de stem 'Geef mij maar een mooi conflict' Zomer vol sport: vijfhonderd uur inspanning op tv Frans Bromet maakt met camera op schouder 'Buren' en 4Gescheiden' Eenmalig concert van de beste Britse brassband ^im Kieft en Frank Rijkaard maken reportages in Engeland Denksporten is pat Nier z.c->7v Zomer-Gids ZATERDAG 8 JUNI 1996 D1 Frans Bromet, cameraman, interviewer, regisseur. Vooral bekend van de reeks 'Buren' (VPRO). Sinds kort ontgint hij ande re conflictgrond in 'Gescheiden (NCRV). Beide series verschijnen op maandagavond op de buis. Bromet zelf leeft al heel lang in onmin met zijn buren; zelfs de burgemees ter kwam eens bemiddelen. En hij is al 28 jaar getrouwd met zijn vrouw. Door Maarten van de Rakt Jpendam, een lief dorpje onder de rook van Amster dam. Een veerman wijst de weg. „Bij de kerk links." foorbij een kerkhofje in weelderig groen. Trappetje op. Op zolder wordt druk gemonteerd. „Dit is Ilpen- Jam Studio", heet Frans Bromet (51) gekscherend welkom. De Hpendammer van Amster damse afkomst denkt dat het ein de van Buren in zicht komt. „We hebben 49 keer Buren gemaakt. Sou, tsja, je kan er wel eeuwen *e doorgaan. Er zijn burenru- zies genoeg en het is ook wel leuk genoeg, maar je moet eens wat anders gaan doen. Het kost ook ontzettend veel moeite om zo'n tarenzaak voor de camera te tijgen. Want de betrokken par tijen moeten mee willen doen. Je benadert zeker vijftig burenru zies om er één over te houden. Het is verschrikkelijk. Dat is een maand werken. Je merkt dan tochdat je het teveel moeite vindt wonden." Met Buren haalt Bromet een slor dige 500.000 kijkers. De kijkcij fers houdt-ie wel in de gaten, maar ze zeggen hem niet bar veel. Die getallen zijn leuk voor adver teerders, niet voor programma- Frans Bromet: „Mijn programma heeft de waardering voor burenkwesties veranderd. De burenruzie is nu een erkend thema. „Als er zoiets als Taxi op een an der net zit of dat melige KRO- programma, Ook dat nog, daar kan je toch niet tegenop. Dat is ook mijn ambitie niet. Ik vind het wel leuk als de kijkcijfers op een TOO-avond een piek vertonen bij Buren. Ach, het is ook lang niet voor iedereen een interessant programma. Veel mensen houden tóemaal niet van ruzie. Die vin den het maar naar. Geef mij maar een mooi conflict. Elke speelfilm, elke roman staat ook vol met con flicten. Als alles goed gaat, is er geen reden een film of verhaal te maken." Ijzig De relatie met zijn eigen buur man betitelde hij bij de start van Buren vijf jaar geleden al als 're delijk gedistantieerd'. Nu spreekt Bromet van een ijzige verhou ding. Groeten is er niet eens bij. „We negeren elkaar, blijven op een keurige afstand. Dat zit me ook helemaal niet dwars. Dat heeft te maken met een stukje dat ik aan mijn huis wilde bouwen. Dat bestemmingsplan had al der tig jaar geleden gewijzigd moeten worden. Maar de meeste ambte naren zijn de meest luie wezens die er rondlopen. De burgemees ter had een constructie gevonden zodat ik toch kon bouwen, als de buren geen bezwaar hadden. Die roken toen meteen macht. Van hen moest ik de aanbouw een me ter korter maken. Uiteindelijk kwam de burgemeester bemidde len. Op de erfgrens. Ik heb ook nog het illegale balkon van mijn buurman in de strijd geworpen, dat uitkeek over mijn landje. Toen is het compromis gevonden: een halve meter. Maar ja, daar mee is de relatie verziekt. Hij is verzekeringsmakelaar, ik heb meteen alle verzekeringen bij hem weggehaald. Vond hij weer niet zo leuk. Dus, nou ja." Terwijl de koffie met krentenbol len wordt aangerukt, overziet Bromet zijn loopbaan. Buren is daarin de eerste langere serie. Voordien maakte hij incidenteel zelf ook al programma's. Hij heeft alles gedaan: speelfilms, re clame- en bedrijfsfilms, televisie reportages. „Ik heb vooral als cameraman ge werkt. Een cameraman staat nooit in de schijnwerpers. Ik heb zo'n dertig bioscoopfilms opge nomen. Ciske de Rat, om maar eens iets te noemen, Gebroken Spiegels. Ik was gevraagd voor Antonia, de speelfilm waarmee Marleen Gorris die Oscar won. Heb er ook een tijdje aan gewerkt met haar samen. Dat was niet te combineren met het afmaken van een serie Buren. „Vanaf het moment dat ik van de Filmacademie af kwam, ben ik ook gaan interviewen met de ca mera op de schouder. Maar ik ben daar niet de uitvinder van. Ed van der Elsken en Johan van der Keuken deden dat al. Er wordt wel eens raar tegenaan gekeken. Net als jij, jij bent journalist, je schrijft met je eigen pen op je ei gen blocnote. Bij televisie moeten twee mensen dat doen, een houdt de camera vast en de ander stelt de vraag. Voor mij is dat hele maal niet vanzelfsprekend. Als jij auto zit te rijden, kun je toch ook met iemand praten. Zo moet je het zien. Ingewikkelder is het niet." Oordelen Met een beetje goede wil kan Bromet de laatste jaren een lijn ontwaren in zijn oeuvre. Meer en meer gaan zijn series over drama tische gebeurtenissen in mensen levens. Burenruzies, het leven van Gied Jaspars, gevangenen in Achter Slot en Grendel, In- diëstrijders. „Het gaat om mensen die iets hebben meegemaakt dat hen heel erg aangrijpt. Dat is de gemeen schappelijke noemer. Nou, dat boeit me gewoon. Het fenomeen mens nader beschouwen. Verder kijken dan de oppervlakte. Wat motiveert mensen? Waarom ne men ze onder bepaalde omstan digheden bepaalde beslissingen? In hoeverre zijn dat redelijke be slissingen of irrationele? Ik wil mensen graag hun verhaal laten vertellen, zo goed mogelijk. Mijn oordeel is daar niet erg functio neel bij. Doet niet terzake. Ik maak ook maar vluchtig kennis met de mensen met wie ik iets op vrouw krijgt een andere relatie. Een man ontdekt na de geboorte van zijn eerste kind dat-ie eigen lijk homoseksueel is." Zelf was hij 23 toen hij trouwde. „Da's ook alweer 28 jaar geleden. Óch, je trouwt om getrouwd te blijven. Het lukt lang niet ieder een natuurlijk. Het is ook niet eenvoudig. Eik huwelijk kent zijn crises. Het onze ook. De ergste? Dat is niets voor de krant. Voor een burenruzie zou ik me nog wel beschikbaar willen stellen en misschien als ik gescheiden was ook. Maar als je nog getrouwd bent, vind ik het ongepast om naar buiten te treden. Ik heb in 1980 daarover een speelfilm ge maakt, Een tip van de sluier. Die moet je maar bekijken." FOTO DIJKSTRA neem. Het is bijna ongepast om überhaupt oordelen over anderen te hebben. Zo gauw je een oordeel hebt, is de kiem gelegd voor een conflict. Dat zie je ook in Bos nië." Twee partijen Mensen die iets hebben meege maakt, dat geldt ook voor Ge scheiden, waarvan maandag de tweede aflevering te zien is. Een beetje a la Buren. Twee partijen die hun kant van de zaak verwoorden. Bromet die op de van hem bekende wijze vragen stelt. „Er zijn allerlei aanleidingen waardoor een huwelijk op de klippen loopt. Een vrouw krijgt een ziekte. Een man helpt te wei nig mee in het huishouden. Een Mijlpalen Later dit jaar vertoont de NPS een serie van Bromet over de ge schiedenis van jeugdcultuur met muziek als leidraad. Verder doet 'de Ilpendammer een paar maan den eindredactie van Marco Polo VPRONu is hij bezig met een documentaire-reeks over het Ra dio Filharmonisch Orkest. Of-ie nog hartewensen heeft? „Daar heb ik wel ideeën over, maar die laat ik niet in de krant zetten. Anders maakt iemand an ders het. Van Buren zijn ook imi taties gemaakt, door Jambers bij voorbeeld, een notoire dief. Breekijzer is ook een spin-off. André van Duin jat, maar die vind ik tenminste nog sympa thiek. Uiteindelijk zijn buren in de journalistiek nooit een onder werp geweest. Journalisten den ken al gauw: ach, een burenruzie- tje, dat stelt niks voor. Ze doen er laatdunkend over. Mijn program ma heeft de waardering voor bu renkwesties veranderd. De bu renruzie is nu een erkend thema." En zo kom je in de geschiedenis boeken als degene die erkenning heeft afgedwongen voor de bu renruzie. „Misschien. Het lijkt me niet echt een mijlpaal in de ontwikkeling van de menselijk beschaving, ha- ha. Ach, ik ben niet uit op mijlpa len. Zo'n Nipkowschijf, ik zou hem niet accepteren. Prijzen voor tv-programma's of films vind ik •volkomen onzin. Als je honderd meter hardloopt en je komt als eerste aan, dan verdien je een prijs. Het maken van program ma's is geen wedstrijd. Daar is geen sprake van de snelste sprint, de hoogste sprong of de meeste doelpunten. Er is hoogstens strijd om de beste kijkcijfers en in die strijd wil ik me niet mengen." 'Buren', maandag, Nederland 3,20.30 'Gescheiden', maandag, Nederland 1, 22.39 uur gja, Rijkaard, hier nog in voetbaltenue, geep in het yvumaal zijn visie op de gespeelde voetbalwed- 'l n' FOTO JOHAN VAN QURP Door Maarten van de Rakt Vijfhonderd uur sport op tv, vier honderd uur op de radio. Dat schotelt de NOS de kijkers en luisteraars twee maanden lang voor. De sportzomer gaat volcon- tinu door. Vanaf de opening van het Europees Kampioenschap Voetbal vandaag en de Tour de France tot de slotceremonie van de Olympische Spelen in Atlanta op 4 augustus. „Onafgebroken brengen we extra uitzendingen van deze drie supereve nementen. Daarnaast besteden we onder meer aandacht aan tennis in Rosmalen, de World Volleybal Lea gue in Rotterdam, de TT Assen en het Intertoto-toernooi met FC Groningen en Heerenveen", licht NOS-directeur Ruurd Bierman NOS' miljoenenklus toe. „Dat betekent een enorme inspan ning voor Studio Sport en Langs de Lijn, die onder hoge druk moeten werken. Vakantie is er niet bij. Stu dio Sport opereert met een ongewij zigde bezetting, ondanks de komst van Sport7", meldt Bierman ver heugd. „Hoe betalen we dit, zult u zich afvragen, en wat kost dat alle maal? Het is een getal met acht cij fers. Het wordt gefinancierd door de gezamenlijke omroepen, die daarvoor sparen." Mankracht De NOS brengt zoveel mogelijk EK- voetbalwedstrijden rechtstreeks op de buis. Van de 31 wedstrijden zijn er 27 live te zien op Nederland 2, de resterende vier in samenvatting: ruim veertig uur voetbal. Nieuw element in de aanpak van Stu dio Sport zijn de reportages van Wil lem Kieft en Frank Rijkaard. Zij ne men voor het dagelijkse EK-Journaal het evenement vanuit hun eigen in valshoeken onder de loep. „We heb ben het uitgeprobeerd. Maar mocht het toch niks worden, dan zenden we het niet uit", zegt chef sport Kees Jansma. De 31 wedstrijden worden van commentaar voorzien door Eddy Poelmann, Evert ten Napel, Theo Reitsma, Frank Snoeks en Hugo Wal ker. Rijkaard analyseert de wedstrij den van het Nederlands elftal, de an dere wedstrijden worden besproken door Hans Kraay en Wim Kieft. Zoals gebruikelijk bij dit soort toernooien biedt Studio Sport een dagelijks EK- journaal. Tom Egbers presenteert de ze bulletins, waarvoor Kees Jansma bondscoach Guus Hiddink en zijn discipelen interviewt, Kees Jongkind de stemming peilt rond Oranje en Emile Schelvis onder meer tegen standers van Oranje volgt. De NOS-equipe is inclusief inge huurd technisch personeel 38 man groot. „Een relatief klein aantal", meent Kees Jansma. „Ongeveer een- tiende van de mankracht die de Duit sers, Fransen en Italianen op de been brengen." Naar Atlanta rukt de NOS uit met tachtig man, eveneens een re latief gering aantal. RTL4 RTL4 volgt het EK Voetbal in het uit gebreide Sportnieuws, dat tot en met 4 augustus is losgekoppeld van het late RTL-Nieuws. Sportnieuws be steedt vanaf 23.15 uur aandacht aan de grote topsportevenementen. RTL4 stuurt een ploeg van zeventien man naar Groot-Brittannië voor het voet bal. Deze groep levert interviews, sfeer- en achtergrondreportages. Frits Ba rend en Henk van Dorp volgen Oran je op een eigenzinnige manier Tos van de waan van de dag'. Vier of vijf keer brengen ze hun reportages en ge sprekken: vanavond, op 11, 17, 24 en als 'we' de finale halen ook op 29 juni. Barend en Van Dorp trekken met een dubbeldekker door Engeland, die deels als studio dienst doet. Tan onze uertNn„a.,ar onze verslaggever Roosendaal - De Engelse Desford Colliery Brassband speelt js onderdeel van een korte toernee door Nederland op zon- a§ 9 juni in schouwburg De Kring in Roosendaal. r e is samengesteld uit de beste blazers van Engeland en is Tiid a maa^ kampioen van Europa geweest. jaens de toernee wordt de brassband gedirigeerd door de Breda- 56 dmgent Frans van Dun. Op het programma staan een suite uit West Side Story, de ballet muziek Gayaneh van Chatsjatoerian, de filmmuziek uit Dances with wolves en andere werken.De Desford Colliery Brassband be staat uit leden van het London Symphony Orchestra, conservato riumdocenten en studenten van de Royal Academy of Music in Lon den. Bij uitzondering is een buitenlander als gastdirigent aange trokken. Het concert in Roosendaal begint om 11.30 uur. In deze zomermaanden vervallen de ru brieken over bridge, dammen en scha ken, die u normaal op zaterdag in het Gids-gedeelte aantreft. In de krant van zaterdag 31 augustus zijn Ruud van den Bergh, Rob Clerc en Theo Homme les weer terug. De Zweedse puzzel staat in deze perio de op pagina A2 (Binnenkrant).

de Stem | 1996 | | pagina 23