 31 35 36 39 42 43 47 48 52 53 58 59 65 68"-] if 70 Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 3.' Hefboom; 6. dienst auto; 9. haarkunstenaar; 11- PuPp' len; 12. lector; 13. soldeerpistool; 16- vervaldatum; 18. bel; 20. onscherp, 21. poen; 22. toebedelen. Vertikaal: 1. Hort; 2. omturnen; 3. huishoudster; 4. fantasieleven; 5. bootslui; 7. knechts; 8. kano; 10. kef derlucht; 14. reageren; 15. opereren, 17. uppie; 19. opper. CJF® <S>' Lze verslaggever ''„Bosch - De familie Van der Valk heeft be- Lijen ontkend dat zij grote bedragen zwart naar Litouwen zou hebben gesmokkeld. ]LS De Volkskrant zou daarbij de Neder- j honorair consul B. Duindam, tevens jjwaarnemer van Van der Valk in Litouwen, ideld hebben en grote sommen geld de "!s overgebracht hebben. Lt voormalige Sovjetland Litouwen waren Ger- l'an der Valk en zijn zoon Vincent, die in Duits land twee motels heeft, betrokken bij de bouw en de renovatie van twee grote hotels. In 1992 werd Ger- rit van der Valk door de regering van Litouwen uit genodigd te helpen bij het opzetten van een toeris tenindustrie. Van der Valk zou, aldus het ochtendblad, door mid del van zijn Zwitserse beleggingsmaatschappij Fal- kenhorst AG bijna zeven miljoen dollar investeren in hotels in Vilnius en Kaunas. Beide projecten zijn inmiddels op een mislukking uitgelopen. Het geld zou nooit naar rekeningen in Litouwen overge maakt zijn, maar volgens de publicaties van zater dag zijn er grote sommen zwart geld vanuit Zwit serland naar Litouwen gesmokkeld. Dat zou met .name gebeurd zijn door de toenmalige honorair consul Duindam. Vincent van der Valk vanuit Gladbeck: „Absolute onzin. Ik hoef daar weinig op te zeggen. We hebben ons uit één project al teruggetrokken en wat het an dere hotel betreft zijn we nog bezig om er van af te komen. Het gaat om gewone b.v.'s en met cijfers kan ik aan tonen dat er niets onrechtmatigs gebeurd is. Verder wil ik er geen woorden meer aan besteden, omdat het dan een nog stommer verhaal wordt. Er deugt werkelijk niets van." Het ministerie van Buitenlandse Zaken wilde geen commentaar geven op de vraag of de honorair con sul daadwerkelijk betrokken was bij de smokkel van zwart geld naar Litouwen. „Voor ons is het nieuw. Wat er waar is van de hele zaak is niet bekend. Dat zal onderzocht moeten worden," aldus een woordvoerder van het ministe rie. De familie-woordvoerder Henk Lichtenveldt zei geen commentaar op de zaak te mogen geven. „Een ingewikkeld verhaal, meer wil ik er niet van zeggen. Ik weet ook niet of de familie van plan is er op terug te komen." a Haag (anp) - Een meerderheid van de Tweede Kamer t er een internationaal onderzoek komt naar de rol Verenigde Naties bij de val van de voormalige sjüm-enclave Srebrenica in Bosnië. L kabinet liet vrijdag weten fs onderzoek niet nodig te vin- jgKamermeerderheid vindt dat f al van de enclave, waar Ne- blauwhelmen waren nog met teveel raadsels Ijngeven. In NRC Handelsblad bin een tv-documentaire van de 1 werd onlangs onthuld dat li Verenigde Naties de veilige voor moslims in Bosnië hebben opgegeven, itzou het gevolg zijn van een tussen de VN en de :he Serviërs (die Srebreni- llater innamen en de bevolking n). i dat akkoord zouden de n door de Bosnische Serviërs elde VN-militairen vrijko- d als de VN zou afzien van invallen. Op verzoek van |k Franse president Chirac zou is landgenoot en VN-generaal r hebben afgezien van in- n de luchtmacht, hoewel de militairen daar 1 om verlegen zaten. beFransen hebben de hun toege- (ADVERTËNTÏËS) Boulevard Antverpia 9 Inforonden elk half uur vanaf 11 uur 2-JAR1GE HBOOPLEIDING Kort HBO Hotelmanagement Kort HBO Toerisme Recreatie Kort HBO Marketing l JARIGE BEROEPSOPLEIDING Euromanagement Secretaresse 1 Hospitality Management Hotelmanagement Toerisme Recreatie Receptioniste Vestigingen in; EINDHOVEN, HILVERSUM, MAASTRICHT, ROOSENDAAL. ^notenboom" l-S- Sfudtegids en informatie: Algemeen secretariaat (040) 252 06 20 12 flesjes a 0,30 liter van Gft 99 AVIKO fes FRITES «webaal van 64?" ^ACHTE Alp1;]0 !unl WO. 12 juni 1996. Services B V. tel, 035-5483333. _^U>AG GOED NIEUWS dichte rol glashard ontkend en ook de VN aanvaardt geen schuld. De ministers Voorhoeve (Defen sie) en Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) lieten de Tweede Kamer vrijdag schriftelijk weten dat er 'geen enkel bewijs' is voor de be schuldigingen. Premier Kok noemde de uitleg die hij uit het buitenland had ontvangen 'vol doende'. PvdA-Kamerlid Valk zei zater dag echter behoefte te hebben aan 'definitieve duidelijkheid' en die hebben noch het kabinet, noch Frankrijk en de VN volgens hem gegeven. „De VN-besluit- vorming en de omstandigheden rond de val van de enclave blij ven toch in een situatie van ge ruchten en ontkenningen," aldus de sociaal-democraat. „Zolang dat zo blijft kunnen we het boek van Srebrenica niet sluiten." Het kabinet baseert zich volgens Valk louter op mededelingen uit Parijs en New York, waar de VN zetelt. Een onafhankelijk, inter nationaal onderzoek (Valk sugge reert om de voormalig Ameri kaanse president Carter aan te zoeken als leider daarvan) zou zich moeten richten op de periode van ongeveer anderhalve maand voor de val van Srebrenica. Valk: „Het kan best zijn dat de conclu sies dezelfde zijn als die van het kabinet. Maar duidelijkheid is goed voor Nederland, voor de VN en niet te vergeten voor de slacht offers van Srebrenica." D66'er Hoekema deelt in grote lijn de opvattingen van zijn colle ga, hoewel het hem niet veel uit maakt of de VN het onderzoek zelf uitvoert of uit handen geeft. In zijn ogen moet het beleid van de VN onderwerp van beschou wing zijn. „Ik ben niet uit op de scalp van president Chirac," zei hij. „Ik ge loof hem op zijn woord." Pas als uit het onderzoek naar de han delwijze van de VN blijkt dat ook Parijs blaam treft, zijn ook de Fransen aan de beurt, aldus Hoe kema. Uit NRC Handelsblad van zater dag blijkt dat ook de CDA'er De Hoop Scheffer voorstander is van een onderzoek. De WD was niet voor commentaar bereikbaar. T^raRTENTlï) Beaphar Reppers Afweerkorrels en speciaal ontwikkelde Verdampers kunnen effectief worden ingezet op plaatsen waar honden en katten zich ongewenst ophouden. Vraag ernaar bij de dieren- en tuinspeciaalzaak. Het enthousiasme straalt er vanaf: zingen en swingen voor de Heer. FOTO HENK TUKKER Door Pascale Thewissen Utrecht - Een meisje van nog geen vijf tien jaar oud gooit het hoofd wild ach terover; de brandende zon in haar ge zicht. Met gesloten ogen, bewegend op de maat van de muziek, zingt ze dat ze in God de Vader gelooft. Het program maboekje van de EO-jongerendag 1996, met daarin de teksten van de liederen afgedrukt, heeft ze niet nodig. Ze kent de woorden van buiten. Een jongeman met groengeverfde haren ligt languit op de tribune te luisteren naar de muziek, terwijl een jonge vrouw met inge wikkeld kapsel een kinderwagen voortduwt door de kolkende menigte. Dertigduizend mensen - blozende kinderen, getatoeëerde motorrijders en moraalridders op leeftijd hebben zich deze zaterdagmiddag verza meld in het Galgenwaard-stadion in Utrecht. Meer dan ooit tevoren. „Geloven mag weer," constateert Fred Kwint - verantwoordelijk voor de jongeren programma's van de Evangelische Omroep - tevreden. „In het verleden werd er raar ge reageerd als je op school vertelde dat je 's zaterdags naar de EO-jongerendag wilde gaan. Tegenwoordig neem je vrienden en vriendinnetjes gewoon mee." De EO-jongerendag is die ochtend om tien uur van start gegaan. De bezoekers hebben het stadion na binnenkomst versierd met spandoeken met kreten erop als Have a break: Take a Bible. Op het podium verschijnen afwisselend go spelmuzikanten als Wes King en de Zweed se formatie Joybells, en sprekers als oudge diende Henk Binnendijk en de Zwolse pre dikant Herman Selderhuis. Stuk voor stuk worden ze met gejuich ontvangen. Het ge- predik wordt op gezette momenten onder broken door een 'hallelujah' of 'amen' van het publiek. De 25-jarige Mirjam Kloosterhof heeft een ingenieuze knot op haar hoofd. „Ik ben kap ster," verklaart de inwoonster van het Gro ningse plaatsje Winsum. Enkele uren eerder is ze per spoor afgereisd naar Utrecht. Sa men met een vriendin. Mirjam houdt van gospelmuziek, en van 'die bepaalde sfeer' die op de EO-jongerendag hangt. Ook haar vriendin vindt het 'best gaaf' om in Utrecht te zijn. Fred Kwint ziet het als volgt: „De Maarten 't Hart-generatie die alleen maar frustraties heeft overgehouden aan de kerk, heeft plaatsgemaakt voor een generatie die geen idee meer heeft wat de kerk eigenlijk in houdt. Kinderen worden niet per definitie meer gelovig opgevoed. Ze kunnen zelf kie zen, gaan zelf op zoek." De EO-jongerendag is niet langer oudbollig en duf. De opzet is aangepast; de gewijde muziek heeft een melodieus ritme gekregen. „In het verleden hielden we in kleine groep jes bijbelstudies. Dat is niet meer. De dag is anno 1996 veel meer gericht op de bele vingswereld van jongeren." Kortom: de EO gaat met zijn tijd mee. De jongerendag is 'live' op Internet te volgen en de jongerenafdeling van de EO, de Ronduit Club, groeit als nooit tevoren. „Toen ik tien jaar geleden kwam, hanteerde men nog de kreet: Op naar de vijftienduizend (leden). Vorig jaar hadden we zestigduizend leden en nu zitten we reeds tegen de tachtigdui zend aan", rekent Kwint. En ook de EO zelf groeit nog steeds fors. Waarom ze lid is van de Evangelische Om roep? De dertienjarige Bianca uit het Lim burgse Geleen haalt verlegen haar schou ders op. „Opa en oma zijn ook lid," zegt ze. Bianca is 's morgens samen met haar nichtje in Hoensbroek in de speciale EO-bus ge stapt naar Utrecht. Wat het evangelie voor haar persoonlijk betekent? Het meisje aar zelt. „We willen gewoon het eeuwige leven," zegt haar nichtje dan. Het tweetal stapt vervolgens verder, naar de kraampjes die achter het stadion zijn opge bouwd. De christelijke studentenvereniging werft er nieuwe leden en mensen van de Stichting Schreeuw om Leven ageren tegen abortus en euthanasie. Een meisje met lange steile haren deelt folders uit ten bate van de actie Ware liefde wacht! De jeugdige bezoe kers kunnen het antwoordstrookje invullen, waardoor zij zich ertoe verplichten 'sek sueel rein' te blijven tot aan de dag van hun huwelijk. De EO kan tevreden zijn. De 22ste jongeren dag op rij kan bijgeschreven worden in de boeken als de drukste ooit gehouden. „En we hebben het voor de verandering eens droog gehouden," merkt Kwint om drie uur 's middags op. Hij heeft te vroeg gejuicht, want even later barst een onweer los. Ook voor de EO-jongerendag geldt: alle zegen komt van boven. jui(d 'jailed do paa 'jous 'jad 'a||!®P3^ Door Carla Joosten Noordwijk - Een Japanse op positieleider die invliegt met in zijn gevolg het hele scha duwkabinet; Nepalese libera len die met hun oranje partij kostuum opvallend aanwezig zijn en een politicus uit Hong Kong die het opneemt tegen het machtige China. Drie dagen is het meest luxueuze hotel van Noordwijk aan zee, Huis ter Duin, het toneel van de Liberale Internationale. Zeventig delegaties uit meer dan veertig landen vergaderen er over demo cratie, mensenrechten en vrije handel. En ze kozen een nieuwe president: Frits Bolkestein. De fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer zal de ko mende jaren pogen de in 1946 in Brussel opgerichte organisatie internationale bekendheid te ge ven. Bolkestein zal er zelf voor de boer op gaan. Onder andere naar Latijns-Amerika, waar liberale partijen in opkomst zijn. De pre sident wil hen graag bij de Libe rale Internationale inlijven. De nieuwe functie van de WD- leider komt twee jaar voor de verkiezingen van de Tweede Ka mer in mei 1998. Op en rond het Binnenhof begint de aandacht al aardig naar die verkiezingen uit te gaan. Er wordt weer gepraat over peilingen en gespeculeerd over de toekomst van de hoofd rolspelers. Bolkestein laat zich over die toe komst nooit niet uit. Tot hij afge lopen vrijdag voor de televisieca mera van Twee-Vandaag zei dat een eventueel premierschap voor hem afhankelijk was van de vraag of zijn partij de grootste zou worden bij de verkiezingen en dan ook een beroep op hem zou doen. „Ik ben beschikbaar als mijn par tij dat zou willen, maar dat is af hankelijk van de omstandighe den," zei hij letterlijk. De kijker concludeerde dat de Bolkestein, die op het terras aan Bolkestein FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP zee ietwat argeloos overkwam, dus bereid is premier te worden. En dat is nieuws, gezien de veel bekritiseerde keuze van de WD- leider om niet in het paarse kabi net te gaan zitten, maar in de Ka merbankjes. Bolkestein, vaak geprezen om zijn heldere taalgebruik, ontkent echter dat hij de veel gestelde vraag over het premierschap hu eindelijk heeft beantwoord. „Ik geloof dat er wat verwarring is ontstaan," reageert hij zaterdag in Noordwijk. En hij legt het nog maar eens uit: „Mijn intentie is duidelijk. Eerst komt het lijsttrekkerschap en is het woord aan de kiezer; vervol gens loop ik pas over de brug als ik ervoor sta. Dat is mijn stand punt". De verbazing om zich heen niet begrijpend, vraagt Bol kestein: „Heb ik naar eer en ge weten geantwoord?" Maar dat is nu juist het probleem: wat er werkelijk in zijn hoofd om gaat, is niet te controlei'en. Naar verwachting zal Bolkestein de komende anderhalf jaar veel in het buitenland zijn. Tijdens het congres in Noordwijk ontvouwt hij een programma dat de Liberale Internationale moet Den Haag - De overzichtstentoonstelling van Johannes Vermeer in het Haagse Mauritshuis heeft 438.000 bezoekers getrokken. Iets meer dan de helft van hen was buitenlander. Met name veel Fransen zijn op de expositie afgekomen. De tentoonstelling sloot gisteren definitief haar deuren, nadat ze nog een week was verlengd. Die laatste week was nog goed voor 30.000 bezoekers. Zakelijk directeur Van Koetsveld weet nog niet precies hoeveel winst er is gemaakt, maar het bedrag loopt in de miljoenen. Eindhoven - De Arbo-diensten van Philips, de Nederlandse Spoorwegen en het ministerie van Binnenlandse Zaken fuseren met ingang van volgend jaar tot een nieuwe landelijke organisa tie. Met een verzorgingsgebied van ongeveer 400.000 mensen is het meteen de grootste Arbo-dienst in Nederland. Door de fusie verdwijnen ongeveer vijftig arbeidsplaatsen. Den Haag - De circa 300 miljoen gulden die minister Van Aartsen (Landbouw) reserveert voor de tuinbouw is voor oppositiepartij CDA te mager. „Het is een minimaal bedrag, zeker zolang niet vaststaat over hoeveel jaren die geldsom wordt uitgesmeerd, en hoeveel daarvan komt uit oude, bestaande subsidiepotjes van Landbouw," aldus CD A-Kamerlid Van Ardenne. De sector had zelf gevraagd om 340 tot 380 miljoen gulden. Den Haag - Het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) heeft dit weekeinde ir. H. Baron (66) uit het Friese Boxum gekozen tot voorzitter van het nieuwe partijbestuur. Baron is gepensioneerd werktuigbouwkundig ingenieur. Baron ziet het als zijn opdracht om samen met zijn vijftien collega-bestuursleden de in verval ge raakte partij organisatie van het AOV weer op de rails te zetten, liet hij gisteren weten. Daarnaast wil hij proberen de massaal weggelopen leden weer binnenboord te krijgen en nieuwe leden te werven. Van onze correspondent Middelburg - De juridische kwaliteit van de officieren van jus- tititie op de zitting kan beter, het Openbaar Ministerie moet meer contact leggen met het lokale bestuur en ook moeten offi- eieren van justitie meer aandacht besteden aan de kwaliteit van het werk van de politie. Deze aanbevelingen zijn de resul taten van een intern onderzoek naar het functioneren van de ar rondissementsparketten in Ne derland. Het onderzoek werd uitgevoerd in het kader van het project 'Ide aaltypisch Parket', een onderdeel van de reorganisatie van het Openbaar Ministerie. Hoewel de samenwerking met de politie prima lijkt, blijkt dat het OM onvoldoende duidelijke eisen stelt aan de kwaliteit en kwanti teit van de zaken die de politie aanlevert. Als het gaat om mid delzware zaken wordt er onvol doende door het OM gestuurd. Maar ook op de parketten intern schort er het een en ander aan de samenwerking, concluderen de onderzoekers. De stijl van leiding geven is onder de maat en vari eert van een 'laat maat waaien- mentaliteit' tot 'top-down' mana gement. „Beide vormen voldoen niet aan de strenge eisen die aan het ma nagement mogen worden ge steld," vinden de onderzoekers. Ook bestaan er tussen de parket ten onderling veel verschillen op de manier waarop zaken worden afgedaan en welke straffen er worden geëist. Daarnaast is een van de conclu sies dat ongeveer de helft van de parketten te weinig gevoel heeft voor bestuurlijk-politieke ver houdingen'en dat veel officieren geen notie hebben van de lokale situatie. „Door officieren verant woordelijk te maken voor een be paald gebied kan de betrokken heid bij lokale bestuurders en po litie worden vergroot," vinden de onderzoekers. Het voorstel is dan ook om de parketten op te delen in regionaal geordende eenheden die verant woordelijk zijn voor alle zaken die daar spelen. In het arrondis sement Middelburg is dat overi gens al gebeurd. Rotterdam (anp) - Oud-minister Neelie Kroes van Verkeer en Waterstaat wil 'de onderste steen boven' hebben in de affaire rond het failliete Tanker Cleaning Rotterdam (TCR). opstuwen in de vaart der volke ren. Zo gaat hij niet alleen rondrei zen, maar moet er onder Bol- kesteins voorzitterschap ook een nieuw manifest geschreven wor den, waarmee de liberalen de vol gende eeuw in kunnen. Crimina liteitsbestrijding, vrije handel en mensenrechten staan op de agen da voor dat manifest. Op de vraag of hij, met al die in ternationale activiteiten, wel vol doende tijd heeft om zijn functie van fractieleider te vervullen, zegt Bolkestein: „De VVD heeft 31 zelfdenkende fractieleden en een heel goede vice-voorzitter (Kamerlid Korthals, red.). Bo vendien heeft de Kamer vier maanden in een jaar reces. Dus dat gaat prima." Bolkestein is niet bang dat hij in de verkie zingsstrijd straks nadeel heeft van zijn langdurige afwezigheid aan het Binnenhof: „Ik doe dit nu ruim een jaar. In september 1997 ben ik weer volop ter beschik king." „Ik wil liever vandaag dan mor gen een parlementair onderzoek, zodat ik ook mijn kant van het verhaal kan vertellen," liet de voormalige bewindsvrouw zater dag weten. Tot die tijd wil Kroes niet inhou delijk op de zaak ingaan. Zij is in opspraak geraakt door het uit lekken van een vorig jaar opge steld vertrouwelijk rapport van de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI). Daaruit blijkt dat Kroes in de ja ren tachtig op eigen initiatief subsidie bleef verstrekken aan de verwerkingsinstallatie voor scheepsafval, terwijl ambtenaren en collega-minister Nijpels van Milieubeheer haar hadden gead viseerd dat niet te doen. Op Kroes' eigen departement en bij VROM en Justitie bestond veel wantrouwen jegens de vermoede criminele activiteiten van de TCR-directie. Saillant detail van de CRI-bevin- dingen is het verslag van een ver gadering van de drie secretaris sen-generaal van Verkeer en Wa terstaat, VROM en Justitie in maart 1989. Het gesprek ging over een strafrechtelijk onder zoek dat Justitie wilde beginnen tegen TCR. De drie topambtenaren wisten de inspanningen van Justitie in de kiem te smoren, uit angst voor 'een politieke plof', ofwel de. mo gelijke val van Kroes en de pro blemen die de drie ministeries zouden krijgen. Pas vijf jaar later ondernam Justitie alsnog actie tegen TCR, wat leidde tot gevan genisstraffen voor de drie eigena ren van het bedrijf wegens onder meer fraude en het lozen van dui zenden tonnen giftig afval in de Rotterdamse haven. De Socialistische Partij heeft al geruime tijd geleden aangedron gen op een parlementair onder zoek naar de rol van de overheid in de affaire. Inmiddels willen nu ook de PvdA en VVD een derge lijk onderzoek. De PvdA sluit volgens Tweede- Kamerlid Van Heemst zelfs een parlementaire enquête niet uit. Het CDA zou tevreden zijn met een brief van de ministers Jor- ritsma en Sorgdrager waarin zij de rol van de topambtenaren dui delijk uitleggen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 3