China, Slapende Reus, wordt hoestend wakker «heftruck feurs m/v iwerper/ Imaker m/v 'China is een zieke gorilla in de kamer' China wijst jeugd op gevaren snelle hap naar ike baa n Analyse EXTRA ?ne functies sche functies ctiefuncties ratieve fupcties i=»i»i-iiiïi=Esn Elektromonteurs Beveiligingen ad uitzendbureau Misdaad bedreigt orde China ZATERDAG 8 JUNI 1996 D voor de vakantieperiode, lie flink van aanpakken we- pntaliteit en representatief. e: Start Breda, Natasja van Ivan Hofwegen, tel. 076- I 25 jaar en wil je tijdens de bijverdienen Kom dan snel tig om je te laten inschrijven. Ie: Start Breda, Van Cooth- 6209090. I techniek Bhanische techniek gevraagd I liverse functies in de metaal: Hverkers; verkers; Bkers, ook CNC. I 'ie: Start Breda, Jurrie Men- I an der Wal, tel. 076-5209090. Hrkers op zoek naar gemotiveerde kers die bereid zijn om in 3- I Leeftijd 18-35 jaar. Kjto: Start Breda, Jurrie Men- H)9090. i wij werk voor afgestudeerde net klaar met je opleiding kom urriculum vitae voor een in to: Start Breda, Van Cooth- 15209090. I bedrijven in Roosendaal zijn bhoolverlaters met een MEAO- eel, commercieel en bedrijfs- Ichrijf je dan snel in. btie: Start Roosendaal, Laan ?l. 0165-557047. deze afwisselende en interessante functie agen wij: .TS/MTS-E opleiding; ien leeftijd van 18-25 jaar; \ffiniteit met het aanleggen van beveiligings- nstallaties; bereidheid om service-diensten te draaien; en verklaring van goed gedrag; Rijbewijs B; Inthousiasme en doorzettingsvermogen, lensen met ervaring in de beveiligingstechniek snieten de voorkeur. Wij bieden u een prettige erkkring en een goed salaris. Heeft u interesse? tuur dan uw sollicitatiebrief met CV naar van jnsen installatiewerken t.a.v. de heer S. van Irsef kkebijsters 58,4817 bl breda, tel.: 076 5728131 Breda zoeken wij medewerkers voor in hun studie of ander werk opgeleid wine kchauffeur. Op zaterdag 22 juni Randstad Uitzendbureau van 13.00 tot hrijfdag bij Caliber Logistics, ledereen ai en part-time of full-time wil werken is kunt dan proefrijden op een heftruck. - geen ervaring hebt kun je in te worden opgeleid tot vorkheftruck- bijvoorbeeld naast je studie één of ek werken. Spit, tel. (076) 520 20 68, aduktiebedrijf in Oosterhout zoeken wij naker. U bent creatief en heeft enia|!l[l9 >dellen met behulp van Autocad 12/13. ssel en Irene Bosch, tel. (0162) 42 99 92/ at 6b. In Peking beschermen ouders een kind tegen de smog met een shawl. FOTO AFP Door Jan Koesen TEGEN HET jaar 2010 zul len er 1400 miljoen Chine zen zijn. De Slapende Reus (een term van Napoleon) is »k economisch en indus trieel ontwaakt. Het ont zaglijk grote land moet eten, werken, wonen. Maar ie landbouw is niet in staat om in al die behoeften te voorzien. Het overgrote deel van de gecul tiveerde grond (140 tot 150 mil joen hectare) is niet geschikt voor landbouw. Bergen en moerassen zijn niet zomaar om te zetten in gaan- of rijstvelden. Per Chinees is slechts 1200 vierkante meter bruikbare landbouwgrond be- sthikbaar, nog niet de helft van het wereldgemiddelde. Bovendien heeft eenderde van de gecultiveerde grond te kampen tóemstige erosie. Vermoedelijk zijn nog 14 miljoen hectare bruikbaar te maken. Daarom wil China versneld industrialiseren, fat die 1400 miljoen willen na tuurlijk niet een minimum be staan hebben, ze willen ook hun <M van een groeiende welvaart. Dos moet de schoorstenen niet jjtan roken om dat minimum te halen, er moet nog veel meer ge- beuren om China op te stoten in os vaart der volkeren. Even be- (reurenswaardig als begrijpelijk is de houding van de Chinezen industrie voorrang geven bo- i® alles, ook boven het milieu. Berst vervuiling, dan pas behan- oehng daarvan is de traditionele mCt'e van ontwikkelingslanden. MHieubeheersing wordt als een westerse luxe gezien. ver buiten de grote steden is het daar niet te harden. Een smog over alles, geen vogels, een ge mankeerde plantenwereld. China is op dit moment verantwoorde lijk voor 15 procent van de we- relduitstoot van C02. De vuilig heid blijft natuurlijk niet boven China hangen, maar verplaatst zich over de gehele wereld, waar bij ook het westen niet wordt gespaard. Eigen belang Het is dus ook in ons eigen belang om de lucht boven de reus schoon te houden. Heel mooi, zeggen de Chinezen, maar we willen onder geen voorwaarde dat dat milieu- geld afgaat van de ontwikke lingsgelden die jullie ons geven. Het kan niet zo zijn dat jullie met een klap twee vliegen willen slaan, jullie milieuverplichtingen en jullie ontwikkelingshulp. Geld om de lucht te reinigen is mooi, maar we geven een grotere prioriteit aan industrialisatie, fa brieken, wegen, de infrastructuur dan aan het milieu. Over een poos komt een Chinese delegatie naar Nederland. Er moet nog heel wat afgepraat worden in een work shop eer beide landen het eens zijn. Heijman en Bor: „China geeft voorrang aan economische groei. Het belang van een schoon milieu wordt daar minder scherp gezien. Onze delegatie heeft de eerste af tastende besprekingen gevoerd, meer niet. De C02 uitstoot heeft voor ons een grotere prioriteit dan die van S02, omdat wij ook hier met die CO, te maken krijgen (broeikaseffect) en die SO, tot een locatie beperkt blijft (zure re gen)." „China's economie groeit enorm. Ze hebben daar echter zoveel no dig, en ze hebben niet veel, ze moeten zelfs hun rijst invoeren. Als hun productie omhoog gaat, zijn ze beter in staat de eigen be volking te voeden. Maar er is nog teveel wantrouwen. Nog altijd is daar de politiek van gesloten deuren." De Grote Sprong Voorwaarts en de Culturele Revolutie hebben veel ellende veroorzaakt, ook aan het milieu. „Mao zei eens, als er honger is, moeten we maar de vogels op eten. Dat hebben ze dan ook ge daan. Alle vogels gingen de pan in. Met tot gevolg dat er een in sectenplaag optrad, waardoor de oogst mislukte, waardoor weer het sterftecijfer enorm toenam. Er is zelfs een korte periode ge weest waarin er meer Chinezen stierven dan er geboren werden. Dertig miljoen mensen zijn in de jaren zestig van de honger omge komen. En dat willen ze natuur lijk niet meer." „Bovendien vergeten die Chine zen gemakshalve dat onze mi lieuhulp ook tot gevolg heeft dat hun productiekosten dalen, waardoor ze nog goedkoper hun producten kunnen slijten. En dat wij dan meer moeite hebben met onze export. Het gaat niet alleen om dat geld, met onze hulp ma ken we ook hun exportpositie sterker en de onze zwakker. Maar dat wordt nog niet ingezien." In China is onlangs het negende vijfjarenplan aangenomen, dat reikt tot aan het jaar 2010. De be volking is dan aanmerkelijk toe genomen, maar ook het Bruto Nationaal Product. Als dat BNP van 1980 op 100 wordt gesteld, was dat vorig jaar 400. In het jaar 2000 wordt 520 bereikt en in 2010 moet het BNP op 1040 komen te staan, het tienvoudige van 1980 dus. Steenkool China's belangrijkste energie bron is steenkool, en dat is be paald geen schone brandstof. Ontzaglijk grote C02-wolken worden uitgebraakt over het land waar in vele gebieden een eeuwi ge smog heerst. En nog veel meer smog is te verwachten. Als de jaarlijkse groei van de bevolking op 8 procent blijft, zal het ver schil tussen de energiebehoefte en de energie-aanvoer 20 procent blijven. Er moet dus meer gebeuren. Zo denkt China aan inzet van meer kerncentrales, maar ook aan een krachtige uitbreiding van het aantal waterkrachtcentrales. De plannen voor economische groei zijn gigantisch. China wil zich concentreren op zware in dustrie en chemie. Maar ook het treinvervoer zal voorrang krijgen alsmede snelwegen. Voor tele communicatie moet geavanceer de technologie ingeschakeld wor den. De centrale en lokale over heid moeten hierin zwaar inves teren. Ook de graanproductie moet met sprongen omhoog. Elk jaar moet er 100 miljard kilo meer graan geproduceerd worden. Dat bete kent intensiever gebruik van kunstmest en grootschalig ge bruik van landbouwmachines. De landbouw moet assistentie krijgen van wetenschap en tech nologie. De werkgelegenheid moet enorm omhoog. Er zijn plannen voor het scheppen van 40 miljoen arbeidsplaatsen in de komende vijf jaar. Voor de 65 miljoen Chinezen die in pure ar moede leven, moet hulp komen. En tegelijk moet inflatie buiten de deur worden gehouden. Het zijn bijna onverenigbare verlan gens. Schoon Milieu Tijdens de workshop met de Ne derlandse delegatie merkte de Chinese hoogleraar Yao Yufang onder meer op: „Energie is een basisvoorwaarde voor economi sche groei. En China zal nog ge ruime tijd steeds meer energie nodig hebben. Op dit ogenblik voorzien kolen in 70 procent van onze totale energieproductie. Maar kolen veroorzaken helaas meer milieuproblemen dan welke andere energiebron ook. 70 pro cent van de as en 90 procent van de CO, is van kolen afkomstig. Het zal dus heel moeilijk worden om die behoefte aan meer energie te combineren met een schoon milieu. Het probleem van het energietekort is niet zomaar op te lossen. We moeten ook rendabe ler en efficiënter met energie om gaan." En zijn collega professor Li Jong- wen zegt het ook duidelijk. „De situatie waarin China verkeert, is bijzonder ernstig. De industriële ontwikkeling heeft tot gevolg dat het milieu zwaarder wordt be last. Omdat kolen verreweg onze belangrijkste energiebron zijn, is massale vervuiling met C02 en S02 niet te vermijden. In 1992 stootte China 16,85 miljoen ton S02 uit, alleen hierin overtroffen door de Verenigde Staten met 20,59 ton. Ook produceerden wij 733 miljoen ton C02 (de VS 1581 miljoen ton). 49 procent van Chi na is besmet door zure regen. We hebben te weinig water en dat wat we hebben, wordt steeds vui ler. Talloze rivieren, meren en zeeën zijn ernstig besmet, zelfs drinkwater is op sommige gebie den niet meer betrouwbaar." js bracht een tien man gro- e delegatie van Nederlandse we- jenschappers en ambtenaren een Koek aan Peking om daar te Wen over de besteding van Wen die Nederland in het ka- er van het Klimaatverdrag van aan het schoonmaken van et milieu moet besteden. Het pat over een bedrag van 48 mil- 1W voor alle ontwikkelingslan- De bedoeling is dat die lan- n voorstellen doen voor ener- jf sparing en of reductie van (Pn ,UljStoot van kooldioxyde Lu' dan door ons land be- Nd worden. dr w-Van deze re'zigers waren j 'Heijman en Rien Bor van «in» n °uwuniversiteit Wage- cnlioi' d'e vergezeld waren door ten 1aS van andere universitei- A alsmede een vertegenwoordi- en t aL Centraal Planbureau L °et mu»sterie van Vrom (Mi- ketrof!^ jsredeüjk schoon wat oxvde ,oL°'dioxyde en zwaveldi- l„t„. 'bC2), zeggen beide heren. ,eren in nog schonere ver- j e'8en 'and zet weinig Sr M §uit een beetje scho- in h^aarldatzelfde geld, ingezet >rbeeld China, heeft een »er resultaat. dtisw van co» s°i en in- s is ontzagwekkend. Tot Er is Taiwan veel aan gelegen de verhouding met de Volksrepubliek China zo snel mogelijk te normaliseren. De Taiwanese regeringswoordvoerder dr. Jason Hu reisde onlangs enkele Europese hoofdsteden af met een pleidooi voor internationale ontspanning. Amsterdam - De Ameri kaanse econoom Milton Friedman maakte onlangs tegenover oud-studiegenoot en regeringswoordvoerder Jason Hu van Taiwan de volgende vergelijking: „Jul lie hebben een zieke, hon derd kilo wegende gorilla vrij rondlopen in de woon kamer...En het erge is dat het ook nog jullie broer is." Dr. Jason Hu liet deze maand in Amsterdam op een sympo sium over de toekomst van Tai wan ontspannen het achterste van zijn tong zien. Hu (48) is een 'young coming man' in de hiërarchie van de Republiek China, intelligent, gevat en ge zegend met verademende zelf spot, doorgaans een zeldzaam heid in Chinese kringen. Het is een publiek geheim dat dr. Jason Hu, perssecretaris van president Lee en opgeleid aan de Britse universiteiten van Southampton en Oxford, binnenkort zal vertrekken naar Washington om ter plekke als hoogste afgevaardigde de be langen van Taiwan te beplei ten. Vrienden en kennissen noemen hem 'ambassador', maar door het ontbreken van officiële diplomatieke relaties dient hij zich in de praktijk te tooien met de titel 'representa tive'. Taiwan is slechts dobr eenendertig landen erkend, te gen 154 voor 'Vasteland Chi na'. Volgens Hu heeft China bij de laatste crisis, uitgelokt door omvangrijke militaire oefenin gen in de zeestraat die Taiwan scheidt van het vasteland, op alle punten gefaald. Het aantal Taiwanese voorstanders van hereniging is gedaald van 23 naar 14 procent, terwijl de steun voor handhaven van de status quo is toegenomen van veertig naar 53 procent. Dat geniet de waardering van de Europese Unie, hoewel die niet in daadkracht wordt om gezet. Europees parlementslid mr. Pex, voor het CDA lid van de fractie van de Europese Volks Partij drong op het sym posium aan op het snel sturen van een Europese handelsdele gatie, onder leiding van een mi nister van Economische Zaken om het belang van Taiwan voor de Europese landen te onder strepen. Pex: „Taiwan moet zo snel mo gelijk erkend worden. Dat haalt veel kou uit de lucht." Pex vergeleek de situatie met die van een gescheiden echt paar in zijn vriendenkring. Daarbij wordt doorgaans ver wacht dat voor een van beide echtelieden wordt gekozen. „Ik wil goede relaties onderhouden met beide partijen," aldus Pex. Opmerkelijk is de vriendelijk heid die Taiwan na de recente Door Hans Bos crisis tentoonspreidt. Taiwan is zich er bijzonder van bewust dat het voortbestaan aan een zijden draad hing. Internatio nale protesten zullen welis waar luid opklinken als de na ijverige communistische Volks republiek het florerende eiland Taiwan binnenmarcheert, maar daar koopt niemand iets voor. Taiwan is een van de eco nomische supermachten in de wereld en wil dat blijven. Het afgelopen jaar zijn de bui tenlandse investeringen in Tai wan sterk gedaald, terwijl ook de Taiwanese investeringen op het vasteland dramatisch zijn teruggelopen. Op een dergelij ke catastrofale ontwikkeling zit de economische wereld niet te wachten. Jaarlijks is Taiwan (21 miljoen inwoners) goed voor twee miljoen bezoeken aan de Volksrepubliek, terwijl op het vasteland zes miljoen arbeidsplaatsen afhankelijk zijn van Taiwanese investerin gen. „Taiwan wil stabiliteit en vooruitgang. Dit conflict kan niet militair worden uitgevoch ten. Daarvoor zijn de weder zijdse belangen te groot," aldus Hu. Om de beoogde ontspan ning te realiseren, dienen vij andelijkheden tegen elke prijs te worden voorkomen en moe ten de vredesonderhandelingen - stopgezet in juni van het vo rig jaar - worden hervat. Een en ander moet uiteindelijk lei den tot hereniging van Taiwan met het vasteland. Hu: „We streven naar een vre desakkoord, maar wel op schrift. We zijn bereid naar elk voorstel te luisteren, mits geen voorwaarden vooraf worden gesteld, geen druk wordt uitge oefend en geen chantage wordt gepleegd. We praten op basis van gelijkwaardigheid en niet als een kleine knecht met een grote baas." De Taiwanezen roepen luid dat ze streven naar behoud van de 'status quo plus', maar de poli tieke werkelijkheid gebiedt eerder om uit te gaan van 'sta tus quo min'. De jongste crisis heeft zo veel schade gedaan aan de onderlinge relaties dat eerst de nodige pijn dient te worden weggenomen voordat de betrekkingen zijn genorma liseerd. „China houdt het gezicht in de plooi en probeert terug te krab belen zonder gezichtsverlies. De Verenigde Naties moet zo snel mogelijk een studiecom missie instellen naar de actuele stand van zaken. 21 miljoen Taiwanezen vragen slechts om een klein plekje in de nieuwe wereldorde," stelt Hu. In Peking bereikt de luchtvervuiling waarden die de normen van de Wereld Gezondheids Organisatie WHO ver overschreiden. Vooral 's winters lucht slecht, omdat er dan in de huizen kolenkachels worden gestookt. is de kwaliteit van de FOTO AFP Peking (dpa) - China's voedseldeskundigen hebben met name kinderen gewaarschuwd voor schade aan hun gezondheid bij het veelvuldg eten van hamburgers, patat, pizza of gefrituurde kippenbout. Dergelijke gerechten uit buitenlandse fastfoodrestaurants 'zijn sim pelweg niet goed voor de gezondheid van kinderen', zo haalde de jeugd&ant 'Zhonguo Qingnianbao' Chen Xuecun van de organisatie voor voedingskunde aan. Te veel caloriën, vet en proteïne zouden bij dragen aan de 'ziekten van een moderne samenleving'. Uit een enquête op drie basisscholen in Peking bleek dat bijna alle kinderen de Amerikaanse restaurantketen McDonalds kennen. Dit bedrijf exploiteerd in de Chinese hoofdstad zeventien drukbezochte restaurants en is van plan er voor het eind van het. jaar nog eens der tien in gebruik te nemen. Ook de Amerikaanse restaurantketens Pizza Hut en Kentucky Fried Chicken mogen zich in een levendige belang stelling verheugen. „Het enthousiasme van de kinderen in grote steden voor buitenlandse fastfoodrestaurants veroorzaakt een verstoring van het evenwicht in de voedselopname en bedreigt rechtstreeks hun gezondheid in de toe komst," zo waarschuwde Chen Xuecun, die zich op kindervoeding heeft toegelegd. Peking (rtr) - De snel toenemende misdaad bedreigt de Chinese economische orde. De politie moet deze ontwikkeling keren, ondanks toenemend gevaar voor de eigen veiligheid. Dit heeft de Chinese minister van openbare veiligheid, Tao Siju, ge zegd bij de presentatie van een nieuw vijfjarenplan voor de misdaad bestrijding. De belangrijkste doelwitten van de politie tot het jaar 2000 zullen de georganiseerde misdaad en mafia-achtige bendes zijn, aldus Tao. Hij zei verder dat de politie alert moet zijn op infiltratie van buitenlandse bendes in China. Volgens sommige berichten zijn triades uit Hongkong en bendes uit Taiwan zich aan het voorbereiden om in China te gaan opereren. Daar komt bij dat in de Chinese steden, net als in de jaren dertig en veertig, weer bendes de kop opsteken die zich bezig houden met prostitutie en afpersing. In de afgelopen vijf jaar zijn 1,34 miljoen mensen opgepakt wegens betrokkenheid bij prostitutie, aldus Tao. Dit verschijnsel was nage noeg uitgeroeid in de jaren vijftig, na de communistische machtsover name in 1949. Veel prostituees werden door het regime naar heropvoe dingskampen gestuurd, en er stonden hoge straffen op overtredingen.

de Stem | 1996 | | pagina 25