Winst en verlies voor Duitsers Laudrup houdt Denen op de been Jordi heeft zelfvertrouwen van een echte Cruijff e heeft te indstof' PENTAX IJSVRAGEN Brienesse: fabelachtig record op 100 m vrij nieuws KORT deStem Kohier met gescheurde knieband naar huis eencamëra SPORT B3 Nederlandse politie voor eerst op straat Politie tevreden over gedrag van supporters Zestig gewonden ii Italiaans duel OM TE ZOOMEN Ploeg van 21 JDAG 10 JUNI 1996 g' ioemenie f>ag de eerste EK-wedstrijd va„ 3-speler van Feyenoord die n« heeft last van een blessure aan eeft Dorinel Munteanu als ver' fewezen. h Arrigo Sacchi heeft zijn favo ■artfinales van het EK genoemd Ellende groepen liet hij evenwei E, buiten beschouwing, trland en Engeland, in groep g ID zag de oefenmeester de strijd ken, Kroatië en Portugal, i groep C deed, dekte de Italiaan lide prestaties door deze poule te - 41. Reservegetal: 22. Supergetal: 3. Spiel 77: 4803765. Super 6: 352830. MAANDAG 10 JUNI 1996 I gastland Engeland in het eers* Het was de eerste stap naar di 'e Zwitsers in de openingswee p Wembley, zoeken de Engelse day Sports liet zich er niet to Venables de schuld: „Je hebt bal." De Sunday Telegraph kop 'Valse start' en 'De eers schreeuw van Engeland blij] uiteindelijk maar een piepje'. Het feest was verpest, aldus c Sunday Telegraph. „De heerlijl sfeer tijdens de opening vei dween, de Engelsen bleven bic zend van schaamte achter." Da lag volgens de krant aan de wis seis. Gascoigne en McManama gingen er bij de Engelsen ui Chapuisat kwam er aan de ande re kant in. „Die wissels hielpen de Zwil sers." Birmingham (anp) - De Ne derlandse politiefunctionaris sen van het Centraal Informa tieteam Voetbalvandalism (CIV) zijn zondag voor he eerst met hun Britse collega'^ de straat opgegaan. Voorals nog hebben zich geen inciden ten voorgedaan. De in totaal negen Nederlands agenten assisteren hun collega in Birmingham en later hun co lega's in Londen bij het begele: den van de Nederlandse suppor ters. Ze gaan in koppels de straa op vergezeld van een Britse collt ga die als gids fungeert. Hun taa is om eventuele ongeregeldhede te signaleren. De politie van Birmingham is bl met de bijdrage van de Nederlan ders. „Met hun hulp hebben w eventuele problemen met Neder landse supporters snel in kaar gebracht en kunnen we snel rea geren," zegt inspecteur Alat Crouch van het bureau Aston. Crouch verwacht van de Neder landse en Schotse supporter echter weinig problemen. „Maa enkele Britse hooligans kunne roet in het eten gooien. We zulle: dit proberen te voorkomen,ver telt Crouch. Hij heeft op wed strijddagen ongeveer 700 agente om de supporters in het gareel t houden als dat nodig is. De groot ste groep Nederlanders word maandagmorgen vroeg in Bif mingham verwacht. Lex Heijf, chef d'équipe van CIV, denkt dat er buiten deonge veer 10.000 oranjefans die bi] KNVB een kaartje hebben ge kocht, er nog twee- tot driedut zend naar Birmingham kome „Die verwachting is gebaseerd I toernooien in de Verenigde t> ten en in Zweden," verduidgÜJJ hij. „Hoe die mensen aan kaartje komen, is niet duidel j Ik hoop dat het geen problem* oplevert". Londen (afp) - De Engelse pol® is tot nu toe verheugd ove gedrag van de voetbalsuppor® op het Europees kampioenscM voetbal '96. Sinds de 0Pe"'ng4, wedstrijd op zaterdag zl) fans gearresteerd, wegens P bare dronkenschap, u' kaartverkoop en verstoring de openbare orde. „Het is een bemoedigend WBj aldus commandant John gedurende het toernooi J woordelijk voor de veil« „Het is leuk om te zien „nei iö j-cuxv vjiii massa fans zich goeo ëeS t De zaterdagavond in Lo j zonder noemenswaardig denten verlopen." Manchester - Zeven van de tweeëntwintig spelers die Tsjechië op het Europees vertegenwoordigen, verdie nen of verdienden hun voetbalbrood in Duitsland. Ze hebben daar een aantal hebbelijkheden maar ook onhebbelijkheden opge daan. Dat 'Duitse' voetbal jtwam hen gisteren in Man chester op een 2-0-neder- laag tegen Duitsland te staan. Duitse clubs zweren bij het man- iegen-man-principe. Elke speler heeft een specifieke tegenstander en draagt daar de verantwoorde lijkheid voor. Het gevolg van die speelwijze is dat een slimmerik ongekend veel vrije ruimte krijgt. Is hij eenmaal zijn persoonlijke bewaker kwijt, dan kan hij onge hinderd oprukken naar het vijan delijke doel. Ziege en Möller pro fiteerden ieder een keer van zo veel vrijheid en schoten Duits land naar een 2-0-overwinning. Duitsland speelde zeker in de tweede helft allerminst groots, maar kon zich daar niet druk over maken. Alleen het resultaat telde. „Ik ben dik tevreden dat we als eerste ploeg op dit EK ge wonnen hebben," zei coach Berti Vogts. „Tsjechië is echt niet zo naar de zwakste ploeg in onze groep. Kijk maar naar de Tsjechi sche resultaten in de kwalifica tiewedstrijden tegen Nederland. Zelfs onder de leiding van de gro te Franz Beckenbauer heeft Duitsland alleen door een straf schop van Tsjechië kunnen win- Christian Ziege (17) wordt omhelsd door Fredi Bobic, nadat hij het eerste doelpunt voor Duitsland heeft gemaakt. nen. Is iedereen dat al vergeten?" Slopend Buiten het stadion bralden de Duitse supporters hun gelukza ligheid uit. Aan Jürgen Kohier ging de feestvreugde voorbij. De 30-jarige verdediger begint de last van vele seizoenen slopend topvoetbal te voelen. Blessures komen sneller en herstellen lang zamer. Afgelopen seizoen maakte Kohier de triomftocht van lands kampioen Borussia Dortmund slechts gedeeltelijk mee. Voor het EK leek hij fit, maar na amper tien minuten was het toernooi voor hem voorbij. Bij een lijf- aan-lijfgevecht kwam zijn knie klem te zitten onder het lichaam van Pavel Kuka. Met scheurtjes in de kniebanden wordt Kohier vanmorgen naar Duitsland ge vlogen. „Een operatie is niet no dig," zei Kohier, terwijl hij strak voor zich uit keek. „De schade aan mijn knie moet door rust her stellen. Ik hoop fit te zijn als Bor ussia Dortmund aan de voorbe reiding op het nieuwe seizoen be gint." Ook Miroslav Kadlec behoort met zijn 21 jaar niet meer tot de jongsten. De lange, kalende Tsjech heeft een slopend seizoen achter de rug. Met FC Kaiser- slautern degradeerde hij uit de Bundesliga. De club gebruikt Kadlec veelvuldig als middenvel der, maar zijn voorkeur gaat uit naar de positie van libero. Die bezet hij ook in de nationale ploeg. Tegen Duitsland schoot Kadlec als corrector op twee cru ciale momenten te kort. Eerst kwam hij te laat om Ziege af te stoppen en zes minuten later maakte hij dezelfde fout tegen Möller. Aangezien doelman Kou- ba ook al niet uitblonk door over tuigende reacties, verdwenen de schoten van de Duitsers in de lin kerbenedenhoek. Resultaat In dik 30 minuten had Duitsland de strijd beslist. „De Duitsers verdienden te winnen, want ze waren de eerste helft beter," er kende de Tsjechische coach Dus- an Uhrin. Zijn collega Vogts, die toch een liefhebber van mooi voetbal is, koos duidelijk voor het resultaat. Hij verving 20 minuten voor tijd aanvaller Bobic door middenvelder Strunz. Vanaf dat moment bemande Kuntz in zijn eentje de frontlinie en stelde de Duitse aanval weinig meer voor. Waar de Duitsers zich over erger den, was het grote aantal gele kaarten. Ook op dat gebied over troefden ze de Tsjechen: 6-4. „Krijgen die zes tegen Rusland opnieuw een gele kaart, dan bete kent dat een schorsing voor de laatste wedstrijd uit de eerste ronde tegen Italië," zei Vogts. „Voor een deel waren de spelers zelf schuld. Ze deden domme din gen in de persoonlijke duels. Al had ik niet verwacht dat een En gelse scheidsrechter als Elleray zo snel naar de kaart zou grijpen. Maar het ligt niet in mijn aard om daar kritiek op te leveren." Manchester. EK voetbal, groep C. DUITSLAND - TSJECHIË 2-0 (2-0). 26. Ziege 1-0, 32. Möller 2-0. Scheidsrechter: Elleray (Eng). Toe schouwers: 42.000. Gele kaarten: Ziege, Kuntz, Möller, Babbel, Reu ter, Hassler (Duitsland), Bejbl, Ned- ved, Kadlee, Drulak (Tsjechië). DUITSLAND: Köpke; Reuter, Sam- mer, Kohier (14. Babbel) en Ziege; Hassler, Helmer, Möller en Eilts; Bo bic (65. Strunz) en Kuntz (83. Bier- hoff). TSJECHIË: Kouba; Hornak, Kadlee, Suchoparek en Latal; Bejbl, Frydek (46. Berger), Nemec en Nedved; Ku ka en Poborsky (46. Drulak). Sheffield (anp) - Voetbal is niet altijd eerlijk. In de eerste EK-wedstrijd in Groep D, gis teren in Shëffield tussen titel verdediger Denemarken en Portugal, 'Kacfden de Portuge zen recht op meer dan 1-1. Toch stond deze uitslag na ne gentig minuten op het bord. De oorzaak daarvan waren twee mannen: Brian Laudrup en Peter Schmeichel. De abso lute uitblinkers aan Deense Pescara (afp) - Bij supportersrel- len na een voetbalwedstrijd in de tweede divisie van Italië zijn zes tig mensen gewond geraakt. De politie heeft zes personen aange houden. Na het laatste fluitsignaal van het duel tussen Pescara en Saler- nitana (1-1) raakten de suppor ters van beide clubs slaags. De politie voerde diverse charges uit en gebruikte traangas om de twee uit elkaar te drijven. zijde snoepten Portugal twee punten af. Voor rust was Portugal duidelijk de betere ploeg. Toch kwam dat niet tot uitdrukking in de score. In de 21e minuut zorgde Brian Laudrup met een zuiver schot voor een 1-0-voorsprong voor de Denen, die begonnen waren aan hun vierde EK op rij. Tot dat mo ment waren de Scandinaviërs nauwelijks gevaarlijk geweest. De Portugezen speelden fris voet bal, met zuivere passes over af stand en geraffineerde combina ties. Een verdedigingsfout zorgde voor de ommekeer. De Portugese doelman Vitor Baia kon een te korte terugspeelbal van Helder niet goed wegwerken. Zijn trap raakte het hoofd van de Deense spits Beek, waarna de bal voor de voeten van Brian Laudrup ca ramboleerde. De speler van Glas gow Rangers wist er wel raad mee. Eerst kapte hij een tegen stander uit, vervolgens knalde hij de bal net naast de paal in het doel. Na een half uur spelen had Sa Pinto voor Portugal de gelijkma ker op zijn schoen. Doelman Sch meichel redde echter knap. Twee minuten voor de pauze leek het voor Portugal alsnog goed te ko men, toen Rui Costa vrij kon uit halen. Zijn inzet vloog echter net naast. Peter Schmeichel, die een goede eerste helft keepte, zat er overigens met zijn handen dicht bij- Brian Laudrup was voor en na rust veruit de gevaarlijkste speler van het defensief ingestelde team. De Denen speelden met maar één spits, Beek, en vijf mid denvelders. De karakteristiek van de eerste helft wees het Por tugese overwicht dan ook goed uit: 64 procent van het balbezit was voor de Zuid-Europeanen. De inzet van beide teams was groot, af en toe gingen de spelers naar mening van de Nederlandse arbiter Mario van der Ende over de schreef. Deze deelde zes gele kaarten uit, waarvan vier voor Portugal. Aan Portugese zijde waren er meerdere spelers die opvielen door hun goede spel. Vooral de spitsen Joao Pinto en Sa Pinto maakten indruk en vormden een constante dreiging voor de Deen se defensie. Na rust trok Portugal de score al snel gelijk. Invaller Folha brak door op links en gaf voor. Linkervleugelverdediger Risager reageerde niet snel ge noeg, Sa Pinto was hem voor. Hij kon ongehinderd inkoppen: 1-1. De gelijkmaker was verdiend. De Portugezen putten er moed uit en de Denen zagen waarschijnlijk de bui al hangen. Toch bleef de bui uit. Keeper Schmeichel had het druk terwijl zijn collega aan de andere kant van het veld slechts incidenteel in actie hoefde te komen. Vijfen twintig minuten voor tijd kreeg de behendige aanvaller Folha de kans om de Portugezen op voor sprong te brengen, maar hij vond andermaal de sterke Schmeichel op zijn weg. Tien minuten later was Brian Laudrup dichtbij zijn tweede doelpunt, toen hij een pass van Steen-Nielsen ineens met de buitenkant van zijn lin kervoet inschoot, Baia redde met zijn voeten. Gedurende de wedstrijd was Brian Laudrup de spil waar het Deense elftal om draaide. De Deen gaf loepzuivere steekpass- jès en hij had zo nu en dan een prachtige actie in huis. Achterin Brian Laudrup (rechts) die het Deense doelpunt maakte. hield Schmeichel de boel dicht. Er waren kansen genoeg voor Portugal, maar een zege was het team duidelijk niet gegund. Vrijdag speelt Portugal zijn tweede wedstrijd, in Nottingham tegen Turkije. Denemarken krijgt twee dagen langer rust en hoeft zondag pas in actie te komen te gen Kroatië. Sheffield. EK voetbal, groep D. DENEMARKEN - PORTUGAL 1-1 (1-0), 21. Brian Laudrup 1-0, 53. Sa Birmingham - Erg veel heeft Wj nog niet laten zien in de interlands die hij met Oranje speelde. Toch is Jordi Cruijff samen met Dennis Bergkamp bij iedere perscon ferentie de meest gevraagde speler. Hoewel hij op eigen verzoek overal kortweg ver- rield staat als Jordi, kan hij riet vluchten voor zijn achter naam. Hij is en blijft een Cruijff, de zoon van. En hij is ook een speelbal in de media-strijd, die zijn vader voert ■net net bestuur van Barcelona, e club waar hij onder contract staat. Ook daar kan hij simpel- eg niet onderuit, hoewel hij vragen over zijn toekomst meest- _Juuoet met: „Daar zeg ik hele- (ADVERTENTIE) maal niets over, ik ben hier voor het EK." Soms is hij wat opener, maar het achterste van zijn tong houdt hij ook dan verborgen. Over contac ten met PSV dus ook geen woord. „Ik ben ook niet aan de beurt om te spreken. Ik heb een contract bij Barcelona; de club moet zich uitspreken. Ik heb aanbiedingen van andere clubs genoeg, maar dat zegt voorlopig niets." „Robson zou gezegd hebben dat hij me naar het tweede elftal, in de tweede divisie zet. Leuk, maar dat kan helemaal niet. In Spanje word je als speler juridisch be schermd tegen zulke stappen. Er zijn zoveel verhalen, maar zolang er niets zeker is, zal ik niet te veel praten. Dat lijkt me niet verstan dig. Het EK, daar gaat het nu om. Bovendien, als ik hier goed speel, maakt dat mijn positie alleen maar sterker." Goed spelen, is dus het doel van Cuijff junior. Alleen voldeed hij tot dusverre nog niet echt aan de verwachtingen. Hiddink refe reerde gisteren ook nog eens aan de aanpassingsproblemen van Jordi Cruijff (22) in de eerste fase van de voorbereiding. Maar de aanvaller, die vandaag tegen de Schotten als linksbuiten zal beginnen, toont zich op het gebied van zelfvertrouwen een oprechte zoon van zijn vader. „Echte problemen heb ik niet. Ik denk ook dat wanneer je in Span je speelt, bij Barcelona, je het ni veau wel aankan. De handelings snelheid bij Barcelona zit echt op hetzelfde niveau." De vermeende aanpassingspro blemen liggen wat meer in kleine dingen, meent Cruijff. „De trai ningen zijn bijvoorbeeld anders dan in Spanje. Daar trainen we van de vijf keer misschien twee of drie keer scherp. In Nederland gaan ze er op alle trainingen vol in, het is ook wat fysieker. Verder moest ik wat wennen aan de ma nier waarop de doelman steeds wordt ingeschakeld, én de manier waarop de spits speelt. Die is er vooral om te kaatsen, te combine ren. Dat soort dingen moet je op pikken." Voorlopig is Jordi Cruijff meer dan tevreden met zijn keuze om voor het Nederlands elftal te spe len. „Ik had het gevoel dat ik bij Spanje ook welkom was, maar dan meer voor de toekomst. Je ziet nu toch ook dat bondscoach Clemente een paar jonge spelers buiten de selectie heeft gehou den." Leeftijdsgenoten treft Jordi Cruijff bij Oranje juist genoeg. „Het is een heel gezellige groep, ik voel me echt thuis. Ik kwam natuurlijk als buitenlander bin nen, kende maar een paar jon gens uit de Ajax-jeugd. Ik ben echt voorgesteld, heb me de eer ste tijd wat vastgeklampt aan de mij bekende gezichten." „Ik heb even moeten wennen aan de Nederlandse humor, het el kaar een beetje katten, en dollen. Dat kennen ze in Spanje niet zo. Nu doe ik daar wel aan mee. Ik waag me alleen niet aan het kaar ten, want daar snap ik niet veel van. In Spanje gebruiken ze hele andere kaarten, ze spelen daar andere spelletjes. Ik kijk veel toe, maar wat betreft het klaverjassen is mijn niveau nog te laag." „Het is belangrijk dat iedereen goed met elkaar omgaat. Gaat het buiten het veld goed, dan zie je dat in de wedstrijden terug. En wij hebben natuurlijk een elftal dat heel veel kwaliteiten heeft. We zijn jong, en hebben daarom ook nog een hele toekomst. En ook nu hebben we al heel veel er varing. De jongens van Ajax, de spelers, die in het buitenland zit ten, ik ook; we hebben allemaal al een zekere routine in het spe len van internationale wedstrij den. En we spelen ook nog eens aansprekend voetbal, moedig zelfs." Dat Nederland door velen in En geland tot favoriet voor de toer- nooi-zege is uitgeroepen, vindt hij wat overdreven. „We hebben ons pas op het allerlaatste mo ment gekwalificeerd, dat zegt toch ook iet^. Hoe sterk de Schot ten zijn? Ach, ze zijn ook op het EK, dat zegt genoeg." Drachten (anp) - De Nederlandse kampioensschappen zwem men in Drachten bevestigden het: de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond (KNZB) stuurt een grote (voorgedragen zijn 21 mannen en vrouwen, onder wie drie reserves) én zelfverzekerde ploeg naar de Olympische Spelen. FOTO ANP Pinto 1-1. Scheidsrechter: Van der Ende (Ned). Toeschouwers: 38.000. Geel: Oceano, Sa Pinto, Joao Pinto, Sousa (Por), Helveg, Högh, Steen- Nielsen (Den). DENEMARKEN: Schmeichel; Högh, Rieper, Risager, Helveg; Steen-Niel sen, Thomsen (83. Piechnik), Michael Laudrup, Larsen (90. Vilfort), Brian Laudrup; Beek. PORTUGAL: Baia; Helder, Fernan do Couto, Dimas, Paulinho Santos; Figo (62. Domingos), Rui Costa, Oce ano (37. Folha), Paolo Sousa (79. Ta- vares); Joao Pinto en Sa Pinto. Jordi Cruijff op de rug bij Arthur Numan. FOTO REUTERS Vier jaar geleden was een groepje van negen al blij met een inciden tele finaleplaats. Nu wordt inter nationaal meegedaan op een breed front, met perspectief. Karin Brienesse bewees dat zon dag het beste, met een fabelach tig Nederlands record op de 100 meter vrije slag: 55,16. Dat kreeg zelfs Franziska van Almsick niet voor elkaar dit seizoen. Tot dus ver hebben mondiaal alleen San dra Völker (Dui) en een of twee Chineses een iets betere tijd staan. Enige garantie op een nieuwe medailleoogst - de zwemsport is met 33 olympische plakken nog altijd de productiefste 'edelsmid' van Nederland - is er door de enorme en wereldwijde concur rentie niet. Wel is er tussen Bar celona en Atlanta een belangrijk keerpunt genomen. Dat heeft ge leid tot het inzicht dat succes niet komt aangewaaid met het altijd weer opduikende talent, maar te danken is aan keihard werken. Professionaliseren, geld genere ren, zwembaden huren, trainingsgroepen vormen en en thousiaste, deskundige trainers aan het werk zetten. De KNZB bedacht in het verleden hooguit de plannen. Particulier initiatief slaagde wel. PSV (trainer Jacco Verhaeren) gaf het voorbeeld. Clubs als DWK (André Cats, die Brienesse en Minouche Smit op het juiste moment vlijmscherp sleep), VZC Vlaardingen (Chris Aartsen) volgden, met minder fi nanciële mogelijkheden, maar met vindingrijke saamhorigheid. AZ&PC/Anova (Ad van de Ven) bleef een pleisterplaats; Pro- faee/DAW (Ids Gobes) en Rapido '82 (Wim Geurtsen) probeerden ook omhoog en over de grenzen te kijken. 'Individualisten' als Marianne Muis (AZ&PC), Angela Postma (DZ&PC), Madeion Baans (Kempvis) en Carla Geurts (UZSC) gedijden goed in het her wonnen elan en op de steviger basis van de KNZB; met René Dekker als de eerste fulltime bondscoach, met Ad Roskam als heuse topsportcoördinator, met hoogtestages en met trainings kampen in verre oorden. Maar ook met problemen; betrek kelijk oude en een nieuwe. In de eerste categorie vallen Karin Brienesse en Inge de Bruijn, Brie nesse staat al twaalf jaar eigen zinnig aan de top. Altijd is er wel wat, maar als ze hard moet zwemmen doet ze het. Drachten vormde geen uitzondering. De Bruijn is een ander geval. Ze was al heel lang zeker van een olympische startbewijs op de 100 vlinder en steldé de training voor Atlanta met evenveel gemak door gebrek aan motivatie uit. Verhae ren stuurde haar weg bij PSV. Erik van Westen bood zijn vroe gere pupil gastvrijheid bij Nau tilus, maar kreeg De Bruijn niet voldoende regelmatig het water in. Vlak voor het NK haakte ze echt af, definitief. De recentste tegenvaller kwam zaterdag met de mededeling dat Benno Kuipers, als schoolslag kampioen een secondewinnaar voor de wisselslagestafette, bij een val van de tribune een hand wortelbeentje had gebroken. Teamarts Van den Hoogenband staat als 'scheepstimmerman' voor de lastige taak dat botje in zeven weken te herstellen. De ongelukkige smak van Kui pers was een smet op een verder glad en soepel verlopen NK in zwembad De Welle. De titelstrijd kenmerkte zich door enerzijds verbetenheid en wilskracht, anderzijds door ont spanning. Dat had alles te maken met de naderende Olympische Spelen. Marcel Wouda, Pieter van den Hoogenband, Kirsten Vlieghuis en Carla Geurts deden mee voor de lol en de sfeer, ter training. Overigens zwom Van den Hooge nband, na s' ochtends nog zes ki- Drachten (anp) - De KNZB heeft zondag na afloop van de NK zwemmen in Drachten tien man nen en elf vrouwen voorgedragen bij NOC-NSF voor uitzending naar de Olympische Spelen in Atlanta. De genomineerden zijn: Vrouwen: Angela Postma (50 vrij), Marianne Muis (50 vrij, 4x100 vrij/4xl00 wissel), Karin Brienesse (100 vrij, alle estafettes), Carla Geurts (200, 400, 800 vrij, 4x200 vrij), Kirsten Vlieghuis (400, 800 vrij, 4x200 vrij), Minouche Smit (200 wis sel, 4x100 en 4x200 vrij), Wilma van Hofwegen (4x100 vrij), Brenda Sta rink (rug, 4x100 wissel), Madeion Baans (100 school, 4x100 wissel); re serves: Manon Masseurs (4x100 vrij), Patricia Stokkers (4x200 vrij). Mannen: Pieter van den Hoogenband (50, 200 vrij, alle estafettes), Marcel Wouda (200, 400 wissel* 4x200 vrij). Martin van der Spoel (200 wissel, al le estafettes), Benno Kuipers (school, 4x100 wissel), Stefan Aartsen (vlin der, 4x100 wissel), Mark van der Zij den (4x200 vrij), Tim Hoeijmans (4x200 vrij), Pie Geelen (4x100 vrij), Mark Veens (4x100 vrij); reserve: Dennis Rijnbeek (4x100 vrij). lometer te hebben getraind, op de 50 vlinder een jeugdrecord van 25,19, nog geen tiende boven de seniorentoptijd. Veel anderen wilden maar al te graag, moesten ook wel met het oog op de Spelen. Het leidde tot opvallende verrichtingen. Min ouche Smit onderscheidde zich vrijdag met een Nederlands re cord op de 200 wissel (2.15,73) en verder met aanzienlijke persoon lijke verbeteringen op 200 vrij, 100 rug en 100 vrij. Baans haalde op de 100 school (1.10,78) de indi viduele limiet, Martin van der Spoel deed hetzelfde op de 200 wissel (2.03,43). De Barneveldse fysiotherapeut, die zich vergeten en verguisd voelde door de KNZB, haalde zijn gram 'ten koste van' zijn clubgenoot Mark van der Zijden, die wel een beschermde status genoot. Zaterdag stond Van der Spoel, met 51,31 in de serie van de 100 vrij ook al overtuigend, zijn plaats als startzwemmer van DWK op de 4x200 vrij af aan Van der Zijden. Die zwom prompt de tweede tijd van het seizoen (1.51,29) en gleed met gebalde vuist na Van den Hoogenband de olympische esta fette op dit onderdeel binnen. In het individuele nummer sloot Tim Hoeijmans aan, op het aller laatste moment, met 1.52,56. Wouda en van der Spoel (beiden 1.52,93) en de keuzecommissie mogen de 4x200-ploeg verder op vullen. Maar er was veel meer. Brienesse onderscheidde zich ook al met 2.01,86, net geen pr, op de 200 vrij, PSV'er Pie Geelen haalde de oogst binnen na maandenlange arbeid met 50,82 op de 100 vrij. De Vlaardinger Stefan Aartsen zwom met 2.00,36 de derde tijd ooit op de 200 vlinder, 0,16 boven de eis voor Atlanta. Bovendien verbeterde Aartsen een dag later het nationale record van Casper van Dam op de 100 meter (54,71) tot 54,46; weer net niet de limiet. Brenda Starink, ook VZC en al enkele keren afge schreven, versloeg haar veel jon gere rivale Suze Valen op de 100 rug, met als inzet het ticket voor Atlanta. Een dag later: idem. Starink scherpte haar twee weken oude record op de 50 rug met bijna tweetiende aan tot 29,68. Valen, ging harder dan ooit (29,99), maar moet haar olympische aspi raties richten op Sydney. Drachten. NK, slotweekeinde. Vrouwen; 100 vrij (olympische li miet 56,19): 1. Brienesse (DWK) 55,16 NR (oude record 55,61 Ma rianne Muis '89), 2. Marianne Muis (AZ&PC/Anova) 56,46, 3. Min ouche Smit (DWK) 56,79. 200 vrij: 1. Brienesse 2.01,86,2. Mi nouche Smit 2.02,20, 3. Geurts (UZSC) 2.03,92. Smith (Ier/Nau tilus) 2.23,90 gediskwalificeerd wegens 'onsportieve houding' (2.00,71 in serie). 400 vrij: 1. Geurts 4.16,94, 2. Kou- wenberg (WVZ) 4.26,30, 3. Van Dijk (Keiler Keukens/Donk) 4.28,09. 50 rug: 1. Starink (VZC) 29,68 NR (oude record 29,85 Starink 26 mei '96), 2. Suze Valen 29,99, 3. Fortes (Kempvis) 30,70. 100 rug: 1. Starink 1.03,91, 2. Suze Valen 1.04,03, 3. Westrik (Arke de Dinkel) 1.05,93. 100 vlinder: 1. Smith 1.02,15, 2. Van Hofwegen (VZC) 1.02,49, 3. Robert (Proface/DAW) 1.04,38. 200 vlinder: 1. Geurts 2.15,99, 2. Silvester (UZSC) 2.21,93, 3. Fortes 2.22,94. 50 school: 1. Baans (Kempvis) 33,08, 2. Bulten (DZPC) 33,67, 3. Broekhuizen (DWK) 34,02. 200 school: 1. Baans 2.33,91, 2. Tel- legen 2.37,47, 3. Broekhuizen 2.38,30. 400 wissel: 1. Smith 4.52,45, 2. Tei legen 5.02,18, 3. Geurts 5.03,65. 4x200 vrij: 1. PSV 8.35,89, 2. DWK 8.36,40, 3. AZ&PC/Anova 8.42,10. 4x100 wissel: 1. DWK 4.21,77, 2. AZ&PC/Anova 4.26,43, 3. DZ&PC 4.26,75. Mannen: 100 vrij: 1. Geelen (PSV) 50,82,2. Veens (PSV) 51,53,3. Rijn beek (Rapido'92) 51,73. 200 vrij: 1. Van der Zijden (DWK) 1.52,55, 2. Hoeijmans 1.52,56, 3. Rijnbeek 1.53,29. 400 vrij: 1. Meyboom (PSV) 4.05,63, 2. Willemse 4.09,29, 3. Hitzert (UZSC) 4.09,39. 50 rug: 1. Wouda (PSV) 27,93, 2. Commandeur (Groenlo) 28,22, 3. Koehoorn (DZPC) 28,47. 100 rug: 1. Van der Spoel (DWK) 57,92, 2. Marsman (AZ&PC) 58,69, 3. Van Haandel (PSV) 58,74. 100 vlinder: 1. Aartsen (VZC) 54,46 NR (oude record 54,71 Van Dam '92), 2. Keizer (Arke de Dinkel) 56,02. 200 vlinder: 1. Aartsen (VZC) 2.00,36, 2. Marsman (AZ&PC) 2.02,21, 3. Wennekes 2.03,41. 50 school: 1. Van Rijn (Pro face/DAW) 29,84 (serie 29,48) en Van Dam (AZ&PC) 29,84 (29,63), 3. Kleyer (PSV) 29,95. 200 school: 1. Van Rijn 2.24,15, 2. Grootenboer (Nautilus) 2.26,49, 3. Oly (Kempvis) 2.29,46. 400 wissel: 1. Marsman 4.35,79, 2. Willemse 4.41,51, 3. Hitzert 4.42,70. 4x200 vrij: 1. PSV (Van Haandel, Meyboom, Wouda en Van den Hoogenband) 7.34,28 NCR (oude clubrecord 7.38,52 PSV '94), 2. DWK 7.38,25 (Van der Zijden 1.51,29 als startzwemmer), 3. Arke de Dinkel 7.57,42. 4x100 wissel: 1. PSV (Van Haandel, Wouda, Van den Hoogenband, Geelen) 3.49,62 NCR (oude clubre cord 3.51,37 HPC '86), 2. DWK 3.53,19, 3. AZ&PC/Anova 3.58,12.

de Stem | 1996 | | pagina 11