I 3ert IG EOI 3 00 Miljard iodig voor eer werk 4A% EXTRA 1U KORTING! OP MICHELIN BANDEN lEEiaa Europa versoepelt exportverbod van Brits rundvlees De euro komt uit VVD tegen 'anti-nicotineterreur' 4 meter hoog gras ontdekt in achtertuin DE STEM 'Zal ik je rug even insmeren?' EUROMASTER DAT MOET IN DE KRANT! 1 gratis ïleans tandpasta 75 ml Ma 98 3 12 5 5 0 Elektrische heggeschaar n kofferset 2-delig aberland De Splenter schoenen DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N proep EC-voorzitter Santer Hema haalt haring uit verkoop Schadeclaim tot 1 miljard van Joep van den Nieuwenhuyzen Spaarprogramma van C&A, Edah, Esso en Hema Qmzetverlies van talf miljard or illegale s en floppies Loos alarm kost Zeeuwse politie tonnen per jaar Bloedbank Zuid-Nederland hard op zoek naar donoren Veel hardrijders op de bon in Oost-Zeeuws-Vlaanderen DONDERDAG 6, VRIJDAG 7 EN ZATERDAG 8 juni J V - piloothandratl - wieltjes - sloten en mbi naties 4BURG (zondags open 14.00-18.00u.) TERNEUZEN DE STEM 8 "7 0311 000218' I I I I Jaargang 3 katernen Lrnenkrant «eland jeland mie A2 A3 A4 A5 A6 BI/B2 ind C1 t/m C4 .gids D1t/mD3 .ogramma's D4 Monumentale kerken vrij van OZB- belasting pagina Rabobank lijft Robeco in Rosset laat eindelijk racket spreken pagina Afrikaanse voorstopper voor NAC pagina Kinderen mogen één dag op straat spelen pagina DONDERDAG 6 JUNI 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Permanente expositie over processies in Bergen op Zoom pagina m MIN./MAX. 16/30 sel (anp) - Europa moet een bedrag van bijna driehonderd Jjard gulden aan nog onbestede steungelden inzetten voor lei van de werkgelegenheid. 00 Aldi-markten in Nederland ktoe heeft Jacques Santer, feitter van de Europese Com- issie, gisteren in Brussel opge- [ii. Hij omschreef de groeien- Jjierkloosheid als de 'grootste ig vóór de Europese een- In Europa zijn momeh- i achttien miljoen mensen itloos. Her concrete maatregelen om la werkloosheid weer te doen i, vreest Santer dat de invoe- jvan de gemeenschappelijke teleenheid euro niet te verko- pisaan de Europese bevolking, daar dat hij gisteren kwam i voorstel voor een 'ver renspact'. Dit plan moet id dit jaar, op de top van rege- ksterdam (anp) - De Hema laaft besloten alle haring uit kaar winkels terug te halen, nadat was gebleken dat en- tele verpakkingen bol ston de» Daarmee komt er voor dit jaar een einde aan He- ma's haringverkoop, want de Wenhuisketen verkoopt de ré alleen gedurende een zeer beperkte periode. Ha Hema denkt dat het bol staan van de verpakking te wjten is aan het bijgevoegde rakje uien. Het zakje groen te was, in tegenstelling tot d( rest van de verpakking, 'iet zuurstofarm verpakt. %lijk zijn enkele uien- rakjes gaan lekken. Volgens kt Hema bestaat er bij het Hen van de haring geen ge- vaar voor de gezondheid. Ja Hema heeft 60.000 stuks karing ingekocht; de actie 'iep volgens de oorspronke lijk planning tot het einde »an deze week. Onbekend is ringsleiders in Dublin, leiden tot concrete maatregelen. De commissie-voorzitter pleit er voor een bedrag van ruim 28 mil jard gulden aan Europese midde len anders in te zetten en volledig te besteden aan programma's voor banengroei. Verder wil hij dat 267 miljard gulden aan nog onbestede structuurfondsen, voor steun aan achtergebleven regio's, geheel ten goede komt aan de werkgelegenheid. D.aarnaast moeten lidstaten alles in het werk stellen om de regelgeving op het gebied van arbeid te versoepelen. Daardoor zullen werkgevers eer der personeel in dienst nemen. Tegelijkertijd hield Santer een vurig pleidooi voor opheffing van administratieve beperkingen en overregulering. Deze kosten de ondernemingen in de vijftien lid staten van de Europese Unie jaar lijks 210 miljard gulden. - Bouwvakkers smeren elkaar in met een zonnebrand-crème. Gisteren gingen er proefprojecten van de Nederlandse Kankerbestrijding van start ter bescherming van bui tenwerkers tegen te veel zon. Bij het initiatief zijn zeshonderd buitenwerkers betrokken. foto anp Tropisch warm De maand juni ontpopt zich als een regelrechte zomer maand. Na een vrij heldere nacht wordt het zonnig en tropisch warm met een matige zuidenwind. Prima strand weer, morgen nog iets warmer. Rotterdam (anp) - De industriële participatiemaatschappij Bege- mann uit Breda en haar voorma lige topman Joep van den Nieu wenhuyzen zullen een gezamen lijke schadeclaim van maximaal 1 miljard gulden indienen bij de overheid. Daarnaast kan ook de Amsterdamse Effectenbeurs een claim van hen tegemoet zien. De claims houden verband met de HCS-zaak, waarbij Van den Nieuwenhuyzen werd verdacht van aandelenhandel met voor kennis. De zakenman, thans di recteur van de RDM-werf en ge gadigde voor overname van de Fokker-boedel, won deze slepen de juridische strijd. Volgens Van den Nieuwenhuyzen heeft zowel hij privé als de Begemann Groep schade geleden door de verdacht makingen. Helmond (anp) - C&A, Edah, Esso en Hema komen samen met een programma om de klantenbinding te vergroten. De vier grote bedrij ven weigeren details over de sa menwerking bekend te maken voor vanmiddag. Dan geeft burge meester J. Franssen van Zwolle het startsein voor het project. Het ligt voor de hand dat de vier een antwoord zullen presenteren op Air Miles. Brussel/Londen (anp) - De Europese Commissie heeft gisteren besloten het exportverbod voor Brits rundvlees te versoepelen. Maar Londen voelt er nog niets voor om haar blokkade van de Europese besluitvor ming op te heffen, waar de commissie op aandrong. vissen er zijn ver kocht en hoeveel er uit de worden terugge- R Haag (anp) - Bonafide be- yn lopen per jaar een half fM gulden mis aan omzet w illegale cd's, cd-rom's en Ppies. Dat zegt minister Wijers Economische Zaken in ant- <m op Kamervragen van de Economische Controle Dienst M douane hebben hun handen aan het bestrijden van deze dj. De Nederlandse Vereni- JUtt Producenten en Impor- B Geluidsdragers schat te/ aan omzet door dlega- i. s. °P 60 miljoen gulden voor .„ynche. De Nederlandse lm van Grammofoonpla- 1detailhandel komt voor de i»J u'' °P een verlies van 5«'van 129 miljoen gulden. De ducenrSS °^tware Alliance, pro- ten van computerprogram- iB...voar bedrijven, schat het verlies op 365 miljoen. gul- De Europese Commissie heeft be sloten dat Groot-Brittannië de bijproducten gelatine, talg en sperma op korte termijn weer mag exporteren. Voorwaarde is dat het land garandeert dat de be treffende bedrijven zodanige pro ductieprocessen hanteren, dat er geen gevaar bestaat voor de volksgezondheid. Zodra de com- Middelburg - Een schrikbarend hoog aantal loze inbraakmeldin gen kost de Zeeuwse politie jaar lijks honderdduizenden guldens aan verspilde mankracht. Slechts vijf procent van alle meldingen is niet vals. Daarom probeert de po litie het aantal nodeloze alarme ringen door bijvoorbeeld techni sche storingen in samenwerking met branche-organisaties in de beveiliging terug te dringen. ZIE ZEELAND - C1 missie zich ervan heeft kunnen vergewissen dat de controle wa terdicht is en een einde wordt ge maakt aan de blokkade van de Europese besluitvorming, wordt het exportverbod daadwerkelijk versoepeld. Het exportverbod werd eind maart ingesteld na be richten dat de gekke-koeienziekte (BSE) bij mensen mogelijk de ziekte van Creutzfeldt-Jakob kan veroorzaken. De Duitse regering liet gistera vond weten elke invoer van Brits rundvlees of bijproducten te wei geren. Duitsland riep Frankrijk op hetzelfde standpunt in te ne men. De Franse president Jacques Chirac verklaarde dat er geen 'verschil in opvattingen' bestaat tussen Bonn en Parijs over de ma nier waarop de gekke-koeiencri- sis bezworen kan worden. De ge zondheid van de consument staat voorop, aldus Chirac. Maar hij liet wel blijken minder moeite te hebben met een versoepeling van het exportverbod 'als de deskun digen de verantwoordelijkheid nemen om dat toe te staan'. Van onze verslaggever Etten-Leur - De euro komt uit Etten-Leur. Robert Apon uit die plaats heeft euro als merknaam laten deponeren. Als naam voor de Europese munt mag euro dus niet meer zonder toestemming van Apon worden gebruikt. Ten zij Apon daar een ruime ver goeding voor krijgt. De 39-jarige, oorspronkelijk uit Eindhoven afkomstige Apon kreeg op 4 oktober vorig jaar een ingeving. Hij liet de merk naam euro 'voor munten en waardepapieren' op zijn naam registreren bij het Benelux Mer kenbureau in Den Haag. Elke overheid die de naam euro op munten wil gebruiken, heeft - tegen betaling- daarvoor zijn toestemming nodig. Althans, als de rechter Apons claim geldig verklaart. Tien jaar geleden deponeerde iemand de merknaam Vincent van Gogh en die schijnt daar mee slapend rijk te zijn gewor den. Dat wil Apon ook wel- Om zijn zakelijke belangen goed af te schermen, heeft hij de hulp ingeroepen van een een Bredase advocaat, die is gespecialiseerd in het merkenrecht. Apon klinkt aan de telefoon zelfverzekerd: „Het was niet onze bedoeling dat mijn merknaam op dit mo ment al naar buiten zou komen. Daar hadden we nog wat mee, willen wachten." In dat geval was zijn ingeving van 4 oktober in Den Haag helemaal ingesla gen als een bom. Daar is de beer nu toch al een beetje los, want in 1999 laat het Rijk de eerst eu ro's slaan, ter vervanging van het huidige Nederlandse geld. In 2002 zullen er 2,5 miljard eu ro's door 's rijks muntmeester zijn geslagen. Apon laat zich verder niet uit over de zaak, maar zijn op dit moment in het buitenland ver toevende advocaat geeft Apon grote kans. het, indien nodig, van het Rijk te winnen. De mer- kenwet biedt de advocaat vol doende mogelijkheden. Minister Zalm van Financiën neemt de claim van Apon in ie der geval zo serieus, dat hij de landsadvocaat opdracht heeft gegeven de zaak uit te zoeken. Van onze Haagse redactie Den Haag - WD-leider Bol- kestein keert zich tegen de ta baksplannen van het kabinet. Hij is onaangenaam verrast door het voornemen van de re gering om de verkoop van si garetten aan jongeren onder de achttien te gaan verbieden. „Ik heb mijn buik vol van al die voorschriften van de overheid die niet te handhaven zijn," ver klaarde de WD-leider gisteren (ADVERTENTIES) tegenover deze krant. „Ik wil de regering waarschuwen om voor zichtig te zijn." Hij verwijst naar de Verenigde Staten, waar vol gens hem sprake is van een 'anti- nicotineterreur'. „De Amerika nen slaan totaal door, zoals ze wel vaker doen." Het kabinet presenteerde vorige week de nieuwe plannen om ro ken tegen te gaan. Opvallendste voornemen in de tabaksnota van de D66-ministers Borst (Volksge zondheid) en Wijers (Economi sche Zaken) is de invoering van een verbod op verkoop van tabak aan jongeren. Bolkestein vindt het prima dat het kabinet roken krachtiger wil ontmoedigen. Maar dat dient in zijn ogen te ge beuren via intensieve voorlich tingscampagnes. De Tweede Kamer moet nog oor delen over de tabaksplannen van het kabinet. Vooruitlopend daar op laat de WD-leider merken dat zijn fractie de nodige weer stand zal bieden. Van onze verslaggeefster Terneuzen/Breda - De Bloedbank Zuid- en West-Nederland in Dor drecht kampt met een groot tekort-aan donoren in Brabant en Zee land. In een brief roept de bloedbank enkele duizenden bloedgevers op vrienden en kennissen te stimuleren ook eens een bezoek aan de diverse afnamepunten te brengen. Gevaar voor een nijpend tekort aan bloed is er nog niet. Het tekort geldt voornamelijk de bloedgroepen O-negatief en O-po sitief. „Deze bloedgroepen komen redelijk veel voor, maar toch is er een pertinent tekort aan in heel Nederland," zegt J. Sybesma, direc teur van de Bloedbank Zuid- en West-Nederland, één van de 22 Ne derlandse bloedbanken. „Beide bloedgroepen zijn namelijk als het ware neutraal en daarom kunnen ze ook toegediend worden aan mensen metde bloedgroepen A of B." De Bloedbank Zuid- en West-Nederland zoekt tweeduizend O-do- noren. De afgelopen week hebben zich al driehonderd nieuwe do noren gemeld. Van onze verslaggever Hulst - Bij snelheidscontroles in Hengstdijk, Vogelwaarde, Kapelle- brug en Nieuw-Namen heeft de politie 176 bekeuringen uitgeschre ven. In de bebouwde kom van Hengstdijk ging het om 32 overtreders, van wie de snelste 102 kilometer reed. In Vogelwaarde reden 37 automobi listen te hard. Hoogst gemeten snelheid: 84 kilometer. In Kapellebrug reden 53 automobilisten te hard, van wie één 99 kilometer klokte. In Nieuw-Namen gingen 54 automobilisten op de bon. Hoogst gemeten snelheid hier: 88 kilometer. (ADVERTENTIE) Drie dagen lang DE EUROPESE BANDENSPECIALIST 75 Vestigingen in Nederland. De adressen vindt u in de Gouden Gids. DE CONVERSE SNEAKER Jack Purcell. In diverse kleuren Maten 36-45. KWALITEIT GULDENS VOORDEEL Meer dan 150 winkels. Kijk in de Gouden Gids. t -I Met een sportabonnement op De Stem kom je nergens meer aan toe Ik geef me op als nieuwe abonnee en ontvang De Stem de eerste twee weken gratis; Naam; Adres: Postcode;Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Ik betaal per: maand autom. incassof 31,15 kwartaal autom. incassof 91,25 kwartaal acceptgirof 93,75 bank/gironr. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 3 i I I

de Stem | 1996 | | pagina 1