Bij het ANP is er altijd wel iets mis Minister Jan Pronk heeft nooit echt vuile handen willen maken EXTRA ZATERDAG 8 JUNI 1996 Pension Hommeles aan de deftige Parkstraat Van de eigenaren mag het niks kosten' 'Begin 1992 brak opnieuw de pleuris uit' ITIECONSULENT 'De redactie van het ANP in Den Haag. onale Adia-groep. WIE IN de geschiedenis van het 62-jarige Alge meen Nederlands Pers bureau in Den Haag duikt, ziet een bureau waar altijd wel wat mis is, gaat of dreigt te gaan. En meestal heeft dat niets met journalistiek te maken. Nu dreigen er ba nen te verdwijnen en dat zit de eigenaren/afne mers van het bureau niet lekker. Het ANP lijkt verdacht veel op Pension Hommeles, daar op de hoek van die deftige Haagse Parkstraat. Door Ruud Kamphoven ER ZOU EEN prachtige soap-se rie van te maken zijn. Vanaf de oprichting in het gebouw van de Haagsche Courant in 1934, waar zestig deftige courantiers - een inmiddels uitgestorven vak - bij eenkwamen. Via de eerste protes ten van de Nederlandsche Jour nalistenkring, gaan de afleverin gen verder naar de oorlogsjaren waarin van alles, zo niet alles, fout ging (ANP: 'Adolfs Nieuwste Papegaai' in de volksmond). Daarna komen de vertrouwens crises die de laatste tientallen ja ren de frustratiecurve tot onge kende hoogte hebben omgebogen. Spanning en sensatie: directeu ren die niet kapot te krijgen zijn, hoofdredacteuren die komen en gaan, stress die door de burelen giert, OR-voorzitters die het niet meer zien zitten en opstappen, redactieraden die aftreden en nu dan de dreigende ontslagen. 31 Banen op de tocht is de laatste score. De afloop is nog onbekend. Te duur Het Algemeen Nederlands Pers bureau. In de jaren dertig zoch ten de courantiers naar een goed kopere manier om aan nieuws voor de krant te komen. Toen al. Persbureau Vaz Diaz was te duur. Directeur A. van de Pol van de Apeldoornse Courant nam het initiatief voor een coöperatie van afnemers voor het verzamelen en verspreiden van nieuws. Daar voor werd een stichting opge richt, bestuurd door de directeu ren van de Nederlandse kranten. Hoofdredacteuren hadden toen nog niets in te brengen. Die stich tingsvorm bestaat nu nog steeds. >eerde te bellen, te solliciteren, t, richten aan: ders in het boek toont hij zich wel degelijk iemand met een grote opdracht: hoe groter de kloof wordt tussen wat je pro beert en wat er uitkomt, hoe gro ter de opdracht wordt om daar iets aan te doen." Die tegenstelling tussen wat hij van zichzelf vindt en hoe anderen over hem denken, valt steeds weer op. Brandsma en Klein doen geen poging om te analyseren waar deze kloof vandaan komt; zij beperken zich een uitgebreide beschrijving van Pronks leven en laten hem reageren op wat ande ren zeggen. Zodoende komt het verwijt dat Pronk altijd voor de macht kiest, ter tafel. Zelfs als zijn begroting wordt uitgekleed, wil Pronk zichzelf in het geheel niet zien als iemand die koste wat kost op het regeringspluche blijft zitten. Inderdaad heeft Pronk vaak gedreigd met aftreden, maar het is er nooit van gekomen. Al tijdens zijn eerste minister schap, van 1973 tot 1977 in het kabinet-Den Uyl, wordt Pronk gezien als een belangrijk man in de PvdA. Hij geldt als een van de mogelijke opvolgers van Den Uyl als politiek leider. In 1980, wan neer hij adjunct-secretaris-gene- raal bij de VN-organisatie voor handel en ontwikkeling wordt, laat hij nadrukkelijk de moge lijkheid open voor een terugkeer in de Nederlandse politiek. Zes jaar later is hij weer Kamerlid, en trekt hij de discussie over de koers van de PvdA naar zich toe. Sommigen twijfelen over de vraag wie nu de echte leider van de PvdA is: Wim Kok of Jan Pronk. Inmiddels is die kans op het lei derschap vrijwel verkeken. Niet door gebrek aan betrokkenheid bij de partij of de politiek, of door gebrek aan visie. Ook een aan zienlijk aantal incidenten en po litieke fouten tijdens zijn minis terschappen hebben hem uitein delijk geen blijvende schade ge daan. De partij had Pronk toch steeds weer nodig, meestal in de rol van het 'linkse geweten'. De werkelijke reden voor het af brokkelen van Pronks politiek gezag, zo concluderen Brandsma en Klein, is het feit dat hij geen 'vuile handen' heeft willen ma ken. Hoewel hij na zijn eerste pe riode al heeft gezegd graag ook eens iets anders te willen doen dan Ontwikkelingssamenwer king, weigerde hij in dit kabinet de post van Sociale Zaken. Om dat hij gruwde van de bezuini gingen in de sociale zekerheid die het kabinet zich voorgenomen FOTO ANP iteiten zijn lusatie-advies. >fit organisaties, eindhoven, Maastricht, zoeken een (m/v) Door Debbie Langelaan JAN PRONK behoort zo lang zamerhand tot het antieke Haags meubilair. Voor de der de keer minister van Ontwik kelingssamenwerking lijkt het alsof hij die post al dertig jaar bekleedt. En toch maakt hij allerminst een ingedutte indruk. De politieke journa listen Margriet Brandsma (NOS) en Pieter Klein (AD) schreven een boek over een volhouder. De minister van Ontwikkelings samenwerking ziet zichzelf an ders dan anderen. Geconfron teerd met uitspraken die mensen uit zijn omgeving over hem doen (de auteurs hebben er tientallen geïnterviewd) raakt hij vaker geërgerd dan dat hij ermee kan instemmen. Zoals het eeuwige beeld dat hij 'bevlogen' is, een pure idealist. Ook premier Kok noemt hem zo. Pronk zelf zegt: „Ik ben een re formist en dat betekent dat je heel geleidelijk een stapje vooruit doet in de goede richting." Dat klinkt bescheiden, niet als ie mand die ongeduldig is omdat zijn grote idealen niet snel ge noeg werkelijk worden. Maar el- ssionele werkomgeving, en informele wijze wordt verkt. nd salaris en arbeids- denpakket. had. Maar hij tekende wel voor het regeerakkoord. De angst om deze verantwoordelijkheid te ne men heeft zijn ster in de partij doen dalen. Behalve over zijn positie in de PvdA trekken de auteurs geen conclusies over het verschijnsel- Pronk, of het moet zijn in de on dertitel van het boek: 'Rebel met een missie'. Met die titel is Pronk -hoe kan het anders- het hele maal niet eens: hij beschouwt zichzelf niet als een rebel. Door de overmaat van beschrijving en het gebrek aan analyse komt Jan Pronk vooral naar voren als een nogal grillige persoonlijkheid, wiens drijfveren soms een raadsel zijn. Gelukkig maken Brandsma en Klein aan één vooroordeel wel een einde: ze laten zien dat Pronk niet de linkse drammer is die al het wereldleed op zijn schouders heeft opgetast. Hij kan ook vro lijk zijn. Zelfs minister Jorritsma, het lachebekje van de VVD, ver klaart dat Pronk haar 'erg is mee- Sevallen'. I Jan Pronk, rebel met een missie. Margriet Brandsma en Pieter Klein. Uitgeverij Scheffers, 29,90 Minister Pronk FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP a 17 ida 3000 Nu mét hoofdredacteuren in de Raad van Beheer. De eerste be richten werden verzonden via Scheveningen Radio. Elk uur tien minuten nieuws, voorgelezen op dicteersnelheid. Bij de kranten zaten redacteuren klaar met de koptelefoon op, blocnootje in de aanslag. Niet veel later kwamen de eerste telexverbindingen tot stand. Dat onophoudelijke gera tel - met het flash-belletje als er iets ernstigs gebeurd was - zou de Nederlandse journalisten tot in de jaren tachtig blijven achter volgen. De Journalistenkring zag het destijds aan, dacht diep na en kwam in 1936 met een protest: 'De goede, grote verslaggever en nieuwsbulletins voor buitenland se diplomaten, een financieel economische nieuwsdienst en de beroemde 'Radionieuwsdienst verzorgd door het ANP' die het tot 1 januari 1994 volhield. Toen haakte de NOS af. Maar al die jaren zat er, en zit er ook nu nog, iets goed scheef in de verhoudingen tussen de redactie en directie-Raad van Beheer. Het blééf broeien. De grote pijn van de ANP-redactie zit hem in het stichtingsbestuur. De eigenaren - de dagbladen - zijn ook afnemers van de dienst. De eigenaren vin den dat het 'niks' mag kosten, als afnemers zijn het concurrenten. Gevolg: het ANP hobbelt con stant achter de nieuwste ontwik- ANP-bericht op het datanet staat, is het vogelvrij. En verder: de directeur was verantwoorde lijk voor de hele dienst, de hoofd redacteur had de journalistieke leiding. Die directeur bemoeide zich dus wel met de journalistie ke visie. Dat was een bron van enorme conflicten die heel wat hoofdredacteuren voortijdig heeft doen afhaken of gewoon de kop heeft gekost. esse in deze functie? e sollicitatiebrief Ier vermelding van ummer 70.964198 .gen valB.V. -insenlaan 126 pda. 'ende gesprekken uitnodiging, 9 juni ^counting in de zakelijke lling en financiële verslag- Ib.a., alsmede van een hoofdtaak bestaat uit het rrekeningen, vanaf het voorbereiden van de accountant. Voorts voert Tere rechtspersonen en pporteert direct aan het ze bij zijn afwezigheid. Bij iwe contacten met de verzekeringskamer. i ambitieuze hinistratie. U dient mini- idig samenstellen van tes te maken dient U ver- Isdruk te kunnen werken 3 en schriftelijke uitdruk- en 30 jaar. oorgroeien naar de functie :hten hiervoor van u uit- brede interesse voor het t u uw schriftelijke sollicita- |eze advertentie richten Chasséveld 17, 4811 DH informatie wenst, kunt U lefoon 076-5243260. en Projectmanager, vond honderden reporter, een van de mooiste figu ren in de journalistiek, wordt nu weggemechaniseerd.' Waarom? 'Het ANP gaat er wel heen, de te lex tikt het wel binnen.' Een vooruitziende blik, want op tal van redacties klinkt dat ook nü nog. Maar 'grote verslaggevers' zijn er gelukkig nog steeds. Pijn Na de oorlog bouwde het ANP een imago op van betrouwbaar, correct en volledig, dat ook wel eens vertaald werd in oerdege lijk, saai en duf. In het hele land werden correspondenten aange steld, meestal onderwijzers, poli tiemannen en burgemeesters. Zo als de burgemeester van Baarle- Nassau, maar van hem ging het verhaal dat hij dat alleen maar deed om de raadsvergadering te kunnen onderbreken met de me dedeling: 'Even het ANP bellen, heren!' Het ANP groeide: foto dienst, speciale Engelstalige kelingen aan. De dagbladen heb ben groot belang bij goede, bruikbare ANP-kopij. Maar daar moet je dan ook niet te véél in in vesteren, want anders wordt het ANP een te grote concurrent voor de eigen redacties, vinden ze. Het ANP wordt door de kranten betaald. Het gaat om 40 miljoen per jaar; de helft moet door de kranten opgehoest worden, de rest door gebruikers als de NOS en de commerciële omroepen. Verdwijnt er door fusies een krant of omroep, dan moeten an dere kranten méér gaan betalen. Dat is de oorzaak van de huidige bezuinigingsronde. Ook al niet bevorderlijk voor de arbeidsrust in Pension Hommeles. Eveneens frustrerend voor de journalisten is dat krantenredac ties met de ANP-kopij mogen doen wat ze willen. Dat komt neer op inkorten, veranderen, aanpassen aan (regionale) om standigheden, aanvullen. Als een FOTO WIEBE KIESTRA Hoofdredacteur van het ANP P. Gaanderse. Nevengeschikt Vooral na 1960 werden het druk ke tijden voor hoofdredacteuren en directeuren. A. van der Pol bleef de baas tot 1960, daarna kwam directeur Jolles aan het roer De hoofdredacteuren Knep- flé en Martinot liepen achter el kaar stuk op zowel Raad van Be heer als Jolles. Knepflé verdween naar De Nieuwe Limburger in Maastricht als hoofdredacteur, Martinot werd chef van de pers dienst van Philips. Na hen kreeg G. Baggerman te maken met een Raad van Beheer die in 1978 een journalistiek di recteur wilde en geen hoofdre dacteur meer. Als directeur zou de man niet meer onder- maar nevengeschikt zijn aan de zake lijk directeur. De OR was het daarmee niet eens en stapte op. Baggerman ook. Hij zag de bui al Op 5 december 1980 trad Henk Lichtenveldt (NOS-Journaal) aan als nieuwe nevengeschikte hoofdredacteur. Algemeen direc teur was toen C. van Ditshuizen. Beide heren kregen te maken met verliezen, met CAO-acties, met bezuinigingen bij de NOS op de nieuwsdienst, met arbeidsonrust bij de fotodienst in Amsterdam ('een frustrerende en asociale puinhoop'), en met elkaar. In 1985 begon de machtsstrijd tussen de directeur en de hoofd redacteur, in 1986 brak een ver trouwenscrisis uit. De leiding van het ANP werd in dat jaar onder curatele gesteld: topman A. Thijssen van het toenmalige krantenconcern Audet werd in gehuurd om orde op zaken te stellen. Er volgde een onderzoek van het Instituut voor Toegepaste Psychologie in Nijmegen naar het functioneren van de top. Het leidde tot het be sluit van de Raad van Beheer alle beslissingsbe voegdheid bij de directeur te leg gen. Dat werd Lichtenveldt te gortig', in januari '87 stapte hij op. De redactie eiste inzage in het rapport over de bedrijfsleiding, haalde bakzeil bij de rechter en de redactieraad trad af. Sociaal beleid In juli 1987 stapten de twee hoofdredacteuren uit de Raad van Beheer. De Hofdredacteuren wilden een betere stem in de Raad van Beheer: het aantal moest gelijk zijn aan dat van de directeuren in de Raad. De direc- teuren zeiden nee. Eind juli van dat jaar drukten ze de nieuwe topstructuur door. In juni 1988 kwam er weer een nieuwe hoofdredacteur: Richard Meijer. Ondergeschikt aan Van Ditshuizen, en ook dat liep fout. Het begon met kritiek op het so ciaal beleid in 1990, een jaar later zegde een meerderheid van de 140 journalisten het vertrouwen in Van Ditshuizen op. Van Dits huizen weigerde de NVJ als ge sprekspartner bij een reorganisa tieplan. Hoofdredacteur Meijer - binnenshuis 'de lakei' genoemd - kreeg nog één kans. De OR-voor- zitter trad af, en in juni 1991 werd Van Ditshuizen door de Raad van Beheer uit zijn functie ontheven. Veertien dagen later kreeg B. Voors, oud-voorzitter van de directie van de NDU (Ne derlandse Dagbladunie, tot voor kort uitgeefster van Algemeen Dagblad en NRC, die nu bij Pers combinatie zijn ondergebracht) de leiding van het ANP. Begin '92 kreeg Meijer hooglo pende ruzie met Voors over de toekomstige positie van de hoofdredacteur, en brak opnieuw 'de pleuris' uit. Meijer stapte op. En als in oktober van dat jaar de benoeming van P. Gaanderse, hoofdredacteur van het Brabants Nieuwsblad, als journalistiek teamleider bekend wordt, gaat de redactie niet akkoord met de ma nier waarop dat is gebeurd. De redactieraad treedt af. Voors wil dan bij een reorganisa tie het ANP opdelen in een jour nalistieke tak en een commerciële tak. Gaanderse gaat in januari 1993 toch aan de slag en wil het ANP ook meer selfsupporting maken.De algemene nieuws dienst moet de journalistieke poot worden, met meer mogelijk heden voor analyses en achter grondverhalen. Er komt een cen trale eindredactie die de kwali teit van de berichtgeving moet controleren. Daarnaast een com merciële poot die foto's en infor matie 'verkoopt'. Het was de bedoeling in '94 van ANP een holding met verschil lende bv's te maken. De dagbla den zouden klanten worden in plaats van afnemers/opdrachtge vers. Maar er moest dan wel een speciale stichting komen ter be waking van de journalistieke identiteit. Het plan werd enthou siast gepresenteerd. Een tijdlang hoorde men er niets meer van. En dat is zo gebleven. Het werd door de Raad van Beheer afgeblazen. Akkoord En nu? Weer terug naar af? Be zuinigingen zijn noodzakelijk, anders dreigt er een tekort van 6 miljoen. Adviesbureau Boer en Croon werd ingeschakeld om het duo Voors-Gaanderse te advise ren op welke manier de bezem er dan doorheen kon. Boer en Croon werden met hun advies van 56 ontslagen weggehoond door directie, redactie, Raad van Beheer en Journalistenbond. Gaanderse kwam met een ander plan: één grote nieuwsredactie, met minder mensen, goedkopere huisvesting en minder dure contracten met buitenlandse persbureaus. Jour nalistieke consequentie: terug naar meer en kortere berichten, minder analyses en achtergron den. De Raad van Beheer ging tenslot te akkoord met een reorganisa tieplan dat voorziet in het ver dwijnen van 31 arbeidsplaatsen. Besparing: ruim 4 miljoen. Het laatste woord zal er nog wel niet over gevallen zijn. De NVJ heeft voor het gat van 2 miljoen al aan gedrongen op steun van het Be drijfsfonds voor de Pers. De ge schiedenis herhaalt zich: dat was in 1982 ook al het geval, al was het toen Van Ditshuizen die zich afvroeg of dat een oplossing was voor de financiële problemen. Eén ding is zeker. De krant kan het ANP niet missen. Geen dag. iortale dagbladen, ies geleid. )r de vacatures van

de Stem | 1996 | | pagina 27