Van Leeuwen eigenlijk Laar SYB Kamervragen over lawaai Betuwelijn IdbSTEM Ambtenaren hielden strafzaak TCR tegen Dat ruimt op Linschoten in het nauw door achterhouden 'explosief' rapport Gedrag Ad van den Hurk riep vanaf Nicole's vermissing vragen op Grote carrière, maar wel last van faalangst AT IS GOEDKOOP! Kuil met ex-minister De Vries BINNENLAND A3 'Geruchten Srebrenica onbevestigd' BINNENLAND KORT Huisarts uit beroep gezet Allochtonen vóór gedwongen inburgeren Verdachten internationale fraude vrij Nationaal Monument opnieuw opgebouwd Bolkestein beschikbaar als premier VTERDAG 8 JUNI1996 J\"j 11 ZATERDAG 8 JUNI 1996 >5. 2- Groot-Brittannië en Ierland-T Ierland en Schotland half tnf zwaar bewolkt en af en toe re gen. In Engeland en Wales nT I noden met zon en kans op een f regen- of onweersbui. Middae temperatuur ongeveer 18 grf den, bij Londen rond 25 LT den. 8 a" België en Luxemburg: Flinke perioden met zon en vooral in de Ardennnen kans op enkele regen- of onweersbuien. Maxi ma dalend naar rond 26 graden. I op zondag. Noord- en Midden-Frankrijk- Naast zon ook stapelwolken J toenemende kans op enkele rei gen- of onweersbuien. Zater dag maxima uiteenlopend van" 21 graden langs de kust tot 31 graden in het uiterste oosten Zondag iets minder warm. Zuid-Frankrijk: Zeer warm weer met veel zon, maar ook kans op een lokale onweersbui Middagtemperatuur 30 graden of iets hoger, maar langs de Golf van Biskaje minder warm Portugal: Veel zon, maar voor al in het noordwesten ook en kele wolkenvelden en kans op een bui. Maxima aan de kusten van 21 in het noordwesten tot 27 in de Algarve. Spanje: Flinke perioden met zon, maar in het noordwesten I en langs de Golf van Biskaje ook enkele wolkenvelden, fris' en een enkele bui. Zondag- langs de zuidelijke Costa's kans op een regen- of onweers bui. Maxima aan de costa's' meest tussen de 25 en 30 gra- i den. In het Spaanse binnenland' hier en daar 35 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en vooral za terdag kans op een bui. Mid dagtemperatuur aan zee onge veer 26 graden. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Italië: Zonnig. Middagtempe ratuur meest tussen 27 en 33 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, Zaterdag op de Egeïsche Zee- een stevige noordoostelijke wind. Maxima vlak aan zee tussen de 25 en 30 graden. Duitsland: Flinke perioden met' I zon en een toenemende kans op enkele (fikse) regen- of on-* weersbuien. Middagtempera tuur ongeveer 32 graden, zon dag iets minder warm. Zwitserland: Naast zon ook stapelwolken en vooral zondag enkele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 29 graden. Oostenrijk: Zonnig en lokaal kans op een onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 30 gra den. ÏJl nco os «n^rm iq I2" 5 'vi 7 8 12 14 1b 17 18 19 21 Anagram: lila-villa-vallei neer-regen-engerd star-aster-raster meer-merel-mergel kaas-klaas-alaska geel-geve1-gevoe1 pier-spier-esprit nes t-s teen-res ten arak-klaar-elkaar ^com dank-drank-nadruk VERMAGERD Lerdam (anp) - Het straf- lelijk onderzoek naar de le milieufraude rond Ijicleaning Rotterdam is eind jaren tachtig op ijk tegengewerkt door lidrie toenmalige secretaris generaal van VROM, Jus- a Verkeer en Waterstaat L blijkt volgens het Rotter- |L Dagblad uit een vertrouwe- l|rapport van de Centrale Re- cherche Informatiedienst (CRI) van vorig jaar. De drie topambtenaren waren bang voor een rel rond TCR, waarbij de toenmalige minister Neelie Smit-Kroes 'in een lastig parket' terecht zou komen. Zij had al eerder geen gehoor gege ven aan de vele waarschuwingen dat TCR milieudelicten pleegde. Ook vreesde het drietal dat 23 miljoen gulden aan reeds uitge keerde subsidie zou verdwijnen, wanneer het bedrijf door het on derzoek failliet zou gaan. Al eerder is vastgesteld dat de overheid veel te laks reageerde op signalen over TCR. Controle rende ambtenaren wezen erop dat het bedrijf de milieuregels aan zijn laars lapte. Tijdens de strafzaak in 1995 tegen de direc tie van het bedrijf, bleek dat er vele duizenden tonnen giftig scheepsafval rechtstreek de Rot terdamse haven in waren ge pompt. Uit een rapport van het Weten schappelijk Onderzoeks- en Do cumentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Justitie bleek dat onder leiding van Smit-Kroes een verkeerde constructie was gekozen voor de opzet van TCR. Daardoor was het toezicht ge doemd te falen. Het vertrouwelijke recherche rapport maakt volgens een woordvoerster onderdeel uit het WODC-versiag. Het laat nog eens duidelijk zien hoe angstig de mi nisteries waren voor de val van TCR en mogelijk van minister Smit-Kroes. Het bedrijf, begin jaren tachtig met subsidie opgezet, moest een toonbeeld zijn van milieuvrien delijke verwerking van scheeps afval. In plaats daarvan misbruikten de gebroeders Langeberg, eigenaren van TCR, het politieke klimaat als middel om grove milieudelic ten te plegen. Li onze Haagse redactie Ben Haag - WD'er Van Leeuwen, de verguisde ex-voorzitter L het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) Lid oorspronkelijk op de nominatie voorzitter te worden van LSociale Verzekerings Bank (SVB). tor het CTSV was CDA'er oud- [aiister de Vries de eerste man. De Vries niet naar het |CTSV wilde, is van plaats gewis- lëli Topambtenaar Mulock Houwer, érecteur-generaal op het minis- iene van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, onthulde dit eren tijdens de tweede dag de verhoren rond de CTSV- re. 1994 werd op het ministe- hard gewerkt aan de opsplit per 1 januari 1995 van de [Sociale Verzekeringsraad (SVr) iidne onderdelen: •het CTSV, belast met het toe- acht de besteding van negentig [miljard gulden aan sociale uit- •de SVB, die de geldstroom in goede banen ging leiden; •het Tica, het instituut dat de coördinatie van werknemers- roomeningen in portefeuille heeft. foor deze laatste 'afsplitsing' werd PvdA'er Buurmeijer aan kocht. Hij werd bekend als voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie die de bijl zette in de organisatie van de so ciale zekerheid. Daarmee wer- den de drie nieuwe instellingen keurig verdeeld over de grote politieke partijen, zo constateer de gisteren voorzitter Van Zijl van de onderzoekscommissie. Ontmanteling De Vries, als minister van Socia le Zaken en Werkgelegenheid in het laatste kabinet-Lubbers ver antwoordelijk voor de ontman teling van de SVr, wilde na zijn vertrek uit de politiek alleen een parttime baan. Hij ging immers ook een hoogleraarschap bekle den. Dat kon wél bij de SVr en niet bij het CTSV. Mulock Houwer heeft Van Leeu- ®en begin 1994 tijdens een nieuwjaarsreceptie getipt dat er 'leuke banen' aan zaten te ko men in de sector sociale zeker heid, zo vertelde zij de commis- s)e. „Ik kende haar nog uit de tijd dat zij voorzitter was van de Emancipatieraad. In die periode ''as ik op het ministerie onder ®eer belast met emancipatieza- I ken," jan Leeuwen werd 31 oktober '194 benoemd. Samen met Mu- jock Houwer zocht zij twee extra bestuursleden voor het CTSV. Dat werden Van Rooijen (CDA) Van Otterloo (PvdA). Van leeuwen hield persoonlijk de benoeming tegen van de toenma- ï?e voorzitter van de SVr, prof. gerenommeerd deskundige op gebied van sociale zekerheid. Dat hij werd gepasseerd wekte verbazing bij zijn eigen organi satie, maar ook bij het ministerie van SZW. Van Leeuwen, Van Rooijen en Van Otterloo werden dit voor jaar ontslagen omdat zij schul dig zouden zijn aan een enorme ruzie binnen het CTSV. De com missie-Van Zijl onderzoekt de achtergronden van die ruzie. Ge bleken is dat de drie bestuursle den niets afwisten van sociale zekerheid, maar niettemin de la kens uitdeelden. Daarmee maakten ze zich onmogelijk in de eigen organisatie en bij de uitkeringsorganisaties. Linscho- ten hield hen lang de hand boven het hoofd. Maandag worden de hoofdrol spelers in het CTSV-drama ge hoord: de drie ex-bestuursleden en de bewindslieden Linschoten en Melkert. Leden van de Rotterdamse CP'86-fractie ruimden gisteren hun fractiekamer op. Van burgemeester Peper mogen ze er niet meer in om dat ze wethouder Simons afgelopen week hebben bedreigd. foto anp De directeur van de CTSV ge hoord, P. Hermans, werd giste ren gehoord. foto anp Den Haag (anp) - De berich ten vorige week dat de Vere nigde Naties de enclave Sre brenica vorig jaar zomer be wust zouden hebben laten Vallen, heeft 'de-ri-efStng bij navraag niet bevestigd gekre gen. Dat schreven de ministers Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) en Voorhoeve (Defensie) gisteren in een brief aan de Kamer. „Er is geen enkel bewijs gevon den voor de beschuldigingen aan het adres van Frankrijk en de VN, noch voor het bestaan van een 'herenakkoord' tussen VN- generaal Janvier en de Bosnisch- Servische militaire leiding", al dus de bewindslieden. Het onver mogen van de internationale ge meenschap om de bevolking van Srebrenia te beschermen mag niet worden afgewenteld op de VN-vredesmacht of op Frankrijk. De media meldden vorige week dat de VN de enclave, die Neder landse militairen moesten be schermen, bewust onder de voet hebben laten lopen door de Bosnische Serviërs. De Franse president Chirac zou persoonlijk hebben ingegrepen om te berei ken dat de VN tijdelijk van lucht aanvallen afzagen. Janvier zou de Bosnisch-Servische generaal Mladic hebben toegezegd geen luchtaanvallen uit te voeren in ruil voor de vrijlating van de toen gegijzelde blauwhelmen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het begint er steeds meer op te lijken dat staatssecretaris Linschoten -iffiVD, Sociale Zaken) de Tweede Kamer vorig jaar no vember op het verkeerde been heeft gezet tijdens het debat over afschaffing van de Ziek tewet. Als dat zo is, dan ver keert Linschoten in moeilijk heden. De Kamer pikt het niet als een bewindspersoon rele vante informatie achterhoudt. Aan de vooravond van het debat over de Ziektewet legde het Col lege van Toezicht Sociale Verze keringen (CTSV) de laatste hand aan een explosief rapport. Daar in werd met harde cijfers aange toond dat de maatregelen die al waren genomen om het beroep op de Ziektewet terug te drin gen, effectief waren geweest. Zo effectief zelfs dat alle doelen die het kabinet wilde bereiken met het afschaffen van de Ziektewet, al ruimschoots waren behaald. Het rapport had vrijwel zeker de uitkomst van het Kamerdebat over de ziektewet beïnvloed. Dit debat werd gevoerd op woens dag 22 en donderdag 23 novem ber. Kamerleden hadden bij geruchte van het rapport gehoord en vroe gen Linschoten om opheldering. Die liet tijdens het debat weten dat er geen kant-en-klaar CTSV-rapport lag, alleen maar een 'concept' waaraan nog wei nig, waarde kon worden toege kend. Volledig Nu echter blijkt dat er wel dege lijk een volledig rapport klaar lag. Het CTSV had dit rapport openbaar willen maken aan de vooravond van het debat, maar zag daar onder druk van Lin schoten vanaf. De staatssecreta ris wilde kennelijk niet het risico lopen dat de Kamer alsnog zou afzien van afschaffing van de Ziektewet. De toenmalige voorzitter van het CTSV, mevrouw Van Leeuwen (ex-voorzitter van de VVD) hoorde op 14 november voor het eerst dat in haar organisatie de laatste hand werd gelegd aan het bewuste rapport. Zij reageerde enthousiast: 'Hiermee kunnen we scoren', liet zij haar staf we ten en eiste dat alles op alles werd gezet om het rapport maandag 20 november te kun nen presenteren aan de pers. Op vrijdag 17 november vertelde toenmalig CTSV-directeur Czyzeswki de topambtenaren van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) dat er een rapport 'aan zat te komen'. Bij dat overleg waren aanwezig de topambtena ren Van Loo (directeur Sociale Verzekeringen) en Eijlander (di recteur Toezicht). De drie hoofd rolspelers werden gisteren over p uba pueq ueui uba pueqjeeq Ihds^aojq 'awep ueA Mnoui 's>|U!l 0o°f Piet Snijders ei) Mario Bouwmans Eindhoven - Met de aanhou ding van de 43-jarige Eind- novenaar Ad van den Hurk °P verdenking van 'betrok kenheid bij de dood van de 15-jarige Nicole van den hurk' begint een nieuwe epi sode in de meest bizarre Emdhovense vermissings- en moordzaak sinds jaren. j"et a's bij de recente aanhou- van diens 21-jarige zoon, 11 de politie ook nu niet ingaan P de verdenkingen tegen de angehouden verdachte. De °on werd na zes dagen verhoor e« op vrije voeten gesteld en riet meer verdacht. aanhouding van Ad van den niÏÏ ze'* k°mt 'n het geheel onverwacht, althans niet i °r ®ensen die de zaak Nicole J™ef hebben gevolgd. In bir! Va? iaar kwam al naar bJ .^e politie een grote aMing aan de dag legde Var, j '^irecte omgeving van 1 van den Hurk'. liL6'1? bestond die belangstel- i 8 vee' langer. Politie, pu bliek en media hebben vanaf de dag dat Nicole werd vermist - 6 oktober 1995 - met verbazing toegekeken hoe de getroffen 'vader' op het drama Nicole rea geerde. Onder het motto 'ik doe alles om mijn vermiste kind' terug te krijgen, schakelde Van den Hurk op eigen houtje paragnos ten en andere speurders in, zich niet bekommerend om de vraag of de politie deze ongevraagde hulp wel zo op prijs stelde. Aandacht Toen de politie op grond van de familiebanden van Nicole me dio oktober haar onderzoek uit breidde tot Duitsland, vertelde Van den Hurk aan eenieder die het horen wilde, dat het Nicole- team op een verkeerd spoor zat. En er waren nogal wat mensen die dat wilden horen. Ad van den Hurk, bekend als schlager zanger Andy de Witt, boorde al zijn contacten bij de media aan, om de verdwijning van Nicole onder de aandacht te houden. Mede omdat de Nicole-zaak via de televisie, kranten en week bladen op de voet kon worden gevolgd, werd de politie met een lawine aan tips overstelpt. Van het volgen van een doelgerichte eigen koers kon voor de politie nauwelijks sprake zijn. De poli tie klaagde dan ook over 'veel ruis op de lijn', waarmee de op eenstapeling werd bedoeld van wilde indianenverhalen én rod del over Ad van den Hurk zelf. Voor de politie werd snel duide lijk dat Van den Hurk redenen had om het 'Duitse verhaal' te ontkennen. Hij had er hoe dan ook geen baat bij te worden ge confronteerd met de echte vader van Nicole, die vijftien jaar lang alimentatie betaalde voor Nico le. Ook het gegeven dat Nicole's moeder, de Duitse Angelika Tegtmeier, een half jaar voor de verdwijning van de Eindhoven- se tiener door zelfdoding om het leven kwam, was moeilijk in te passen in een ideale beeldvor ming over Ad van den Hurk. Weggelopen Op het moment dat de politie het idee lanceerde dat Nicole misschien van huis was wegge lopen, liet Van den Hurk de me dia weten dat hij niet langer aan het politieonderzoek wens te mee te werken. Een paar da gen later toonde hij zich weer coöperatief, nadat hij door de politie tot de orde was geroe pen. Op 22 november werd het ont zielde lichaam van Nicole in de Lieropse bossen gevonden door een passant. Voor Van den Hurk was de schok zo groot, dat hij diezelfde avond voor observatie naar het ziekenhuis moest. Maar daags daarna stond hij de pers alweer te woord om strijd lustig te melden dat nu koste wat kost de dader moest worden gevonden. De uitvaart van Ni cole bracht een massa mensen op de been en de tocht naar haar laatste rustplaats werd door te levisiecamera's geregistreerd. Daarna werd het even stil rond het drama Nicole. Medio janua ri werd het Nicoie-team terug gebracht tot vier mensen. Maar een maand later kwam de zaak terug in het nieuws, toen het weekblad Weekend een verhaal publiceerde over de Eindhoven- se Celine Hartogs, die in Miami vastzat wegens drugssmokkel. Zij zou de moordenaar van Ni cole kennen en die zou gezocht moeten worden in de Eindho- vense drugsscene. Ad van den Hurk zei meteen publiekelijk dat hij dat verhaal geloofde. Het Nicole-team van de politie, dat Celine al eens eerder had gehoord, zag zich genoodzaakt om in maart naar Miami af te reizen. Het team keerde op 21 maart terug. Mèt Celine, maar zonder nieuwe aanwijzingen in de zaak Nicole. Broekies Daarop blies de politie het oor spronkelijke onderzoek nieuw leven in, door alle opgetekende feiten te ontdoen van de ruis en de zaken nogmaals op een rijtje te zetten. Zij ging gericht zoe ken in de omgeving van Ad van den Hurk en riep reeds gehoor de getuigen opnieuw op. In april uitte Van den Hurk daarop openlijke kritiek. Volgens hem probeerde de politie hem sek sueel misbruik van Nicole aan te wrijven. Ook dacht hij dat de politie hem de moord wilde aanrekenen. Hij daagde het Ni- cole-team uit, door te stellen dat de zaak kennelijk werd overgelaten aan 'broekies'. Vorige maand verraste de poli tie de buitenwacht met de aan houding van de 21-jarige zoon van Van den Hurk, die uit een eerder huwelijk stamt. In zijn reactie, met name in de week bladen, viel Van den Hurk zijn zoon zonder pardon af. En nog voordat de bladen in de kiosk lagen, was zijn zoon al weer vrijgelaten. Gisteren richtten politie en jus titie hun vizier op Ad van den Hurk zelf. Door ervaring wijs geworden is de politie nu karig met het verstrekken van infor matie. In deze moordzaak heb ben zich al te veel verrassende wendingen voorgedaan. Zo werd gisteravond ook nog bekend dat Ad van den Hurk door zijn 21-jarige zoon gedag vaard is in verband met 'onbe tamelijke verhalen' in de week bladen Aktueel en Weekend. Volgens mr. M. Muurmans, ad vocaat van de zoon, worden Van den Hurk en de Amsterdamse uitgeefster Kontekst gezamen lijk verantwoordelijk gesteld voor de publicaties, waarin de zoon naar zijn mening in een kwaad daglicht is gesteld. Hij eist een schadevergoeding en verbod op verdere 'onzorgvuldi ge' publicaties over zijn per soon. Zwolle - Het medisch tuchtcollege in Zwolle heeft een huisarts blijvend de bevoegdheid tot uitoefenen van de geneeskunst ont zegd. De man heeft psychische problemen en heeft gedurende tien jaar tenminste vier vrouwelijke patiënten seksueel mis bruikt. De uitspraak is gisteren gepubliceerd in Medisch Con tact. De huisarts vergreep zich aan de patiënten die allen bij hem wa ren gekomen vanwege psychosociale of psychoseksuele proble men. De man vertelde de vrouwen dat hij haptonomische behan delingen kon uitvoeren. Hij was hiertoe echter niet gekwalifi ceerd. De pseudo-therapeutische behandelingen spitsten zich toe op aanrakingen en strelingen van erogene zones. Den Haag - De meeste allochtone Nederlanders (84 proeent) vinden dat 'nieuwkomers' gedwongen moeten worden op inbur- geringscursus te gaan. En als zij dat weigeren moeten zij voor straf worden gekort op hun uitkering, vindt 75 procent. Dit is gisteren gebleken uit een NIPO-onderzoek naar inburge ring en integratie van allochtone nieuwkomers. Overigens scoorden de allochtone Nederlanders bij de antwoor den praktisch gelijk aan de groep autochtone Nederlanders, die ook bij het onderzoek was betrokken. Den Bosch - Twee mannen die 51 dagen in voorlopige hechtenis hebben gezeten op verdenking van een grote internationale mil joenenfraude, zijn weer op vrije voeten. Volgens het gerechtshof in Den Bosch zijn er onvoldoende rede nen om hen nog langer vast te houden. Justitie verdenkt de twee onder meer van bedrieglijke bankbreuk en valsheid in geschrif te. De politie schat dat met de fraude ongeveer tien miljoen gul den is gemoeid. Hoofdverdachte is de 51-jarige H.V. uit St. Anthonis. Hij was directeur van het in 1993 opgeheven Engelse March Formule 1- team. Coureur Jan Lammers sloot een contract met dit team voor het rijden van enkele races. Die zijn door het faillissement nooit doorgegaan. Amsterdam - Het Nationaal Monument op de Dam wordt ge deeltelijk afgebroken en opnieuw opgebouwd. Dat is nodig om het monument in de huidige vorm te kunnen be houden. De staat van met name de 22 meter hoge, gezichtsbepa lende pyloon is dermate slecht dat afbraak de enige mogelijk heid is. De heropbouw kost zeker vier miljoen gulden. Het college van B en W van Amsterdam maakte de resultaten van het onderzoek naar de bouwkundige staat gisteren bekend en kondigde bovendien een onderzoek aan naar de mogelijke aansprakelijkheid van de bedrijven die het monument in 1956 bouwden. Den Haag - VVD-leider Bolkestein is beschikbaar als premier. Dat liet hij gisteren blijken in het televisieprogramma Twee- Vandaag. Totnutoe heeft Bolkestein vragen over een eventueel premier schap altijd afgedaan met antwoorden als 'ik loop pas over de brug als ik er voor sta'. Gisteren zei de VVD-leider: „Ik ben be schikbaar als mijn partij dat zou willen, maar dat is afhankelijk van de omstandigheden". Daarmee doelt hij op de vraag of de WD de grootste partij wordt bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1998 en of de partij haar huidige leider dan ook zal vragen voor het pre mierschap. onder meer deze kwestie ge hoord tijdens de openbare ver- horen van de parlementaire on derzoekscommissie-Van Zijl. „Als dit bekend wordt, breekt de pleuris uit", liet Van Loo tijdens het ambtelijk overleg weten. Van Loo belde nog diezelfde dag met zijn superieur, directeur-gene raal Mulock Houwer. Die be sloot de zaak 'over het weekein de' te tillen. Maandag besprak zij de kwestie met de top van het ministerie. Het CTSV werd ge vraagd de voorgenomen pers conferentie af te lasten. Dat ge beurde. Concept Dinsdag 21 november was er te lefonisch contact tussen Van Leeuwen en Linschoten. De staatssecretaris zei dat hij geen behoefte had om een 'concept rapport' in ontvangst te nemen en drong er bij Van Leeuwen op aan om pas na november met het rapport naar buiten te treden. Van Leeuwen ging overstag. Hiermee verspeelde zij het laat ste restje respect dat zij nog had binnen het CTSV. Van Leeuwen had zich met deze ommezwaai voor het karretje van de politiek laten spannen, was het algemene oordeel. Na november escaleerde het conflict tussen het CTSV-be- stuur en de rest van de organisa tie. Dat leidde begin dit jaar tot het ontslag voor Van Leeuwen en haar twee mede-bestuursle den. VERVOLG VAN VOORPAGINA In Amsterdam geboren kwam Jongewaard na de grafische school, talloze baantjes en de eer ste stappen in het amateurcaba ret in 1953 bij toneelgroep Puck. Hij zou negen jaar bij dat gezel schap blijven. Begin jaren zestig trad hij op bij Toneelgroep Cen trum. Het seizoen 1964/1965 bond Jongewaard aan het fameu ze Cabaret Lurelei, waarna hij het musicalpad op ging. De eerste was Heerlijk duurt het langst van Annie M.G.Schmidt. Daarna zouden er nog vele vol gen, zoals De Kleine Parade, De Engel van Amsterdam en Swing pop. Halverwege de jaren tachtig kwam de acteur in een diepe per soonlijke crisis terecht. Tijdens de musical Ping Ping van Annie M.G. Schmidt knapte hij midden in het seizoen volledig af. Zijn in drukwekkende carrière kon niet voorkomen dat hij aan faalangst leed. Zijn depressie bedwong hij uiteindelijk na acht jaar psycho analyse. Tegenover Vrij Neder land gaf hij daarover twee jaar geleden opening van zaken. Hij speelde vooral toneel uit woede. Daarvan had de psycho-analyse hem bewust gemaakt. Nadat hij zijn persoonlijke crisis had over wonnen, was hij gelukkig, zo ver klaarde hij. Jongewaard achtte het toen uitgesloten dat hij ooit nog op de planken zou terugke ren. Leen Jongewaard is onderschei den met twee Televizierringen, voor Ja Zuster, Nee Zuster en voor 't Schaep met de yijf Poten. In 1980 ontving hij de Johan Kaartprijs en in 1981 de Albert van Dalsumprijs. Van onze Haagse redactie Den Haag - De oppositie in de Tweede Kamer wil opheldering van het kabinet over een nog geheim onderzoek, dat grote ge volgen kan hebben voor de aanleg van de Betuwelijn. In de studie wordt aangetoond dat goederentreinen veel meer la waai maken dan tot nu toe in wettelijke normen werd aange nomen, bevestigt het ministerie van VROM. Het GroenLinks-Kamerlid Vos heeft minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat gisteren schriftelijke vragen gesteld over het onderzoek. Vos wil onder meer weten waar om de studie (uitgevoerd in op dracht van TNO, NS en VROM) niet al vóór de besluitvorming over de Betuwelijn is verricht. De CDA'er Leers is zelfs van plan Jorritsma in de Kamer over deze kwestie aan de tand te voelen. Mogelijk gebeurt dat komende dinsdag al. De gegevens van het onderzoek worden verwerkt in nieuwe re- ken- en meetvoorschriften voor het railverkeerslawaai. Jorritsma en haar Milieu-collega De Boer willen de Tweede Kamer hierover binnenkort inlichten. Volgens GroenLinks zouden in die brief ook de exacte gevolgen van de studie voor de Betuweroute op een rijtje moeten worden gezet. Mogelijk is toch volledige onder tunneling nodig om aan de. nieu we voorschriften te voldoen, denkt Vos. (ADVERTENTIE) Milde Shag it Haifzware Shag' it Zware Shag rengt de gezondheid ernstige schade toe, k.b. 4.10.1994. Stb. 720.

de Stem | 1996 | | pagina 3