ilonden DER/ OPER Weekend Middelburger Leen van Dijke bevlogen voorman van de RPF Een agent bij uw reisbescheiden rerker A m/v ing m/v am reau EDA DESTEM E2 Een week lang zwaar vergade ren in Den Haag rechtvaardigt een rustig pinksterweekend. Maar kom je vrijdagavond thuis, dan klampen niet alleen een echtgenote en vijf kinderen je aan, puilt niet alleen je tas met thuiswerk uit, zit er in je Mid delburgse huiskamer ook nog een journalist te wachten. Ach, Leen van Dijke, voorman van de Reformatorische Politieke Fede ratie (RPF) kan het nog wel heb ben. Hij is 'van Godswege geroe pen' tot dit ambt, da's druiven- suiker genoeg. 'Er moet een andere beweegreden zijn dan eerzucht om deze hondebaan te willen'. anmode bv zijn wij met spoed op zoek eek vanaf 1 september 1996. ji die somen me( een collego ig en de uitvoering van olie eau, zoals: Iden van gastouders; gastouders orgoniseren en uit- [ding (bv. IW, AW, MW, SPW); werken; iling in de kinderopvang; AO-Welzijn. Het salaris is af- n de 3.425.44 en 4.574.44 jnt u contoct opnemen op fuur met mevr. B. Smeels, coör- ll I juni en woensdag 12 juni den Brule, sectorhoofd kinder- ni 1996 richten aan mevr. C. iden op dinsdag 25 juni n.s. deel uitmaakt van latie biedt Tied van het bouwen, td goed. natieplannen op. hatiebeleid en maakt Psche informatie aagt u zorgt voor een ide automatiserings vies aan ken medewerkers. pn kandidaat met: vaardig; llijke functie; informatiesystemen. net ons op. Turner JS Breda /erven, selecteren en iid personeel in allerlei n individuele aanpak 'e perspectieven. zenste segment neliani, Gianni RUIME BAAR NIVEAU. ndige functie van daire csfeer. ran c.v. richten ZATERDAG 8 JUNI 1996 I £ett bezoek aan het reisbureau is dit jaar niet al leen opwindend maar ook uiterst verrassend. Het meisje, dat je bij haar voornaam mag noe men, regelt via computer en telefoon een ruim - appartement op steenworp afstand van een ge- Sefd zandstrand. Op alle vragen die daarna rou tineus gesteld worden, roep je in de roes van zonnige ledigheid: ja, ja, doe dat er ook maar bij. Wenst u een annuleringsverzekering, een reis verzekering, een ANVR-heffing, een toeslag voor zeezicht en Air Miles? Tuurlijk! in je gedachten ben je al bezig je koffers te pak ten en had je zelfs een hitte-belasting van dui zend gulden per dag geaccepteerd. Maar als je denkt dat echt alles afgehandeld is en de printer het afsluitende werk kan doen, komt Gerzina (want zo heet ze) nog met een merkwaardige vraag: Wilt een agent mee? Ie bent de weg even kwijt, bijt op je zonnebril en lacht vertwijfeld. Een agent erbij? Alsof het om zegeltjes gaat voor porselein of strandgereed- schap. Het meisje lacht ook. „Ja, we hebben sinds kort politie-agenten beschikbaar die mee reizen om de vakantieganger in het buitenland bij te staan", zegt ze met iets van trots. Een reis agent, zou je eigenlijk kunnen zeggen. Dan schieten je eerst berichten te binnen over Duitse gezagsdragers die de ronde doen in onze Zeeuwse duinen. Wat ze hier machen sollen kó men? Mogelijk adviseren ze op het strand van Cadzand een ouder Duits echtpaar de kuil niet te diep te graven. De mannen dragen geen uniform en geen luidruchtige laarzen en zullen u ook niet naar uw ausweiss vragen. De vakantie-diender uit het buurland is slechts bemiddelend actief. Het enige nadeel is voorlopig dat ze de Neder landse wegen richting kust nog voller maken dan ze zijn. Je hebt ook al Nederlandse agenten die meerei zen naar de Olympische Spelen in Atlanta in Amerika. Het is een toeristisch klusje, in T-shirt wandelen ze mee met de Nederlandse kogel stoot- en paardensport-liefhebbers. Onze politie laat zich ook. zien tijdens het Euro pese kampioenschap voetbal in Engeland, waar het er waarschijnlijk iets harder aan toe zal gaan. Zij escorteren de Nederlandse supporters en het lijkt mij niet meer dan waarschijnlijk dat ze onze hooligans waar mogelijk zullen assisteren in hun strijd met Engelse, Schotse en Duitse voetbal dwazen. Waar je ook bent in den vreemde, je kunt altijd een beroep doen op je eigen Oom Agent en dat geeft een veilig gevoel. Nederlandse politiemen sen zwermen als blauwhelmen uit over de hele wereld. Ze zitten nu dus ook keurig in uw vakan tiepakket. Je moet alleen een klein bedragje extra betalen voor deze vriendelijke vorm van voorlopige hechtenis. Toch aarzel ik op het reis bureau als Gerzina mij deze mogelijkheid voor legt. Ik vraag enige bedenktijd Bat het allemaal echt was, ontdekte ik afgelopen zondag toen ik even naar de tv keek en toevallig Hans Dijkstal in zijn auto zag zitten praten. Hij had het over functieroulatie. Politiechefs moeten gaan rouleren, ze worden doorgeschoven naar eert andere post, want dat is goed voor het korps. Vroeger moest de politie controleren, ar resteren en fouilleren, maar nu is het dus vooral: rouleren Dijkstal geeft de commissarissen geen gouden handdruk, maar een ander kantoor met een andere koffie- en frisautomaat. Be wijkagent wordt wereldagent. De fiets wordt ingeruild voor het vliegtuig. Politiemensen zijn vanaf nu voortdurend op reis, ze zijn steeds op weg naar een nieuwe standplaats. Het is heel goed mogelijk dat u in Lloret de Mar opeens hoofdcommissaris Straver van Haarlem tegen komt die, ik noem maar wat, stranddienst heeft van 14 tot 22 uur. Hij staat op vijf meter afstand toe te kijken als u zich achter de handdoek bad- klaar maakt. Ik heb Gerzina uiteindelijk meegedeeld dat wij 9een gebruik zullen maken van het aanbod. Door Jan Jansen nn rekken die altijd naar een grijns neigen, zich niet zel den tot een gulle lach ont- plooien. Dat zie je nogal eens bij de mannenbroe ders, dat ze de barre werkelijkheid met een kwinkslag te lijf gaan, waar ze zelf ook wel om kunnen lachen. Het mag niet gemakkelijk grof zijn en is daarom vaak wel subtiel leuk. Nu gaat het over zijn suggestie om koffie shops 'gewoon hasjkroeg te noemen'. „Koffie shop? Kom nou. Je zou geld geven als je er koffie kon krijgen. Op die toon stelt Leen van Dijke sinds twee jaar in de Tweede Kamer namens de RPF paarse mores en Haags jargon aan de kaak. Bevlogen draagt de fractievoorzitter een 'christelijk-sociale politiek' uit als alternatief voor de individualisering onder paars. Wie morrelt aan de 'scheppingsordening' komt hem tegen. Het gros van de vaste kamerwatchers moet weinig hebben van gristelijk gedram over ge zin, ongeboren en al te vlot beëindigd leven; te belerend, niet liberaal genoeg. Maar ze we ten ook dat hun sociale en milieu-politiek de kleine christelijke fracties vaak op een koers links van het midden zet. En dat ze durven kiezen, ook zonder het advies van zwaar op getuigde commissies, waarmee politici neteli ge kwesties graag voor zich uit schuiven. Neem de afschaffing van het minimumloon. Van Dijke heeft geen onderzoek nodig om 'mordicus tegen' te zijn. „Ik hoef maar een he dendaagse vertaling te geven van wat de bij bel zegt: de arbeider is zijn loon waard. Wat mij betreft is dat een politieke keus waaraan een morele keus ten grondslag ligt. Ik vind dat een ethische standaard. In dit geval: wie werkt, moet genoeg verdienen om een gezin te kunnen onderhouden." Aha. Het gezin! Daar kon je op wachten in een gesprek met Leen van Dijke. Het is inderdaad geen toeval dat hij het hier opvoert. „Wij zien mensen niet als individue le economische eenheden. Bij bepaalde groe pen, bijvoorbeeld de WD, begint nu een lampje te branden over de individualisering die te ver is doorgeschoten. Ik wist dat al lang, zij gaan het ook inzien, ook de PvdA, zelfs D66. De samenleving is in zoveel frag mentjes gehakt. Dé leefeenheid voor mensen, het gezin, is niet meer de norm." Lichtpuntjes Uitgesproken spijt over deze teloorgang gaat vergezeld van een twinkeling in zijn ogen; hij ziet lichtpuntjes. Congresseert de WD tegen- Een van Godswege geroepen kamerlid doet dit niet uit eerzucht. woordig niet over herstel van normen en waarden, inclusief die van het gezin? In huize Van Dijke is het gezin absoluut de norm. Wat hij publiek roept, wil hij privé waarmaken. Tegenover zijn uithuizigheid staat dat zijn vrouw thuis blijft, 'er is' voor de kinderen, trouw kerkende EO-jongerenda- gen-kinderen, die te veel tv kijken en te wei nig lezen maar verder niet veel last hebben van puberale ontsporingen. „Ik ben heel dankbaar voor mijn thuissituatie. Als ik me daar grote zorgen over moest maken, zou ik in Den Haag slechter functioneren." Zijn dochter brengt koffie binnen in de met flitsende apparatuur uitgeruste werkkamer. Ook een RPF'er telt de zegeningen van het computertijdperk. Leen van Dijke heeft dus wel eens de pest aan de karikatuur die som migen maken van 'ons christenen'. Dat ze per se een foto willen van een rond het orgel ver zameld gezinnetje bijvoorbeeld. Anderzijds ontmoet hij van collega's en van journalisten veel waardering voor de RPF-in- breng in Den Haag. „Ze weten ons wel op waarde te schatten." Wie met regelmaat de politieke podia volgt, kent dit kenmerk van de klei ne christelijke partijen. Kwaliteit komt er bovendrijven omdat poli tieke talenten nauwlettend worden gevolgd en zij kunnen, eenmaal aangezocht voor een functie van ge wicht, niet zomaar weigeren. „Wij doen dit niet uit eerzucht, niet om het leuke baantje of zo. Wie dat denkt, begrijpt volstrekt niet waar om wij in het politieke ambt gaan. Je moet wel een dwaas zijn om deze hondebaan in te duiken, terwijl je een goede baan hebt, zoals ik die had. Nee, er moet een andere drijf veer zijn. Ik zie het zo: ik ben door mensen gevraagd, maar van Gods wege geroepen. Dan moet je wel heel goede papieren hebben om nee te zeggen." Poppetjes In zekere zin hebben ze het ook wel makkelijk, vindt hij. Bijvoorbeeld vergeleken met D66. „AI die indivi dualisten missen een gemeenschap pelijke noemer en dan is het heel moeilijk consistent te zijn. Ieder foto jaap wolterbeek voor zich zijn het heel aardige men sen hoor, maar als groep, ideologisch... Laatst zei een D66-senator me: jullie hebben je re formatorische cultuur-, staats- en partijvisie, een basisprogram. Jullie weten waar je staan. D66 heeft dat allemaal niet. „Jaja, sommigen benijden ons. Van Mierlo niet, dat is een vijand van structuren als de onze. Maar als je die niet wilt, dan moet je je kracht wel zoeken in de poppetjes. Naarmate het minder om een program en een visie gaat, gaat het meer om de poppetjes." Tijd om uit te leggen waar het de RPF dan precies om gaat. Tijd om een wat filosofische houding aan te nemen, hand ergens aan het hoofd, rechtervoet op in spijkerstof gehulde linkerknie, modieus brilletje op gefronste neus. Ga er ook maar aan staan: 'Laten zien wie God is'. „Klinkt heel pretentieus, ik weet het, en toch is dat in de kern de bedoeling. Toen Jezus op aarde wandelde, gaf hij ook tekenen, liet blin den zien, lammen lopen. Maar hij was niet zo maar de grote weldoener. Hij wilde vooral la ten zien: straks als ik terug ben om Gods ko ninkrijk te vestigen, ziet die wereld er zo uit, zonder ziekte, zonder dood. In die lijn moet christelijke politiek opereren. Wij bewerk stellingen niet het paradijs, maar willen iets laten zien van wat de toekomst zijn zal." Gehandicapten De 'tekenen' van de RPF hebben een sterk so ciaal karakter. „Jezus genas niet alleen een lepra-patient, hij plaatste hem ook terug in de gemeenschap waar hij uit verbannen was. Daarom hebben wij ons zo sterk gemaakt voor een project in Zwolle, waarbij (meest verstandelijk) gehandicapten niet in een so ciale werkplaats terechtkomen, maar een plaats krijgen in het gewone bedrijfsleven. Dat geeft die mensen een gevoel van eigen waarde en het is nog redelijk goedkoop ook, in ieder geval veel beter dan ze klakkeloos een uitkering geven." De 'scheppingsordening' die hij in de bijbel vindt, is onaantastbaar, het gezin een onwrik bare hoeksteen. „Ik heb stage gelopen bij de sociale dienst in Rotterdam en gezien dat veel problemen zijn veroorzaakt door gebroken relaties. Bijna al le gevangenen in Nederland hebben daar ook mee te maken. Het laat zien dat het verbreken van de scheppingsordening consequenties heeft. Daarom moet de overheid een goed kli maat scheppen voor het gezin, de opvoeding van kinderen. En dat doe je niet door bij standsmoeders de arbeidsmarkt op te jagen, want dat geeft weer sleutelkinderen." Een kind kan het begrijpen, vindt Leen van Dijke. „Maar een probleem is wel dat christe nen zelf van Gods geboden knellende banden hebben gemaakt, terwijl het veilige kaders horen te zijn. Het zijn geen boeien. Ja, boeien zoals in de Westersehelde, die de vaargeul aangeven. Als je die negeert, loop je geheid vast, maar waarom zou je? Er is een geweldi ge ruimte tussen de boeien, volop keuzemoge lijkheden." Vliegen „De samenleving heeft zich de afgelopen de cennia met kracht ontdaan van die boeien, maar de schade is enorm. Niet alleen voor het gezin. Neem ook het milieu. We dachten dat we de scheppingsordening met voeten konden treden. Materialisme ten voeten uit. We put ten de aarde uit, willen altijd meer. „We gaan steeds verder weg op vakantie, ter wijl vliegtuigen per kilometer de grootste COruitstoot geven. En toch vliegt een Ameri kaan vier keer per jaar, een Nederlander 2,5 keer. Als een Chinees dat ook gaat doen, is dat menselijkerwijs het einde van de wereld. Als men in India eenzelfde aantal kilometers in de auto zou afleggen als wij, is dat het einde van de schepping. Maar waarom zouden wij dat meer mogen doen dan de mensen in In dia?" Van Dijke erkent dat christenen gewoon zijn meegegaan in de 'cultuur van de hebzucht'. Dat het ook anders kan, liet volgens hem Abraham Kuijper zien. „Kinder- en vrouwen arbeid was eind vorige eeuw gewoon onder deel van het kapitalistische systeem, ook voor christenen. Ze gingen mee tot Kuijper zijn christelijk/sociaal congres belegde. Volgens zijn ethische standaard moest kinderarbeid worden afgeschaft, toen natuurlijk een eco nomische dwaasheid, maar toch maakte hij die morele keuze." Auto Als Leen van Dijke vindt dat wij geen recht hebben op meer autokilometers dan de Indiër, waarom autoot hij dan zelf bijna dagelijks naar Den Haag? „Simpel. Ik zou graag anders willen, maar het gaat niet. Met de trein moet je hier onmense lijk vroeg weg. En als ik in Middelburg ben, sta ik op het ontbijt met het hele gezin, want •Leen van Dijke in het Haagse: „Bij mij en mijn vrouw was geen spoor van twijfel meer. Dit moest ik doen. foto wiebe kiestra 's avonds zie ik zeniet aan tafel. Je zou trou wens 's avonds ook te vroeg terug moeten, of je komt helemaal niet meer thuis. „En hoe komt dat nou? We doen veel te weinig aan duurzame infrastructuur. De flitstrein gaat van A naar B langs de kortste lijn door het Groene Hart, die tunnel is de paarse schaamlap en de rest wordt vergeten. Daarom rijdt Leen elke dag met de auto naar Den Haag. Akkoord, ik zou kunnen verhuizen richting Den Haag, maar er zijn daar al te veel Randstad-denkers." Bovendien houden jeugdervaringen hem te gen om die beweging te maken. Geen puber Huize Van Dijke, anno 1955, Oosterland (Duiveland). Leen wordt geboren als de mid delste van drie broertjes. Op zijn vierde be landt het gezin in een flat in Dordrecht, op zijn tiende verhuizen ze naar Middelburg, daarna naar Kapelle/Biezelinge, en later nog eens, naar Arnemuiden. „Pa veranderde een paar keer van werk en wij verhuisden mee. Voor mij is dat ook een reden om te zeggen: dat moet je niet te dikwijls doen. Vooral tus sen je tiende en je twintigste is een verhuizing heel ingrijpend." Geestelijk voer: hervormd, gereformeerde bond, stevige kost die zo'n beetje hetzelfde smaakt als de christelijk-gereformeerde ge zindte die hij sinds zijn huwelijk aanhangt. Verkering vanuit de schoolbanken, jeugd werk in Biezelinge, werken, studeren, stude ren, werken. Puberteit? „Jij bent nooit puber geweest, zegt mijn vrouw. Als ik mijn kinderen voorhoud dat ze eens een boek moeten lezen, kijken ze me aan alsof ik uit de prehistorie kom. Tja, toen ik 14 was, las ik de instituties van Cal- vijn en meer van zulke boeken. Mijn broer draaide platen van de Rolling Stones (nee, daar werd thuis niet dramatisch over ge daan), ik luisterde naar gospel-muziek." Hij ging naar de ambachtsschool, maar werk te in vrije tijd bij een aannemer, deed er later ook nog avondschool bij, vrat letters. „En toen ik 19 was, kocht ik twee huisjes, in Arne muiden. Hoe ik aan dat geld kwam? Nou, ik had altijd gewerkt hè. Het waren krotjes hoor. Ik heb ze nog een tijdje verhuurd. Toen ik 21 was en zou gaan trouwen, heb ik ze af gebroken en op die plek zelf een nieuw huis gebouwd. In negen maanden tijd." Straatje Ledigheid was des duivels oorkussen? Hij lacht. „Ik was een druk baasje. Maar eerlijk gezegd was ik wel een beetje mager toen ik trouwde, al kon ik mijn bruid nog wel over de drempel dragen." Tomeloze energie als 'gave' die hem nu van pas komt. Dit zijn tropenja ren. „Ik kijk er wel eens met verbazing naar. Dan denk ik maar: ik heb gevolg gegeven aan een roeping en ik krijg er de kracht voor van God die me riep." Ze deden wel gemeenschapswerk, maar grote politieke interesse was er aan het Zeeuwse thuisfront niet. Leen zou, toen hij ARP en CHU was 'kwijtgeraakt' in het CDA, mis schien op het geestverwante GPV zijn gaan stemmen, als in 1976 de RPF niet was ont staan (veel afkortingen trouwens in één zin over protestants Nederland!). Precies in zijn straatje, deze club met een sterk christelijk- gereformeerde inslag en met veel 'evangeli sche broeders en zusters'. Zeg maar de EO-fa- milie. Hij werd lid, alleen om ze te steunen. „Mijn hart lag bij het kerkelijk jeugdwerk, bij het schoolbestuur. Maar je weet hoe dat gaat. Ze vragen je eens om advies, je wordt lid van een steunfractie, komt in het provinciaal bestuur. Toen het toenmalige statenlid Colijn in 1987 wilde stoppen, ging ik mee op zoek naar een opvolger en dat viel nog niet mee. Ik weet nog goed dat ik in Kapelle de voorzitter van de kiesvereniging tegenkwam. Hij zei: ik weet iemand. Ik nieuwsgierig natuurlijk: vertel eens, ken ik 'm? Hij zei: ik denk het wel, dat ben jij. Nee, dat meen je niet, daar heb ik geen tijd voor, man. Maar de eerstvolgende verga dering was het natuurlijk meteen gepiept." Bouw Roeping, zegt hij, maar een beetje ijdelheid straalt ook wel af van de gestroomlijnde ver schijning die in de Zeeuwse staten, tot verba zing en soms ergernis van collega's, de dingen direct bij de naam ging noemen. „Ja zeg, als 14-jarig knaapje was ik timmerman, daarna steeds in de bouwwereld gezeten en daar zeg gen ze wat ze bedoelen, hoor." Het viel op. Meindert Leerling kondigde zijn vertrek aan en Leen van Dijke moest een commissie adviseren die een opvolger ging zoeken. „Het moest iemand met politieke ervaring zijn. Ik besefte dat ik tot die kring hoorde, was ook een van de 35 kandidaten die werden uitgenodigd voor een gesprek. Ik heb me uit geput in argumenten om het niet te worden, dat ik mijn werk zo graag deed, enzovoorts. Maar eerlijk gezegd was ik niet echt verbaasd dat er een tweede gesprek kwam. „Ik weet niet, gaandeweg werd het een heel natuurlijke beslissing. Het besef groeit dat dit op jouw weg wordt geplaatst. Eigenlijk ben ik veel te rationeel aangelegd voor zulke on grijpbare dingen, maar toch... het was alsof het moest gebeuren." Een rechtstreeks seintje van boven? „Nee, dat zeg je zo niet, dat bevalt me niet, maar het is wel zo dat die zaak betrokken wordt in je gebed, je raakt erover in gesprek, het komt op je weg. Eigenaardig genoeg had mijn vrouw precies hetzelfde. Bij ons beiden was geen spoor van twijfel meer: dit moet je doen."

de Stem | 1996 | | pagina 35