De Bomvrije als groen bolwerk Oostburg wil overleg heropenen Kinderen Sluis krijgen speeltuin dankzij gemeente en bank Man krijgt werkstra' voor dronken rijden Eens maar POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws Barbé opent Kennedylaan Terneuzen Wethouder Rosendaal betreurt besluit werkgroep gehandicaptenbeleid natuurstemmen Klap Mossen Niet restaureren DESTEM ZEELAND Ome Willem in Sas van Gent Mishandeling 51 Kilometer te hard Aanrijding door loslopende hond Hoek Zaamslag Retranchement Sluis Nieuwvliet-Bad Breskens Terneuzen NOUD. Geen treinen naar Bergen op Zoom Geen voorrang Binnenstadverbod Botsing Onweer velt aantal bomen in Philippine Door Peter Maas MIDDEN IN HET oude centrum van Terneuzen staat een gebouw dat nogal 'on-Terneuzens' aan doet. Het is al zo oud dat het een wonder mag heten dat het niet gesloopt is. Waarschijnlijk is dat vooral te danken aan de enorme hoeveelheid stenen en de me tersdikke muren van het ge bouw, die het slopen tot een kostbare zaak zouden maken. We doelen hier op de zogenaam de 'Bomvrije' of het voormalige arsenaalsgebouww aan de Nieuwstraat. Gebouwd in onge veer 1835 met een militaire functie, heeft het echter als zo danig nooit echt dienst gedaan. Nu, vele jaren later, is het een bolwerk van groot strategisch belang voormuurplanten. Het gebouw is van boven tot onder begroeid met een aantal plan tensoorten die typisch zijn voor dergelijke oude muren. Op De Bomvrije vallen vooral muurleeuwebek en muurvaren op. Kon het niet gesloopt wor den, dan toch minstens geres taureerd. Onder andere werden de buitenmuren enkele jaren ge leden gezandstraald, waardoor de muurflora een gevoelige klap opliep. Sindsdien zijn de planten gelukkig het gebouw opnieuw aan het koloniseren. Zozeer zelfs dat nu weer gesproken kan wor den van een waar bolwerk. Van hieruit kunnen de genoemde soorten ook oude muren in de omgeving koloniseren. Muurbegroeiïngen bestaan uit een een aantal zeer karakteris tieke soorten. Het liefst groeien ze op oude muren van handge- vormde steentjes met een zachte kalkhoudende specie, waarbij niet eens cement werd gebruikt. Vocht, evenals plantenwortels, kunnen er gemakkelijker in doordringen dan in de moderne, harde, vochtwerende cement- species. De decoratieve muur leeuwebek is algemeen en doet het ook goed in tuinen, op rots- De 'Bomvrije' in Terneuzen. Muurleeuwebek van de kazematten. foto camile schelstraete partijen of langs en op paadjes. Hebben ze eenmaal een goed plekje gevonden dan kunenn ze uitgroeien tot meterlange slier ten en kunnen zo in betrekkelijk korte tijd een groot gebied kolo niseren. Onopvallender is de muurvaren. Ene plantje van slechts enkele centimeters groot, maar kan op geschikte muren met honderden exemplaren voorkomen. Het is even zoeken, maar heb je een maal door wat geschikte groei plaatsen zijn, dan kun je de typi sche muurplanten op vele plaat sen tegenkomen. Naast de twee genoemde soorten zijn er nog tal van andere, waarbij opvallend veel varens: mannetjesvaren, eikvaren, steenbreekvaren en tonnvaren kunnen we verwach ten. Zoals gezegd, op onverwachte plaatsen. In Terneuzen zijn dat bijvoorbeeld kademuren van de Middensluis. Tussen de basalt blokken groeien mooie tongva rens en een enkele steenbrewk- varen en mannetjesvaren. Loopt u de komende tijd door de Noordstraat dan is het de moeite om in plaats van naar de etala ges eens omhoog te kijken. Op zich is dat al bijzonder. D'Oude Kercke bijvoorbeeld is hoog aan de gevel begroeid met tientallen muurvarens. In Hulst is het de moeite om eens de oude stadspoorten af te zoe ken. In Axel is er een mooi oud muurtje langs de Kerkdreef. An dere plaatsen waar u eens kunt zoeken zijn Sluis, Aardenburg, IJzendijke, Groede en Sas van Gent. Oude vervallen huizen zijn per definitie geschikt voor muurplanten, zeker wanneer de afvoer van de dakgoot lekt zodat natte muren ontstaan. Verras send kunnen oude regenwater putten zijn. Vooral bij oude boerderijen kom je ze nog wel tegen. Grote kans dat je er de tongvaren in aantreft, soms met wel tientallen bijeen. Het aantal verschillende soorten planten dat op oude muren kan groeien, is verbluffend groot. Bij een recent onderoek in Zeeland zijn maar liefst meer dan twee honderd verschillende soorten aangetroffen. Nog los van aller lei mossen en korstmossen. En kele hele, zeldzame soorten groeien op de oude Stenen Beer bij Sluis. De voormalige stads poort is de laatste groeiplaats in Zeeland van onder meer het klein glaskruid en het stijf hard- gras. Ze zijn bij wet beschermd zoals meer karakteristieke muurplanten. Dus plukken of uitsteken, voor zover dat al zou gaan, is verboden. Deze bescherming kan overigens niet voorkomen dat het er met de begroeiingen op oude muren niet best voorstaat. Het is dan ook niet het plukken van de planten dat een bedreiging vormt als wel het verdwijnen van de groei plaatsen. Veel oude huizen zijn gesloopt en monumentale panden worden grondig gerestaureerd (of op nieuw' gevoegd met cement). Na zo'n restauratie ontstaan in we zen nieuwe gebouwen waar voor muurplanten geen plaats meer is. Oude ruïnes verdwijnen of wor den gerestaureerd. Ik zou in dit verband willen pleiten voor het instandhouden (en dus niet res taureren) van ruïnes. Te denken valt aan de oude molens van Sas van Gent, Overslag en Axel, waar regelmatig stemmen op gaan om ze in de oude staat te herstellen. Van mij mogen ze blijven zoals ze zijn. Want zeg nu zelf. Een oud gebouw ont leent zijn charme vooral aan het feit dat het oud is. Dat mag ge zien worden. Zoals bij De Bom vrije in Terneuzen, waar de muurleeuwebek de zeer typische vorm van de kazematten accen tueert. Wilt u een keer kennismaken met deze oude muren en hun be woners, onder leiding van een gids, dan kan dat. Vandaag en zondag 16 juli houdt De Stelt- kluut speciale excursies. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De leerlingen van basisschool J. H. van Dale uit Sluis krijgen hun gevraagde speel tuin. De gemeente verleent namelijk medewerking in het kader van de so ciale vernieuwing en tevens stelt een nieuwe bank in Sluis een bijdrage van 7.500 gulden beschikbaar voor de aanschaf van speeltoestellen. Een groep leerlingen van de basisschool overhandigde burgemeester C. van Lie- re enige tijd geleden 295 handtekenin gen voor een nieuwe speeltuin. Van Lie- re beloofde de mogelijkheden te onder zoeken. Door de gift van de nieuwe bank is de zaak wat in een stroomversnelling ge komen. „De directeur van de bank las het plei dooi van de kinderen voor een nieuwe speeltuin in de krant. Hij belde mij op met de vraag of hij ook zijn steentje kon bijdragen. Daar gingen we uiteraard graag op in. De bank geeft zodoende een gift van 7.500 gulden. Dat bedrag kan nog hoger worden. De bank geeft van daag namelijk een receptie. Eventuele donaties zijn ook bedoeld voor de speel tuin." De speeltoestellen worden verdeeld over twee locaties. Er komen toestellen te staan bij De Vliete in de wijk Steenen Beer en bij de Willem Dreesstraat in de buurt van de J. H. van Daleschool. Enkele studenten van de Hogeschool Zeeland onderzochten via een enquête eind '94 de leefbaarheid van de wijk Steenen Beer. Dat gebeurde in opdracht van de voor malige gemeente Sluis. De resultaten van dit onderzoek geven een duidelijk beeld van een aantal knelpunten, wen sen en verlangens. Het gemeentebestuur heeft in het kader van de sociale ver nieuwing besloten hieraan tegemoet te komen. De kwaliteit van de dagelijkse leefomgeving in de wijk Steenen Beer wordt verbeterd door de realisatie van een aantal voorzieningen. „De speeltoestellen in deze wijk liggen wat ver van de school af. Vandaar dat is besloten de speelterreintjes te splitsen. Zodoende komt er ook een veldje met speeltoestellen in de buurt van de school." Van Liere verwacht dat de kinderen in augustus over de speeltuin kunnen beschikken. Sas van Gent - Niet de Junioren show van Jochem van Gelder, maar niemand minder dan Ome Willem (Edwin Rutten) komt op 15 juni naar het Schepentrek- kersfestival in Sas van Gent. Van Gelder moest afzeggen vanwege televisie-opnamen voor de NCRV. Ome Willem presenteert vanaf 15.00 uur zijn show 'Terug uit Vuurland, een programma voor kinderen en andere volwassenen'. Natuurlijk heeft Ome Willem het een en ander meegemaakt. De vraag is alleen: zijn de kinderen in Vuurland ook jarig; komt er soms vanillevla uit de douche en... bakken ze er broodjes poep? Allemaal vragen waar Ome Wil lem antwoord op geeft, begeleid door pianogeitebreier Ton Her man Melis. Edwin Rutten heeft op voor de Vara vijftien jaar lang de rol van Ome Willem op de televisie ge speeld in 'De film van Ome Wil lem'. Van onze verslaggever Terneuzen - De kleine zelfstandige die zonder rijbewijs zj brood niet kan verdienen, heeft een extra verantwoordelijk1"" om zich volgens de spelregels in het verkeer te gedragen. Daarom voelde officier van justi- missen voor de uitoefen"1? tie J. Valente er gisteren weinig voor de 47-jarige A. H. uit Bier vliet slechts een voorwaardelijke rij-ontzegging op te leggen. H., landbouwer van beroep, was 14 januari dit jaar na een eenzij dig ongeval in IJzendijke de ademtest afgenomen en die wees 1125 microgram uit, terwijl maximaal 220 microgram is toe gestaan. Een forse overschrijding van de norm dus. Uit een rapport van het consulta tiebureau voor alcohol en drugs bleek er bij H. sprake te zijn van een drankprobleem. Regelmatig bezocht hij de kroeg om daar ste vige hoeveelheden alcohol te nut tigen. Samen met het consultatie bureau en zijn huisdokter pro beerde de Biervlietenaar inmid dels zijn drankzucht onder con trole te krijgen. Zijn raadsman legde er in het pleidooi vooral de nadruk op dat H. zijn rijbewijs onmogelijk kon yal illioocii v \j\ji. ui. uivv»-- - zijn beroep. Valente eiste® min twee weken cel, eventuee vervangen door een werk een onvoorwaardelijke ging van de rijbevoegdheid v de duur van één jaar. Politierechter R. Rammeloo® er in zijn eis rekening n® klein zelfstandig onaf" was. Hij vonniste veertig uur verlening en twaalf roa' voorwaardelijke rij-ont Als bijzondere voorwaarde bond hij daaraan dat Ré maanden alleen maar wet bouwvoertuigen mag rijden- De 40-jarige A. van G. burg is veroordeeld tot delijke rij-ontzegging. Z* "JJ na het nuttigen van zes oi glazen' witte wijn met een holgehalte van 780 mit nachts aangehouden ui woonplaats. Terneuzen - Een 15-jarige jon gen uit Terneuzen is afgelopen donderdagmiddag in zijn woonplaats mishandeld door een groep onbekende leeftijd genoten. Zonder enige aanlei ding schopten en sloegen ze de jongen op de Rooseveltlaan. Sas van Gent - Een automobi list is donderdag tussen 11.30 uur en 14.50 uur gefotogra feerd door de politie. De snel heid bedroeg 101 kilometer per uur, 51 kilometer harder dan toegestaan. Er passeerden 1240 voertuigen, waarvan 237 te hard. Westdorpe - Door een loslo pende hond, die plots de weg overstak, zijn een 46-jarige motorrijder uit Westdorpe en een 24-jarige automobilist met elkaar in botsing gekomen. De motorrijder knalde op de Bern- hardstraat achterop de auto, die plotseling moest remmen voor de hond. EXCURSIE - Morgen wordt er een avondgeluidenexcursie gehouden in De Braakman. De aanvang is om 22.00 uur aan de receptie van De Braakman. De excursie wordt geleid door H. van Hage en de organisatie is in handen van het SSB en het IVN. Tijdens de excursie zullen diverse vleermuizen, uilen en amfibieën te horen en te zien zijn. FIETSTOCHT - Op vrijdag 21 juni is er om 18.00 uur een fietstocht in de omgeving van Zaamslag. Deze tocht is geor ganiseerd doör De Steltkluut. De inwoners van Zaamslag worden ook wel Stroopielek- kers genoemd, vandaar de naam van deze tocht. Tijdens deze tocht zal ook een bezoek worden gebracht aan het schelpenmuseum van de heer G. de Zeeuw. Ook op zaterdag 22 juni is er een fietstocht. De ze tocht begint om 10.30 uur. KRUIDENZOEKTOCHT - Op dinsdag 11 juni is er om 14.00 uur een kruidenzoektocht aan de Zanddijk te Retranche ment. De excursie wordt ge leid door Geertje van de Krogt. De organisatie is in handen van 't Duumpje. Voor het aanmelden voor deelname aan de excursie kan men zich aanmelden bij het VW-kan- toor in Sluis. WANDELEXCURSIE - Op zaterdag 15 juni is er een ex cursie over De Wallen van Sluis. De tocht is georgani seerd door 't Duumpje. De aanvang is om 14.00 uur aan het WV-kantoor te Sluis. De excursie wordt geleid door Frieda Pillen. Voor deelname kan men terecht bij het WV- kantoor te Sluis. VOGELEXCURSIE - Op zon dag 16 juni start om 06.00 uur de vroege vogelexcursie in het bos De Knokkert. De tocht be gint aan de radartoren ui Nieuwvliet-Bad. De excursie wordt geleid door de heer L, Boerjan. De organisatie is in handen van het SBB en Duumpje. Voor meer informa tie kan men terecht bij het WV-kantoor in Cadzand. PLOETEREXCURSIE - Op maandag 17 juni is eromO' uur een ploeterexcursie naar De Hooge Platen. De tocht be gint aan de jachthaven van Breskens, bij de forellenfarm. De organisatie is in handen van Het Zeeuwsche Land schap. Voor deelname kan men zich vooraf aanmelden bij de stichting Het Zeeuwsche Landschap. Ook op vrijdag 21 juni is er 10.00 uur een ploeterexcursie naar De Hooge Platen. De tocht begint aan de forellen- farm in de jachthaven te Bres kens. De organisatie is in han den van de stichting Het Zeeuwsche Landschap. Voor deelname kan men zich i melden bij de stichting Het Zeeuwsche Landschap. EXCURSIE - Op zondag 16 juni is er om 13.00 uur een muurplantenexcursie bij de middensluis in Terneuzen. De excursie wordt geleid door P. Maas. De kademuren van een oud stukje kanaal zijn be groeid met onder andere ver schillende soorten varens. FIETSTOCHT - Op woensdag 19 juni organiseert de jeugd- werkgroep van De Steltkluut een fietstocht in de omgeving van Terneuzen. De aanvang is om 15.00 uur aan De Wereld winkel in Terneuzen. Deze tocht zal worden geleid door Annemiek Kleinegris en Lo eien Calle. ZOOGDIERENMIDDAG - woensdag 3 juli wordt er door de jeugdwerkgroep van De Steltkluut een zoogdierenmid dag ingericht. De aanvang is om 15.00 uur in De Wereld winkel in Terneuzen. Deze middag wordt geleid door de heer L. Calle. Tijdens deze middag zullen dia's worden getoond van onder andere de vleermuizen. Aon d'fioverkan Zo noeme zulder Wij, ier in Zeefs- Die mensen èn Wanneer is iets 'i Die is zeker iédei Deenkte datta d ij most alt last d Da d'is wél 's ne Zijn fiets troktij En deenkte guld ulcfeï eigen as 'n Dan enk 't nog n Die stop wel 's u maor: „Meette rij Gulder déenk t En de polletiek Of messchien st< orh ti'r weer 's ie En wij ier aon U Kom'k t'rug bij Dan moenk alt c Wij emtnen,z Zo zalt ook nou De onweersbui, die wel enige ver koeling bracht, brak gistermid dag rond half vijf los. De bewo ners vreesden het ergste omdat een stormachtige wind met flinke uitschieters op de schaal van Beaufort het mosseldorp geselde. Bij de Regionale Alarmcentrale in Vlissingen kwam dan ook prompt een aantal meldingen binnen van bomen die het bege ven hadden. De alarmcentrale riep de vrijwillige brandweer van Philippine op, die op haar beurt assistentie kreeg van de collega's uit Sas van Gent. Met behulp van een motorket tingzaag werden de bomen in de Spuikom, de Ravelijnstraat en de Castiliestraat opgeruimd. Goes - Zaterdag 15 en zondag 16 juni vervangen de NS enkele wis sels bij het station Rilland-Bath. Daardoor is er op deze dagen geen treinverkeer mogelijk tus sen Bergen op Zoom en Kruinin- gen-Yerseke. De NS zetten bussen in. Reizigers moeten volgens een woordvoer der rekening houden met een extra reistijd van dertig minuten. NS raden gehandicapten met rol stoel aan de werktrajecten te mij den. Cadzand-Bad - Een 42-jarig bromfietser uit Breskens vet leende gisterochtend gee' voorrang aan een 68-jarige au tomobiliste uit Zuidzande Het ongeval gebeurde toen d, bromfietser vanaf de Vlaming polderweg de Boulevard ij Cadzand-Bad op draaien. De betrokkenen ble ven ongedeerd. Terneuzen - Een 26-jarige man zonder vaste woon- of verblijf, plaats is gisterochtend slapend aangetroffen in een pand aan de Eerste Verbindingsstraat in Terneuzen. Hij bleek in het be. zit te zijn van een binnenstad verbod en kreeg nu een verbaal wegens het van een ambtelijk bevel. Hulst - Een 65-jarige automo biliste uit Hulst verleende af gelopen donderdag rond 18.01 uur geen voorrang aan een 21- jarige autobestuurder uit Vo gelwaarde op de kruising Dul- laertstraat/Rubens- straat/Meeuwstraat. Er volgdt een aanrijding met aanzienlij, ke materiële schade. Zeeland Rond verschijnt elke zat daqblad De Stem. Bijdragen de; vhelstraete, Frank Lambregts ei reacties op prijs. Geen anonieme tins wetenswaardigheden op-er 645769. U kurtt ook schrijven naar je hebt van die dingen, die doe je één kêer in je leven eh daarna nooit meer. En in die categorie heb ik mijn bezoek aan Terneu zen opgeborgen. Daar zien ze mij niet meer terug. In Brabant, waar ik al mijn hele leven woon, is het ook doorge drongen dat Terneuzen wat pro blemen heeft met drugs, drugs toerisme en criminaliteit. Mooi, heeft de politie ook Wat belang rijks te doen, denk je dah. Hoe ven ze hardwerkende autorij ders niet achter de vodden te zitten, zodat die Ook hun bur gerplicht kunnen vervullen. Er dan komt er een dag dat je in Terneuzen belandt. Voor mijn werk en niet voor de drugs, voor alle duidelijkheid. Want auto mobiele drugstoeristen mag je van mij heel streng aanpakken Niet omdat ze drugs gebruiken dat moeten ze zelf weten, maai omdat ze uit Frankrijk komen En daar moeten ze vooral blij ven. Ik heb een afspraak in Terneu zen, kan de straat niet vinden er wil op tijd komen. Dat gezeu: óver dat Brabants kwartiertji ben ik na 37 jaar te laat kömei wel beu. Maar het zit allemaa niet mee. Ik probeer tempo t houden in het voortschrijdings proces, maar houd nte binnei een redelijke marge aan d maximum-snelheid. Wat ik do zou ik geen scheuren durvei noemen. Het is meet eén pogi „J, „r-T' f 'I. 'Automobilisten, kijk uit neuzen. Van onze verslaggever Oostburg - Het gemeentebestuur van Oostburg stelt alles in het werk toch in overleg te blijven met de werkgroep West-Zeeuws-Vlaanderen Gehandicaptenbeleid. Deze werkgroep en de bejaardenraad zijn woedend op de ge meente omdat het college drie ton uit de Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG) wil overhevelen naar de alge mene middelen. De werkgroep besloot daarom het overleg op te schorten omdat de gemeente toch niet naar de ge handicapten wil luisteren. Wet houder A. Rosendaal zei gisteren tijdens de vergadering van de raadscommissie Financiën dit besluit zeer te betreuren. „Overleg is juist heel belangrijk om de problemen op te lossen. Ik zou het daarom erg op prijs stel len het overleg voort te zetten." Een woordvoerster van de werk groep reageerde gisteren nog zeer sceptisch op de hartekreet van Rosendaal. „Het college moet ons eerst maar eens duidelijk maken dat er echt naar ons wordt geluis terd. Anders heeft verder overleg geen zin." Het voorstel om toch in gesprek te blijven kwam van L. Wille (Pv dA). Hij was het roerend eens met de kritiek van de werkgroep en de bejaardenraad. „Op basis van de grote overschotten kan dan worden bepaald wat er met dit geld kan worden gedaan voor ge handicapten en ouderen." Van onze correspondent Philippine - Door eén hevig onweer, gepaard gaande met harde rukwinden, werd gis termiddag een aantal bomen in Philippine geveld. De meerderheid van de commis sie gaf gisteren overigens aan nogal wat bezwaren te hebben te gen het overhevelen van de drie ton WVG-geld naar de algemene middelen. D. Doeze-Jager (WD) was de enige die akkoord ging met de voorjaarsnota maar wel onder een duidelijke voorwaarde. „Als blijkt dat er volgend jaar een tekort is voor de WVG moet die drie ton weer worden terug gestort." Standpunt PvdA, D66 en D&T bespreken het voorstel eerst nog met de fractie alvorens met een standpunt te komen. A. Verhage (D66) en S. de Putter (D&T) presenteren in ie der geval tijdens de komende raadsvergadering een voorstel om die drie ton ergens anders vandaan te halen. Dit mede naar aanleiding van de verklaring van wethouder Rosendaal dat het overhevelen van drie ton naar de algemene middelen ook bedoeld is om bezuinigingen op te vangen. „Deze methode heeft onze voor keur boven het verhogen van ver schillende tarieven." Het college maakt in het voorstel immers ook duidelijk dat hierdoor de onroe- rend-zaakbelasting (ozb) niet verhoogd hoef te worden. Maar met name PvdA en D66 vinden dit te gek voor woorden. „Ik beschouw dit maar als zijnde niet geschreven," maakte Verha ge duidelijk. De aansluiting van de Haarmanweg op het sluizencomplex in Terneuzen is gisteren officieel opengesteld door burgemeester R. Barbé. De openingsplechtigheid werd op ludieke wijze luister bij gezet door leden van de ondernemersvereniging City Terneuzen. Die waren met een aantal voertuigen op de openstelling van de weg over het kanaal afgekomen. De nieuwe weg is Kennedylaan gedoopt. foto camile schelstraete

de Stem | 1996 | | pagina 20