THIEKSTE ROGRAMMA REKENDE AGELIJKS KRANT. Vissers na zomer aan de ketting Bijna helft van medicijnen verkeerd gebruikt 4 meter hoog gras ontdekt in achtertuin DE STEM Efclk Nog nooit zo heet in juni Leen Jongewaard (69) overleden in Spanje Stiefvader vermoorde Nicole aangehouden Gebruik hasj stijgt weer in VS en Duitsland PTT Post haalt miljoenen zegels van 80 cent terug in ons speciale te- schermingsplan. of overlijden emaal niets. f5811175 'AVOND DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N jÜuivert en Hoekstra Sportiviteit belonen rsporter I vermist in Amer Mentaliteitsverandering nodig om geneesmiddelen betaalbaar te houden 'Hete herfst' in het verschiet 3 maanden voor f 77,50 I se inruilauto's - zonder garantie 1SE C ABRIO'S 1CABR10 vielen, 5 versn., digit, dashboard, stereo, '3.16.950.- q sportvelgen, div. extra's bj. '89 v.a. >portwielen, bullbar, side steps, geel ken- P'm'239' p.m. 339 ortvelgen, metallic, 5 versn., div. extra's, v.a. 17.950.- p.m 264 oilerd, nieuw, kap, sportintr., in abs v.a. 14.950.- n m 294 ortintr., sportvelgen, alles in kleur, bj. Jv.a. 14.950.- p.m 2224 pn int., sportvelgen, voorz. v. alle extra's. ^50- p.m. 329, I schakel, metallic, schuifdak, elek. ramen, v.a. 13.950.- p.m 209 ichulfdak, voozien van alle opties, bj. 14.950.- p.m 224 Igen, get. glas, elek. ramen, schuifdak, div. v.a. 19.950.- p.m 299- limat, contr. stuurbekr., sportvelgen, veel 110.950.- p.m. 164 - l, sportvelgen, 5 versn., sportintr., div. 6.950.- p.m 104 - ersn., get. glas, div. extra's, bj. 'S7/"91 .v.a. stallic, tr.haak, enz., bj. '87/"89 .v.a. 6.950.- pSnTiot'! EXCLUSIEF AIRE INRUILWAARDE 'R UW AUTO! jw boot, motor, scooter caravan in. IIIJc, 7-persoons, stuurbekr., centr. vergr., 12.950.- p.m. 194 metallic, 5 versn., sportvelgen, sportintr., 11.950.- p.m 179 metallic. 5 versn., get. glas. div. acc. bj. 7.950.- p.m. 119' allic, getint glas, siervelgen, div. extra's, bj. 8.950.- p.m. 134 - 5 versn., metallic, trekhaak, dubb. spiegels 8.950.- p.m. 134.- int glas, siervelgen, benz. en/of LPG, div. v.a. 18.950.- p.m. 284.- k en Sedan, 5 versn., stuurbekr., benz. v.a. 14.950.- p.m. 224/ kijkje nemen in onze verwarmde erlichte showroom. lel, 5 versn., stuurbekr., centr. vergr., stereo, J v.a. 15.950.- GT, 5 versn., sportintr., benz. en/of LPG, div. v.a. 8.950.- relgen, sportintr., 5 versn., digitaal dash- v.a. 9.750.- ^ersn., schuifdak, getint glas, trekhaak, div. I 91/*93v.a. 15.950.- centr. vergr., stuurbekr., getint glas enz. I'v.a. 10.950.- 5-drs., 5 versn., open dak, trekhaak, bj. iv.a. 13.950.- jersn., siervelgen, getint glas, diesel, bj. '95v.a. p.m. 239.- p.m. 134.- p.m. 146/ p.m. 239.- p.m. 164.- p.m. 209.- p.m. 314.- p.m. 149.- m, 5 versn. div. extra's, bj. '93.v.a. 9.950.- portvelgen, 5 versn., getint glas, div. extra's. ~1v.a. 19.950.- p.m. 299.- open dak, getint glas, div. extra's, bj. '95 .v.a. 6.950.- p.m. 374/ p.m. 104,- ortvelgen, verlaagd, 24.950.- p.m. 374.- ■elek. ramen, dure stereo, 20.950.- p.m. 314.- fgr., elek. ramen, div.. acc., 34.950.- p.m. 524.- ortvelgen, elek. ramen, 17.950.- p.m. 194.- I.B.S. stuurbekr., centr. ver- I19.950.- p.m. 299.- Nieuwprijs 29.950.-nu 1 p.m. 299.- fekr., 4x elek. ramen, schuif- l25.950.- p.m. 389.- PG ond.bouw, in nw. St., bj. v.a. 19.950.- p.m. 299.- uise control, LPG- -v.a. 32.950.- p.m. 487.- fcr., sportv. board comp., bj. 1 v.a. 35.950.- p.m. 539.- Bv.a. 22.950.- p.m. 344.- |i, schuifdak, div. acc., bj. 130.950.- p.m. 464.- ramen, div. opties, bj. J14.950.- p.m. 224.- ■tenbout, div. opties, bj. 118.950.- p.nj.283.- Jairco, airbag, elek. ramen irgr., trekhaak, voorzien van I32.950.- p.m. 494.- Juise contr., 4x elek. ramen, ilete uitvoering, 26.950.- p.m. 404.- fnen, alarm, v.a. 16.950.- p.m. 344.- [er, stuurbekr., div extra's bj. J p.m. 248.- ektr. veel extra's bj. '88 J p.m. 248.- Iien, cruise contr., alle opties p.m. 389.- int glas, zeer veel extra's bj. p.m. 370.- XCLUSIEF EXCLUSIEF jog. Even een klein half uurtje alleen sport, de achtergronden, maar natuur de buis, ach, die mag best aan blijven, nd. Cefouco//// DE STEM git JAARGANG 6 katernen jeBinnenkrant jinrenland luitenland A2 A3 A4 A5 A6 BI t/m B3 C1 t/m C4 01 (Jv'programma's D2/D3 lioaui DA Weekend E1 t/m E3 t Kleintjeskrant iwrs Economie Sport Zealand Aanvoerder Ronald de Boer heeft zin in het EK .peelklaar Sampras roemloos ten onder Samenwerking toerisme faalt in Zeeland pagina pagina Schotten gaan Oranje aanpakken Bromet zoekt met camera conflicten op pagina pagina pagina Jongeren zijn 'super belangrijk' voor sportmerken pagina Saint Albans - Patrick Kluivert en Peter Hoekstra, beiden hadden last van een knieblessure, zijn fit genoeg om maandag in Birming ham tegen Schotland te spelen. De twee Ajacieden trainden giste ren op het trainingscomplex van St. Albans voluit mee, maar zul len maandag niet vanaf de aftrap worden ingezet. Dat bleek uit het traditionele onderlinge partijtje. Het tweetal speelde bij de B- jkverwachte basis-elf: Van der Sar; Reiziger, De Koek, Davids en Bo- de; Ronald de Boer, Seedorf en Witschge; Taument, Bergkamp en i. Londen - Sportiviteit kan een beslissende factor worden op het EK. Wanneer twee ploegen na de groepswedstrijden in een poule gelijk eindigen en ook de doel cijfers (doelsaldo en eventueel hoog ste aantal goals) hetzelfde zijn, wordt de fair-play-ranglijst bepa lend. Na elke wedstrijd krijgen de teams waarderingen voor spor tief gedrag en positieve spelopvatting. Scheidsrechter en grens rechters plus een lid van de f air-play-commissie zullen de punten Amsterdam (anp) - De acteur Leen Jongewaard is afgelopen dinsdag tijdens een vakantie in Zuid-Spanje overleden. Jonge waard is 69 jaar geworden. Leen Jongewaard was een zeer veelzijdige theaterpersoonlijk heid, die meer dan honderd rollen heeft gespeeld in allerlei vormen van theater en film. In de jaren zestig verwierf hij bij het publiek een grote populariteit dank zij rollen in televisie-series als Ja Zuster, Nee Zuster en 't Schaep net de Vijf Poten. Daaraan was een toneelcarrière voorafgegaan. Inde jaren zeventig trad Jonge waard behalve in toneelstukken ineen reeks musicals op. Zijn shows samen met Robert Long werden als baanbrekend beschouwd. Daarnaast bleef hij regelmatig te zien in televisiese- nes en werkte hij mee aan hoor spelen en cabaret op de radio. Be gin jaren negentig brak hij met het theater en wijdde hij zich al- nog aan de film. Op dat had hij er overigens al Leen Jongewaard. foto anp zo'n twintig op zijn naam staan. Daaronder waren Help, de dokter verzuipt, Pastorale 1943 en Hoge hakken, echte liefde. VERVOLG OP BINNENLAND - A3; Grote carrière, maar wel faalangst De temperatuur bereikte gisteren plaatselijk een re cordhoogte voor be gin juni. Onze weer man Hugo van den Elshout noteerde bijvoorbeeld in Don gen een temperatuur van 34,8 graden. Bij zo'n hitte is het leuk spelen met water, zoals op het plein van de Japinta- school in Ulvenhout. De leerkrachten hadden de brand slang uitgerold en de kraan wijd open ge zet. Werken op het land is minder aan genaam, al biedt een parasol enige be scherming. En op het zinderende asfalt van de wegen verlo ren auto's hun vorm onder invloed van de hete lucht. I Eindhoven (anp) - De politie keelt gisteren de 43-jarige stief vader van het vermoorde Eindho- vense meisje Nicole van den Hurk aangehouden. De politie vermoedt dat hij be- jrokken is bij de dood van het hnd, aldus een woordvoerder. In verband met 'zwaarwegende op- onze verslaggever "aamsdonksveer - Brandweer, politie en politie te water zijn gis- zonder resultaat op zoek geweest naar een vermiste wa tersporter. De identiteit van de '•jarige man is nog niet vrijge ven, omdat de familie nog niet braht '1°°®';e k°n worc'en ëe" Je,,man was 's middags tussen vijf en vijf uur op de Amer waterskiën met drie menden voor hem in de boot. Op I Sneven moment viel de man tt b°ot om het touw rag. De vrienden zagen de man '7 water verdwijnen en dach- a dat hij een koprol maakte. De ri kwam echter niet meer bo- water. )Iuien^en hebben eerst zelf ge en hebben toen alarm ge- i j «f- Met assistentie van een ,m van he Bredase brand- r, heeft de Raamsdonkse I*® in een deel van de r„A,e hergsehe Maas en het zmf ^aasJe gedregd. Er is tot «"«ondergang gezocht, maar er zona Sw°nden. Ook is men naarl waUterski'sP Z°6k gSWeeSt Pffffff sporingsbelangen' weigert de po litie verdere informatie te ver schaffen. Nicole van den Hurk verdween vorig jaar oktober, toen ze in alle vroegte op weg was naar een bijbaantje in een bakke rij. Eind november vond een wandelaar haar stoffelijk over schot in de bossen in Lierop, en kele tientallen kilometers ooste lijk van Eindhoven. Eerder al was een tasje van haar terugge vonden, vlakbij het Eindhovens Kanaal. Uit sectie bleek dat het meisje met geweld om het leven was gebracht. ZIE OOK BINNENLAND - A3: Gedrag Ad van den Hurk riep vanaf Nicole's vermissing vragen op Amsterdam (anp) - Het ge bruik van cannabis (hasj, wiet) in de Verenigde Staten en' in Duitsland vertoont sinds enkele jaren weer een stijgende lijn, nadat het ja renlang redelijk stabiel was. De Verenigde Staten spannen de kroon. Eén op de drie Amerikanen van 12 jaar en ouder - in totaal 69 miljoen mensen - gebruikte minstens één keer in zijn leven canna bis. Dat is aanzienlijk meer dan in Duitsland. Ook in Nederland ligt het precentage veel lager. In 1994 had 38 procent van de Ameri kaanse leerlingen van 17 of 18 jaar minstens één keer cannabis gebruikt. In Amsterdam was dat in die leeftijdscategorie volgens een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam (UvA) 28,7 pro cent. Dat blijkt uit een omvangrijk on derzoek naar het gebruik, het be leid en de reactie van justitie op cannabis in Duitsland, Frankrijk en de Verenigde Staten. De uni versiteiten van Delaware, Bre men en Amsterdam voerden het uit. In de onderzochte drie landen maakt de overheid geen onder scheid tussen soft- en harddrugs, zoals dat in Nederland wel het geval is. Cannabis is voor de wet gelijk aan heroïne of cocaïne, hoewel de reactie op het bezit en gebruik per land sterk verschilt. In de Verenigde Staten is het be leid sterk repressief. In Frankrijk geldt hetzelfde op regeringsniveau, maar de uit werking verschilt per landsdeel, omdat officieren van justitie in de regio's een grote invloed heb ben op de concrete uitwerking van het beleid. Ook in Duitsland is er sprake van regionale varia tie. In vergelijking met Frankrijk en de Verenigde Staten is de Duitse praktijk echter zeer tole rant. Het bezit van een kleine hoeveelheid cannabis vervolgt men doorgaans niet. Opvallend is dat in het land met het meest tolerante klimaat, Duitsland, het gebruik van can nabis veel lager is dan in het re pressieve Amerika. In het voor malige West-Duitsland had in 1994 14 procent van de bevolking van 16 jaar en ouder ooit canna bis gebruikt. In het voormalige Oost-Duitsland was dat zelfs slechts 2 procent. Van de jonge ren tussen de 16 en 29 jaar ge bruikte een derde ooit cannabis. Frankrijk neemt een middenpo sitie in tussen Duitsland en de Door Nico Schapendonk Breda - Bijna veertig procent van de geneesmiddelen die in Nederland wordt uitgeschre ven, wordt verkeerd of niet gebruikt. Zo wordt veel geld verspild in een tijd, dat de betaalbaarheid van de ge zondheidszorg in Nederland zwaar onder druk staat. Er moet dan ook een mentali teitsverandering bij de ge bruikers komen om het mis bruik van geneesmiddelen te gen te gaan. Een eigen bij drage mag eveneens niet worden uitgesloten. De Nederlandse apothekers, verenigd in de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter be vordering der Pharmacie (KN- MP), zijn een actie gestart om vooral ouderen te laten naden ken over de manier waarop ze met geneesmiddelen omgaan. Op dit moment wordt een derde deel van de medicijnen gebruikt door mensen ouder dan 65 jaar, ter wijl ze slechts dertien procent van de bevolking uitmaken. Betaalbaar De Oosterhoutse apotheker G. van der Wijst is betrokken bij de actie 'Ouderenwerk in uw apo theek' van de KNMP. „Er gaan te veel geneesmiddelen verloren door verkeerd gebruik en dat kost te veel. Om de medicijnen in opstellen en even niet nadenken over het vergroten van hun om zet," aldus Van der Wijst. „Zeventig procent van de pa tiënten die ik over de vloer krijg, is alleen gelaten in de gezond heidszorg. Veel mensen weten helemaal niet eens waarom ze iets slikken, of gebruiken het niet goed. We moeten als apo thekers kritischer worden. Als zal duren voordat er weer een ei gen bijdrage zal worden ge vraagd voor medicijnen." Vertrouwen Op dit moment gebruikt de ge middelde Nederlander voor 394 gulden per jaar aan geneesmid delen. De gemiddelde 65-plusser kost jaarlijks 1171 gulden aan farmaceutische hulp. de toekomst betaalbaar te hou den, moeten we nu iets verzin nen om ervoor te zorgen dat mensen er zuiniger mee om gaan," zegt Van der Wijst. Kritischer De Oosterhouter betrekt deze gedachte ook op zijn eigen be roepsgroep. „De apothekers moeten zich wat kwetsbaarder iemand niet de discipline op kan brengen om de medicijnen vol gens de bijsluiter in te nemen, moeten we ons afvragen of we dan met zo'n kuur moeten door gaan. Zo iemand wordt er niet beter van en het kost alleen maar geld. En ik denk dat de sa menleving daar niet voor op moet draaien. Wat dat betreft denk ik dat het niet lang meer Van der Wijst: „We moeten meer en beter advies geven. Op dit moment vertrouwen de meeste patiënten vooral op hun huisarts als het gaat om medicijnen. Dat vertrouwen moet worden ver breed naar de apotheker, maar dan moet die apotheker wel toe gankelijker worden en meer tijd nemen voor de patiënten." In verhouding valt het in Neder land nog wel mee met het medi cijngebruik. Zijn er hier onge veer achtduizend medicijnen voorhahden, in Duitsland kan al worden gekozen uit een arsenaal van zestigduizend geneesmidde len. Italië spant de kroon met honderdduizend verschillende geneesmiddelen. 'Slikgedrag' Toch moet het in Nederland met minder kunnen, aldus de apo thekers. „Het is natuurlijk vrij moeilijk om mensen te controle ren op hun 'slikgedrag'," zegt de Oosterhoutse huisarts F. van Geel. „We moeten de patiënten leren dat ze medicijnen niet als een soort ontbijt zien. En dat is alleen maar mogelijk door de mensen er steeds maar weer op te wijzen dat ze voorzichtig moeten omgaan met hun pillen." De Oosterhouters zijn bang dat het probleem in de toekomst al leen maar zwaarder gaat tellen, wanneer er niets wordt gedaan. Per slot van rekening worden de mensen steeds ouder. 8 "7 1031 000225 I I II I ZATERDAG 8 JUNI1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 'Ik voel me kaal, dus ben ik kaal' foto de stem/johan van gurp 17/30 I ZONDAS f/ /if/IH/ Onweerachtig Het wordt een drukkend warm weekeinde. Er is weinig wind. Onder deze omstandigheden kunnen gemakkelijk onweersbuien tot ontwikkeling komen. pagina Door Servaas Smulders Den Bosch - Een belangrijk deel van de Nederlandse vissers vloot dreigt na de zomer verplicht te worden aan de kades te blijven liggen. Voor het eerst sinds het begin van de jaren ne gentig worden de vissers zeer waarschijnlijk weer met absolute vangstverboden voor kabeljauw, tong, wijting, makreel en schol bedreigd. Verenigde Staten, hoewel de UvA vraagtekens plaatst bij de betrouwbaarheid van de cijfers. De Fransen baseerden hun con clusies op onderzoek onder een kleine groep van 719 mensen van tussen de 12 en 50 jaar oud. Van de 12 tot 17-jarigen gebruikte 4 procent ooit cannabis, van de 18 tot 24-jarigen is dat 32 procent en van de 25 tot 34-jarigen 31 procent. De onderzoekers denken dat li beralisering van het beleid in de Verenigde Staten het minst voor de hand ligt. In Frankrijk laat de regering zich graag in stevige be woordingen uit, maar de tegen beweging wint aan kracht. Het noorden van Duitsland lijkt het meest op Nederland. De onder zoekers verwachten echter dat protesten uit het zuiden een daadwerkelijke decriminalise ring tegenhouden. Dat komt omdat de vissers de voor dit jaar toegestane vangst quota veel sneller dan verwacht al bijna hebben opgevist. Verder vissen tot de jaarwisseling leidt volgens biologen tot uitroei ing van sommige vissoorten in de Noordzee. De visstanden van ka beljauw, schelvis en schol zien er volgens hen nog veel beroerder uit dan de haringstand, waarvoor enkele weken geleden nadrukke lijk werd gewaarschuwd. Enkele voormannen van vissers bonden hebben al laten weten dat ze, om het hoofd boven water te kunnen houden, door moeten gaan met vissen. Negeren van vangstverboden duidt op een 'he te herfst', met conflicten tussen vissers en controleurs van de Al gemene Inspectie Dienst (AID), zoals in 1992. De Mobiele Een heid van de politie moest destijds meermalen tussenbeiden komen om handgemeen tussen vissers en inspecteurs op te lossen. Deze 'visserij-oorlog' leidde tot de val van de toenmalige minister Braks, Voorzitter D. Langstraat van het Produktschap Vis noemt het ver plicht aan de wal liggen van vis serschepen 'een bittere pil voor de ondernemers'. Hij erkent dat het 'binnen de visserij knelt'. In samenwerking met de vissers en de AID ziet het produktschap ko mende maanden nauw toe op het naleven van opgelegde vangst verboden. Binnen de visserij-sector valt te beluisteren dat, zodra minister Aartsen (Landbouw en Visserij) geld voor sanering beschikbaar stelt, tal van vissers zich met gro te spoed zullen melden. Een flink aantal vissers verkeert volgens deskundigen 'in grote financiële problemen'. De dreiging van het geheel 'weg- vissen' van sommige vissoorten in de Noordzee, is volgens biologen het gevolg van verkeerd over heidsbeleid. Er is volgens hen in de vorige kabinetsperiode, onder leiding van minister Bukman, enorm geblunderd. Het parle ment is toen ook misleid, omdat een rapport van het Rivo (Rijks instituut voor visserij-onderzoek) pas na de parlementaire discussie werd opgesteld in plaats van er voor. De nota week daardoor sterk af van de gewenste prak tijk. Den Haag (anp) - PTT Post haalt miljoenen exemplaren van de Bea- trix-postzegel van 80 cent terug, omdat ze niet kunnen worden gele zen door de sorteermachines. De zegels, van het type inversie, zijn gedrukt op papier zonder fosfor- escerende laag. De apparatuur die de post verwerkt, kan die zegels daardoor niet 'herkennen'. Met het blote oog is het verschil met de ge wone zegel van 80 cent niet te zien. In totaal zijn er ongeveer 3,6 miljoen verkeerde zegels uitgegeven. Hoeveel er daarvan zijn verkocht, is niet bekend. De verkoop is inmid dels gestaakt en nog aanwezige zegels worden teruggehaald. De klant kan de misdrukken overigens gewoon gebruiken. PTT Post heeft extra maatregelen getroffen om geen vertraging te laten ont staan. Verzamelaars zullen ongetwijfeld veel belangstelling hebben voor de gemankeerde zegels. Hoeveel ze uiteindelijk waard worden, durft de woordvoerster van KPN niet te zeggen. Wat de misdruk het bedrijf kost, blijft geheim. De partij betreft overigens maar een fractie van de honderden miljoe nen zegels die de PTTijaarlijks uitgeeft. (ADVERTENTIE) Met een sportabonnement op De Stem kom je nergens meer aan toe Ik neem een sportabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): O i Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. 2 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND J

de Stem | 1996 | | pagina 1