DE STEM 'Ik werd echt misselijk toen Frank daar lag' baan als illeidster Welkom thuis aar mode acobs Breda Electronics Uniden draadloze telefoon xe 315 nu slechts Ondanks gemis van tweelingbroer ziet Ronald de Boer het wel zitten met Oranje op het EK ■ngend filiaalleidster is de uw die bij afwezigheid van de filiaal runt. Ze werkt actief mee b rgt samen met de filiaalleidster png van zaken. een modegevoelige vrouw met varing in de kledingbranche en I,klantgerichte instelling. leidinggevende capaciteiten en iheidsgevoel onontbeerlijk. Heeft Voor deze veelzijdige, afwisselende aan Miss Etam, ,4811 WT Breda. rechtvaardig maar ook eer mag rekenen op een in zijn vluchtverhaal. En nde reden heeft om hier blijven waar mensen die innen voelen. leest u dan de brochure jrenzen', verkrijgbaar bij 1 (44 ct. per minuut). voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie Ijesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport It begin zo langzamerhand te ver goeden dat ik het (on)gelukkige omhulsel van een gespleten per soonlijkheid ben. Het is dat mijn vakantiedagen al ver op zijn, an jers was ik de komende twee maanden weer pleiten naar een groot en dun bevolkt eiland, er gens daaronder, u weet wel. Weg van dat gebral over voetbal door al die lege koppen voor wie er niets andere bestaat dan Jat stomme geschop te gen een opgeblazen lap leer. Ik krijg in de kroeg het heen en weer van al Jat gezanik over drie of vier spitsen of verdedi gers door figuren die niet eens weten hoeveel drie plus vier is en voor wie de wereld vanmiddag om vier uur na de eerste stoot op de fluit net zo goed kan vergaan. Oat is kant een. Intussen prijkt op mijn linkerborst zak weer dat speldje, van een met goud omrand oranje shirtje waarop in gitzwarte lettertjes 'Hol land' geprint staat. Dat ding is zeldzaam, en sommige voetballiefhebbers worden goed chagrijnig van het feit dat juist ik dat ding een keer in de vier jaar een paar weken draag. Uitgere kend ik, die erkende voetbalhater, met die badge die ze zelf zo grèag zouden willen hebben. Ik heb al een aanbod van honderd piek af- geslagen, maar alles is tenslotte te koop, dus als een echte gek er een rooie rug voor geeft, is het weg, maar zelfs dan met pijn in mijn hart. Want ik heb goede herinneringen aan dat ding, dat ik acht jaar gele den in een jolige bui in een rom- melwinkel op Portobello Road ge kocht heb. Geintje. Een week later werd ik verondersteld op het cen- tre-court van Wimbledon te zit ten, waar Menno Oosting tegen Mats Wilander speelde. Het was de middelste zaterdag, en in dat walhalla aan Church Road wordt de middelste zondag niet ge speeld. Je moest er dus zaterdag wel naar toe om een verhaal voor de krant van maandag te halen. Dat was een lelijk probleem want er stond ook nog zoiets als Neder land-Rusland op het programma. In de perecentra op Wimbledon is het vergeven van de televisie-toe stellen, maar die snobistische ho temetoten daar zaten niet echt te wachten op een stelletje luidruch tige Oranjeklanten dat naar dat ordinaire voetbal zou gaan kijken. Tonio, de Spaanse eigenaar van Downs Wine Bar, in tegenstelling tot hetgeen de naam doet ver moeden, een zeer degelijk restau rant, bood uitkomst. Anderhalve kilometer verwijderd van het ten nispark gooide hij de tent, over dag altijd gesloten, open voor de Nederlandse clientèle. Het werd «n gezellige janboel, en ik vind naar voetbal kijken best leuk zo lang ik er niet de hele tijd naar hoef te kijken. Ik belde dus intussen om het half uur maar even naar het perscen trum om te kijken hoe het Oosting verging. Die bleek aan een zeld zaam regelmatige partij bezig te zijn, want om het half uur kon ik de daarin niet bijster geïnteres seerd zijnde voetbalkijkers mede delen dat Menno alweer een setje met 6-2 verloren had. Ik geef toe dat ik ook een beetje gejuicht heb na dat doelpunt van «an Basten, Toen al heb ik de eer ste biedingen op dat speldje van de hand gewezen. Oosting, na die z-6,2-6, 2-6, had intussen Wilan der de hand geschud, en was de baan afgestormd, naar later bleek |>P zoek naar iemand die wist wat Nederland gedaan had. tonio heeft Downs Wine Bar goed verkocht en schijnt inmiddels eige naar van half Tenerife en drie vrouwen te zijn. Mijn speldje is weer opgepoetst en ik kijk van middag om vier uur misschien wel weer met een half oog naar de televisie. Vind ik het nou eigenlijk leuk of niet? Léon «rijnen Ronald de Boer: 'Het zou wel lekker zijn om een reeks wedstrijden eens een keer goed te beginnen. Gewoon winnenzodat je meteen lekker in het toernooi zit.' HET HEEFT lang ge duurd. Ronald de Boer is inmiddels 26 en begint nu eindelijk aan een groot voetbaltoernooi met de status van topspe- ler. Maandag tegen Schotland draagt hij zelfs de aanvoerders band. Ronald de Boer geldt bij Ajax én Oranje tegen woordig als leider. Op dat leiderschap laat hij zich nooit voorstaan, maar in het veld is hij toch meer en meer de man om wie het elftal draait. Hij heeft zin in het EK, verlangt al naar de aftrap in Birmingham tegen Schotand. Het Neder lands elftal kan volgens hem namelijk 'héél' ver komen. Een smetje is er natuurlijk wel te betreu ren; tweelingbroer Frank zit geblesseerd thuis. Die training, maandagavond in Katwijk, dat was schrik ken. Hij had eerst helemaal niets in de gaten, stond aan de andere kant van het veld. Ie mand anders maakte hem er op attent dat er een speler op de grond lag. Iemand anders zei ook dat het Frank was. En toen had Ronald gelijk door dat het mis was. „Ik werd er meteen misselijk van. Echt misselijk, met pijn in de maag en zo. Ik wist gelijk dat het over zou zijn voor hem. Ik vond het zó balen, zó vreselijk sneu voor Frank, dat ik er niet goed van werd." „Ik ben toch al iemand die be trokken is bij familie en vrien den. Als er iets aan de hand is, dan trek ik me dat aan. Laat staan wanneer het m'n tweeling broer is, daar heb ik zo'n intense band mee, dat is nog veel erger. Over het team maakte ik me in eerste instantie ook niet druk, ik dacht alleen aan Frank. Pas later besefte ik dat we én zonder Dan ny, én zonder Frank aan het EK zouden moeten beginnen." Dat besef is inmiddels volledig door gedrongen. Tegen Ierland oefen de Oranje al met de verschillende samenstellingen van de defensie die de komende weken mogelijk zijn. Helemaal foutloos liep het niet. „En daar zullen we nog eens goed over moeten praten," kon digt Ronald de Boer aan. Afstraffen „Met Danny en Frank zijn we na tuurlijk het hart van de achter hoede kwijt. Ik vond dat we tegen Ierland als geheel helemaal niet slecht speelden. Alleen verdedi gend hadden we een hoop mo menten, te veel in ieder geval, die niet klopten. Tegen die Ieren viel de schade mee, maar zo meteen kan het wel eens helemaal ver keerd uitpakken. We spelen nu tegen ploegen die zulke fouten waarschijnlijk wel afstraffen. Daarom moeten we dit weekein de nog hele goede afspraken ma ken." Wat De Boer betreft moet overi gens niet alleen de laatste linie zich de misstappen aantrekken. De afspraken wat betreft de si tuaties bij balverlies moeten in het geheel nog eens aangescherpt worden. „Het gaat er ook om dat de wis selwerking tussen Clarence en Dennis klopt. Clarence is nogal offensief ingesteld, als hij gaat, moet Dennis zich op tijd laten te rugvallen. Hetzelfde geldt voor de afspraken tussen Clarence en Edgar; ga zo maar door." Na de eerste wedstrijd keert Danny Blind terug in het elftal en, zo valt te verwachten, Johan de Koek naar de reservebank. Volgens Ronald de Boer is het geen probleem om te spelen met de niet al te kopsterke Blind en Davids in het centrum. „Welnee. Als je maar zorgt dat de tegen stander dan niet in je zestienme ter-gebied komt. Het gaat er he lemaal niet om of het goede kop pers zijn of niet. Het gaat er al leen maar om waar ze kunnen koppen. We moeten als elftal ge woon ver vooruit spelen, zoals we altijd doen." Is er aan het verdedigende spel nog wel wat te versleutelen, over het aanvallbhde deel is Ronald de Boer inmiddels tevreden. „Maar daar ben ik ook helemaal nooit bang voor geweest. Dat zit bij ons - Ajax en Oranje - eigenlijk altijd wel goed. Vind je het gek, met zo veel kwaliteit." Het klinkt goed, maar toch maakte ook Ronald de Boer zich ruim een week geleden nog wel degelijk zorgen om de aanval. In de eerste plaats vanwege de bles- „De openingen vinden, is min stens zo belangrijk." Zelf was hij er als spits een mees ter in. Bij Ajax profiteerden Pet- tersson en vooral Litmanen aan de lopende band van De Boers' arbeid. De waardering en erken ning kwamen echter pas toen hij na het WK in 1994 middenvelder werd. „Het ligt me toch beter. Ik ben natuurlijk altijd al degene ge weest van de assist of de tweede assist, zeg maar de opening. Als sure van Patrick Kluivert, maar ook vanwege de mindere vorm waarin enkele spelers staken. Zo liet hij onlangs nog voorzichtig doorschemeren dat Dennis Berg kamp hoognodig eens zijn oude vorm terug dient te vinden. Met een doelpunt en twee assists tegen Ierland lijkt Bergkamp aan die wens te voldoen. „Gelukkig maar dat Dennis dinsdag goed speelde en belangrijke dingen deed. Gelukkig voor hem, én voor het team. Dennis kan geweldig voetballen, maar moet wel een keer in staat zijn z'n oude Ajax- vorm weer op te pakken. Als elf tal hebben we dat nodig. Dat.hij tegen die Ieren goed speelde kan hem een opkikker geven, al is het natuurlijk geen garantie." Ronald de Boer bedoelt overigens helemaal niet dat Dennis Berg kamp per se weer aan het scoren moeten gaan. Tenslotte weet hij als ex-spits die veel voorbereid de, maar slechts weinig scoorde, nog al te goed dat de beoordeling niet puur daar van moet afhan gen. spits kon ik dat goed, maar nu heb ik spel voor me. Dat betekent dat ik steeds 'face tot face' tegen mijn tegenstander sta, en dat is voor mij makkelijker dan wan neer er steeds iemand in mijn nek hijgt. Ik heb nu meer mogelijkhe den mijn specifieke kwaliteiten uit te buiten." Probleem-positie Met dat uitgesproken talent om de aanvallers vrij te spelen is Ro nald de Boer belangrijk, vooral voor de rechtsbuiten, een 'pro bleem-positie' voor bondscoach Hiddink. „Het is nog steeds een probleem wie daar speelt. Maar wie er ook staat, Jordi of Taument, ik pro beer hem zo veel mogelijk te hel pen. Niet als een soort opa of zo, maar gewoon door het ze zo mak kelijk mogelijk te maken. Aan Jordi kun je inderdaad merken dat hij daar nog nooit gespeeld heeft, maar ik moet zeggen dat hij het snel leert. Met de wed strijd gaat het beter." Ook over Richard Witschge, ZATERDAG 8 JUNI 1996 waarmee hij nog in de Ajax- ■jeugd speelde, is Ronald de Boer lovend. „Iedereen ziet nu waarom Van Gaal hem naar Ajax heeft gehaald. Als O vermars straks fit is, zorgt Richard dat Mare nog meer rendement krijgt. Hoekstra profiteert er nu ook van, Richard is toch een andere speler dan Ed gar. Die heeft de kwaliteit zelf veel te gaan; Richard laat ande ren gaan." Eigenlijk komt het er op neer dat Ronald de Boer het weer ziet zit ten met Oranje. „En waarom ook niet? We hebben gewoon een heel goede groep. Snelheid en tech niek hebben we genoeg. Het sys teem is goed. De sfeer is goed, ie dereen kan goed met elkaar over weg. Natuurlijk, er zijn hier al leen sterke ploegen en als het te genzit, gaan we na drie wedstrij den alweer naar huis. Maar als het een beetje loopt, dan komen we ver, héél ver. En bovendien kunnen we dan ook nog leuk voetbal laten zien. Ik geloof daar wel in." Onmacht Het is typerend dat Ronald de Boer bij zijn beschouwing uitgaat van Nederland; de eigen macht of eventueel zelfs onmacht van Oranje. De tegenstanders, ze lij ken er niet zoveel toe te doen. „Het gaat ook vooral om hoe wij in de wedstrijd zullen zitten. Na tuurlijk, de komende dagen zul len we ook best over de tegen standers praten, te horen krijgen wat de sterke en zwakke punten zijn. Maar nu zegt het me alle maal nog niet zoveel." „De Engelsen, daar weet ik wel iets van, die zie je op tv nog wel eens. Maar die Schotten en Zwit sers... Pffffff. Ik weet het niet. Een paar Schotten ken ik wel. Die Hendry van Blackburn, McAllister. Wat zeg je, John Col lins? Nee, ik ken alleen Joan Col lins." Alle luchtigheid ten spijt, een overwinning op de Schotten zou wel uitkomen. „Het zou wel lek ker zijn om een reeks wedstrijden eens een keer goed te beginnen. Gewoon winnen, zodat je meteen FOTO PETER SCHOLS lekker in het toernooi zit. Ik ge loof niet dat wij als Nederland daar zo sterk in zijn. Ik weet bijna niet beter of we moeten per se in de allerlaatste de zaak veilig stellen." Aanstaande maandag begint Ro nald de Boer aan zijn 25e inter land. Het wordt de eerste waarin hij de aanvoerdersband zal dra gen. „En dat vind ik eerlijk ge zegd heel erg leuk. Ik zal me echt niet anders gaan gedragen, maar gewoon die band om je arm is toch geinig. In de jeugd vond ik dat ook altijd wel mooi." Op de opmerking dat de aanvoer der van Oranje na afloop van een succesvol verlopen toernooi tra ditie-getrouw degene is die een koninklijke onderscheiding krijgt, reageert Ronald de Boer even blij verrast. „Goh, dat klopt ja." Hij zet de gedachte echter meteen van zich af. „Ach nee. Na de eerste wedstrijd hebben we weer onze echte aanvoerder, Danny Blind." Londen - Mensen schijnen een ingeboren drang te heb ben om tegen een bal te willen trappen. Het waren uiteraard de sportgekke Engelsen die lijn brachten in dit aardigheidje. 134 Jaar geleden publiceerde iemand in Cambridge de be ginselen van 'Het Eenvoudig ste Spel'. De deelnemers moesten altijd achter de bal blijven en het was niet toege staan tegenstanders te laten struikelen of tegen de schenen te trappen. De doeltrap (1869), de hoek schop (1872), het scheidsrech- tersfluitje (1879) en de inworp met twee handen (1882) wa ren allemaal 'Made in Britain'. Engeland schonk de wereld dus het voetbal - en niet lang daarna helaas ook het hooliga nisme (1898). Toen andere landen het spelle tje doorkregen, was het snel afgelopen met de hegemonie van de uitvinders. Er kwamen Magische Magyaren, Samba Artiesten en Totaal Voetbal lers. Alleen in 1966 stuitte de bal - via onderkant lat - nog een keertje in het voordeel van de Engelsen. Maar niemand kan de 'eilan ders' het geestelijk vaderschap van een mondiale passie ont nemen. Niet zonder chauvinis tische bijklank wordt dat her dacht in de officiële Engelse EK-slogan: 'Football Comes Home'. Het zou aanleiding tot een feestje moeten zijn. Maar de thuiskomst van voetbal is tot nu toe nog niet echt gevierd. Vanwege frustraties over rundersperma en politiek penalty-schieten met Brussel ligt het Engels thuisfront uitge rekend deze dagen zeer over hoop met alles waar Europa voor staat. Een grapje luidt dat het Engelse elftal straks niet tegen de Zwitsers zal voetbal len, maar wel bereid is te dis cussiëren over versnelde op heffing van de vleesban. Al met al is de EK-lol nog ver te zoeken. De voorbereiding van het toernooi liet veel te wen sen over; er loopt nog een po- litie-onderzoek naar kaartjes fraude, er was 'collectieve' vliegtuigsloop door het Engels elftal, veel hotels rekenen woekerprijzen, men ruziet zelfs over het feit dat Beetho ven een Duitser was en xeno- fobe stemmingmakerij druipt uit de schandaalkranten. Laten we maar snel aftrappen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 9