NI DAG KE BAAN ST? DE STEM Samenwerking toerisme faalt tiding tot en water) t Gouddoppertje! junior Kamer Zeeuws-Vlaanderen wijzigt opzet BOV-trofee Talent van De Rede barst van de zenuwen Nieuwe schouwburg Terneuzen zou kleine zaal moeten hebben 13.75 E-BON AC-FAN? MAP 'BERGMAP Klokkenshow van maar dan 400 Klokken C1 Zeeuwse overheden en recreatie-ondernemers zien eikaars belangen niet i®@m Provincie verteert zelf voor 3,6 ton per jaar Aardenburger vond al in '73 Euro-thaler uit Twee maanden cel voor 'hulpje' drugsdealers Miljoenenclaim Davidse voorlopig in de ijskast jeschenk voor ie man 16 of neutraal I-leverancier of bij de NAC ,stab-Nederland, Breda) \an het werk in de buitenlucht fi, een diploma halen. Je hebt Ie je inschrijft voor een opleiding ingsbedrijf en ga je één dag per uitbetaald, jven in Zuid-Oost Nederland an de erkenningsregeling /en in Nederland. |bo Zuid-Oost Nederland vraagt: i enthousiasme tussen 16 en 25 jaar rkeur diploma VBO B of MAVO en stuur uiterlijk 21 juni naar lp/a postbus 137,3760 AC Soest mij aan voor een leuke baan nst! UITZENDBUREAU Bezoekersaantal Zuidlandtheater stijgt Fietser verongelukt nu is ver weg dichtbij.... j zijn eigen ,-d s, software-cd's tCt Je5k 9es°deerd i tekst°e^eS 6n gpRCHTSTRAAT 8, cfosTBURGl Zeeland ZATERDAG 8 JUNI 1996 «onze verslaggever weuzen - De opzet van de verkie- ^2 van de ondernemer met de beste jjje in Zeeuws-Vlaanderen wordt it jaar gewijzigd. Aan de ene kant jj meer bedrijven warm te krijgen te doen. Aan de andere kant om de schijn van partijdigheid weg te 01)01' jj Junior Kamer Zeeuws-Vlaanderen, jedeBOV-verkiezing (Beste Onderne- ,eIs Visie) organiseert, heeft besloten „inde voorronde geen financiële gege- jjs van bedrijven te vragen. Volgens Frans van den Hemel, voorzitter van de BOV-commissie, neemt de Junior Kamer daarmee een drempel weg. Een tweede wijziging is het vroegtijdig inschakelen van een onafhankelijke jury om de inschrijvingen te beoordelen. Bij de vorige drie edities wees de BOV-com- missie de drie genomineerden aan. Deze selectie iaat de commissie nu ook aan de jury over. De grove selectie gebeurt dit jaar telefo nisch, en dat is ook voor het eerst, waar bij de deelnemers een vragenlijst moeten beantwoorden. „Zo kunnen we het wat meer in de hand houden en hoeven we niet te wachten tot er een briefje terug komt. Het is ook voor de ondernemer gunstiger omdat ie ook nog wat uitleg kan geven bij zijn antwoord," zegt Van den Hemel. Vervolgens worden de deelnemers bij een bedrijfsbezoek aan de tand gevoeld door twee leden van de BOV-commissie. Die commissie maakt verslagen op van bezochte bedrijven en geeft die ter inza ge aan de onafhankelijke jury die aan de hand van de rapportage drie genomi neerden aanwijst. Vervolgens krijgen de genomineerden bezoek van de jury die daarna de winnaar aanwijst. Wie dit jaar in de prijzen wil vallen moet vooral goed scoren op de terreinen vei ligheid en milieu, in- en externe commu nicatie, arbo en algemene onderne mingsvisie. De verkiezing wordt voor de vierde keer gehouden door de Junior Ka mer Zeeuws-Vlaanderen. De uitnodigin gen om mee te doen zijn inmiddels de deur uit. Er zijn zeshonderd bedrijven aangeschreven. Van den Hemel gaat uit van een respons van zo'n twintig tot dertig bedrijven. „Het groeit elk jaar. Het lijkt misschien weining op zo'n groot aantal aanschrij vingen maar dat is in vergelijking met andere best goed. (De BOV-trofee wordt op meerdere plaatsen in Nederland uit gereikt, red). De eerste aanmeldingen zijn al binnen. Ik heb de indruk dat be drijven het wel goed vinden dat ze een spiegel voorgehouden krijgen." De verkiezing van de beste ondernemer gebeurt in het najaar. De Junior Kamer heeft contacten gelegd met bedrijven dokter Joep van den Nieuwenhuyzen om als gastspreker op te treden. „We hebben ook Hans Wiegel gevraagd, maar die kan dit jaar niet. Maar die heeft wel toege zegd voor volgend jaar. Dat proberen we vast te leggen." (an onze verslaggever Middelburg - De samen- werking tussen de Zeeuwse overheden en de recreatie- ondernemers faalt volledig. Hen praat langs elkaar ken, men ziet eikaars be langen niet, men is onvol doende op de hoogte van kt feit dat de overheden en de ondernemers van elkaar afhankelijk zijn en dit alles werkt sterk nadelig voor de Zeeuwse economie. Deze ongezouten kritiek komt van letondezoeksbureau ZKA, dat in opdracht van de provincie de mimtelijke problemen rond het teisme en de recreatie heeft on derzocht. Tot het onderzoek is be sloten omdat er regelmatig knel punten opdoken bij planologische procedures voor uitbreidings- mag geen wonder heten ook, want er is nauwelijks sprake ran goede communicatie tussen partijen, dat is de hoof dconsclusie van ZKA. Alle partijen, de ge meenten, de provincie, de onder nemers en hun organisaties dra- jen schuld en krijgen van ZKA zeerbeleefd een veeg uit de pan. Ondernemers met uitbreidings plannen zien de overheden veelal als belemmerende factor vanwege de voorwaarden die de overheden Wen. De positieve effecten van die beperkende voorwaarden, het behouden van een aantrekkelijke worden over het hoofd Öe gemeenten zien de ontwikke lingen van de sector als een zaak van het bedrijfsleven zelf en dat is onterecht, stelt ZKA. Ondernemers en overheden spre ken een verschillende taal, waar door wederzijds onbegrip ont slaat, luidt een conclusie. Onder nemers met plannen willen snel heid, ze willen binnen enkele maanden bouwen, terwijl de over heden gebonden zijn aan wettelijk Mgestelde lange procedures. Dit geeft veel spanningen. Overheden denken vaak abstract strategisch, terwijl onderne mers veel concreter denken, en beide hebben ze een andere op- over het invullen van de beschikbare ruimte. De overhe den willen Zeeland ruim en groen De ondernemer is eerst a- aan zijn eigen zakelijk belang te denken. Oplossingen stelt een aantal oplossingen ï0°rom uit deze communicatie- b"® te komen. De provincie ®oet ophouden toerisme en re- tteatie hoofdzakelijk als een whntelijk vraagstuk te zien en "J® de sector primair ais een ™iomisch vraagstuk te behan- provincie dient, samen en a ^amers van Koophandel e oudernemers een sociaal- komisch beleidsplan op te stel- Pe §e®eenten zouden zich meer la?US' moeten zijn van het be- 8,van investeringen in de ft? are ruimte. Ook hier moet decpnomisch belang, onder L,', ™or voorbeeldstudies, in «ld worden gebracht, ondernemers en hun organisa- ®°5ten P« regio toekomts- vnr» t ,ven schetsen, stelt ZKA hj die beelden moet zowel acht worden geschonken aan duet i ^'sch-recreatieve pro tst aan omgevingskwali- (ADVERTENTIE) van den Generale repetitie in het Temeuzense Zuidlandtheater van 'het talent van De Rede FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - Er ging van alles mis, gistermiddag in het Temeuzense Zuidlandtheater. Tweede microfoon zoek ('die ligt daar ergens'), gordijnen dicht terwijl die nu juist wijd open hadden moeten zijn, ontbrekende de corstukken die inderhaast het po dium opgesleept moesten worden, ar tiesten die niet precies wisten hoe en waar ze moesten opkomen, een pre sentator die te verstaan kreeg dat ie toch wel wat sneller mocht reageren, een Zenuwen, zenuwen. En zo behoorde het ook te gaan. Althans: in de showbizz toch. Break a legg', plegen artiesten elkaar toe te wensen voor het uur U. En een slechte generale, die betekent doorgaans een vlekkeloze voorstelling. Leien dakje Loek van Hecke, docent aan de Temeu zense scholengemeenschap De Rede en één van de drijvende krachten achter de jaarlijkse talentenjacht, wiste tussen de bedrijven door even een zweetdruppeltje van het voorhoofd. Hoezo warm? „Het loopt niet lekker en da's nu precies de be doeling," had hij zijn 'artiestenstal' zoe ven vanaf het podium ('Heerlijk, zo met die lampen') toevertrouwd. Hier sprak de ervaring. Want: „Als het nu niet goed gaat, dan gaat tijdens de voorstelling al les van een leien dakje." Die voorstelling - de talentenjacht van De Rede - is van avond in het Zuidlandtheater. Het resul taat van een half jaar hard werken. Een lijvig draaiboek moet zorgen dat alle puntjes op de i staan. Dik zestig leerlin gen wagen de stap op het podium. Met zang, met dans, met ballet, met toneel, met show. Die zestig werden uitverkoren via een heuse auditie, enkele weken gele den alweer. „Er zit wat talent op deze school," aldus Van Hecke zonder gevoel voor valse be scheidenheid. Achter de coulissen overi gens werken nog eens veertig paar han den aan het welslagen van de voorstel ling. Gistermiddag dus die generale repetitie. '00. Doek gaat open en de openingstune klinkt. HEK (bedoeld wordt: Van Hecke) komt op (gaat dus af), heet iedereen wel kom', meldt letterlijk het draaiboek. En zo gebeurde het dus niet. Niettemin wer den in stijgende temperaturen de num mers afgewerkt. Nog oefening, maar vanavond is het echt, voor de ogen van honderden ouders en belangrijker: van heuse juryleden. Want op een school gaat het doorgaans niet zo zeer om de eer, als wel om de cijfers. En zulks is dus ook van toepassing op de ta lentenjacht van die school. Eén gerust stelling voor de artiesten: onvoldoendes worden niet gegeven. Van onze verslaggever Middelburg - Duizenden kopjes koffie gaan er per jaar doorheen. Nog eens duizenden glazen fris of alcoholische drankjes. Hapjes, snapjes, ontvangsten bloemstukken en geschenken, bij elkaar kostte de post representatie van het Zeeuwse provinciebestuur vorig jaar ruim 365.000 gulden. Uitgesmeerd over een jaar houdt dit dus in dat er gemid deld elke dag van het jaar, weekeinden en feestdagen meegenomen, voor duizend gulden wordt 'gerepresen teerd'. Met recepties en ontvangsten zijn ze niet verlegen in de Ab dij. Het meeste geld (1,1 ton) ging daaraan op. Aan eigen consumpties in de Abdij spen deerde het Zeeuwse bestuur een bedragje van 35 mille, maar dat is dan nog exclusief de drankjes bij de vergaderin gen en besprekingen, dat kostte nog eens 49 mille. Iets goedkoper, maar toch ook niet veel, is de post 'representa tie, geschenken en bloemstuk ken GS', wat een bedrag van 41 mille vergde vorig jaar. De Rooseveltstichting slokte 64 mille van de post representatie op. Van onze correspondente Terneuzen - Een nieuw thea ter in Terneuzen moet ook een kleine zaal voor speciale pro ducties krijgen. Daarmee wordt een andere programme ring mogelijk. Onderzoek heeft aangetoond dat een nieuw en vooral groter theater met zo'n kleine zaal een ander bezoekersprofiel oplevert: Zeeuws-Vlaanderen en het Vlaamse achterland zouden naar verwachting dan mini maal 10.000 bezoekers per jaar meer opleveren. In Terneuzen wordt op dit mo ment gestudeerd op de bouw van een nieuw theater met Ml) stne- straat. Want het Zuidlandtheater kampt met beperkingen. Zo is de zaal te klein voor echte grote pu bliekstrekkers zoals de musical Cats, waarvoor de Zeeuws-Vla mingen nu een kaartje kopen in Antwerpen. Voor de kleinschali ge producties beschikt het Zuid- land niet over een kleine zaal, of over mogelijkheden om de be staande zaal te verkleinen en dat drukt het gemiddelde bezoekers aantal omlaag. Dat bezoekers aantal is het afgelopen seizoen overigens met zeven procent ge stegen. Totaal kochten 24.362 be zoekers een kaartje in het seizoen 1995/1996. Deze stijging is vol gens de schouwburgcommissie te danken aan de genres of soort van yobrfteljingem Zo waren er len. mogelijk aan de Westkolk- meer cabaretvoorstellingen die Aardenburg - Van Aardenburger Schelte van Jelgerhuis mag Robert Apon uit Etten-Leur massa's geld verdienen aan zijn 'vondst' om de euro als merknaam te laten depone ren. Want mochten de miljoenen straks in huize Apon bin nenstromen, dan overweegt Van Jelgerhuis een claim in te dienen. Wat wil het geval: Zeeuws- Vlaanderen - en met name het westelijk deel van deze regio - kent al sedert 1973 een munt waarvan de naam is gebaseerd op het woordje 'euro'. Want dik twintig jaar geleden dus werd ter gelegenheid van een promotieweekend in West- Zeeuws-Vlaanderen een spe ciale munt uitgegegeven. Met aan de voorzijde onder meer de beeltenis van een meisje met een zandemmertje en aan de keerzijde een afbeelding van de veerboot en een grens- kantoor. De munt draagt twee opschrif ten: 'Geboren in Cadzand, ga ik van hand tot hand in Euro pees verband' en 'Van Bres- kens tot voorbij Cadzand, Eu ropa's mooiste strand.' De naam van deze munt, waarvan een exemplaar aan de toenmalige koningin Julia na werd aangeboden: Euro- thaler. En dus, vindt Van Jel gerhuis, pleegt Apon deels plagiaat. Overigens lijkt de Etten-Leurenaar weinig kans te maken op een geldelijke vergoeding voor de naam 'eu ro', aldus deze krant gisteren. Van onze verslaggever Terneuzen - Voor medeplichtigheid aan de verkoop van drugs is de 45-jarige G. van B. uit Terneuzen gisteren door de politie rechter veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van twee maanden en een geldboete van 750 gulden. Officier van justitie J. Valente eiste een dubbel zo lange gevan genisstraf en een boete van dui zend gulden. De werkloze Terneuzenaar had een kamer in zijn huis aan de Dijkstraat voor honderd gulden in de week verhuurd aan een drugsdealer, tenminste van 1 april tot eind augustus vorig jaar. Nadat er regelmatig overlast- klachten uit de buurt kwamen, bracht de politie er een bezoek en constateerde handel in heroïne en cocaïne. Uit de reconstructie van de ge beurtenissen gisterochtend op de rechtszitting in Terneuzen bleek dat de dealer zich steeds brutaler ging gedragen. De drugshandel die aanvankelijk plaatsvond van uit het ene kamertje breidde zich uit naar andere ruimten van het huis. Zodanig zelfs, dat de aan wezigheid van de hoofdbewoner zelf daar op een bepaald moment amper meer getolereerd werd. Van B. erkende dat hij fout was geweest door de drugshandel toe te staan, maar gaf aan dat hij het van tevoren niet had geweten. „Anders had ik er nooit aan mee gewerkt." Officier Valente vond dat er een voorbeeld uit diende te gaan van de situatie waarin deze Terneu zenaar zich bevond en kwam daarom naar eigen zeggen met een forse eis. Gezien de werkloos heid van Van B. en het feit dat deze zich nadien absoluut niet meer met het drugscircuit had in gelaten, deed politierechter R. Rammeloo daar wat van af. Van onze verslaggever Middelburg - De schadeclaim van ruim 48 miljoen gulden die de Dordtse scheepsbouwer en binnenschipper Davidse zou in dienen bij het provinciebestuur, is een jaar na dato nog niet ingediend. beduidend hoge cijfers haalden, trok de opera gemiddeld per uit voering meer bezoekers en kwa men er ook meer mensen naar de concertenserie klassiek en overi ge muziek. Ook werd een stijging genoteerd bij familievoorstellin gen. De voorstellingen die gemiddeld veel bezoekers trokken waren show en.muziektheater met 322 en opera met 374. Het gemiddel de aantal bezoekers per voorstel ling stijgt vanaf 1992 (met een daling in 93-94 en daarna een duidelijk herstel) langzaam van 229 naar 241 in 95-96. Dit houdt in dat de gemiddelde bezetting ligt op 51 procent en dat is iets boven het landelijk gemiddelde. De claim zit in de ijskast en het is hoogst twijfelachtig of het er ooit nog van komt dat hij daadwerke lijk wordt ingediend. Maar Da- Marechaussee pakt automobilist: direct afrekenen Eede - Dubbel pech had een 29-jarige automobilist gistermorgen bij de grens overgang tussen Eede en het Belgische Maldegem. De marechaussee hield daar bij een routineeontrolde de man aan. Blijkt uit het op sporingsregister dat hij nog voor een bedrag van 2190 gulden boetes heeft uitstaan. Betalen dus, en wel direct. Maar zoveel geld had deze automobilist niet bij zich en dus werd hij 'opgebracht' naar het bureau van de ma rechaussee in Terneuzen. Na enkele telefoontjes bleek het bedrijf waar de man werkt bereid om de boete te komen voldoen. Die bleek in tussen nog wat opgelopen. Want in Terneuzen had de marechaussee ontdekt dat de auto van de man niet was verzekerd, geen geldige apk had en ook nog eens geen deel 3 op de voorruit. Voor al deze vergrijpen werd proces verbaal opgemaakt. vidse's advocaat, mr. Van Dam van het Rotterdamse kantoor Kruidenier Van Dam ontkent dat er sprake is geweest van een loos dreigement richting provin cie. „Er zal een procedure gevoerd moeten worden, de claim zit in de pipe line," zei mr. Van Dam giste ren. Wanneer de procedure zal worden aangespannen, liet hij in het midden. Davidse vind dat hij oneerlijk is behandeld bij de aanbesteding van de bouw van de veerboot Ko ningin Juliana. De opdracht ging naar de Koninklijke Schelde Groep terwijl Davidse goedkoper was. Een rapport van de Algeme ne Rekenkamer stelde hem in het gelijk, maar dat ging alleen over het cijfermatige deel van de aan bieding. Vorig jaar zomer stuurde mr. Van Dam een brief naar de veerdienst PSD dat er mogelijk een claim zou worden ingediend. Sindsdien is er bij het provinciebestuur niets meer vernomen. Vlissingen (anp) - In Het Streek ziekenhuis Walcheren in Vlissin gen is gistermiddag de 81-jarige J. Riemens uit Domburg aan de gevolgen van een verkeersonge val overleden. Riemens fietste gisteren van Domburg naar Oost- kapelle toen hij plotseling de rij baan overstak en werd geschept door een hem achteropkomende personenwagen. Enkele uren la ter overleed hij in het ziekenhuis aan zijn ernstige verwondingen. (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon errit bereikbaar in heel Europa ejonge axel Oranjestraat 5 Telefoon 0116 5*2710

de Stem | 1996 | | pagina 15