8 Huisarts Kadijk trekt cassatie in Minister De Boer niet bekend en niet geliefd Onze Top 10 van deze week, Franse drugstoeristen harder aangepakt Dijkstal jaagt politie in gordijnen 0 1.99 2.29 4.99 >4# 790 nü 1.99 )J& 1.49 1.19 10.99 1.89 DR Vooralsnog geen oordeel Hoge Raad over doden pasgeborenen week van de STEM BINNENLAND A3 SEl 'Slachtoffers misdrijven redden het wel' BUITENLAND KORT Geen Rotterdams veto tegen Wiarda Soms nog dwang tegen gehandicapten Productschappen worden samengevoegd Te weinig studenten informatica Recordaantal claims Waarborgfonds Geen uitleveringsverdrag met Peru Honderdste euro gaat cent heten Groningen reageert lauw op Alders O O 0 0 0 DAG 4 JUNI 1996 root-Brittannië en Ierland' In ngeland geregeld zon en tem ratuur oplopend tot boven dè graden op woensdag. Vooral West-Schotland en Ierland beide dagen kans op regen melijk winderig en een graad elgië en Luxemburg: Over ng naar zomers weer met oensdagmiddag temperatu n boven de 25 graden, oord- en Midden-Frankrijk: de oostelijke departementen rst nog wolkenvelden. Verder vergang naar warm en zonnig eer. Maxima woensdag var 4 tot 28 graden. uid-Frankrijk: Dinsdag in het osten nog hier en daar be- olkt en mogelijk een bui. Ver- er steeds zonniger en warmer oensdag op veel plaatsen on- eveer 30 graden, ortugal: Zonnig en warm 'axima in het binnenland hier n daar boven de 30 graden, panje: In het algemeen zonnig n warm weer. Maxima aan de osta's meest tussen de 24 en 27 aden, lokaal hoger. In het paanse binnenland middag, emperaturen boven de 30 gra- en. anarische Eilanden: Flink at zon, soms ook bewolkt, 'oensdag misschien wat re en. Middagtemperatuur onge veer 25 graden, dallorca en Ibiza: Veranderlijk ewolkt en vooral dinsdag ans op een regen- of onweers- ui. Middagtemperatuur rond 4 graden. talië: In het zuiden zon. Naar et noorden toe ook kans op wolkenvelden en op een regen- of onweersbui. Middagtempe ratuur in het algemeen tussen de 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon. Vooral boven het Griekse binnenland ook lokaal onweer. Maxima tussen de 25 en 30 graden. Duitsland: Overgang naar droog, zonnig en warm weer. Middagtemperatuur woensdag tussen de 25 en 30 graden. Zwitserland: Afnemende kans op regen, toenemende kans op zon. Stijging van temperatuur met op woensdag maxima rond 27 graden. Oostenrijk: In het westen eerst nog wolkenvelden en kans op regen. Verder flink wat zon. Middagtemperatuur woensdag rond 28 graden. 11111 DINSDAG 4 JUNI 1996 ETTERRAADSEL tk woord is in dit rraadsel verborgen? stèren: plots; 12. lof; 13. etagere; 16. are; 17. en; 21. op; 22. egel; 24. pekel; 26. oost; 28. >p; 32. spinet; 35. paraat; 37. as; 38. tam- ttel; 42. reling; 45. eer; 46. bus; 48. min,' is; 53. eest; 55. br; 56. loog; 58. leer; 60. minent; 65. dik; 66. koker; 67. nut; 68. 3. af; 4. tel; 5. waker; 6. eg; 7. betel; 8s 511. septet; 14. tap; 15. rol; 18. plan; 20. 25. karbouw; 27. opaline; 29. peter; 31. I. tal; 35. per; 36. aan; 40. lombok; 41. teil; 46. begin; 47. salet; 50. Arno; 51. gomj 7. oer; 59. ets; 62. ek; 64. nu; 65. do. j «onze verslaggever Uerdam - De Rotterdamse autoriteiten zullen de komst Franse drugstoeristen U ontmoedigen. De actie ^tor' om de overlast van wshandel en drugstoerisme 0 te pakken krijgt de ko- ^,(je maanden een nieuwe japuls. Dankzij aangescherp- jtfgels hoopt Rotterdam de jjjst en hinder van Franse ^verslaafden in te dam nat jjf boodschap heeft de Rotter- jjuse burgemeester Peper giste- ren gegeven in het Noordfranse Lille. Peper was met de rest van de Rotterdamse 'driehoek' (hoofdcommissaris van politie Hessing en hoofdofficier van jus titie Gerling) voor het eerst op een werkbezoek in Lille. Vanuit die stad vindt al jaren een inten sieve stroom van drugsverslaaf den, drugshandelaren en -'run ners' de weg naar de Maasstad. Peper: „We hebben tegenover de Franse media, die in grote getale in Lille aanwezig waren, duide lijk gemaakt dat ze niet welkom zijn en dat we ze oppakken." Aan de Franse kant zijn nog wel problemen om opgepakte en uit gezette Franse drugstoeristen bij aflevering aan de grens daad werkelijk in hechtenis te nemen. Gerding: „Dat kan niet, ook niet als we ze presenteren met een proces-verbaal, omdat dat ver kapte uitlevering zou zijn." Er is intensief overleg gaande tussen de Nederlandse en Franse justi- tie-autoriteiten om de over dracht van strafvervolging van Franse drugstoeristen beter te regelen. De bedoeling is, dat be rechting zoveel mogelijk in eigen land plaatsvindt. „Wij zoeken naar een constructie waarbij mensen die geen band hebben met Nederland, anders dan het kopen van verdovende middelen, in hun eigen land berecht wor den. Dat zorgt voor een afschrik wekkende werking en biedt bete re mogelijkheden tot resocialise ren van de verslaafden", aldus Gerding. Het werkbezoek van de Rotter damse bestuurstop aan Lille heeft wel duidelijk gemaakt, dat de beperkte mogelijkheden voor opvang zorgt voor extra proble men bij het 'terugduwen' van Noordfranse probleemgevallen. Volgens Peper bestaat in Frank rijk een zekere kloof tussen be stuurders en drugs-hulpverle ners. „Ons apparaat voor hulp verlening tegenover Lille is gi gantisch." De bedoeling van het werkbe zoek aan de Noordfranse stads provincie, met burgemeester (en ex-premier) Pierre Mauroy aan het hoofd, was het wekken van wederzijds begrip. Van de Rot terdamse kant is nog eens het verschil benadrukt in aanpak van soft- ('daar gaan wij ont spannen mee om als gebruikers geen last veroorzaken') en hard drugs ('dat pakken we hard aan'). Van Franse kant is behoefte geuit voor een intensiever con tact met artsen en hulpverleners in Rotterdam. De autoriteiten hebben de Rot terdamse collega's nauwelijks geconfronteerd met de proble men, veroorzaakt door 'Rotter damse' drugs in Lille. 'uaAoqsjgaaj '>|aq 'jaqqop 's>fUJ| w0°" Holwierde (anp) - De Hoge Raad zal voorlopig geen oor deel uitspreken over de toelaatbaarheid van het doden tan ernstig zieke pasgeborenen door artsen. Gisteren trok de Groningse huisarts G. Kadijk, die in opdracht van mi nister Sorgdrager van Justitie als tweede proefpersoon fingeerde inzake deze vorm van levensbeëindigend han delen, zijn cassatieverzoek in. 8jbesloot daartoe, nadat hij gis ten van minister Sorgdrager kb brief had gekregen waarin zij weigerde met hem 'mee te gaan' naar het hoogste rechtscollege, foor Kadijk werden daarmee de persoonlijke risico's te groot om ie zaak verder door te zetten. Kadijk: „In het belang van de be roepsgroep zou een principiële uitspraak door de hoogste rech- iers belangrijk zijn. De vraag is echter, of ik die kar helemaal al- leéizou moeten trekken. De kans bestaat dat de Hoge Raad mij als nog schuldig verklaart, met alle gevolgen vandien. Of de zaak verwijst naar een ander gerechts hof, zodat ik opnieuw de hele gang van een proces moet door maken. Dat heb ik er niet voor over," aldus de arts. De huisarts uit Holwierde beëin digde in april 1994 het leven van een drie weken oud meisje, dat ernstig gehandicapt en vrijwel zonder levenskansen ter wereld was gekomen. Na gynaecoloog Pruis uit Alkmaar, die voor een soortgelijk feit vervolgd werd, moest Kadijk in opdracht van de minister langdurige en pijnlijke rechtszittingen doorstaan om de toelaatbaarheid van zijn hande len juridisch te laten toetsen. Zowel rechtbank als hof ontsloe gen hem van rechtsvervolging. Weliswaar had hij zich, formeel juridisch, schuldig gemaakt aan moord, maar hij werd van rechts vervolging ontslagen omdat hij binnen alle zorgvuldigheidsnor men gehandeld had. Belang fa de laatste uitspraak door het hof in Leeuwarden in april dit jaar gaf procureur-generaal Steenhuis daar al te kennen geen cassatie te zullen aantekenen. Kadijk deed dit wél, omdat het volgens hem in het belang van al le artsen was, dat er duidelijk heid zou komen over deze moei lijke medisch-ethische beslissin- gen. Vorige week vroeg hij de mi nister, in wier opdracht hij zijn handelen had laten toetsen, om enige duidelijkheid rond een eventuele gang naar de Hoge Baad. Haar antwoord gisteren deed de arts, na overleg met zijn advocaat ®r.E. Sutorius, collega-artsen en he Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering Mr Geneeskunde besluiten de fang naar de Hoge Raad toch niet te ondernemen. Kadijk: „Het antwoord is nu aan de politiek. Die moet de hand schoen maar oppakken." Na drukkelijk voegde de arts eraan toe, dat financiële overwegingen rond de dure cassatie geen punt van discussie waren. Kadijk had, zo vertelde hij, een anonieme sponsor gevonden die alle kosten van verder procederen wil ver goeden. Het kostenaspect speelde eerder dit jaar wel een rol voor gynaecoloog Prins, die van de mi nister geen enkele financiële te gemoetkoming kreeg, terwijl zij volgens hem wél debet was aan alle juridische kosten. Voor de KNMG is de beslissing van Kadijk goed voorstelbaar. Secretaris T. van Berkestijn: „Voor de beroepsgroep van art sen is, door de diverse rechterlij ke uitspraken, voldoende duide lijk, waaraan wij ons moeten houden bij levensbeëindiging bij wilsonbekwamen. Al jaren plei ten wij voor een goede wettelijke regeling hiervoor in plaats van het verkrijgen van duidelijkheid over de rug van individuele art sen. Zolang die wet er niet is, blijven artsen mogelijk gecon fronteerd met strafvervolgingen als zij, zoals verplicht, in derge lijke gevallen een niet-natuurlij- ke dood melden. Dat maakt hen kopschuw. Bovendien bestaat het risico dat" niet meer voldaan wordt aan die wettelijke mel dingsplicht. En dat zou heleméal verwerpelijk zijn," aldus de KN- MG-secretaris. Binnenkort zullen de ministers Sorgdrager (Justitie) en Borst (Volksgezondheid) die meldings procedure evalueren. Van Ber kestijn hoopt dat dan duidelijk wordt dat de huidige wetgeving aan herziening toe is. Amsterdam (anp) - De meeste slachtoffers van een misdrijf, zo als inbraak, beroving of mishan deling, lopen zelf nauwelijks psy chische averij op. Niet op de kor te, maar ook niet op de lange ter mijn. Dit blijkt uit een studie, waarop A.J.M. Denkers vandaag promo veert aan de Vrije Universiteit Amsterdam. In hulpverlenings kringen werd de stelling van Denkers gisteravond al meteen ernstig betwijfeld. Minister Sorgdrager betreedt het Catshuis voor het beraad, dat de nodige opwinding teweeg bracht Door Debbie Langelaan Den Haag - Tuut, tuut, tuut- De woordvoerder van minis ter Dijkstal is op zondag avond elf uur in gesprek. Net als die van minister Sorgdra ger. En net zoals elk Kamerlid dat iets met justitie te maken heeft. Na een rustig weekein de schrikt politiek Den Haag op de valreep nog even wak ker. Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken is de veroorzaker van alle commotie. Na een bij eenkomst met zijn collega van Justitie en premier Kok in het Catshuis werd hij bestookt door journalisten. Want de drie be windslieden hebben een beraad gehad met de korpsbeheerders van Amsterdam, Utrecht, Haar lem, Rotterdam en Den Haag. Het tweede binnen een week, dat maar over één ding kan gaan: maatregelen tegen korpschefs die omstreden zijn geraakt na de parlementaire enquête opspo ringsmethoden. Tot twee keer toe hebben de be windslieden getracht die bijeen komsten geheim te houden, maar net zo vaak zijn de media er toch achter gekomen. Wanneer Dijk stal bij zijn vertrek uit het Cats huis een microfoon onder de neus krijgt, voelt hij zich gedwongen toch iets te zeggen. Dit is wat er uit zijn mond komt op de vraag, of nu alle korpschefs moeten worden overgeplaatst: „Uiteindelijk wel. Iemand die net benoemd is, hoeft natuurlijk niet onmiddellijk weg, maar net als bij de Algemene Bestuursdienst is de gedachte, dat de mobiliteit en de flexibiliteit zeer sterk toe gaan nemen." Verwarring alom. 'Alle politie chefs andere baan', kopt het Al gemeen Nederlands Persbureau in een spoedbericht. De politie bonden zijn er als de kippen bij om hun verontwaardiging te spuien. „Dit is puur de arrogantie van de macht," zegt Hans van Duijn van de Nederlandse Poli tiebond. „Onverteerbaar," doet zijn collega Van der Ven van de bond voor hoger personeel VMHP een duit in het zakje. Als het waar zou zijn dat alle 26 korpschefs op korte termijn tege lijkertijd moeten verkassen, is dat ook zeer verrassend. Maar Dijkstal verwijst niet voor niets naar de Algemene Bestuurs dienst, waar wat meer flexibili teit moet komen. Het plan daar voor is al wat ouder en behelst voorstellen voor meer job rota tion, management development en andere Engelse begrippen voor wat in gewoon Nederlands heet: als werknemer wat minder vast aan je stoel zitten. Verder hebben de ministers en korpsbeheerders natuurlijk over disciplinaire maatregelen ge sproken tegen de omstreden poli tiechefs. Dijkstal zal op een of andere manier de Kamer tege moet moeten komen. Die heeft geëist dat schuldigen in de IRT- affaire, bijvoorbeeld de Haarlem se hoofdcommissaris Straver, hun straf niet ontlopen. Maar door de verwarrende opmerking van Dijkstal lijkt het nu alsof 26 korpschefs moeten bloeden voor de fouten van een paar collega's. Hoewel het Dijkstal misschien wel goed uitkomt dat de aan dacht nu even naar alle korps chefs gaat en niet naar die enkele 'foute', kan het nooit de bedoe ling zijn om ze allemaal te straf fen. De voorzitter van het korps beheerdersberaad, de Nijmeegse burgemeester d'Hondt, belt maandagmorgen dan ook snel naar Binnenlandse Zaken om op heldering te krijgen. Hij kan zijn collega's geruststellen met een kort briefje, waarin hij schrijft dat er 'dus geen plan is of voorne men om alle korpschefs m.u.v. enkele gedwongen te verplaat sen'. Maar het kwaad is al ge schied. Burgemeester Welschen van Eindhoven laat weten dat hij zijn korpschef absoluut niet kwijt wil. En de Amsterdamse korpschef Nordholt kondigt aan dat Dijkstal hem niet eerder van zijn plaats krijgt dan over een jaar, wanneer hij vervroegd uit treedt. En bij het Korps Landelij ke Politie Diensten, waar de Haarlemse commissaris Straver volgens het nu op gang gekomen geruchtencircuit naartoe zou gaan, willen ze die Straver hele maal niet hebben. In al het mediageweld valt een relativerend briefje van Dijkstal aan de Kamer gisteren in het niet. Iedereen is nu al zö kwaad dat zijn boodschap niet meer door klinkt. Als Dijkstal deze maand zijn plan van aanpak naar de Ka mer stuurt, zou dat weieens een anti-climax kunnen worden voor al die kwaaie koppen. Als Margaretha de Boer presen tatrice van een televisiepro gramma was geweest, zou ze al Jang van de buis zijn verdwenen, ha minister van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer is niet alleen erg onbekend, maar ook het minst geliefde lid van het kabinet- Kok. Maar politiek heeft nog niet de Meedogenloosheid van televisie. Ugar worden de programmama kers kil en onbarmhartig afgere kend op kijkcijfers. Als er te weinig mensen naar jouw pro gramma kijken, dan is het uit ■net de pret. Onderzoek naar het welbevin- nen van 'de gemiddelde Neder- ander' is aan de orde van de oog Bijna iedereen kent ze wel, ne vriendelijke dames en heren le je telefonisch proberen het emd van het lijf te vragen. Of o studenten in het winkelcen- rum, die willen weten waarom 'J® en op dat moment bood schappen doet en wat je allemaal ebt gekocht. Kranten kennen lezersonderzoek als middel M uit te vissen, wat iemand Kraag ziet afgedrukt. Al deze onderzoeken hebben ooral tot doel het produkt of de «enstverlening zo veel mogelijk aan te passen aan de wensen van de consument. Waarbij wel de aantekening past, dat in het ge val van kranten ook nog andere overwegingen gelden. Daar gaat het niet alleen om het maximaal inspelen op de wensen van le zers. Journalisten hebben ook hun eigen verantwoordelijkheid en deskundigheid, die ze gewe tensvol moeten gebruiken bij het selecteren uit de immense infor matiestroom en bij het bepalen van de manier, waarop die infor matie aan de lezers wordt over gedragen. De politiek gebruikt de opinie peiling om de eigen populariteit te meten. Maar nog veel meer dan bij kranten geldt daar in de eerste plaats het belang van de eigen verantwoordelijkheid. Als de politiek zich volledig zou kunnen richten naar de wensen van de burger, leefden we in een schoon en veilig land, zonder fi les, zonder zieken, zonder belas ting en met gratis onderwijs en dito kaartjes voor theater, con certzaal en bibliotheek. Die we tenschap zorgt er ook voor, dat politici de beperktheid van de peilingen terdege inzien. In de kiezersgunst zijn de afgelo pen jaren steeds grilliger patro nen zichbaar geworden, waar door de voorspellende functie van peilingen steeds beperkter werd. Hoewel algemeen onderzoek aantoont dat de Nederlander over het algemeen tevreden is, duikt op onderdelen of bij be paalde groepen steeds weer er gernis op. De ene keer zijn de ouderen boos, de volgende keer de studenten en vervolgens ko men mensen met een uitkering of ondernemers weer met klachten. Een ander verschijnsel is de toe genomen aandacht voor de per soon van de politicus en de daar- illustratie Mat Rijnders mee verbonden uitkomsten van onderzoeken naar sympathie en antipathie voor ministers en staatssecretarissen. Dat vorige week bleek dat premier Kok nog steeds de populairste politicus is en minister Sorgdrager van Jus titie de bekendste, heeft de meeste waarnemers niet ver baasd. Aardig is wel dat minister Pronk van Ontwikkelingssamenwer king na Kok geldt als de meest deskundige minister. De minst bekende is minister Zalm van Financiën, die desondanks op de lijst van deskundigheid een eer volle derde plaats scoort. Die man zal er wel verstand van heb ben, denkt de goegemeente waarschijnlijk. Maar als het om sympathie gaat, belandt Zalm in de onderste regionen. Dat zal wel te maken hebben met zijn functie als baas van alle belas tinginspecteurs. Helemaal on deraan bij die lijst staat onder wijsminister Jo Ritzen, die als het om bekendheid en deskun digheid gaat in de middenmoot terecht komt. De enige die op alle fronten slecht scoort is Margaretha de Boer, de minister van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Zij komt vooral in het nieuws in milieukwesties en de burgers zijn daar duidelijk niet van onder de indruk. Zowel bij de algemene beoordeling als bij de vragen naar sympathie en deskundigheid doet mevrouw De Boer het slecht. Ze krijgt het laagste cijfer voor deskundig heid en bij sympathie eindigt be halve Ritzen alleen Van Aartsen (landbouw) nog lager. Vraag is: wat doe je eraan. Zo veel mogelijk spoorwegtunnels aanleggen in kwetsbare gebie den helpt blijkbaar niet, even min als het beperken van de groeimogelijkheden van Schip hol. Eerlijk zeggen dat je vreest, dat de milieunormen niet wor den bereikt, zal ook wel niet op prijs worden gesteld. Maar hoe moet het dan verder met me vrouw De Boer? Als ze zelf kan leven met haar geringe populari teit en ze maakt geen domme fouten, kan ze de rit misschien nog uitzitten. Een volgende pe riode lijkt er voor haar in elk ge val niet in te zitten. AGENDA De Tweede Kamer bespreekt de ze week de wettelijke regeling voor de al in gang gezette over gang naar een beroepsleger. Ver der staan er debatten op de agenda over een gemeentelijke herindeling, over de bestuurs vorm van het openbaar onder wijs en over een nieuwe regeling voor TBS als onderdeel van ge rechtelijke straffen. Commissies bespreken onder meer het on derwijsverslag 1995, de nazorg bij VN-operaties en zaken die met het wegvervoer te maken hebben. De Eerste Kamer houdt vandaag een beleidsdebat over Justitie. Rotterdam - 'Met hoofdcommissaris Wiarda is niks mis.' Burge meester Peper van Rotterdam heeft geen 'veto' uitgesproken tegen een eventuele komst van de Utrechtse politiechef naar zijn stad als opvolger van hoofdcommissaris Hessing. De Rotterdams/Rijn- mondse korpschef vertrekt binnenkort naar de Nederlandse am bassade in Parijs, voor verbetering van de contacten en samenwer king op gebied van de aanpak van drugsproblematiek. Wiarda, in opspraak gekomen bij de IRT-affaire, zou een van de eerste korps chefs zijn, die door 'Den Haag' gedwongen wordt te verkassen. Van Wiarda is gisteren gesuggereerd dat hij niet naar Rotterdam wil. Peper wijst de komst van Wiarda niet af, maar het stadium van het maken van namenlijstjes is volgens hem nog niet aangebroken. Rijswijk - Een groot deel van de instellingen voor verstandelijk ge handicapten heeft sinds 1990 concrete maatregelen getroffen om de woon- en leefomgeving te verbeteren van mensen, die zichzelf verwondingen toebrengen. Toch zijn er nog altijd instellingen die dwangmaatregelen gebruiken om zelfverwonding bij hun bewo ners te voorkomen, in de meeste gevallen melden ze het vastbinden of afzonderen niet bij de inspectie, terwijl dat wel zou moeten. Dit blijkt uit een rapport over instellingsbeleid bij bewoners met zelf verwondend gedrag, dat de inspectie voor de gezondheidszorg gis teren heeft aangeboden aan staatssecretaris Terpstra van Volksge zondheid en Welzijn. De inspectie onderzoekt nu, hoeveel bewo ners van inrichtingen nog te maken krijgen met die dwangmidde len en -maatregelen. Den Haag - Landbouwminister Van Aartsen wil de tien agrarische productschappen en het Landbouwschap tussen nu en vijf jaar vervangen door twee nieuwe gemeenschappelijke bedrijfslicha- men, één voor de dierlijke sector en één voor de plantaardige tak. Dat blijkt uit een notitie die de hoogste landbouwambtenaar, se cretaris-generaal T. Joustra, en de voorzitter van het Landbouw schap, J. Mares, hebben opgesteld. Joustra spreekt in de regel na mens zijn minister. Den Haag - Er zijn veel te weinig studenten informatica om te vol doen aan de grote vraag vanuit het bedrijfsleven. Daarom is het nodig de universitaire studie informatica veel nadrukkelijker aan te prijzen. Ook moet informatica een verplicht vak worden op de middelbare school. Dat schrijft de visitatiecommissie die de kwali teit heeft beoordeeld van de negentien universitaire informatica opleidingen. Rijswijk - Het Waarborgfonds Motorverkeer kreeg vorig jaar het recordaantal van 48.373 claims te verwerken. Dat is een stijging van 2 procent ten opzichte van 1994. Het bedrag aan betaalde schade bleef met bijna 80 miljoen gulden vrijwel gelijk. Dit blijkt uit het jaarverslag 1995 van het fonds. Het Waarborgfonds ver goedt onder meer de schade die is veroorzaakt door personen, die reden met een onverzekerd of gestolen motorrijtuig. Ook wanneer de dader op het kerkhof ligt, komt het Waarborgfonds in actie. Den Haag - Nederland doet naar alle waarschijnlijkheid geen po ging de Japanse terroriste uitgeleverd te krijgen, die onlangs in Pe ru is gearresteerd. De vrouw, Yoko Okuyama, wordt verdacht van betrokkenheid bij de gijzeling in de Franse ambassade in Den Haag in 1974. Tussen Nederland en Peru bestaat geen bilateraal uitleveringsverdrag. Ook andere omstandigheden bemoeilijken een succesvol uitleveringsverzoek. Luxemburg - De gemeenschappelijke Europese munteenheid euro wordt onderverdeeld in honderd centen. De mogelijke benaming eurocent werd gisteren in Luxemburg door de Europese ministers van Financiën definitief afgewezen. Verder staat het landen vrij om voor de zijkant van de munt een nationaal randschrift te gebrui ken..'God zij met ons' zal daarom op de zijkant van in Nederland geslagen euro's komen te staan. Op de nieuwe cent moet wel een vermelding komen, dat de munt uit Europa afkomstig is. Naast de Europese cent is er namelijk ook een dollarcent. Om die verwarring te voorkomen, moet de nieuwe cent een verwijzing naar Europa krijgen. Den Haag - De benoeming van oud-minister Hans Alders tot com missaris van de koningin in Groningen heeft in die provincie tot weinig enthousiaste reacties geleid. Hij is volgens velen niet zwaar genoeg voor deze functie. Alders zelf blijft echter nuchter onder het lauwe welkom dat hij krijgt. „Ik heb er recht op om nu eerst aan het werk te gaan en te wennen aan Groningen. En Groningen aan mij. Dan komt het wel goed.De benoeming van Alders hing al enkele maanden in de lucht en afgelopen vrijdag was de nieuwe baan voor de voormalig minister van VROM vrijwel zeker. De 43- jarige Alders (PvdA) volgt op 1 september de VVD'er Vonhoff op, die volgende maand met pensioen gaat. (ADVERTENTIE) O Bloemkool, per stuk Geroosterde achterham, 100 gram Smiths EK Survival-pack, Superchips, Hamka's en Cheetos Chipito kaas, combi-zak 420 gram Nu CU Perla Mild koffie, snelfiltermaling 4 pakken 250 gram JLU.~ Coca Cola, doos a 12 blikjes Bolletje beschuit, blauw of volkoren, duorol Deep Blue Fancy pink zalm, blikje 213 gram Heinz kant klare sauzen, diverse soorten, blik 230 ml Sunil Ultra of Color, navulpak 2 kilo Cd Keukenrollen met EK decor, 2 rollen Hamburgers, ongepaneerd, r\ c\r\ 100 gram>65^99, kilo V.5?U 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 8 juni a.s. s

de Stem | 1996 | | pagina 3