Benoeming fan Leeuwen toch politiek Aandacht komt Apon slecht uit Kamerdelegatie teleurgesteld naar huis CRI-drugsgeld op geheime rekening Beleef't mee... ...in de wereld van Privé 'Alcoholverbod voor jonge automobilisten' Jong geleerd, oud gedaan 'Discriminatie woonwagenbewoners groeit' Agenten doen zich voor als asielzoeker UNDA DE MOL's ex vindt troost bij zus BART DE GRAAFF 8-4-0-5-2 4-0-5-8 pE STEM BINNENLAND A3 [inschoten wilde partijgenote Soustrot blijft bijna zeker bij HBO 4 Te kwader trouw' BINNENLAND KORT beaphar SNEL WEER TERUG BIJ HET BAASJE! [RIJDAG 7 JUNI 1996 A2 Groot-Brittannië en Ierland- I Half tot zwaar bewolkt en hier I en daar regen. In Engeland I eerst vrij veel zon, maar later een regen- of onweersbui. Mid- I dagtemperatuur ongeveer 18 i graden, bij Londen eerst nog warm. s België en Luxemburg: Eerst zonnig en zeer warm weer. Za terdag kans op een regen- of I onweersbui. Maxima gaan naar 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig en zeer warm. Vrijdag I in Bretagne al kans op een re gen- of onweersbui, zaterdag ook in de overige westelijke de partementen wolken en kans op onweer. Maxima rond 30 graden, in het westen zaterdag ongeveer 25. Zuid-Frankrijk: Zonnig en zeer warm met op veel plaatsen middagtemperaturen van 30 graden of iets hoger. Zaterdag langs de westkust enkele wol kenvelden, kans op een bui en minder warm. Portugal: Veel zon, in het noordwesten enkele wolken velden en vooral zaterdag kans op een bui. Maxima aan de kusten ongeveer 25 graden. Spanje: Zonnig, maar in het noordwesten en langs de Golf van Biskaje enkele wolkenvel den, fris en vooral zaterdag een bui. Maxima aan de costa's meest tussen de 25 en 30 gra den. In het Spaanse binnenland lokaal ruim boven de 35 gra den. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden. Middagtem- peratuur bij zee ongeveer 25 graden, later hoger. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en een middagtemperatuur van ongeveer 28 graden. Italië: Vrijdag in het zuiden nog kans op een onweersbui, verder zonnig en droog. Mid dagtemperatuur zaterdag on geveer 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, in het binnenland ook stapel wolken. Op de Egeïsche Zee een stevige noordoostelijke wind.Maxima vlak aan zee tus sen de 25 en 30 graden. Duitsland: Zonnig en zeer warm weer. In het zuiden kans op een lokale onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 32 graden. Zwitserland: Zonnig en lokaal misschien een onweersbui. Maxima ongeveer 29 graden. Oostenrijk: Zonnig en lokaal kans op een onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 30 gra den. ■er: lan TELEFOONTJE van Iters (het oor- i/or- puig- fcf; 5. j een llver- een Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 1. Bodems; 4. rolblino, 6. mat; 7. tbv; 9. troetel; 11. Vertikaal: 1. Bars; 2. delta; 3. n» 5. nebben; 6. mot; 8. team; 10- Visitekaartje: Ruud Marter uit Best is 'trambestuurder'. llll VRIJDAG 7 JUNI 1996 garold de Puysseleijr «jddelburg - Een totaal ver- j op alcoholgebruik voor tojiobilisten onder de 21 L j)e Stichting Weten- ïjppelijk Onderzoek Ver- Lveiligheid (SWOV) pleit f;ü0r om die verregaande -aatregel op te nemen in de (,1 omdat een kwart van alle slachtoffers van alcoholonge- jllen in ons land valt in die j,«rens bij de ademanalyse voor ^jsdoeleinden (en bij de bloedproef) zou bijvoorbeeld op 0,2 promille gesteld kunnen wor den en de selectiegrens op straat op 0,5 promille, waar die momen teel 0,7 promille bedraagt. Onderzoeker M. Mathijssen van de SWOV betoogde dat in de ple naire vergadering van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland te Middelburg. Op zich lijkt er volgens hem ook wat voor te zeggen de wettelijke limiet voor alle verkeersdeelnemers te verlagen. Maar bij het huidige ni veau van politietoezicht zou dat betekenen, dat de pakkans voor zwaardere overtreders sterk ver mindert. De maatregel zou zo tot gevolg kunnen hebben, dat de zo genoemde alcoholonveiligheid niet afneemt, maar juist stijgt. Wat dat betreft is het, aldus Mat hijssen, misschien maar goed dat een motie van de PvdA om de al gemene limiet te verlagen het vo rig jaar niet haalde in de Tweede Kamer. De meeste overleden en in het ziekenhuis opgenomen slachtof fers van alcoholongevallen zijn jonge mannen van achttien tot en met 24 jaar, zo wijzen officiële registraties met betrekking tot de alcoholonveiligheid in het ver keer uit. Deze categorie neemt bijna een kwart van het aantal slachtoffers voor zijn rekening. Dat cijfer is van vorig jaar, maar ook in de jaren daarvoor hadden deze jonge automobilisten het grootste aandeel. De onderzoeker van de SWOV maakte in zijn lezing in de Zeeuwse hoofdstad verder duide lijk dat de officiële verkeersonge vallenregistratie ten onrechte de indruk wekt dat het met het alco holgebruik in het Nederlandse verkeer wel meevalt. Vorig jaar zijn 87 dodelijke- en 1.123 ziekenhuisslachtoffers van verkeersongelukken geregis treerd door de politie. In werke lijkheid zijn dat er echter veel meer, omdat alcoholgebruik bij eenzijdige ongevallen slechts zel den wordt onderzocht. Een realistischer schatting van de alcoholonveiligheid in ons land krijg je volgens Mathijssen door een vergelijking met het Duitse verkeer. Het alcoholge bruik in het verkeer komt daar overeen met dat in Nederland. Bij onze Oosterburen wordt echter veel systematischer onderzocht of er alcohol in het spel is. Toepassing van de Duitse percen tages op de Nederlandse situatie, leidt tot de conclusie dat in ons land de afgelopen jaren minimaal 270 doden en 2.000 ziekenhuisop namen het gevolg zijn geweest van alcoholongevallen. fin onze Haagse redactie Haag - WD-staatssecretaris Linschoten heeft zijn partij- ;e Van Leeuwen wel degelijk tot bestuursvoorzitter van Jet CTSV benoemd vanwege haar politieke kleur. Linschoten telt eerder in de Kamer verklaard dat bij deze benoeming po- lek achtergrond geen rol speelde. B heeft prof. mr. W. Fase, de e voorzitter van de Sociale fcekeringsraad (SVr) gisteren j Den Haag onthuld tijdens de dag van de openbare ver ten rond de CTSV-affaire. parlementaire onderzoeks- (ommissie onder leiding van Pv- U'erVan Zijl moet achterhalen, laarom het in januari 1995 ge wilde College van Toezicht So- tiale Verzekeringen (CTSV) ont- le in een bestuurlijke chaos, ([Van Leeuwen en haar mede- tetuurders Van Rooijen (CDA) ia Van Otterloo (PvdA) uiteinde- ekop heeft gekost. EetCTSV moet toezien op de be ng van 90 miljard gulden jaar aan uitkeringen als I, AAW, WAO en kinderbij- Eindhoven - Chef-dirigent Mare Soustrot blijft vrijwel zeker bij Het Brabants Or kest. Ook Jaap Van Zweden behoudt hoogstwaarschijnlijk ajn vaste gast-dirigentschap li] het orkest. Dat meldden gisteravond bronnen binnen iet HBO. He Artistieke Commissie en de Ondernemingsraad van het HBO hebben het vertrouwen opgezegd in het Stichtingsbestuur en zeg- P ervan uit te gaan dat het be stor hieraan consequenties zal verbinden. De opzegging van ver touwen is niet gericht aan de di- wtie van het orkest. Soustrot en Van Zweden hadden gisteren een gesprek met eikaar, «alten eerste aanzet moest geven 'W het herstellen van de breuk de chef-dirigent en het Soustrot was verbolgen "or het feit dat hij niet is gekend 11 de benoeming van Jaap van "den als vaste gast-dirigent. meende Soustrot dat Van len in diens contract een te We inbreng is toebedeeld in het «tistieke beleid van het HBO. «ar verwachting zal het overleg ""daag worden afgerond, met resultaat dat Soustrot zijn wecjarig contract zal uitdienen. de optie op contractverlen- Wg met Soustrot zou open blij- "n Van Zweden blijft drie jaar '«honden aan het HBO. Geen [to heide dirigenten wilde na af top van hun gesprek en het over 's met het HBO commentaar geven. Cc rJ Het ministerie van Justitie zegt, liwlfe5 1181 bedrag op een Ne- Itaru rekening beheert in af- I. «hg van een besluit wat er- fcfgebeuren. I ty al drif? ia ar De CRI heeft lal drie jaar. Ihepft ln de Tweede Kamer lren„mm'ster Zorgdrager giste- I,». Prieuw om opheldering ge- vmnivi^oensdag stelde fractie- C»;VOerder Hillen al vijftien over de affaire. Hij heeft jol:,-PP°rt van de Arubaanse i ufteren !n handen gekre- ,1l 8eld is afkomstig uit de Cargo-zaak. Daarbij sjnui do LUinjd 'wjB 'looq pn ^oou 'jso|a do japeq 'awep bet <jo jalJ^Bhoorlevei °m een gecontroleerde «ng van 2500 kilo mari- slag. De SVr ging op 1 januari 1995 verder als CTSV. De CDA'er Fa se, sinds 1987 voorzitter van de SVr, dacht dat hij ook de nieuwe organisatie mocht leiden. „Ik had altijd goed gefunctioneerd; ik mocht op het voorzitterschap ho pen," aldus Fase gisteren. Op 24 oktober 1994 werd Fase ontboden bij Linschoten. „De staatssecretaris deelde mij mee, dat hij mevrouw Van Leeuwen zou benoemen tot voorzitter van het CTSV-bestuur. Dat was puur politiek. Hij had een CDA'er wil len benoemen, maar dat kon niet, nu deze partij de verkiezingen had verloren. De kaarten lagen anders." Later bleek dat Fase, ook bij een betere verkiezingsuitslag van het CDA, achter het net had gevist. In dat geval was ex-minister Bert de Vries bestuursvoorzitter ge worden tegen een jaarsalaris van 300.000 gulden. Van Leeuwen recruteerde -zélf haar mede-bestuursleden Van Rooijen en Van Otterloo. Het drietal trad op 2 januari 1995"aan"J in het Zoetermeerse CTSV-kan- toor. Vrijwel direct ontstonden diepgaande conflicten met het personeel. Tijdens de eerste dag van de openbare verhoren vertelden en kele direct betrokkenen over het optreden van Van Leeuwen c.s.. Niemand had daar ook maar één goed woord voor over. Ondes kundig, arrogant, contactge stoord, zo luiddden enkele kwali ficaties. Mevrouw M. Drijver, die namens de Dienstenbond FNV contact onderhield met het CTSV-be stuur, zei; „Ik had het gevoel dat ze niet luisterden. En dat werd bij iedere bijeenkomst versterkt. Ik had het idee; wat moet ik hier mee? Hier heb ik alleen maar last van." F. Kordes, ex-voorzitter van de Rekenkamer, werd eind vorig jaar door het CTSV-bestuur ge vraagd te bemiddelen in het con flict met het personeel. Tot zijn stomme verbazing bleek, dat nie mand was ingelicht over zijn komst. Sterker nog: het bestuur probeerde te verhinderen dat de Ondernemingsraad met hem zou praten. „Tijdens mijn gesprek met de OR werd mij duidelijk dat hier een onoplosbaar probleem lag. Hier was deskundige hulp nodig. Niet van een organisatie-adviseur, maar van een psycholoog of psy chiater." Kordes noemde het be stuur 'onzorgvuldig', 'niet tact vol', 'niet respectvol', 'autoritair' en zelfs 'contactgestoord'. ir-Aoï/.C «p» m ^M^XréJ:y Zigeuners en 'reizigers' uit heel Europa hebben hun kamp opgeslagen in Zoetermeer. En natuurlijk wordt er muziek gemaakt. Zoetermeer (anp) - In de Ne derlandse samenleving is er de laatste jaren een verhar ding merkbaar tegenover woonwagenbewoners en zi geuners. Er'worden vaker dis criminerende opmerkingen gemaakt en er is minder tole rantie dan vroeger. Dat zegt Jan Schmidt, coördina tor van het internationale congres van christelijke zigeuners en reizi gers, dat van tot zondag in Zoeter meer wordt gehouden. Hij is in het dagelijks leven voorganger van een zigeunergemeente op het woonwagenkamp in Amsterdam- Osdorp. Het aantreden van het paarse kabinet heeft volgens Sch midt de zaak geen goed gedaan. Het is vooral aan de WD te wij ten, dat er op den duur geen geld meer zal zijn om het Landelijk Platform voor Woonwagenbewo ners en Zigeuners in Amersfoort zelfstandig te laten voortbestaan. Maar erger vindt hij de discrimi natie. Pesterijen van en vooroor delen tegenover zigeuners ziet hij eerder toe- dan afnemen. „Reken maar dat de mensen, die hier ver derop in een huis wonen, doods bang zijn. Die hebben alles al vastgezet en dat terwijl we hier al leen maar komen om te bidden en in de bijbel te lezen." De honderden zigeuners en woon wagenbewoners vergaderen in Zoetermeer vooral over evangeli satie onder de eigen bevolking in oostelijk Europa. Niet alleen evangelisatieverkondiging, maar ook daadwerkelijke hulp aan de Oost-Europese zigeuners is vol gens Schmidt hard nodig. De meerderheid van de tien miljoen Roemeense zigeuners leeft bij voorbeeld ver onder de armoede grens. Naast praten over hulp aan Oost-Europese zigeuners wordt er op het recreatieterrein bij Zoeter meer vooral gezongen en gebeden. Er is onder de 30.000 woonwagen bewoners en de 5000 zigeuners in Nederland een opwekking gaan de. De bezoekers, onder wie velen uit Engeland en Frankrijk, zijn ook naar Zoetermeer gekomen om elkaar weer eens te zien. Opval lend daarbij is dat de Nederlandse zigeuners in een groepje bij elkaar staan. „Maar dat is puur toeval," zegt zigeuner Jozef Berger uit Someren. „Het verschil tussen zigeuners en woonwagenbewoners zit hem al leen in de afkomst en de taal. Zi geuners, die oorspronkelijk uit Azië komen, houden doorgaans vast aan hun eigen taal, het Roma- nesh. De woonwagenbewoners of 'reizigers', zoals ze zichzelf liever noemen, zijn 'nomaden' van Euro pese afkomst, die hun taal, het Je- nish, niet meer gebruiken. Maar verder voelen we ons helemaal verwant met elkaar," aldus Ber ger. Door Harry Coerver Oujda - Kamerleden die deze week Ma rokko bezochten, zullen vandaag teleur gesteld terugkeren naar Nederland. In Marokko blijken de overheid en allerlei andere instanties helemaal niet geïntere- seerd in Marokkanen, die vanuit Neder land remigreren naar hun herkomstland. De Kamerdelegatie onder leiding van PvdA- Kamerlid De Cloe vertrok een week geleden nog met de verwachting, dat de Marokkaanse overheid zou willen meehelpen terugkerende Marokkanen op te vangen. Dat misschien Ne derlands-Marokkaanse projecten daarbij zouden kunnen helpen. De Cloe: „We krijgen hier de boodschap: laat de Marokkanen maar mooi in Nederland blijven. Als ze regelmatig geld overmaken naar hun Marokkaanse fami lie, is alles in orde." Het gebied in Noord-Marokko waar de mees te Marokkanen in Nederland vandaan komen, is economisch achtergebleven gebied. De Ka merleden zijn tijdens hun reis weinig enthou siasme tegengekomen om deze streek econo misch te ontwikkelen. Daardoor zullen de Marokkanen ook weinig zin hebben om terug te keren naar dat gebied. „Anderen dan de Marokkanen krijgen de schuld, dat Noord- Marokko economisch zwak is. En anderen dan Marokkanen moeten maar zorgen, dat dit verandert. Ze komen zelf niet eens met plan nen," aldus De Cloe. „Ze willen hier alleen een pot met geld," zegt Kamerlid Verhagen (CDA) daarover. De ervaringen in Marokko hebben volgens WD-Kamerlid Kamp laten zien dat alles op alles moet worden gezet om de integratie van Marokkanen in de Nederlandse samenleving te bevorderen. Zeker de jongere generaties zullen volgens hem niet terugkeren naar Ma rokko. Kamerlid Dietrich (D66) noemt het na een week Marokko 'schokkend' om te constate ren, dat de Marokkaanse overheid niets ziet in de integratie van Marokkanen in de Neder landse samenleving. „Ze zien dat als een breuk met Marokko. Daarom willen ze bijvoorbeeld een eigen im- man blijven leveren voor het godsdienston derwijs. Om dezelfde reden vinden ze onder wijs in de eigen taal en cultuur in Nederland zo belangrijk." (Tm I?aag (anP) De Centrale Recherche Informatiedienst «f) heeft 400.000 gulden drugsgeld op een geheime bankre- ■.LIUnj= 'n Engeland gestort. Dit staat in een rapport van de re- tk®ehe op Aruba. O «cvv auu mail- partij was in 1993 per boot van Aruba naar Nederland gesmokkeld. Onderwereldinfil tranten van het beruchte IRT tip ten hun runners, verkochten de drugs onder het toeziend oog van de Amsterdamse recherche en in casseerden 930.000 gulden. Ar restaties zijn niet verricht. De IRT-informanten droegen het bedrag aan het Amsterdamse korps af. Daarna is het op de pri- vérekening van de Arubaanse hoofdofficier van justitie Zwin- kels terechtgekomen, zo blijkt uit het rapport. Die heeft er 60.000 gulden van af gehaald voor „ge maakte kosten". Volgens Justitie gaat het om 49.000 gulden. Van onze verslaggever Etten-Leur - Robert Apon uit Etten-Leur is sinds gisteren zeer tegen zijn zin een beken de Nederlander met alle me dia-aandacht van dien. De te lefoon stond de hele dag rood gloeiend door journalisten, die hem wilden spreken over zijn lumineuze idee om de merknaam Euro te deponeren. „Zelfs uit het buitenland bellen journalisten. Ik leg net persbu reau Reuter neer," zegt Apon, als hij met tegenzin naar de voor deuropening is gekomen om onze krant te woord te staan. Die tegenzin heeft vooral te ma ken met het dringende advies van zijn advocaat, mr. A. Ilcken uit Breda, om zijn mond stijf dicht te houden. Vooral tegenover jour nalisten. „Publiciteit is alleen maar in mijn nadeel," meent Apon. Zelfs nu het leed toch geschied is, houdt hij over de zaak zelf zijn kaken stijf op elkaar. „Twee da gen geleden hoorde ik dat een journalist er mee bezig was. Mijn advocaat heeft nog geprobeerd publicatie tegen te houden. He laas is het niet gelukt, maar ik hou me aan mijn woord tegen over mijn advocaat. U mag vra gen wat u wilt, maar als het over de zaak zelf gaat, hou ik mijn mond dicht." Lijdzaam kijkt hij naar buiten. „Dus als het even tegenzit, moet ik het nog beleven dat hier straks tv-ploegen op de stoep staan met straal-antennes bij de overburen op het dak. Alsjeblieft niet hè?". De primeur van Apon's opmerke lijke idee had NRC Handelsblad. Die avondkrant zette in de aan hef van haar bericht meteen de toon door de vraag te stellen of VERVOLG VAN VOORPAGINA Over de kansen van Apon voor de rechter kan Hoyng kort zijn. „Er ligt een uitspraak van de Nederlandse rechter over merken- piraterij. Euro deponeren, beschouw ik als piraterij en zal door de rechter de kwalificatie 'te kwader trouw' opgedrukt krijgen." In de Verenigde Staten komt het volgens Hoyng vaak voor, dat namen van gevestigde merken in de Benelux worden gedepo neerd. Om er dik geld uit te slaan, als zo'n merk in Europa neer strijkt. „Ik zou die Apon voor de rechter willen verdedigen," biedt de hoogleraar aan. Om de pret van z'n leven te hebben en om de Ne derlandse staat wat te pesten. Niet om te winnen. Lukt toch niet. Apons advocaat naar zijn motieven vragen kan niet. De Bredase mr. A. Heken is bij een congres in het buitenland. Uit de woorden van Hoyng valt op te maken, dat Apon de speelbal wordt van ju ridische spelerijen. Apon wordt het kind van de rekening zo zal uit de declaratie van zijn advocaat blijken. En bij een veroorde ling 'te kwader trouw' kan hij tevens fluiten naar de 400 gulden die deponering bij het Merkenbureau heeft gekost. Boeren garanderen aanpak mestprobleem Den Haag - De gezamenlijke varkenshouders garanderen dat ze zelf het mestprobleem substantieel zullen terugdringen. Maar dan moet de overheid bereid zijn de eerder afgesproken meststeun te besteden aan investeringspremies en niet aan een botte inkrimping van de veestapel. Dat stelt de vakgroep varkenshouderij van de landelijke boerenorganisatie LTO-Nederland in een gisteren ge presenteerd rapport. Garanties voor werknemers Nieuwsradio Amsterdam/Hilversum - De achttien werknemers van Veronica Nieuwsradio hebben hun kort geding tegen Veronica gewonnen. Dat betekent dat de omroep de radiomakers tot september 1997 salaris moet bieden. 'Britse houding buitengewoon gevaarlijk' Den Haag - Het beleid van de Britse regering om de besluitvor ming in de EU te blokkeren vormt een buitengewoon gevaarlijk precedent, aldus minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken. Hij haalde gisteren in de Tweede Kamer fel uit naar Londen, dat met zijn biokkadepolitiek wil bereiken, dat de EU het exportverbod op Brits rundvlees opheft. De bewindsman kwalificeerde de Britse houding als a-Gemeenschappelijk en a-sociaal en sprak van de dictatuur van het Europese land, dat alle besluitvorming tegen houdt. ACP eist 6 procent loonruimte Apeldoorn - De Algemeen Christelijke Politiebond ACP wil voor de komende twee jaar een extra loonruimte van 6 procent. Die eis voor de jaren 1997 en 1998 werd gistermiddag vastgesteld op de le denvergadering in Apeldoorn. Minder loonruimte is voor de leden onacceptabel, zo bleek. De ruim 19.000 leden van de ACP zijn het beu dat voortdurend wordt getornd aan hun rechtspositionele ver worvenheden. Eind januari bereikten de politiebonden overeen stemming over de nu lopende cao. CAO welzijnswerk vastgelopen Den Haag - De onderhandelingen over een CAO voor het welzijns werk en dejeugdhulpverlening zijn gisteravond vastgelopen. De FNV-bond AbvaKabo en de werkgeversvereniging VOG konden geen overeenstemming bereiken over de invoering van een kortere werkweek en over de loonontwikkeling. De bond eiste volgens on derhandelaar J. Dieten een loonsverhoging van 1,75 procent en een 36-urige werkweek. De VOG bood 0,5 procent en een werkweek van 38 uur, aldus Dieten. Hij zal deze maand met zijn achterban overleggen over de ontstane impasse. In totaal werken er ongeveer 70.000 mensen in het welzijnswerk en de jeugdhulpverlening. Jeugdleider bekent ontucht met jongens Venray - De 32-jarige V. uit Breugel, oprichter van de Venrayse Zamo Active Club, heeft tegenover de politie bekend dat hij on tucht heeft gepleegd met elf jongens uit de regio Venray en het Zuid-Hollandse Voorschoten. Onder meer is er sprake van ver krachting. Verder gaat het om strelen, kussen en andere ontuchti ge handelingen. Dat heeft de Venrayse politie gisteren bekend ge maakt na afronding van het onderzoek. VERVOLG VAN VOORPAGINA De BVD stelt ook dat Iraanse agenten niet terugdeinzen voor pogingen tot infiltratie en desta bilisatie van oppositiegroeperin gen in Nederland.- Ook zijn. er „geen aanwijzingen dat de Iraan se bemoeienis met in Nederland verblijvende Iraniërs vermin dert". Uit ervaringen van asielzoekers blijkt dat leden van de Iraanse geheime dienst infiltreren in Ne derland door zich voor te doen als asielzoekers. Op die manier val len ze voor de Nederlandse auto riteiten niet op. Tegelijkertijd kunnen ze hun landgenoten in asielzoekerscen tra uitstekend in de gaten hou den. Als de infiltranten voldoen de informatie hebben over perso nen of organisaties, gaan ze terug naar Iran, Voor het Nederlandse ministerie van justitie is dat dan weer het bewijs, dat asielzoekers uit Iran veilig naar hun land kun nen terugkeren. In het laatste ambtsbericht van staatssecretaris Schmitz (vreem delingenzaken) over Iran wordt expliciet gesteld, dat „vele Ira niërs teruggekeerd zijn naar hun land en dat van problemen van de kant van de autoriteiten niets is gebleken" Ook zou de veilig heidssituatie in Iran verbeterd zijn. Het jaarverslag van de BVD stelt daarentegen, dat de druk van het Iraanse regime in Neder land, via de geheime diensten, juist toeneemt. Inmiddels groeien de spanningen onder Iraanse asielzoekers in heel Nederland. In Dronten blokkeerden deze week veertig Iraniërs een provin ciale weg. Daarbij verwondde één van de actievoerders zich met opzet. Eind april verhing een 31- jarige Iraniër zich in Haarlem. In Bussum stak een Iraniër zich de zelfde maand in brand nadat hij zich met benzine had overgoten. Hij liep zware brandwonden op. In Groesbeek ging een Iraanse asielzoeker gisteren zijn 51e dag in hongerstaking in. Het ministerie van Justitie kon gisteravond nog niet reageren op het rapport van de BVD en de er varingen van de Iraanse gemeen schap in Nederland. (ADVERTENTIE) Hond of kat zoek? Zorg dat uw huisdier een Beaphar vlooienband draagt. De vinder van uw huisdier kan het op de band aangegeven S.O.S. nummer bellen en geeft het ID-nr. door. Beaphar brengt vinder en eigenaar met elkaar in contact. Vraag ernaar bij de dierenspeciaalzaak. (ADVERTENTIE) Apon nu een aasgier is of een ge nie. De reacties die Apon totnutoe op straat en van vrienden en beken den krijgt, zijn volgens zijn zeg gen echter alle positief, hooguit zit er iets van afgunst in. „Waar om kom ik niet en jij wel op zo'n geniaal idee, zeggen mensen te gen mij, maar dat ze het me kwa lijk nemen? Nee, daar heb ik nog niets van gemerkt. Apon is in het dagelijks leven me- taalkundig ingenieur bij Agfa Gevaert. Geen ir. maar ing. voegt Apon er onmiddellijk aan toe. „Want als ik dan toch zonodig een bekende Nederlander moet zijn, wil ik zeker niet het verwijt kunnen krijgen dat ik me een titel aan meet waar ik geen recht op heb." Ondanks alles kon Apon gister morgen nog best glimlachen om de gevatheid van een radio-recla mespotje van een beddenfabri kant. „Die maakt elke dag een nieuw spotje, gebaseerd op de actuali teit van het moment. Vanmorgen ging het over munt slaan uit de Euro. Dat vond ik wel aardig ge vonden."

de Stem | 1996 | | pagina 3