theek ■Ie ank n Erbakan mag regering vormen otheek ïcies iken Dood van Pol Pot egengesproken Zjoeganov en de rood-bruine coalitie Militaire junta van Myanmar verbiedt oppositie Likudregering gaat nederzettingen uitbreiden Onderuit na bijna een eeuw Journalist vertelt over Omarska zijn furkse fundamentalisten profiteren van rivaliteit conservatieve partijleiders Voor wat hoort wat bxibel? pochure van BLG ireiken. U maakt Bel voor een BLG ló) 4788596. BUITENLAND A! 55 overal terecht. jon de Postbank. Ierse politieman gedood bij IRA-roofoverval Na bijna 75 jaar weer hondsdolheid in Groot-Brittannië VERKIEZINGEN DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Roerige demonstratie in Namen Ruim 3000 Hongaren ziekenhuis in 10.000 Handtekeningen voor referendum Nigeria houdt weer milieuactivist aan Scharping buiten gevaar f996 X 71 erop dat dit in een aantal situatie voordelen biedt, bijvoorbeeld 1 de klant al andere spaarregelm gen heeft lopen. Waarom zou oni nog eens op de hypotheek moete, worden afgelost als bijvoorbeeld over twintig jaar uit zo'n spaarrè geling al tweehonderdduizend wordt uitgekeerd? De Postbant vindt al met al dat de klant aan de hand van een gedegen advies over zijn individuele financiële moae lijkheden het aflossingsvrije deel moet bepalen. Andere geldverstrekkers lijw zich nog te beraden op een even tuele verhoging van het toegesta ne aflossingsvrije deel (nu in het algemeen nog vijfenzeventig pro cent van de executiewaarde) Woonfonds Hypotheken heeft in middels besloten tot een verho ging naar tachtig procent. Een woordvoerder noemt verdere ver hoging gezien de mogelijke risi co's onverantwoord. Paribas bijvoorbeeld is een geld- verstrekker die zelfs niet verder gaat dan zestig procent van de executiewaarde. Want kijkend naar het verleden is dit het per centage dat ook bij waardedaling waarborgt dat de opbrengst vol doende is om de schuld te dekken aldus een woordvoerder van deze bank. - De Likudre- van toekomstig pre- ""'lenjamin Netanyahu is "nan plan de joodse neder- ggen op de Westoever en je Gazastrook uit te brei- l blijkt uit het ontwerp van fijnen uit het nieuwe rege- nenHaag (anp) - De Turkse president Suleyman Demirel eeit de leider van de fundamentalisten, Necmettin Erba- jj opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen, lijdeed dat een dag, nadat premier Mesut Yilmaz was af- etreden als leider van het conservatieve coalitie-kabinet. (STEM I I I I ZATERDAG 8 JUNI 1996 ringsprogramma, die gisteren werden gepubliceerd door Israë lische media. De richtlijnen zou den verder de oprichting van een Palestijnse staat, een deling van Jeruzalem en een terugtrekking vanaf de op Syrië veroverde Go- Ian-hoogvlakte uitsluiten. Uitbreiding van de 144 joodse ne derzettingen zal onmiddellijk een crisis veroorzaken tussen de re gering van Netanyahu en de Pa- lestijnen en een schaduw werpen over het verloop van de onder handelingen over een definitief vredesakkoord tussen IsraArl en de Palestijnen. Eerder deze week hadden Netanyahu en Yasser Arafat een woordenwisseling in de media, nadat de Palestijnse leider liet weten dat de komst van een Palestijnse staat met Jeruza lem als hoofdstad onvermijdelijk is, ondanks de bezwaren van de nieuwe Israëlische regering. De gepubliceerde richtlijnen spra ken over de rivier de Jordaan als de oostelijke Israëlische grens. Ook zal Israël de controle behou den over de waterbronnen op de autonome Palestijnse Westoever en zijn strijdkrachten daar een grotere operationele bevoegdheid geven. Islamitische Welvaart- «rtij (Refah) erin slaagt de acht over te nemen, is zij de la- derde, nadat de samen- i tussen de Moederland- rfj (ANAP) en de Partij van tl Rechte Pad (DYP) door per- liijke rivaliteit tussen Mesut ilmaz en Tansu giller op de lippen was gelopen, zal Erbakan op het paleis bieden en hem opdracht geven regering te vormen," zei De- J gistermiddag. Hij voegde er kier aan toe, dat de kans klein de fundamentalisten een e-partner kunnen vinden de voor een regering vereiste leerderheid in het parlement te ligen. Volgens de Turkse presi- kat heeft geen van de seculiere irtijen hem een werkbaar plan fpresenteerd voor een nieuwe tzlilie. Berechtend riep Qiller op tot kvorming van een coalitie van seculiere partijen om te ■«komen, dat de fundamenta al aan de macht zouden ko el, „Er is geen reden tot wan- ïoop," meende ze toen nog. Ie leider van de fundamentalis- en eiste gisteren het recht op de volgende Turkse regering te vor- «en. „Men kan de grootste partij Turkije niet negeren of aan kzijlijn laten staan. Er dient zo igelijk een regering te ko- ïen, die beschikt over een meer- krheidin het parlement," aldus Gbakan na zijn ontmoeting met lemirel. )e Refah won in december 1995 (verkiezingen, maar kwam bui- inspel te staan doordat de WAP en de DYP een coalitie aangingen. Yilmaz is slechts drie maanden premier geweest. Ru zies met rivaal Tansu filler en druk van de fundamentalisten vertroebelden zijn regeerperiode. Bovendien verklaarde het Turkse Hooggerechtshof de regering on wettig omdat zij, ondanks de ge- doogsteun van de sociaal-demo craten, niet steunde op een parle mentaire meerderheid, filler neemt het Yilmaz vooral kwalijk, dat hij het groene licht heeft gegeven aan drie gerechte lijke vooronderzoeken tegen haar, op grond van verdenkingen van corruptie tijdens haar rege ring (1993-1995). filler en de DYP noemden dit optreden 'een coalitiepartner onwaardig'. Yil maz op zijn beurt verweet filler van een persoonlijke zaak een re geringscrisis te hebben gemaakt, door haar steun aan de regering te beëindigen. De fundamentalisten eisen een grotere rol van de islam in staats zaken en zijn tegen het door Tur kije aangevraagde lidmaatschap van de Europese Unie. Ze be schikken over 158 van de 550 ze tels in het Turkse parlement. Bij enkele recente plaatselijke ver kiezingen heeft de Refah circa een derde van de stemmen be machtigd. Volgens de leider van de Sociaal- Democratische Partij, oud-pre mier Bülent Ecevit, is Turkije weer terug bij af. Hij zei, dat nieuwe verkiezingen een uitweg moeten bieden uit de politieke patstelling. De vierde seculiere partij die een rol van betekenis kan spelen is de Republikeinse Volkspartij van Deniz Baykal. Bangkok (afp/rtr) - Een dag nadat het Franse persbureau AFP ri meldde van Rode Khmer-leider Pol Pot, bestaat nog grote onzekerheid over het lot van de rebellenleider, ttaise inlichtingendiensten spraken de berichten gisteren te len. Een hoge Thaise militair zei zeker te weten, dat de leider an de gevreesde Rode Khmer nog in leven is. Sinds 1917 hebben ze het stadsbeeld van Hamburg mede bepaald: de vier schoorstenen die ook het symbool waren van de Hamburgse electriciteitscentrale. Maar hun einde is in zicht. Gisteren werd de eerste neergehaald. foto reuter Mi uit kringen van de Rode Kh- «r klonken gisteren ontkennin- [a De radiozender van de rebel- in werkte het gewone program- inclusief scheldkanonna- het bewind in Phnom Hypotheek, de NVM Hypotheek hypotheekadviseurs en natuurlijk ook tandige hypotheekadviseurs, kunt u voor meer informatie of om >raak te maken met een Postbank- seur ook gratis 06-0012 bellen- send hypotheekadvies binnen handbereik. POSTBANK m, Er werd echter met geen woord 'wpt over het lot van Pol Pot. de Cambodjaanse regering f gisteren geen enkele aanwij zig te hebben, dat de rebellen- Wer overleden is. Ten hoge Thaise militair zei vrij- dag, dat zijn troepen in het veld «richten hadden gecontro- en hadden geconstateerd, ze onjuist zijn. „Het bericht is enig te voeren op een melding uit het veld, die was gebaseerd op een onvoldoende nagetrokken ge rucht," aldus de legerleider. Thailand heeft de Rode Khmer tot het begin van de jaren negen tig gesteund en heeft nog steeds goede contacten binnen de orga nisatie. Thaise troepen in het grensgebied houden de rebellen in het grensgebied met Cambodja nauwlettend in de gaten. Door gaans zijn de Thais het eerst geïnformeerd over nieuwe ont wikkelingen bij de rebellen. De dood van Pol Pot werd don derdag gemeld door het Franse persbureau, dat zich zei te base ren op uitlatingen van een Rode Khmer-commandant. Den Haag (anp) - De Britse journalist Ed Vulliamy (The Guardian) heeft vrijdag voor het Joegoslavië-Tribunaal verteld hoe hij in augustus 1992, samen met onder meer een cameraploeg van ITN, een bezoek bracht aan het kamp Omarska in Noordwest-Bos- nië. Vulliamy getuigde in het proces tegen de Bosnische Serviër Ta- dic, die is aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden, gepleegd on der meer in dat kamp. De groep verslaggevers had bij een bezoek aan de Bosnisch-Ser- vische leiding in Pale van Karad zic persoonlijk toestemming ge kregen om naar het kamp te gaan. In een konvooi reden de journalisten, begeleid door Ser viërs, door een verwoest land naar Noordwest-Bosnië, De Serviërs probeerden de jour nalisten onderweg nog op andere gedachten te brengen. Zo stelden zij voor een ander kamp te be zoeken „waar jullie echte gevan gen moslim-strijders kunnen zien." Ook was er plotseling een inci dent, waarbij kogels dicht over de hoofden van Vulliamy en zijn collega's vlogen. „Er zitten mu- jaheddin in de bossen. Wij kun nen niet verder," zeiden hun Ser vische begeleiders. Maar Vulliamy besefte dat deze „aanval" door de Serviërs in scè ne moest zijn gezet. „Dit is onzin. Rij door!eiste hij van de Servi sche begeleiders. De beschietin gen stopten meteen. In het kamp aangekomen, wilden de verslaggevers met de gedeti neerden spreken. „Geen van de gevangenen is daartoe bereid," was het antwoord van de kamp leiding. Vulliamy kreeg wel een appèl te zien van slecht gevoede gevange nen, die, met een mitrailleur op hen gericht, naar de kantine moesten joggen. Daar kregen zij in groepen een stoofpot en een broodje geserveerd. De meesten werkten dit zo snel naar binnen dat Vulliamy de indruk had dat ze lang niets te eten hadden ge kregen. Elke groep gevangenen had maar één minuut de tijd om te eten. „Wij probeerden met de gevan genen te praten zo goed als het ging. Met de kampbewakers erbij waren ze stijf van angst. Een be zoek aan de hangar waar de ge vangenen moesten leven, werd geweigerd. Dublin (rtr) - Bij een overval op een geldtransport in het Ierse Limerick is gisteren een 52-jarige politieagent om het leven gekomen. Een andere agent raakte bij de schietpar tij ernstig gewond. De agen ten volgden de postauto in een personenauto om het trans port tegen overvallen te beschermen. De Ierse politie houdt rekening met betrokkenheid van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), voor al wegens de gedisciplineerde wijze waarop de actie werd uit gevoerd. De daders ramden eerst de politieauto en beschoten de agenten vervolgens met automa tische wapens. Aanvankelijk de den zij geen pogingen de geldzak ken te bemachtigen, aldus oogge tuigen. Het doodschieten van de politieagent leek op een soort executie, zo meldden ze. Ook het feit dat de overvallers geweren van het type AK 47 ge bruikten, wijst volgens de politie in de richting van de IRA. Het zou het favoriete wapen van de verboden verzetsbeweging zijn. De IRA heeft iedere betrokken heid bij de roofoverval ontkend. „Geen van onze eenheden of vrij willigers was op wat voor manier dan ook betrokken bij de overval. Er is absoluut geen betrokken heid," aldus een verklaring die enkele uren na de overval werd toegestuurd aan de Ierse media. Londen (afp) - De Britten heb ben voor het eerst sinds 1922 weer een geval van hondsdol heid binnen hun grenzen. Het gaat om een vleermuis aan de zuidkust, zo deelde het minis terie van Landbouw in Londen gisteren mee. Het dier werd gevonden door een vrouw in Sussex. Toen zij het op pakte, beet het, maar zonder dat de tandjes haar huid doorboor den, aldus een woordvoerder. Het Verenigd Koninkrijk kent een strikte quarantaineregeling om het binnenkomen van de ziek te te voorkomen. Britten klagen daar steen en been over. De rege ling betekent dat zij geen huis dieren op overzeese vakanties kunnen meenemen. Toen de tunnel onder het Kanaal werd gebouwd, werd de vrees geuit dat de ziekte langs die weg zou kunnen binnenkomen. De bouwers namen alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen om dit te voorkomen. De vleermuis bleek bij onderzoek door het ministerie van een soort die vooral voorkomt in Frankrijk en die in staat wordt geacht het Kanaal over te vliegen. Door Kees Elenbaas Krasnodar - In een klein Weterig zaaltje van het Dom Mjoez, het gebouw van de re- Sjonale vakbonden, preekt vennadi Zjoeganov duidelijk voor eigen parochie. Plaatse- "j® vakbondsleiders, gepen sioneerden en oorlogsvetera an hangen aan zijn lippen en aPpIaudiseren braaf, als de communistische leider een Pauze laat vallen in zijn j°j£anov krijgt alle gelegen- 10 om nog eens breed uit te lJ,en'in welke puinhoop Rus- na ls veranderd onder het hui- 8e regime. Krasnodar ligt in ^genaamde 'rode gordel' in Russische zuiden, maar op- (iï genoeg bepalen Span je en a®ches die oproepen 5trlSueu? aan Boris Jritsin, het d in bet centrum van tas De z'ttende president communistische rivaal start met„een bezoek aan deze dan e? Zi°eSanov onderneemt Krasnodar" Wein inhaalrace in sidBn?ei1Ste^-anS tot andere pre- certo kandidaten die een Mer- hun k ZIL-Iimousine tot esehikking hebben, maakt Zjoeganov - zoals het een goede communist betaamd - gebruik van een bescheiden zwarte Wol- ga. Bij zijn bezoek aan het poly technische instituut van de plaatselijke universiteit zit de aula afgeladen vol met studen ten, die echter nauwelijks ap- plaudiseren en pas na lang aan dringen enkele vragen stellen aan Zjoeganov over zijn visie op de oorlog in Tsjetsjenië en hoe hij in zijn economisch program ma het onderwijs denkt te fi nancieren. Het zweet gutst de communistische leider van het voorhoofd en hij voelt zich dui delijk ongemakkelijk bij de matte response van de zaal. Om de sfeer wat op te vrolijken kondigt Zjoeganov het optreden aan van dichteres en actrice Tadjana Avdejenko, die een grappig bedoelde fabel voor draagt, zonder het beoogde re sultaat. Alsof dit merkwaardige intermezzo nog niet voldoende is, volgt er ook nog een optreden van Nicolaj Goebenko, de voor malige minister van cultuur on der Sovjet-president Gor- batsjov. Goebenko - die in een speelfilm ooit nog de rol van Lenin vertolkte - legt aan de 5 C tn studenten uit dat hij Zjoeganov steunt, omdat hij hoopt dat zijn 'kameraden' dezelfde culturele opleiding krijgen zoals hij ten tijde van de Sovjet-Unie heeft genoten. Terwijl de ex-minister met behulp van een gitaar twee liederen zingt, verlaat een deel van de studenten de zaal. Zjoe ganov houdt het nu ook voor ge zien. Hij doet nog een keer een oproep aan de jeugd om toch vooral op hem te stemmen op 16 juni en verlaat dan het podium. Voor het gebouw van het insti tuut demonsteert een groepje studenten die spandoeken dra gen met het opschrift: 'Liever met Jeltsin naar de hel dan met Zjoeganov naar zijn hemel'. Er ontstaan discussies met passe rende ouderen die de studenten ervan proberen te overtuigen, dat het land er onder het Sovjet regime toch een stuk beter aan toe was. Sergej en Oleg, twee studenten die de lezing van Zjoeganov hebben bijgewoond, bekennen dat ze absoluut niets van de communistische leider moeten weten. Ze zijn allebei vastbesloten om op de liberale econoom Grigori Javlinski te stemmen. Waarom zijn ze dan toch naar Zjoeganov gaan luis teren? „Het grootste deel van onze docenten is communist. We kregen te horen, dat we maar beter naar Zjoeganov konden gaan, anders zou het met ons examen slecht aflopen," zegt Sergej. „En niet slagen voor je examen betekent van de univer siteit gestuurd worden en voor dat je het weet, zit je in het leger en sturen ze je naar Tsjetsjenië. Dat is toch vervelender dan een uur naar Zjoeganov luisteren," vult Oleg lachend aan. Het grote moment voor de communisti sche voorman komt aan het eind van de middag, waarop de goed georganiseerde lokale fractie van de partij een bijeenkomst heeft belegd op het Plein van de Arbeid. Zjoeganov betreedt het podium, terwijl uit duizenden kelen een gejuich opstijgt en hij een zee van gebalde vuisten en rode vlaggen voor zich ziet. Hier valt het gematigde masker van Zjoe ganov, die groeit in zijn rol van communistische agitator als hij de menigte toespreekt. Hij gaat tekeer tegen het bedrog en de corruptie van het regime Jeltsin, ontvouwt zijn complottheorie over de Amerikanen, die al ten tijde van Kennedy een strategie hadden ontwikkeld om de Sov jet-Unie te gronde te richten en behandelt de hoofdpunten van zijn economische plan, waarin de staatscontrole weer de over hand zal krijgen. Zjoeganov is niet alleen geko men, vertegenwoordigers van de 22 partijen en bewegingen die deel uitmaken van het patriot tisch platform dat hem steunt in de strijd om het presidentschap, staan naast hem op het podium. Het zijn voor een groot deel par tijen, die zich een aantal jaren geleden ook aansloten bij het Front voor Nationale Redding, een rood-bruine coalitie die door Zjoeganov werd opgericht en de kern vormde van het par lementaire verzet tegen Jeltsin in 1993. Generaal Benov, de cosmonaut Sevostjanov en enkele regionale bestuurders krijgen na Zjoe ganov ook het woord in Krasno dar. Teksten over de grootheid van het moederland, het herstel van het Sovjet-rijk en de socialis tische staat schallen over het Plein van de Arbeid. Racistische en anti-semïtische uitlatingen worden niet geschuwd en de kreet 'Rusland voor de Russen' wordt door duizenden overge nomen. We spreken na afloop een vriendelijk glimlachende dame aan, die duidelijk nog na geniet van de grote gebeurtenis. Ze is redactrice van een week blad, dat zich inzet voor het cul turele erfgoed van de Kozakken. Maar waarom dan Zjoeganov steunen, het waren toch juist de communisten die de cultuur van de Kozakken vrijwel om zeep hebben geholpen? Ze schudt meewarig het hoofd over zoveel onbegrip. „Zeker, ze hadden te lijden onder een deel van de par tij, maar dat waren joodse com munisten. Zjoeganov is een Rus!" NEDERLAND IS geen beloningsland. Geen vriendjespolitiek, geen leuke baan als dank voor bewezen diensten en geen po litieke benoemingen. Dat houden de autoriteiten de onderda nen althans voor. Natuurlijk, er wordt wel eens een werkeloze bewindsman of niet herkozen parlementariër op een aardige burgemeesters post benoemd en enige landelijke bekendheid helpt bij een moeilijk bereikbare kandidatuur. Maar dat is vooral om erva ren bestuurlijk talent niette verspillen. Het is toch zonde, als ja ren van Haagse contacten niet elders maatschappelijk produc tief gemaakt kunnen worden. Dat is de officiële leer, de praktijk is anders en dat valt nu met feiten te onderbouwen. Staatssecretaris Linschoten heeft steeds bij hoog en laag volgehouden, dat de benoeming van zijn partijgenote en weggestuurd VVD-voorzitster mevrouw Van Leeuwen tot CTSV-presidente niets met politiek en weder dienst van doen had. Prof. Fase, voormalig Sociale Verzeke ringsraad-bestuurder, heeft intussen een boekje open gedaan over de werkelijke gang van zaken. Linschoten moet nog gehoord worden door de parlementaire onderzoekscommissie, die zich met het CTSV-schandaal be zighoudt. Zijn visie kan dus nog nieuw licht werpen op de voorgeschiedenis, maar zoveel is toch al duidelijk geworden: het Haagse circuit heeft wel degelijk een rol gespeeld bij deze benoeming. De keuze van de voorzitter hing af van het verkiezingsresultaat. Bij een goede CDA-score was de functie bestemd voor een christen-democraat, toen de VVD gewonnen bleek te hebben, had die partij een voorkeursrecht. En ook het Haagse verleden bleek van belang. Het ging om voormalig CDA-minister Bert de Vries of VVD-leidsvrouwe Van Leeuwen. Beiden zonder baan en beiden met grote verdiensten voor de respectievelijke goede zaak. Er is al vaker gezegd en geschreven, dat vriendendiensten en vriendjespolitiek niet automatisch tot de beste kandidaat op de beste plaats leiden. Dat hoeft nauwelijks nog herhaald te wor den. Maar wat nog wel luid van de daken geschreeuwd moet worden, is dat het uit moet zijn met de hypocriete pretentie dat Nederland geen Vlaanderen of Italië is. Elders heeft deze politiek tot schandalen geleid en er wordt daar van getracht te leren. Het wordt tijd dat hier hetzelfde gebeurt. Namen - Enkele honderden arbeiders van de Waalse staalfabriek Forges de Clabeq hebben gistermiddag in Namen tijdens een ru moerige demonstratie op grote schaal vernielingen aangericht. Winkelruiten, auto's en bushokjes moesten het daarbij ontgelden. Bij de acties vielen geen gewonden. De politie heeft ook geen ar restaties verricht. Wel heeft zij op grote schaal traangas gebruikt en het waterkanon ingezet. Een cameraman van de commerciële televisiezender RTL-TVi werd gesommeerd een videocassette met opnamen van de vernielingen af te geven. Boedapest - Meer dan 3.000 mensen, onder wie zo'n 2.000 kinde ren, zijn eergisteren in Hongarije in het ziekenhuis beland als ge volg van voedselvergiftiging, zo heeft de staatsradio gisteren ge meld. Waarschijnlijk was een vruchtencompote die door een cate ringbedrijf aan scholen en bejaardentehuizen was geleverd de boosdoener. Gisteren bevonden zich nog zo'n 120 kinderen en 50 volwassenen in het ziekenhuis. Verschillende kinderen onder de zes jaar ver keerden als gevolg van uitdroging in kritieke toestand. Brussel - Het referendum voor kerkelijke vernieuwing in Wallo nië heeft slechts 10.080 handtekeningen opgeleverd. Dat hebben de organisatoren in Brussel bekend gemaakt. In het referendum wordt onder meer gepleit voor toelating van de vrouw tot het ambt, opheffing van het verplichte priestercelibaat en een open houding ten opzichte van (homo)seksualiteit. Het resultaat staat in schril contrast met de uitslagen in Oostenrijk en Duitsland, waar 487.000 en 1.845.000 mensen zich achter de eisen van het re ferendum schaarden. Den Haag - De Nigeriaanse milieuactivist Nnimmo Bassey is vol gens de Vereniging Milieudefensie op het vliegveld van Lagos ge arresteerd. De autoriteiten hielden Bassey donderdag aan, toen hij naar Ghana wilde reizen voor een internationale milieubijeen komst. Hij zou daar spreken over de problemen rond de oliewin ning in Nigeria. Bassey is volgens Milieudefensie naar een onbe kend detentieoord overgebracht. Bassey zet zich niet alleen in voor het milieu, maar ook voor de mensenrechten in het land. Hij is architect en schrijver. Bonn - De SPD-fractievoorzitter in de Bondsdag Rudolf Schar ping, die donderdag op zijn racefiets ten val kwam, heeft een her senschudding opgelopen en moet vooralsnog in het ziekenhuis blijven. Hij is echter buiten levensgevaar. Volgens de woordvoer der van de sociaal-democraten in de Duitse Tweede Kamer is de toestand van de oppositieleider stabiel. Rangoon (rtr/afp) - De militaire junta van Myanmar (Birma) gaat de oppositiepartij Nationale Liga voor Democratie (NLD) van Nobelprijswinnares Aung San Suu Kyi buiten de wet stel len. Dat heeft de staatsradio gisteren gemeld. Het besluit geeft het regime het recht leden van de oppositie op te pakken en voor een periode van vijf tot tien jaar vast te houden. De zogeheten Staatsraad voor herstel van wet en gezag heeft een decreet, getekend door gene raal Than Shwe, uitgevaardigd dat het ministerie van Binnen landse Zaken het groene licht geeft om de NLD te verbieden en haar aanhangers te arresteren. Westerse waarnemers hadden al eerder gezegd, dat een dergelijk besluit te verwachten was na de publicatie van een artikel in de staatskrant van Myanmar, Nieuw Licht. In het hoofdartikel noemt de au teur Suu Kyi's recente activitei ten een bedreiging voor de rege ring en een belediging voor het publiek. Indien ze voortgaat op deze weg weg, kan de partij een onwettige vereniging worden, waarschuwt het dagblad. Tot nu toe trakteerde de politie de NLD'ers die zij voor ondervra ging opriep, op 'schone witte la kens, rijen bedden en een behan deling als eregasten'. Maar dit gaat allemaal veranderen, zo stelde het blad omineus. Een woordvoerder van de mili taire regering ontkende eerder nog, dat samenscholingen voor het huis van Suu Kyi voortaan verboden zijn, zoals donderdag werd gemeld. De oppositieleid ster zou slechts zijn meegedeeld, dat het verkeer te veel hinder on dervindt van het grote aantal mensen, dat zich ieder weekeinde voor haar huis in Rangoon verza melt om naar haar redevoeringen te luisteren. De bijeenkomsten mogen door gaan, maar binnen de grenzen van Suu Kyi's bezit. Of dat inder daad zo zal zijn, is nu de vraag. Volgens de wet zijn alle politieke samenscholingen waar meer dan vijf mensen aan meedoen verbo den.

de Stem | 1996 | | pagina 5